Tsr Hsuzsnscfee Gourant Donderdag 23 November 1911. No. 5690. TV7"E1EiXDIE3 33Ij-AJD- Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. De Italiaansch-Turksche oorlog. Het slechte weer in Tripoli en Barka heeffc Jtalianen en Turken tot een wapenstilstand ge- dwongen. De overstrooming van de Italiaansche looporaven, schijnt door de Turken te zijn aan- o-ericht, die het water in de nchting van de Italiaansche voorposten leidden. Dat opzet in 't spel was maakt men hieruit op, dat de vloed door de straten van Tripoli zich een weg naar zee baande. In gewone omstandigheden wisten de Tripolitanen hun stad voor zulk 'n over strooming te beveiligen, maar nn de vijand in 't land is, mocht het water veroielen wat het kon. En de golven spoelden de Italiaansche verschansingen weg, de soldaten moesten hals- over-kop voor de woedende golven terugwijken, in de haast meenemende wat voor de hand lag, geweer, patronen, slaapdeken. Dat er op die wijze heel wat in den steek werd gelaten, is te begrijpen. In de stad zelf heeft 't water geen schade gedaan. De Arabieren zijn meestevs in t uiidenken van slimme trues om den vijand afbreuk te doen. Zoo verhaalt Luigi Barzim't volgende shmmig- heidje nit de eerste dagen van de Italiaansche bezetting. Te Tripoli wordt een begratenis gehouden Twee mannen met een draagbaar, waarop in een doek gewikkeld een gedaante ligt, gevolgd door huilende, diepbedroefde vrou- wen en kinderen, willen naar het kerkhof, om daar hun betreurde doode te begraven. De soldaten houden den stoet aan, onderzoeken de heele bende (als een Engelsch correspondent dat gezien had, dan was dat weer als een wreed onmenschelijk optreden gekwalificeerd) en de gedaante op de baar, onder den doek, blijkt een hoop geweren, munitie enz. te zijn, de kinderen en vrouwen blijken hoopen patronen bp zich te hebben. 'sNachts ziet men aan den woestijn-horizon geheimzinnige lichten, die signalen schijnen te zijn, waarmee de Turken zich in verbinding .stellen met de bewoners van Tripoli. De jongste berichten uit Iripoli melden dat de sjeik der Senoessi is overledenVoor de ltalianen alweer een geduchte vijand minder, maar het is niet te denken dat zijn opvolger den pas begonnen heiligen oorlog weer zal aflasten. Een Arabische afgevaardigde van het Turkscbe parlement Fooroel bei, heeft een manifest tot de Arabieren gericht, waarin hij dezen oproept hun veldarbeid in den steek te laten en te strijden. Hij dreigt hen, voor het geval, dat ze niet willen gehoorzamen, dat hun vee zal sterven en hun graan hun zal worden afgenomen. Mansoer pasja, Turksch parlementslid, voor Bengazi, is te Konstantinopel aangekomen, en heeft den grootvizier meegedeeld datde vereenigde Arabieren en Turken sterk genoeg zijn, om den ltalianen een tocht naar het binnenland van Tripoli te beletten. Zij hebben slechts behoefte aan veel geld. Het geschut van de Italiaansche vloot had den Turken groote ver- liezen toegebracht, terwijl de Italiaansche veld- artillerie tot nog toe weinig kwaad gedaan had. Van den stryd ten Oosten van Tripoli ver- haalde Mansoer, dat de Turken en Arabieren tweemaal de Italiaansche verschansingen aan- vielen, die door Bersaglieri verdedigd werden. Fethi bei voerde het bevel. De Turken en de Toearegs drongen de verschansingen bir.nen en veroverden vier machine-geweren, twee veld- kanonnen en eenige honderden Mausergeweren. De Ttalianen lieten meer dan 100 dooden en vele gewonden achter. Nadat de Turken zich in de verschansingen genesteld hadden, volgde een bombardement van de Italiaansche vloot met al haar scheepsgeschut, wat hun een ver- lies van