I s- e u r rtentieblad I a a a d e r e yj No 5700 Zaterdas: 16 December 1911. 51e Jaar^aog. 6 SS De Haven van Ter Neuzen in de Tweede Kamer. Gemeogde berichten. Men moetonmiddellijkhandelen Hoogwatergetij te Te? Neuzen. JANHARI ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor bet overige Buitenland 2,— Men abonneert zicb bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. Telefooa No. 2 5. ADVEETENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsruimte berekend. Inzending van advertezitien v6or 3 uren op den dag der uitgave. 1U5a"f WoeoBrtag. CM (da^avond, aiigeina'' »»d op VeettdageB »>!J tie flrirmn P. S. WAS BfrK S1KDE. te *e* EEPoSTE Het antwoord van den Minister van Water- staat (de beer RegOUt) op het betoog van den heer Vorsterman yau Oyen, in de zitting der Tweede Kamer van j.l. Muandag, luidt in zijn geheel als volgt De geachte afgevaardigde uit Oostburg heeft er aan herinnerd, dat de verbetering van de haven van ler Neuzen inderdaad een lange lijdensgesckiedenis is. Hij heeft daaraan toe- gevoegd, dat hetgeen vroeger van deze tafel wel eens is beweerd, n.l. dat de schuld der ondervonden vertraging voor een groot deel ligt aan de belangbebbenden zelf, die het niet onder elkander eens konden worden, niet geheel juist is. Jk meen nochthans, dat dit wel bet geval is geweest voor zooveel betreft een zekere reeks van jaren, dock daarna is inderdaad opnieuw vertraging ontstaan door de onderhandeliugen omtreut de exploitatie van de haven. De Regeering heeft daarbij ernstig nagedacht, of het niet de voorkeur zou verdienen om bijv. de exploitatie op te dragen aan de gemeente Ter Neuzen. Ook in verband met bet feit, dat zooeven door den geachten afgevaardigde uit Oostburg is ter sprake gebracbt, dat nl. de spoor wegmaatschappij Mechelen—Ter Neuzen reeds een groot deel van de haventerreinen be- zit en de havenexploitatie dus nu al verbonden is met die van den spoorweg zelf, is ecbter de Regeering tot de conclusie gekomen, dat het in het belang van de zaak mocht worden ge- acht bier de exploitatie op te dragen aan de genoemde spoorwegmaatschappij. De onder handeliugen dienaangaande waren niet zonder bezwaren, omdat natuurlijk van de zijde van die maatschappij getracht is zooveel mogelijk het voordeel aan haar zijde te behouden. Ten slotte is men evenwel tot overeenstemming ge- raakt. Nu is door den geachten afgevaardigde be weerd, dat in de overeenkomst de rechten van de bevolking van Ter Neuzen niet genoeg zijn gewaarborgd. De geachte afgevaardigde heeft mij zelfs gevraagd of wel is voorzien in "bet gebruik van de kraDen en op welke wijze dat zal geschieden hoe het staat met de verant- woordelijkkeid voor de exploitatie en meer bij - zcnderbeden. Ik geloof, dat het niet wenscbelijk is op die vragen thans in te gaan. Alleen kan ik den geachten afgevaardigde zeggen, dat, waar krach tens de overeenkomst aanvankelijk de exploi tatie zou worden opgedragen voor een lange reeks van jaren, ik het wenschelijk heb ge^on- den een bepaling daarin te doen opnemen volgens welke zij telkens na een jaar zal kunnen wor den opgezegd. Daarin ligt m. i. een veel grooter waarborg voor de belangen van Ter Neuzen dan in alle mogelijke scherpe bepalino-en, ofschoon uit den aard der zaak, in het contract toch ook overigens de noodige waarborgen voor de getrouwe nakoming daarvan zijn neergelegd. Ik twijfel er niet aan, dat de geachte afge vaardigde het met mij eens zal zijn, dat door bet opnemen van die bepaling