AI g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaaideren. No. 5690 SCHQQLBEH0EFTE1T. 51e Jaargang. Gemen^de berichteo. Donderdag 23 November 1911. Kantoor- en Schrijfbehoeften, rechtszakem. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor het overige Buitenland 2,—. Men abonneert zich bp aile Boekbande- Laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders Telefoon No. 2 5. Inzending van advertenti&n v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIENi Van 1 tnt 4 resrels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeltde adverten le wor prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op 18 De cember 53IS, des namiddags 3 wur, ten Gemeentehuize aldaar A in het openbaar aanbesteden, bij enkele inschrijving in 9 afzonderlijke perceelen, de levering van voor fie opeabare scholen, voor liet schooljaar aanvangende 1 Mei 1912, Bprijsopgave inwachten van ten behoeve der Gemeente-administratie te leveren voor liet dienstj^ar 1912. De voorwaarden, opgaven, monsters enz., liggen ter inzage van belanghebbenden op de Gemeente-Secretarie. Ter Neuzen, 20 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. TER NEUZEN, 22 November 1911 Door Burg, en Weth. is benoemd tot tpdelpk onderwijzer aan school B alhier, de heer A. N. Klaapsen, te Hnlst. Gisteren was het 25 jaar ge'eden dat de heer C. Klaassen, inspecteur van politie, alhier in dienst der gemeente kwam, met een tijdelijke aanstelling, terwijl hij een paar maanden later voor vast werd aangesteld, met den titel van inspecteur van politie. Dit was iets nieuws voor onze gemeente, waar men; behoudens den veld wachter, geen andere politie kende dan de marechaussee. Het was geen gemakkelijke taak, die de heer Klaassen daarmede had aanvaard. Dat hij van gewoon burger optrad als handhaver der veilig' heid en meerdere boosdoeners en overtreders in aanraking bracht met den strafrechter, om hen te waarschuwen niet op denzelfden weg voort te gaan, bezorgde hem natuurlpk niet de alge- meene gunst, 't allerminst van degenen die daardoor werden getroffen. Het staat echter vast, dat hij zich met vollen ijver heeft toegelegd op bet vervullen zijner opgenomen taak, en dat hij daarvoor meermalen FEUILLETON. IN DEN D00D VEREENIGD. Het is mijn plan niet een beschrijving van dien veldslag te geven. Ik zou het trouwens ook niet kunnen, want om de waarheid te zeggen, heb ik van hetgeen er dien dag voorviel later meer uit de boeken gelezen dan ik er zelf van gezien heb. immers, wat kon ik zien, te midden mijner kameraden en met een wolk van stof en kruitdamp voor mij uit V Het was uit de boeken en door hetgeen ik de volgende dagen hoorde vertellen, dat ik te weten kwam hoe onze zware cavalerie chargeerde, hoe zij over de beroemde kurassiers heenreed en die in de pan hakte, alvorens zij zich konden terugtrekken, Zoo hoorde ik ook, dat er storm werd geloopen en de Belgen tot wij ken werden gebracht, maar hoe onze atdeeling van Park en Kempt stand- hielden ''en de vlucht verhinderden. Ik kan spreken van wat ik zelf ondervond gedurende dien langen dag en over het weinige dat ik zag in oogenblikken, als de rook eenigszins op- trok en het kanongebulder even zweeg. En dat is ook hetgeen ik wensch te vertellen. Ons bataljon behoorde tot de reserve, die rechts voor de linie was geplaatst. De hertog vreesde, dat Napoleon beproeven zou, aan die zjjde om ons heen te trekken, teneinde ons in den rug aan te vallen. Alzoo waren drie Engelsche regimenten benevens de Hannoversche troepen en twee brigades lichte cavalerie daar blijken van tevredenheid ondervond van de zijde zijner superieuren. Het plaatselijk politiewezen is in dat tijdsverloop van 25 jaar