bijna 2000 dooden toegebracht moet hebben. De Turken konden tegenover dit bom bardement niet stand houden en trokken zich in goede orde op hun vroegere stellingen terug De vrede zou dichter bij zijn dan men denkt. De beurs te Rome vertoonde koersstijgingen op de aanhoudende geruchten van vrede. Zelfs de Italiaansche premier Giolitti is vredesgezind en voorspelde dat 'tbinnen enkele dagen vrede zal zijn. Die geruchten missen alien schijn van waar- heid. Het trekt de aandacht dat tegelijker- tijd dat de Turksche kroonprins den Engelschen koning, op zijn doorreis naar Indie, gaat be- groeten er een deputatie uit Konstantinopel per slagschip ,/Hamidie" naar den Tsaar te Livadia gaat, om hem 'n eigenhandigen brief van den sultan te overhandigen. Krause, de oorlogscorrespondent van het ffBerl. Tbl", brengt de volgende be.schuldigin- gen tegen de ltalianen in lo. dat de ltalianen, in strijd met het volkenrecht, na de hevige gevechten van einde October kanonvuur openden op de Arabieren, die de gevallenen trachten te verzamelen, en hen dwongen zich terug te trekken 2o. dat de ltalianen tijdens het geveeht 40 Arabische non-combattanten, onder wie vrouwen, voor de troep uit lieten marcheeren. De derde beschuldiging is gericht tegen den Minister-president Giolitti, die eenige dagen nadat de Minister van Oorlog officieel ontkend had, dat de Arabieren Italiaansche ge wonden verminkten, in een interview dat dooi ,/Reuter" over de geheele wereld verspreid werd, verklaarde dat de Arabieren de Italiaansche gewonden doodden en gruwelijk mishandelden. R. TWEEDE KflUlE Vergadering van Dinsdag. Indische begrooting. De heer Bos, zijn Maandag afgebroken rede voortzettende, dringt aan op krachtigen voortgang met de economische ontwikkeling, en brengt hulde, zoowel aan den Minister van Kolonien als aan den Gouverneur-generaal voor hetgeen op dit gebied tot dusser reeds is tot stand ge- bracht. Maar wil Indie krachtig en snel tot ontwikkeling worden gebracht, dan kan het Europeesche kapitaal niet gemist wordenal is hij 't er tnee eens dat particuliere onder- nemingen belangrijk moeten bijdragen in de Staatskas. Gewaakt moet voorts worden tegen het scheppen van groote monopolies. Ter ont wikkeling van Indie zyn noodig menschen en geld. Spreker betreurt 't dat zoovele jongelui, na de H. B. S. met Sjarigen cursus te hebben doorloopen, wegens gebrek aan middelen niet naar Indie kunnen gaan. De Regeering opens voor dergelijke jongelingen door een beurzen- stelsel den weg naar Indie. Tenslotte bespreekt de heer Bos de onderwijs- kwestie en betoogt dat er meer scholen noodig zijn, wil men ook de economische ontwikkeling van den inlander verheffen. Spreker verdedigt tegenover den heer Kuyper het werk van dr. Snouek Hurgronje als uit- nemend praktische politiek. Ook de heer Hugenholtz bestrijdt de richting door dr. Kuyper gister aangegeven. Het hoofd- bezwaar echter tegen Kuyper's ouderwjjs-poli- tiek is de overbrenging van het bijzonder onderwijs naar Indie, dus het opdringen aan de inlanders van den christelijken godsdienst, en zulks van overheidswege. Spreker is t volkomeu eens dat dit ons bestaan als koloniale mogend- heid kan gaan bedreigen. Na de pauze werd nader besloten de Justi- tiebegrooting te behandelen Donderdag-avond Daarna zal de begrooting van Buiten- a s. landsche Zaken behandeid worden. Aan de agenda is nog toegevoegd de motie-Dolk be- treffende de gebouwen aan het Binnenbof. Bij de voortzetting van het algemeen debat over de Indische Begrooting, betoogt de heer Thomson, dat als men werkelijk gaat doen aan de actieve christelijke politiek, waartoe