i A I g e m e e n ieuws- est Advertentieblad voor Zeeuwscb-V'laaBderen. No. 5697 Zat&rdag 9 December 1911. 51e Jaargan£# Buitenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. TeJefoon No. 2 5. AD VERTED TIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. lEZEZE^IBTIE] BLAH De Italiaansch-Turksche oorlog. De laatste dagen brachten voor de Italianen groote successen in Tripoli. De opmarsch naar het zuiden heeft zich nu ook uitgestrekt tot het hoofdkwartier der Turken en Arabieren in de veel genoemde oase van Ain Zara, die op 21/S! uur afstand van Tripoli gelegen, door een strook woestijn van de oase van Tripoli is af- gescheiden. OlScieus wordt van die overwinning geseind Een Italiaansehe troepenmacht van 15,000 man, met 2 eskadrons cavalerie, voerde Maandag- ochtend om 6 uur een aanval uit op het Turk- sche kamp te Ain Zara. De vijand vluchtte in wanorde naar de bergen, met achterlating van geweren en kanonnen. Tegelijkertijd beproefden benden Arabieren een aanval op Gargaresj, die werd afgeslagen. Ook de schepen en de vlieg- tuigen werkten mee. In een am btelijke mededeeling te Rome wordt gezegd dat de strijd, die Maandag plaats had, beslissend was voor den veldtocht in Tripoli. De verwachting wordt nl. uitgesproken, dat het algemeen verzet der Turken en Arabieren nu geeindigd is en dat 'er alleen nog van een gu errilla sprake kan zijn. We wagen de onderstelling dat de Italiaan sehe regeering met dit overwinningsbericht voor een Siaterklaas-verrassing heeft willen zorgen, die de Romeinsche bevolking dan ook veel vreug- de bereidde. Het succes wordt als de mooiste overwinning der Italianen beschouwd. Daar deze in Tripoli niet veel „mooie overwinningen" te boeken hadden, de slachting van 23 October uitgezon- derd, wordt 't waarlijk tijd dat er eens 'n' succesje uit den ltaliaanschen hoek wordt gemeld. Een ander officieus bericht over de verovering van Ain Zara maakt melding van 9 kanonnen, die de Italianen in handen vielen. De verliezen worden aldus opgegevenHonderd Italianen buiten gevecht gesteld de Turken kregen „hon- derden dooden." In een telegram van de „KoIn. Ztg." wordt van bet groote gevecht nog gemeld De strijd begon met beschietmg van 't Turksche kamp door de oorlogsschepen. De divisie van gene- raal Pecori rukte daarop voorwaarts en stuitte op de lurken, die achter de duinen positie hadden genomen. De Italiaansehe ruiterij drong naar rechts op en om 9 uur was de aanval in vollen gang, ondersteund door de artillerie en ook door de kanonnen van de vaste forten. Nu werd door de Arabieren van twee zijden een aanval op de Italianen gedaan. De Turken benutten deze gelegenheid om bun hoofdmacht terug te trekken op de tweede verdedigings- linie. De Italiaansehe infauterie nam achter- eenvolgens de loopgraven, en om 3 uur waren de laatste verschansingen der Turken gevallen. De lurken namen zoo overhaast de vlucht naar het zuid-oosten, dat tegen 5 uur de laatste met gevvonden beladen kameel in de verte ver- dween. De divisie Pecori en de brigade Rai- naldi betrokken het verlaten kamp en brachten er den nacht door. De Italianen toonden groote taaiheid. De opmarseh begon onder stortregens, die het opmarcheeren bijna onmogelijk maakten. 