Ter HsuzGnsche Courant Donderdag 14 December 1911. No. 5699. Binnenland. Getnengde berichten. 1 T1ATZE1E1XDE3 BIj-A.-D- TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Begrooting van Binnenlandsche Z a k e n. De heer Fieskens zet zijn Vrydagmiddag af- gebroken rede voort, waarin hi] een kritiek levert op do Drankwet, en speciaal te velde trekt tegen den gesplitsten verkoop, die reeds lang had moeten verdwijnen, als niet voldaan kebbende aan de verwachtingen, alsmede tegen de verlofs-verleening met haar gevolgen van mis- leiding der politie en wetsontduiking. Thaus bespreekt hij bet maximum-stelsel, zoo- als dit in de wet is neergelegd, en brengt daar- mee in verband de afkeurenswaardige praktijken, welke van de zg. afstands-verklaringen het ge- volg zijn en waardoor onnoozele vergunning- houders de slachtoffers worden van zaakwaar- nemers e.d. Dit alles zal moeten leiden tot een grondige berziening van de Drankwet. Vervolgens wijst spreker nog op den clan- destienen verkoop door zetkasteleins, en betoogt dat de zaak der vervanging van den vergunning- houder afdoende moet geregeld worden. Er moet geen tijd verloren gaan, maar een gebeel nieuwe Drankwet worden samengesteld, was bet slot van bet betoog van den beer Fieskens. De heer Vliegen dringt o.m. aan op spoedige totstandkoming van bet wetsontwerp betreffen- de de herziening der gemeentefinancien, bepleit z. i. wenschelijke grenswijziging van verschil- lende gemeenten, en kritiseert de verdeeling van sommige kiesdistricten, en de indeeling van provincies in kiesdistricten. Zoo is in Zuid- Bolland b.v. de toestand al heel slecht. De Staten van Zuid-Holland tellen 82 leden, waar- van den Haag en Rotterdam, die ieder de helft van het totaal aantal inwoners hebben, slechts 25 leden kiezen. Ook bepleit hp meerdere zorg bij de samenstelling van de stembureaux. Hij geeft toe dat er eenige vergoeding gegeven moet worden voor dit tijdroovend werk, al be- hoeft het niet te ontaarden in smulpartijen, als b.v. bij het bekende Rotterdamsche stem- bureau. Vervolgens bespreekt hi} de verkiezingskwestie te Alblasserdam, en kritiseert daarbij de houding van den burgemeester, die zijn bevoegdheid verre overschreden heeft door eigenmachtig een ge- loofsbriet uit te reiken aan iemand die, na den gekozene (die echter bedankt had) het grootste stemmenaantal had verkregen, zoodat de raad dien persoon toeliet. Verder bespreekt hij o.m. het feit dat de burgemeester van Zaandam veranderingen heeft aangebracht in de buitenlandsche pas van zijn zoon die medeging als secretaris der deputatie, die naar St. Petersberg ging om den tsaar te bedanken voor het standbeeld van tsaar Peter. De leeftijd van den zoon werd in die pas ouder gesteld dan hij werkelijk was. En nu is wel- is-waar over deze zaak een strafvervolging aan- hangig, maar spreker meent dat ook de Minister van Binnenlandsche Zaker. een afkeurend oor- deel behoort uit te spreken over dit krasse feit. Voort.s oefent spreker kritiek uit over het sterk anti-sociaal-democratisch optreden van den burgemeester van Kerkrade, en wijst er verder op dat in een adres van inwoners van Schaes- berg ingediend bij den procureur-generaal van 's Hert.ogenbosch, de burgemeester van laatst- genoemde gemeente van verduistering wordt beschuldigd. Hij brengt dit onder 's Ministers aandacht. Teu-slotte wijst hij op het geval te Workum, waar een man, die met opsluiting gestraft was, spoedig daarna overleed, waarbij de genees- heeren twijfelden of dit overlijden niet in de hand gewerkt was door hardvochtige behandeling. De heer Jannink bepleit verbetering van de indeeling in kiesdistricten ook