t A i g e m e 6 n en AdverfeitiebSad v o o r Zeeuw8ch-VlaandereiL No. 5695 Dinsdag 5 December 1911. 51e Jaargang. Gemengde berichten. Laatste Berichten, t ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- Saars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt <19 prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Xnzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBBSTB 33TjJLJD. TER NEUZEN, 4 December 1911. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Van Lijndenpolder de heer A. Scbeeie te Boschkapelle. Door de uitgeversfirma Oosterbaan en Le Cointre, Goes, is thans voor ae tweede maal duizend gulden als bate van hunne uitgave ,,De Stormramp" aan het comite te Bruinisse afgedragen. Bij Callantsoog is een paar weken geleden een lijk aangespoeld, waaraan het boofd ont- brak en welk lijk vermeend werd te zijn dat van den loods J. Legein, een der opvarenden van den verongelukten Belgischen loodsschoener no. 2. Door een der familieleden van den eveneens bij dit ongeluk omgekomen loods Ch. Dasseville werd evenwel twijfel geopperd of bedoeld lijk wel dat van loods Legein zou zijn, en vermeend dat het stoffelijk overschot van loods Dasseville zou kunnen zijn. Het lijk werd daarom nadat het reeds ter aarde was besteld, weder opge- graven en begaf een zoon van wijlen loods D. zich naar Callantsoog, waar hij werkelijk o. a. aan een litteeken, het lijk van zijn vader beslist heeft herkend. Het stoffelijk overschot zal nu in een looden kist naar Vlissingen overgebracht en ter aarde worden besteld. Sluiskil. Bij den wedstrijd op het biljard, waaraan een groot aantal spelers van heinde en veiq deelnam, bij E. Fertnont Willems alhier behaalden den len prijs Jan Riddering en P. Splinter den 2e prijs A. van Troost en M. Waelputden 3e prijs B. Waelput en J. Broek- hovenden 4e prijs Joh. Riddering en Th. Dhaenis. Biervliet. In het faillisement De Z. werd Zaterdag 17 gemeten suikerbieten en 500 roeden voederbeteen publiek geveild om contant geld door notaris Zijlstra. Ongewoon was de belangstelling, omdatieder- eeu herrie verwachtte. Gemeente- en vijkspolitie was present en een advocaat-procureur was opgekomen, om zoo mogelijk de veiling te bemoeilijken. Tot teleurstelling van het groote publiek had alles een kalm verloop. De eigenaar van 't land de verpachter, de heer E. Dhuyvetter, kocbt de suikerbieten voor /660 d. i. met de 10 pOt. /726 en voor het uitrooien 285. Ook kocht hij de koebeeten voor 90. Men schrijft ons uit Middelburg Zalerdagmorgen had alhier de instructie plaats inzake de oorzaak van den brand, welke hier in den nacht van 21 op 22 November heeft plaats gehad. Als gevolg van deze instructie is Zaterdag- middag een onderzoek in het verbrande perceel ingesteld naar een put, waarin zich krullen zouden bevinden. Op last van den rechter van instructie is deze put zoodanig gesloten, dat hij in denzelfden toestand blijft en Maandag het onderzoek kan worden voortgezet. De werkman J. V. is Vrijdag op de werf van den scheepsbouwmeesters Gebr. v. d. Rijken te Waspik doodgevallen. Hij laat een weduwe met vijf nog jeugdige kinderen achter. Donderdagmiddag zijn de weduwe Van Os en haar ongeveer 25jarige dochter onder Oud-Reeuwijk met paard en tentwagen in een diepe sloot geraakt. Weldra toegeschoten hulp bracht de oude weduwe, die achter in den tentwagen en geheel onder water zat bewuste- loos op het droge. Door toepassing van de bekende middelen mocht het gelukken haar weder tot bewustzijn te brengen. Haar dochter Bertha werd levenloos uit het water opgehaald. Het paard is eveneens verdronken. Donderdag is een vrouw, die bezig was in haar woning aan het Zuider Buitenspaarne vet te smelten, doordat het vet vlam vatte, in brand geraakt. Zij werd