AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad veer Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5699. Donderdag 14 December 1911. 51e Jaargang. AANBE3TEDING. Gemengde berichteo. FETJ1LLET0N. IN DEN DOOD VEREENIGD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zicb bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. Xnzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie prps slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. wordt de ZEjZETE&STIED IBLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Woensdag 20 De- cembei* a.S., des namiddags 3 ure, in het openbaar bij enkele inschrijving in 4 afzonder- lijke perceelen aanbesteden het schoonhouden en verwar- men gedurende 1912 van de openbai*e school A idem van school B; idem van school C met ver- gaderiokaal idem henevens het verlichten van school D. De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie en in de herberg van BRAKMAN te Sluiskil. Inschrijvingsbiljetten, volgens voorgeschreven model en op zegel gesteld, kunnen ter gemeente- secretarie in eene verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden iageleverd. Ter Neuzen, 13 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. a b. c. TER NEUZEN, 13 December 1911. Hedenmiddag werden door de Hervormde Christelijke Jongedochtersvereeniging ,,Eben- Haezer" de kleederen enz. uitgedeeld, welke zij ten behoeve van Hervormde armen en weduwen gemaakt heeft, o. a. werden uitgedeeld 21 paar kousen, 25 hemden, 24 lakens, 24 sloopen, 3 nachtjakken, 3 dekens, 18 broeken, 3 blauwe rokken, 2 keterrokken, 3 blauwe scborten, 24 schorten en 10 borstrokken. Zoo beeft de Christelijke Jongedochtersver eeniging, die thans 23 jaar bestaat, ook dit jaar weer getoond, wat de Christelijke liefde vermag. Aan het gebouw van het Provinciaal be- stuur te Middelburg werd beden aanbesteed bet maken van een derde scbutsluis met toe- leidingskanalen en bijkomende werken te Hans- weert, behoorende tot de werken van den bouw Uit de jas zag ik een blauw rookwolkje te voorschijn komen, alsof die vuur bad gevat. Daarna geraakte ik zelf tusschen twee groc Franscheu beklemd, en wel zoo vast, dat wij geen van drieen van ons wapen gebruik konden maken. Een van de twee een kerel als een reus greep mij bij de keel, en ik gevoelde mij als een lam in zijn handen. Hij bulderde mij iets in het Fransch toe, dat ik niet verstond maar plotseling liet hij mij met een luiden schreeuw los, want een der onzeD had hem met de bajonet doorstoken. Er werd nu meer gevuurd. Het was een bajonetgevecht van man tegen man. Plot seling begonnen de Franschen te wijken, stap voor stap, maar tocb hoe langer hoe meer. Onze vreugde en opgewondeuheid te beschrijven, toen we dit bemerkten, is me onmogelijk. Nog herinner ik mij, dat viak voor mi] een Franscbman stond, met donkere oogen en scherpe trekken, die aanhoudend stond te vuren en weder te laden, zoo bedaard alsof hij aan het schijfsehieten was, eerst langzaam rondziende orn tot mikpunt een officier uit te zoeken. De ge- dachte kwam bij mij op, dat het een goed werk zou zijn, zoo iemand te dooden. Ik vloog op hem af en doorstak hem met mijn bajonet. Zich gewond voelende, keerde hij zic'h plotseling om en scboot mij vlak in het aangezicbt. De ko»el van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid- Beveland. (Raming f 1,445,000.) lnschrijvers waren de heeren: W. M. van der floeven te Den Haag en L. v. Houwelingen te Hardingsveld voor 1,622,000; W. J. van Hattum te Beverwijk en W. Blankeuvoort te Haarlem voor 1,589,000; C. L. Kalis