't Merkw.aardigste is alweer dat er geen amb- telpk Italiaansch bericht komt van deze groote zege. Men hoort alleen dat de strijd een be- slissende overwinning voor de Italianen was. In een der laatste Turksche berichten was te kennen gegeven, dat men voor de overmacht der Italianen naar het binnenland moest tenm- wijken. Van 29 Novemoer tot 5 December blijkt er in Iripoli dagelijks gevochten te zijn. De hardnekkige tegenstand der Turken 'wees er op dat zy aan schietvoorraad geen gebrek heb- ben en ook sterken toevoer van levensmiddelen krpgen. Grieksche smokkelschepen lossen b.v. onder bescherming van een nachtelijken aanval op de westelijkc stelling van de Italianen, schiet voorraad en levensmiddelen. De reeds gemelde folteriugen van Italiaansehe soldaten door Arabieren worden door de lijk- schouwingen bevestigd. Eenige soldaten zijn blijkbaar levend geroosterd. Waarschijnlijk zijn deze gruwelen niet door militair georganiseer'de Arabieren onder Turksche officieren bedreven, zooals wel wordt beweerd, maar door fanatieke stammen uit het binnenland. Hierop w.ijst ook. dat zij als plaats voor hun folteringen, die zij als een ritus ter eere van Allah beschouwen, een moskee hebben uitgekozen. Er gaan geruchten van 't spoedig einde van den oorlog, omdat Italie zijn geregelde groote kolenbestellingen te Cardiff plotseling heeft gestaakt. Maandagnacht vielen de Arabieren de Itali aansehe stellingen te Bengazi aan, maar werden teruggeslagen. De Italianen kregen 4 dooden. Rusland wil den oorlog benutten om de kwestie der Dardanellen te herzieu en den vrijen door- tocht voor zijn oorlogsschepen te verkrijgen. De Dardanellen zouden echter voor oorlogsschepen van anderen gesloten moeten blijven. Volgens de traktaten zijn de Dardanellen voor alle vloten in vredestijd gesloten, terwijl den sultan in die verdragen slechts voor bijzondere gevallen het recht gegeven wordt uitzonderingen toe te laten. Engeland zal nooit toelaten, dat de Zwarte Zee-vloot in de Middellandsche Zee komt. Woensdag 20 December a.s. heeft de trekking plaats der Belgische Congo-Loten waarin 600 prijzen ten gezamenlijke bedrage van Frs. 150,000 worden uitgeloot. Deze premie-obligatien trek ken 6 maal s jaars waarbij zeer booge prijzen uitgeloot worden. - In „Allen Weerbaar" rekende dezer dagen de heer A. E. Dudok van Heel voor, dat door de nieuwe Militiewet de loting feitelijk is afgeschaft. Het contingent is nl. 23000 man en dat is nagenoeg het aantal beschikbare manschappen dat overblijft na vrijstelling, af- keuring enz. De heer H. Bouwhuis, koffiehuishouder te Meppel, ging Zondag per fiets een tochtje maken in de omstreken van die plaats. Te Wanueper- veen kwam bem een hollend paard voor een wagen gespannen, achterop. Toen het hem had ingehaald, sprong het woeste dier boven op den fietsrijder. Zijn achterhoofd werd geheei verbrijzeld en korten tijd daarna overleed de ongelukkige. Woensdagmiddag had op den straatweg Naarden Hakkelaarsbrug een ernstig ongeluk plaats. Een auto, komende van Hilversum, zag tengevolge van den mist te laat een fietsrijder°, de heer J. v. d. Bilt, die van de tegenoverge- stelde richting kwam, met het noodlottig gevolg, dat de fietser werd aangereden en de auto te water geraakte. Een spoedig gehaalde dokter constateerde bij den direct overleden J. v. d. B. schedelbreuk. Dinsdagavond omstreeks half negen wilde in de Sarphatistraat bij het Weesperplein te Amsterdam een bejaarde vrouw de tramrails oveisteken, juist toen een wagen van lijn 3 naderde. De bestuurder belde herhaaldelij'k en remde electrisch om een aanrijding,te vermijden, doch door de gladheid van de rails tengevolge van het vochtige weer, kon de wagen niet meer intijds tot stilstand worden gebracht, zoodat de vrouw werd aangereden en onder de treeplank, tegen den baanschuiver aan, bekneld raakte. Men moest den wagen opvijzelen om haar te beviijden. Ernstig gewond werd de vrouw naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij, bij aan- komst reeds overleden bleek te zijn. De bestuurder heeft aan dit ongeluk geen schuld- (Hbld.) Van een werkmansgezin, bestaande uit 10 nersonen, man, vrouw en 8 kinderen, wonende in een der Leidensche buurten, zijn Zondagmiddag, iicihet gebruiken van het middagmaal, dat bestond uL aardappelen, groenten, paardenvleesch en rundvet, alien onwel geworden. Een van de leden van het gezin heeft Maandag de bemiddeling van de politie inge- roepen, waarop dr. Boonacker, de politiedokter nog eenige resten van eten in beslag heeft ge nomen om door den gemeentelijken keurings- dienst te worden onderzocht. 