No. 5703. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 23 December 1911. 5ie Jaargang. BinnedancL Laatste benchten. TWSBDB BLJLJD. Met DERDE BEAD zal trior genoehtend verschijnen. E E 13 E EC A E R. Vergadering van Donderdag. De Voorzitter wijdt hulde aan de nagedachtenis van den heer Van Heemstra, het gemoedelijke en welwillende Kamerlid, wiens overlijden ook zeer zal gevoeld worden in breeden kring buiten de Kamer. Oorlogsbegrooting. In behandeliug komt de Oorlogsbegrooting. Bij het algemeen debat komt tevens in be- spreking het wetsontwerp betreffende de ver- betering der positie van de officieren. De beer Passtoors brengt het bekende geval ter sprake van den milicien van der Breggen, die tijdens de legermanoeuvres overleed, nadat een onjuiste diagnose was gesteld omtrent den aard zijner ziekte, en in het algemeen door te late en verkeerde bebandeling. Aan onkunde van den betrokken medischen dienst mag bij hier niet spreken, maar wel verwijt hij dezen dienst misdadige nonchalance en onverschilligheid. Spreker concludeert dat het medische stelsel te velde niet deugt, want het geval staat niet op zich zelf. De heer Scheurer dankt den Voorzitter, nameus de antirevolutionnaire parti] in de Kamer, voor de waardeerende woorden, door hem gewijd aan de nagedachtenis van den heer Van Heemstra, aan wien spreker zelf daarna met een kort woord hulde brengt. Hierna bespreekt ook hij het geval van der Breggen, en betoogt dat een groote fout lag in de ougelijkmatige bezetting van den genees- kundigen dienst. Een sergeant-ziekenoppasser moest bv. beshssen of er al dan niet een officier van gezondheid moest gehaald worden. Op een gegeven oogenblik was er ook geen behandelende officier van gezondheid op het middagrapport Aan ongeoefend verplegingspersoneel werd de behandeling overgelaten, personeel dat zelf's de eerste verschijnselen van koorts niet wist te onderscheiden. Op deze wijze is het vertrouwen in den geneeskundigen dienst van het leger ge- schokt, en het is een eerste eisch dat alles worde gedaan om het vertrouwen te herstellen. Tegen geldelijke offers moet hierbij niet worden op- gezien. De heer Thomson bepleit de oprichting van een statistische afdeeling bij het departement van Oorlog, betoogt dat werving alleen moet geschieden met de bedoeling om kader te vor- menmeent dat aan het lagere kader meer aandacht moet worden gewijd en dat de oplei- ding van het kader tot de aanvoerderstaak hoofdzaak moet worden, betoogt dat ook hij gaarne de zaalc der lichamelijke opvoeding bij het departement van Oorlog zou willen hebben, doch acht de populariteit van dat departement op dit oogenblik nog niet groot genoeg daar- voor klaagt over den administratieven omslag aan het departement, waarvan hij staaltjes geeft, die tot groote vroolijkheid aanleiding geven bespivekt de opleiding tot troepenaan- voering en keurt daarbij af dat nog steeds die opleiding gaat in de richting van den bajonet- aanval, in plaats van tot de vuur-taktiek, een taktiek die voor ons land, dat slechts tot een defensief optreden zal worden genoopt, het beste te pas zaf komen. In dit verband kriti- seert spreker de jongste manoeuvres, waarbij groote troepenmachten op elkander werden los- gelaten. Spreker behandelt daarna de landweer, en bestrijdt daardoor het encadreeren met beroeps- kader, waardoor het stukje volksleger, dat nog in de landweer schuilt, wordt verstikt. In de zaak-van der Breggen sluit spreker zich in hoofdzaak aan bij den heer Scheurer, maar overigens blijkt ook uit deze zaak weer de wonde- plek, welke spreker zoo dikwijls