A I g e m e e n s- en Advertentieblad c o r s c it - V a a Cacao Be beste voor den No. 5708 52e Jaargang. Gemengde berichten. VAN HOUTEN'S Zaterdag 6 Januari 1912. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco pier postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Ameriksf 1,65 en voor het overige Buitenland f 2,Men abonneert zich bp aile Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENj Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd8 advertentie wordt* 00 ptps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. IKDEEnE&STIE ZBILj_A.:EX Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE vragen voor I Fe bruary e. k. prysopgaaf (met monster) voor de levering van Straatklinkers), vrij op wal aan het zijkanaal te Passluis voor 1 April 1912. Keur op wal. Westdorpe, 2 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 0. YAN WAES, Burgemeester. R. K1EB00M, Secretaris. TER NEUZEN, 5 Januari 1912. In de week van 27 Dec. tot 2 Januari kwamen in de provincie Zeeland voor 11 ge- vallen van besmettelijke ziekte en wel 6 van roodvonk en 5 van diphtheritis. Roodvonk in de gemeenten Clinge, Colijnsplaat, Goes, Kruiningen, Middelburg en Neuzen, elk 1 ge- val. Diphtheritis in Wissekerke 3 gevallen en in Borsselen en Zierikzee elk een. Dinsdagmiddag zijn op het Oranjeplein te Souburg de fundeeringen gelegd voor het ge- denkteeken, dat geplaatst wordt voor den kinder- schrijver P. Louwerse. Het gedenkteeken zal 23 Januari onthuld worden. Toen men eenige dagen geleden op het kerkhof van West-Souburg bezig was met een nieuw graf te maken, kwam een prachtige marmeren grafsteen te voorschijn, die op ongeveer een meter diepte onder den grond zat. Eens dekte deze steen het graf van Adiaan Steengracht, Hoogbaljuw, Rentmeester-Generaal van de gra- felijke domeinen van Zeeland, Bewesten Schelde, geboren te Middelburg 3 Februari 1720 en aldaar overleden 3 December 1773. De steen is aan een hoek beschadigd. Nog kwam een stuk mariner te voorschijn, waarin het wapen van Souburg. (M. Ct.) Axel (Kijkuit), 3 Jan. Heden werd alhier door de Maatschappij Voorwaarts aanbesteed de levering van 73000 E.G. ka'iniet en 42,000 K.G. superphosphaat. Yoor de ka'iniet werd ingeschreven door de heeren D. J. Oggel te Axel en P. J. Scheele te Ter Neuzen, ieder voor f 207,50. Voor de superphosphaat werd ingeschreven door de heeren J. de Moor te Hulst voor 2,49, D. J. Oggel te Axel voor 2,39, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,38, E. de Moor te Sas van Gent voor 2,36)/3 en J. Maertens— Willekens voor f 2,36. De ka'iniet werd bij loting gegund aan P. J. Scheele en de superphosphaat aan J. Maertens Willekens. RECHTSZAKEI, Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Januari de volgende vonnissen uitgesproken P. d. B., oud 46 j., huisvrouw van J. W., werkvrouw te Hulst, is wegens diefstal veroor- deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A. V., oud 39 j., vlasbewerker te Clinge is wegens beleedigingvan een'ambtenaar veroordeeld tot een boete van f 10 sub 10 dagen hecht. A. M. F., oud 31 j., veldarbeidster te Groede beklaagd van kinderdoodslag en verbergen van een kinderlijkje is vrijgesproken. Een koloniaal, die sedert eenigen tijd uit zijn garnizoen wordt vermist en die onder ver- denking staat van het verbrijzelen van een ruit en diefstal van een paar' schoenen, was op Oudejaarsavond met een paar jongens uit Zutfen T* ZOO ZIET EEN ER UIT. Met voile gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over- gelaten. 1 Kg. f 1.50 - 0.80 %Kg. /0.42|- i- 0.18 uit geweesthi) stelde aan een hunner voor, om voor de grap van kleeding te verwisselen. Deze vloog er in. Nauwelijks had de kolo niaal zijn uniformpet en jas verwisseld voor de grijze pet en grijze over) as van den ander, of hij verdween in de richting van Voorst, zonder terug te keeren, zooals men begrijpt. Ergens in Brabant had, zoo vertelt- het Huisgezin, eene familie een varken geslacht en zou daarvan met de feestdagen eens heerlijk smullen. Men had het varken goed ingezouten, om het voor bederven goed te bewaren. Korten tijd daarna kwam men tot de ontdekking dat men in plaats van zout fijne suiker gebruikt had. Zoodoende was er een groot gedeelte van het vleesch onbruikbaar geworden. Maandagnacht werd het huis van den landbouwer K., te