Landbouwberichten. Gesnengde berichten. Laatste Berichten, Men schrijft ons De R. K. Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaan- deren 0. D. heeft besloten voor de eerste maal een aanbesteding te houden van Riga-lijnzaad. De volgende merken znllen in aanmerking kodjsn Costroma, Sellmer, Kurisch Lithausch en Pskof. De bond heeft inlichtingen en mede- werking verkregen van den beer Kakebeeke, prof. Ritzema Bos en de Kon. Ned. Landbouw- vereeniging, De gebruikswaarde-®is gesteld op 45 percent. Ook bestaat er voor de leden gelegenheid eerste soort zuivere plantaardappels Eigenheimers te verkrijgen te leveren na den winter tegen f 5 a 5,25 per 100 Kilogram franco Walzoofden. De aankoopscommissie van den R. K. Boe renbond heeft accoord gemaakt met den Duit- schen kweeker Modrow, van wien zij uit zaad geteelde poters van Industri gekocht heeft. De commissie huurt in 1912 land en zal die daarop voor de eerste maal zelf planten en de opbrengst beschikbaar stellen tegen den prijs van 1 gulden per 100 Kilogram boven den gewonen prijs per dag. Ook wordt gelegenheid gegeven tot gezamen- lijken aankoop van zaaihaver uit Friesland. Na correspondentie met den heer Algra te Stiens, voorzitter der commissie tot keuring van graan- en aardappelvelden in Friesland, is de commissie van oordeel, dat voor deze streek het best is Schlanstadter Strube, die forsch stroo heeft en zwaar van korrel is, natura gewicht ruim 52 Kilogr. per H.L. of 84 K.G. per zes maatzak. De prijs is gesteld op 10,50 per 100 K.G. franco Walsoorden. Bovendien zal in de maand Februari worden aabesteed Sesammeel, dat goedkooper is dan lijnmeel. Het bevat 39 perc. eiwit en 4 perc. vet wordt door de dieren graag gegeten en is volgens Dr. de Ruijter de Wildt van Goes een uitstekend voer voor melk-en mestvee. Voorbijgangers merkten Dinsdagavond op, dat uit de ramen op de tweede verdieping van bet gebouw der Haagsche Courant aan de Wagen- straat te 's-Gravenbage, rook steeg. Het bleek, dat een van de redactiekamers in brand stond. De brandweer bluscbte met een paar stralen op de waterleiding de vlammen, die reeds over- geslagen waren naar een zolder, waar couranten bewaard werden en zich ook hadden medegedeeld aan een achterliggende bergplaats, welke geheel is uitgebrand. De, achterin het gebouw liggende zetterij en drukkerij ondervonden geen schade, zoodat het bedrijf door kon gaan; de materieele schade is daardoor niet groot. Oorzaak is tot dusver onbekend. Het afzetten van de Wagenstraat op het drukste gedeelte van den avond veroorzaakte eenige storing in het verkeer. Te Keulen is een groot zedenschandaal aan het licht gekomen. Twaalf heeren van goeden huize zijn in hechtenis genomen wegens strafbaren omgang met minderjarigen, van wie er enkelen nog school gingen. Het onderzoek zal zich nog verder uitstrekken. Er is gisteren te Portsmouth een ont- ploffiDg geweest aan boord van het nieuwe iinieschip Orion. De dynamo's voor den elec- trischen stroom werden onderzocht en een daarvan sprong uiteen, waardoor de gloeiend geworden olie van het toestel den omstanders hevige brandwonden bezorgde. Onder de ge- wonden is Garnett, de directeur van het marine- geschut, vier luitenants-ter-zee en nog een 17 anderen. Op den spoorweg tusschen Warschau en Weenen is Dinsdag een trein door 18 baudieten overvallen. Eenige van hen waren reeds in den trein en brachten dezen onderweg met' de noodrem tot staan. Toen kwamen de anderen toegeloopen en wisten de passagiers, treinper- soneel en zelfs de politie in bedwang te houden. Zij roofden uit verschillende geldkistjes 20,000 roebelniemand werd gedeerd. Het geheele voorval duurde nauwelijks 20 minuten. De daders zijn spoorloos verdwenen. In de Kansas City is een strafgeding aan den gang tegen dr. Bennett Hyde, die beschul- digd wordt van het, door toediening van vergif, vermoorden van kolonel Thomas Swope. De zaak, die zeer de aandacht trekt, is reeds voor de tweede maal