te Slie- drecht en C. Versteeg te Hardingsveld voor 1,567,000 H. van Dongen, J. fl. van Hoopen en J. G. Goote te Dordrecht voor 1,545,475; B. W. Blecourt te Nijmegen voor 1,527,000; W. M. TimmermanThijssen te Amsterdam en C. de Wilde te Haarlem voor 1,525,000 J. B. Koch en A. van der Straaten Jr. te Hansweert voor f 1,501,000. Nog werd aanbesteed het leveren en plaatsen van 18 meerpalen op den oostelijken dijk van het kanaal van Ter Neuzen onder de gemeente Ter Neuzen. (Raming f 2130.) lnschrijvers waren de heeren A. Cambier Iz. te Retranchement voor 2119; J. H. van der Ven te Middelburg voor f 2080H. J. Keu- lemans te Middelburg voor 2098W. M. Ferdinandusse te Biezelinge voor f 2024 G. A. van der Straaten te Bergambacht voor f 2024 P. Dekker te Veere voor 1989 IJ. ten Apei te Beverwpk voor f 1940P. van der Tak te Papendrecht voor f 1897 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 1495 en A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor f 1398. Men moet respect hebben voor de vol- harding van den gevierden declamator Albert Yogel, dat hij, niettegenstaande ean telkens klein auditorium alhier, voortgaal om dieweinige liefhebbers van zijn kunst in staat te stellen daarvan te genieten. En het is kunst die hij te genieten geeft. Het kleine gezelschap dat gisterenavond in de bovenzaal van het „Hotel des Pays-Bas" bijeen was kon dat weer ervaren. In het voordragen van het drama „Salome" heeft de heer Yogel weer getoond wat bij op dat gebied vermag en waartegen men met be- wondering opziet. Naar we vernemen is de beer Vogel voor- nemens bier gedurende dit seizoen op te treden. nogmaals De eerste concertavond van het muziek- gezelscbap „De Vereenigde Werklieden" alhier op gisteravond, was evenals de generale repeti- tie op Zondagavond, druk bezocht en wat ten geboore werd gebracht genoot algemeenen bijval. maakte een striem in mijn aangezicbt en het litteeken daarvan heb ik mijn geheele leven gedragen. Ik struikelde over hem, toen bij neerviel en twee anderen rolden over mij heen, zoodat ik half verstikt onder dien menschenhoop bleef liggen. Het gelukte mij ecbter er uit te komen, en toen ik mijn oogen, die vol krnit zaten, had schoongemaakt, zag il£ dat de vijan- delijke colonne was doorgebroken en verdeeld in groepen, die op de vlucht sloegen, of rug aan rug stonden te vechten, tevergeefs tracktend onze brigade tegen te houden. Mijn wang brandde alsof er een gloeiend stuk ijzer op lag; maar gelukkig had ik al mijn ledematen tot mijn dienst, dus sprong ik over lijken en gewonden heen mijn regiment ackterna, in de rechterflank terecht komend. Tot mijn blijdschap zag ik daar den ouden majoor Elliott naast zijn mansckappen voort- hinken. Zijn paard was onder hem doodge sehoten, maar hij zelf was ongedeerd gebleven. Hij zag mij ook en knikte mij toe, want tijd om een praatje te maken was er niet. Onze brigade rukte steeds voort, terwijl onze generaal over zijn scbouder naar de achterblij venden keek. z/Het voorwaarts" schijnt niet algemeen te zijn", zeide hij, //maar teruggaan doe ik niet." z/De hertog van Wellington heeft een groote overwinning behaald," riep zijn aide-de-camp op plechtigen toon. En zich niet langer kunnende inhoudeD, voegde hij er bij//als de verwenschte gek tenminste voorwaarts wil gaan waarop wij alien, die dit hoorden, in lachen uitbarstten. Maar nu was bet voor ieder duidelijk, dat bezoek op den weder druk Te verwacbten is dat het tweaden avond, Donderdag a. s. zai zijn. Van de besmettelijke veeziekten zijn in de maand November in onze provincie alleen gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. In het rijk waren er 1089 besmette hoeven. In Zeeland was de ziekte bij een veehouder Borsselen, Cadzand, Dreischor, Ellemeet, Heinkenszand, Hoek, Kappelle c.a., Ter Neuzen, Noordgouwe, Oudelande, Poortvliet, Retranche ment, Scbore, Serooskerke (VV.), Tholen, Zie- rikzee en Zuidzandeop twee hoeven te Sint Annaland, Arnemuiden, Brouwershaven, Brui- nisse, Yerseke, Kruiningen, St. Maartensdijk, Nieuwvliet, Oostburg, Oosterland, Ouwerkerk, Oud-Vossemeer, Wissekerke en Wolphaartsdijk bij drie veebouders te Aardenburg, 's Heer Arendskerke en Schoondijkein Ede en Sint Kruis op vier hoeven en te Biervliet, IJzendijke en Groede respectievelijk bij vijf, zes en acht veebouders, te zamen op 81 hoeven. Koewaclit. Maandagnamiddag beerschte op het dorp een beele drukte. De politie van Gent, vergezeld van een aantal gendarmen, waren aangekomen om een nader onderzoek in te stellen omtrent den stouten inbraak met diefstal van Vrijdagnacht bij belder maanlicht midden in de kom der gemeente. De heeren namen alles nauwkeurig in oogenschouw, hoorden enkele personen, die meenden verdachte mannen bemerkt te hebben en ondervroegen het slacbt- offe die thans eenigszins van den schrik bekomen is en wiens hoofdwonden goed beginnen te genezen. D'hert verklaarde, dat hij den persoon, op hem gezeten beeft, goed heelt gezien dadelijk nerkennen zal als men hem voor hem brengt. Hij sprak met een West-Vlaamschen tongval. Zondag ging bier het gerucht, dat de vermoedelijke daders te St. Nicolaas in hech- tenis genomen waren, dit blijkt ecbter niet waar te zijn. De daders zijn nog niet bekend. De politie is op zoek naar een tweetal personen, die Vrijdag met linnen en touwen geleurd hebben in den omtrek dezer gemeente en sinds niet meer gezien zijn. Zaterdag en Zondag zijn al de stations der omliggende gemeenten bewaakt. G.een enkel verdacht persoon is in becbtenis genomen. Stoppeldijk. Onze fanfare „St. Cecilia" gaf Zondagavond en Maandagavond haar eerste winterconcert met tooneeluitvoering in de mime die en het Fransche leger het onderspit begon te delven. De colonnes en escadrons, die de beelen dag zoo geregeld stand hadden gebouden, waren verstrooid en verbrokkeld; waar opeengedrongen troepen hadden gestaan, zag men nu verspreide hoopen volk. De garde voor ons slonk hoe langer hoe meer. Wij vonden twaalf kanonnen op onzen weg, docb in een oogenblik waren wij er over heen. Ik zag hoe een van onze jonge soldaten als een echte scbooljongen, met een stuk krijt op een van die stukken den naam van ons re giment schreef. Op dat oogenblik hoorden wij ejuich achter ons en zagen wij het over den heuvel naar leger een groot B geheele Engelsche beneden komen en het overschot van het vijan delijke leger achtervolgen. Gevochten werd er evenwel niet meer. Wij rukten maar gestadig voorwaarts, totdat ons geheele leger zich bevond op de plaats, waar 'smorgens de Franschen hadden gestaan. Toen begon de avond te vallen en konden onze vermoeide en uitgehongerde sol daten het overige aan de Pruisen overlaten. Wij mochten onze geweren aan rotten zetten op het overwonnen terrein Dit is alles wat ik van den «Slag van Waterloo" kan vertellen, 's Avonds at ik een roggebrood van twee pond op met zooveel pekelvleescb als men mij wilde geven en dronk een flinke kruik roode wijn, waarop ik mij ge- noodzaakt zag een nieuw gat in mijn riem te maken, waarna hij sloot als een hoepel om een ton. Daarna legde ik mij onder in het stroo en was binnen een minuut in diepen slaap ver- zonken. bovenzaal