A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5692 Dinsdag 28 November 1911 51e Jaargana:- ilMlliTlEAAD. Buitenland. Binnenland. FEU1LLET0N. IN DEN D00D VEREENIGD. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Italiaansch-Turksche oorlog. Het is merkwaardig, dat Italie met zijn sterke vloot weinig tegen Turkije kan uitrichten. Met veel ophef is, al in 't begin van den oorlog, 'n vlootactie in den Turkschen Archipel aan- gekondigd. Engeland, Frankrijk, Rusland en Oostenrijk, die groote handelsbelangen in dien Archipel hebben, waren er spoedig bij om Italie te waarschuwen van hun invloedsferen, Konstan- tinopel, Saloniki, Smyrna, Beiroet, af te blijven. Italie moest inbinden en 't leek of de geheele vlootbetooging afgelast werd. Maar dezer dagen polste de Italiaansche regeering de mogendheden weer over een plan tot bombardement en blokkade hier of daar in den Archipel. Italie wil de Dardanellen blok- keeren, de belangrijke doorvaart naar Konstan- tinopel en naar Zuid-Rusland. In sommige Turksche kringen beschouwt men de aankondiging van de nieuwe vlootactie als bangmakerij, en de Turken, die hoog en droog in Konstantinopel zitten, zijn allerminst bevreesd voor de Italianen omdat zij wel weten dat Engeland en Rusland een bombar dement van Konstantinopel en wellicht ook een blokkade van de Dardanellen, niet zullen toe- laten. Nadat de Russische gezant te Konstantinopel de Porte het plan van Italie had meegedeeld, besloot de ministerraad in geen geval aan de Itali aansche eischen toe te geven. De Turken kunnen weer de mooie rol spelen. Al komt het tot een vlootactie van Italie in de Aege'ische zee, dan zal deze zoo onscbadelijk zijn, dat er niet veel onderscheid zal zijn met groote manoeuvres. De Turken hebben door het leggen van zee- mijnen en het in stelling brengen van kust- batterijen, de vooruitzichten voor de Italiaau- r/Houdt stand 71ste, om Godswil, houdfc standschreeuwde onze kolonel achter ons. Maar wij begrepen het nietvlak voor ons was nog niets te zien dan een grasveld, bedekt met madeliefjes en boterbloemen. Plotseling zagen we achthonderd koperen helmen over den heuvel opduiken, alien met lange, wapperende paardenstaarten voorzien en achthonderd door de zon gebruinde aangezichten staarden ons tusschen de ooren van even zoo- vele paarden aan. In een oogenblik was de heuvel bedekt met glinsterende wapens en borstharnassen, gedragen door vurige paarden met vliegende manen. Toen legden wij onze geweren aan en de kogels kletterden op de harnassen als hagel tegen de vensterruiten. Wij schoten nog eens en nog eens, door den rook heenturend, waar we lets zagen. Trom- petgeschal waarschuwde ons met schieten op te houden, een windvlaag verdreef den rook voor ons, en we konden zien wat voorgevallen was. Ik had niets anders gedacht, of de helft van het regiment zou op den grond liggen. Dat was echter niet het geval. Misschien badden de harnassen hen te goed bescbermd, ofhadden wij te hoog gemiktdoch hoe dat zij, onze losbarsting had niet veel uitgericht. Ongeveer dertig paarden lagen op den grond. Een meter of fcien van mij verwijderd zag ik er drie bij sche vloot er niet op verbeterd. Ook de Dar danellen zijn geducht versterkt met zwaar vestinggeschut, en vermoedeiijk' zullen de Ita lianen nog 'n warme ontvangst genieten. Turkije waant zich sterk en blijft voor en na eischen dat de sultan opperheer blijft over Tripoli. Op het oorlogsterrein in Tripoli is het stil. Na de true van het onder water zetten der Italiaan sche loopgraven, doordat de Turken een afvoer- kanaal naar zee hadden afgedamd, is er geen bijzonders gebeurd. Als 'n bewijs dat Turken en Arabieren de stad nog steeds nauw insluiten, diene dat de Turk sche granaten dagelijks in de stad neerkomen. Een trof het telegraafkantoor. De Italianen zouden nog op een tienduizend man versterkingen wachten en dan den opmarsch beginnen. In Tripoli alleen zijn ongeveer 50,000 Ita lianen in de 5 andere bezette kustplaatsen Horns, Misrata, Bengasi, Derna en Tobroek zijn ook nog 50.000 man totaal. Uit het Turksche kamp bericht men dat er geen cholera voorkomt, dat de chef van den staf, Fethi bey, niet gesneuveld is (zooals een ltaliaansch bericht meldde) en dat vooral bp slecbt weer aanvallen op de Italianen worden gedaan. Yerleden week Donderdag werden door de Turken 5 snelvnurkanonnen veroverd. Arabische vrijbuiters dragen Italiaansche uniformen en gebruiken Italiaansche geweren en schietvoorraad, die zij den gevangenen hebben afgenomen. Over de te nemen maatregelen schijnt groot meeningsverschil te bestaan tusschen de Italiaan sche regeering en het legerbestuur. Canevas, de opperbevelhebber in Tripoli, zijn daardoor de handen gebonden. Men schreef de nederlaag