T A I g e m e e n Nieuws- @n Advertentieblad Zeeuwsch-Viaanderen. a Kilobus//5"0 a m V£ 0.80 Gemengde berichten. Donderdag 4 Januari 1912. 52e Jaargan^ ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika^ 1,65 en yoor het ovenge Buitenland 2,-. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, rostdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. In^ndmg van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADYESTEK TIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE vragen voor 8 Fe bruary e. k. prijsopgaaf (met monster) voor de levering van Straatklinkers), vrij op wal aan het zijkanaal te Passluis vdor 1 April* 1912. Keur op wal. Westdorpe, 2 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 0. VAN WAES, Burgemeester. R. K1EBOOM, Secretaris. TER NEUZEN, 3 Januari 1912. Van bevriende zijde schrijft men ons Het doel der mannenvereeniging in de Kerk- hoflaan is voor hen en vele anderen naar ge- noegen geslaagd. Reeds lang was onderling besproken om eens iemand uit het volk die met socialen en anarchisten had verkeerd, en goed op de hoogte was met bet doel dier partijen, te mogen hooren. N.l. iemand die niet door haat gedreven, noch uit zucht naar verandering de gelederen had verlaten, maar door bekeering tot de overtuiging was gekomen, dat het goede in den mensch niet door het schepsel verbeterd en geleid kan worden tot het waarachtig geluk zonder hooger, zonder Goddelijken Almacht. Welnu, dienaangaande hebben wij een en ander van dhr. Kloosterman vernomen en wij hopen dat het gezaaide goede vruchten zal af- werpen, daar waar nadrukkelijk gewezen is „verwacht het toch niet van den mensch, maar van Dien, die gezegd heeft, zonder Mij kunt ge niets doen." Zeker zijn er duizenden die beweren geen God, geen Christus noodig te hebben om hier beneden gelukkig te zijn. Spreker zegtmenig- maal heb ik aan mijn vrienden, socialen of anarchisten intiem gevraagdzeg mij eens eerlijk, geniet ge in dezen weg, in dit werk, in deze voorsteiling aan het volk ooit een dag of uur werkelijke vrede en uw antwoord moet zijn neen nogmaals neen en dan, het stuk brood, verdiend in die gelederen als propagandist, is een zuur stuk brood. Door ervaring is mij duidelijk geworden dat zonder Hem niets dan onvrede en ontevredenheid te voorschijn treedt en dat met en door Hem een Saul een Paulus worden kan. Zaterdagavond was de opkomst in Bethel zeer bevredigend, verschillende gezindten waren aan- wezig en denkelijk zal het gehoorde verschillend beoordeeld worden. Zondagmiddag was het lokaal ,,Eben-Haezer" goed bezet en des avonds geheel gevuld. Wij hopen in 't vervolg in de gelegenheid gesteld te worden meer zulke avonden voor het publiek te organiseeren. De leden der vereeniging spreken hun dank uit voor de goede orde die in elke bijeenkomst heerschte en dat alles zonder eenige stoornis is atgeloopen. Heden zijn de lessen in de R.-K. bijzondere school alhier volgens leerplan aangevangen, nadat j.I. Zondag de school kerkelijk was incre- wpd. Door den H. E. Guardiaan van het klooster te Sluiskil werd Zondag 1.1. in een predikatie kathohek standpunt op het stuk van school- opvoeding en opvoeding uiteengezet, onder de drie voormiddag kerkelijke diensten. Daarna is het schoolgebouw in tegenwoordio'- van ^et onderwijzend personeel, de a. "s. leerhngen dm- school, hunne ouders en belang- stellenden kerkelijk ingezegend. De school, voorloopig ingericht met 4 klassen lokalen, is geheel naar de eischen des tijds ingericht. Er zijn ongeveer 150 leerlingen mgeschreven. M Naar verluidt zal vooreerst