No. j)700. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag- 16 December 1911. 5l« Jaargang. Gemengdc berichten. TWHEDH BT.An De opening der gemeentelijke Gasfabriek te Axel. Predikbeurten. Niervergiften TER NEUZEN, 15 December 1911. De collecte voor de Nieuwjaarsbedeelingen heeft in de kom der gemeente opgebracht 614,90. g Voor de levering van tarwebrood ten behoeve jler bedeelingen van de Nieuwjaars- commiss^ in de kom dezer gemeente, werd in- gescbrev^j door de heeren A. de Witte voor B. D. Koene voor 9,90 en P. Lijbaart voor f 9,88 per Kilogram. L)e leve ring is aan laatstgenoemde gegund. Gisterenavond was de laatste concertavond van bet muziekgezelscbap ,,De Vereenigde Werklieden", tbans toegankelijk voor de dona- teurs. Wederom was de bovenzaal van het Cafe ,,La Belle Vue" gevuld met een groote menigte. Zit- en staanplaatsen, alles was bezet. Zoowel de muziekstukken, uitgevoerd door de baimonie, als wat verder werd ten beste gegeven, ondervond algemeene toejuicbing. Het was een welvoorzien, afwisselend programma. Na 4 muziekstukken voigde de opvoering der operette „Mignon." De daarin optredenden kweten zicb goed van hunne taak een bijzonder woord van lot is zeker op zijn plaats voor de medewerkende kinderen. Het succes was welverdiend. Evenzoo was dit bet geval met de jonge dames die een solo-nummer zongen en ook de „Twee Dienst- boden". De voordracbt „In feestelijke stemming" viel zoo in den smaak dat de voordragende heer verplicht was te bisseeren, en bet laatste nummer, ,,Een landelijke Concert-repetitie" was echt grappig en braeht er een goede stemming in voor bet slotbet bal. Dit was geanimeerd en bet bleef nog geruimen tijd zeer gezellig. De vereeniging en zij die h'aar voor bet geven van dit concert steunden, mogen met genoegen op bun pogen terugzien. De dag van gisteren, 14 December, was er een van bijzondere beteekenis voor de gemeente Axel. Op dezen dag tocb was door Burg, en Wetb. der gemeente de opening bepaald der gasfabriek, bet eerste gemeentelijke bedrijf. Wanneer we eenigen tijd in de bistorie terug- gaan, kunnen we constateeren dat deze zaak op een betrekkelijk zeer korten tijd tot stand is gekomen. De aanleiding daartoe was eene in Juni van bet jaar 1909 ingekomen concessie- aanvraag voor bet stichten en exploiteeren eener steenkolengasfabriek van de heeren H. J. P. en G. van den Berg te Venlo. Er bleek bij den Raad wel genegenbeid te bestaan over te gaan tot bet invoeren eener nieuwe verlichting, maar men wenscbte daarvoor niet concessie te verleenen aan eene particuliere maatschappij, doch, gezien de voordeelige uit- komsten in andere gemeenten, niet het minst van het naburige Hulst, wilde men, bij het plaatsen van een gasfabriek, de voordeelen der exploitatie voor de gemeente zelve. Echter, dat bet werkelijk voordeel zou opleveren kon men nog niet voetstoots aannemen en daarvan was nog niet aanstonds in den Raad een meerderheid overtuigd. De zaak werd echter aangevat. In de ver- gadering van 29 Oct._1909 werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Kruysse, Wolfert en Smies om den Raad in deze van voorlichting te dienen. Deze commissie stelde op verschillende plaatsen een onderzoek in, waarbij de verkregen inlicbtingen baar gunstig stemden voor bet doen van een voorstel tot bet stichten eener steenkolengasfabriek in gemeen- telijk beheer, terwijl zij ook aan den Raad over- legde de verklaringen van ongeveer 120 inge- zetenen die, naar aanleiding van de bun door de commissie gestelde vraag, badden te kennen gegeven wanneer prijs en omstandigheden hun gunstig voorkwamen tot aansluiting aan een eventueel