heeft aangewezen, namelijk het weinige mededeleven der officieren met hun manschappen. De Minister had bij de beantwoording der op dit geval betrekking hebbende schriftelijke vragen van den heer Ter Laan het mes in die wonde moeten zetten. De ouders van de miliciens moeten de zekerheid hebben dat bun kinderen in dienst goed behandeld worden, en de Minister moet die zekerheid ver- schaffen. Hierna behandelt spreker het wetsontwerp betreffende de officierstraktementen, waarbij bij in de eerste plaats nogmaals aandringt op her- ziening van de geheele organisatie van het officierswezen, die niet deugt. Bezuiniging zal uitsluiteud verkregen kunnen worden als 't beroepspersoneel in het leger zooveel mogelijk wordt ingekrompen. Spreker kritiseert dat in het ontwerp be treffende de officiers-traktementen voor de offi- cieren-kwartiermeesters een mindere maatstaf geldt, dan voor de gevechtsofficieren. Hun taak is vaak veel omvattender. Ten-slotte bespreekt spreker het beleid van den Minister. Spreker en ook anderen hebben zich ten aanzien zijner begrooting de vraag gesteld, of zij de legerorganisatie veilig in handen van Minister Colijn kunnen laten. En deze vraag beantwoordt. spreker bevestigd, in de hoop dat de Minister zich niet op het standpunt zal stellen, dat hij geen concessies wil doen aan spreker's inzicliten. Daarom zal hij met andere politieke vrienden voor de begrooting stemmen. De heer Tydeman bespreekt uit het wetsont werp betreffende de positieverbetering der offi- sieren meer speciaal de voorgenomen organisa tie van een luchtvaartdienst, welke uit een financieel en defensie-oogpunt hoogst gewich- tige zaak z. i. te veel incidenteel en opper- vlakkig is behandeld en niet voldoende is toe- gelicht. Spreker ontzegt elke waarde aan het te kwa der ure aanvaarde ballongeschenk van den heer Jochems, waaraan tevens het nadeel verbonden is dat, als deze post gevoteerd wordt, wij vast- zitten aan het stelsel van den bestuurbaren luchtballon, over welke waarde men het nog niet eens is. Trouwens Nederland als kleine mogendheid moet hier niet het voorbeeld geven. Spreker raadt den Minister aan den post terug te nemen om deze geheele zaak beter te kunnen voorbereiden. De heer Eland, hoewel nog eenige bedenkin- gen hebbende tegen de traktementsregeling der der officieren, b. v. dat de toelagen voor officieren te Amsterdam, waar het leveu duur is, te klein zijn, is dat de promotie niet zooveel mogelijk gelijk gemaakt is, bepaaldelijk ten aanzien der kwartiermeesters en bij de genie, zal niettemin voor de regeling stemmen. Hy bepleit in ver band hiermee nog een andere regeling, waarbij de officieren van gezondheid evenals de infan- terie-offlcieren op 40jarigen leeftijd op pensioen kunnen gaan, ze moeten dus na 15jaren dienst pensioen-gerechtigd worden. De heer Ter Laan, het ontwerp betreffende de positieverbetering der officieren besprekende in onafscheidelijk verband met de legerorgani satie, bepleit o. m. vermindering van het aan- tal officieren, en wel tot 1 luitenant per kom- pagnie. Hierna kritiseert Spreker het stelsel der re geling zelf. Spreker komt op tegen de z. i. ongehoord verre terugwerkende kracht, nl. 1 April 1911, welke de Minister aan deze rege ling wil geven. Spreker wenscht dat de Kamer gelegen- heid krijge zich los van de regeling afzonderlijk over de terugwerkende kracht uit te spreken. Sperker vindt het een gloeiend schandaal dat, waar de burgerlijke ambtenaren alien storten moeten voor hun pensionn, de officieren zonder storting kunnen gepensionneerd worden. En dit durft een regeering