J A I g e m e e n s- en Advertentieblad Zeeuwsch-¥laa«deren. No. 5703 Zaterdag 23 December 1911 51e Jaargang. Gemengde berichten. Vrouwen zoowel als Mannen BERSTB BLAD. Wegens het Kerstfeest zal 8.. s. Plaanday geen nnmmer van dit blad verschijnen. Nieuwjaars^advertentien Inwerkingtreding ArMdswet 1911. Hoogwatergetij te Ter Neuzea. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zicb bp aile Boekhande- laars, Postdirecteur6n en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEUTIENi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken rege). meer f 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prps slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. voor het Nieuwjaarsnummer dat in den morgen van 1 Januari zal verschijnen, en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt be- zorgd, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Zaterdag 30 dezer, desnamiddags 3 ure. Ter Neuzen, 20 Dec. 1911. Eirma P. J. VAN DE SANDE. TER NEUZEN, 22 December 1911. In de Belgische Kamer werd een inter pellate behandeld over de maatregelen door -Nederland gen omen ten nadeele van de mosse- lenvisschers, wier aanleghaven Bouchaute is. In deze interpellate werd de regeering verzocbt maatregelen te treffen, waardoor de visschers in staat worden gesteld de mosselen te Bouchaute te lossen. De Minister van Buitenl. Zaken verklaarde, dat hij van de zaak goede nota zou nemen eu naar aanleiding van de interpellate zou hande- len, zooals het meest weuschelijk is. In den Senaat betwistte de Minister van Landbouw, in antwoord op een interpellate, dat de belaugen van Belgie geschaad zouden kunnen worden door de maatregelen van de Nederlandsche regeering. Alle opgeworpen quaesties zullen rechtvaar- dig en vriendschappelijk worden opgelos.t, dank zij de goede betrekkingen van nabuurschap tusschen beide staten. Wat het vischrecht op de Schelde betreft, verklaarde de Minister//Onze visschers ver- keeren in een zeer rooeielijke positive. Er is alle aanleiding om na te gaan of de vocrgenomen werken misschien onuitgevoerd kunnen blijven." Het incident was daarmede geeindicrd. stoppeldijk. De beer P. de Rijck, onder- wpzer aan de Veerstraat alhier, is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de o. 1. school te Clinge, dorp. De heer A. v. d. Veeken is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school te Etten en Leur (N.B.) De fetaatscourant van 11 dezjsr bevat het Koninklijk besluit, waarbij als datum van de inwerkingtreding der Arbeidswet 1911 bepaald wordt op 1 Januari 1912. Hieronder wordt in 't kort aangegeven, welke vferanderingen hierdoor worden gebracht in de tot dusverre geldende bepalingen. Als gevolg pan de over- gangsbepaliogen worden nog geen belangrijke wpzigingen noodig geackt in de werjktjjdregeling der bedrijven, die tot dusverre re(eds onder de Arbeidswet vielen. De beperking van den arbeidsdtg tot 10 uur, alsmede de vrije Zaterdagmiddag voor enkele categorieen van personen, wordt >eerst na een jaar van kracht. Daarentegen moeten reeds var'.af 1 Jauuari 1912 de gewijzigde bepalingen van administra- tieven aard worden nageleefd. Te* dien aanzien kan het volgende worden medegedeeld De arbeidskaarten worden, evei'ials vroeger, door of namens den burgemeester uitgereikt. Nieuw is de bepaling, dat tbans ook voor gehuwde vrouwen die in fabrieken of werk- plaatsen arbeid verrichten een arbeidskaart in het bezit van den werkgever moet zijn. Een tweede verschil is, dat op de kaarten voortaan niet meer de naam van den werkgever vermeld wordt, zoodat bij verwisseling van patroon, de kaart eenvoudig aan den arbeider wordt teruggegeven, opdat dezeifde kaart bij den nieuwen patroon in bewaring kan worden gegeven. Voor alle jeugdige personen (met uitzonde- ring van hen, die op 1 Januari 1912 zestien jaar zijn) en gehuwde vrouwen, die in een fabriek of werkplaats arbeid verrichten, moeten nieuwe arbeidskaarten worden aangevraagd. De oude zijn vervallen. De arbeidslijsten, waarvan bet model is vast- gesteld bij bescbikking van den Minister van Landbouw, Nijverkeid en Handel van 4 December 1911 no. 2510, afdeeling Arbeid, zullen ver krijgbaar zijn op alle postkantoren en hulp- postkantoren. Aan iedere lijst is gehecht eene briefkaart, bestemd voor het afschrift der lijst, ,dat aan het districtshoofd der arbeidsinspectie moet worden gezonden. De pvijs van eene lijst met briefkaart be- draagt 6 cent, wanneer de briefkaart met P/a cent gefrankeerd is en 7 cent voor de overige, dat zijn die, welke van buiten de standplaatsen der districtshoofden (Venlo, Breda, Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Arnhem, Deventer