naar het gasthuis gebracht, waar zij na ontzettend lijden is overleden. Donderdagmorgen is te Zwolle ter beschik- king van den ofHcier van justitie gesteld zekere W. A., lampenist bij de Neder. Centraal Spwg. Mij. die verdacht wordt van diefstal van lood ten nadeele van genoemde Spoorweg Mij. en van sigaren ten nadeele van verschillende afzenders. Bij huiszoeking werd zoowel het lood, dat, van de zoogenaamde plombeerloodjes afkomstig, door den verdachte tot groote stukken werd versmolten, als sigaren aanwezig bevonden en in beslag genomen. De burgemeester van Diepenveen en een wachtmeesterder marechaussee hebben Donderdag te Barneveld gearresteerd zekeren W., gewezen onder-directeur van de boterfabriek te Koot- wijkerbroek, verdacht van te zijn betrokken bij een diefstal met inbraak, dezer dagen in eerst- genoemde gemeente gepleegd. Ten huize van den aangehoudene zijn ver schillende voorwerpen in beslag genomen. De werkman G. G. van Markenshoek is Vrijdagmorgen te 6 uur, terwijl hij huiswaarts keerde van de aardappelmeelfabriek te Foxbv;!, in het Winschoterdiep geraakt en, hoewel hij on- middellijk werd gered, spoedig daarop over leden. Aan den Middelweg te Leiden had een vrouw haar 4jarig dochtertje een oogenblik alleen in huis gelaten. In dien tusschentijd is het kind in brand geraakt. Een voorbij- ganger wist zicht, door het stukslaan van eenige ruiten toegang tot de woning te verschaff'en en mocht er in slagen, het vuur te dooven. Deer- lijk over het geheele lichaam met brandwonden bedekt werd het kind naar het Elisabethsge- sticht gebracht. De toestand van het meisje is hoogst zorgelijk. Vrijdagavond werd door eenige personen bij de Ger. Kerk te Wildervank gevonden een couvert, inhoudende pandbrieven en aandeelen van gemeente-geldleeningen, te zatnen een waarde vertegenwoordigende van 9400. De vinders stelden bovenstaande stukken in handen der politie. De eigenaar van de stukken meldde zich nog in den nacht bij de politie aan. Men schrijft uit Oostende Woensdagochtend verliet de rijkssleepboot de haven van Oostende tot opsporing van een wrak, dat reeds eenigeu tijd ter reede tusschen wind en water ronddreef en gevaar voor de scheep- vaart opleverde. Tengevolge van den mist slaag- de zij er niet in het te ontdekken en keerde onverrichter zake terug. Eenige uren later kwam de Belgische visch- sloep O. 195 er mede opdagen, die het nabij de hoofden aan een sleepboot overgaf om het verder de haven binnen te brengen. Het blijkt te zijn het wrak van den Sche- veninger haringvisscher no. 198. In den sneltrein van Bordeaux naar Pa rijs heeft zich Vrijdag een drama afgespeeld. Een man, die wegens geldafpersing naar Parijs vervoerd werd, waar hij voorloopig gevangen gezet zou worden, opende het portier en sprong op de treeplank van den wagon om te ont- vluchten. De gendarme, die den man bewaakte, sprong hem na. Er ontstond op de smalle plank een heftige worsteling en ten slotte stortten beide mannen op de spoorbaan. De gendarme werd verpletterdde misdadiger zwaar gewond. Lord Waterford, de bekende Iersche sport- man. politicus en pair, is in de rivier de Clodagh te Waterford bij zijn kasteel Curraghmore ver dronken gevonden. Hij was eerst zesendertig jaar oud en de populairste markies. Waar- schijnlijk is zijn dood aan een ongeluk te wijten. De oorzaak is echter nog niet bekend. Het stoomschip Neckar van de Norddeut- sche Lloyd heeft een nieuw record behaald op het gebied der draadiooze telegrafie. Op de reis van Bremen naar Baltimore bleef het schip zeven dagen met het station Norddeich in ver- binding op een afstand van 3234 kilometer. Dat is de grootste afstand waarover men van een schip af draadloos heeft getelegrafeerd. Zaterdagmorgen is bij de firma Baruch