te doen, die aan de arbeiders pensioen weigert Er is steeds beloofd door de Regeering dat als er geld was een betere toestand voor de onderofficieren zou aanbreken. Maar nu er geld is, profiteeren de hooge offi cieren er van. Dit kwalificeert spreker als woordbreuk. In zake het geval van der Breggen protesteert spreker ernstig tegen het gebeurde. Ten slotte laakt spreker dat, tegenover de sociaaldemocratische miliciens door dezen minister hetzelfde oer-oude en kleinzielige standpunt wordt ingenomen als door minister Bergansius. Nadrukkelijk protesteert Spreker ertegen, dat geschriften van de S. D. A. P. gelijk worden gesteld met geschriften, die de goede zeden aanranden, en daarom niet in de kazernes worden toegelaten. (In verband met hevige interrupties verklaart minister Colijn dat dat de bedoeling niet was. Alle geschriften, van welken aard en van welke partij ook afkomstig, die de krijgstucht en goede zeden ondermijnen, worden geweerd.) TER NEUZEN, 22 December 1911. Aan de lieden gehouden herstemming voor notabele der Ned. Herv. Gemeente, namen 81 stemgerechtigden deel. Gekozen werd de heer D. Buyze met 50 stemmen. De heer A. de Feijter Jzn. verkreeg 29 stemmen, terwijl 2 brieljes van ouwaarde waren. Blijkens de opgave van den centralen Gezondheidsraad van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten zijn in de week van 13 tot en met 19 December in Zeeland 14 gevallen voorgekomen en wel van roodvonk te Colijns- plaats 2, te Sluis 1 en te Zuidzande 6 gevailen, en van diphteritiste Brouwershaven, Hulst, Koewacht, St. Laurens en Zierikzee elk een geval. Spoorweg Oostburg—Cddzand. De Minister van Waterstaat verdedigt in zijn antwoord op het desbetreffend afdeelingsverslag nader de toekenning van een renteloos voor- schot uit 'sRijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van den spoorweg van Oostburg naar Cadzand. Ook naar 's Ministers meening behoort de totstandkoming van een iyn CadzandBreskens over Nieuwvliet en Groede te worden bevorderd. De ontwerpers van een dergelrjke electrisch te exploiteeren lijn naar de Belgische badplaats Knocke konden echter destijds de medewerking van de Belgische Regeering voor het tot stand brengen van het op Belgisch grondgebied ge- legen deel dezer lijn niet verkrijgen. Zij wen- schen thans een stoomtramverbinding Breskens CadzandSluis tot stand te brengen. Of ook voor dit plan de vroeger voor het elec- trische plan gedane toezegging van rijkssteun kan worden gehandhaafd, maakt nog een punt van onderzoek uit. De totstandkoming van een rechtstreeksche verbinding van Cadzand met Breskens over Groede kan en behoort niet in de plaats van de in dit w.o. bedoelde lijn, doch daarnaast bevorderd te worden. Het bezwaarschrift tegen de jongste stem ming voor leden van het kiescollege te Groede is afgewezen. Stembiljetten met opgeplakte candidatenlijst zijn door het classicaal bestuur ongeldig verklaard. Sluiskil. De visscher G. had Donderdag jl. een buitenkansje. In zijne netten ving hij op 't kanaal tusschen Ter Neuzen en Sluiskil een steur. Het dier was ongeveer U/j M. lang, waaruit men wel kaD opmaken, dat het eenige kilo's weegt. Sas van Gent. Door het muziekgezelschap i/De Verbroedering" werd in gehouden verga- dering besloten een festival uit te schrijven, ter inhuldiging van haar vaandel, op 12 Mei a.s. Iliervoor zal aan het gemeentebestuur een subsidie van 100 gevraagd worden en bij de ingezetenen met een inteekenlijst worden gecir- culeerd. Woensdagavond werd door een hevigen rukwind in het meubelmagazijn van den heer Van Goetbem een der