der Italianen in Abessynie ook toe aan de tegen- strijdige bevelen, die uit Rome kwamen. Uit die debacle scbijnen de Italianen dus niets te hebben geleerd. CHINA. De Chineesche dynastie verliest gaandeweg terrein. De keizerlijke troepen, die nog tegen de republikeinen in het veld staan, kunnen de Mantsjoes niet meer helpen. Nanking zal spoedig in handen van de republikeinsche be- legeraars vallen, en de keizerlijke troepen, die te Hankau het verzet volhielden, zijn op den terugtocht naar het Noorden. De geheele vloot elkaar en het middelste lag op zijn rug met de vier pooten in de lucht. Ook waren er acht of tien mannen gedood en even zoovelen ge- wond. Deze laatsten zaten half versuft op het gras, ofschoon een van hen zoo hard als hi] kon „Leve de Keizerriep. Een ander had een schot in de heup gekregen een groote kerel met zwarte knevels bij leunde tegen zijn dood paard, en zijn karabijn grijpende schoot hij die zoo bedaard af, alsof hij het om een prijs deed. De kogel trof mijn linker-kameraad August Myras voor het voorhoofd, en deze stortte dood neer. Toen wilde hij een andere Earabijn grijpen, die dicht bij hem lag doch eer hij die.kon bemachtigen, was hij door een onzer afgemaakt. Eerst dacht ik, dat de Fransche kurassiers op de vlueht waren gegaan maar dat lag niet in hun aard. Zij waren ons carre voorbij gerend en vielen een regiment Hannoverschen aan, die nog in linie stonden gesehaard. Deze werden door hen behandeld zooals ze ons zouden behandeld hebben, indien wij minder vlug waren geweest om carre's tevormen. In een oogenblik waren zij in de pan gehakt. Het was een akelig gezicht, die dikke Duitschers schreeuwende heen en weer te zien loopen achtervolgd door de kurassiers, die hoog opgericht in den stijgbeugel stonden, om beter hunne lange zwaarden te kunnen hanteeren. Ik ge- loof niet dat er honderd van hen in leven bleven. De Fransche kurassiers kwamen ons daarna weder voorbij, luid schreeuwende hun bebloede wapens zwaaiende. Zij deden dit in de hoop dat wij onze geweren zouden afschieten. Onze kolonel was evenwel een veel te geoefend sol- daat om ons zulks te veroorloven want op dien van China schijnt nu voor den opstand te zijn gewonnen. Na den val van Nanking hebben d( revolutionnairen plan op te rukken naar Peking. De correspondent van de ,/Frankf. Ztg.' aldaar weet te berichten dat tegenstand hope- loos schijnt. Volgens een gerucht maakt Joean-sji-kai zich gereed uit Peking naar Tientsin te vertrekken of te vluchten Tevens zal het bof de hoofd- stad verlaten. De onderhandelingen van Joean met de Fransche bankiers over de leening van 60 millioen, schijnen niet te vlotten. Het blijkt dat de berichten van het vormen van een zuid-Chineeschen statenbond, met generaal Li als president, en bet bijeenkomen van een revolutionnair parlement te Sjanghai geen losse praatjes zijn, maar berusten op feiten, die ver- strekkende beteekenis hebben. Afgevaardigden van 14 opgestane provincies zuilen te Sjanghai bijeenkomen. Dezen zullen ongetwijfeld de republiek uitroepen, en de kans is groot dat de mogendheden de nieuwe repu bliek aanstonds zullen erkennen. De berichten over Europeanen-moorden in China blijken zeer overdreven. De Zweedsche consul te Sjanghai spreekt het Reuter-bericht tegen, dat in Sianfoe een Zweedsche onder- wijzeres en haar kinderen zijn vermoord. Er komen nu weer berichten van Chineesche roovers en toenemende onveiligheid in bet Jangtse gebied, waar de vreemden handels belangen hebben. Vermoedeiijk ook overdrevt-n om internationale interventie uit te lokken, ten-einde de ,/invloedssferen" uit te breiden. De gezanten te Peking besloten de wachten voor de ambassades elk tot 300 man te ver- sterken. De .Gazette de Hollande" verneemt dat de Minister van Oorlog het voornemen heeft het depot van discipline te Vlissingen op te heften,daar deze instelling overbodig is geworden, sedert de vervorming van het leger in een macht bijna uitsluitend samengesteld uit milicieus. Nu de diensttijd niet langer dan eenige maanden duuvt, herbergde de strafstelling jaar- lijks slechts een gemiddelde van zes man, doch de kosten beloopen 40.000 gulden. afstand hadden onze kogels weinig kunnen uit richten en zij zouden ons hebben neergesabeld voor wij den tijd hadden gehad onze geweren opnieuw te laden. De kurassiers verdwenen daarop achter den heuvel, gereed om ons terstond weer aan te vallen, zoodra wij geen carre meer vormden. Wij begrepen dat en bleven onze positie be- houden. Maar nu werd het nog niet beter, want er kwam een batterij van twaalt kauonnen aan het woord die wij nog niet hadden gezien en die haar kogels juist in ons midden wierp. Een van hun kanonniers kwam op den top van den heuvel en stak een handspaak