BT^T^iIirT¥f a¥dT Tsr HouzGnsche Courant Gemengde berichten. Zaterdag 9 December 1911. No. 5697. PJETRvIDIE] 35X,A.ID. Binnenland. Nederlandsch Tooaeel te Gent. Nieuw Circus van Gent. tweede kamer. Vergadering van Donderdag. Het algemeen debat over de Staatsbegrooting wordt voortgezet. De Minister van Binnenlandsche Aaken, ae sprekers beantwoordend, zal gaarne overwegen of bet mogelijk is landarbeiders, scbippers e. d. in de gelegenkeid te stellen door anderen by verkiezingen te laten stemmen. Bevordering van de oprichting van een mo nument ter herdenking aan het lOOjarig be- staan onzer onafhankelijkheid, door den beer Dolk gewenscht, acht de Regeering wel eemgs- zins overbodig, waar we zoowel te 's Gravenhage als te Amsterdam raonumenten in verband met onze onafhankelijkheid reeds bezitten, ai draagt het monument op den Dam te Amsterdam niet aller bewondering weg (gelach). Maar de heer Dolk heeft ongetwijfeld bedoeld een monument op de plaats waar thans het perceel van den heer Meddens op de Kapelsbrug in den Haag staat (vroolijkheid). Maar die toe- komst, is nog te ver om daarop nu al een wissel te trekken. In elk geval bestaat er geen reden voor de Regeering om in deze een initiatief te nemen. De Minister hoopt dat weldra zou kunnen inkomen het ontwerp betreffende den toeslag van ambtenaren wegens de duurte. Het ruwe cijfer van de tot'ale kosten daarvan is reeds f 418,000. Dit alleen al zou het niet aanbe- velingswaardig te maken om den toeslag uit te breiden tot 1200 overigens zou de zaak maar worden opgehouden als men ging onder- zoeken of uitbreiding tot andere minima van salarissen en andere categorieen van ambtenaren mogelijk zou zijn. Wat de kwestie der niet-opening door de Koningin van de Kamers betreft, refereert de Minister zich eenvoudig aan hetgeen hij daar- omtrent reeds in de parlementaire stukken had meegedeeld, onder opmerking dat men die meedeeling moet aanvaarden zooals ze gedaan is en er niets moet aan toevoegen dat er niet in ligt. Overigens sluit hij zich te dien op- zichte aan bij de opinie, gister door den heer Nolens verkoudigd, nl. dat de Regeering aan de Koningin geen advies gegeven heeft om weg te blijven. De Minister ontkent tegenover den heer De Beaufort dat de rechtsche coalitie aan 't los- weeken was. Y oor verbreking der coalitie kan geen reden zijn, ook al is de schoolstrijd opgelost. Bij den huidigen stand der paitijen kan de Minister zich geen combinatie denken waarbij de moeilijkheden zouden zijn te ontwijken. Bij de rechtsche partijen is 't een hoogere een- heid, welke samengaan mogelijk maakt. Waar aan de Regeering gebrek aan geestdrift verweten wordt, betoogt de Minister dat noodig is een geestdrift, die zich echter niet al tijd openbaart in spreken, maar in een volheid van geest, die zich aldus openbaart, dat men met geduld, lijdzaamheid, onverpoosden arbeid en steeds in 't oog houdende om te bereiken wat men wil, rustig voort arbeidt. Daarbij stelt de Regeering zich tot taak, gematigd en vriende- lijk tegemoet te treden, ook die elementen der bevolking. die niet op het standpunt der Regeering staan. Het verbaasde den Minister te hebben hooren zeggen dat het Kabinet speciaal prikkelend tegenover de sociaal-democraten zou optreden. Als er partyen zijn, die zich lijnrecht stellen tegenover de Regeering, zal de Minister dit niet onder zich houden, maar er vac zeggen wat hem dienstig lijkt. Met grooten nadruk komt spreker namens de geheele Regeering op tegen het verwijt van dr. Kuyper, dat de Minister van Kolonien de anti-rev. partij zou hebben gekrenkt. Niets kan krenkender zijn voor een man van de levens- positie