Ter Heuzensche Courant Zaterdag 16 December 1911. No. 5700. Binoeniand. ID BODIES BLJLJD. T W E E U E K A M E R. Yergadering van Donderdag. W aterstaatsbeg rooting. De beraadslaging wordt voortgezet. De Minister van Waterstaat, de verschillende opmerkiugen beantwoordende, deelt mede dat bp de verbetering der spoorwegtoestanden om Utrecht zoekt in een verdeeiincj der kosten tusschen rijk en gemeente. Aan de verschil- lende klacbten over lokaal verkeer zai hij trach- ten tegemoet te doen komen. De Minister ineent echter te mogeu eonstateereu, dat reeds aan vele vroeger geuite klachten en opmer kingen is tegemoet gekomen. Inzake het personeel verzekert de Minister, dat hij beslist tegenstauder is van de lange diensttijden, er echter op wijzende, dat bij een spoorweg-exploitatie de aanvaug en het einde der diensttijden niet afhangt van het goedvinden van den werkgever, maar van de beiangen van het reizend publiek. Mochten de spoorweg- directies meenen, dat de bestaande wettelijke bepaiingen er zijn om ze uit te putten, dan zou de Minister tegen handhaving dier bepa iingen zijn, maar in werkeiijkheid is eerder een streven naar beperking waar te nemen, zooals de Minister met statistische gegevens aantoonde. Niettemin is het ideale nog niet bereiktde Minister deeit dan ook mede, dat hij steeds bij de directies er op aandringt, ge- leidelijk tot nog grooter beperking te komen. Intusschen betoogt de Minister dat de Regee- ringsbemoeiing met de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneei zooveel beslommeringen meebrengt, dat hij huiverig is om te komen met een wetaontwerp om de regeling uit te breiden tot het tramwegpersoneel. Wat de peDsioen- regeling betreft, bij]ft de Minister op zijn standpunt staan. De Minister wist dat hij van deze zaak niets dan displezier hebben zou, omdat geen regeling was te maken, gunstig genoeg om popuiair te zijn, maar niettemin heeft hij de zaak doorgezet, om het groote beiang voor het personeel, en om het beiang, dat ook de directies bij regeling dezer zaak hebben Eerst na regeling der zaak komt kaus op verdere positieverbetering. De Minister betoogt, dat de maatschappij S.S. hulde verdient voor den maatregel tot toekenning van toeslag wegens de uitkomsten van het bedrijt, en bestrijdt den heer Troelstra, die hetgeen de maatschappij deed, op onjuiste wijze decli- neerde. Uitvoerig verdedigt de Minister verder de pensioenregeling, die door de betrokkenen zeer in hun beiang geacht werd, en bestrijdt Z.Exc. de broederschap van commiezen, die voor de plaats gehad hebbende loonsverhooging bij de H. IJ. S. heelemaal geen waardeering toonde, maar daarover een zeer ontaktischen brief schreef aan de directie. Verder becijfert de Minister, dat de arbeids voorwaarden zeer zijn vooruitgegaan, en wel tot een jaarlijksch bedrag van 1 millioeu gulden bij de S. S., en van 1,275,000 gulden bij de H. IJ. S. Streng keurt de Minister, in verband hiermee, de actie voor loonsverhooging af, die bovendien aan stelseloosbeid lijdt. Afschaffing van stukwerk wijst de Minister met beslistheid afhet stukwerk is zelts noodig om tot hooge loonen te kunnen komen. De prikkei van premien kan voor geen arbeider feitelijk gemist worden. Inzake de groepsvertegenwoordiging deelt de Minister mede, dat de groepen te talrijk zijn om het stelsel in te voeren, dat de groepen steeds met den Minister kunnen spreken, maar de Minister is zeker voor de groepen te spreken en neemt steeds kennis van verzoeken der groe pen, om ze met de directies te kunnen bespreken. Wat het scheidsgereeht aangaat, betoogt de Minister, dat het door permanentie, te zeer preventief werken zou. Bovendien bestaat bij een scheidsgereeht altijd de tendens om de be- straften te helpen, wat vooral bij permanentie gevaar zou kunnen opleveren, met name als men kreeg een rood jurist als voorzitter. De Minister haalt in dit verband een voor- beeld aan van een door hem volkomen gerecht- vaardigd geacht ontslag, dat echter door het scheidsgereeht werd vernietigd. De Minister beroept zicht verder op in den laatsten tijd door de socialisten gedane uitspraken, ten be- tooge, dat de Regeering zeer voorzichtig moet zijn tegenover de Ned. Yereeniging, die in een der laatste nummers van haar orgaan bedek- telijk en op perfide wijze sabotage aanpreekte. De Minister wil echter wel samenwerking met de directies, maar niet in het nadeel van het personeel. De directies kan de Minister evenwel niet aanraden saam te werken met de Ned. Ver- eeniging, zoolang deze op haar standpunt blijft staan, wijl hij meent, zich tegen