Ter Hgazsnschs Dcurant Zaterdag 23 December 1911. No. 0703. ZDIETE&JDIH] BLJLJD. Fredikbeurten. FEUILLETON. IN DEN D00D VEREENIGD. laandag 25 December 1911 (le Kerstdag.) Dinsdag 26 December 19il (2e Kerstdag.) Gemeogde berichten. TEH NEUZEN, 22 December 1911. In de op Donderdag a.s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol- gende punten in behar.deling Notuleningekomeu stukkenintrekking I raadsbesluit gedeelteiijke besehikking over den post voor onvoorziene uitgavenvaststelling kohier schoolgelden, 4e kwartaal 1911 vast stelling suppletoir kohier van de hondenbe- lastingwijziging begrooting voor 1911 voor- stel tot het in gebruik geven van bet verga- derlokaal bij school C op Java, aan de afdeeling Ter Neuzen van den Algemeenen Nederlandscken Gekeel-Onthoudersbondbenoeming van een onderwijzer aan school B. ter voorziening in de vacature Ridderikhoff. Voorgedragen wordt de eenige sollicitant Adriaan de Kraker. Wanneer iemand bet voordeelige aan het nuttige .weet te paren, dan is bet tocb wel de Firma Ant. Jurgens. Deze brengt, blijkens de advertentien in onze laatste nummers door hare »Solo" en »Melange" producten in den bandel die de natuurboter kunnen vervangen, wat in deze sdure tijden" vele huismoeders zeker wel zal ten stade gekomen zijn, maar bovendien zorgt deze firma ook nog voor den geest, daar zij voor de gebruikers harer producten om de 14 dagen een kindertijdschrift uitgeeft, „De Solist", dat zeker in degezinnen een welkomegast zal zijn, door de boeiende verhaaltjes en causerien. Bo vendien werkt dit tijdschrift ook ontwikkelend, daar er aan verbonden worden raadsels en opstellen waarvoor tal van fraaie prijzen worden uitgeloofd Het jonge volkje vooral kan zicb daarmede dus aangenaam en nuttig bezighouden. Zosudag 24 Siecembei' iSSL 27j En nu ben ik bijna aan het einde van mijn verhaal, wat ruij bijzonder aangenaam is. Ik begon deze oude hevinneringen neer te scbrijven, in de meening, dat ik mij daarmede in de lange winteravonden op prettige wijze zou kunnen bezighouden. Maar terwijl ik er mee bezig was, kwamen mij zoOvele half vergeten, treurige dingen voor den geest, zoo duizende droevige gevallen, waarvan de scherpe kanten door den tijd waren afgesleten, dat ik door mijn verhaal zelf wel het diepst zal zijn getroffen. Als ik er mee ten einde ben, zal ik wellicht nitnmer weer een letter op het papier zetten en dat is den bijna honderdjarigen Johan zeker niet kwalijk te nemen. In het begin valt het schrijven heel gemakkelijk, maar later, voor men tijd heeft zich te bezinnen, geraakt men zoozeer onder den indruk van zijn herinneringen, dat vervolgen moeilijk wordt en men blij is als het einde is bereikt. Wij begroeven Jacob en De Lissac, benevens vier-honderd-dertig andere gesneuvelden van de Fransche garde en van onze lichte infanterie in dezelfde loopgraaf. Kon men de mensdhen zaaien als koren, men zou daar te eeniger tijd een leger van helden zien opschieten. Daarna verlieten wij bet bloedige slagveld, om er nooit weer te keeren, en met onze brigade gingen Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswjjkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Onder de gift van /360, door H. M. de Koningin, zooals gemeld, ter besehikking gesteld van den burgemeester van Terschelling ten be- boeve van de gezinnen aldaar van de opvarenden van den met man en muis verganen logger „Jacob", uit Emden, is ook begrepen een bedrag van f 260 uit bet Sophiafonds, ter besehikking van H. M. de Koningin gesteld door wijlen H. K. H. Groothertogiu Sophie van Sakse'n- Weimar, Prinses der Nederlanden. Uit Brielie sckrijft men aan de N. R. Ct." Yerleden week is Den Briel alweer ingenomen en wel op een heel leuke manier, waarvan de Padvinders, die bet stuk volbrachten, alle eer hebben. wij de Franscbe grenzen over en verder naar Parijs. Evenals zoovele anderen mijner landgenooten, was ik opgevoed in bet denkbeeld dat de Franschen slechte menscben waren. Wij hadden nooit van hen hooren spreken dan in verband met oorlogen en veldslagen, met gruwelen door hen bedreven ter zee en te land. Het lag dus voor de band om te denken, dat