als den heer De Waal Malefijt om zoo iets van dezen te veronderstellen. In verband hiermede zet spreker uiteen waarom bet niet aan kan gaan op geheel Java toe te passen dat het bijzonder onderwijs regel, het gouverne- mentsonderwijs aanvulling moet zijn. Zijn protest tegen dit verwijt ten voile hand- havende, houdt spreker zich overtuigd dat het zoo weinig de bedoeling was van dr. Kuyper om den heer De Waal Alalefijt te kwetsen, dat hij van den heer Kuyper verwacht bad dat hij straks ondubbelzinnig zal komen verklaren dat hij zijn verwijt niet handhaaft. Hierna de afwerking van het regeeringspro gram besprekend, betoogt de Minister tegen over de heeren Kuyper en Drucker dat het onmogelijk is voor een regeering om vooraf een bestek te maken voor haar wetgevende plannen. Men neemt zich alles voor, maar telkens komen er omstandigheden, die tot wij- ziging nopen. flier geldt vooralDe mensch wikt, God beschikt. Inmiddels is de Tariefwet in handen der commissie van voorbereidingomtrent de ziekte- verzekering is overleg aanhangig omtrent enkele vraagpunten tusschen de Kamer en den Mi nister van Landbouw, die binnenkort zijn ant- woord aan de Kamer zal inzendende kust- verdediging zal worden ter hand genomen zoodra 't de Regeering mogelijk is. Wat betreft de kwestie eerst invaliditeits- en ouderdomsverzekering en dan de ziekteverzeke- ring, oordeelt de minister dat deze zaak op dit oogenblik niet ligt bij de Regeering, maar bij de Kamer, niet in voltallige vergadering, maar in haar commissies van voorbereiding. In dit ver band acht hij den eisch van dr. Kuyper betref fende den voorrang der Pensioenwet praematuur en is 't stellen van een termijn gevaarlijk. Bij vlug werken der Kamer, desnoods met opoffering van een deel der zomervacantie -- waartoe de ,/talmende Minister van Landbouw'' gaarne bereid is zal t mogelijk zijn de ziekte-verzekering in April 1912 en de invali diteits- en ouderdomsverzekering in Juli van dat jaar tot stand te brengen. Spreker is dus overtuigd dat de Kamer nog het mogelijke moet doen om de invaliditeits- en ouderdomsverzekering nog tot stand te brengen in het loopende zittingjaar, waartoe de Regeering het hare wil bijdragen. Instelling van een ministerie van Onderwijs acht de Minister om fiuancieele redenen niet verantwoord. Vervolgens tracht de Minister den grief van den heer Patijn te weerleggen dat de kosten voor de defensie onrustbarend zijn gestegen in de laatste jaren. Aan de hand van becijferingen betoogt spr. dat voor 1908 de oorlogskosten nog meer stegen dan van 1908 tot nu, zoodat spreker't verwijt van den heer Patijn afwijst, als volkomen on- billijk en onverdiend. Intusscben kunnen noch de Marine, noch de oorlogsuitgaven minder dan thans gesteld worden. Na de pauze behandelt de Minister de ge- beurtenissen te Amsterdam. De Regeering deed slechts wat iedere regeering verplicht is te doen, nl handhaving van de orde en de veiligheid. Bij ougeregeldheden zal in het algemeen het geza'g bij het hoofd der gemeente berusten, maar omstandigheden kunnen zich voordoen dat de militaire macht uit noodweer buiten het gezag van den burgemeester om moet handelen. Die noodweer bestond hier in verschillende gevallen, bebalve bij het schieten op het schip „de Alster", dat op een vergissing berustte. De Minister bestrijdt de socialistische voor- stelling van zaken, die met de feiten in absoluten strijd is, gelijk de Minister uitvoerig uiteenzet. De Minister huldigt zijnerzijds zoowel den burgemeester van Amsterdam als de politie aldaar voor hun vastberaden en taktvolle wijze van optreden in die dagen. De Minister herinnert er tenslotte