A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaiderei. Frijsopgaaf Branflstof. HmDERwr! No. 5693 Donderdag 30 November 1911 51e Jaargang. 3000 K.G. Schaalkolen, 30 H.L. geklopte Cokes en 8000 K.G. gezeefdeAnthraciet. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,65 en voor bet overige Buitenland f 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEKTIKNi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van ongeveer Te leveren bij gedeelten, gedurende 1912 ten behoeve van het Raadbuis en van de Politiewacht. Aanbiedingen worden ingewacht tot en met Maandag 4 December a.s.s des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, 27 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. L. WABEKE, iSecretaris. TWEEDE K A IH E R Vergadering vau Maandagavond. Justitiebegrooting 1912. De beer Roodhuyzen vraagt ten aanzien van de benoeming van mr. Van Dam, tot kanton- rechter te Amsterdam, bij wien de mensck ge- zegevierd beeft over den ambtenaar, of, waar in het voorloopig verslag deze benoeming werd gekritiseerd, iedere misstap elke carriere moet onmogelijk maken. Doch de benoeming van mr. van Rhede van der Kloot beeft spreker met groote verwonderiug gelezen. Met groote animo verklaarde spreker daarover niet bet woord te voeren Papendrecbt und kein Ende. Na een heriunering aan bet over deze zaak in de Kamer gesprokene, sluit spreker zich aan bij de kritiek, door bet,,Han- delsblad" geoefend op den arbeid van mr. van Rhede van der Kloot als rechter-commissaris in de Papendrechtsche strafzaak. Hij heeft zich daarbij het willig werktuig van het" 0. M. ge- toond. De memorie van antwoord is ten op- zichte van de kritiek op deze benoeming teleur- stellend. Spreker acht weinig beteekenis te hechten aan de door de Haagscbe rechtbank gedane aanbeveling. De rechterlijke macht kan niet uitsluitend uit eerste-raugsmanr.en bestaan door de krenterigheid van ons land ten aanzien van de bezoldiging zij is een afzonderlijke kaste, die in sterke mate lijdt aan adoration mutuelle, waardoor de zwakste broeders op een voetstuk worden gezet. Maar de Minister had zijn woord aan de Kamer moeten inlossen, door juist van deze voordracbt af te wijken. De beer Duys bespreekt de uitvoering van bet Arbeidscontract. Het citaat, dat de Minister bp de Algemeene Beschouwingen tegen spreker aanvoerde uit bet boekje van spreker's partij- genoot Fortuyn, was uit zijn verband gerukt en sloeg alleen op Amsterdam. De Kamer accepteere daarom de citaten van den Minister onder eenige reserve. Spreker zal geen misbruik maken van den nationalen tjjd, maar beknoptheid kan hij niet toezeggen, waar spreker en de zijnen een heel jaar lang ergernis opdoen over de rechterlijke macht. De rechterlijke macht heeft dit jaar op bijzondere wijze haar klassekarakter getoond en de Minister moedigt verkeerd optreden aan. In het bijzonder wijst spreker op het optreden der rechterlijke macht bij en na economische conflieten. Spreker zet vervolgens uiteen, dat er bp de rechterlijke macht is standen-vooroordeel, en dat, als gevolg daarvan, door de rechters onderscheid gemaakt wordt tusschen menschen van hoogere en lagere klas. Daarvan geeft bij versehillende voorbeelden aan. Hij verlangt niet dat studenten, die eens de bloemetjes buiten zetten, zwaar worden gestraft, maar wel dat zij geen lichter straf krijgen dan arbeiders, die veel minder op hun geweten hebben. Kortom, spreker eischt gelijk recht voor alien. Het volk aldus betoogt spreker - ziet zeergoeddat deRegeering haar positie gebruikt om haar vrienden in de rechterlijke macht te brengen. Liberalen en clericalen hebben elkaar niets te verwijten. De rechters worden uit partij-oogmerken benoemd niet omdat zij de knapsten en meest geschikten zijn. Bij economische conflieten blijkt ten duidelijkste dat politie en justitie de belangen van de bezitteude klasse identificeert met het algemeen belang Elke staker is voor den rechter een „boef" een werkwillige wordt met onder- scheiding behandeld. Spreker treedt vervolgens in een scherpe, herhaaldelijk door den Voorzitter onderbroken kritiek, op de benoemingen van rechterlijke ambtenaren van mrs. Rhede van der Kloot, Peleiin, Wentholt en Van Dam, ten betooge dat alle rechterlpke ambtenaren, die iets op hun kerfstok hebben, door den Minister van Justitie worden beloond. Deze Minister heeft maling aan de volksopinie en wordt, omdat hij de socialisten bestrpdt, door de bourgeoispers toegejuicht. De spreker, die door den voorzitter met ont- neming van bet woord wordt gedreigd, eindigt na 3 uur te hebben gesproken. De Minister van Justitie, die te ruim 12 uur aan het woord komt, verdedigt de benoeming van mr. Van Rhede van der Kloot, die in de Papendrechtsche zaak vergissingen, geen