gead- iseerd wordt van Kuyper tot Bogaardt, reactie niet zal kunnen uitblijven. Uitvoerig kritiseert spreker de rede van dr. Kuyper. De heer De Yisser neemt geheel voor zijn rekening de stellitig, dat Nederland als moeder- land en Christelijk land ten opzichte van Indie behoort te staan. Alleen moet de Regeering de taak der Kerk geenszins overnemen, en mag geen dwang uitoefenen met betrekking tot de religie der onderdanen. De heer De Stuers betoogt dat het moeilijk is na te gaan of de toestand op Atjeh normaal is geworden, en zulks omdat van Atjeh zoo weinig betrouwbaars vernomen wordt. Overi- gens beweert spreker dat onze pacificatie-me- thode nog steeds gepaard gaat met dezeltde drama's als vroeger herhaaldelijk door hem geschilderd. Hij heeft nog tien jaren gevangenisstraf te goed en verklaarde reeds drie maanden te Rotterdam te vertoeven. Op hem werd gevonden een horloge en eenig geld, afkomstig uit de woonkamer van bakker Van Gool. Voorts was hij in het bezit van nog eenige andere voorwerpen, afkomstig van een diefstal door hetzelfde trio in een woning in de Taborstraat te Rotterdam gepleegd. Dat de politie zich in haar vaDgst verheugt, laat zich denken. De beide andere inbrekers wisten, met een ge- deelte van den buit, den dans te ontspringen. Te St. Oedenrode (N.-B.) zitten tal van brave dorpsneringdoenden in zak en assche. Eenigen tijd geleden werd aldaar een maal- derij met motorkracht opgericht, en hoog werd dra opgegeven van de voordeelen, die de nieuwe industrie voor de plaats zou opleveren. De eigenaar, herkomstig uit Kaatsheuvel, won spoedig aller vertrouwen, en werd hem dan ook gaarne allerwege crediet geschonken, totdat hij een dezer dagen, zeggende naar Rotter dam te gaan, om granen aan de Beurs te koopen, van uit Brussel eene briefkaart zond, dat hij niet meer terugkwam. De vlotteude achtergelaten gelden bedragen vier en een halven cent, die de erediteuren thans deelen mogen. Links en rechts hagelt het vorderingen. Tot zelfs bij zijn hospes staat de nieuwe industrieel in het krijt. Arme Rooyenaars In de vergadering van den raad der ge- meente Winschoten interpelleerde het lid Bra- der over dure levensmiddelen en werkloosheid. De heeren Brader, Bosch, Molema en Frank- forter wilden naar middelen zocht hebben. De- heer Pbaif wilde daarmee wachten tot de noodzakelijkheid bleek. De heer Brader: //Het schijnt, dat de heer Phaff een vreemdeling in Jeruzalem is. Meneer Phaff, een rijk geworden proletaries mag zoo iets niet zeggen.' De Voorzitter hamert en zegt, dat de heer Brader zijn kracht moet zoeken in argumenten en niet in persoonlijke beleedigingen. De heer Brader zegt zich daaraan niet te zullen storen, zoolang de voorz. aan anderen toestaat wat spr. niet mag. De Voorzitter hamert en zegt //Meneer Brader, ik kan geen persoonlijke beleedigingen toelaten." De heer Brader zegt zich aan den hamer van den voorz. niet te zullen storen, zoolang de voorz. hem anders behandelt dan andere leden en dus onderscheid maakt. De Voorzitter: /Meneer Brader, zwijg!' De heer Brader //Ik zwijg niet." De Voorzitter: Meneer Brader, zwijgAls ik u tot de orde roep, heeft u te zwijgen. De heer Brader: ,/lk zwijg niet, want ik heb mij aan de orde gehouden. Zoolang ik niet buiten de orde ga, kan u mij het zwijgen niet opleggen." De Voorzitter //Ik schors de openbare ver gadering." De heer BraderSchors part tot de jongste dag." Na heropening was 't alies nam de raad een motie-Bosch aan, waarin B. en W. werden verzocht zoo noodig met voor- stellen te kornen. beambte een kreet van ontsteltenis. Er heerschte een onbeschrijfelijke