aan dat in voorbereiding is een partieele verbetering van de positifc der zeelieden. Ten-slotte verdedigt de Minister zijn houaing ten aanzien van het niet persoonlijk ontvangen der kiesrecht-deputatie na de meeting op roorien Dinsdag. Het hoofdmotief daarvoor was de geheele opzet der zaak, die was anti-constitu- tioneel en anti-gouvernementeel. Men wilde den Minister een rol laten spelen, maar daarvoor laat een Regeeringspersoon zich niet bezigen. De persoon der Koningin is niet in debat gekomen, maar alleen de constitutio neele overheid. Hiermede was 's Ministers rede geeindigd. Hierna vingen de replieken aan. De heer Roodhuyzen gaf in zijn. repliek groote verbazing te kennen dat Minister Talma, die bij dit debat bet meest is aangevallen, zich niet is komen verdedigen. Ken wetsontwerp tot verlaging van de personeele belasting voor logementhouders zal eerstdaags kunnen worden ingediend. De Minister heeft eenigen tijd geleden een maat- regel getroffen, krachtens welken bij de bepaling der huurwaarde van koffiehuizen enz., het ver- gunningsrecht voor het vervolg buiten aanmer- king zal worden gelaten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken M. L. v. d. W., oud 22 j., huisvr. van A. V. arbeidster te Aardenburg, is wegens eenvoudige beleediging .veroordeeld tot f 3 boete of 3 d hechtenis. H. D. M. W oud 28 j., letterzetter te Mid delburg, is wegens de voortgezette overtreding van het in de'gemeente Vlissingen op de open- bare straat door middel van een reclameborc op gedrukte stukken de aandacht vestigen (colportage De Toekomst), met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f I boete of 1 d. hechtenis. P. K., oud 41 j., winkelier te Westdorpe, is wegens overtreding rijksbelasting, veroordeeld tot 10 boete of 2 d. hechtenis. J. B., oud 39 j., slager te Sas van Gent (thans zonder bekende woonplaats) is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 2 dagen hechtenis. J. W., oud 29 j., winkelier te Nieuw-Namen, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 5 boete of 1 d. hechtenis. F. v. L., oud 58 j., koopman te Adeghem B.), is wegens alsvoren veroordeeld tot 20 mete of 10 d. hechtenis. Fl. M. H., oud 44 j., wed. van L. v. H., paardenslachtster te Ede, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 10 boete of 2 d. hecht. J. L. M. d. M., oud 31 j., kunstschilder, tijdelijk woonachtig geweest te Sluis, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 2 d. hechtenis, terwijl tevens alle aangehaalde goederen werden verbeurd verklaard. Door het gerechtshof te 's Gravenhage is gisteren uitspraak gedaan in zake het hooger beroep van A. A. E. C. V., gemeente-secretaris te Philippine, tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens weder- spannigheid was veroordeeld tot een boete van f 40, subs. 8 dagen hecht. Het Gerechtshof veroordeelde hem thans wegens wederspannigheid bij dronkenschap tot eene boete van 100, subs. 14 dagen hecht. Woensdag omstreeks twaalf uur, werd bij een klopjacht op bet jachtgoed van den heer Menten, te Heihof (Limburg), in de nabij- heid van den Heksenberg, in een dennenbosch door een der dry vers, het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk gevonden van een onbekende. Het lijk of beter het geraamte, lag op den rug, met uitgespreide armen, het hoofd ontbrak. Jas en vest waren nog gedeel- telijk aanwezig, beide waren losgeknoopt. Aan de voeten bevond zich nog een gedeelte van zwarte sokken en fietsschoenen. Twee brigadiers en een ri.jksveldwach.ter, die mede ter jacht waren, onderzochten de griezelige vondst. Van identiteitsbewijzen was niets te vinden. Daar