I m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaaideren. s 40 cent. RATIONALE MILITIE. 5702 Donderdag 21 December 1911 51e Jaargang. v 0 r laatste berichten. Wegens het Kerstfeest zal a, s. laaoday geen nummer van dit blad verschijnen. Mieuwjaars'advertentien 3 ure. a. geneesmiddelen, b. verbandstoffen en c. serum Eene Hoogere Burgerschool in Zeeawsch-VIaanderen. ABON. NBMBNT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zieh bij alle Boekhande- laara, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ADYESTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBRSTB BLJLJD. voor het Nieuwjaarsnummer dat in den morgen van 1 Januari zal verschijnen, en in de kom dezer gemeente huis aan hllis wordt be- zorgd, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Zaterdag 30 dezer, des namiddags Ter Neuzen, 20 Dec. 1911. Eirma P. J. VAN DE SANDE. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Bonder- dag, den 28sten Oeceitibep 1911, des namiddags ten drie Urenin bet openbaar in bet gemeentehuis trachten aan te besteden de levering gedurende het jaar 1912 van ten behoeve der armen. Inschrijvingsbiljetten op zegel gesteld kunnen tot op het uur der besteding ingeleverd worden in eene verzegelde bus ter gemeentesecretarie. TER NEUZEN, 18 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. maken bekend Door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Heeniskerk, werd naar aanleiding der rede van den heer Yorsterman van Oyen over eene Hoogere Burgerschool in Zeeuwsch-Vlaan- deren, in de vergadering der Tweede Kamer geantwoord als volgt Aan mijn Departement is tot nog toe geen definitief bericht ingekomen, dat de geraeenteraad van Ter Neuzen reeds besloten zou hebben tot de oprichting van een Hoogere Burgerschool. Ziedaar de oorzaak van hetgeen daaromtrent in de Memorie van Antwoord staat. Ik wil volstrekt niet ontkennen, dat het mij wel bekend was, dat, indien er een openbare Hoogere Burgerschool komt in die streek, die ten slotte wel in Ter Neuzen zal verrijzen. Wanneer nn een gemeenteiijke Hoogere Burgerschool wordt opgericht, is bet standaard- subsidie 3000 en aangezien bij de begrooting is verondersteld, dat deze school in 1912 slecbts gedurende vier maanden zou werken, is nu voorloopig 1000 uitgetrokken. Nu is eigen- lijk de kwestie niet, of Ter Neuzen, wanneer die school wordt opgericht, dit subsidie zal krijgen, maar hoe groot het subsidie zal zijn. En dat hangt nog wel van eenige bijomstandigheden af. In de eerste plaats zou ik nog eens moeten weten, of bet zeker is, dat in die streek niet een bijzondere Hoogere Burgerschool tot stand zal komen. Dat zou niet van invloed zijn op de vraag, of de openbare Hoogere Burger school al of niet een subsidie zal krijgen, maar wel op de vraag, of er termen aanwezig zijn een extra'' snbsidie en wel een groot extra subsidie, te geven. Ten tweede dient ook de zaak zelf nog eens nauwkeurig te worden nagegaan. Yermits een extra subsidie een uitzondering op den regel is, kan ik natuuriijk niet, zonder dat de zaak volledig is ge'instrueerd, zeggen, dat ik de toekenning van een extra subsidie zal bevorderen. Natuuriijk maak ik liefst op den regel zoo weinig mogelijk uit- zonderingen. Maar gelijk den geachten afge- vaardigde uit het door mij gesprokene zal blijken, kan ik de zaak nog niet als definitief afgedaan bescbouwen. TER NEUZEN, 20 December 1911. Heden werd door Burg, en W etb. alhier aanbesteed bet schoonhouden en verwarmen der openbare scholen in de kom en bet schoon houden, verwarmen en verlicbten der openbare school te Sluiskil. Hiervoor werd ingesehreven Voor school A door L. J. van der Velden voor schoonhouden f 90, verwarmen metschep- kolen 4,20 en stukkolen 5,00. Voor school B door H. Bannier voor schoon houden 110, verwarmen met schepkolen 4.40, stukkolen 7.00 wed. P. J. Kouwijzer schoonhouden 100, verwarmen met schep kolen 4.35, stukkolen 5.90, en door P. de Mul voor schoonhouden 90, verwarmen met schepkolen 4,25, stukkolen f 5.00 Yoor school C en vergaderlokaal aldaar door M. de Jonge voor schoonhouden 115, ver warmen met schepkolen 4.50 en door P. de Mul voor schoonhouden 90, verwarmen met schepkolen 4,25, met stukkolen 5. Voor school D door M. Scheele voor schoon houden 98, verwarmen met schepkolen voor 4,40, stukkolen voor 8,50, cokes 7,00 en verlichten f 2,50 M. C. Adriaansen voor schoonhouden f 87, verwarmen met schepkolen f 4,00, stukkolen 6,00, cokes 12,00 en verlichten 3,00. Het schoonhouden berekend per jaar, het verwarmen en verlichten per 100 uren. Voor de levering van tarwebrood ten be hoeve van het Burgerlijk Armbestuur alhier, werd ingesehreven door den heer A. Scheele voor 88/]0 cent per Kg. voor levering in de kom en voor 98/10 cent per Kg. voor levering te Sluiskil. Wegens den hevigen Noord-Westenstorm kon de Prov. boot die omstreeks 5 ure alhier moet arriveeren de oude haven niet binnenvaren en is daarop naar de nieuwe haven gestoomd, waar aan de ponton gemeerd werd. 's Gravenhage, 20 Dec. Tweede Kamer. Bij den aanvang der vergadering huldigde de Voorzitter in hartelijke deelnemende bewoordin- gen de nagedachtenis van jhr. Van Swinderen, ontslapen vice-president van den I\aad van state, door wiens heengaan H. M. de Koningin een Bit vewefctJnt M»and»jj-e Wueasda|. en ?avon«l, fiitgeron-lerrt op Feextdimea iilj tie JKlrins* .3. VAX S3® «iSDK, «e Tm 'mss» Burgemeester en Wethouders der gemeente TER I NEUZEN, gelet op de Militiewet 1901 lo. dat het register van insehrijving voor de lichting van de Nationale Militie van 1913 van de hieronder bedoelde personen, die in 1893 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente-secretarie alle werk- dagen van den 'lsten tot en met den 31sten Januari 1912 van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren 2o. vestigen de aandacht van belanghebbenden op de volgende bepalingen van bovengenoemde wet: Art. 13. Voor de Militie wordt ingesehreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het koninkrijk Belgie verblijf houdt 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder oi voogd binnen bet Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woon- plaats heeft 3o. ieder meerderjarig man nelijk Nederlander,die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft; 4o. ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlander, zoo hij op den lsten Januari van het jaar het 19e levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4o A. de binnen het Rijk verblijfhoudende minderjarige niet-Nederlander a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de vooraf- gaande ackttien maanden in het Rijk of de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft; b. van wiens ouders de langstlevende bij zijn of haar overlijden in het hierboven onder a om schreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze buiten 's lands gevestigd c. die door zijn vader, moeder of voi/gu verlaten is, of die ouderioos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft, en van wien niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij gedurende de voorafgaande achttien maanden in het R ij k verblijf gehouden heeft; B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voor afgaande achttien maanden in het Rijk of de kolonien of bezittingen des Rijks in andere wereld deelen gehad beeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij, die minderjarig is in den zin der Nederlandsche wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder B gehouden hij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. Art. 14. De insehrijving geschiedt lo. van hem bedoeld in art. 13, eerste zinsnede lo. zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats beeft, ■in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt zoo hij door zijn vader, moeder of voogd ver laten is, ouderioos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt; zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam; zoo hij in het Koninkrijk Belgie verblijf houdt, in de gemeente Rotterdam 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2o. zoo zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd ill het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam is zij in het Koninkrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 3o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 3o. zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats; zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Rijk in de gemeente Amsterdam; zoo hij woonplaats heeft in het Koninkrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 4o. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4o. indieu hij minderjarig is: zoo hij verkeert in het geval, in de tweede zinsnede van dat artikel onder A a omschreven in de gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft; zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede onder A h omschreven, in de gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeft; is de woonplaats van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de insehrijving in de gemeente waar de minder jarige verblijf houdt; zoo hij verkeert in een der gevallen in even- bedoelde zinsnede onder A c omschreven in de gemeente waar hij verblijf houdt; B. van hem, bedoeld in art. 13. eerste zinsnede 4o.indien hij meerderjarig is: in de gemeente waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van insehrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of tie woonplaats gevestigd is of was, op den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, vvaarin de in te schrijven persoon het 18e levensjaar volbracht, tenzij het iemand geldt, wiens insehrijving te Amsterdam oi te Rotterdam moet geschieden wegens verblijf of woonplaats onder- scheidenlijk in bet Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie. Art. 15. Voor de militie wordt niet ingesehreven lo. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te be- hooren tot den Staat, waar de Nederlanders niet aan de verplichte krijgsdienst zijn onderworpen, of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen 2o^ hij, die bewijst in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 16. Hij, die volgens art. 13 behoort te worden inge sehreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschiijving moet geschieden, aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari van het jaar volgende, op datwaarin. hij het 18e levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter insehrijving moet aangeven, alsmede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschreven, rust de verplichting tot het doen der aangifte indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd indien bet een meerderjarige betreft, die onder curateele gesteld is, op zijn curator. De verplichting van vader, moeder ot voogd geldt evenwel slechts zoo hij of zij binnen het Rijk, in bet Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft. Behoudens de uitzondering bij de volgende zinsnede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aangifte uit- sluitend op den in te schrijven minderjarige: indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft indien zijn vader of moeder of beiden de ouderlijke macht missen indien hij door zijn vader, moeder of voogd ver laten is of indien hij ouderioos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art. 22 vermeld, ter insehrijving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zeemacht, de marine-reserve en het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger bier te lande of bij de koloniale troepen, is tot het doen van de aan gifte niet verplicht. Voor hem of haar, die tot het doen der aangifte ver plicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. De volmacht biijft onder Burgemeester en Wethouders berusten. De wijze. waarop van de gedane aangifte n oet blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingesehreven of wridt opnieuw ingesehreven: lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat waarin hij het 18de levensjaar volbracht en voor het intreden van het 21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie gevestigd heeft; 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat waarin de minderjarige het 18de leve, sjaar volbracht, en voor het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie gevestigd heeft; 3o. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hier boven onder lo. omschreven gevallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2o. omschreven; 4°. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar volgende op dat waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar zijne woon plaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie gevestigd of er woonplaats verkregen heeft 5°. ieder mannelijk meerderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hiervoren onder 4o. omschreven gevallen ver- keert b°. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de insehrijving of he insehrijving op nieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter insehrij ving of ter insehrijving op nieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter insehrijving of ter insehrijving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingesehreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of werd hij reeds vroeger ingesehreven doch van het register afgevoerd na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of bet verkrijgen van woonplaats bin nen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie. De insehrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zin snede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeflijd behoort. Art. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste 100 wordt gestraft de overtreding van de artt. 16, 18 en 22. Ter Neuzen, den 20 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. TT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1