en Groningen) aan dezen worden toegezonden. De lijsten zullen bevatten nadere aanduiding omtrent invulling en verzending van het af schrift. Vermeld wordt thans alleen, dat waar- merking door of namens den burgemeester niet meer noodig is en vermelding van de namen der arbeiders acbterwege kan blijven. De arbeidsregisters, waarvan het model even- eens door den Minister is vastgesteld, zijn niet op de postkantoren verkrijgbaar en moeten dus in den boekhandel worden gekocbt. Voor de eerste inrichting worden evenwel door de districtshoofden der arbeidsinspectie voor 1 Jan. 1912, in een beperkt aantal aan iederen werkgever gratis e'en of meer registers toegezonden. Over- eenkomstig de toezegging van den Minister bij de behandeling van bet wetsontwerp in de Staten-Generaal, wordt het gebruik van dit register niet voor alle categorieen van werk- lieden verplichtend gesteld. Voor mannelijke personen van 17 jaar en ouder kan een aan zekere eiscben voldoeud register, b.v. eenloon- boek, als „arbeidsregister" dieust doen. Een register, volgens model, is alleen vereischte voor jeugdige personen en vrouwen en het kan ook gebruikt worden voor mannen van 17 jaar en ouder. Het bepaalde omtrent arbeidslijsten en ar beidsregisters is van toepassir.g op alle onder- nemingen waarin of waarvoor in fabrieken of werkplaatsen arbeid wordt verricht door le. Een of meer jeugdige personen, of 2e. een of meer vrouwen, of 3e. meer dan 9 man nelijke personen, van 17 jaar of ouder. Voor eer.ige met name genoemde bedrijven zijn bij algemeenen maatregel van bestuur ten aanzien van de invulling der werktijdregeling op de arbeidslijst, faciliteiten verleend. Woensdag viel te Heinkenszand een meisje van den werkman C. K. in een kelder met het noodlottige gevolg, dat de dood bijna onmiddel- lijk intrad. 1 e Drempt is Woensdagnamiddag een groote brand uitgebrokeu op de boerderij Schen- dink, bewoond door den landbouwer Willemsen. 22 koeien en een paard zijn verbrand. De boerderij behoort aan jhr. Schuilenburg van Ulenpas. Een achttal ingezetenen van Wijk heeft bij den wachtmeester der marechaussee te Heusden een klacht ingediend over bet onbeusch en ontactisch optreden van twee zijner man- s appen en bij den officier van justitie te VHertogenbosch een klacht wegens miskande- hng door diezelfde manschappen. Te Arcen is Maandagnamiddag de voer- man Teeuwen, uit Kessel, gestruikeld en door zijn eigen kar, zwaar beladen met hout, overreden. De man is gisteren in het zieken- huis te Venlo aan de gevolgen overleden. Hij laat een weduwe met jonge kinderen acbter. Uit Tilburg meldt men De 59jarige P. Geboers had in zijn woning in de Houtstraat twee mannen op bezoek, waar bij een stevig borreltje werd gedronken. Na eenige uren toevens, in welken tijd >3 maaltjes" leeggemaakt waren, verzocht G. om te vertrekken, waaraan een van de twee direct gehoor gaf. De andere draaide echter plotse- ling bet licbt uit, wierp den ouden man achter- over op den vloer en bracht hem met een mes een diepe wonde in den buik toe, waarbij de lever geraakt werd. Voorts moet hij nog meermalen naar G. ge- stoken of geslagen hebben, daar dieqs kleeren op verscbillende plaatsen stukgesneden waren. De stoot in den buik was zoo krachtig, dat de jpunt van het mes omgebogen was. Geboers wist den man het mes te ontnemen, waarop deze de vlucht nam. De getroffene kon nog juist het politiebureau bereiken, waar bij door Dr. Pikers verbonden werd en daarna in zorgwekkenden toestand nadr het ziekenhuis werd vervoerd. De dader werd nog dienzelfden nacht ge- arresteerd en bij conf'rontatie door den ge troffene herkend. V. verklaarde echter, daar hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, zich niets van bet voorgevallene te herinneren. De toestand van Geboers, die een oppassend buisvader is, is van dien aard, dat voor behoud van het leven gevreesd wordt. In Amsterdam heeft wederom een brutale inbraak plaats gehad. Gisternacht hebben dieven zich, vermoedelijk door de deur aan de straat- zijde met een valschen sleutel te openen, toegang verschaft tot de fabriek van melkproducten z/Neerlandia" aan de Prinsegracht, bij den Binnen-Amstel, en een bezoek gebracht aan het, aan de voorzijde gelegen kantoor. Ook daarbij hebben zij vermoedelijk van een valschen sleutel gebruik gemaakt. In bet kantoor staan twee brandkasten, eene groote en eene kleine. De laatste kast hebben de dieven op zijde geschoven en daarna getrachc baar met een sleutel te openen. Die poging mislukte door bet afknappen van den sleutel. Een stuk van dien steutel werd in bet slot gevonden. Daarna