van bet Hotel D. Fassaert. Het zeer mime lokaal was te klein om alle belangstel- lenden te bevatten. Zeggen we voorop, dat de fanfare voor het eerst eene uitvoering gal in bet pas verbouwde hotel, en dat er maar een roep was over de geriefelijke inricbting van de groote concertzaal, waarin een pracbtige nieuwe pianino stond. Door de fanfare werden eerst vier nummers geblazen, waarna bet groote drama in 3 bedrij- ven ,/De Yendeeers te Parijs" werd opgevoerd. Dit drama maakte wel indruk op de toe- scbouwers, maar we meenen toch, dat door //St. Cecilia" wel eens drama's zijn gegeven, die meer aangrepen. De tweede afdeeling bestond uit twee num mers voor het muziekgezelschap waarna we een aangrijpende, dramatische voordrachtkregen ,/De Blindeman", en vier comische, welke buiten- gewoon voldeden. We kunnen hier bijzonder wijzen op de voordracht ,,Meerenberg en Medenblik" door den heer B. Deze beer, geen lid van het gezelschap, mag er zijn, zoowel parlando als zang waren uit- stekend. De heer W., had als steeds bijzonder succes. Tot slot werd opgevoerd een Vlaamsch blijspel, „De zaak Droogstoppel—Van Gatspiegel," dat met gang lachen. werd atgespeeld en hartelijk deed Te Swartbroek-Weert (Limb.) is Maandag het 3-jarige docbtertje van den landbouwer F. J. in een ketel kokend water gevallen. Het kreeg daarbij zoo ernstige brandwonden, dat het korten tijd later is overleden. Donderdagmorgen is de 68 jarige J. M. H. de W. te Deventer dood in den trapopgang van zijn woning gevonden, met een bloedende wond aan het hoofd. Men vermoedt dat de W. Maandagavond bij bet naar bed gaan van de trap is gevallen. De politie stelt een onder zoek in. Aan bet kantoor van een voorschotbanb aan den Blauwburgwal te Amsterdam vervoegde zicb Maandagnamiddag een man ter verkrijging van een voorschot op een, in zijn bezit zijnde scbuldbekentenis van enkele duizende guldens. De scbuldbekentenis stond ten laste van den burgemeester van Amsterdam. De directie van de voorsehotbank vertrouwde het zaakje niet, zeide aan bieder, dat hij den anderen dag moest terug komen en het stuk kon acbterlaten. Tot dit laatste was de man niet bereid. Hij verdween en is niet meer verscbenen. Bi) m- Den volgenden morgen werd ik reeds vroegtijdig gewekt, doordat iemand mij bij de schouders heen en weer schudde. Nog onder den indruk van den vorig^n dag, vloog ik verschrikt op. Ik verbeeldde my, dat de kurassievs, ons achter- volgden en greep een hellebaard die tegen den muur stond. Op het gezicht van mijn slapende kameraden herinnerde ik mij echter dadelijk waar ik mij bevond. Ik keek rond en was niet weinig ver- baasd majoor Elliott te zien, die mij bad gewekt. Een ernstige uitdrukking lag op zijn gelaat, en achter hem stonden twee sergeants met lange strooken papier en potlooden in de handen. Wordt wakker, mijn jongen zeide de majoor, geheel op zi]n oude manier, alsof wij te Corriemuir waren. „Ja, majoor stamelde ik. ,,lk zou gaarne willen, dat ge mee gingt om te zoeken. Onder de vermisten behoort ook onze vriend Jacob Horsecroft." Ik ontstelde vreeselijk. Door het vechten, den honger en de vermoeienis had ik niet meer aan hem gedacht sedert het oogenblik, dat hij ons voorging in den aanval op de Fransche garde. „lk ben bezig een lijst van onze gesneuvelden te maken", zeide de majoor. ,,Wees zoo goed, met ons mede te gaan." (Wordt vervolgd). - TER SEIIZESSCHE COERAIT. Hit Iliad versehijnt maandng., Wnensdn^- en VriJri»!;iivoiiiI, nltgezonderd op FeestdaKeii l»IJ de H""B IBK te Ter o o in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1