zij door en door verdorven waren en lastig om mee om te gaan. Ik geloof evenwel. dat zij op bun beurt even ongunstig over ons dachten en ons zoowat als halve barbaren be- scbouwden. Toen wij evenwel door hun land trokken, hun schoone steden zagen, hun bloeiende dorpen, waarin het landvolk stil en rustig den veldarbeid verrichtte, terwijl de vrouwen voor de deur zaten te naaien en te breien en het oude grootje, met een reusacktige- witte muts op, de kinderen goede manieren trachtte te leeren zeggen, zag er alles zoo huiselijk en gezellig uit, dat ik volstrekt niet begrijpen kon, waarom wij dit goede volk zoo vele jaren hadden gehaat. Mis- schien betrof dit echter alleen den man, die over hen heerschte en nu bij weg was en zijn machtige schaduw voor goed verdwenen was, zou alles weer vrede en licht worden. W ij marcheerden vroolijk en opgewekt door het liefelijksfce en fraaiste land, dat ik ooit heb gezien, totdat wij aan de groote stad kwamen waar zooveel menscben wonen, dat een twintigste deel er van reeds een groot leger zou vormen. Maar ik geloof, dat zij nu begonnen in te zien hoe jammer het was, een geheel land te bederven ter wille van een enkel man. wiens heerschzucht De jongens hadden zich in twee partijen verdeeld, de eene zou de vier toegangen van de stad bewaken, zoodat er zelfs geen muis door kon sluipen, de andere bad gezworen ,,den dpod of Den Briel De poorten konden de aanvallers niet door, en 't was er geen weer naar om de vesten over te zwemmen. In die vesten echter liggen zware steenen waterkeeringen, beeren genoemd, die ter voorkoming van eeo nachtelijke besluiping van de vesting van boven in een scherpen kant toeloopen. Bovendien staan er in het midden nog twee dikke massieve torentjes op, zoodat het tot nu toe onmogelijk leek langs dezen weg de vesting binnen te dringen. De Minister van Oorlog kan evenwel die dingen nu gerust lateu afbreken. Want de Padvinders waagden bun broek aan den scherpen kant en om de torentjes sloegen zij hun lasso zij spartelden een poosje tusscben heme! en water en ,,zoo kwam de Geus in Den Briel." Wat stonden de wachters bij de poorten, die zicb de oogen uit bet hoofd tuurden, te kijken, toen plotseling de vijand ben op den r ug tikte. „Goeie morgen", zeiden ze allebei, maar in verschillenden toonaard. Men heeft plannen gemaakt om in Juli een rondvlucht door Nederland te organiseeren. De 70jarige R. v. d. Velde, te Streukel, bij Hasselt, werd van huis geroepen om bij een zieke koe van een buurman assistentie te ver- leenen. Hij is dien nacht niet teruggekeerd en later verdronken gevonden in een sloot. Men heeft gepoogd, ook de bij hem inwonende twee broers van buis te lokken, wat niet is gelukt. Er wordt aan misdaad gedacbt. De Van de Velde's staan als rijk bekend. Waarschijnljjk was berooving van de alleen achterblijvende zusters bedoeld. De justitie doet in deze zaak onderzoek. Woensdagnacht heeft een brutale diefstal door middel van insluiping plaats gebad in een winkel aan de Prinsenstraat te 's Gravenhage. De dader bad zicb, nadat bij in den winkel even getelefoneerd bad, terwijl de winkelier die hem kende, in zijn woonkamer boven den winkel was, iD den kelder verstopt. Toen de winkelier laat in den nacht tbuis kwam, bemerkte bij dat zijn geldkist verbroken en daaruit ongeveer f 400 verdwenen was. Nadat gisterenochtend de politie met eon en ander in kennis was gesteld, begaf de: e rcb op aanwijzing van den winkelier met een politiehond naar de woning van den bovenbe- doelden persoon tegen wien nu verdenking was gerezen. Deze was niet tbuis toen de politie .daar aankwam, maar keerde vrij spoedig daar na in zijn woning terug terwijl de politie met den bond nog in de nabijheid was. Onmiddellijk snelde de bond op den man toe. Deze werd aangehouden en in bet bezit van nog bijna het geheele ontvreemde bedrag gevonden. Woensdagnacht heeft in bet jachtveld onder Westelbeers een treffen plaats gebad tusscben stroopers met een lichtbak en een onbezoldigd rijksveldwachter-jachtopziener met zijne beide broers. Een van deze laatsten loste op enkele meters afstand een schot uit een jacbtgeweer, waardoor