Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 13 Januari 1912. BEPHOEFDE LIEFDE. No. 5711. 52e Jaargang. Buitenland. F E U1 lTeTon!" TWBBDB JBIjJlJD. FR AHKREJK. De Fransche Minister Delcasse is in het kabinet-Caillaux een dag Buitenland-Minister geweest. Woensdagmorgen kwam het offieieele bericht dat Delcasse de portefeuille van zijn ambtsmoeden collega De Selves, had overge- nomen. 'a Avonds is bet kabinet Caillaux af- getreden. Caillaux, de gladde politicus en geraffineerde financier, is slachtoffer geworden vande geheime diplomatie. De vloek der booze daad heeft hem onverbiddelijk achterhaald. Cail laux heeft de ontslag-aanvraag van zijn Ministerie gemotiveerd met te zeggen dat hij zoo spoedig geen nieuwen Minister van Marine kan vinden en die plaats mag geen dag onbezet blijven. Erbarmelijker uitvlueht van machteloosheid is niet te bedenken. In Frankrijk, waar de admiraals aan de boomen groeien, zoo talrijk, behoeft men niet lang te zoeken naar een Marine Minister. In't ondenkbare geval dat geen vioot- kommandant lust heeft in een ministersbaantje en de frissche zeelucht prefereeren zal boven de duffe atmosfeer der bureaucratie, kan men eene admiraal opkommandeeren om zich met den Ministersrok te tooien. Maar dit voorwendsel belicht scherp den on- mogelijken toestand, waarin de heer Caillaux zich zelf had gebracht. Hp had geheime on- derhandelingen met Duitschland gevoerd over den spoorweg van Kongo naar Kameroen. Er gaan geruchten dat Caillaux financieel geinte- resseerd was bij die geheime onderhandelingen. Want had hi} eens in den Senaat kunnen ver- klaren dat al zijn geheime bemoei'ingen zuiver in 's lands belang waren geweestMen had een standbeeld voor hem opgericht. De benoeming van Delcasse op het aller- allerlaatsts oogenblik, tot Buitenland-Minister, kon Caillaux niet meer redden. In de Kamer bleek gister-middag, dat de meerderheid zeer weinig aan het aanblijven van Caillaux hechtte. Yerscheidene leden der linksehe partijen kwamen hun vrienden in het Ministerie van deze gezind- heid der Kamer op de hoogte stellen. Het Ministerieele schip bleek steeds meer in gevaar. Admiraal Germinet, die opgeroepen werd om de portefeuille van Marine te nemen, weigerde. Toen om zeven uur de Ministerraad voor de tweede maal bijeen kwam, was de stemming reeds zeer onzeker. Twee politieke personen hadden na Germinet eveneens geweigerd Marine te nemen. Bij negenen kwamen de Ministers weer uit Caillaux's kabinet te voorschijn en verklaarden, dat het geheele Ministerie zpn ontslag nam. In politieke kringen te Parijs verwacht men een zakenkabinet. Dit kabinet zou tot taak hebben, de behan- deling van het Fransch-Duitsche vergelijk ten einde te brengen, en zoo mogelijk ook tot het einde van de onderhandelingen met Spanje het bewind te voeren. Als leider van zulk een overgangskabiuet wordt o. a. genoemd Jeah Du- puy, senator en oud-minister, directeur van de /Petit Parisien." Maar vooral op't gebied van nieuwe Ministers kan in Frankrijk alles gebeuren. Hoe het zij, Delcasse zal wel weer Minister worden. Sedert hij zijn aanvallende politiek ook in Duitschland reeds lang in voor- tegen Duitschland liet varen, noemt men Del casse zelfs een vredesfaktor. Het kabinet-Caillaux was 27 Juni vorigjaar opgetreden na den val van Monis. EDGELAND. In Engeland dreigt weer een groote staking onder de mijnwerkers, die zich ook op 't vaste- land zal uitbreiden. Met de Duitscbe rnijn- werkersbonden is afgesproken, dat zij het werk zullen neerleggen, zoodra in Engeland