Zuidwolde, door een troep jongelui belegerd en gebombardeerd. Daar men van te voren vermoedde, dat de Nieuwjaarsavond hiervoor zou worden gekozen (de bevolking van Zuidwolde heeft een hekel aan genoemden boer) was de rijks- en de gemeenteveldwachler ten zijnen huize verstopt. Een groot aantal jongelui kwam Zondag in den laten avond, tierende en schreeuwende op de boerderij af en begon met steenen, palen, geweer- en revolverschoten het achterhuis te bombardeeren en te vernielen. De politie ging vlug rond om het huis, om hen zoo te verrassen, doch de veldwachter Ebbinge had het ongeluk, toen hij over een slootje sprong, te vallen, waardoor zijn revolver, die hij in de hand hield, afging en hij in den voet gewond werd. Zijn collega bracht hem in vei- ligheid in de boerderij en men moest het nu maar kalm aanzien, dat de woedende menigte voortging het huis te vernielen. Dinsdag werd de veldwachter Ebbinge naar Groningen ver- voerd, om zich onder heelkundige behandeling te stellen. Te Belfeld (Limburg) waren P. Lankes, oud 17 jaar, W. Verdonk oud 15 jaar en J. Kessels, oud 16 jaar bezig met het uitdelven van klei. Er ontstond plotseling een aardver- schuiving alle drie geraakten onder de aarde en werden levenloos onder de aardmassa uitge- haald. Toen een zetkastelein te Rotterdam in den nacht thuis kwam, ontdekte hij, dat er in zijn woning en cafe was ingebroken. Het cafe en de woonkamer zijn geheel doorzocht en uit een paar kasten zijn gestolen een gouden horloge met dito ketting en twee linnen zakjes te zamen 450 aan zilvergeld bevattende. Opdetoonbank heeft de bestolen kastelein een ring met zeven sleutels gevonden, en op het biljart hebben de dieven met krijt geschreven „bedankt voor je centen." Het scheepvaartverkeer door een der door- vaartopeningen van de spoorbrug over de oude Maas te Dordrecht is gestremd door een ge- zonken schip. Zondagmorgen te ODgeveer 6 uur kwam de Belgische spits- of walepont ,/Knapveer" (schip- per J. Nijenhof uit Antwerpen) van boven. Nadat de sleepboot het schip had los gegooid wilde dit de derde opening, van den Dordtschen wal af gerekend, doorvaren, doch dreef ver- moedelijk door de sterke eb, tegen den midden- pijler van de brug op. Het schip bleef dwars op de pijlerbestorting zitten. Pogingen, door twee sleepbooten aangewend, om het schip vlot te trekken waren vergeefsch. Bij het doorkomen van den vloed liep het schip vol water. De beide opvarenden, de schipper en zijn knecht, hadden alien tijd om zich in eene roeiboot naar den wal te begeven. Maandagnacht is het schip doorgebroken, zoodat het thans bij vloed geheel onder water zit. Door den Rijks Waterstaat is een wrakschip ter plaatse gelegd met de gebruikelijke zwarte ballen, terwijl 's nachts lichtseinen worden gegeven om de scheepvaart te waarschuwen. De vKnapveer" meet een kleine 400 ton, was geiaden met steenkolen en verzekerd. Het verkeerde vleeschIn Den Haag heeft een jongmensch verscheiden families op- gelicht voor porties vleesch. Hij kwam namens den slager en vroeg het vleesch even te mogen zien, dat 's raorgens bezorgd was, daar hij meen- de, dat men het verkeerde stuk had afgegeven. Hij kreeg het stuk te zien en 't was wer- keiijk het verkeerde. Zoo nam hij overal de verkeerde" stukken vleesch mee. Hij bezorg- de natuurlijk nooit het „goede" vleesch, want hij was heelemaal geen slagersknecht Het gevaarlijke van schoolinkt. Schei- kundige onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat zich in de meeste inktsoorten voor de gezondheid schadelijke bacterien bevin- den. Kleine dieren, als marmotten, muizen, ratten, met inkt ingeent, stierven reeds na weinige dagen. Hieruit verklaren zich de treu- rige gevallen, dat onbeduidende steken met een in inkt gedoopte pen bloedvergiftiging en dood tengevolge hebben. Vele kinderen hebben de slechte gewoonte, de pen met inkt in den mond te steken en zelfs af te likken, waardoor de bacterien door het speeksel in de maag geraken, en daar, hoewel ook niet direct bloedvergiftiging, toch de kiem van gevaarlijke ziekten kunnen brengen. Anderen meenen, als zij op school of in huis een inktvlek gemaakt hebben, de zaak daardoor in orde te brengen, dat zij de vlek oplikken. Daarom is het plicht der onder- wijzers en ook der ouders, de kinderen reeds vroeg op de schadelijkheid, het vergif van