op te ricbten fabriek te willen over- gaan. Het was toen echter inmiddels 6 Dec. 1910, eer een voorstel van Burg, en Weth., gegroud op bet rapport der Commissie in den Raad in definitieve behandeling werd gebracht en met groote meerderheid aangenomen. Enkele voorstemmers deden dit nog schoor- voetend omdat men toch geen vaste°gegevens bad voor de deelname in het gasverbruik en voor enkele leden was dit een reden om zich van het memen van een besluit te onthouden. loen TOird overgegaan tot bet aankoopen van nu tJ6rr^in t6r ^rootte van 98<84 aren' van Oh. de Deckere c. a., te Selzaete, gelegen aan den Buitenweg, dat alle gelegenheid biedt voor uitbreiding, wanneer de omstandigheden dat zouden noodig maken. Op 24 Jan. van dit jaar benoemde de Raad tot technisch adviseur den beer J. G. van Niftrik te Vlissingen en in de v^rgadering van 28 Maart werd het bestek goedgekeurd, waarna spoedig de aanbesteding voigde. Ten behoeve der stichting werd eenegeldleenino- gesloten van 85,000. In de raadszitting van 20 Juni werd tot directeur benoemd de heer G. van den Berg, adjunct- directeur eener gasfabriek te Venlo, die 15 Juli d. a. v. in dienst trad. Ondertusschen waren de verschillende aan- nemers, ieder voor bun deel aan den arbeid getogen voor voltooiing van bet bedrijf. De bouw van fabriek en directeurswoning werd aangenomen door den heer A. van't Hoff te Axel. De gashouder, met een inboud van 1000 M3 is geleverd door de firma Bamag Didier te Zeist, en is geplaatst in een watervorm. De ovens werden geplaatst door den heer H. Burgemeister te Heerlen, terwijl bet leveren en opstellen van de verschillende toestellen voor de fabrieksinstallatie geschiedde door de N. V. Machinefabriek Rogier Nericx Ricbter te Bergen op Zoom. De buizenleiding enz. wevd verzorgd door den beer George Wilson te s Gravenhage. Voor de ijzeren overkapping van stokerij en kolenloods, benevens bet ijzeren afdak voor de generatie-ruimte werd gezorgd door de firma P. van der Stadt, te Vlissingen. De N. V. Gautscb gasgloeilichtmaatsehappij leverde de straatlantaarns en armen, en Alex Nericx te Bergen op Zoom de palen, benevens een laadinrichting. De aannemingssommen voor al deze werken beliepen ongeveer /60,000. Voor de straatverlichting werden opgesteld 80 lantaarns. Als men nagaat dat vroeger in de straatverlichting voorzien werd met pi. m. 60 petroleumlantaars, blijkt daaruit dat de straatverlichting met een derde vermeerderd is, ongerekend nog dat de petroleumbranders door gasgloeilicht zijn vervangen. Nu eenmaal de tijd van opening bepaald was, was bet de laatste dagen nog een tijd van in- gespannen werken en ook van spanning of een en ander in orde zou zijn. Er werd gedaan wat gedaan kon worden aan het voltooien van de particuliere aansluitingen en een groot aantal fitters was daarmede bezig. Er zijn tbans 130 aansluitingen voltooid, onge veer 100 perceelen wachten nog daarop, waaruit men ziet dat bet aantal voorloopige toezeggingen van het vorig jaar door de definitieve aanvragen reeds bijna met bet zelfde getal wordt over- troffen. Dinsdag werd begonnen met bet stoken van gas om den houder te vullen en de lucht uit bet buizennet te drijven en gisteren namiddag, te 10 minuten voor drie uur wees de meter juist aan dat de eerste 1000 M3. gas waren geproduceerd. Van de fabriek, .de nog niet voltooide direc teurswoning, en den gashouder, woei de drie- kleur. Op bet terrein kwamen bet gemeente- jestuur, de leden van den Raad, waaronder en kele met bunne dames, de verschillende aan- nemers of bunne vertegenwoordigers, die voor deze gelegenheid door het gemeentebestuur waren uitgenoodigd en