wanorde in den wagen een aantal postzakken lag opengesneden op den vloer, en men waadde letterlijk door de rond- gestrooide brieven. Twijfel was natuurlijk niet mogelijk erwa» in den waggon ingebroken. Dadelijk ging de beambte zijn chef waarschuwen, maar reeds vertrok de trein weder en pas te Lyon kon men zich grondiger overtuigen van den treurigen staat van zaken. Zoodra de trein stilstond, be gonnen eenige postbeambten, bygestaan door een aantal inspecteurs der mobile brigade, met het verificeeren. En dra sloeg de ontsteltenis tot verbijstering over, toen men moest constateeren, dat er van de vier waggons drie door de boosdoeners wa- ren bezocht en dat er niet minder dan vijftig postzakken waren opengesneden. De deuren der waggons waren alle onaan- geroerd gebleven, evenals de hangsloten aan die deuren, maar een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de kleine uitkijkvenstertjes ter verbetering ge- Een beruchte inbreker gepakt. Toen Zondagavond de bakker Ant. P. van Gool, in de Ziondwarsstraat te Rotterdam, met zijn gezin thuis kwam, ondekte hij sporen van inbraak, en eensklaps stormden drie inbrekers in verschillende richtingen het huis uit. De bakker zette een hunner achterna. Vluchtende loste de inbreker vier revolverschoten. Door een ervan kreeg de bakker een schramschot in het been. Een ander schot was gericht op den politie-agent Meijer. Toen de vluchteling dit loste, werd hij door een anderen agent met de sabel neergeslagen en gearresteerd. Het bleek, dat de Rotterdamsche politie een buitengewoon goede vangst had gedaan. De gearresteerde bleek nl. te zijn de beruchte Kees Donker, die in deD nacht van 15 op 16 Juli uit de gevangenis te 's Hertogenbosch was ge- vlucht in gezelschap der inmiddels eveneens weer geknipten Willem Roos, De Haan en Wijnen. Hij had zijn haar geverfd en droeg een blauwe bril. Hij had zich daardoor onkenbaar gemaakt. voor en achter aan waren. Toen werd doeners waren onder laddertjes naar het hadden de vensters horn veur mien pais en vree en Vier leden stemden tegen. De millioenen-po8troof. Omtrent een buitengewoon brutalen postroof in den trein van Parijs naar Lyon, doet de z/Matin" het volgende verhaal, hetwelk de on- gemeene handigheid en koelbloedigheid der dieven alle recht laat wedervaren. Trein no. 11, waarin de root gepleegd werd, uitsluitend samengesteld uit postwagens, waar, in zakken of op planken, enorme hoe- veelheden brieven en poststukken van groote waarde liggen opgestapeld, die dagelijks over Parijs van het noorden van Frankrijk en van Engeland naar het zuiden van Italie vervoerd worden. De trein vertrekt om 8.45 's avonds van het Gare de Lyon te Parijs, heeft tot Lyon-Perrache zes halten en vervolgt van laatstgenoemde stad af, waar hij om 3.57 in den morgen aankomt, zonder ophoudeu zijn bliksemsnellen loop tot aan Marseille. Vijf-en-twintig postbeambten werken van 3 uur 's middags af hard aan de voor-schifting der tienduizenden brieven, die alsdan in zakken van zeer sterk linuen worden gesloten, en een paar minuten voor het vertrek van den trein in de speciaal daarvoor bestemde postwaggons worden opeengestapeld. Vrijdagavond ging trein 11 weg met 4 post- waggons aan den staart van het convooi, voor- afgegaan door 5 andere postwaggons, waar de ,/ambulanten" zouden doorgaan met het schiften der nog niet gerangsehikte poststukken. Op het oogenblik, dat de trein te Mafon stopte, het vijfde station van Parijs af, kreeg een der postbeambten van den trein-chef bevel, om een aantal onderweg geschifte postzakken in een der vier achterste wagens te gaan brengen. Zoodra