A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vfaandere a 40 cent. No. 5704 Donderdaj®; 28 December 1911 51e Jaargang Nieuwjaars-adverteiitien 3 ure. Predikbeurten, Gemengde berichten. Laatste berichten. Hoe gij vergiftiging door urinezuur kunt opmerken. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buiteniand 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYEETENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bfl directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Talafoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. B3it blad verKchijnt IHaandan*, Wuensdag- en Vyijda^avnmt, alt^eznnderd op FeeMdageD ftlj de it'irinP. J. VAW i.'K te fftssr Myuzen. EBS;STB BL-A.XX voor het Nieuwjaarsnummer dat in den morgen van 1 Januari zal verschijnen, en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt be- zorgd, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Zaterdag 30 dezer, des namiddags Ter Neuzen, 20 Dec. 1911. Eirma P. J. VAN DE SANDE. TER NEUZEN, 27 December 1911. Dinsdagavond vierde de Geref. Zondags- schoolvereeniging //Jachin" alhier met hare leerlingen in tegenwoordigheid van vele ouders en belangstellenden het Kerstleest in de Geref. kerk. Bedenavond gescbiedt zulks ter zelfder plaatse door de Ned. Herv. Zondagsschool Samuel". Deze vereeniging hield met hare twee klassen reeds Maandag- en Dinsdagavond een voor- bereideni feest in het lokaal „Bethel", waar een kerstboom was opgericht, die door een aantal gekleurde electrische lampjes verlieht werd. De tooneelvereeniging „Vooruitgang is ons Streven" alhier heelt in de afgeloopen feestdagen, de traditie getrouw, den liefhebbers een aange- name ontspanning geboden. En zoowel de generale repetitie op Zondag, als de uitvoering op Maandag waren goed bezocht, terwijl bi| de uitvoering op Dinsdagavond de bovenzaal van het Hotel de Commerce" alle belangstellenden niet kon bevatten. Velen moesten teleurgesteld huiswaarfs keeren, waaronder zelfs belangstel lenden van buiten, die er expres de reis voor gemaakt hadden. Die belangstelling was zeker wel verdiend. De hoofdschotel van het program ma was het tooneelspel van Ruysch ,,'t Was maar een loods", een stuk dat reeds meermalen voor het voetlicht werd gebracht en dat weinig overeenkomst ver- toont met de stukken van den nieuweren tijd, maar dat niettegenstaande dat een groote be- koring blijft uitoefenen op de hoorders, vooral op ons Zeeuwen, omdat het omstandigheden en toestanden weergeeft, die wij als uit het leven gegrepen kennen. De uitvoering zelve voldeed goed. Enkele optredenden waren opperbest. Een bijzonder woord van lof is zeker op zijn plaats voor de jonge dame, die zoo kranig de van beteekenis zijnde rol van den „kleinen Herman" vertolkte, terwijl ook „de oude baker Stijntje" zeker niet mag worden vergeten. De opvoeriug van dit uitgebreide tooneelspel werd telkens met onverdeelde aandacht gevolgd. Doch er werd meer geboden. Nog werd opgevoerd het blijspel ,,'t Was voor de meid", benevens het zangstukje ,,Het bankbiljet no. 10" die, door de wijze waarop deze werden vertoond er een vroolijke stemming in brachten. Den laatsten avond hield een prettig bal velen der opgekomenen nog geruimen tijd bijeen. Alvorens wij ons resume eindigen willen wij nog aanstippen dat het effect der uitvoering ten zeerste werd verhoogd door de aangeschafte nieuwe decors, die smaakvol zijn uitgevoerd, en ook dat de uitvoering werd opgeluisterd door een orkest, bestaande uit liefhebbers uit onze plaats, die zich op lofwaardige wijze van hunne taak kweten. Bij den gehouden prijskatnp bij Fr. d'Hont, ,,Cafe de Gentenaar" zijn de prijzen gewonnen als volgtle prijs C. 't Gilde en W. P. Nieuwe- link, 2e prijs J. van der Velden en J. Harms, 3e prijs J. Marsilje en Fr. Salens. De extraprijs gewonnen door J. Marsilje. Wij ontvingen van de Philips' Metaal- gloeilampen-fabriek een wand- of tafelkalender, tevens dienende als reclame voor hare gloei- lampen. Deze practische week-kalender zal zeker het beoogde doel niet missen. Bij den dienst der dir. bel. invoerr. enz. zijn o. m. verplaatst met ingang van 1 Januari 1912 J. Fossen van Sluis naar Bergen op Zoom J. S. de Bruyne, van Sas van Gent naar Dussen J. J. A. de Groote, van Hontenisse naar Sas van Gent; P. Leffertstra, van Hansweert (tijd.) naar HontenisseA. 