verzamelden zicb met den techniscben adviseur, directeur, opzichter, personeel en eenige belangstellenden, in de stokerij. Daar werd het woord genomen door den burgemeester, den heer J. Huizinga, om te wijzen op de beteekenis van bet feit waarom men tbans bier aanwezig was. Hij riep alien een woord van welkom toe. De opening der gemeentelijke gasfabriek is voor de gemeente Axel een belangrijk feit, om dat deze de gemeente in staat stelt voor de straatverlichting en der burgeri] voor haar huis- houdelijk gebruik van een ander licbt te pro fiteeren, dat de tecbniek ons heeft gebracht, en uit bet gebruik maken daarvan blijkt, dat ook hier wordt gevoeld voor den vooruitgang. Dat nieuwe licht kan ook kracbtig mede werken aan den bloei van de gemeente, daar zij ook bet klein bedrijf of industrie in staat stelt daar van te profiteeren. Waar voor de oprichting geaarzeld werd of men zou overgaan tot bet invoeren van gas of electi iciteit, werd de keuze gevestigd op gas en en hij meent dat men een verstandige keus ge daan heeft door zich, in verband met den tegen- woordigen omvang der gemeente, te bepalen tot gas. En nu deze eprste schrede gezet is op den weg van tien vooruitgang, legt dit z.i. de verplijcb- ting op, om op„ dien weg voort1;te, .g,aan. ,Ji, Dat de Igdep ;y$p den Raa^eenst ha r.gp beraad en Veel wikken en vregen zijn ov^r- gegaan tot het stichten der fabriek, mag geen vei wondering baren er zijn in het verleden meer voorbeelden dat men het onraadzaam achtte over te gaan tot het invoeren van nieuwigheden, terwijl we tbans, nu we die zaken kennen en ei aan gewoon zijn, niet kunnen begrijpen dat men er toen niet aan wilde. Spreker hoopt dat de gasfabriek zal brengen toenemenden bloei voor de gemeente, meerdere welvaart in de bedrijven der ingezetenen en daardoor ook in hunne gezinnen, iets waar de geheele gemeente belang bij heeft. Hij wendde zich nu tot den heer Van Niftrik, die als technisch adviseur bet Dagelijksch Bestuur en den gemeenteraad bij het oprichten en inrichten der fabriek beeft terzijde gestaan en wien hij bulde brengt voor de wijze waarop bp dat deed. En niet alleen dat men heeft kunnen profiteeren van zijne tecbniscbe kennis, maar men heeft in hem ook ontmoet een mede bestuurder van eene andere gemeente, die door zijne ervaring verschillende wenken wist te geven in het belang van het nieuwe bedrijf. Altijd was bij bereid over te komen wanneer men zijne aanwezigbeid noodig achtte en een woord van bulde en dank aan hem is zeker niet misplaatst. Vervolgens braebt spreker dank aan den gemeente-opzichter, den beer C. van den Broeke, voor zijne toewijding, gedurende den bouw en verder aan de aannemers, voor de wijze waarop zij aan hunne verplichtingen hebben voldaan, en waarbij eenigen, waar de omstandigheden dit vorderden, blijk gaven van groote loyaliteit. om de gemeente van dienst te zijn. In bet bijzonder noemde spreker den heer De Zwaan, vertegenwoordiger der firma Wilson, die een zoo talrijk personeel ter beschikking der gemeente stelde om bet voltooien der aansluitingen te bespoedigen. Alsnu wendde bij zicb tot den directeur, den beer Van den Berg, die de techniscbe en commercieele leiding der fabriek op zicb heeft genomen. Op hem is de hoop van Burg, en Wetb. gevestigd, voor den bloei der fabriek. Ook van hem werd reeds ondervonden dat bij zich met ijver aan zijne taak zal wijden en spreker hoopt hem vele tientallen van jaren aan bet hoofd der inrichting te zien. Spreker beveelt tenslotte de fabriek aan in de belangstelling van de gemeentenaren, om er gebruik van te maken, wat strekken zal tot bloei der inrichting en van de