het hoofd in den omtrek nergens te vinden was, is misdaad niet uitgesloten. Zij kan echter door de bijna geheele ontbinding niet meer worden geconstateerd. Ongeveer een jaar geleden is te Heerlen een zekere L. spoorloos verdwenen en men vermoedt, dat hier de over- blijfselen van den verm'iste zijn gevonden. De politie doet ijverig onderzoek. Donderdagochtend bij het openen van de steenkolenopslagplaats van de firma Z., aan de Fijnjekade, in Den Haag, bleek, dat er Woensdag- nacht in het kantoor van die loods was inge- broken. Door de opening, verkregen door het verbreken van een vensterruit, had men zich blijkbaar tot het kantoortje toegaug verschaft. Het kasregister was met geweld opengebroken, maar bevatte geen geldswaarden. De inbrekers hebben alle kasten en lessenaars doorsnuffeld, papieren op den grond gesmeten, de kantoormeubelen en de gastoestelleii be- schadigd. Op een achtergelaten papiertje stond, dat de ontsnapte inbreker Vos hier was geweest Aan de politie is aangifte gedaan. JLen onderwijzeres, die nog ivat te goed heeft. Onze Nederlandsche onderwijzers en hun vrouwelijke collega's klagen over de karige sa larissen, die bun ten deel vallen. Ze vinden hun lot verre van benijdenswaardig en willen gaarne wat meer in de melk te brokken hebben, waarvoor in de ee'rste plaats wat meer aardsch slijk hun zeer te pas zou komen, Maar toestanden, zooals die in Spanje heer- schen, kennen zij toch niet. Daar gaat 't dan ook wel Spaansch toe daarvoor zijn we nu eenmaal in Spanje. De ellende, waarin daar de opvoeders van de spes patriae verkeeren, is bijna spreekwoordelijk. Een kenmerkend staaltje daarvan, dat alle verdere commentaar overbodig maakt, heeft zich nog onlangs voorgedaan in Roquena. Deze gemeente is al jaren lang zeer slecht bij kas en om tenminste nog iets te hebben, vond de raad 't een handige oplossing zich maar over het salaris van de onderwijzeres te ontfermen. Zoo hadden de vroede vaderen haar in den loop van den tijd al een bedrag van 5775 peseta's ingehouden. Voorwaar een onderwijzeres met een geduld en lijdzaamheid, waar menig opvoed- kundige een lesje aan kan nemen. Toch - zelfs een onderwijzeres heeft nog een en ander noodig om het er het jammerlijk leven bij te houden. Toen ook haar geduld ten einde was - en bijna meenden we dat 't onuitputte- lijk was - wendde ze zich in wanhoop tot den burgervader van haar gemeente, en werkelijk het lukte haar 500 peseta's uit de Spaansche schatkist machtig te worden - doch op voor- schot en onder voorwaarde, dat zij daarvan maandelijks 5 percent rente zou betalen - zegge 5 percent per muand, de gewone woekerrente in dat gezegende land. Deze rente werd echter niet ontvangen en zoo had eindelijk de burgemeester 1043 peseta's rente van haar te vorderen, die onze mensch- lievende geldschieter op een goeden(¥) dag terugvroeg, met het kapitaal incluis. Toen is zij, die de lijdzaamheid zelve was, in woede ontstoken en heeft zich tot den minister van onderwijs gewend zij weigert de terugbe- taling van de geleende som, met de rente, en mocht ze toch daartoe gedwongen worden, dan eischt ze haar tegoed op met een gelijke rente van 5 percent per maand, Maar of ze dat krijgen zal Door een leeuw verslonden. Een ka- pitein van het Engelsch leger, Everlait genaamd, was voor de grensregeling van Katanga te Sa- kania aangekomen. Hij ging op jacht met zijn boy, eenige kilo meters van Sakania. De kapitein was langs de rivier naar den hoogen Luapala gegaan, zag een leeuw en schoot naar het wilde dier, dat hij kwetste. De leeuw vloog op hem toe en verscbeurde hem. vooraleer hij den tijd had nog eens te schieten. Zijn