de 20jarige F. K., uit Middelbeers doodelijk in den rug werd getroffen. Het gerecht uit Deu Bosch heeft gisteren een onderzoek ter plaatse ingesteld. al zooveel ellende over ben bad gebracht. Later vernamen wij, dat bij door de Engelschen was gevangen geuomen en naar St. Helena gebracht waar hij zijn verdere levensdagen in ballingschap zou moeten slijten. De poorten van Parijs stonden dus voor ons open, wat een blijde tijding voor mij was, want ik bad volop genoeg aan dien eenen veldslag, dien ik had meegemaakt. Zoodra ik vrij was, ging ik met Rob Stewart, een kameraad uit mijn compagnie want wij mochten niet minder dan met ons tweeen uitgaan naar de straat Miromesnil. Rob bleef beneden wacbten en ik werd naar boven gelaten. Zoodra ik binnenkwam, zag ik nicbt Eduarda, die er nog precies zoo uitzag als vroeger en mij met haar ondeugende oogen erg ver- wonderd aanstaarde. Eerst berkende zij mij niet, maar toen zij zag wie ik was, vloog zij mij tegemoet en sloeg haar beide avmen om mijn hals. „0, mijn goede, beste Joban riep zij, ,,wat staat die uniform je mooi „Ja Eduarda, ik ben nu soldaat", zeide ik eenigszins stroef, want haar schoon gelaat aan- schouwende, zag ik weer dat andere voor mij, dat ik op dien morgen na den slag van Waterloo op het veld had zien liggen. ,,En wat ben je nu, Johan hernam zij, „generaal, kapitein „Neen, ik ben slecbts gewoon soldaat". ,,Wat Toch niet een van die gewoDe mannen, die geweren dragen „Ja, ik draag een geweer." „0, dat vind ik niet half zoo aardig", zei ze, terwijl ze weer terugkeerde naar de canape, Tengevolge van bet sformacbtige weder is Woensdagnacht op de Waal, beneden Brakel een Belgisch spitsvaartuig van schipper W' ou ters gezonken. De opvarenden konden zich intijds redden. Het schip zit geheel onder water, alleen de mast is boven deu waterspiegel zicbtbaar. Door den hevigen storm is te Amster dam een zolderschuit met baien copra omge- slagen en eveneens twee zolderschuiten met balen tabak. De bevige storm, die in bet midden dezer week vooral Belgie en bet Kanaal teisterde, heeft heel wat slachtoffers gemaakt. Uit Ostende wordt daaromtrent gemeld Toen Woensdagnamiddag de wind plotseling tot een hevigen storm aanwakkerde, bevonden zich tal van visschersbooten op de reede van Ostende. Tot laat in den avond was er nog geen enkele weergekeerd, wat groote ongerust- beid omtrent de opvarenden verwekte. Later bleek dat alien op een na te Zeebrugge waren binnengevallen, in afwachting van een gunstige gelegenbeid om terug te keeren. De vermiste boot is met 3 koppen bemandvader en 2 zoons. Terwijl een sleepboot met een moddersehuit acbter zich beproefde binnen te loopen, brak op eens de sleeptros, met het gevolg dat de scbuit tegen het havenhoofd werd gesleurd en beoosten daarvan zonk. 'sNachts werden 3 op de terugreis zijnde visehsloepen op het strand geworpen. Ze zaten zo6 hoog, dat het der bemanning mogelijk was, door de golven been badende, den vasten wal te bereiken. In het feist van den storm verscheen ter reede de Nederlandsche zeetjalk ,/Excelsior" komende van Falmouth met een lading baring. Het gelukte haar zonder letsel de haven binnen te zeilen. De directie van de Holland-Amenka-lijn heeft aan de firma Harland en Wolfi Ltd. te Belfast den bouw opgedragen van een nieuw schroefstoomschip, dat de //Rotterdam in grootte en uitvusting nog' verre zal overtreffen. Gelijk men weet, meet de //Rotterdam ruim 24,000 ton. Het nieuwe schip, evenals de ,/Rotterdam", bestemd voor het vervoer van passagiers en goederen tusscben Rotterdam en New-York, zal niet minder dan ruim 32,000 ton meteu. Wat dit beteekent zal nog duide- lijker worden, als wij mededeelen, dat op bet oogenblik nog slecbts twee grootere scbepen in de vaart zijn de Engelscbe ^Olympic en //Titanic", welke ruim 45,000 ton meten. Dan hebben de Hamburg-Amerika-lijn en de Cunard- lijn, de eerste 2, en de tweede 1 boot in aan- bouw, die ongeveer 50,000 ton zullen meten. Het nieuwe stoomschip zal een lengte heb ben van 740 Engelsche voeten (pi. m. 225 M.), of 90 Engelsche voeten langer dan de //Rot terdam". De breedte zal 86 voet (pi. m. 26 