by den wagen was binnengetreden, uitte de iederen wagen verbrijzeld alles duidelijkde boos- het rijden de smalle ijzeren wagendak opgeklommen, ingeslagen en waren zoo naar binnen gekomen. Sporen boven op de waggons toonden duide lijk aan, dat de dieven van voor tot achter over alle vier de waggons zijn heengekropen, onder het rijden. Den vierden wagen lieten zij voor- zichtig links liggen, wijl daar de trein-chef achter het uitkijkvenster stond of heette le staan. De derde waggon echter genoot de eer van een langdurig bezoek. Daar lagen de poststuk ken voor Indo-Ohinaen China bestemd. Blijkbaar goed op de hoogte, lieten de dieven alles liggen wat voor hen geen of weinig waarde had (o.a. een pak met diplomatieke stukken voor den Franschen gezant in Turkije) en kozen op slag de pakken met uiterst waardevolle aangeteekende brieven uit, vol effecten en wissels. De //Matin" zegt, dat men, zelfs niet bij be- nadering, den omvang van den diefstal vermag vast te stellen, maar zeker is, dat het gestolen bedrag in ieder geval verbazend groot is. De recherche tracht er nu achter te komen, natuurlijk eerst waar de dief of dieven zich ophouden, maar dan: waar zij op den trein zijn geklommen, wanneer de diefstal werd uitge- voerd, en waar de dieven den trein verlieten die, tusschen haakjes, met een snelheid van 80 K.M. per uur rijdt. De strijd met de meterlange hoedennaald der dames wordt in Duitscbland thans ook door de Elzas-Lotharingsche spoorwegdirectie gevoerd. Een dame die dezer dagen in een klein Elzasser station in den trein wilde stap- pen, werd door den dienstdoenden assisteut weer- houden met het verzoek eerst de onbeschermde naald uit haar hoed te nemen of van een dop- je of iets dergelijks te voorzien. De dame weigerde echter aan dit verzoek te voldoen, waarop haar, op grond van een toepasselyk artikel der spoorwegreglementen, het gebruik van den trein ontzegd werd, en zij van het station werd verwijderd, wijl zij geen gevolg had gegeven aan een uitnoodiging, door een be ambte in dienst tot haar gericht. ZEETIJDINGEN. Van 20 tot en met 21 Nov. Van 20 tot en met Oostsluizen alhier 40 36 afgeschutdoor afgeschut. t'usitie der Stoonisehepen. 21 Nov. werden door de binnenYaartuigen op- en de Westsl. 39 op- en 26 VAN VLAG. NAAM MVan r: oaar. Lading. ■20 21 21 20 V o«p Te» Keuteii i Pandion Airedale London Eng. s.s. Noor. s.s. 3619 Manchester 2979 New-Castle 1175 |St. Petersb. Antwerpen 1007 Eng. s.s. idem Deen. s.s Ned.mot.scb Angelina an Terk'euieni River Thames 2242 Londen Bamse 2711 Shields I'onr (.en) j 3075 21 Mersey Juno Portslade H. C. Andersen Jenny A vocet Ran Everilda Ellida Spigerborg 2562 1681 3759 5125 3985 4591 1893 474 4037 stukg. kolen bout als bijlr. stukg. ledig Antwerpen Hull Harburg Lovisa N arva Manchester Hernosand Trangsand Augustineb. jgraan stnkg. stukg. idem ledig hout idem stukg. hout idem Orland Berlin La Flandre Saltmcrahe Eemdijk W arkwortb Van (pent t 4151 New-Castle 6189 Blyth 1980 Burnt Island 2633 Goole 8635 Newport 1862 New-Castle Eng. s.s. idem idem Deen. s.s. Ned. s.s. Eng. s.s. Zweed. s.s. idem Deen. sch. Deen. s.s. 20 Noor. s.s. Deen. s.s. jBelg. s s. 21 Eng. s.s. Ned. s.s. Eng. s.s. s.s. HARALD vertrok 21 dezer van Rafsd naar Ostende. s.s. JENNY in lossing te Gent. s.s. RICHARD vertrok 20 dezer van Narva naar Gent, s.s. ELISABETH van St. Petersburg naar Ter Nenzen passeerde 21 dezer Elseneur. s.s. HELENA van St. Petersburg naar Velzen passeerde 22 dezer Skagen. s.s. MAGDALEN A in lossing te Ter Neuzen. ledig idem idem Btukg. ledig stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5