verbasteringen der vakvereenigingen te moeten verzetten. Ten slotte zet de Minister uiteen, dat de Com- missie van Beheer voor de pensioenen van het oude Rijnspoor-personeel moest vervallen, omdat de spoorwegdirectie in het beiang van het per soneel met de Commissie van Beheer weigerde, de aansprakelijkheid te aanvaarden, zoodat de Staat alles overnam, en deze dus alleen voor het beheer had te beslissen. Handhaving der commissie zou tot moeilijkheden hebben kunnen leiden, indien haar adviezen en verzoeken niet worden opgevolgd, en zou onlogisch geweest zijn waar de burgerlijke ambtenaren zulk een commissie ook niet hebben. De waarborg en aansprakelijkheid van de maatschappij is onbeperktkomt zij hare ver- plichtingen niet na, dan volgt naasting en komt op den voorgrond de aansprakelijkheid van den Staat, die onvoorwaardelijk en onbegrensd is. Onder deze omstandigheden is er geen voldoende beiang voor het personeel bij goed beheer om uit zijn midden een Commissie van Beheer te behouden. Tegen een commissie van toezicht en advies bestaat echter geen bedenking, omdat zij alzijdige bekendheid met de toestanden ten aanzien der pensioenen kan bevorderen, al kan het personeel ook geen schade lijden door wat ook inzake de pensioenen voorvalt. Conclu- deerende betoogt de Minister, dat, wat men ook van hem zeggen moge, hij naar eer en geweten de belofte van 1903 nakomen zal. Na replieken en dupliek van den Minister, werden de algemeene beschouwingen over de afdeeling Spoorwegen gesloten. Bij de afdeeling Posterijen bepleit- de heer Helsdingen iotsverbetering voor het lagere personeel. TER NEUZEN, 16 December 1911. Yoor de levering van brood ten behoeve der bedeelingen van de Nieuwjaarscommissie te Sluiskil werd ingeschreven door de heeren J. P. van Hoeve voor 11,98, A. J. Liebers voor 11,25 en P. J. Risseeuw voor 10,90, alles per 100 K. G. De opbrengst der collecte is aldaar 145,10. Bij Kon. besluit is berbenoemd tot burge- meester van Hulst, de heer P. van Waesberghe. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Jan. a.s., benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst de heer J. A. van Amerom, thans commies der telegrafie le klasse. Tot teeraar in het schilderen aan de Am- bachtsschool te Helmond is benoemd de heer H. Pallada te Hulst. Blijkens de opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, ter kennis gekomen van den Centralen gezoodheidsraad, zijn in de week van 6 tot en met 12 December jl. in de provincie Zeeland 26 gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen nl. typhus en febris typ- hoidea te Goes, Kruiningen, Vlissingen en Zonne- maire elk een gevalroodvonk te Colijnsplaat 5, te Sluis en te Zuidzande elk drie gevallen en te Axel, te Goes en te Renesse elk een geval dyphteriti te Wissekerke 3, te Kruiningen 2 en te Boi. .e, te Vlissingen en te Zierikzee elk een geval. Een reis met hindernisseD. Ingevolge officieuse uitnoodiging maakten jl. Dinsdag 31 leden van den Bond van Suikerbietenverbouwers een uitstapje van Cadzand en Retranchement in een zevental njtuigen naar de cooperatieve suikerfabriek te Sas van Gent. Onder goede leiding de fabriek bezichtigende, zagen ze aldaar de volledige bewerking der bieten van wortel tot suiker. Zeer voldaan keerden alien huiswaarts onder Bouchaute (B.) brak evenwel een der rijtuigen en moesten de passagiers zich over de andere verdeelen tusschen Waterland-Oudeman (B.) en Waterlandkerkje brak de dissel van een ander voertuig, zoodat slechts stapvoets kon gereden worden. Gelukkig liep alles goed afna te Waterlandkerkje een ander rijtuig gehuurd te hebben waren de excursionisten eindelijk, hoewel laat, thuis. (M. Ct.) De verplichte voorjaars-hengstenkeuringen zullen in 1912 gehouden worden te Kattendijke op Maandag 5 Februari, des namiddags te I,30 uren en te Hulst op Dinsdag 6 Februari v.m. 9 uur. Door den raad van Zuidzande is in beginsel besloten aan de gemeente Oostburg bij eventueele bouw van een gasfabriek aldaar concessie te verleenen tot levering van licht- en kookgas te Zuidzande. Zaamslag, 15 Dec. Heden voormiddag reed een woonwagen van uit de kom over den Ter Neuzenschen weg. Door het aanzetten van het paard, geraakte de voerman het bestuur over het trekdier kwpt, terwijl het voertuig tegen een ijzeren paal aansloeg. Doordat zijn linker dijbeen tusschen wagen en paal terecht kwam werd de man gevaarlijk aan dat lichaams- deel gekwetst. Nadat men hem in een schuur voorloopig had ondergebracht, werd hij door Dr. Assies verbonden. Hulst. Reeds enkele weken is alhier een cursus begonnen in