aanmerkelijk veranderd. Zooals we hierboven schreven er was toen geengemeentelijke politie dan alleen een veldwachter. Deze werd na verloop van eenige jaren opgeheven, als zijnde overbodig geworden, en de inspecteur heeft thans reeds vele jaren een vijftal agenten onder zich, waarmede de dienst zoodanig wordt uitgevoerd, dat zij die de strafwet te vreezen hebben of dadeu willen verrichten die hen daarmede in strijd brengen, zeker met de Ter Neuzensche gemeentepolitie rekening houden. Meermalen hebben de kolommen van ons blad melding gemaakt van ontdekking van daders van misdrijven en vooral van aanhouding van gesignaleerden, als een bewijs dat de politie, onder aanvoering en leiding van den inspecteur, op zijn quivive is. Ook van het nieuwste hulpmiddel der politie, den politiehond, wist de inspecteur gebruik te maken, en de daden van zijn //Max" werden ook reeds in ruimer kring bekend. Met het oog op zijn jubileum is den inspecteur door zijn familiekring zijn welgelijkend portret met dat van zijn scherpzinnigen //Max", (in groot formaat) vervaardigd door den heer Elzinga, fotograaf alhier, geschonken. Gistermiddag waren in de raadzaal ver- eenigd de burgemeester, de wethouders, de leden van den gemeenteraad en een aantal notabele ingezetenen, in welker midden de inspecteur, de heer Klaassen, op uitnoodiging van den burge meester verscheen. De burgemeester betuigde den jubilaris dat het hem genoegen deed daar een aantal inge- zetenenen te hebben vereenigd, die den inspecteur een bewijs van belangstelling wilden geven, met den heuglijken dag dien hij vierde. Hij heeft tocb, sedert 21 October 1886 in dienst der gemeente trouw zijn plicht vervuld, en spreker gevoelde behoefte hem, ook namens de aanwezigen, met dezen dag geluk te wenschen, terwijl hij het een aangename taak beschouwde, hem namens die heeren een bewijs van erkente- lijkheid te kunnen overhandigen. Dit wordt hem geschonken door een aantal idgezetenen die op prijs stellen de wijze waarop de heer Klaassen zich als inspecteur van politie van zijne moeilijke taak heeft gekweten, eene functie die hij heeft vervuld met nauwgezetheid en zonder aanzien des persoons. Spreker wenscht den jubilaris nogmaals geluk met dezen heugelijken dag en drukte de hoop uit, dat hij dien, met zijn gezin, aangenaam zal kunnen vieren en deze nog lang bij hem in herinnering zal blijven. Ten slotte overhandigde spreker aan den jubilaris het huldeblijk, zijnde een goudenhorloge met inscriptie, en een album, met de namen der schenkers, benevens een enveloppe met inhoud, die spreker hoopte dat hij in het belang van zijn gazin zou kunnen aanwenden. De inspecteur dankte hierna den burgemeester voor de tot hem gesproken aanmoedigende woorden, en de aanwezigen voor het hem ge schonken blijk van waardeering. Dit schenkt hem moed om op den door hem ingeslagen weg voort te gaan, wat hij nog lang, op de tot hiertoe gevolgde wijze hoopt te doen. De jubilaris dankte daarna de aanwezigen persoonlijk voor de hem gebrachte hulde en vroeg en verkreeg daarna verlof, zijne familie mededeeling te gaan doen van hetgeen hem hier wedervaren was. Wegens huiselyke omstandigheden werd het jubile in den huiselijken kring in stilte herdacht. Reeds in de laatste dagen ontving hij geluk- wenschen van verschillende rechterlijke amb- tenaren, met wie hij tijdens zijn loopbaan in aanraking kwam. J.l. Zondag werd te Antwerpen eene ver- ;adering gehouden van afgevaardigden der af- eelingen van Breda's Kruisverbond uitZ.-Vl. O. D. en een tweetal leden van het Bondsbe- stuur van Breda's Kruisverbond om te komen tot stichting eener propaganda-commissie voor Z.