Co. door onvoorzichtigheid van een knecht brand in het magazijn van theaterbenoodigd- heden ontstaan. De schade bedraagt pi. m. 1000.000 Mark. In de infauteriekazerne te Leipzig brak brand uit. Aan equipementstukken verbrandde voor 1,500,000 Mark. Men vermoedt boos opzet. Een klopjacht in Earijs. Een looper van een Parijsch hanaelshuis, een zekere Choue, had Woensdagochtend in een bijkantoor van de Banque de France in de Rue Catulienne 70,000 fr. gehaald. Hij had 30,000 fr. in een portefeuille in de linkerzak van zijn overjas, de rest in de andere zak geborgen. Hij verliet om half tien het kantoor, keek eerst nauwkeurig in de straat, of hij geen ver dachte personen zag en begaf zich toen op weg. Nauwelijks eenige honderden meters ver sprong plotseling een kerel van achteren op hem toe, sloeg hem beide armen om het lijf en trok hem op den grond, terwijl een tweede individu hem een revolver voorhield en hem een der beide portefeuilles ontrukte, waarop beide aanrandei s ijlings de vlucht namen. Onmiddellijk echter sprong Choue op en rende hen onder den kreet „houdt den dief" achterna. En toen begon een wilde jacht door de straten van Parijsburgers sloten zich bij Choue aan een koetsier, die met zijn rijtuig voor een huis stond te wachten, legde de zweep over zijn paard en alarmeerde een politiepost. Na korten tijd scheidden de vervolgden en liepen ieder een anderen kant uit. Ook de vervolgers splitsten zich in twee groepen. Eindelijk gelukte het een agent op het oogenblik dat de dief, die de portefeuille in zijn zak had, over een muur wilde klimmen, op hem aan te leggen en den man zoodoende te dwingen zich over te geven. Ook de andere struikroover, die onder het loopen zijn revolver had weggeworpen, was inmiddels gegrepen. Beiden bleken oude bekendeu van de politie te zijn. De Russische Doema heeft Woensdag in derde lezing de wet aangenomen, die ten doei heeft, het drankmisbruik te bestrijden. Deze wet verbiedt den verkoop van sterken drank in alle regeerings-gebouwen. De Doema besloot voorts,dat opde scholen gewezen zal moeten worden op de slechte gevolgen van het gebruik van alcohol-houdende dranken. Bij het debat werd er vooral op gewezen, dat zooveel misdaden ge pleegd worden in droukenschap. De regeering zou naar middelen uitzien, om de inkomsten, die zij thans uit den verkoop van sterken drank ontvangt, op andere wijze te verkrijgen. In de wet is nog bepaald, dat geen sterke drank mag worden verkocht in schouwburgen, bioscooptheaters en dergelijken. Voorts is het alcohol-gehalte in sterken drank van 40 op 37 °/0 terug gebracht. De oorlogscorrespondenten te Tripoli heb ben in den laatsten tijd niet zelden telegrammen van 10,000 en meer woorden ter overseining aangeboden. Door de overseining worden de geleidingen en andere bedrijfsmiddelen onafge- broken zoodanig in beslag genomen, dat het telegrafisch verkeer van andere personen gedu- rende geruimen tijd was uitgesloten. De Ttaliaan- sche telegraaf-administratie heeft daarom bepaald, dat een enkel telegram voortaan niet meer dan 500 woorden mag bevatten en dat een en dezelfde afzender van de telegraaf niet meer dan 30 tot 35 minuten achter elkander gebruik mag maken. De Papoea's van Okaba, dat op de zuid- kust vau Nieuw-Guinea ligt, heel in het oosten, bij den mond van de Bianrivier, hebben in den laatsten tijd heel wat nieuws te zien gekregen. Eerst de paters en broeder van de missie, de eenige blanken op de zuidkust aan dezen kant van Merauke, en hun bond, een mensch-hond zooals de inlanders het dier noemen, omdat het pootjes geeft. Vervolgens twee geiten, ,,hon- den met houten ooren", die het heele dorp achter zich hadden, toen zij naar hun nieuw verblijf gebracht werden. En eindelijk het rij- wiel