Aigemeeas Vergadering Gemengdta berichteri c. ZWAGERfflAK, zaivelcons., MiddelSiirg. Advertenlien. (lc Heer J0H. W. BBOEDELET Mr. P. Dieleman. Tandarts MEIER (Mfinheer enMevrouw) Laatste berichten. Opsnbara Vergadering de onmiddellijke nabijheid van de beroemde gothiscbe buizen „Het Lammetje" en de„Struijs" op de kade, en wordt aan beide zijden begrensd door traaie, oude trapgevels 2e. dat het goed- kooper zal zijn het oude gebouw te herstellen, dan over te gaan tot het bouwen van een nieuw, aangezien oordeelkundige reparatie slechts een derde zal kosten van de som, anders benoodigd tot het bouwen der nieuwe kapel: 3e. hoe de belendende trapgevel door de afbraak van de oude kapel gevaar zou loopen in te storten 4e. dat de geheele Katholieke bevolking zeer gekant is tegen het plan 5e. dat in alien ge- valle met het beschikbare geld een beter ge bouw kan worden gezet, dan het thans ontwor- pene6e. dat uitvoering van het plan, thans ten raadhuize ingediend, een ware ramp zou zpn voor Veere; redenen waarom eerbiedig doch dringend door het bestuur verzocht wordt of de oude kapel te herstellen, of een gebouw op te richten in overeenstemming met de schoone omgeving, en waardig tot uitoefening van den katholieken eeredienst. Van het geval is kennis gegeven aan ,,Heem- schut"; het wordt in Veere druk besproken. Hoewel de bestaande kapel verre van fraai is te noernen (de muren zijn gecement) geven het kleine torentje en het roode dak er toch een zeker cachet aan. Vergeleken bp het gepro- jecteerde nieuwe gebouw is het een kunst- product Hoek, 28 Nov. Heden hield de vereeniging „Doelmatige Samenwerking" alhier hare 24ste atgemeene vergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat over het afge- loopen jaar was ontvangen eene som van f 51,447,69 en uitgegeven een bedrag van f 51,320,98, alzoo een goed slot van 126,51. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Riemens, G. Dees en Joz. de Kraker, werden met groote meerderheid herbenoemd. Besloten werd o.m. dat, in verband met de omstandigheid dat de haven te Mauritsfort nog niet in gereedheid is, de leveringen voorloopig op 2 plaatsen te Ter Neuzen te doen plaats hebben. Westdorpe. Zondagnamiddag werd hier eene vergadering gehouden van de afdeeling Axel e. o. van het Nederlandsch Ouderwijzersge- nootschap. Ingekotnen was o. a. een circulaire van de zusterafdeeling te Goes, die eene algemeene salarisactie in de provincie Zeeland wenscht uit te lokken. De afdeeling Goes is van meening, dat na door de onlangs gedane beschikkingen omtrent het salaris van een zekere categorie van ambtenaren der provincie, waarin het on- voldoende van het salaris erkeud werd, de tijd gunstig is voor de onderwijzers om bij heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland aan te dringen op eene betere regeling der onderwijzers-jaar- wedden. Met algemeene stem men besloot de afdeeling Axel de gevraagde medewerking volgaarne te verleenen en werden de heeren A. Geerards te Koewacht en H. A. Bockstael te Sas van Gent benoemd om de afdeeling te vertegen- woordigen op de algemeene vergadering, die Zaterdag a. s. in de Prins van Oranje te Goes zal gehouden worden. RECHTSZAKEN. Arroudissemeuts-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank beeft in hare zitting van 28 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken J. v. d. B., oud 64 j., arbeider te Zaaraslag, is wegens strooperij veroordeeld tot 15 boete of 12 dagen hechtenis. A. v. M., oud 50 j., werkman te Axel, is wegens overtreding der Visscherijwet, veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. met ver- nietiging van het vonnis van den kantonrechter te Bulst. H. N. J. M., oud 52 j., landbouwersknecht te St. Anna ter Muiden (Sluis), is wegens een- voudige