de staking begint. Het plan om te staken voor hooger loon bereiding, Smillie, de voorzitter van het Schotsche Mijnwerkersverbond, vertelde te Larkhall in Lanarkshire, dat hij met Minister Churchill had gesproken. De Minister vroeg hem, wat er zou gebeuren. „Een algemeene staking", antwoordde bij. De Minister zeiDe Regeering zal een wet laten aaunemen, die dat belet. Hij antwoordde, dat geen wet, door welke Regeering ook ingevoerd, de mijnwerkers tot den arbeid zou dwingen als zij het niet ver- kozen. Een werkstaking aan alle kolenmijnen in het land is onvermijdelijk zei Smillie verder tenzij de mijneigenaars den matigen eisch van een minimum loon inwiliigen. Haslam, lid van het Lagerhuis, en hoofd- ambtenaar van den mijnwerkersbond in Der byshire, verklaarde in een interview Als het tot staking komt, zal het eene millioen stakers volgen op het andere en er is burgeroorlog voor men het weet. Maar er is nog hoop dat het tot een vredelievende schikking komt. TER NEUZEN, 12 Januari 1912. Als nieuwen maatregel worden vanwege de posterijen aan de kantoren na 15 Januari strookjes verkrijgbaar gesteld met het opschritt z/niet bestellen op Zondag". Deze worden verkrijgbaar gesteld a 1 cent voor 50 stuks. Zaamslag. Door den brigadier der Rijks- veldwacht en den gem. veldwachter zijn ten buize van P. M. alhier goederen in beslag genomen, welke dezer dagen te Dreischor zijn vermist. Het onderzoek zal in een naburige gemeente worden voortgezet. Axel. Woensdagavond werd alhier door de rederjjkerskamer //De Herleving" eene uitvoering gegeven ten huize van den heer Blansaart. De zaal was eivoi. Opgevoerd werdenNo. 1 //Liefde en Vriend- schap", een tooneelstuk in 3 bedrijven, dat speelde tijdens het beleg van Leiden (1574) en opgeluisterd werd met prachtige costumes uit dien tijd; No. 2 was getiteld //Kee en Piet op 't Koninginnefeest te Amsterdam", duet van Solser en Hesse, vooral Piet was hier goed op dreefNo. 3 behelsde een voordracht in Bra- bandsch dialect: //Liefdesverklaring van Jan Stoffel" No. 4 het bljjspel //Eindelijk" wekte aller lachlust op, terwijl JNo. 5 //De twee Avia- teurs Biermalen en Petroleumslager" eveneens goed vertolkt werd. Op vvaardige wijze werd daarin hulde gebracht aan den verongelukten vliegenier Clement van Maasdijk. De rolfen waren in goede handen, waardoor z/De Herleving" baar goeden naam weder hand- haafde. Als grimeur werkte mee de heer Vincent van St. Nicolaas, terwijl de heeren L. Goudstikker z/Voor de eerste maal, voor de tweede maal, voor de derde maal, niemand meer?" riep de notaris met den hamer kloppend. //Als 't u belieft, mijheer Halenbeck." Daarop liet hij het boek ter hand stellen, die het aan de weduwe overhandigde. z/God zal 't u vergelden 1" fluisterde zij, de herinnering aan de ongelukkige dagen aan haar boezem drukkend. De bankier bleef nog een oogenblik bij haar staan en vroeg z/Hebt ge nog steeds geen tijding van den baron „Neen. De brief die Gustaaf hem geschreven heeft, kwam gisteren weer terug." z/Waar zit Gustaaf toch //Die is heden vroeg uitgegaan. Hij kon on- mogelijk bij den verkoop blijven. Als hij van avond terugkeert, vindt hij een leeg buis." Met die woorden trad zij weder bedaard naar binnen. De verkoop liep spoedig af. De koopers hadden zich te voet of per as verwijderd. Stallen en schuren stonden leeg, de wind blies klagend door de leege ruimten, sloeg de deuren open en dicht en maakte een onaangenaam lawaai tot in de verste hoeken. Vroeger ging het in de boerderij van Horen steeds zoo levendig toe. Dan