vele, zoo niet alle inktsoorten, te wijzen en hun deze onhebbelijkheid af te leeren. Onder Wageningen is Zondagnamiddag de Oosterstoomtram van 1 uur naar Arnhem, kort na het afleggen van de sterke helling van den Wageningschen Berg, in voile vaart van de rails geloopen. Een meter of 8 verder botste de locomotief tegen een boom van de iepenlaan langs den weg, welke boom, ongeveer 60 centi meter dik afbrak. De locomotief viel terug; dwars over den weg. De daarop volgende goederenwagen liep op de machine, van den volgenden personenwagen werd het balcon in- gedrukt. De persoonlijke ongelukken bepalen zich tot een lichte wonde aan den arm van den machinist en een lichte hoofdwond van een der passagiers. De materieele schade is aanzienlijk het verkeer ondervond veel vertraging. In het dorp Huyvelde (Belgie) heeft een afschuwelijk misdrijf plaats gehad. De weduwe Van Daele bewoonde aldaar een boerderij met haar zoons. De vrouw stond als vermogend en zeer gierig bekend. Zondagmiddag j.l. gingen de twee oudste zoons uit, de moeder met den jongsten achter- latend. Toen een van hen weer thuis kwam, vond hij haar op den vloer uitgestrekt badend in haar bloed. Toen den jongsten zoon die laat in den avond terugkeerde, het verhaal werd gedaan bleef hij zeer kalm, waardoor dadelijk vermoedens tegen hem rezen. Door het Parket ondervraagd, loochende hij eerst alle schuld, maar erkende ten slotte aldus gehandeld te hebben, om zijn deel der erfenis te kunnen ontvangen. De verwoede menigte wilde hem, toen hij gevankelijk werd weggeleid, lynchen. Een bond als smokkelaar. Men schrijft ons In weerwil van het scherp toezicht der kom- miezen, wordt door de bewoners van het grens- plaatsje Glanerbrug, evenals in andere grens- plaatsen, gesmokkeld, zij het niet altijd met hetzelfde succes. Een schrandere Glanerbrugger had ecnter een smokkeldienst ingesteld die het strengste toezicht van de kommiezen aan weerszijden der grens trotseerde en die nooit, op welke wijze dan ook, in een hinderlaag was te lokken. Na veel moeite was het den man in kwestie n.l. gelukt van z'n hond een smokkelaar te maken, die elken menschelijken sberoeps''- genoot overtrof. Doch zie, den laatsten dag van 1911, toen de hond op Duitsch grondgebied 3 liter foezel in ontvangst had genomen en met dit vrachtje reeds de grens was gepasseerd viel hij in handen der kommiezen. Hij zit nu in een vertrekken van 't douanegebouw opge- sloten en heeft tijd over z'n stomme streek na te denken. Hij heeft geleerd, dat een smok kelaar ook al is hij een hond, niet met een vijandelijken rasgenoot mag gaan vechten. Vech- tende honden loopen in de gaten vooral wanneer ze belast zijn met eenige blazen vol jenever. Straks wordt onze hond ten bate van het rijk verkocht en komt natuurlijk weer bij zijn baas terecht. Dan is het weer smokkelen, beladen met allerlei artikelen bij avond of nacht. pijl- snel voortvliegen over heidevelden, over bouw- landen en greppels. Dag in dag uit smokkelen. De kommiezen staan hiertegenover machteloos. Een goed denkbeeld beteekent wel niet altijd een fortuin, maar het brengt toch alllcht een goed stuk brood op. Getuige ook het volgende Onlangs vestigde zich iemand te Berlijn als ,/wandelaar met honden". Dagelijks kan men hem nu zien rondloopen met verscheiden honden aan touwen en kettingen. Op den rug draagt hij een bord, waarop ge schreven staat//10 cents per uur per hond' "Voor dezen prijs wandelt hij een uur lang met honden, die men hem toevertrouwt, om ze de buitenlucht te laten genieten en wat te geven. Er boden zich zooveel klanten aan, dat hij ze onmogelijk alien kon bedienen. Hij heeft daarom met eenige andere liethebbers van dit nieuwe beroep een overeen- komst gesloten, die den uitvinder van het vak een ruim aandeel in de winst bezorgt. Je moet maar op het idee komen de binnenplaats van een huis te had Dinsdagmorgen tusschen den expediteur Franz Hedrich en den opzichter der domeinen en kapitein van beweging Op Frankfort 35jarigen 46jarigen der reserve von Knobloch uit Eberswolde een Hnjzen. x uwen, fannen, Emmersi Glas^cSeS en Aardewerk, Brandhout, Aardappelen Ml* felad ves-Hcicijiit MnaBitajj., Wuenniiag. em Vrijdai;avoB'l, ■ItsezoniSerd op reealila^eu liij rte Kirinn P. jr. ViW IASBE. «e We* Senien. eriz.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1