beleediging, veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. d. M., oud 34 j., arbeider te St. Anna ter Muiden (Sluis), is wegens als voren, veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. F. v. K., oud 37 j., werkman te Meirelbeke, beklaagd van diefstal (gepleegd in 1901 te Ter Neuzen) vrijgesproken. F. P., oud 33 j., monteur te Brussel, beklaagd als voren (gepleegd in 1900 te Sas van Gent) vrijgesproken. A. d. S., oud 35 j., kunstenmaker te Ant- werpen, beklaagd als voren (gepleegd in 1900 te Breskens) vrijgesproken. F. T., oud 51 j., spoorwegarbeider te St. Jansteen, beklaagd als voren (gepleegd in 1900 te Hulst) vrijgesproken. De eerste personentrein van Roosendaal naar Ylissir.gen is Dinsdagmorgen op het station Kruiningen-Ierseke in botsing gekomen met twee wagens van een rangeerendeu goederentrein, met het gevolg dat deze vernield werden, de loco- motief kantelde en bet perron belangryk be- schadigd werd. Een van de reizigers heett ern- stige kneuzingen opgeloopen en er zijn drie kocien gedood. Het signatl stond op veilig. De weg was een tpdlang versperd reizigers en post werden met het ongeschonden deel van den trein verder vervoerd de beide mailtreinen en twee gewone treinen waren te half een nog niet te Middelburg aangekomen. Verdere ongelukken hadden niet plaatsmen is druk bezig de lijn te herstellen. Later meldt men ons, dat het verkeer op de lijn hersteld is. De justitie uit Middelburg vertrok heden naar Kruiningen tot het instellen van een onderzoek. Een waarzegster Onder Diever (Drente) is onlangs eenjonge- ling spoorloos verdwenen, dat was na de Diever- markt. De familie, radeloos van smart, ging naar een waarzegster, die de verzekering gaf, dat de ver- dwenene in Holland op een flinke boerderij werkte, en na een paar dagen berichtzou zenden. Nu was de familie gerust en bleef wachten op een brief. Doch de afgeloopen week werd hun vertrouwen in de orakelspraak van de waarzegster op droeve wijze beschaamd, daar een schipper het iijk van den vermiste bij Diever uit het kanaal vischte: Het feit van de vermissing is treurig voor de nabestaanden, doch dat men in ouzen tijd nog aan. een poespas van een waarzegster gelooft, is bijna even bedroevend. In een der hoofdstraten van Haarlem werd een man overvallen door een beroerte. Hulpvaardige omstanders snelden toe en wilden hem in de gang van een nabijgelegen wooing brengen. De vrouw des huizes verzette zich daartegen, maakte zich boos, zakte ineen.... en bezweek. Een goederentrein heeft gisteren tusschen Coevorden en Stadskanaal een 82 jarige vrouw overreden. Zij was terstond dood. Dinsdagmorgen is te Utrecht de dieust- bode van den concierge aan 's Rijksmunt uit het zolderraam op straat gevallen, terwijl zij kleedjes uitklopte. Zij was onmiddellijk dood. Zondagmorgen is de veehouder S. Nanne, uit Scboorl (N.-H.). van een melkwagen gevallen en spoedig daarna gestorven. Een weduwe met zes jonge kinderen blijven achter. Het »Hbl." deelt mee, dat de politie te Amsterdam naar een drietal internationale dieven zoekt, van wie reeds een •baukiersfirma het slachtoffer geworden is. De zaak is deze. Aan mr. Mc. Cormick is een kredietbrief van 400 ontstolen, op het huis van Messrs Brown Ship ley and Co., Pall Mall London S. W. afgegeven. De diefstal heett waarschijnlijk te Londen plaats gebad, waarna de dieven zich naar het vaste- land begeven hebben. Enkele dagen geleden nu werd de krediet brief door een jongen, Engelsch spreken^en man, waarschijnlijk een Amerikaan, gepresen- teerd aan de firma Cook, aan het Damrak aldaar. Het geheele bedrag van 400 werd gevraagd. Dit kwam, ook omdat het reisseizoen toch voorbij is, de firma verdacht voor en de uitbetaling werd dientengevolge geweigerd. Toen probeerde een ander lid van de bende, een breedgeschouderde mijnheer", het bij de firma Hope Co. Deze vroeg nu niet het geheele bedrag, doch »slechts" 230 De man zette valschelijk den naam Cormick, boot- ste daarbij zeer goed de oorspronkelijke hand- teekening op den kredietbrief na, en ontving 230 Den volgenden morgen ontving de firma Hope bericbt uit Londen van de ver missing van den kredietbrief piet opgave van het signalement van een drietal, van den dief stal verdacht. De zaak werd daarop in handen der politie gesteld, maar de vogels zullen wel gevlogen zijn. 