gemeente in bet algemeen. Hierop verkreeg de beer Van Niftrik bet woord die begon met dank te zeggen voor het vertrouwen dat het gemeentebestuur in hem bad gesteld en voor de onbekrompen wijze waarop men zijne plannen heeft verwezenlijkt. Men wist trouwens, voor men hem benoemde, dat bij geen vriend is van halve maatregelen, maar gaarne op afdoende wijze de zaken bebandelt. En er is hier een fabriek gezet, die, ofschoon er eenvoudig uitziende, en waarbij niets aan luxe is geoff'erd, degelijk is ingericht, wat een rendeerend bedrijf kan waarborgen. Hij boopt nu, bet kwam reeds meermalen in de conferen ce's ter sprake, dat men ook de boekbouding degelijk zal inrichten, dat men, hoe het ook loopt, de uitkomsten van bet bedrijf goed onder de oogen zal durven zien en afscbrijven daar, waar dit noodig is. Spreker brengt dank aan den gemeente- opzichter en den directeur, voor de ondervonden medewerking, ook aan de aannemers der werken en leveringen, die zeer ten zijnen genoege aan hunne verplichtingen voldeden. De vooruitzichten voor bet bedrijf zijn volgens spreker gunstig. Het zal er nu echter op aan gaan komen. De eerste duizend kubieke meters gas zijn gemaakt, nu zal de levering aanvangen. VVil deze voldoen, dan zal de directeur hebben te zorgen dat gas wordt geleverd zonder lucht, zonder onzuiverbeden en onder voldoenden druk. Het is spreker een genoegen geweest met het gemeentebestuur samen te werken, hij boopt dat de fabriek zal groeien en bloeien. Ze is nu zoodanig ingericht dat ze tot in een verre toekomst kan voldoen aan de behoeften der ge meente en als bet er op aankomt ook van omliggende gemeenten, bij boopt dat de eerste duizend meters gas door verscheidene honderd- duizenden zullen worden gevolgd, en zij den bloei en de welvaart der gemeente zaf bevordereu. Alsnu nam de heer Kruijsse, wethouder bet woord, om een woord van bulde te brengen aan den burgemeester, den beer Huizinga, voor zijne leiding, bij de bespreking der plannen voor het stichten der fabriek. Daaraan toch is het volgens spreker in hoofdzaak te danken dat de fabriek er gekomen is. Zelfs wanneer bij -spreker bij de behandeling der plannen wel eens duizelde bij de bedragen, die met bet uitvoeren van het plan gepaard gingen, was het steeds de Voorzitter die er den moed wist in te bouden en de bezwaren wist te onder- vaugen, zoodat ten slotte de Raad met groote meerderheid bet besluit nam. Spreker hoopt dat er met het nieuwe licbt in het algemeen nieuw leven zal komen en dat deze eerste gemeentelijke exploitatie van den bedrijf door meerdere zal ktHlneh worden gdVblg'd, onder de goede leiding van den burgemeester, tot ver- booging van de welvaart der gemeente en hare omgeving. De openingsplecbtigbeid was hiermede afge- loopen, en werd aan bet gezelschap gelegenheid gegeven een kijkje in de fabriek te nemen. In de stokerij staan opgesteld de ovens, de eene met 4, de andere met 6 retorten, die in staat stellen om per etmaal 2000 Ms gas te prodnceeren. Uit de retorten, waarin de kolen worden gedistilleerd, gaat het verkregen gas naar de afkoelers, die buiten zijn opgesteld. In de naastgelegen machinekamer is opgesteld de exbaustor, die den vluggeren trek van bet gas uit de retorten bevordert, terwijl daar ook zijn opgesteld de toestellen om de teer en bet ammoniak-water uit bet onzuivere gas af te scbeiden. De toestellen worden in beweging gebracht door een Grossley gasmotor van 41/, paardekracht. In een aan de voorzijde gelegen localiteit zijn opgesteld 3 zuiverkisten, metgummi- afsluiting, die naar volgorde kunnen worden ingeschakeld. Vandaar stroomt bet gas naar den gashouder, die, zooals