vanwege de Provincie nog niet worden overgegaan tot het aanleggen van een stoomtram van Hansweert naar het station Vlake. Het Departement van Waterstaat schijnt moeilijkheden te maken. (Zelandia.) Te Oostburg werd Vrijdagmiddag onder leiding van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, als voorzitter, eene vergadering gebouden van de aandeelhouders in de te stichten coope- ratieve beetwortelsuikerfabriek te Sluis. Zij werd door ongeveer 80 aandeelhouders bijge- woond. Op voorstel van het bestuur werd besloten, alle pogingen aan te wenden om binnen korten tijd met het bouwen van de fabriek een aanvang te maken. Den lOen Januari zal daar- omtrent eene algemeene vergadering gebouden worden te Oostburg, waar men een definitieve beslissing zal nemen. Intusschen zullen in de verschillende gemeenten vergaderingen belegd worden om de propaganda voor deze zaak zooveel mogelijk te bevorderen. Als sprekers zullen daarin optreden de heeren Vorsterman van Oyen voorzitter,^ L. G. James, secretaris en E. Martens, lid van t- bestuur. Staande de vergadering traden eenige nieuwe aandeelhouders toe en werden bijna twee honderd nieuwe aandeelen genomen. De zekerheid, dat de tram Oadzand—Oostburg reeds dit jaar gelegd wordt en de mededeeling dat de leening voor de tram Breskens Groede— Sluis volteekend is, zoodat ook deze binnen afzienbaren tijd in exploitatie zal worden gebracht, zijii twee feiten, die voor de stichting der fabriek ongetwijfeld zeer bevorderlijk zullen zijn. (Midd. Ct.) Aan boord van de sleepboot „Bastiana", kapt. Bek, liggende aan den binnensteiger te Hansweert, zou diens 18-jarigen zoon Jacob met meuwjaar een schot lossen. Bij't verzetten van den ,,kattekop ontplofte het kruit met het ongelukkig gevolg, dat de linkerhand van den jongen man geheel verbrijzeld werd. Sluiskil. Aan den wedstrijd op twee biljards bij P. Meert en H. Colsen alhier op Zondag 1.1. namen 60 spelers deel. Er waren 6 prijzen te behalen, n.l. /8, /6, 4, 2, /3en 2. J. Machiele van Ter Neuzen en Joh. Riddering van Sluiskil le prijsA. IJsebaart van Axel en J. Riddering van Sluiskil 2e prijsP. Fer- mont van Sluiskil en Ed. Pilaet van Westdorpe 3e prijs; P. Jacobs van Westdorpe en A. Jacobs van Westdorpe 4e prijs J. Danschutter van Axel en Ch. Ego van Bouchoute 5e prijs J. Drabbe van Sluiskil en E. Aanhijfte van Sluiskil 6e prijs. Koewacht, Zondagnamidaag had in een der lokalen van de Zusterschool eene vergadering plaats van een 60 tal gehuwde en ongehuwde dames om te komen tot de oprichting van een St. Elizabethvereeniging, die naast en met de onlangs hier opgerichte St. Vincentiusvereeni ging werkzaam zal zijn tot lotsverbetering van de zoogenaamde schamele armen, vooral van groote gezinnen. Nadat de ZEerw. Heer pastoor doel en wer- king van een dergelijke vereeniging had uiteen gezet, traden aanstonds ruim 20 dames als werkend lid toe. Tot presidente werd gekozen mej. E. Dierick, tot secretaresse mej. A. IJse- baert en tot penningmeesteres mej. C. Wuytack. Zondagavond werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op het Zand de gewone, jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de deelnemers in de onderlinge paarden- verzekering „Steunt Elkander", die thans haar twaalfde levensjaar is ingetreden. De voorzitter, de heer E. L. Plasschaert, wees er in zijn openingsrede op dat de deelnemers met ge- noegen op het afgeloopen jaar mogen terugzien, dat men evenals vorige jaren, weer van groote rampen gespaard bleven is en de vereeniging thans in zeer bloeienden toestand is. Steeds heeft men