in behandeling, wijl het eerste proces geen resultaat had opgeleverd. Ook dit tweede geding zal nu moeten worden gestaakt. Een der juryleden is nl. spoorloos verdwenen. Komt hij met spoedig weer boven water, dan moet de gansche jury worden naar huis gestuurd en met de behandeling der zaak weer van voren af aan worden begonnen. In Gonsmern bij Maagdenburg heeft zich 'n vevschrikkelijk familiedrama afgespeeld. De 47jarige arbeider Konneke schoot daar zijn drie jongste kinderen van elf, zeven en vier jaar dood. De vader richtte daarop het wapen tegen zichzelf en verwondde zich doodelijk. In een achtergelaten brief verklaart hij, dat verdriet over den dood van zijn vrouw hem tot die daad gedreven had. Een boerin van 52 jaar te Kleinkottofz heeft getracht hare 76jarige moeder uit den wqg te ruimen, met wie zij over een erfenis overhodp lag. Zij wacbtte met een zwart gemaakt gfe- zicht en als man verkleed hare moeder op, toen deze van het station terug kwam en trachtte haar de keel dicht te knijpen. Br schoten echter menschen te hulp en de booze dochter werd gevat. JEen brood uit den Yikinr/er-ttfd. In het opgravingsgebied van Ljunga, in het Zweedsche district Oost-Goetland werd eenigcn tijd geleden door den docent van de hooge- school te Stockholm, dr. Schnittger, een be- langwekkende vondst uit de oudheid gedaan een brood uit het Vinkinger tijdperk. Men was het er dadelijk over eens, dat men hier met een duizend-jarig brood te doen had echter was een grondig microscopisch-botanisch onderzoek noodig om te kunnen uitmaken, uit welke grondstoffen het brood gebakken was. Dit onderzoek werd verricht door prof. Rosen- dabl van het pharmaceutisch instituut te Stockholm, en thans is uitgemaakt, dat het brood gebakken is uit pijn'boombasc en erwten- meel. Door deze vondst is tegelijkertijd vastgesteld, dat erwten, en wel de z.g. akker-erwten, reeds omstreeks 900 jaar na Christus in Zweden ver- bouwd werden. De eerste maal, dat de erwten in de Zweedsche literatuur vermeld worden, g^- schiedt dit in de z.g. Uplandswet van bet jaar 1200. Tot dusverre is er slechts zeer weinig brood uit de oudheid en de voor-historische tijdper- ken gevonden. In Egypte en in de Zwitsersche paaldorpen, werden eenige brooden opgegraven, wier vondst van groot archeologisch belang is in het noorden van Europa echter werd vroeger slechts een zeer gering aantal brooden gevonden. In 't jaar 1908 vond diezelfde dr. Schnittger bij de uitgraving van een burcht uit de oud heid te Boberg, ook in Oost-Goetland, even- eens een brood, dat echter niet uit erwtenmeel maar uit koren gebakken was, en reeds uit de vierde eeuw na Chr. afkomstig was. Maandagnacht ongeveer 3 uur kwam de heer Alexis Samain, voorzitter der „Lorraine Sportive", met zijn broeder Paul en eenige vrienden door de rue Serpenoise te Metz. Zij kruisten een groep Duitschers, waaronder een sergeant van't 5e regiment voetvolk, Marsch genaamd. Er ontstond een hevige woordenwis- seling tusschen beide groepen. Eensklaps weerklonk een schot en Marsch viel met verbrijzeld hoofd neer. 'tSchijnt dat het schot werd gelost door een zekeren Martin. Onnoodig er bij te voegen dat dit incident een heele opschudding te weeg bracht in Metz, waar de toestand tusschen Fransch-en Duitsch- gezinden al zoo gespannen is. De gebroeders Samain en de drie jongelingen in hun gezelschap werden aangehouden, maar het gerucht loopt dat zij zullen in vrijheid worden gesteld, nu Martin bekend heeft het schot te hebben gelost, met een klein pistool, dat hij in zijn bezit had, maar zonder inzicht iemand te kwetsen of te dooden. Voorloopig echter worden al de betrokkenen nog in hechtenis gehouden. Een jonge Spanjaard van een jaar of 19, uit Barcelona geboortig, waar zijn schatrijke ouders wonen, is Maandag te Parijs het slacht- offer geworden van een brutalen roofaanval. De jonge man was, deels voor zijn genoegen, deels om er zich in de geheimen van den han- del te doen inwijden, een