-V. O. D. Aanwezig waren van het Bonds- bestuur de heeren Alb. van der Kallen en M. Verhoeven Jr. en als afgevaardigden van de afdeelingen de heeren Schelphout (Hulst). M. van Goethem (Sas van Gent), Van de Reit (Ter Neuzen) en J. Gillissen Jr. (Westdorpe). Besloten werd de commissie te stichten. Zij zal bestaan uit vjjf leden, te kiezen uit de af deelingen em zal een eigen reglement en eigen financien hebben. Zij staat onder toezicht van het Bondsbestuur. Men besloot binnen eenige maanden in een grooten propagandatocht de verschillende ge- meenten in O. Z.-Vl. te bezoeken, teneinde te trachten meerdere afdeelingen op te richten, terwiil de verdere propaganda door het ver- spreiden van gesehriften en brochures zai ge- voerd worden gelegerd, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. De aanval der Franschen was echter meer op het front gericht, zoodat het reeds laat op den namiddag was alvorens onze hulp noodig was. De Engelsche batterij, die het vuur had ge- opend, ging steeds door aan onze linkerzijde en een der Duitsche was rechts aan het werk, zoodat wij geheel in een wolk van rook waren gehuld. Maar zoo onzichtbaar waren we toch niet, of een twintigtal kogels uit de Fransche kanonnen tegenover ons kwamen fluitend op ons at" en vielen te midden der onzen. Bij het hooren van dat fluitend geluid boog ik onwil- keurig het hoofd. Maar onze sergeant gaf mij met het handvat van zijn hellebaard een stoot in de ribben terwijl hij zeide,Wees toch zoo overdreven beleefd nietals je geraakt bent is het nog vroeg genoeg om voor goed een buiging te maken." Een dier kogels trof vijf man die weldra een bloedige massa vormden. Ik zag den kogel als een rooden bal op den grond liggen. Een andere ging door het paard van den adjudant met het ploffend geluid van een steen, die in den modder valt. Drie vielen meer rechts, en naar de beweging en het geschreeuw te oor- deelen, begrepen wij, dat ze raak waren geweest. z/Wat dunkt u, majoor," zei de adjudant tegen majoor Reed, die vlak naast mij stond, //zou het voor onze manschappen niet beter zijn, plat op den grond te gaan liggen, uu de kogels tot hier komen z/Och," antwoordde deze, //ze zijn nog jong het is wel goed, dat ze er wat aan wennen." Ook een bijslag De raad te Middelburg besloot in haar jongste vergadering tot het geven van bijslag op de loonen der personen in gemeenteaienst de reveling werd aan burgemeester en wet houders overgelaten. Deze hebben nu een regeling getroffen, die tot zeer eigenaardige resultaten aanleiding heeft gegeveuzoo zijn er acrenten van politie die per week 5 cent, zegge vijf centmeer krijgen terwijl collega s van hen bijna een gulden opslag ontvangen. Niet veroordeeld en toch in de gevangenis Dinsdag meldde zich bij de politie te Middel burg eene vrouw aan, die nog twee dagen heehtenis moest uitzitten, haar door den kanton- rechter te Breda voor het venten zonder ver- gunning opgelegd. De vrouw was echter ook moeder en bracht haar 2 maanden oud kind, dat nog niet zonder moeder kon zijn mede. Deze kleine zal dus onschuldig twee dagen in het huis van bewaring doorbrengen. Bij beschikking van de rechtbank te Middel burg is rechtsingang verleend met last tot instructie in de zaak tegen J. v. L., 81 jaren, bootwerker te Ter Neuzen, beklaagd van mis- handeling. ,/Ze zullen daarvoor nog gelegenheid genoeg hebben, eer de dag ten einde is," gromde de ander. Maar op hetzelfde oogenblik bespeurden we, dat de scherpschutters en het 52ste regiment Daast ons al op den grond lagen, en gaf kolonel Reynall bevel, dat ook wij ons moesten neder- leggen. En toen we een oogenblik later de fluitende kogels als hongerige wolven over ons heen hoorden gaan, waren we met dat bevel reeht in onzen