1. Cambier, van Sas van Gent naar Hansweert; J.J. Geluk, van Zundert naar Sas van GentC. J. Teirlinck, van Woensdrecht naar Aardenburg. Sluiskil. Den eersten Kerstdag werd de na- middagdienst in de Ned. Hervormde kerk alhier opgeluisterd door de Zangvereeniging Hosana uit Ter Neuzen. Op een voortreffelijke wijze kweet Hosana zich van hare taak. Ook prijkte in het gebouw een prachtige kerstboom. De kerk was dien namiddag eivol. Onder den in- druk van het verhevene gezang en der gods- dienstoefening keerde ieder zeer voldaan huis- waarts. Hulst, 26 Dec. Heden werd alhier door het bestuur van den Hulster Nieuwlandpolder en dat van den Groot Cambronpolder aanbesteed het verbeteren en over 2,75 M. breedte met keien en kantsteenen bestraten van respectievelijk 1860 en 920 M. lengte polderweg. Yoor den weg in Hulster Nieuwland kwamen in 6 biljetten, inhoudende de navolgende in- schrijvingen P. Dekker te Yeere voor 15999L. G. J. van de Ven te Koudekerke voor 15200J. H. van de Ven te Middelburg voor 15180 J. F. AdriaanssensPolfliet te Groenendijk voor 15154; J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 14590 E. A. de Waal te Lamswaarde voor 14390. Gegund aan den laagsten inschrtjver. Voor den weg in Groot Cambron kwamen mede 6 biljetten in, als W. M. Ferdinandusse te Biezelinge voor 8499 J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 7800 J. F. AdriaanssensPolfliet te Groenendijk voor f 7500 E. A. de Waal te Lamswaarde voor 7390; L. G. J. van de Ven te Koudekerke voor f 7305 J. H. van de Yen te Middelburg voor 7298. Omdat de wegen als het ware een werk vor- men, gunde het bestuur de aanneming aan den heer de Waal voor zijn insehrijvingscijfer van f 7390. De raming der 2 perceelen was respectievelijk 13920 en 6900. Vrijdag 29 December 1918. Hervormde Kerk. Zaamslag. 's Avonds 5J u., dhr. E. Kloosterman, van Assen. Onderwerp Van Anarchist tot Christen. In het kanaal van Apeldoorn naar Hattum is verdronken de sluiswachter Roozeboom, van de schutsluis te Wapenvelde. Even voordat de stoomboot Apeldoorn-Amsterdam werd geschut was hij nog gezien. Toen hij werd vermist, werd er dadelijk gedregd; zijn lijk is gevonden. Hij laat een weduwe met 8 kinderen na. Als vermoedelijke dader van den moord te Streukel (bij Hasselt, O.) is volgens de Tel. gisteren te Zwolle gevankelijk binnengebracht zekere V., landbouwer te Streukel, die had verteld dat hi] door twee personen op den avond van den moord was aangehouden en met een doek bedwelmd. Dit verhaal wekte achterdocht, zoodat de marechaussee termen vond hem gevangen te nemen. Naar men meldt, heeft de heer Z., te Oudewater, toen hij tengevolge van zijn doofheid bijna door een paard en wagen werd overreden, van schrik zijn gehoor teruggekregen. Op het station Rozendaal is Zaterdag den 14jarigen D. d. P., leerling van de ambachtsschool te Bergen-op-Zooru, die bij het instappen van den trein uitgegleden was, een voet geheel af- gereden. In het trapportaal van een perceel aan de Balthazer Florisstraat te Amsterdam is Vrijdag een te vondeling gelegd kindje gevonden, oud ongeveer een jaar. Het is naar bet stadsbeste- delingenhuis overgebracht. SmokkelaarslistEen Duitsche kommies zag bij Gennep, waar de Niers ongeveer de grens- scheiding uitmaakt, tusschen ons land en Duitscb- land, eenige lieden overdag geheimzinnig bezig palen en takkenbossen in die rivier te brengen om zoodoende een overtocht mogelijk te maken. Hij liet de menschen rustig aan 't werk, doch waarschuwde zijn makkers. Den volgenden nacht waren de kommiezen op hun hoede en werd de ge'improviseerde brug streng bewaakt, doch er kwam niets. De smok- kelaars, wel wetende, dat de kommiezen al hun aandacht aan die brug zouden wijden, trokken rustig met hun smokkelwaar over de vaste houten brug Duitschland binnen. De ,/Asser Ct." noemt als de onderoffi- cieren, aan wie binnenkort vergunning zal ver- leend worden om zich buiten dienst in burger- kleeding in het openbaar te vertoouen adjudan- ten-onderofficieren en daarmede gelijkgestelden en onderofficieren van hoogeren rang. De overige onderofficieren op Zon- en feestdagen en gedurende den tijd dat zij met verlof afwezig zijn van de korpsen. Hoeveel bier wordt er wel gedronken Uit een statistiek over het jaarlijksch ver- bruik van bier in heel de wereld, blijkt, dat er in 1916 ongeveer 30.297.704.000 liters bier werden gedronken, waartoe meer dan 120 mil- lard glazen noodig zijn. Bovenaan staan de Amerikanen, met een ver'oruik van 7 millard liter dan volgt Duitschland, met 6 millard liter. 