om'trent den op- zeggi igstermijn, reeds veel is gewonnen en men unmn, wanneer blijfcen mocht dat niet in het belang jap Ter Neuzen werd gehandeld, ten alien tpde een wapen zal hebben tegenover de spoo rwegm aatsch ap pij De geachte afgevaardigde heeft ook ter sprake gebracht het verzuim, dat men destijds niet bedackt is geweest op middelen om te voor- koraen dat bet zoute water in het kanaal zou inr nngen. Flet indringen van dit water in het kanaal is bet gevolg van het geregeld open- houden van de schutsluizen te Sas van Gent, ten behoeve van de groote scheepvaart, hetwelk gese iedt krachtens art. 1 der conventie met Belgie van 29 Juni 1895. Hieraan is dus niets te veranderen. In de derde plaats heeft de geachte afgevaar- digde gesproken over het uitzonderingstarief voor Ter Neuzen in het verkeer met Belgie en Frankrijk. Zooals reeds uit de Memorie van Antwoord blijkt, was de Regeering zeer teleur- gesteld, ik mag er bijna bijvoegen ,,ontsterbd" over het voornemen van de Belgische regeering om dat uitzonderingstarief in te trekken juist op het oogenblik dat zich nabij Ter Neuzen een groote cocesfabriek zou vestigen, die daar alleen goed kan bestaan en veel voordeelen voor Ter Neuzen en omgeving kan opleveren, als dat uitzonderingstarief wordt gehandhaafd. De Nederlandsche Regeering heeft dan ook niet verzuimd een krachtig betoog tot Belgie te richten, maar de geachte afgevaardigde zal toe- geven, dat, waar de diplomatieke onderhande- lingen omtrent deze zaak nog steeds aanhangig zijn, het niet op den weg der Regeering ligt daarover uit te weiden. In ons nummer van heden komt een adver tentie voor der Hollandsche Credietbank, die 10 origineele premieloten aanbiedt tegen maan- delijksche aflossing van 1,f 2,—3, en hooger. Zooals uit de advertentie blijkt, hebben bij die loten bijna elke maand een ot eenige trekkingen met vele hooge prijzen plaats. Te Hansweert is Dinsdag de goederen- boot »Rotterdam" gelicht en aldaar aangebracht. Een deel der lading is overgenomen in een lichter en drie hoogaartsen. De boot ligt onder Wemeldinge in het Ka naal gemeerd. De kapitein van de //Rotterdam" Veenma, kreeg aan boord van die halfgezonken boot met den kapitein V. van de sleepboot „Carolina" twist over de berging, waarbij laatstgenoemde den eerste een been stuk sloeg. De justitie uit Middelburg heeft zich Woensdag derwaarts begeven en kapitein V. in hechtenis genomen wegens bet bij dien twist gebeurde en tevens wegens het zich wederrechtelijk toe- eigenen van de ^Rotterdam" met lading. De beruchte Zandstraatbuurt te Rotter dam, in welke de sloopers tegenwoordig hoogtij vieren, ontvangt met 1 Januari den nekslag. Met ingang ran dien datum toch zijn op last vervallen verklaard alle bestaande vergunningen voor 't doen maken vau muziek en het gele- genheid geven tot dansen, in den kring, die grensd wordt door de Raamstraat, de Cool vest, St. Laurensstraat, het Spuiwater, de Krattensteeg en de Weste Wagenstraat. Het aantal van deze vergunningen binnen dien kring bedraagt ongeveer dertig. Reeds hebben eenige houders van deze ge- legenheden zich tot de bevoegde autoriteit ge- wend met het verzoek, ze te mogen verplaatsen naar Delfshaven, op den Schiedamschen dijk, op de Kipstraat enz. Iutusschen zijn de eischen, waaraan de loka- liteiten, waarvoor eventueel een nieuwe ver- gunning tot 't doen maken van muziek of het gelegenheid geven tot dansen wordt verleend, belangrijk uitgebreid. Er worden hooger eischen gesteld aan de