groote spiegelruiten ingedrukt en geheel verbrijzeld. De schade, ongeveer 100, wordt door glasverzekering gedekt. Boschkapelle. Dinsdag jl. hield de societeit „De Eendracht" haar jaarlijkschen teerdag bij mej. wed. P. v. d. Veeken. De dag werd be- gonnen met het bijwonen eener H. Mis voor de afgestorven leden, waarna het Kor.ing- en prijsschieten plaats had de heer J. A. Kox werd Koning. Verder hield men zich met verschillende spelen bezig. Zooals gewoonlijk had de hospita voor een aeurig diner en souper gezorgd. Na het avondmaal was het de tijd voor zang en voordracht, waarin een paar leden zoo den gang wisten te houden, dat de tijd van scheiden te gauw was gekomen. Een hunner had een vers gemaakt, waarin elk der leden in een afzonderlijk couplet onder een of ander opzicht werd bezongen 't was aardig. Ook werd, als curiositeit uit een courant van 1865, die dezer dagen toevallig achter eene schilderij werd ge.vonden, een uitvoerig verslag voorgelezen van een feest, door ,,De Eendracht" den 26 Nov. van dat jaar gevierd ter eere van W. Kosher. Uit dit verslag vernamen we o. a. dat aan dezen heer, onder het spelen van muziek en met hartelijke toespraken een prachtige zilveren medaille met inseriptie werd aangeboden, omdat hij sinds 15 jaar, vanaf de oprichting der societeit de functie van secretaris had vervuld. We weten nu meteen, dat ,,De Eendracht" bestaat sinds 1850. Hontenissc. Door de landbouwers-vereeni- ging //Eigen Hulp" alhier werd op 16 Dec. 1.1. aanbesteed de levering van pl.m. 10,500 Kg. Superphosphaat 18 °/8, 150,000 Kg. Superphos- phaat 14 °/0 en 30,000 Kg. Kainiet. Voor superph. 18 °/0 werd ingeschreven door J. F. de Moor-Vlaeminck te Hulst voor Internationale te Zwijndrecht voor 3,15 en Coenen Schoer.makers te Uden voor f 3,08. Voor superph. 14 °/0 werd ingeschreven door J. F. de Moor—Vlaminck te Hulst voor 2,47, Internationale te Zwijndrecht voor f 2,47, A. Adriaansens Greminck te Walzoorden voor f 2.451/2, Coenen Schoenmakers te Uden voor 2,43, P. J. van Aardenne te Dordrecht voor 2,42, W. Adriaansens te Groenendijk voor 2,41, J. F. Adriaansens te Walzoorden voor 2,40V2, Glerum Co. te Vlake voor 2,40, W. Bedet te Ter Neuzen voor 2,39, D. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,39, A. Adriaansens De Nijs te Walzoorden voor 2,361/2, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,36, G. H. Blondeel te Aardenburg voor 2,36, Broos Key te Roosendaal voor f 2,36 en A. Wieland te Ter Neuzen voor 2,34. Voor kainiet werd ingeschreven door J. F. de Bakker te Walzoorden voor 2,26, Internationale te Zwijndrecht voor 2,23, P.J. van Aardenne te Dordrecht voor 2,23, Maatsch. tot Verk. van Meststoffen te Dordrecht voor f 2,22, Dordtsche Kunstmestmaatschappij te Dordrecht voor f 2,20 en A. Adriaansens Greminck te Walzoorden voor 2,13. De leveringen zijn aan de laagste inschrijvers gegund. liECHTSZAKEft. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken J. C. H., oud 17 j., pakhuisknecht te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. C. v. K., oud 24 j., schippersknecht te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal met braak veroordeeld tot 4 maanden gevang. met aftrek van de preventieve hechtenis. A. D. V., oud 27 j., winkelier te Ter Neuzen, is wegens heling veroord. tot 2 maanden gevang. M. P. J. B., oud 37 j., huisvr. van A. S. te Axel, is wegens beleediging van een ambte- naar, veroord. tot f 10 of 10 dagen hechtenis. A. A. V., oud 24 j., arbeider te Zuidzande, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. In zake C. v. R., oud 27 