's Gravenhage, 29 Nov. Tweede Kamer. Bij de behaudeling der Indische begrooting werd met de stem men van rechts tegen links ver- worpen het amendement van den heerTerLaan om geen staatsgeld toe te staan voor bijzonder schooltoezicht en aangenomen het begrootings- artikel betreffende de reorganisatie van het onderwijs in Minahassa en in Bangir en Ta- laudenlanden. De Minister verzekerde aan den heer De Jong voornemens te zijn zoo spoedig mogelijk eene regeling te treffen om aan de te Delft st-udeerende jongelui, na hun propaedeutisch examen een studie-toelage toe te kennen, indien zij als ingenieur naar Indie gaan. W eenen. In den hedenmiddag gehouden Rijksraad kwam het tusschen Duitschers en Czechen tot zulke hefcige vechtpartijen als tot nu toe nog niet zijn voorgekomen. De zitting werd gesloten doch de handtaste- lijkheden duren voort. De Duitschers trachten de Czechen uit de zaal te dringen. Tokio. Offieieele berichten melden dat de toestand in China steeds dreigender wordt. De onderkoning verzamelt te Moekden alle troepen, zoodat men een krachtige onder- drukking van den opstand verwacht. Gemeenteraad van Axel. jtc T LI DIN v# N. Van 27 tot en. met 28 Nov. ingezonden STUKKEN. Van 27 tot en met 28 Nov. werden door de Oostsluizen alhier 30 binnenvaartuigen op- en 47 atgeschutdoor de VVestsl. 20 op- en 15 afgeschut. I'ositie der Stoorn icheptm. s.s. HARALD in lossing te Ostende.- s.s. JENNY vertrok 29 dezer van Gent naar Barry, s.s. RICHARD in lossing te Gent. s.8. ELISABETH in lossiug te Ter Neuzen. Bp beschikking van den Edel- Achtbaren beer Rechter-Commissaris in het faillissenient van A. H.A31MLINK. Lz., Kleermaker te Ter Neuzen, is bepaald fo. Dat de iudiening der sebuldvorderingen bij den Curator moet pldats hebben voor 18 December a.s. 2o. Dat de verificatie-vergadering zul gehouden worden op £2 iLieccumiser a.S> des voormiddags om 10 WUV in het Gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator, Mr. P. J. VAN BORTEL. Oostburg, 27 Not. 1911. van het JJepnrtement TEll NEUZEN van het „NVT", op Denderdag 7 De cember 1981, 's avonds acht tire, in bet Hotel des Pays-Has. Spreker uit 's-Graveuhage. Toegankelijk voor leden met br.nne buis- genooten, uitgezonderd zoons boven de 18 jaren, die zelf lid kunnen zijn. Gelegenheid tot toegang voor niet-leden le^en l,8o. HET besiUCR. op Zaterdag 9 December a. s., 's avonds om half zes ure, op de bovenzaal bp den heer G. Gilijamsb te Axel. SprekerDe WelEd. Heer Onder werp: De verbeteriug van het geitenras en de bemoeiiiug der geitenfokvereen. gjToegang voor persoueu boven de 16 jaar vrij. Het Bestuur der vereenigingen St. Gregrorius en Ter Verbetering. Advocaat en Procureur te Middelburg ia elken ZATERDAG te AXEL te spreken, bij J. v. d. BON, vroeger L'Eclpsb— Mahu. Gediplomeerde specialisten voor Mond- en Tami- ziekten. Dagelijks te raadplegen van 9 tot en van tot 5 uur. Bagattenstraat 36, (2 miuuten van de Zuidstatie). Vergadering van Uinsdag 28 Not. 1911. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 3 Nov. 1911, waarin dit college berieht te berusten in het raadsbesluit van 26 Sept. 1.1. waarbij aan het Algemeen Burgerliik Armbestuur voor 1912 eene subsidie is ver- leend van 4020. Aangenomen voor kennisgeving. 1». Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 11 Nov. 1911, waarnevens van het bewijs hunner goed- keuring voorzien wordt teruggezonden het kohier van het schoolgeld voor het 4e kwurtaal 1911. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van C. Tli. van de Bilt waarbij deze berieht de herbenoeming tot lid van het Alg. Burgerlijk Armbestuur aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Wijziging genieentebegrooting voor i912. De Voorzitter doet mededeeling van een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 27 Oct. 1911, waarbij met een nota van bemerkingen wordt teruggezonden de door den Raad vastgestelde jjemeentebegrooting voor 1912. Gedep. Staten geven te kennen dat zij de verordening tot regeling der vergoeding voor beerruimiug inwachten. De post onder hoofdstuk IV, afd. 1, art. 1, uitkeering van het Uijk, ingevolge art. 1 der wet van 24 Mei 1897 zal met f 50 moeten worden verlaagd, daar de aftrek, oorspronkelijk bepaald op f 2290 geene verinindering zal kunnen ondergaan. Art. 3. De bijdrage van het Rijk, krachtens art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs is 143,75 te hoog geraamd, aangezien ten onrechte rekening is gehouden met verhoogingen, waarvoor niet bij voorschot wordt bijgedragen. Art. 4. Om op een Rijksbijdrage voor meer dan 92 lesuren aanspraak te kunnen maken, behoort aan Gedep. Staten eene opgave te worden gedaan van het getal les uren dat ten hoogste kan gegeven worden tot bepaling van een hooger maximum dan in art. 49 der onderwijs- wet wordt genoeind. Omtrent hoofdstuk II, afd. 2, art. 5 der uitgaven, aan- schaffen van Staats- en Provinciaalblad, wordt evenals ten vorige jare, opgemerkt dat do omsohrijving behoort te worden aangevuld. Het in de toelichting op hoofdstuk IV afd. 5 art. 4 der uitgaven bedoeld leeningsbedrag dient ook in ontvangst te worden gebracht. Het leeningsbesluit wordt ter goed- keuring ingewaeht. Burg, en Weth. stellen voor aan Gedep. Staten te ant- woorden, dat de verordening op de beprruiming nog moet worden ontworpen. Deze zaak is gesteld in handen eener commissie welke aan den Raad rapport zal uitbrengen welke soort beer ruimiug door haar het meest geschikt wordt geacht. Bij eventueele beslissing van den Raad omtrent het stelsel zal eene verordening worden vastgesteld, die daarna ter goedkeuririg zal worden ingezonden. Hoofdstuk IV, afd. 1, art. 1 wordt verminderd met50 en gebracht op 4208,31 en_art. 3 met 143,75 en deze post teruggebracht tot 5425. Bij het herhalingsonderwijs wordt een eerste en een tweede leerjaar voor jongens en een eerste en een tweede leerjaar voor meisjes gegeven ieder van 96 lesuren, zoodat het aantal lesuren 288 bedraagt, conform aan de in de begrooting uitgetrokken lesuren. In de uitgaven moet de omschrijving van den post aanschatfen Staats- en Prov. blad en Handelingen der Kamer aangevuld worden met »en de bijlagen Wat de opgenomen leening voor beerruimiug betreft, zoodra besloten is om daartoe over te gaan, zal het des- betreffenct leeningsbesluit door den Raad worden vastge steld en ter goedkeuring worden ingezonden. De heer Smies vraagt de verzekening dat de opnaine van een post voor de beerruiming den Raad niet verplicht tot invoering daarvan over te gaan. De Voorzitter antwoordt dat het opnemen van den betrekkelijken post tot niets verplicht; er zal dienaan- gaande niets gedaan worden, alvorens de Raad daartoe een besluit zal genomen hebben. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt luerna z. h. s. aangenomen. 