uitgebreid enkel boekhouden, handelsrekenen, handeisrecht en handelsgebrui- ken, welke cursus wordt gegeven door den heer J. Adriaanse, hoofd der school te Larns- waarde en kassier der Boerenleenbank aldaar. We maakten hiervan nog geen melding, omdat deze vakken hier voor 't eerst in een uitgebreiden cursus worden onderwezen en we wilden afwachten, hoe die cursus zou marcheeren. En met genoegen kan geconstateerd worden het gaaf best. Er wordt deelgenomen door niet minder dan 32 leerlingen, waarvan 24 uit Hulst en 8 uit omringende gemeenten. De ijver der leerlingen is uitmuntendeen enkel verzuim en dan hoogst noodig, komt slechts voor en het vele huiswerk wordt met zorg gemaakt. De lessen worden gegeven "des Zaterdagsavonds van 5 tot 8 uur, waaronder een kwartier pauze. Het gemeentebestuur gaf van zijne belang- stelling blijk, door het gratis afstaan van een schoollokaal en door te zorgen voor verlichting en verwarining. Iioewacht. De politie is het nog niet mogen gelukken de daders in handen te krijgen van den brutalen inbraak met diefstal, die nog steeds de gemoederen onzer gemeentenaren in beweging houdt. Er wordt over bijna niets anders gesproken en vooral de vrouwen zijn zoo bang geworden, dat 's avonds reeds vroeg- tijdig alles gesloten wordt. Deze week zijn alle sloten en grendels van huizen, schuren en stallen nagezien en vele zijn vernieuwd. Thans ver- moedt men, dat de dieven met hun buit naar ons land gevlucht zijn, waarom de Nederlandsche politie gewaarschuwd is. Men denkt, dat de schurken zich ergens schuil houden. De toestand van D'Hert verbetert. Zijne wonden zijn zoo goed als genezen, zoodat hij zijne gewone bezig- heden hervat heeft. Ter Hole. De beeten aan de losplaats alhier van den tram HulstVValsoorden zijn opgeruimd. Er zijn hier dit jaar geleverd 4,600,000 K.G. voor de Union Sucriere 160,000 K.G. voor de fabriek te Barrimonde 260,000 K.G. voor de Distillerie Sucriere te Gent450,000 K.G. voor de Cooperatieve te Sas van Gent en 270,000 K.G. voor de fabriek te Moerbeke, samen 5,840,000 K.G, RECHTSZAKEN. Arroudissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken P. P. G., oud 45 j., visscher teTerNeuzen, is wegens overtreding visscherijwet, met be- vestiging van het vonuis van den kantonrechter te Middelburg, veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. J. V., oud 18 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. J. v. H., oud 26 j., bakker en koopman te Middelburg, gedetineerd aldaar, is wegens fraude in faillissement veroord. tot 3 maanden gevang. met aftrek der prevtyitieve hecht. P. W., oud 18 j., landbouwersknecht te Biervliet, is wegens het doen ont.staan van lichamelijk letsel door schuld veroord. tot 1 maand hecht. O. A. A. W., oud 31 j., tijman te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. K. L. v. O., oud 67 j., landbouwer te Eede, beklaagd van vernieling, is vrij gesproken. Deeerste beklaagde, die in open bare zitting van de rechtbank verscheen, was de 27jarige A. D. V. uit Ter Neuzen, die beklaagd was van heling van goederen, die door den 17jari- gen J. C. H. verduisterd waren ten nadeele van J. D. Thielman. Tegen J. C. H. was in besloten zitting 2 maanden geeischt. Beklaagde erkende de tabak, thee en koffie- boonen van H. gekocht te hebben. De benadeelde, Thielman, en de jongen H., gaven nadere inlichtingen H. zeide, dat be klaagde wist dat de goederen welke Y. van hem kocht, op oneerlijke wijze waren verkregen en dat beklaagde hem heeft aangezet tot dief stal. Het eerste erkende beklaagde, het laatste echter niet. De eisch luidde 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. J. W. Goedbloed wees er op, dat beklaagde niet uit winstbejag heeft gehandeld, daar hij goedkooper van reizigers kon koopen en alleen kocht om den jongen te helpen. Overigens stal H. nog andere artike- len, die beklaagde niet kocht. Wijzende op het gunstig verleden van den beklaagde, zoowel als militair en als burger, riep pleiter de clementie der recbtbank voor beklaagde in. De volgende zaak wasjdie tegen de 24jarige Ch. van K. uit Ter Neuzen, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal in Belgie gepleegd aan boord van een tjalk. Beklaagde erkende op dat schip te hebben weggenomen, ten nadeele van D. Schouwenbank, een bankbiljet van frs. 100 en eenig ander geld. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf, daar beklaagde recidivist is. Wegens het toevoegen van het woord „flapdrol" aan den inspecteur van politie C. Klaassen te Ter Neuzen, werd tegen de 37jarige M. J. B., echtgenoote van A. S., uit Axel, 10 boete of 10 dagen hechtenis geeischt. Wegens verzet tegen de marechaussee te Oostburg werd tegen den 34jarigen A. A. V. uit Zuidzande, twee maanden gevangenisstraf geeischt. Jn alle zaken werd de uitspraak bepaald op 22 December. Poging tot moord. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 27jarigen landbouwersknecht C. van R. uit St. Kruis, beschuldigd met voorbedachten rade gepoogd te hebben P. van Watermeulen van het leven te berooven, door op hem uit een met hagelpatronen geladen geweer een schot te lossen, waardoor v. W. wel verwond werd, doch niet doodelijk. Op 1 December werd de behandeling dezer zaak geschorst, wegens het niet verschijnen van den geneesheer, die den gewonde behandelde. Dokter Van Dam verklaarde dat de wonden niet levensgevaarlijk waren. Een hagelschot met indringingsvermogen van 16 m.M. kan doodelijk zijn als het hart geraakt wordt. De kogeltjes waren ditmaal nauwelijks door de huid heen- gedrongen. De eisch luidde wegens poging tot moord zes jaar, met aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr. J. J. Heijse, meende, dat de deskundige verklaringen wel positief zijn over de vraag of zwaar lichamelijk letsel kan worden toegebracht, maar niet over de al of niet mogelijkheid van het doodelijke. Hij riep de clementie voor beklaagde in. De Officier van Justitie repliceerende, raadde de rechtbank aan alsnog een medicus te hooren. Kantongerecht te Tee Heuzen. rnrnung eeuer n. d. d. nernaaiaeiij* tmd aan- j mjlt dus nog eene gemeente, nl. Ter Neuzen, 1 rede. VAN Zitting van 14 November 1911. Veroordeeld zijn: K. L. N., verlofhouder te Philippine, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van 1, subsidiair 1 dag hechtenis. E. A. J. v. d. B., cafehouder te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. L., zonder beroep te Selzaete, ter zake van strooperij, tot eene boete v£tn 10, subs. 2 weken tuchtschool. J. B. v. H., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Wapenwet, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht., met verbeurdverklaring van het in be- slag genomen geweer en patroon. J. v. C., zonder beroep te Axel, ter zake van over treding der Jachtwet, tot eene berisping. R. M. V., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Jachtwet, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., met vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegde. J. J. D., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake van het berijden van een berm, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. O. d. W., landbouwer te Assenede, ter zake van niet zorg dragen, dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht is, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. S., landbouwer te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. M. J. D, landbouwer te Philippine, ter zake als voren, tot 2 boeten, elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. i 11. P. de N., vischvrouw te Westdorpe, ter zake van in de gemeente Sas van Gent, ongekeurde visch ver- koopen, tweemaal gepleegd, tot 2 boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. G. A. de C., slager te Westdorpe, ter zake van in de gemeente Sas van Gent, ongekeurd vleesch verkoopen, tot eene boete van 5, subs. 4 dagen hecht. E. V., arbeider te Bouchaute, ter zake van overtreding van het Baggerreglement, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. J. V., schipper te Philippine, ter zake van in staat van dronkenschap verkeerende. in het openbaar de or.de verstoren, tot eene boete van f 7,50, subs. 5 dagen hecht. E. C., burgemeester van en wonende te Philippine, ter zake van in staat van dronkenschap verkeerende, eens anders veiligheid bedreigen, tot eene boete van f 10, subs. 4 dagen hecht. Fr. A. K., stoker te Philippine, ter zake van in staat van dronkenschap verkeerende, in het openbaar deorde verstoren, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. R. S., gezagvoerder van het stoomschip ,Don" te Goole, ter zake van op een Rijkskanaal als schipper van een vaartuig dit niet des daags doen stoppen bij het naderen van een sluis, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. J. D., landbouwer; A. B., arbeider, beiden te Philippine; P. D., landbouwersknecht; M. F., voermansknecht, beiden te Ter Neuzen M. S., knecht; - D. D., knecht; J. K., veldarbeider, alien te Zaam slag, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, ieder tot een boete van f 1, sub. 1 d. hechtenis voor ieder. j ceei J l U, peiueta j iuo,ui

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5