in andere pro vincies, door herziening van de provinciale Kieswet. Spreker sluit zich volkomen aan bij de grie- ven van den heer Fieskens inzake de Drankwet. Nog bespreekt de heer Jannink het geval van het ontslag van den gemeente-veldwachter te Gorssel, en keurt thans alieen af daar over deze zaak nog later gesproken zal worden als de betrekkelijke interpellate-Duys zal worden gehouden dat de Minister, om inlichtingen gevraagd, het niet heeft gelaten bij het eenvoudig verstrekken van die inlichtingen, maar reeds bij voorbaat eenigszins heeft goedgekeurd al hetgeen aan het geven van dac ontslag is voorafgegaan. De heer van Nispen tot Sevenaer (Rheden) sluit zich aan bij den heer Fieskens in diens kritiek op de Drankwet. Ook de heer Vorsterman van Oyen sluit zich krachtig aan by den heer Fieskens. Dringend noodzakelijk uit een oogpunt van techniek en van moraliteit is een algeheele herziening der wet. De heer van ldsinga, er op wijzende dat bij de nieuwe Haagsche Inkomstenbelasting aan den burger de verplichting wordt opgelegd aangifte te doen van zijn inkomen, terwijl bij de Ver- mogensbelasting de vrije keuze wordt gelaten tusschen eigen aangifte en een ambtshalven aanslag, schaart zich aan de zijde der Regeering, waar deze meent dat de gemeenten de vrijheid hebben en ook moeten behouden om ten aanzien van de aangifte een ander stelsel te volgen, dan dat der Rijkswetgeving. Intusschen had de minister deze belasting- heffing toch niet moeten goedkeuren, omdat hij deze stadsbelasting gebroken wordt met den waarborg, dien de Ryksbelasting geeft, nl. dat de aangiften geheim moeten blijven. Verder wijst spreker op het ontbreken van een regeling, waarop steunt het vrijstellen van buitenlandsche gezanten van de betaling van Gemeentebelasting. Deze zaak moet niet overge- laten worden aan de willekeurige inzichten van een departement van algemeen bestuur. De heer Rink wenscht positief te vernemen het standpunt, dat de Minister zal innemen ten opzichte van herziening der Drankwet. Spreker meent, dat een knap jurist die her ziening uitnemend kan klaarspelen, en dat daar- voor geen Staatscommissie of een commissie van deskundigen noodig is. Bepaaldelijk ontraadt hij den Minister de herziening op te dragen aan de inspectie over de Drankwet, hoeveel eerbied hij ook heeft voor den arbeid dier inspectie. Ook zou spreker willen weten hoe de Minister zich zou stellen tegenover een eventueel voorstel tot herziening, uitgaand van de Kamer zelf. Zich aansluitende aan veel van hetgeen door de andere sprekers is uiteengezet, acht ook spreker de technische herziening der Drankwet van de hoogste urgentie. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de verschillende sprekers beantwoordende, betoogt dat buitengewone leden van Gedep. Staten, geen plaatsvervangende leden kunnen zijn. Hun roeping is meer om bij staking van stemmen in het college den doorslag te kunnen geven. De Regeering stelt ook prijs op bevordering van spoed bij het tot stand brengen van de pensionneering der gemeente-ambtenaren. De Regeering kan zich echter niet uitlaten over het tijdstip, wauneer het wetsontwerp zal in komen, nog minder over hetgeen het ontwerp zal bevatten. Wat herziening van de Drankwet betreft, de Minister kan hierop kort antwoorden eerst moet het huidige Regeeringsprogram geheel worden afgewerkt, alvorens hij die herziening in uitzicbt kan stellen. In deze wetgevende periode is die herziening van den Minister be- slist niet te verwachten. Het is heel gemakkelijk de werking der Drankwet te beschimpen, maar de stof is uiterst moeilijk en gecompliceerd. Een minder gecom- pliceerde wet, welke