Gemeogde herichten. De hanen wonnen E. Verhijfte ea C. Oortvriendt de biefstuks E. Spietael en W. tan Drongelen. Axel. De in deze gemeente gehouden col- lecte ten bate van de slachtoflers van den storm op 30 Sept. heeft opgebracht 124.02. IV estdorpe. De collecte ten behoeve van den watersnood heeft in deze gemeente opgebracht V lissingen. In het wetsontwerp, waarbij aan deze gemeente toegestaan wordt tot 1 Januari 1915 een plaatselijke belasting op het gedistil- leerd te heffen, wordt het bedrag bepaald op ten hoogste f 7,50 per H.L. ad 50 pCt. sterkte. Tot nog toe bedroeg de plaatselijke accijns f 17,50 per H.L., zoodat volgens dit regeerings- voorstel slechts s/7 van de tegenwoordige be lasting mag worden geheven. Waar de hoofdelijke otnslag voor 1912, niettegenstaande het vertrek van de bookmakers, en dus een aanzienlijk ver- minderde draagkracht, is verhoogdmoeten worden van 118,000 op 136,000 zal nu de plautsel jce accijuzen ruim /lO.OOOminderzullen opbrengen het niet zoo gemakkelyk gaan de begrooting sluitend te maken. lenzij, wat niet verondersteld mag worden, in het voorstel een fout is geslopen en het voor- gestelde bedrag van heffing niet f 7,50, maar wederom 17,50 bedraagt Met voormalig Beursgebomv te Vlissingen. Het Beursgebouw op het Beursplein te Vlissingen is een der weinige overgebleven monumenten van oudheid in die gemeente. Dit gebouw heeft in den loop der tijden reeds een groote verandering ondergaan, welke uit oudheidkundig cogpunt bezien, het geheel ontsierde. Thans wordt voorgesteld het torentje op dit Beursgebouw en het leien dak af te breken, en daarvoor een plat dak in de plaats te brengen. In de //Vliss. Ct." komt de heer B. van Brucken 1 ock te Middelburg, secretaris van „Nehalennia", en correspondent van den Bond z/Heemscbut" tegen dit voornemen op en schrijft o. a. Was het reeds niet genoeg, Vlissingers, dat uw stadhuis, uw kerken, kasteelen, stadspoorten en verdere merkwaardige gebouwen in den loop der tijden, betzij door het vuur hetzij door den moker, werden gesloopt. Moeten nu ook nog de fragmenten der oude Beurs (welk hoe zeer verminkt,toch eensieraad is van het Beursplein") worden vernield Moet de gevangentoren of z/Westpoort" het eenig overgebleven fragment worden, hetwelk uit oude tijden tot U kwam Immers neen ongetwijfeld zijn er onder U, die het initiatief willen nemen tot het op touw zetten eener actie tegen het heilloos voornemen om een uwer laatste monumenten door sloopers- handen te laten vernielen. Als men Qud en arm is Middelburg. Door de marechaussee uit Hulst is alhier binhengebracht een 85jarige man, wiens eenig misdrijf hierin bestond, dat hij door armoede gedreven zonder middelen van bestaan rondzwierf. Deze beklagenswaardige grijsaard zit nu, dank zij onze heerlijke Neder- laudsche wetgeving, die voor zulke stakkers geen betere plaats aanwijst, in het huis van bewaring opgeborgen. En waar moet deze man dan heen Naar eene rijkswerkinrichting Maar daarvoor zullen hem de krachten wel ontbreken. Voor philau- thropen wellicht een mooie gelegenheid om in Verderop ontwaarden we nog een andere hoeve en vlak ernaast verscheen plotseling een troepje ruiters, dat stil stond en naar onze zijde tuurde. Achter de ruiters zagen wij een afdeeling hu- zaren. Vijf mannen reden vooruit. Drie van hen droegen helmen. Van de twee anderen had een een roode veer op den hoed en naast hem reed iemand met een laag hoofddeksel. //Bij Godriep de sergeant, //dat is hij Hij is Napoleon die daar op dat grijze paard. Ik wil er een maand soldij onder verwedden, dat hij het is Ik keek door mijn handen om te kunnen onderscheiden, om den man te zien die zulk een donkere schaduw over Europa had weten te verspreiden, die sedert vijf en twintigjaar alle volkeren had verontrust en zelfs onze ne- derige hoeve in Schotland niet had gespaard. Want wie anders dan hij was de oorzaak, dat wij alien Jacob, Eduarda en ik zelf, uit onze omgeving waren gerukt, waarin onze voorouders altijd rustig en tevreden hadden geleefd. Voor zoover de groote afstand mij veroorloofde gevolgtrekkingen te maken, was de beroemde veldheer een kort, ineengedrongen, vierkant ge- bouwd man. Hij had een kijker voor de oogen, dien hij met twee handen, de ellebogen ver van het lijf af, vasthield. Plotseling hoorde ik naast mij een zware ademhaling en omziende, ont- waarde ik Jacob, wiens oogen als vurige kolen glinsterden. „Dat is hij, Johan!" fluisterde hij mij in in het oor. (Wordt vervolgd). samenwerking met den oflficier van justitie dezen man zoo spoedig mogelijk uit de hechten is te ontslaan en hem inf een gesticht onder te brengen, waar hij zijn laatste levensjaren rustig zal kunnen sljjten. De politie te IVJiddelburg heeft aange- houden een Engelschie dame, die zich aldaar eerst in een van die eerste hotels had opge- houden en zich annbood tot het geven van conversatielessen. Zij deed tevens allerlei in- koopen zonder betalen, doch bleek noch geld noch legitimatiepapieren te hebben. Onder ge- leide is zij na&r B,otterdam gebracht en per Batavierlijn ng,ar Eugeland overgebracht. Men