oppervlakte en de hoogte van de lokaliteiten, en ook wordt er rekening gehouden met de straten, waarin zij gelegen zijn. Naar de „N. R. Ct. verneemt, zal er geen vergun- ning worden verleend voor stegen en straten met een beperkte breedte en, om opeenhooping van dergelijke inrichtingen te vermijden, zouden zrj tenminste op een zekeren afstand van elkaar gelegen moeten zijn. Men schrijft uit Tegelen De benoeming van den nieuwen gemeente- ontvanger alhier op 8 Dec. j. 1. heeft een eigenaardigen nasleep. Ten gevolge van over- lijden van den titularis werd de betrekking ge- durende bijna een jaar waargenomen door den ambtenaar ter secretarie, die daartoe indertijd is aangesteld krachtens een besluit van den Raad, waarin gezegd werd, dat de heer J. Bruijsten oeuoeming 2 personen ge" tijdelijk werd benoemd tot ontvanger der ge meente op een salaris van 750'sjaars. Deze is gescbied uit een voordracht van van B. en W., een en ander geheel op de wijze, ook wat borgstelling en beeediging betreft, als is omschreven in het betrekkelijk art. der Gemeentewet. Op 8 Dec. nu heeft de Raad met meerderheid van stemmen tot ge- meente-ontvanger benoemd den heer W.Kurstjens, paticulier. Maar de heer Bruijsten denkt er niet aan zijn functie neer te leggen, tenzij de Gemeenteraad hem ontslag geef't bij een besluit met redenen omkleed en goed te keuren door Ged. Staten, zooals de Gemeentewet dit eischt. Of Ged. Staten zulk een omslag zullen goed- keuren is twijfeiachtig. De benoeming van den tijdelijken ontvanger heeft geheel plaats gebad op de wijze als eene gewone benoeming en wel volgens de wet, terwijl volstaan had kunnen worden met eene eenvoudige aanwijzing door B. en W. volgens de instructie van den meente-ontvanger. Er zijn toch levenden uit de brandende kolenmijn te Knoxville (Ver. Staten) te voor- schijn gebracht. Maandagavond zijn 3 mijn- werkers levend boven aarde gekomen, en dit wekte de hoop, dat nog meerderen van de 200 opgeslotenen nog gered konden worden. De geredden verklaarden, dat alien nog leefden en er geen begrip van hadden reeds 3 dagen en 2 nachten opgesloten te zijn. Zij teerden dezen langen tijd op een dag voedsel. Het nieuws der redding deed opnieuw de vrouwen en kin- deren in groote opwinding rondom de mijnpu-t toeloopen. Langs 20 verscbillende mijngangen wordt getracht de opgeslotenen te bereiken. Dezen hebben een muur opgericht om te beletten dat de giftige dampen in hun scbuilplaats door- dringen. Maar wanneer de reddingsploegen er niet in slagen hen te bereiken voor de lucht in die mijngang verbruikt is Er zouden, volgens een later bericht, ver- schillende der opgesloten mijnwerkers krank- zinnig zijn geworden. In een kolenmijn te Luik heeft in de galerij op 400 meters diepte, een ontploffing plaats gehad, waarbij drie werklieden begraven werden. Toen men de slachtoSers ophaalde, waren er de derde stervende. der lezeressen groote Engelscbe tijdschriften aardig sprookje te een twee dood, Een weet zijne verhalen. 