A I g e m e e n Nieuws- 8ii Advertentieblad voor' Zeeuwsch-Vlaaideren. RATIONALE MHJTIE. No. 5701, Dinsdaa; 19 December 1911 51e Jaargang, mj Eene Hoogere Burgerschool in Zeeuwsch-Vlaanderen. [M ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,65 en voor ket overige Buitenland 2,— Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYEETENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoou No. 25. Inzending van advertentien voor 3 turen op den dag der uitgave. IEJIEXRvST'IB] BLJLJD YERBINTENIS ALS VERZORGER BIJ DEN RIJKSPOSTDUIVENDIENST. Bij de Zaterdag voortgezette behandeling der Begrooting van Binnenlandsche Zaken in de zitting der Tweede Earner, sprak de heer Vor- stermim Tan Oyen als volgt In Zeeuwsch-Vlaanderen, met eene bevolking van bijna 80000 inwoners bestaat, noch in het oostelijk deel met meer dan vijftig duizend noch in het westelijk deel met bijna 80000 inwoners, eene enkele gelegenbeid om rniddel- baar onderwijs te ontvangen Alleen de zeer gegoeden kunnen zich de kosten getroosten hunne kinderen naar de overzijde der Schelde te zenden om daar eene H. B. S. te bezoekenminder gegoeden en ook zij, die hunne kinderen niet gaarne zoo jong buifen's huis zenden, trachten eene betrekking te vinden in een ander deel van Nederland, waar de ge- legenheid bestaat het noodige onderwijs te ontvangenanderen die daarin niet slagen en toch ook voor hunne kinderen vollediger onder wijs verlangen, dan in Zeeuwsch-Vlaanderen te bekomen is, zenden hunne kinderen naar in- richtingen voor middelbaar onderwijs in Belgie, waaraan aanzienlijk minder kosten verbonden zijn dan aan het bezoeken van die in Nederland. Ik heb dat alles bp de behandeling van de begrooting voor bet jaar 1911 breedvoerig be- sproken. Ik heb op de zeer nadeelige gevolgen daarvan gewezen en bovendien duidelijk aan- getoond, dat, wil Zeeuwsch-Vlaanderen niet op- houden een integreerend deel van Nederland te blijven, en niet veranderen in eene Kolonie van immigranten, bestuurd door Nederlandsche ambtenaren die van de eerste de beste promotie gebruik maken om naar het Moederland terug te keerende stichting eener hoogere bur gerschool een eersten eisch is. Zijne Excellence zeide toen, daarvoor wel iets te voelen, maar aan mijn verzoek de stichting bevorderen eener Rijks H. B. S. kon door hem niet voldaan worden. Wei kon, zeide hij, Zeeuwsch-Vlaanderen met eenige meerdere reden in zake eener R. H. B. S. spreken dan bij v. ik zal de plaats maar niet noemen, maar hij achtte het toch niet ge- wenscht, dat er kwam een Rijks H. B. S. Niemand, zoo sprak Z.Exc., had eigenlijk een R. H. B. 8. moeten hebben. 't Was' altijd een privilege geweest aan eene bepaalde plaats. Jammer maar zoo dacht ik jammer dat Zeeuwsch-Vlaanderen zoo stelselmatig, of beter misschien zoo stelselloos achteraf gezet is, toen die privileges werden uitgedeeld Verder vond de Minister het met alien eerbied vooi de bevolking van Staats-Vlaanderen niet zoo eig moeilijk, dat zich daar een Comite ge- vormd had om eene R. H. B. S. te krijgen, want men heeft dan slechts iets te vragen maai laat zich, zoo ging Z.Exc. voort, laat zich nu eeus een comite vormen om hetzij een particuliere, hetzij een gemeentelijke H. B. 8. op te richten, dan komt er voor die scholen een veel betere basis; en aan de Commissie, die voor de bespreking van de op- richting eener H. B. S. herhaaldelijk had aan- gedrongen op eene particuliere audientie, had hij dan ook reeds vroeger doen antwoorden, dat van de oprichting eener Rijks H. B. S. geen sprake kon zijn, maar dat door hem bevorderd zou worden, dat het Rijk eene aanzienlijke bij - drage zou verleenen voor de stichting eener gemeentelijke burgerschool. Dat gaf den burger niet alleen moed, maar wees tevens den weg aan, die bewandeld moest •worden. En die weg werd