dag of acbt geleden naar Parijs gekomen en had zijn intrek genomen in een hotel in de Rue Roquepine. Iederen dag kwam een zijner vrienden, een Barceloneesch grondeigenaar, hem daar bezoeken Maandag kwam deze, als naar gewoonte, zijn jongen vriend, Monplet-Pujol geheeten, op- zoeken. De kellner vertelde hem, dat Pujol pas om 7 uur 's ochtends was thuis gekomen en nog niet was uitgegaan. Hij zou hem echter gaan waarschuwen. De kellner begaf zich naar de kamer van den jongen Spanjaard en klopte aan. Daar hij geen antwoord kreeg, deed hij de deur open, maar deinsde dadelijk ontzet terug en riep om hulp: Pujol lag op zijn bed uitgestrekt, stevig daarop vastgebonden door middel van een eind touw en het gelaat bedekt met de peluw en het hoofdkussen. Toen men hem had losgemaaki en de prop uit zijn mond had verwijderd, vertelde Pujol het volgende Den vorigen avond had hij een schouwburg- voorstelling bijgewoond en was toen naar Montmartre getogen, waar hij kennis maakte met drie vroolijke knapen, die door hun boffe- lijk en voorkomend optreden, spoedig zijn ver- trouwen hadden gewonnen. Tegen zeven uur wenschte Pujol naar zijn hotel terug te ke^ren en zijn drie nieuwe en vrienden boden aan, hem te vergezellen. Aan den kellner, die vroegdienst had, zeide Pujol, dat zijn vrienden in zijn kamer even hun han- den kwamen wasschen. In de hotelkamer maakten de drie heeren inderdaad even hun handen nat. Plotseling op een vooraf overeengekomen sein, wierpen zij zich op den niets vermoedenden Spanjaard trokkeh hem met den halsdoek om deij hals ach- terover, zoodat hij geen geluid kon geven, duw- ded hem een prop in den mond en bonden hem stevig op zijn bed vast, met touw, dat zij in de kamer vonden. Toen, terwijl een hunner met een lang mes in de hand de wacht hield bij het bed, plunderden de anderen snel de kleede- ren van den Spanjaard en de meubelen in de kamer. Zij maakten 200 francs, een gouden horloge en verscheidene papieren buit. De politie zoekt ijverig naar de roovers, wier signalement Pujol nauwkeurig kon opgeven. Zaamslag, 15 Dee. In de heden namiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad, waarin alle leden aanwezig waren, werd afge- wezen een verzoek van Dr. Assies, gemeente- geneesheer in wijk B, thans tijdelijk belast met de waarneming in wijk A, om ook voor die wijk definitief te worden benoemd. 'Een request van J. van Fraeijenhove werd, om den ongepasten toon, niet behandeld. De gemeentebegrooting werd op verzoek van Gedep." Staten gewijzigd, o.m. ook de post voor de Gezondheidscommissie gebracht op het door de commissie uitgetrokken bedrag. De instructie voor den gemeente-architect werd vastgesteld en de bezoldiging behouden op 100, terwijl bij het uitvoeren van werken boven de 200, waarvoor bestek en teekening noodig is, en extra-toelage van 5 procent zal worden gegeven. Uit de 3 sollicitanten werd daarna met 8 stemmen tot architect benoemd de heer A. P. Wisse alhier. 3 stemmen waren uitgebracht op den heer P. Galle. Aan de wed. Jac. de Yos, die met 1 Jan. ontslag vroeg als schoonmaakster der dorps- school, werd een pensioen toegekend van 30 'sjaars, zijnde de helft van hare bezoldiging. Nog werd besloten ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in de gymnastiek. Het mond- en klauwzeer dat in deze gemeente als geweken werd beschouwd, i3 weer opnieuw uitgebroken, en wel bij M. P. Stoffels 's Grayenliage, 15 Dec. Tweede Kamer. In de heden gehouden vergadering werd de be handeling der begrooting voor Binnenlandsche Zaken voortgezet. Door verschillende sprekers werden de Leidsche ontgroeningsschandalen besproken. De heer Van Hoogstraten critiseerde scherp het gebeurde en wenschte krachtig ingrijpen. De heer Roodhuyzen, niet onder doende voor afkeuring van het voorgevallene, laakte echter, evenals de heer Tydeman, de handelwijze van Prof. De Groot, die met zijn zoogenaamden ge- sloten brief het gebeurde aan openbaarheid prijs gaf, zonder