wij reeds meedeelden 1000 Ms. kan bevatten, en komt dan weer terug naar de machinekamer, waar de meter is opge steld en waar het gas passeert alvorens de fabriek te verlaten in de leiding. Voorts is nog een toestel opgesteld, dat door middel van waterdruk, den gasdruk in de buizen regelt. Omtrent de fabriek valt nog mede te d-^len dat deze bevat een fitterij, een magazjjfl, t (lat zij is voorzien van centrale verwarming. In de nog niet gebeel voltooide woning voor den directeur werd een kijkje genomen en toen aanvaardde men den tocbt naar het hotel Rolff, waar den gasten een maaltijd wacbtte, aange- boden door den gemeenteraad. De maaltijd was keurig verzorgd, er werden vele goede woorden gesproken, woorden van dank en van goede wenschen voor den bloei van het bedrijf, van de gemeente en van de ingezetenen, terwijl des avonds bet muziekgezelschap door het brengen eener serenade de feeststemming kwam verhoogen. Axel prijkte toen op straat in haar nieuw licbt. Ook zij die reeds zoo gelukkig waren te zijn aangesloten, maakten er gebruik van en konden terstond ontwaren dat zij op bet gebied van verlichting veel vooruit waren gegaan. Ook onze beste wenschen voor het nieuwe bedrijf Zondag 17 Oecembes' 131!. Nabij Wessem is Dr. Q., uit Maaseijck, Donderdag met zijn motorfiets in de Maas ge- reden en verdronken. Woensdagavond kwam, naar de N. A. Ct. meldt, B. te Drempt terug van de jacbt, zette zijn met een patroon geladen dubbelloops jacbt- geweer in den hoek van de deel naast de keu- kendeur, waarop bij naar buiten ging. Na eenige oogenblikken boorde men een slag toen men ging kijken, vond men voor de keukendeur de bejaarde wed. van H. W. ter H., een tante van B., die een gedeelte van het huis bewoonde, stervende naast bet omvergestooten vuurwapen ter aarde liggen. De levensgeesten waren reeds geweken. Het is gebleken, dat hier een ongeluk moet gebeurd zijn, en dat er geen misdaad in het spel is. ontrooven den Ujder zijn gezondheid geluk en leven. De nieren zijn de belangrijkste organen van het lichaam, omdat zij bet bloed filtreeren. Wanneer zij gezond zijn, dragen zij zorg voor de afscheiding van alle vloeibare onzuiverbeden uit bet lichaam. Zijn zij, daarentegen ziek, dan is het geheele lichaam ziek, omdat het bloed de onzuiverbeden op zijn weg door het lichaam mededraagt en ziekte in plaats van gezondheid en lp-acht met zich brengt. Duizeligheid, rugpijn, rheumatiek, schele* hoofdpijn, waterzucht, ontsteking van de blaas, hevige lendenpijn bij het bukken, slapeloosheid, enz. worden veroorzaakt door de onzuiverheden in het bloed, die de nieren eruit hadden dienen te verwijderen. Een goede gezondheid kan slechts verkregen worden, wanneer deze belahg- rijke organen gezond zijn. Het bloejl rr-uoe^ frisch, rein en zuiver zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en verwijderen de ziekte-verwekkende stoffen. Zij genezen de gevolgen van zwakke of zieke nieren, doordat zij de nieren genezen. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de hand- teekeniDg van James Foster dient voor te komen. Foster's Rugpijn Nieren Fillen zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1,75 voor een, of f 10,voor zes doozen. Hervormde Kerk. Ter Ueuzen. 9J u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. SLuiskil. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent. Axel. 9J u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswjjkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. Van de Garde, van Opheusden. LoJcaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „~Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 9