't Is een aardige plas Omtrent een nieuw middel tegen mond- en klauwzeer verneemt de Berliner Lokal Anzeiger", dat professor Hoffmann van Stuttgart, die dat nieuwe middel heeft gevonden, door de regeering van Elzas-Lotharingen uitgenoodigd was, in dat land de veeziekte te bestrijden. De maatregelen, door professor Hoffmann in ver- schillende dorpen genomen, hadden succes. Al het vee, met het middel behandeld, is gezond geworden. Alleen in twee zeer ernstige gevallen is nog geen genezing ingetreden, doch de beide dieren zijn veel beter dan voor de behandeling. Een radicaal middel tegen de gevreesde vee ziekte Het zou heel wat waard zijn In Washington is men eenigszins ontdaan over een daad van ergerlijke vernielzucht. In den vleugel van het Kapitool, waar de Senaat zijn vergaderzaal heeft, hangt een groote schil- derij van W. H. Powell, voorstellende ,/De slag van het Erie-meer." Uit die schilderi] is nu een stuk van 60 bij 15 c.M. gesneden. Yan den dader geen spoor. Zooals uit Melbourne (Australie) gemeld wordt, werden bij een picnic, die de Zondagsschool van Maryborough in den staat Victoria had ge- organiseerd en waaraan bijna de geheele stad deelnam, driehouderd personen vergittigd die op het oogenblik alien zwaar ziek zijn. Onder de medegenomen mondvoorraad bevonden zich ook broodjes met ham, die kort voor het donker werden uitgedeeld en opgepeuzeld. Hetgevolg was, zooals reeds gemeld, dat 300 personen vergiftigd werden. Ondanka alle mogelijke po- gingen, onmiddeliijk door de arisen in het werk gesteld, vreest men, dat een aantal personen er het leven bij zullen inschieteu. 's Graveuliage, 27 Dec. Eerste Kamer. Bij den aanvang der vergadering huldigde de oor- zitter de nagedachtenis van den heer Jhr. Van Swinderen. Morgenmiddag wordt aangevangen met de behandeling der Indische begrooting. Amsterdam. De kunstschilder Gustaaf yan de Wall Perne is tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Louden. De Daily Espress verneemt dat de Koning en Koningin van Engeland het volgend jaar verschillende bezoeken zullen afleggen aan de voornaamste Europeesche hoven, onder welke ook Nederland. Louden. Het Handelsblad meldt dat te Londen officieele telegrammen zijn ontvangen waarin wordt gemeld dat er een aanval is ge- pleegd op den Engelschen consul, den heer Smart, terwijl deze op weg was om zich te Skhiraz te vestigen. Te Kazeroen ontving de heer Smart een es- corte van Engelsch Indische ruiterij. De aanval had plaats in de nabijheid van Ka zeroen. Een Indisch ruiter werd gedood en 3 ge- wond, terwijl eenigen worden vermist. De heer Smart behoort niet tot de vermisten. Berlijn. In het tehuis voor dakloozen in de Vogelstraat werden gisteravond vele dakloozen ziek, terwijl zich vergiftigingsverschijnselen voor deden. 10 verpleegden zijn reeds overleden. Men vermoedt dat een der verpleegden eetwaren heeft medegebracht en vele verpleegden daarvan hebben gegeten. Wanneer overvloedig urinezuur zich in uw lichaam begint op te hoopen, zult gij spoedig opmerken, dat iedere weersverandering uw gestel aandoet, en dat gij u op vochtige, nevelige morgens loom, dof en prikkelbaar gevoelt. Uw spieren worden dan stijf en rheumatisch. Gij krijgt watergezweilen onder de oogen en in de enkels. Gij hebt pijn in de lendenen en zijden, en een ellendig gevoel in uw rug, vooral des morgens bij het ontwaken. Misschien krijgt gij ook stoornissen met de urine, neerslag of graveel in uw water. Deze verschijnselen duiden er op, dat er nog erger kwalen in aantocht zijn, want hoe langer het urinezuur niet wordt verminderd des te meer vergiftigt het uw gestel, en wanneer het over- vloedige niet spoedig door de nieren wordt uit- gedreven, gaat gij lijden aan lendenjicht, water- zucht, ontsteking van de blaas, graveel, steen, rheumatiek, bloedvergiftiging, en zullen uw nieren eel na eel vernietigd worden en lateu zij het levendgevend eiwit ontsnappen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen staan de nieren op een zachte wijze bij in hun grootsch werk om het overvloedig urinezuuur af te voeren, en om het lichaam te zuiveren van de niergiften, die zoovele mannen en vrouwen zwak ziek en moedeloos maken. Wij waarschuwen tegen namaak en maken erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Ter Neuzen ver- krijgbaar bi] den heer A. van Overbeeke— Leunis Westkoikstraat. Toezending gescbiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor een of 10,voor zes doozen. DA GEN. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 28 December 29 30 31 1 2 3 Januari Voorm. 6.38 7.35 8.39 9.45 10.49 11.45 0.13 Nam. 7.5 8.7 9.11 10.17 11.17 12.40 TER SEBKESSCHE BOIIRAST.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1