middelen ter verbetering aan te geven en zonder rekening te houden met de universitaire belangen en met het leed der ouders. De heer Scheurer huldigde Prof. De Groot omdat hij toonde den moed te hebben tot spreken, waar niet gezwegen mocht worden. Spreker oordeelde dat men uit het gebeurde kan leeren waartoe men komen kan, als bij Hooger Onderwijs geen rekening wordt gehouden met God en Zijn woord. De heer Ter Laan betoogde ook dat het recht zijn loop moet hebben, het gebeurde was volgens spreker meer uiting van grove lomp- heid en smakeloosheid dan van verdorvenheid. Aan den heer Scheurer merkte spreker op dat in Christelijke kringen wel perverser dingen gebeuren dan te Leiden heeft plaats gehad. De heer Yan Wijnbergen oordeelde onjuist het pleidooi van den heer De Visser om geen strafrechterlijke vervolging in te stellen. De heer Lohman schaarde zich daarentegen aan de zijde van den heer De Visser. De heeren Loeff en Troelstra keurden de houding van den heer Lohman af, deze achtten zij verkeerd met het oog op de leuze gelijk recht voor alien. INGEZONDEN STUKKEN. Aau tie Uedactie van de „Ter Neuzeusche Courant" Ter Neuzen. Mijnheer de Redacteur F. D., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 1, subs, hechtenis. C. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot een boete van 3, subs. 3 d. hechtenis. F. S. G., machinist te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot een boete van f 3, subs. 3 dagen hechtenis. K. L. S., leurder te Middelburg, ter zake als voren, tot een boete van 5 subs. 3 d. hechtenis, met viijspraak van het meerdere. N. d. M., werkman; - P. J. H. G., werkman; P. d. E, kleermakersknecht, alien te Axel; J. B. P., koopman te Westdorpe P. A. d. R., zonder beroep te Sas van Gent; H. S. D., veldarbeidslerH. D., landbouwersknechtM. S., voermansknecht, alien te Zaamslag; P. D. A., grondwerkerK. d. K., landbouwerE. H., kolenhandelaar alien te Ter Neuzen L. D., werkman te Hoek; H. S., poelier te Basse- velde, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. T. K., grondwerker te Bassevelde, ter zake als voren, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. P. F. d. N., zonder beroep te Boschkapelle, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. I. K., besteller te Zaamslag, ter zake van overtreding der Leerplichtwet, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. H., bootwerker, P. 0., varensgezel, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. F. 0., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. K. B., veekooper te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. I. d. F. en A. l>., arbeiders te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. B. d. D., herbergier te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. D. K., L. G. arbeiders P. L., commissionair alien te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 4 subs. 3 dagen hecht. A. H., arbeider en P. v. L. commissionair, beiden te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 5 subs. 3 dagen hecht. A. de F. arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 1 subs. 1 dag hecht. D. d. B., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van leerplichtwetovertreding bij herhaling, tot eene boete van f 3 subs. 3 dagen hecht. J. S., arbeider te Axel,, ter zake als voren, tot eene boete van 3 subs. 3 dagen hecht. A. d. E., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 5 subs. 5 dagen hecht. J. C. D., grondwerker te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f 5. subs 3 dagen hecht. A. H., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 6, subs 3 dagen hecht. Sluiskil, December 1911 Beleefd verzoek ik U om een plaatsruimte voor onder- staunde regelen. Bij voorbaat betuig ik U miin dank. Aan het einde van de laatste raadszitting, brengt de heer Eijke de dure tijden ter sprake. Met het voorbeeld van andere gemeenten voor oogen stelt deze heer voor om aan de gemeentewerklieden