hebben de dieven in de deur der brandkast, naast het slot, een gat gemaakt, teneinde aldus de kast te kunnen openen, doch ook deze poging faalde. De vloer van het kantoor was bedekt met een dikke laag asbest, afkomstig van de vulling der kast. Met een doek, welke in het kantoor gevonden werd, hebben de dieven bun scboenen afgeveegd, ten einde geen voetstappen achter te laten. Voor zoover kon worden nagegaan wordt er niets vermist. Het gat in de brandkast is vermoedelijk niet met moderne inbrekerswerktuigen gemaakt. Wellicht zijn dus geen beroepsinbrekers aan het werk geweest. Dr. Frederick A. Cook, de befaamde pseudo-Noordpool-ontdekker vraagt aan de „New York Times" 250,000 gulden schadevergoediDg, omdat dit blad gepubliceerd heeft, dat Cook bij een lezing in Constantinopel met rotte eieren was gegooid. Door dat bericht, oordeelt de befaamde niet-ontdekker, heeft zijn roem ge- leden en is er wantrouwen tegen zijn persoon gewekt. Hij heeft een boek geschreven, waarin bij al de feiten meedeelt, op grond van welke bij aanspraak meent te mogen maken op de eer, werkelijk de Noordpool ontdekt te hebben maar nu zal, vreest hij, de rotte-eieren-ge- scbiedenis het debiet van het boek schade doen en zal hij minder uitgenoodigd worden om over zijn Noordpool-ontdekking lezingen te houden. Het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft Dinsdag wel een merkwaardige zitting gehouden. Bij de opening bleek het huis niet voltallig, zoodat het niet in staat zou zijn besluiten te nemen. De afgevaardigde Polonyi wees daarop en verlangde, dat de wettelijk voorgeschreven honderd leden aanwezig zouden zijn. De vergadering werd daarop voor eenigen tijd geschorst. Maar bij de heropening bleek, dat nog geen honderd leden aanwezig waren. Boden werden de stad ingezonden, en in af- wachting van bet resultaat werd de bijeenkomst voor eenigen tijd geschorst. Die comedie is vier-en dertigmaal herhaald, tusschen 's morgens tien uur en's avonds-zeven uur. In de stad was het noodige aantal leden niet bijeen te brengen, zoodat zij telegrafiscb uit de provincie moesten worden geroepen. Bij de vijf-en-dertigste opening dien dag was het vereischte aantal leden aanwezig en kon de vergadering doorgaan, die toen negen uur duurde. De heeren kregen te vier uur in den nacht vergnnning een paar uren te gaan slapen. hebben nier- en blaasaandoeningen. Vrouwen zoowel als mannen zijn onderhevig aan nier- en blaaskwalen hun vrouwelijke plicbten vorderen vaak zooveel van hun gestel, dat hun gezondkeid tenslotte geheel ondermijnd wordt. Gewoonlijk zullen de nieren het eerst aangetast worden, omdat deze bet zwaarste werk te doen hebben zij verliezen gaandeweg hun ge- schiktheid om de gevaariijke vergiften uit het bloed te filtreeren., Gij wordt humeurig, prikkelbaar en terneer- geslagen. Des morgens bij het ontwaken bebt gij een ellendig gevoel in uw rug. Dw urine is bewolkt, met bezinksel en brandend. Uw oogen zijn misschien opgeblazen en dof, en uw ledematen opgezwollen. Bij vocbtig weer zijn uw leden stram en rheumatisch, en kunt gij u nauwelijks bewegen zonder dat uw rug u pijn doet. Alleen een nierengeneesmiddel kan ieder spoor van nier- en blaaskwalen doen verdwijnen, en zoolang gij het geringste kenteeken van de ver- schrikkelijke ziekte kunt opmerken, zijt gjj niet veilig voor een plotsingen ondergang der nieren. Foster's Rugpijn Nieren pillen zijn een genees- middel speciaal en uitsluitend voor de nieren. en blaas. Zij bereiken de werkelijke oorzaak der ziekte. Dit is de reden, dat zij blijvend genezen. Zij voeren de nieren zachtjes tot ge- zondheid terug, herstellen hun kracht om het bloed te filtreeren en verzekeren een natuurlijke werking der blaas. Maar hoe langer de nierziekte verwaarloosd wordt, des te dieper wortelt zij zich in. Zij heeft misschien reeds een hoogeren graad be- reikt dan gij vermoedt en kunt gij dus niet oplet- tend genoeg zijn om de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te krijgen. De bandteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den beer A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toezending gesckiedt franco na ontvangst van postwissel a 1,75 voor een of f 10,voor zes doozen. D AGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 23 December 3.17 3.33 Zondag 24 3.51 4.8 Maandag 25 H 4.26 4.44 Dinsdag 26 5.4 5.24 Woensdag 27 u 5.48 6.11 Donderdag 28 6.38 7.5 Vrijdag 29 7.35 8.7 »tt blad vencbynt Maarn!».sf-, Woensdag. em Vrijiiaqavonil, attgezonderd op Feei(i!n«eB blj de (.'Irinn I". J. VAI ISJE IASDB. te fer Wenaem. o O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1