op- zettelijke fouten, beging. V an bevordering van dezen rechter is geen sprake geweest, iedere rechtbank heeft gelijk werk. Mr. van Dam zou, naar de overtuiging des Ministers, een goed kantonrechter blpken. De Minister bestrijdt vervolgens de beschul- diging, dat onze Justitie zou zijn een klasse- juscitie. De klassejustitie be wijst men uit onjuiste gegevens. Men werkt met maat en gewicht zooveel maanden per kip. Dat is de redeneering van een kip zonder kop Heel de rede van den heer Duys had tot doelsocialistische propaganda. Daartegenover zet de Minister, dat de Neder- landsche rechter recht spreekt naar eer en ge weten, zonder aanziens des persoons, en reke- ning houdend met het sociale milieu van den beklaagde. De algemeene beschouwingen worden gesloten en de vergadering daarna tegen 1 uur. Vergadering van Dinsdag. Indische begrooting. De behandeling van de Indische begrooting wordt voortgezet bij de afdeeling Onderwijs en Eeredienst. De heer Ketelaar betoogt, dat het gehalte van de onderwijzers bij het Europeesch lager onderwijs in Indie dringend verbetering behoeft. Men moet bij de uitzending er goed op letten d't zij aan de hoogste eischen voldoen. Dan is een factor de schromelijke achteruitstelling van de onderwijzeressen. Voorts geeft splreker versehillende wenken in verband met de door hem zeer gewenschten z. i. zeer noodige verbetering van het voor- bereidend of frobel-onderwijs. Verder zet spreker uiteen, dat de geheele reorganisatie van het onderwijs, door den Mi nister beoogd in de Minahassa en op de Ta- laud-eilanden, dat onderwijs op een lager peil zal brengen. De heer Hugenholtz komt op tegen de ge> usurpeerde positie van de Rijnsche zending in de Bataklanden. De heer Verhey dringt aan op uitbreiding van het aantal H. B. scholen in Indie. Verder bepleit hij behoud, in principe, van de Gouver nement.sscholen in de Minahassa. De heer Ter Laan sluit zich aan bij den heer Ketelaar, in diens aandrang naar verbetering van het voorbereidend onderwijs. Wat de Minahassa-kwestie betreft, keurt ook deze spreker de voorgenomen reorganisatie af. Spreker stelt ten slotte een amendement voor strekkende om in principe uit te maken dat het bijzonder scho^ltoezicht niet moet worden gesubsidieerd. Daarom stelt hp vermindering van den post met 1 voor. Na de pauze wordt andermaal gestemd over het amendement De Meester betreflende controle der landschapskassen. Xhans staakten opnieuw de stemmen (39 tegen 39), waardoor het amendement reglementair verworpen is. Hierna wordt overgegaan tot het opmaken van de nominatie voor een lid der Algemeene Rekenkamer, ter voorziening in de vacature- Goekoop Eerste candidaat werd de heer C. F. Rechlien Morra, secretaris der Algemeene Rekenkamer, met 48 van de 81 stemmen. Tweede candidaat werd J. B. Breukelman, referendaris bij den Raad van State te's Graven- hage, met 37 van de 65 stemmen. Derde c.ndidaat wordt jhr. J. O. de Jong van Beek en Douk, oud-gouverneur van Cura9au met 40 van de 65 stemmen. De voordracht zal aan de Koningin worden toegezonden. Bij de voortgezette behandeling van de af deeling Onderwijs der Indische begrooting, wijst de heer de Visser, tegenover den heer Hugenholtz op de groote beteekenis van het werk der Rijnsche zending in Indie. Ten aanzien der onderwijs-kwestie in de Mina hassa zet spreker uiteen, dat ook hem verwonderde dat ook hier de ant.ithese openbare school of bijzondere school zoo op den voorgrond gebracht wordt ten nadeele van de zending, waar immers de de geheele zaak, waar '1 hier om gaat, wel door de Regeering, maar nooit door eenig zendinggenoot- schap is opgeworpen. Spreker heeft dan ook die conversie nooit anders bepleit, en doet dat thans weer uitvoerig op deze zakelijke gronden lo. dat de Minahassascbolen, zooals zij thans zijn zich niet aanpassen aan de beboeften der in landers 2o om financieele redenen. Spreker wijst er op dat er zich inderdaad moeilijkheden kunnen voordoen ten aanzien van de instelling van een bijzonderen schoolinspecteur, en spreker aarzelt niet te verklaren, dat als mocht blijken dat door die bijzondere inspectie nadeel wordt toegebrachtaandegouvernements-inspectie, hij de eerste zal zijn om in het belang van goed onderwijs in de Minahassa, hetwelk hij van harte voorstaat, zich er tegen te verklaren. De heer Scbeurer beveelt verbetering aan in de opleiding van inlandsche artsen, in verband met betere organisatie van de dokter-djawah school. De heer Pollema sluit zich niet aan bij den aandrang naar uitbreiding van het aantal Hoogere Burger Scholen in Indie, en beveelt daarentegen meer m. u. 1. o. scholen daar te laude aan. De heer Bogaardt weerspreekt dat naar Indie onderwijzers worden uitgezonden van niet ver- eischte bekwaamheid. TER NEUZEN, 29 November 1911. Zooals blijkt uit de in dit blad voorkomende advertentie, wordt op 7 Dec. een voordrachtavond gegeven door het Nut. De voordrager is de in de letterkundige wereld gunstig bekend staande heer Joh. W. Broedelet uit Den Haag, die zich in April van dit jaar liet hooren door H. M. de Koningin-Moeder, en die in versehillende streken van ons land steeds met het grootste succes optrad, waarvan bewjjzen kunnen worden overgelegd. 