tevens ten doel heeft be- moeilijking van den drankverkoop en eerbiediging van verkregen rechten, acht spreker niet licht mogelijk. Wat de houding betreft, welke de regeering tegenover een initiatief-voorstel der Kamer zou aannemen, dat hangt af van wat dit voorstel zal bevatten. Maar volkomen objectief zal de Minister er overigens tegenover staan. I)e Minister betoogt verder, dat de herbe- noeming van burgemeesters een kiesche zaak voor de Regeering is, maar dit wil de Minister wel zeggen dat in den regel herbe- noeming volgt als de burgemeesters zich in hun ambtstijd niet aan ergerlijke feiten hebben schuldig gemaakt. Hangende een rechtskundig onderzoek is het voor de Regeering altijd een moeilijke zaak een blaam te werpen op een burgemeester, door hem niet her te benoemen. De beste weg is dat, als een vonnis is gewezen, de Commissaris der Koningin den betrokken titularis waarschuwt zijn ontslag te vragen. In verband hiermee zal spreker in de zaak van den burgemeester te Zaandam niets doen, alvorens de gerechtelijke zaak is afgeloopen. Voor een berisping van den burgemeester van Kerkrade acht de Minister geen grond aanwezig. Juridisch was hij volkomen in zijn recht. Over het ontslag van den veldwachter te Gorssel was de loco-burgemeester, die de zaak behandeld heeft, het met den Commissaris der Koningin volkomen eens. De veldwachter is niet ingegaan op de aanscbrijving dat hij zich voor een zekeren dag in November moest richten tot den Commissaris der Koningin, om eervol ontslag. En toen heeft de Commissaris hem bij besluit van 17 November 1910 met ingang 1 Januari 1911, ontslagen. Tijd voor van beklag heeft hij ook voldoende gehad. Na afloop van de tegenwoordige drukke parlementaire werkzaamheden zal de Miuister zich bezig houden met de keuze van een stelsel ten aanzien van herziening der gemeente financien. De kiesdistrict-indeeling in Zuid-Holland in verband met het inwonerstal acht de Minister niet bedenkelijk. Overigens is thans ook de j tijd nog niet gekomen voor herziening der kiestabel, waarvan ook een vinnige politieke strijd het gevolg zou zijn. Buitendien wordt thans meer en meer naar evenredige vertegen- woordiging getracht en met deze zal men toch over het parlement moeten beginnen, niet bij de gemeenteraden. Voor een goede samen stelling van de stembureaux moet men eigenlijk juristen hebben, maar die stellen zich niet beschikbaar. Tegen de raadsverkiezing in Alblasserdam zijn geen bezwaren ingebracht. De Minister hoopte echter dat het daar gebenrde, dat een burge meester geloofsbrieven uitreikt, niet meer zal voorkomen. Van verduistering van geld door den burge meester van Schaesberg is den Minister niets bekend. Ten aanzien van de Haagsche Inkomsten belasting zet de Minister uiteen, dat, waar in de Gemeentewet geen verbodsbepaling voorkomt om in de Gemeentelijke belastngverordeningen te bepalen dat eigen aangifte verplicht is, er geen reden bestaat bedoelde inkomstenbelasting niet goed te keuren alieen op grond dat die verplichting niet in de Rijksbelastingen voorkomt. Er werden geen replieken gehouden. St. Nicolaas bij Prinses Juliana! In het te Apeldoorn verschijnend blad De Veluwe wordt het volgende medegedeeld Terwijl Prinses Juliana Dinsdagmorgen aan 't spelen was in het Koninklijk park in haar z.g.n. Prinsesse-chalet en tuiutje met haar duiven, kippen en konijnen, zag ze eensklaps een prachtige verschijningSint, in zijn sier- lijkste en kleurrijkste zijden gewaad, gezeten op een fraai, wit paard, met tnooi tuig, en gevolgd door zijn zwarten knecht, beladen met allerlei gepak. Of de goede Sint wist, dat het Prinsesje in het park