in den grond om zooveel te beter te kunnen mikken. Niemand schoot op hem, daar ieder zulks aan zijn buurman overliet. Vaandrig Samsom, de jongste van ons regiment, vloQg uit het carre en rukte de handspaak wegmaar als een meeuw, die op een visch neerschiet, kwam een Fransch lancier den heuvel oprennen en doorstak hem. //LenaLenariep de arme jongen en viel dood neder, ter wij 1 de lancier, door ge- weerkogels doorboord, naast hem neerviel. Maar de batterij opende haar vuur, zoodat we genoeg met onszelven hadden te doen. Een carre is een goede zaak om de cavalerie op een eerbiedigen afstand te houden maar tegenover kanonskogel wel het ergste wat men kan bedenken. Dat leerden ons spoedig de bloedige strepen, die door onze rijen liepen. Verplaatsten wij onze carre, dan werden ook spoedig de kauonnen anders gericht en stelden wij ons in linie, dan zouden dadelijk de kurassiers weer op ons af- komen. TER NEUZEN, 27 November 1911. In de op Donderdag a.s. des voormiddags te 10 uren te houden open bare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van J. C. van Leeuwen, houdende aan- vraag om concessie tot het bouwen en exploi- teere'n van een steenkolengasfabriek. Voorstel aanvraag ontheffing van de ver- plichting. voorgeschreven bij artikel 48 van de wet tot regeling van het lager onderwijs. Benoeming van 3 leden voor het Burgerlgk Armbestuur; aanbevolen ter benoeming wor den de heeren A. H. DonzeC. J. de Nijs en A. Kooman, aftredenden, benevens de heeren A. C. Lensen, A. P. J. F. Begheijn, en J. Njjssen. Voorstel tot uitkeering van den vierden termijn van het pensioen toegekend aan wijlen den beer J. Wiskerke. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van het bestuur der brandweer, houdende aanvraag om verhooging van de vergoeding voor ververschingen. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand ter voorziening in de vacature W. S. J." Dieleman. Ter benoeming worden aan bevolen de heeren A. PL Donze en L. C. Wabeke. Voorstel tot het verleenen van vergunning tot het verleggen van een uitweg over gemeen- t.egrond. Voorstel tot afwijzing van het verzoek van het bestuur van de afdeeling Ter Neuzen van den algemeenen Nederlandschen (Teheel-Onthouders- Bond houdende aanvraag om het gebruik van een schoollokaal ten behoeve van het geven van onderwijs in het alcohol-vraagstuk. Verzoek van het Bestuur van de Vereeniging „De Vereenigde Werklieden" omtrent verhoo ging van de reeds toegekende subsidie. Voorstellen omtrent aanvragen om ontheffin- gen van plaatselijke belastingen. "Vaststelling van het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1911. Vaststelling kohier sehoolgeld 4e kwartaal 1911. Wijziging begrooting voor 1911. Af- en overschrijving in de begrooting voor 1911. Blijkens de memcrie van antwoord op de waterstaatsbegrooting voor 1912 wordt in zake de uitbreiding van de havenwerken alhier medegedeeld dat een van de eerste vereischten voor de tot staudkoming van de ontworpen havens was, dat de exploitatie daarvan verzekerd zoude zijn. De daaromtrent met de spoorweg- maatscbappijen gevoerde onderhaudelingen hebben onlangs tot overeenstemming dienaan- gaande geleid. Nadat de bedoelde overeenstemming was verkregen, is, in verband met de toegezegde medewerking der provincie Zeelaud, het pro- vinciaal bestuur thans in de gelegeiiheid gesteld over het plan zijn oordeei uit te spreken. Erkend wordt dat de toestand van het Veersche Gat en de Zandkreek te wenschen over laat en tot gegronde klachten aanleiding gaf, wegens het, ten gevolge onvoldoende diepte op sommige punten, aan den grond geraken van schepen. Voor verbetering worden maatregelen over- wo<*en. De kosten worden geraamd op f 60,000 Wij waren blij, opnieuw het getrappel der paardenhoeven te hooren, want dan zou bet kanonvuur tenminste worden gestaakt en zouden we weer kunnen schieten. En dezen keer mikten wij goed, want we waren half dol van woede wat mij althans betreft. de menschenlevens konden me niet meer schelen dan de schapen- levens op den Corriemuir. Eindelijk komt men zoover, dat men nergens meer om geeft de angst gaat er heelemaal uit en men verlangt niets liever dan zich te kunnen wreken op iemand, voor de verliezen die men geleden heeft. (Wordt vervolgd). RAST. Olt blad vemchljnt tl»»n<1 »*-, Wuenndsf- en Vi-ijilaaravond, ulticeinndenl op KeeatitnigeD by lie Kir ma p j. VAW OB liSHK. te *e» Wenaen. De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Op onb ire Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Ilunderdag den SO November IOII, des voormiddags te 10 are. Ter Neuzen, den 27 November 1911. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 1 iwnwnini'ai—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1