't Zou best kunnen zijn, dat in een der pannen iets van vergiftigin'g is geweest, alleen ziekte- verschijnselen deden zich voor als brakingen enz. Sommige leden van het gezin zijn weder aan den arbeid gegaan. Een gevaarlijk heer gezocht. Dinsdag onmiddellijk nadat Marinus Willem de Vos uit de strafgevangenis te Scheveningen bleek te zijn ontvlucht, is de politie van de verschillende groote steden met die ontvluchting in kennis gesteld. Vooral op Rotterdam en Amsterdam werd scherp gelet, wijl van uit die plaatsen de gelegenheid, om te ontkomen voor een achtervolgde zeer gunstig is. Plichtmatig heeft daarom ook de Amster- damsche recherche een oog in 't zeil gehouden op die plaatsen en in de buurt, waar de familie Vos, tijdens haar vrij langdurig verblijf daar ter stede, nogal eens kwam. En ook Woensdag werd scherp gespeurd, omdat in dergelijke omstandigheden, naar het op het eerste gezicht ongedachte nogal eens wofili gehandeid. T Is onwaarschijnlijk, dat de ontvluchte misdadiger naar Amsterdam, waar de familie Vos gedurende eenige jaren heeft gewoond, zou terugkeeren, doch de mogeiijkheid alleen reeds eischt een scherp toezicht door onze politie. De ontvluchte is voor ongeveer twee jaren door de Rotterdamsehe rechtbank tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens inbraak en diefstal, gepleegd bij de goudsmeden Schreuder en Baksteeu, aan de Gedempte Biunenrotte te Rotterdam. Den eersten dag na het bekend worden van de misdaad, gelukte het de Rotterdamsehe politie.niet eenig spoor van dader of daders te vinden. Wei werd eenig vermoeden geopjoerd tegen en is ook gezocht naar enkele personen, die van dergelijke inbraken bij goud-en zilver- smeden meer werden verdacht. Tot de politie in de Maasstad plotseling M. W. de Vos aldaar ontmoette. Dit kwam haar vreemd voor. De familie V. is te Parijs ge- vestigd en als een der leden in de stad wordt aangetroffen waar een inbraak is- gepleegd, denken de politiemenschen er 't hunne van. Vos werd gearresteerd. Uit inlichtingen, door de recherche iugewon- nen, bleek, dat M. VV. de Vos den Zondagavond volgende op den in den nacht van Vrijdag op Zaterdag daaraan voorafgaande braak, aan het Beursplein, te Rotterdam, in een auto was ge- stapt met een koffertje in de hand. De chauffeur werd opgeroepen. Van hem boorde de politie, dat hij M. W. de Vos, in wien hij zijn passagier herkende, had gebracht tot aan het uiterste einde van de lange Rosestraat, Vos was uitgestapt, had den chauffeur betaald en was den weg ingeslagen over de spoorlijn, naar Hillesluis. En met het handkoflertje. Daarover ondervraagd ,,tikte" Vos, om een politieterm te gebruiken, „niet door". Hij ont- kende niet in die buurt te zijn geweest, doch vroeg brutaal, of hij daartoe het recht niet had. De Rotterdamsehe rechtbank heeft Vos daar op tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Deze ging in appel. Terwijl hij voor de berechting voor het Hof naar Den Haag was overgebracht, vonden spe- lende jongens in het weiland aan het einde der Rosestraat het daar iugegraven koffertje met gouden en zilveren voorwerpen. Ze bleken van den diefstal bij Schreuder en Baksteen afkom- stig te zijn. Dat het Hof het vonnis der recht bank bevestigde, behoeft nauwelijks te worden verm eld. Een der broers van den ontvluchte is enkele dagen geleden te Rotterdam gezien. De politie vroeg zich af wat die meneer De Vos daar te zoeken had. Nu Marinus de Vos ontvlucht is, veronderstelt zij, dat