kwamen de ploegers en Dervaes uit Gent voor goede muziek zorgden. Een geanimeerd bal was het slot van dezen vroolijken avond. Axel. Donderdagavond trad voor de afdee- ling van het gesticht voor Christelijke ver- zorging van kraukzinnigen //Vrederust", alhier op de WelEerw. heer Ds. Hugenholtz, in de Herv. kerk. De spreker had tot tekst gekozen Jesaja 33 het eerste gedeelte van vers 24 //en geen inwoner zal zeggen ik ben ziek". Hij schetste het ontstaan der ziekten, met al hare ellenden, als gevolg van de zonde, hoe- veel smarten en ellenden den menscb treffen op deze aarde, ja hoe smartelijk en vreeselijk zelfs de melaatschheid is. Echter nog al deze zieken en kranken kunnen en mogen tot den Heere gaan in gebed, wetende en bewust zijnde dat het de Heere is die hiermede de menschen aanzegt dat wij hier geen blijvende plaats heb ben, doch slechts reizigers naar de eeuwigbeid zijn. Hoeveel vreeselijker is echter de krank- beid des geestes, van hen die van het verstand zijn beroofd, die niet kunnen bidden, niet kunnen denken, wartaal spreken, verwilderd zijn, in vreeselijke ellende leven voor zichzelf, tot smart van liunne bloedverwantenen familie. Zij, die hun verstand bezitten mogen den Heere wel dankbaar zijn voor deze groote en rijke gave, daar toch alien even groote zondaars zijn als die ongelukkigen en dezen opdragen tot den troon zijner genade en bidden voor Vrederust" en de daar verpleegde patienten. Spreker spoorde zijne hoorders ten zeerste aan de stichting te steunen, zoo door gebed als door stoffelijke gaven, en wees er op dat men niet moet spreken als een Ka'in //ben ik mijns breeders hoeder maar dat de sterkere verplicht is den zwakkere en behoeftige te steunen. Met dankzegging eindigde spreker zijne gloed- volle rede, die, naar de hoop van bet bestuur, de hoorders in het algemeen zal hebben over- tuigd van de roeping der Christenen om dit liefdadig werk naar alle vermogen te steunen. Axel, 10 Jan. Hedenavond werd alhier, ten huize van den heer Koole de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van het fanfaren gezelschap „Concordia." Uit de rekening verantwoording bleek, dat ontvangen was 227,87en uitgegeven f 252,671/2, zoodat dit jaar het tekort bedraagt 24,80 de vorige tekorten bedragen samen f 153,23, zoodat het totaal tekort is 178,03. De voorzitter, de leer Kruysse, drukt dan ook de wenschelijkheid uit, dat het aantal steunende leden aanmerke- kelijk moge toenemen, opdat de inkomsten grooter zullen worden. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende heeren Ph. J. van Dixhoorn, P. H. Esselbrugge, A. E. C. Kruysse, L. Lamaitre, J. A. van Vessem, C. de Visser en T. L. van Wiemeersch alien werden herkozen. Besloten werd bet 25jarig bestaan van het gezelschap te vieren door het geven van een festival op 15 Augustus a. s. Eene algemeene vergadering, waarin een en ander zal geregeld worden en waartoe alle ingezetenen zullen wor den uitgenoodigd, zal worden gehouden op den 24 dezer. Het aantal honoraire leden bedraagt ruim 80, dat der werkende leden is 35 en zou nog grooter zijn, indien er instrumenten beschik- baar waren, daar om laatstgenoemde reden steeds sollicitanten voor werkend lid moeten worden afgewezen. huiswaarts met hunne paarden, de meiden zaten in de stallen en melkten babbelend de koeien, de ganzen keerden snaterend van het veld terug, in de keuken hoorde men het rinkelen van bor- den en schotels, die gereed gezet werden voor den avondmaaltijd. Van dit alles was thans echter niets meer te bespeuren. Horen's