ingeslagen. Den llden Maart 1911 werd door den ge- meenteraad van Ter Neuzen, na overleg gepleegd te hebben met den Inspecteur van het middel baar onderwijs, besloten eene gemeentelijke driejarige H. B. S. op te richten, waar het onder wijs zou gelijk staan met dat van de iaatste 8 jaren van een vijfjarige H. B. S. het schoolgeld per leerling werd vastgesteld op 100 per jaar, en verder zou het uitgebreid lager onderwijs zoo worden ingerieht dat de leerlingen na dat doorloopen te hebben, het onderwijs aan het H. B. S. zouden kunnen volgen. Daarvoor zou aan het Rijk eene subsidie worden gevraagd van f 10000, waarvan voor het jaar 1912 slechts een derde deel zou be- noodigd zijn. Na dit besluit genomen te hebben werden afgevaardigden van den gemeenteraad den 12den Mei door Z.Exc. in eene jiudientie ontvangen op diens verzoek zond het gemeentebestuur den 18den daaraanvolgende eene begrooting van de kosten aan zoodauige stichting verbonden. Daar hebben wij nu het begin der geschiedenis. 't Zal zeker wel niemand verwonderen mij te hooren verklaren, dat ik meer dan teleurgesteld was, toen ik in de begrooting van Zijne Exc. den Min. van B. Z. voor dit jaar las, dat er slechts f 1000 voor eene gemeentelijke H. B. S. in Zeeuwsch-Vlaanderen was uitgetrokken, en op de vraag, opgenomen in het Voorloopig yerslag, in welke gemeente die school zou komen in de Memorie van Antwoord tot bescheid ont- ving, ,/dat het den Minister niet bekend is, of men reeds eene bepaalde keuze heeft gedaan tussehen de gemeeriten, welke voor eene even- tueele vestiging eener H. B. S. in aanmerking kunnen komen." (Bladz. 32 en 33). Bij nadere overweging kwam het mij even- wel voor, dat een en ander niets anders kon zijn dan een misverstand, gelijk er zich reeds zoo vele bij de besprekingen in deze zitting hebben voorgedaan. Er is niet gevraagd om de gewone subsidie, die aan gemeentelijke Hoogere Burgerschoien in den regel worden toegekend, maar om de zeer buitengewone omstandigheden, waarin Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert, eene subsidie die noodzakelijk aanzienlijker moet zijn er is geene sprake meer uit te maken waar de H. B. S. zal gevestigd worden, daarvoor is Ter Neuzen door het optreden van den gemeenteraad de aan- gewezen plaats. Tk wil trachten door eene nadere toelichting dat misverstand uit den weg te ruirnen. "V oor een H. B. S. in Zeeuwsch-Vlaanderens Oostelijk deel kunnen slechts drie gemeenten in aanmerking komen, Hulst met even 3000 inwoners, Axel met ruim 4000 en Ter Neuzen met bijna 10000 ingezetenen. In Hulst bestaat bij de raadsleden, die daar- over gepolst zijn, niet de minste neiging eene gemeentelijke H. B. S. te stichten, omdat, zelfs bij eene subsidie van 10000 van het Rijk, de kosten daaraan voor de gemeente verbonden, zouden dwingen tot verdubbeling van den hoofdelijken omslag. In de zitting van den gemeenteraad van Axel, gehouden 20 Juni 1911, werd op voor- stel van B. en W. het besluit van het vorig jaar, waarbij in beginsel werd besloten tot het stichten eener gemeentelijke H. B. S. inge- trokken, omdat door den gemeenteraad van Ter Neuzen reeds zoodanig besluit was genomen. Hieraan kan toegevoegd worden dat de stich ting eener gemeentelijke H. B. S. in die ge meente, ondanks eene rijkssubsidie van 10000 gepaard zou moeten gaan met eene verhooging van den hoofdelijken omslag met 50° 0 Blijlt dus nog eene gemeente, nl. Ter Neuzen, waar dan ook besloten werd tot de stichting eener gemeentelijke H. B. S. over te gaan en waar men met eene Rijkssubsidie van 10.000 per jaar en eene verhooging van den hoofde lijken omslag met 121/s °/0, welke ook door de gemeentenaren niet te drukkend wordt geacht, zoodanige hoogstnoodzakelijke instelling wenscbt in 't leven te roepen. Ik zeg //welke verhooging ook door de ge meentenaren