f '10 en aandegemeente- ambtenaren, met een salai'is beneden f 800 een toeslag van 25 te geven. Dit idee van den heer Eijke is niet in stemming ge komen. De Aohtbare Voorzitter .stelde persoonlijk voor, aan de nader aan te wijzen gemeenteambtenaren en werklieden over eenigen tijd een toeslag te geven. Dit was een zeer goed en een oorspronkelijk voorstel. Immers de Raad kon nu beslissen of zij in principe besloten was toeslag te geven. Later kon zij dan over de toe te kennen som beslissen. Uit de discussie die volgde nadat de iieer Eijke zijn plan had te berde gebracht, was reeds op te maken, wat de uitsiag van al dat praten zou zijn. Hoe warm en hoe steekhoudend de voorsteller ook zijn plan verdedigde, niets kon de meerderheid van den Raad doen besluiten, ook maar het minste of geringste te doen voor de gemeente ambtenaren en werklieden. Stond de heer Eijke in de verdediging van zijn voorstel hoog, de tegenstanders bleven laag bij den grond, neen erger, zij spraken als mannen die toonden niet te weten, of niet te willen weten, de armoede en het gebrek welke er nu in vele ■gezinnen geleden wordt. Allereerst de heer De Jager. Deze begon inet tezeggen dat de dure tijd zoo erg niet is. Hij leidde dit feit af, nit een becijfering, welke voorkwam in de Nieuwe Rotterd. Courant. De prijzen van 1881, 1891 en 1911 zouden zich verhouden als 105: 76; 84. Met andere woorden wat in 1881 105 kostte, kostte in 1891 76 en in 1911 J 84. Wij nemen aan, dat deze cijfers juist zijn. Maar wettigen deze cijfers dan het afwijzen van een toeslagOns insziens geenszins. Van 1891 tot 1911, stegen de levens- middelen in prijs van 76 op 84, dat is ruim 10 pCt. En nu rest alleen de vraag»zijn de loonen in dien tijd ook met 10 pCt. gestegen en zijn de behoefteu in die -.0 jaren ook dezelfde gebleven Ziedaar de vragen die de lieer De Jager had moeten beantwoorden en als by op die beide vragen een volmondig ja kon laten hooren, dan ja, maar dan ook alleen mocht de heer De Jager spreken als hij nu gedaan heeft. De heer Scheele deed ook een duit in tzakje. lly zei, dat er veel over duurte wordt geroepen, maar dat het zoo erg niet is. Wij laten in 't midden, van wien de heer Scdieele (die ons, evenals alle andere raadsleden van ler Neuzen, onbekend is) deze wijsheid heeft opgedaan, maar wij durven toch in gemoede betwijfelen dat deze heer van een werkliedeninkomen moet leven. Dan zou hij zeer zeker anders spreken. De beraadslagingen op den voet volgend, komen wij thans aan den heer Dees. Deze heer beweert dat I rof. Fabius in den Amsterdarnschen Raad, voidoende neett aangetoond, dat de levensmiddelen niet duurder zijn ge worden. Zelfs deelt de heer Dees mede, dat bet brood reeds goedkooper is, getuige het daien in prijs van de tar we. Tot miin vreugde moet ik constateeren, dat de lieer Fabius in den Amsterdarnschen Raad weinig succes heeft gehad met zijn cijfers. Immers met groote meerder heid iieeft deze Raad de duurte-toeslagvoorstellen van Burgemeester en Wethouders aangenomen. De heer Dees wil zeker wel zoo beleefd zijn even te melden by welke bakker het brood reeds goedkooper is geworden, want de huismoeders bij wien wij informeerden, wisten van geen PTenrXtttTeeftf'de heer Waalkes nog een argument, simmers er zijn zoo velen, die ook geen toeslag knjgen en toch ook den druk der laatste tijden «nderv°Ild®n; Wanneer dit motief de stem van den heer Waalkes bepaald heeft, moeten wij hier ons leedwezen over uiten Al "even de particuliere werkgevers hun werklieden geen tneslaa dan inaa dit geenszins een reden zyn voor de gemeente om aldus te handelen. Integendeel. Deze moet voorgaan. Maar waar de verschillende raadsleden zich be- riepen op personen of stemmen buiten de gemeente om, daar had de heer Waalkes moeten bedenken, dat er reeds verscheidene werkgevers zijn, die toeslag gaven. Zou en deze patroons dat doen, als het met noodig was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6