M. Rotterdam" 77 voet) zijn, en de holte van het schip zal 48 voet (pi. m. 14,o M.) bedra- gen. Drie sehroeven, van welke de middelste bewogen wordt door een turbine-systeem- Olympic, zullen het stoomschip met voile wicbt- lading een snelheid doen behouden van ruim 17 mijl. Het schip krijgt 2 masten, gelijk de ,/Rotterdam", en 3 scboorsteenen (,/Rotter dam" 2). waarop zij gezeten had toen ik binnenkwam. Het was een prachtige kamer, alles fluweel en zijde en vol schitterende voorwerpen. ik kreeg een gevoel als moest ik weer teruggaan naar de deur om mijn voeten te vegen. loen Eduarda weer was gaan zitten, zag ik, dat zij in bet zwart was gekleed en dus reeds kennis droeg van bet sneuvelen van De Lissac. „Ik ben blij dat ge alles weet", zeide ik ,/want ik ben niet erg geschikt voor bet over- brengen van zulke boodsehappen. Hij zeide dat gij alles kunt nemen, wat in de beide kisten is, en dat Antoine de sleuteis heeft". z/Dank je, Joban. Het is erg lief van je om zelf de boodschap te komen brengen. Een week geleden hoorde ik alles Ik was half krankzinnig van smart. Ik ben van plan, mijn leven lang in den rouw te blijven, hoewel je ziet. dat het zwart me afschuwelijk kleedt. O, ik zal er nooit overkeen komen. Ik ben van plan non te worden en in een klooster te gaan. z/Mevrouw", zeide een meid, haar boofd door de deur stekende, //daar is graaf De Berton, die u wenscht te spreken". z/Mijn beste Joban," zeide Eduarda, opspvin- gende," „dit bezoek is voor mij van het groot- ste belang. Het spijt mij erg, ons gesprek zoo spoedig te moeten afbreken. Je moet maar eens gauw terugkomen, als ik wat minder bedroefd ben. Zou je goed willen zijn, deze zijdeur uit te gaan Dank je, beste Johan, je bent altijd zoo'n lieve jongen geweest, die gaarne doet wat men van je verlangt. Adieu, Johan Dat was de laatste maal in mijn leven, dat ik niebt Eduarda beb gezien. Zij stond in De extraprijs gewonnen door J. Marsilje. 1 vond hem gevangen te nemen. er het leven bij zullen inschieteu. I Woensdag 3 o.io 12.40 VAN Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Yergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen EDumleirriiaif den 2S8 December 1991, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 22 December 1911. t De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Ilenrvorm.de Kerk. 9§ u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Geen dienst. 9i u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u., Ds. E. Raams Jr., van Hoek en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u., Ds. G. van Dis, van Zaamslag en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken, Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. ir fris. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Laramertsma. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. tmmaaMmimiiBmmsmMmaBmmmKBBuaaBmmBau Ter Nenzen Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Zaamslag. Hoek. Evangelisatielohaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 9J u. en 2 u., dhr. W. H. Smit, van Amsterdam. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. u., dhr. J. J. Kense. ITervormde Kerk. Ter Neuzen. 9J u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9£ u., Ds. Hugenholtz, van Axel. 's Avonds u., Kerstfeestviering met mede- werking van de zangafdeeling //Hosanna", van Ter Neuzen. Axel. u.,leeskerk en'2 u., Ds. J.B.T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt, van Zaamslag en li u., J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Axel SS. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., van Ter Neuzen en 2 u., M. Uijtenhoudt. Gereformeerde gemeente (Vlooswjjkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 en 2 uur leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9j u., Ds. A. Timmerman. Axel. Geen dienst. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. Geen dienst. Axel A. Geen dienst. Axel E3. Geen dienst. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. R. van Oordt, v. Middelburg. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., leeskerk,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 9