3. Vaststellcn van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. De Voorzitter stelt aan de orde een door Burg, en Weth. gewijzigd reglement van orde voor de raadsverga- deringen. De heer Oggel stelt voor de behandeling aan te houden tot een volgende vergadering en het concept ter kennis- neming aan de leden toe te zenden, opdat zij beter in de gelegenheid zijn zich van den inhoud op de hoogte te stellen dan door lezing op de secretarie. De Voorzitter geeft te kennen dat Burg, en Weth. geen bezwaar tegen uitstel hebben, vooral niet om de aange- geven reden, daar het slechts aan de behandeling der zaken kan ten goede komen, dat de leden zich goed van de zaken op de hoogte stellen. Z. h. s. wordt het voorstel van den heer Oggel aange nomen. 4 Reclame hoofdelijken omslag. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een reclame tegen den hoofdelijken omslag van C A. Spietael. Burg. en° Weth. stellen voor die ter zijde te leggen als zijnde ingediend na bet verstrijken van den termijn voor reclame. Z. h. s. wordt aldus besloten. 5. Omvraag De heer Dieleman vraagt of de nieuwe lantaarn op het SPDe Voorzitter antwoordt ontkennend. Hij heeft daartoe no<z niet durven overgaan, omdat de zaak nog met ge- regeld is, doch heeft hoop dat dit binnenkort in orde zal kT)'' 'heer Dieleman heeft met deze vraag eigenhjk op het oog te verzoeken dan tegelijkertijd een bestaande lantaarn wat voor of achteruit te willen verplaatsen, waardoor die dan de plaats waar zij nu staat even goed zou verlichten, maar bovendien den Sasdijk zal beschijnen. De rnenschen die dien Nveg uit moeten hebben er nu niets aan en dat was gemakkebjk te verhplpen. De Voorzitter zegt nader onderzoek toe. Hierna wordt de vergadering gesloten. missen, zou er zeer veel gebruik worden gemaakt van de tram, of moet Koewacht blijven zooals het nu is f Kunnen heeren Burgemeester en Wethouders met m die richting werken om alsnog die lijn over Koewacht te krijgen, nu nog, eer het te laat is? U Mijnheer de Redacteur dankende voor de my ver- leende plaatsruimte. EEN INWONER VAN KOEWACHT. De andere provinciale bladen worden beleefd verzocht dit schrijven over te nemen. Mijnheer de -Redacteur Naar aanleiding van het aanleggen van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen kan ik met nalaten hienn mijne opmerking te maken, namelijk de lijn Honten.sse Moer- beke. Lang hadden wij in de hoop geleefd deze lijn over onze gemeente te zien komen, dat eigenhjk ook de beste verbinding was, maar nu is alle hoop vervlogen, nu komt deze lijn langs de Roode-bluis, een hoek waar zoo wat alles samen nog geen tien huizen staan. De gemeente Koewacht telt met het Belgischgedeeltesamen zoo- wat 4000 inwoners. Dit was eigenhjk de goede lyn. Is het nu niet meer mogelijk in die lijn eemge verandering te brengen De lijn zou zeer weinig langer zijn dan de ontworpene, maar naar ik denk zou die lijn over Koewacht veel winstgevender zijn. Daar wij minstens 11/4 uur van de naastbijgelegen statie zijn en alle andere verbinding VLAG- NAAM M1!. Van en naar. Lading. 27 27 27 Wo'tr Te« '•roziu i Eng. .s. River Scheldt idem Hummersea Deen. s.s. Farmatyr ail T< Eng.3mseh Zephir idem Howe Eng. a.s. jRiver Thames idem I Hummersea Eng. s.s. Mersey idem ,Sea Hound idem Juno idem 1 Harelda Ned. s.s. Richard 27 Spaan s.s. Valle Eng. 3mseh. Cimbry idem Eng. s.s. idem idem Ned. s.s. Deen. s.s. Noor. s.s. Deen. s.s. Duitsch s.s. idem Sarah Lichtio Sea Gull W arkworth Wharfe Jenny Brysael Jan Maiju H. J. Eisker Stephanie IAug. Cords 2199 Londen stukg. 1525 I Skinning. ijzer 14037 |Riga liout p ft- u x r 111 337 Londen phosph. 407 idem idem 2242 idem stukg. 1525 Skinning. Iedig <;«n' t 8075 Goole stukg. 3015 Londen idem 25R2 Hull idem 3645 .Glasgow idem 4850 Narva hout 4648 |iiuelva erte <Uenl 424 Ipswich phosph. 459 Rlymouth idem 2763 Londen stukg. 1862 New-Castle idem 2568 oole ledig 5125 Barry idem 3762 Blyth idem 26i7 Dunston idem 4931 Blyth idem 2145 Stolpmunde phosph. 2550 Neut.hr if. j idem HELENA in lo39ing te Velzen. s.s. MAGDALEN A in lading te New-Castle on lyne voor Genua.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2