was Het scheen wel zoo, want onmiddellijk reed hij naar het mooie chaletje. Wat keek ze op, de kleine Juliana! Bang was ze in 't geheel niet, want de oude heer in den mooien mantel, was erg vriendelijk tegen haar. En dan al die mooie geschenken, die de zwarte knecht moest aandragen. Wat een blijdschap Wij denken zoo, dat ons Juliaantje't volgend jaar op 5 Dec. graag weer eens in het park gaat wandelen, om eens een kijkje te nemeu of de goede Sinterklaas de verre reis van Spanje naar het Loo opnieuw heeft willen maken. - Te Halsteren had een vrouw goed aan de kachel te drogen gehangen. Dit geraakte in brand en stak mede de kleertjes van een twee-jarig kind aan, dat ernstige brandwonden bekwam en aan de gevolgen is bezweken. Bij het dooven der vlaiumen bekwam ook de moeder ernstige brandwonden. Door den officier van Justitie te Arnhem is tegen H. A. van de Westeringh, burge meester der gemeente Veenendaal, een rechts- vervolging ingesteld wegens het voltrekken van een huwelijk in die gemeente, welke voltrek- king te Ede had moeten geschieden. Men meldt van Terschelling Volgens bericht van de reederij ,/Neptun" te Emden is het thans zeker, dat de logger 40 in den laatsten storm met man en muis is ver- gaan. Aan boord bevonden zich 8 Terschel- lingers, o. w. de schipper en de stuurman. Een aantal hunner waren man en vader. 'n Meevallertje. Mej. S., uit de Weesper- straat te Amsterdam, die onlangs het ongeluk had onder oude papieren een bankbiljet van 25 gld. in de brandende kachel te werpen en dat te laat bemerkte, heeft van de Nederlandsche Bank, waarheen zij de asch ter onderzoek op- zond, een nieuw bankbiljet terug ontvangen met den raad wat voorzichtiger te zijn. De goede raad is in dit geval niet duur 't Zijn niet altijd kleinigheden, die ver dwijnen Uit de Waalhaven te Rotterdam worden vermist twee houtvlotten, samengesteld uit 119 dennenhouten palen, lang 5 tot 10 meters, en 115 stuks 9 tot 10 meters lange vurenhouten telegraafpalen. 't Is toch niet iets, waar dieven onopgemerkt mee vandoor kunnen gaan Tusschen Hohenstein en Michelbach, in het district Wiesbaden, is Zaterdagavond een goederentrein in een kudde schapen gereden. De locomotief liep van het spoor en tusschen de 40 en 50 schapen kwamen om. De treinen kregen door het ongeluk vier uur vertraging Het Hand. v. Antw. meldt Het is nu zeker dat wij in den loop van aanstaande jaar, te Brussel't bezoek zullen ont vangen van den koning en de koningin van Engeland. Het tijdstip van hunne komst is nog niet vastgesteld, doch gezien de andere bezoeken, die het koninklijk paar van Engeland aan Euro peesche boven heeft toegezegd in 1912, moeten wij hier de hooge gasten niet verwachten voor het begin van den herfst. Bij den ingang van het klooster Skor- biatschi, in het centrum van Moskou gelegen, vond men den poortwachter en een jonge dienst- doende non vermoord. De kloosterkerk was opengebroken en van een kostbaar heiligenbeeld waren de gouden versierselen en edelgesteenten gestolen. De kerk was verontreinigd, het altaar beschadigd en de deur van het „allerheiligste" opengebroken. De kloosterlingen hadden niets van den inbraak gehoord. Zooals de politie bij onderzoek vaststelde was de knuppel, waar- mee de poortwachter en de non waren doodge- slagen en die bij de lijken gevonden was, wegge- nomen van het erf van een vrachtrijder, in de nabyheid van het klooster. Van de daders heeft men nog geen spoor gevonden. "Een keukenmeid, die Zaterdag in dienst trad bij mevrouw G. te Parijs, vroeg, nadat haar verteld was wat zij in haar nieuwen dienst te doen had, eenige uren verlof, om zich in te richten. Twee uur later vond men haar leven- loos in de keuken. Zij had in twee uur tijd de tien liter wijn opgedronken, die voor haar ge- bruik voor een maand bestemd was. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij spoedig den geest gaf. JJe bomaanslag te Luik Omtrent het vreeselijk voorval in het bios- coop-theater te Luik de „Matin" praat van een variete theater, en wel de „Winter Garten" werden aan genoemd blad nog de volgende bijzonderheden gemeld Toen het programma half ten einde was, orn- streeks halftien, klonk er een ontzettende slag, terwijl tafeltjes, stoelen en bezoekers als door een aardbeving door elkaar werden geworpen. Nadat de eerste ontroering voorbij was, snelde men de slachtoffers te hulp, die overal over den vloer, en tot op de verschillende galerijen van de zaal verspreid lagen. Meer dan 60 personen bleken gewond, waar van eenigen zeer zwaar. Verscheidene bezoekers werden door de spij- kers of kleine kogeltjes, waarmee de bom ge- laden was, die onder een tafeltje dicht bij het tooneel was ontploft, zoo ernstig in de beenen getroffen, dat zij die ledema,ten zullen moeten missen. In de eerste opschudding was de zaal als by tooverslag leeggeloopen en de dader of daders ladden kunnen ontkomen. In ieder geval heeft men tot dusverre niet het minste vermoedea aangaande hun identiteit en men vermoedt dat de bom eenigen tijd voor het begin der voor- itelling onder het tafeltje werd gelegd. De ontroering te Luik en in geheel Belgie is buitengewoon groot. Naar aanleiding van dezen monsteracbtigen .anslag heriunert de Matin" er aan, dat in 1894 een geheele reeks anarchistische aanslagen met dynamiet geladen bommen, waarmee in publieke gelegenheden geworpen werd in Belgie en vooral in Luik, vrees en ontzetting lad verspreid. Voor het meerendeel waren deze aanslagen het werk van een Rus, hoofd eener bende anarchisten, die zich baron Steinberg noemde, schuilnaam voor Jagolkowsky. In 1895 werd deze misdadiger te Luik tot langdurigen dwangarbeid veroordeeld. P O L I T 1 E. Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd een staaf nieuw ijzer. Rechthebbende vervoege zich aldaar. «EET IJ I 1IV v- INN Van 11 tot. en met 12 Dec. Van 11 tot en met 12 Dec. werden door de Oostsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op- en 41 afgeschut; door de Westsl. 18 op- en 10 afgeschut. fositie der tstoomsetiepen. VAN B VLAG NAAM M -Van en naar. Lading. four Te teuieut 12 Eng. s.s. idem EDg. sch. Fulmar Harelda Lady Avenel 3593 Glasgow j 36i5 Whitehaven 460 IVlissingen stukg. idem ledig »n Ter Keuirni 11 Eng. s.s. idem River Thames The Princess i Voor 2242 London 1762 'Middlesbro Kent i stnkg. ledig 11 12 Eng. s.3. idem Belg. s.s. Eng. s.s. idem idem Wharfe Juno Nervien Cottingham Tyne Liziie 2568 2562 465 1451 1830 1708 Goole Hull Oatende Hamburg Goole idem stukg. idem ledig lijnkoek. kolen idem tan Kent i 11 12 Eng. s.s. Rass. 8.3. Duitsch s.s. Eng. s.s. idem idem Belg. s. Deen. s.s. Sea Gull Helios Condor Ueriot W ark worth Avocet Nervien Vordingborg 2763 5001 3535 3506 1862 3985 465 3685 Londen Helsingfora Rotterdam Antwerpen New-Castle Manchester Ostende Burnt Island stukg. cokes ledig rest. lad. stukg. idem ledig idem Voor teliaete 12 Eng. s.s. 'Commercial 321 Havre koolteer s.s. HARALD wordt heden te Cardiff verwacht. s.s. JENNY vertrok 8 dezer van Cardiff naar Tunis. 9.8. RICHARD vertrekt heden van Swansea naar Genua. 8.8. ELISABETH in lading te Cardiff voor Genua, s.s. HELENA vertrok 13 dezer van Velzen naar Newport Mon. 8.8. MAGDALEN A van New-Castle on Tyne naar Genua passeerde 11 dezer Gibraltar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5