boy kwam hem ter hulp, doch onderging hetzelfde lot. Men vond later de overblijfsels der twee lijken. Bestuurder: ARTHUR HENDR1KX. Zondag 10 December a.s. te 21/4 ure, dag- voorstelling aan verminderde prijzen, opvoe- ring van het overgroot succes„Godelieve van Gistelgedramatiseerde legende uit de Xle eeuw in 7 tafereelen door Dr. Eug van Ove. Grooten Schouwburg te Gent. Zondag 10 December a.s. te 21/3 uur, dag- voorstelling opvoering van Therese muzikaal drama in twee bedrijven van Jules Claretie, muziek van Massenet. Nocex de Jeannette, comische opera in een bedrijf, van Carre en Barbier, muziek van Victor Masse. Zondag 10 December, om 3 uredagvoorstelling optreden van Paul Sandor, buikspreker met zijne houden Abel en Welsch, exentrieken De Pierrots van Frankrijk, zangers Mile Dufrenne Les Incroyables, goocbelaarsDe Albriels, vliegende trapezen Zeelandia Brothers, de fleg- matieke sensationeele boertjes. AANBE8TEDIN6. Op Woensdag 20 December 1911, des voor- middags ten 11 ure, zal aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het uitvoeren van herstellingswerken aan de Middenschutsluis van het kanaal van Ter Neuzen te Ter Neuzen, met bij - komende werken. (Raming f 45300.) ZEETUDINtiEN. Van 6 tot en met 7 Dec. 7 7 Van 6 tot en met 7 Dec werden door de Oostsluizen alhier 36 binnenvaartuigen op- en 44 afgescbutdoor de Wests). 24 op- en 16 afgeschut. Poxitie der Stoomxehepen. VAN itt-iiiisiilijli. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Nov. Johannes Asselrnan, oud 62 j„ jm. en Apolonia de Nijs, oud 53 j.. wed. Geboorten. 17 Nov. Theophilus Hypolitus, z. van Honor6 Sehelfhout en van Anna Catharina Aarsen. 19 Nov. Josephus Petrus, z. van Petrus Hiel en van Leonia Paulina van Looy. Overlijden. 25 Nov. Een als levenioos aangegeven kind van het m. geslacht van Petrus Lauret en van Anna Maria Arends. StoppeldiJIi. Huwelijks-aangiften. 24 Nov. D. Leenknegt, oud 31 j., jm. en A. Vonk, oud 18 j., jd. Geboorten 20 Nov. Albert, z. van P. Uitterhoeve en A. van der Velpen. 23 Nov. Aloijsius Josef Alphonsus z. van A. de Schepper en van A. C. van Sikkelerus. 24 Nov. Emma Petronella Apolonia, d. van A. van Overmeeren en van E. M.Sponselee. 26 Nov. Eliza Philomena d. van P. J. Duerinck en L. de Poorter. Overlijden. 27 Nov. Petrus Kouijzer, oud 58 j., z. van J. en van E. Boeding. •aajwi II VLAG NAAM MS. Van en naar- Lading. Voor Te r SeaseuI 6 Noor. s.s. Bard 2009 Dram men hoat idem Skaala 3159 New-Castle kolen Eng. s.s Ronan 3391 Middlesbro itukg. idem River Lagas 2272 Londen idem Vmii Ter Wenzens 7 Eng. s.s. River Scheldt 2199 Londen stukg. idem Lizzie 170S Goole ledig Deen. s.s. Farmatyr 4037 Methil idem Voor Kent I 6 Belg. s.s. Isa 418 Ostende ledig 7 Eng. s.s. Sea Serpent 2554 Londen stukg. idem Astrologer 2580 Leith idem Fran. a.s. St. Barthelemy 4178 Havre idem Deen. s.s. Austa 3177 Lovi sa hout Van (rent i B Eng. s.s. W arkworth 1862 New-Castle stukg. idem City of Cork 3847 Antwerpen rest. lad. idem Mersey 3075 Goo le stukg. idem Juno 2562 Hull idem idem Sea Hound 3085 Londen idem Belg. s.s. La Flandre 1980 Goole ledig Duksch s.s. Minerva 3557 Antwerpen idem Deen. sch. Ellida 474 Kingslijnn phosph. Eng. s.s. Trader 764 Aberdeen idem idem Derwent 2349 Goole ledig Belg. 8 s. Isa 418 iOstende idem s.s. HARALD in lossing te Ostende. a.s. JENNY vertrok 8 dezer van Cardiff naar Tunis, s.s. RICHARD wordt heden te Swansea verwacht. s.s. ELISABETH in lading te Cardiff voor Genua, s.s. HELENA in lossing te Yelzen. s.s. viAGDALENA van New-Castle on Tyne naar Genua passeerde 6 dezer Ouessan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 9