niet te drukkend wordt ge acht" en meen als bewijs voor die verklaring te mogen aanvoeren, dat, wat daaromtrent ook door besliste tegenstanders moge gezegd worden, wellicht 't gerucht loopt ten minste ook ter' kennisse van den Minister is gebracht, de gemeente kiezers bij de Iaatste gemeenteraads- kiezingen daaromtrent uitspraak hebben gedaan door ofscboon hun bekend is, dat die 12ljt °/0 verhooging van den hoofdelijken omslag met de stichting eener gemeentelijke H. B. S. ge paard moet gaan, tweemaal een persoon naar den gemeenteraad hebben afgevaardigd, die beiden bepaalde voorstanders zijn van de stich ting eener gemeentelijke H. B. S. Laat ik nu nog eenige feiten mededeelen, die spreken voor de oprichting eener gemeentelijke H. B. S. te Ter Neuzen. Van de verschillende gemeenten in het voor- malig Vde District in Zeeland is zij niet alleen de bevolktste, maar zij is ook het geschiktst ge- legen om door de leerlingen uit andere ge meenten bezocht te worden. Per spoor 'is deze gemeente verbonden met Hulst, Axel, Clinge, Philippine en Sas van Gentin hare nabijkeul, door goede wegen met haar verbonden, liggen Zaamslag en Hoek die overigens binnen een afzienbaren tijd even als Zuid- en Westdorpe met Ter Neuzen zullen verbonden worden door den tram, waarvoor door de Provincie reeds eene aanzienlijke subsidie is toegestaan en met welker aanleg eerlang een begin zal worden gemaakt. In Ter Neuzen wonen verreweg de meeste personen, die voor hunne kinderen dringend behoefte hebben aan de H. B. S.Ri]ks- en provinciale ambtenaren, Reeders, Expediteurs, enz. en hoe het niet aanwezig zijn eener H. B. S. de belanghebbenden bij dat onderwijs dwingt elders eene woonplaats te zoeken, bleek nog onlangs, toen de in het Vde district be- noemde laudweerdistrictscommandant, om het onderwijs voor zijne kinderen, verzocht in Vlis- singen te mogen wonen. Nog een ander bewijs voor de wenschelijkheid van de stichting eener H. B. S. te Ter Neuzen vindt men in de volgende opgaven. Door B. en W. van die gemeente is aan de besturen der omliggende gemeenten gevraagd, om eene opgave der aantallen leerlingen, die naar hun vermoeden gebruik zouden kunnen en willen maken van het middelbaar onderwijs indien dat in Ter Neuzen eene gelegeuheid werd geopend. Volgens die opgaven zoude dat onderwijs bijgewoond kunnen worden door 60 leerlingen uit Ter Neuzen, 30 uit Sas vau Gent, 25 uit Axel, 20 uit Hontenisse en uit Westdorpe, 10 uit Hulst, 5 uit Hoek, 4 uit St. Jansteen, 3 uit Philippine, Stoppeldijk en Zuiddorpe en 2 uit Overslag. Deze cijfers zijn door de leden van 't Ge meentebestuur van Ter Neuzen aan den Minis ter medegedeeld en ofscboon dezen het eind- cijfer 185 zeer hoog vonden en bij de bereke- ning der inkomsten slechts 40 leerlingen in rekening brachten, blijkt uit de volgende mede- deeling, dat dit cijfer van 40 zeker niet over- dreven mag genoemd worden, maar veeleer veel te laag zal zijn, want uit andere opgaven op verzoek van B. en W. van Ter Neuzen door de gemeentebesturen van enkele omliggende ge meenten verschaft, blijkt, dat op 'toogenblik uit Ter Neuzen 17, uit Zaamslag 3, uit Hoek 1 en uit Sas van Gent en Axel ieder 2, totaal 25 leerlingen zich buiten Zeeuwsch-Vlaanderen moeten begeven om Middelbaar onderwijs te ontvangen. Mijnheer de Voorzitter, ik eindig hier mijne rede. 