meestal maar 1 percent premie be- taald, terwijl men in andere maatschappijen 3 tot 4 percent moet betalen. Graag zou hij aan het verzoek van enkele deel nemers voldoen om het uitkeeringsbedrag van 70 op 75 of 80 perc. te brengendoch het bestuur acht met hem, dat daartoe de tijd nog niet gekomen is. Mocht het aanstaande jaar voor de vereeniging gunstig zijn, dan zal van de zijde van het bestuur een dergelijk voorstel worden gedaan. Uit de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester bleek, dat in het afgeloopen dienstjaar 2 verzekerde paarden waren gestorven en 3 onteigend. De inkomsten be- droegen 1478,18, de uitgaven f 975 zoodat er een batig saldo is vau f 503,18. Met de premie van het nieuwe dienstjaar bedragen de bezittingen van de vereeniging op het oogenblik ongeveer 1500, geplaatst op de Boerenleenbank alhier. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren H. Bonte en J. Kips. De heer E. de Vleeschouwer, die voor een herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen, werd ver- vangen door den heer A. Dierick. Bij herstemming werd tot onder-voorzitter gekozen de heer J. Kips met 37 stemmen. De heer Y. van Dorsselaer verkreeg 33 stemmen. Op voorstel van den heer Ch. L. Borm werd aan den secretaris-penningmeester eene gratifi- catie verleend van 15. Ten slotte werden de leden door den heer J. de Blieck opmerkzaatn gemaakt op enkele artikelen van het reglement. Bosclikapelle. De loop der bevolking in deze gemeente over 1911 was als volgt Geboren 14 m., 18 vr., totaal 32. Gevestigd 13 m., 22 vr., totaal 35. Overleden 10- m., 9 vr., totaal 19. Vertrokken 41 m., 41 vr,, totaal 82. Bevolking op 31 Dec. 1910 591 606 1197 31 1911 567 596 1163 alzoo verminderd met 34 personen. Levenloos aangegeven 1 m. en 2 vr. Yoltrokken huwelijken 21. Hook. De loop der bevolking in deze ge meente was als volgt Geboren 43 m.,-.38 vr., totaal 81. Gevestigd 54 m., 40 vr., totaal 94. Overleden 24 m., 14 vr., totaal 38. Vertrokken 73 m., 63 vr., totaal 136. Bevolking op 31 Dec. 1910 1303 1308 2611 31 1911 1303 1309 2612 alzoo vermeerderd met 1 vr. Voltrokken huwelijken 18 In de gemeente geboren niet tot de werkelijke sevolking behoorende 1 m. Elders overleden 1 vr. 5 levenloos aangegevenen 4 m., 1 vr. 1 tweelinggeboorte beideu vr. 1 m. onwettig geboren. In den nacht van het oude op het nieuwe jaar is te Middelburg tweemaal ingebroken in den sigarenwinkel van de wed. H. in de Gra- venstraat. De tweede maal werden de dieven op heeterdaad betrapt door twee politieagenten. De beide inbrekers, die de voordeur geforceerd hadden. vluchtten en het gelukte den agenten niet hen te grijpen. Zij werden evenwel herkend. De vluchtenden wierpen kistjes sigaren, pakjes sigaretten en chocolade weg, welke voorwerpen in beslag werden genomen. In den loop van den nacht werden de beide dieven, de 16jarige P. K. en de 23jarige H. v. M., door een in- specteur en eenige agenten uit hun bed gehaald en bekenden zij den diefstal zij werden ter beschikking van de justitie gesteld. Dinsdagnacht is te Vught de voerman G. van de verhuizingsonderneming Hoppenrouwers te Breda bij het landgoed Bergen" tusschen een verhuiswagen en een steenen poortingang doodgedrukt. Een zoon van den landman G.Koomen te Leek (N.-H.) heeft zich, volgens het Hbl., Zondagnach bij het oudejaarsschieten den arm verbrijzeld. ttt* Mart verHihlJnt Slaandi*^, Woensdai;. em T' 7 L op »e<rtdMKeu ItiJ de I'irma I". J. VAST 19IS 8AM19BS. 4e «ejr Neoien. m. vr. totaal. m. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1912 | | pagina 1