z'n broer hem daarbij heeft geholpen, na door een kortgeleden ont- slagen gevangene, een Amsterdammer, van het verblijf van Marinus in het cachot, te zijn in- gelicht. Justitie en politie achten' het meest waar schijnlijk, dat de vluchteling nog in den vroe- gen morgen van Dinsdag jl. per auto over de grenzen is getrokken in de woning der familie De Vos in Parijs was hij Woensdagmiddag, naar de justitie aldaar aan ons departement van Justitie heeft bericht, niet. Als gevolg van deze mededeeling is andermaal speciaal aan de politie te Rotterdam, Amster dam, Antwerpen en Brussel verzocht, scherp te willen toezien. Men heeft aan Leon Peltzer, die onlangs na 25-jarige gevangenisschap in Belgie werd losgelaten, gevraagd wat hem het meest ver- baasd heeft toen hij op de siraat kwam. De electrische trams, de cinematograaf, de grama- phoon, de aeroplaan, de automobiel, alles tijdens zijn gevangenschap uitgedachtniets van dit alleshet was de nauwe rok der dames. Het bezoek van Engeland's nieuwen koning aan zijn Indiseh rijk gaat met allerlei tegenspoeden gepaard. Het begon al met het vergaan van het schip, dat de bagage zou overbrengen en waardoor vele kostbare uniformen en darriestoiletten ver- loren aringen en thans is reeds voor de tweede maal brand ontstaan in het Durbarkamp te Pendsjab. Een telegram van 4 December uit Bombay maakte melding van een brand waarbij vele kostbare tapijten en kunstvoorwerpen ver- loren gingen en van 5 December seint men uit DelhiDe groote tent, waarin de koning de Indiscbe vorsten zou ontvangen bij zijn aan- komst is door brand volkomen vernieid. De schitterend en kostbaar gedecoreerde tent kan niet meer vervangen worden. De oorzaak van deze branden is onbekend. De vernieling van de tent zal een wijziging van het geheele programma noodig maken. Het gebeurde wekt groote sensatie. Te Breslau is een afschuwelijke moord gepleegd. Zaterdagavond brak in de slaap- kamer van de weduwe van den rechter Haman brand uit. Het elfjarig dochtertje werd met zware hoofdwonden, bewusteloos uit haar bed, dat reeds brandde, gered, doch overleed nog dienzelfden nacbt. Men meende eerst dat de hoofdwonden ontstaan waren doordat 't meisje bij 'n poging, om te ontvluchten, zich aan den rand van het bed had gestooten. Spoedig echter bleek, dat dit een onjuiste premisse was. Er werd namelijk een met bloed bevlekte hamer gevonden. Na een nauwkeurig onderzoek be- kende de vijftienjarige bediende, dat het meisje hem vaak had geplaagd en dat hij haar daar om uit vraak had vermoord. Met vijf hamer- slagen had hij het meisje vermoord en daarna om de sporen van de misdaad uit te wisschen, het bed in brand gestoken. Men twijfelt er aan of de jongen wel toerekenbaar is. Maandagavond, tegen 5 uur, had er in de fabriek der Naamlooze MaatschappijGrand Zele-Tubize", katoenspinnerij en weverij te Gent een geweldige ontplofffng plaats in een machinezaal, waar een motor pas stiigezet en het licht uitgedraaid was. Men had echter even te voren waargenomen, dat er iets niet in den haak was. Men hoorde een hevig ge- ruisch, net alsof er gas ontsnapta. Toen men, met behulp eener lamp, de oorzaak wilde nagaan, had de ontplofffng plaats. De vlammen sloegen allerwege uit. Door de luchtverplaatsing werd een zware deur uit haar hengsels gerukt en trof een werkmeisje zoo krachtig op het onderlichaam, dat zij een been brak en bewusteloos neerzeeg. Een por- tier, die mede in de machinezaal aanwezig was, kreeg een uitschietende vlam in den rug. Zijn kleederen schoten in brand, doch het vuur doofde aldra. De ongelukkige bekwam ernstige vegBChyin«Trg»andHtg., Woenstlttg- en ni(^eznnil«r4 op reentdnuea liij de Virma V 3. i'lf IKBB I1NDE, te We* Neasen. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1