't Vorig jaar heb ik aangetoond, hoe Zeeuwsch- Vlaanderen in menig opzicht stiefmoederlijk behandeld is door vorige regeeringen, zoo stief moederlijk, dat men daar meermalen stemmen hoort opgaan, die het bejammeren, dat het bij de scheiding van Belgie niet aan laatstgenoem- den staat is toegevoegd. Ware dat het geval geweest zoo zeggen zij er zou eene nijver- beid bloeien, die nu pas begint te ontluiken en in de behoefte aan middelbaar onderwijs onmisbaar voor nijverheid en handel zou reeds lang van staatswege zijn voorzien. Reeds wees ik daarop het vorig jaar. Toen verklaarde Z.Exc. dat ik wel iets ge zegd had was het dan ook buitengewoon uitvoerig waar voor bij op die plaats staande veel voelde. Hij gevoelde, dat het zeer wenschelijk is dat men van Regeeringswege hart toont te hebben ook voor dien dicht bij de grenzen gelegen hoek van het land, die door breed water van het andere deel des lands afgescheiden is. Op die uitspraak doe ik thans een beroep. Het moge als beginsel aangenomen zijn voor gemeentelijke H. B. Scholen geene hoogere subsidie te verleenen dan eene vaste som per klasse gelukkig is zoo'n bepaling niet be- lichaamd in een wet, en daar, waar Zeeuwsch- Vlaanderens oostelijk deel tot nog toe ge- speend bleef van alle geldelijke ondersteuning om zijne bewoners in staat te stellen voor hunne kinderen gebruik te maken van een middelbaar onderwijs waarvan de kosten niet gaan boven hunne middelen, neem ik de vrij- Z.Exc. te vragen hier eene uitzondering te maken op het beginsel en aan Ter Neuzen eene sub sidie te verleenen van f 10.000, die ook door den Inspecteur van het middelb. onderwijs in vooruitzicht is gesteld. Eerstens omdat zonder zoodanige subsidie de H. B. S. niet kan worden gesticht en ten andere omdat de inwoners van Ter Neuzen, nl. de overgroote meerderheid, duidelijk hebben doen blijken van hunne offervaardigheid voor zoodanige instelling, door geen bezwaar te maken tegen de verhooging van den hoofdelij ken omslag met 12^2 °/0 waarbij bovendien niet uit het oog mag verloren worden, dat die stichting warme voorstanders vindt bij ingeze tenen van alle partijen op staatkundig en ker- kelijk gebied. Moge door het verleenen van dien steun door dezen Minister blijken dat deze Regeering een hart toont te hebben voor dezen, voor velen zoo onbekenden en daarom zoo vaak vergeten hoek van ons vaderland. De heer Heeinskerk, Minister van Binnen landsche Zaken, antwoordt, dat aan het Depar- tement tot heden nog geen definitief bericht is ingekomen dat de gemeente Ter Neuzen een besluit heett genomen tot oprichting eener H. B. S. Wel wist spreker, dat als in Zeeuwsch-Vlaauderen een H. B. S. kwam, deze zou moeten komen te Ter Neuzen. Het standaard-subsidie is f 3000, en aan- gezien moest worden verwackt, dat ze in 1912 maar 4 maanden zou werken, is daarvoor f 1000 uitgetrokken. De vraag is echter hoe groot moet het extra subsidie zijn Daarbij moet ook worden overwogen de vraag van de moge- lijkkeid der oprichting eener bijzondere H. B. S. Extra-subsidie zal de Minister nader overwegen, want hij maakt niet gaarne uitzondering op den regel. Spreker kan dus de zaak nog niet als definitief afgedaan besehouwen. TER NEUZEN, 18 December 1911. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van boeken en andere leermiddelen, ten behoeve der openbare scholen werd ingescbreven als volgtdoor de firma P. J. van de Saude voor het le perceel A 122,67, 2e perceel B f 200,77, 3e perceel C f 33,66, 4e perceel D 72,78, 5e perceel A 163,03, 6e perceel B 145,91, 7e perceel C f 140,20, 8e perceel D f 96,30, en door den heer M. de .Tonge voor het le per ceel 124,70, 2e perceel 183,30, 3e perceel SEEZElfSCHE RAIT. yegscHiajEt Woenitditg. *tn ntt^ezonderil op We«t<Sagen *)1J de fir inn I". JF. VAX 391: HASaiSE. te fer Xenzen. De Bnrgemeester yan TER NEUZEN maakt bekend., dat zij, die in aarimerking wenschen te komen voor opleidi rig tot VERZORGER BIJ DEN RIJKS- POST1) El VEND!ENST, zich voor den 20 Januari a. s. moeten wenden tot den Chef van den Generalen Staf, en dat ter Gemeente-secretarie inzage te verkrijgen is van de bepalingen die op de verbintenis als verzorger bij den Rijkspostduivendienst betrekking hebben. Ter Neuzen. den 18 December 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1