j., landbouwersknecht te St. Kruis, gedetineerd te Middelburg. beklaagd van posting tot tnoord, heeft de recntbank be- paald, dat het onderzoek zal worden hervat ter terechtzitting van 5 Jan. a. s. De eerste zaak die heden voor de recht bank te Middelburg werd behandeld was die tegen de 31jarige ongehuwde vrouw A. M. F., geboren en wonende te Groede, beklaagd van kinderdoodslag. Zooals men zich zal herinneren werd vroeger de behandeling dezer zaak verdaagd wegens ziekte der moeder van beklaagde, die thans overleden is. Door deze omstandigheid achtte de Ofhcier dat het ten laste gelegde niet kon worden be- wezen en vroeg daarom wegens het verbergen van een kinderlijkje f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Staande de zitting werden vervolgens wegens landlooperij veroordeeld de 59jarige J. V., de 48jarige E. K. en de 26jarige W. D., ieder tot 2 dagen hechtenis en bovendien de beide eersten tot 1 jaar en drie maanden en de laatste tot 3 maanden opzending^ 's Gravenhage, 22 Dec. Tweede Kamer. Na goedkeuring van een reeks kleine ontweipen, o. m. de wet op de middelen en tot heffing van opcenten op de bedrijfs-en vermogensbelasting, werd voortgezet het algemeen debat over de oorlogsbegrooting. Nadat nog door de heeren Duymaer van Twist, Smeenge en Van Vlijmen was gesproken, kwam Minister Colijn aan het woord, die afwees vrije toelating van socialistische geschriften in de kazerne, waarop de heer ler Laan aandrong en wat was bestreden door den heer Duymaer van Twist. Scherp critiseerde de Minister als buiten- gewoon afkeurenswaardig, de inderdaad op geen enkelen grond berustende ongunstige beoor- deeling van Generaal Snijders, over de land- weeroefeningen. Binnen eenige dagen wordt eene commissie ingesteld voor een onderzoek naar de mogelijk- heid om verband te leggen tusschen de weer- baarheidscorpsen en de landweer. Ter bekorting der discussie nam de Minister terug den begrootingspost betreffende de kosten voor berging enz. van een militair luchtschip. (De heer Ter Laan interrompeerde hierbij„reeds een schip weg Gelach.) Hoewel deelende in den rouw van het ouder- paar Van der Breggen betoogde de Minister dat geen der personen in deze treurige zaak verwijt treft. Al had de organisatie van den dienst in het kamp beter kunnen zijn. Na verdediging van de voorgestelde verhoo- ging van de officierstractementen werd het algemeen debat gesloten. Een amendement van den heer Ter Laan om niet tot die verhooging over te gaan, werd verworpen met 67 tegen 8 stemmen. Tenslotte is de oorlogsbegrooting aangenomen, zoomede de regeling der positie-verbetermg voor de officieren, met terugwerkende kiacht tot 1 April 1911. Amsterdam. Wij vernemen dat de ,/Zaan- stroom" van de Ilollandsche Stoomboot Maat- schappij tijdens het ruwe weer hedennacht op de Noordzee is vergaan. De directie deelt mede dat zij hedenmorgen van de kapitein Kruijshoop uit Wight een telegram ontvangen heeft waarin deze mededeelt dat de Zaanstroom is vergaan, doch dat alle 20 opvarenden zijn gered. Het gerucht loopt dat een stoker zou verdronken zijn. Amsterdam. Heden werd de 28 jarige commissionnair in effecten P. van Eijk wegens verduistering veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. IJmuiden De stoomtrawler Batavier 11 is in de visschershaven door onbekende oorzaak gezonken. Parijs. Telegrammen uit kustplaatsen melden dat er een hevige storm woedt. Een visschers- boot met een bemanning van 15 personen is in het gezicht van Boulogne met man en muis J vergaan. r> o o o J 'j'.nV

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5