'nJonge dame bezoekt de tooverheks, die ecbter in dit speciale geval niet in een hut in het woud, maar in een huurhuis van vijf ver- diepingen woont en aan wier deur een fraai bord is vastgenageld met het opschrift^Schoon- heidsverzorging," en dat de plaats ir.neemt van uilevlerken, slangehuiden, apenmagen en andere onmisbare ingredieuten eener heksenkeuken. //Kunt u mij schoon maken/'vraagt dejonge damp. De beks steunt nadenkend de kin in de hand en zegt dan //Voor vijf pond kan ik u zoo mooi maken, dat alle mannen op straat stil blijven staan om u na te kijken." De jonge dame glimlacht iets of wat verach- telijk, want deze uitwerking beteekent ten hui- digen dage niet veel en is geen bewijs voor werkelijke schoonheid. „Voor tien pond", zoo merkt nu de heks op, kan ik u zoo mooi maken, dat iedere fotograaf u gratis wil kieken". Maar de veeleischende jonge dame is nog steeds niet bevredigd en scbudt het hoofd. Dan verklaart de heks ten slotte echter „Maar voor 15 pond en geen penny minder kan u ik zoo schoon maken, dat u nergens ter wereld ooit meer een vriendin zult hebben." Toen glansden de oogen der jonge dame en zij riep uit den grond van haar hart uit: J a, dat zou werkelijk schoonheid zijn Een telegram uit New-York meldt dat een brand woedde in het Lunapark op Coney- Island, het uitspanningsoord van New-York en dat het geheele eiland werd bedreigd. De brand brak in een menagerie uit en ver- spreidde zich met kolossale snelheid over het geheele gebied van het Lunapark door den zeer sterken wind. De brandweer, die van land uit optrad, was bijna macbteloos. Er kwam eerst verbetering, toen de drijvende brandspuiten ge- requireerd werden, die kolossale hoeveelheden water in de vlaramenzee spoten. Alle ge- bouwen van het Lunapark, een groot aantal danszaleD en kleinere etablissementen, liggen in asch. De schade wordt geraamd op 12 millioen gulden. Verliezen van menschenlevens zijn niet te betreuren. Zoodra de vrouw waarneemt dat hare krach- ten vervallen, moet zij beginnen met de behande- ling met de Pink Pillen, die zullen verhinderen dat haar bloed in verslapping toeneemt. De Pink Pillen bezorgen bloed met iedere gift en geven aan de verzwakte organen wat voor deze noodig is om de kracbt der beste dagen weer te vinden. De Pink Pillen zijn bet beste versterkingsmiddel voor de vrouwelijke organis- men. De Pink Pillen geven eetlust, geven krachten, zij versterken de maag, bezorgen een goede spijsvertering en verspreiden door geheel het lichaam een groote kracht. Mejuff. Johanna van den Broek schrijft ons dat zij verheugd is over de behandeling met de Pink Pillen. Mejuff. J. van den Broek woont 301, B. Brugstraat te Boxtel. v uwe Ik Mejuff. J. van den Broek. heb het genoegen u te berichten dat uitmuntende Pink Pillen mij volkomen genezen hebben. Ik ben u daarvoor zeer er- kentelijk. Mijn ziekte was begonnen met lichte pijnen in de maag en een zekere moeilijkheid in de spijsvertering. Ik lette er niet op, denkend dat die ongesteldheden slechts oogenblikkelijk zouden zijn. Maar integendeel werden die on gesteldheden erger, zoo zelfs dat ik mij weldra zeer moeilijk kon voeden. Ik herstelde mijne krachten niet voldoende meer, dat was mij aan te zien, want van dag tot dag werd ik bieeker en zwakker. Na verscheidene middelen zonder succes beproefd te hebben, ben ik tot de be handeling met de Pink Pillen overgegaan en uwe goede pillen hebben zoowel mijn slechte maag als mijn bloedarmoede genezen." De Pink Pillen zijn veikrijgbaar a 1,75 de doos, en a 9 de zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 huis, Amsterdam, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en omstreken bij Verhaak, drogist en verder bij verschillende apothekers en geede drogisten. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag W oensdag Donderdag Vrijdag 16 December 11.1 11.27 17 11.51 18 0.14 12.35 19 0.55 1.14 20 1.33 1.51 21 2.9 2.25 22 2.43 2.59

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1