schik. Ook nu vernamen we nog telkens een krak en een plomp, gevolgd door een gil van piju een bewijs, dat we zware verliezen ledem Er viel nu een fijne regen en hierdoor bleef de rook laag hangen, zoodat we alleen konden zien wat in onze nabijheid voorviel. Maar volgens het gebulder der kanonnen moest de slag algemeen zijn. Vierhonderd stukken werden aanhoudend afgevuurd en het gebulder was zoo vreeselijk, dat ons tromraelvlies dreigde te barsten. Verscheiden dagen later hadden de meesten onzer nog suizingen in de ooren. Vlak tegenover ons, op de helling van een heuvel stond een Fransch kanon, en we konden van tijd tot tijd duidelijk de manschappen onder- scheid'en, die het bedienden. Het waren vlugge kerels met nauwsluiter.de kleeding en vederen op de hooge sjako's. Ze werkten hard, aan houdend zagen we hen laden, en met den ge— schutwisscher werken. Toen wij ze voor het eerst opmerkten, waren ze met hun veertienen, en toen we er na eenigen tijd weer naar zagen, was hun getal ingeslonken tot vier, die ijveriger dan ooit bezig waren. Ter zij de van ons bevoud zich de hoeve Hougou- z/De waschvrouwenrok" nieuwste Pa- rijsche modesnufje. Na den broekrok kon haar tegenhangster, de zeer korte rok, bezwaarlijk langer op zich laten wachten de vrouwelpke mode houdt van bruuske tegenstellingen. Over het jongste modegeheim van de firma 1 aquin te Parijs wordt het volgende verklapt. Mevrouw Paquin's nieuwste creatie voor de aanstaande lente is de „jupe laveuse" of waschvrouwenrok aldus genoemd, omdat hij de tot dustferre be- scheidelijk door den rok verborgen beenen op de zelfde wijze blootlegt, als zulks bij de hoog- opgebonden rokken der waschvrouwen het gevalis. In de taille opgenomen, valt de rok tot even over de knie, en zet zich vandaaar af voort in een verlengstuk van doorschijnende tule, zoodat men hier doorheen het onderste, volgens madame Paquin, het fraaiste gedeelte der in fijne kanten kousen gehulde beenen kan be- mont, waaromheen den geheelen morgen vreeselijk werd gevochten. Deuren, vensters en de heggen, die den boomgaard omringden, stonden in vuur en vlam, en uit het binneuste steeg een ge schreeuw en gegil op, zooals ik nog nooit van mijn leven heb gehoord. Het houtwerk was half verbrand en de muren met kogels doorbooid. Tienduizend man bevonden zich er voor, die geen middelen oubeproefd lieten om de poorten te verbreken en naar binnen te dringen. Maar daar binnen waren vier honderd van onze gaide, die 's avonds tot op de helft waren geslonken, en geen enkelen Franschmau heeft een voet Over den drempel gezet. Ook de Franschen vochten als leeuwen. Het leven scheen voor hen niet de minste waarde te hebben. Een van hen nog zie ik hem voor mij een sterk, groot man, kwam midden door het vuur alleen bij een der zijpoorten en beukte er met een zwaren hamer op los, zijn manschappen toeroepende hem te volgen. Lan ger dan vijf minuten stond hij daar tegenover de geweerloopen, die hem aanvankelijk spaarden maar ten laatste werd hij door een geweerscliot uit een boomgaard neergelegd. Zoo kwamen er later nog meer, soms drie of vier te gelijk, even moedig en dapper alsof zij het geheele leger achter zich hadden. Gedurende den geheelen morgen bleven wij het gevecht bij de hoeve Hougoumont gade- slaan, zonder er zelf deel aan te mogen nemen. Eindelyk begreep onze hertog, dat de achter- hoede niets de vreezen had en besloot hij ons aan het werk te zetten. (Wordt vervolgd). ECZEISCHE COIRAST net/ LTUltviiiuuu J I 7" 7 T7 T u vi Dlt ttlad werseliljiit Woensdag. en *rrijrtai*av«n<I, atigexooiterd -niiiaMiPi iimi ii iiiiii —■—■IIIIIil HI I i|n| Hiillli l cj O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1