'tis te hopen, dat in Ter Neuzen velen zich zullen opgewekt gevoelen deze zeld- zame gelegenheid te benutten, zoodat de zaal op 7 Dec. a.s. goed gevuld is. Heden werd alhier door den notaris Le Nobel in het cafe „Den Appel" krachtens art. 1223 in verband met art. 1255 B. W. publiekver- kocht: een onlangs nieuw gebouwd burgerwoon- buis met schuur en erf (alles eigen groDd), staande aan de Donze-Visserstraat no. 45, te Ter Neuzen kadaster sectie L, nummer 919, groot 1 are 17 centiaren, bewoond door Jan en Minicus Wisse. Hiervan werd kooper de heer D. Geers voor 1600. Heden werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed het onderhoud van het Nederlandsche gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken, gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914 (raming f 24,900 per jaar). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Tholens Dz. voor f 26,820, K. A. Kaan voor 26,117, A. Tholens voor f 25,983 alien te Ter Neuzen, en G. A. van der Straaten te Bergambacht voor 24,500. Volgens mededeeling van het Loodswezen toont het lage licht van Nieuw-Neuzenpolder, op ongeveer: 51° 20',5 N.b. en 1° 4',5 W.I., voorloopig een wit vast licht, in plaats van eeD wit vast licht met verduisteringen. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D. aan de Midd. Crt Er schijnt thans zeer veel kans te bestaan dat en IJzendijke en Oostburg beide een eigen steenkolengasfabriek zullen bekomen de onder- handelingen, gevoerd tusschen deze beide ge- meenten en Schoondijke gezamenlijk met de Zeistermaatschappij ,,Bamag-Didier",zijn eenigen tijd geleden afgebroken en nu heeft na gevoerde correspondentie de directeur van de Maatschap pij tot Bouw en Exploitatie van gemeentebe- drijven" te Utrecht eene bijeenkomst gehad eerst met den raad van IJzendijke en daarna met dien van Oostburjj. Beide raden hebben gemelde Maatschappij de opdracbt verstrekt plannen en voorstellen in te dienen voor een eigen gasfabriek, inge- volge pachtcontract te exploiteeren door de Maatschappij. Na verluidt schijnt de gemeente Biervliet pogingen te doen bij eventueelen bouw eener gasfabriek te IJzendijke om daarbij aansluiting te verkrijgen. Vernoemde maatschappij is dezelfde die te Yerseke een fabriek en nu te Kruiningen en Hansweert twee gasfabriekeu bouwt. Men meldt aan de Midd. Ct. De oude Roomsch-Katholieke kapel op de kade te Veere behoeft herstel, en nu is men van plan deze af te breken, en een nieuw gebouw daarvoor in de plaats te stellen. Deze geprojecteerde nieuwe kapel is een treurig product van timmermansstijlhet gebouw heeft een plat dak, heeft wanstaltige lijnen en ver- deelingen, kortom zou een dissonant zijn in de stijlvolle omgeving. Naar aauleidiug hiervan is door de vereeni- ging ,,Nehalennia" een schrijven gericht aan Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid monseig- neur Callier, bisschop van Haarlem, waaronder Veere ressorteert, alsmede aan den weleerwaarden heer J. Brugemann, pastoor alhier, waarin er op gewezen wordt: le. hoe dit nieuwe gebouw een afscbuweljjk contrast zal vormen met de schoone omgeving (de kapel staat nota bene in 1 iy Jill VSCIIE (101 BAST. «»t blatl vyrwcliljnt BaanilHf., W ..enmlag. <-« niiK«innderd op Veefrtdagen l»ij de Kir inn P. JVAST DE IAHDE. le fe* Weazen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 0 en 7 der Ilinderwet (Staatsblad no 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van EDMUND ADOLPII VAN DEN EECKHOUT, slaehter, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het oprichten eener slachterij in een gedeelte van het perceel plaatselijk gemerkt 41 en gelegenaan de Donze Visserstraat, kadastraal sectie L. no. 921 on dat op Maandag, 11 December 1911, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegen- heid zal worden gegeven om tegen het maken dier in- richting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrifteiijk toe te lichten. Ter Neuzen, 27 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L° Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. ij vestigen or de aandacht op, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Ilinderwet op den bovenbepaalden dag voor het yemeentebestuur zijn ver- schenen, teneinde hunne bezwuren moucidiiig toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1