boer derij lag eenzaam en verlaten. Langzamerhand viel de avond. Treurig ruisch- ten de hooge populieren, die om de boerderij stonden, en wierpen hun zwarte sohaduwen over het huis, waarin het ongeluk zijn zetel had opgeslagen. Langs den harden, drogen straatweg naderden zware schreden. Spoedig echter ging het ge- luid verloren op den zandweg, die afweek naar Horen's boerderij. Het woonhuis lag donker onder de populieren, geen licht blonk in de vensters. De man kende echter den weg, geblinddoekt zou hij zich zelfs niet vergist hebben. Hij trad op de deur toe, maar eenige schreden er voor bleef hij staan, alsofhij wilde omkeeren en teruggaan. Hij bedwong zich echter, trad op de deur toe en omvatte den knop. De deur ging open met een dof, naargeestig geluid, dat men steeds verneemt als een huis leeg is. De tred van den man weerklonk op den met tegels belegden vloer. Een hand om vatte zijn arm. //Eindelijk, Gustaaf," zeide de stem eener vrouw, waarvan de harde klank door de thans daarin trillende hartelijkbeid gedempt werd ,,Ik heb bier langen tijd gezeten en op je ge- wacht. Plotseling hoorde ik je tred en were in de keuken, er ligt vuur Koewacht. Verschillende personen uit deze gemeente werkten in den laatsten tijd in de aluminiumfabriek te Selzaetenu eens overdag dan weer 's nachts. Dat was een moeilijk en ongezond werk, waarbij vele kleeren versleten werden. Doch men verdiende een goed loon en dagelijks werd door enkelen de tocht naar Selzaete ondernomen. Het schijnt echter, dat genoemde fabriek geen schitterende zaken maakt. Voor 14 dagen werden 200 werklieden afgedankt zonder dat hun loon ten voile werd uitbetaald. Deze week hebben de overige werklieden den arbeid gestaakt en eischen hun achterstallig loon. Het is te hopen voor onze arbeiders dat alsnog hun zuur verdiend geld worde uitbetaald. De lange winteravonden zijn zeer geschikt voor het frauduleus invoeren van runderen. In den laatsten tijd gaat er dan ook mo- ;ge Nederlandsche koe over de Belgische grens. Maandagnacht had er in de nabijheid dezer gemeente eene ontmoeting plaats tusschen een bende veesmokkelaars en de drie ambte- naren Clijncke, Cruisjaert en Verhulst. Er ontstond een hevig gevecht, waarbij de smok- kelaars twee runderen verloren. Met de andere konden zij over de Nederlandsche grens ont- vluchten. De twee aangeslagen koeien zijn naar Selzaete vervoerd en zullen daar levend verkocht worden. St. Jansteen. Wij vernemen, dat zekere F. S. veldarbeider alhier, die circa 8 dagen in Duitschland werkzaam is, bij ongeluk om het leven is gekomen. Bosclikapelle. Deze week hield de Onder- linge Varkensverzekering //Helpt Elkander' hare jaarvergadering in het vereenigingslokaal van den heer G. Fermont. i Uit de verslagen bleek het volgende: Op 1 Januari j.l. bedroeg het aantal leden 118; drie verlieten de vereeniging wegens vertrek uit de gemeente en vier nieuwe leden traden toe. In 1911 waren 195 varkens verzekerd, waar van 146 voor het gansche jaar en 49 voor den tijd van zes maanden. Op 1 Januari 1911 was in kas 713.52 de inkomsten over 1911 bedroegen 384,26 en de uitgaven f 265,085, zoodat er over 1911 een goed slot was van 119,17°, en er op 1 Januari 1912 in kas was 832,693, welk be- drag, verminderd met eenig kasgeld, belegd is op anze Boerenleenbank. In 1911 zijn nog 2 donateurs toegetreden, zoodat hun aantal is gestegen tot 15. In deze vergadering werden de heeren P. B. Mel en Jos. Sponselee herkozen respectievelijk als Voorzitter en Commissaris van loezicht, terwijl de heer Aug. de Vilder werd gekozen tot plaatsvervangend keurmeester. Ten gevolge der laatste regens zijn de lagere gedeelten der gemeente weer onder water gescboten en een paar wegen onbruikbaar ge worden het slootendelven in den afgeloopen bliikt dus weinig te baten. Volgens ieder gevoelen zal hier alleen dan eene voldoende loozing zijn als het overtollige water niet langs Stoppeldijk moet, maar recht- streeks over Campen in het afwateringskanaal kan vloeien. Stoppeldijk. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de school bij de Veerstraat heeft zich slechts een sollicitant aangemeld. Er zal nu eene nieuwe oproeping geschieden. Op het erf van den landbouwer de B. werden dezer weder blij. Kom op den haard." Zij voerde hem door verscheiden donkere ver- trekken naar de verlichte keuken. In de nabij heid van den haard, waarop een groot turfvuur brandde, stond een hooge haverkist, van met ijzer beslagen eikenhout, die als tafel dienst deed, zooals bleek uit de beide borden met brood, boter en kaas, welke er op gereed gezet waren. Daar naast lag de groote, oude bijbel. Voor de kist stonden twee matten stoelen. Met donker gerimpeld voorhoofd bleef de jonge man op den drempel staan. Het was een knappe, breed geschouderde jonge man van ongeveer 25 jaar, met blond haar en baard en blauwe oogen. Een toornige trek lag tbans op het gelaat, dat anders aangenaam en open was. De moeder schoof een der stoelen naderbij en zag haar zoon smeekend aan. Zwijgend viel hij neder en staarde in het vuur. Zoo zat hij langen tijd, zonder een kik te geven of zich te bewegen. Angstig en onophoudelijk keek de vrouw hem aan. Men zag 't haar aan dat zij innerlijk leed, maar zij hield zich goed, om de zielesmart van haar zoon niet te vergrooten. Zij was eene vrouw met een krachtig karakter. Toen men ongeveer een jaar geleden haar man grafwaarts droeg, had zij met droge oogen alle beschikkingen zelf genomen en tegelijkertijd met zoo vaste hand het huishouden gevoerd, dat de menschen haar beschuldigden geen hart te hebben. Het gemoed dezer vrouw had diepten die nog nimmer door een sterveling gepeild waren. zomer dagen 4 bunzings en een marter het gelaat in de ,/Hoe zal ik het Na geruimen tijd ontwaakte Gustaaf uit zijn overpeinzingen. Hij steunde met de ellebogen op de knieen en verbt handen. ,/0, moeder!" kreunde hij. dragen De moeder schepte een der borden vol karne- melksche pap en smeerde een paar dikke boter- hammen. ,/Eet wat, Gustaaf," smeekte zij zacht. //Je hebt vandaag nog niets gegeten. Gebruik^ een weinig, lieve jongen, omdat je weer op krachten komt." Hij keek op en lachte bitter. //Injewoning vindt ge het hoogste geluk," riep hij, //dat zegt men immers een fraaie woning, haha Een heerlijk geluk! Zal ik u een schoondochter brengen, moeder, hiet tusschen vier leege muren Jochen Krusofs dochter he Hier zou zij uit voile borst kunnen zingen, zooals zij zoo gaarne doet. In het groote leege huis klinkt't goed en zij zou zich met het huishouden ook niet dood behoeven te werken. hahaha Het korte gedwongen lachen drong als een messteek in het hart der arme vrouw. Gustaaf," zeide zij, ,/God geve, dat je je verstand niet verliest De jonge man bedekte de oogen en snikte krampachtig. z/Ja, moeder," antwoordde hij eindelijk, daar is wel gevaar voor. Ik ben zoo raar in mijn hoofd, niet omdat zij ons alles ontnomen heb ben, ook niet om de schande, maar omdat ik Else nu ook moet verliezen (Wordt vervolgd). 2 J - -"-—saw*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 5