bij Okaba is het strand vele maanden mooi hard, het strekt zich uren ver uit en is wel drie kwartier breed. Heel Okaba liep leeg en de inlanders lieten voordurend een zacht geHuit hooren als teeken van bewondering. Ook het uitschelden van rijder en voertuig is een teeken van blpdschap, bewondering en liefde. Ziehier de vertaling van eenige namen die men aan den tweewieler gaf1. gaan, 2. draaier, 3. wiel, 4. wegschip, 5. voetschip, 6. hardloop-ijzer. In Brussel verluidt, dat van het jaar No bel's vredeprijs waarschijnlijk ten deel zal vallen aan bet internationale socialistische bureau aldaar als belooning voor zijn houding tijdens de wrijving tusschen Frankrijk en Duitsch- !and. >s Gravenhage, 4 Dec. Voortgezet werden de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting. De heer De Kanter bepleitte algemeene wet- telijke regeling van restitutie van pensioenbq- dragen aan vrouwelijke ambtenaren bij het aangaan van een huwelijk. De heer Patijn trad in financieele beschou wingen hij hoopte nog altijd dat de Regeeiing haar tarief niet zal doordrijven, tegen het daar- tegen steeds aangroeiend verzet uit alle lagen der bevolking. Spreker beschouwde onzen financieelen toe stand nog onbevredigend en maande tot voor- zichtigbeid aan, wijzende op de daling der koersen onzer nationale schuld. Hq diong daarom aan op herstel, van evenwicht in het budget en meerdere amortisatie, waartoe de herziening onzer muntwet gelegenheid zal kunnen bieden. Spreker critiseerde de onrustbarende stijging der oorlogsuitgaven, waardoor men verkrijgt een militairisme van slechte soort, dat onze volkskracht ondermijnt, inplaats dat wij een weerbaarheid verkrijgen in verhouding tot onze krachten. Spreker critiseerde voorts dat in lalma s verze- keringswetten de noodige uniformiteit, eenheid en verband ten eenenmale ontbreekt. Litdievoor- bereiding blijkt een bedenkelqk tekort aan wet- gevend talent. Gemeenteraad van Ter Neuzen, Bit Islnut verscltyrat Sfsandng., Wr«»ens«Sag'- eai Trrfdaitavonii, ssttr-essonderd op ireestdafgen de Vlrina VAST IS® SASJSHK. fe "S'tsr Vergadering van Donderdag 30 November 1911. Voorzitter de beer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Wieland, Moggre, De Jager, Scheele, De Feijter, De Bruijne, Douze, Eijke en Van Borssum Waalkes. (VERVOLG). 12. Verzoek van het mmiekgezelscliap „De Ver- eenigde Werklieden" om verhooging van het reeds toegekende subsidie. De Voorzitter deelt mede dat ingekomen is een adres van het Bestuur van het muziekgezelschap ..De Ver- eenigde Werklieden", waarin dit te kennen geeft met belangstelling kennis genomen te hebben van de be- spreknigen betreffeude het verleenen der jaarnjksehe bijdrage aan bare vereeniging, in de raadsvergadering van 19 Oct. 1.1. dat de na sedert eenige jaren door de vereeniging genoten subsidie ad f 50 steeds dankbaar is aanvaai d, hoewel steeds de hoop werd gekoesterd op verhooging daarvan in de toekomst, daar dit bedrag slechts een zeer bescheiden deel is van de som, die, bij de steeds stijgende behoeften, jaarlijks ten behoeve van het onder- houd van het gezelschap noodig is, daar over de jaren 1909 en 1910 rep. werd uitgegeven 818,85i en 819,21, onder welke bedragen niet begrepen zijn de uitgaven die door enkele particulieren ten karen behoeve werden gedaan, die, hoewel door ons niet bekend, van bedui- denden aard moeten zijn; dat sedert de omzetting der fanfare in een harmonie en de stijging van het aantal werkende leden, een gevolg van de der vereeniging geboden gelegenheid tot bet inrichten van een muziekcursus, de behoeften der vereeniging in sterke mate zijn gestegen, waarom dan ook niets werd verzuimd om de inkomsten, zoowel de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1