adres-geschiedenis. Het is gebeurd in een groote stad, dicht bij Den Haag. Een der eervolste burgers, de heer T. had een adres geschreven en verzonden aan den Gemeenteraad. Het was behoorlijk netjes gescbveven, op gezegeld papier, en het was verzonden volkomen volgens de protocolaire tradities. Eenige weken waren er reeds over- heen gegaan, toen de adressant, op een morgen om kwart over achten, bezoek kreeg van een heer die hem absoluut dringend noodzakelijk spreken moest. Het bleek een ambtenaar van de gemeente-secretarie. En wat hij op zijn hart had Ja hij zou maar ronduit vertellen zooals 't was het adres dat mijuheer aan den Raad gericht had, waszoek geraakt Het moest worden afgedrukt en overgelegd en later nog eens in 'tarchief opgeborgen, maar 't was spoorloos verdwenen. En nu kwam hij vragen of mijuheer zoo goed zou willen zjjn, 't nog eens op te schijven. Het zegeltje zou hij dan vergoed krijgen. De adressant deed 't met veel hoofdbrekens, verzond 't voor den tweede maal. Kleine vier weken geleden. Maar't zegeltje heeft hij nog niet terug Vrijdagavond omstreeks zeven uur werden te IJmuiden aan wal gebracht zeven man, behoorende tot de equipage van het Engelsche stoomschip //Envoy", dat op reis van Hull naar Stockholm in de Noordzee was gezonken. Zij waren opgepikt door den IJmuider stoomtrawler „Eveliue"', doch overgegeven aan den trawler //Gerard", die de schipbreukelingen meenam naar IJmuiden. De elf overige opvarenden van de Envoy" waren gered door den stoomtrawler Singapore" uit Hull en naar deze haven vervoerd. Van een gezonken vaartuig werd dus de geheele bemanning gered. Droevig is het echter, dat bij de pogingen, welke door de equipage van den Engelsche stoomtrawler Durham" werden aangewend om hulp te verleenen, drie mannen den dood in de goiven vonden. Een schippersknecht van een motorboot is bij het varen onder de brug over de Binnenhaven te Rotterdam, beklemd geraakt tusschen de door hem omlaag gehaalde schoorsteenpijp en eenige aan dek liggende olievaten. Inwendig zwaar gekwetst is de man naar het ziekenhuis ge bracht. De Rotterdamsche rechtbauk heeft in eene zitting vrijgesproken de 26jarige weduwe C. S., beklaagd in een twist haar man verwond te hebben met doodelijken afloop. De man stond ongunstig bekend wegens dronkenschap en mis- handeling van zijne vrouw. Het was een duistere zaak, daar hi] zichzelve dep ernstige verwonding zeer mogelijk met een mes had toegebracht. De student in de medicijnen G. (zie vorig nummer) is terecht. Hij had in den omtrek van Leiden vertoefd. Zijn ouders hebben hem zijn zin gegeven om van studie te veranderen. Voor de tweede maal in dit najaar telt de gemeente Brielle een honderdjarige onder haar inwoners. Heden toch viert mevrouw J. W. E. A. van der Minne, geb. Lossecaat van Nouhuijs. haar eeuwfeest. Zij is de weduwe van dr. Ary Claris van der Minne, over wien in de XXe Keuw (van 1904) een artikel is verschenen on der den titel//Een garde d'honneur tegen wil en dank". Ondanks haar hoogen leefti]d is mevr. v. d. Minne nog zeer kras en bij zonder helder van geest, alleen het gezicht en het gehoor zijn wat ach- teruit gegaan. Men schrijft d.d. 9 November uit Sittard Hedennacht werd ingebroken bij den her- bergier T., tevens handelaar in manufacturen, alhier. De vrouw des huizes was wakker ge- worden en meende iemand te hooren. Wijt ze dacht het zich te verbeelden, sliep ze weer in, doch toen even later, 't was 4 uur in den mor gen, een wekker afliep, hoorde ze duidelijk iemand in huis, die in zijn haast een stoel om- gooide en daarna ijlings verdween. Door een zolderraam kijkend, zag zij nu den inbreker, die zich met eenigen buit uit de voeten maakte. De vrouw wekte haastig haar man en zoon, deze liepen, wat zij konden, den dief achterna, maar de vogel was gevlogen. Het bleek, dat hij 3 pakken manskleeren had meegenomen, benevens een overjas en een paar schoenen. Zijn eigen versleten jas en schoenen had de man achtergelaten. Dat de inbreker zich in het huis van T. nog al op zijn gemak gevoelde, blijk hieruit, dat hij zich nog te goed gedaan had aan het ont- bijt, dat op de tafel gereed stond voor den zoon, die 's morgens vroeg op reis moest, en tevens aan een halven flesch port en een fleschje boerenjougens, die hij in 't cafe vond. De politie werd van een en ander in kennis gesteld. Wachtmeester Gulikers en een mare chaussee waren dezen middag op zoek en von den in de z.g. Beemden, niet ver van het huis waar de inbraak was gepleegd, eerst een jas en een weinig verder den inbreker. Deze lag rustig in het gras te slapen. Het gestolen goed lag naast hem. De man was een zwerver, sedert eenige dagen logeerend in een logementje alhier. Voor de politie was het geen onbekende. Hij werd naar de gevangenis gebracht, waar hij zijn roes verder kon uitslapen. Te Amsterdam heeft Vrijdagavond een brutale diefstal plaats gebad. De schipper van een motorboot, liggende in het Openhavenfront, had even zijn boot verlaten en zag tot zijne verwondering dat er licht in het vaartuig brandde toen hij terug kwam. In de kajuit vond hij een vroegeren knecht van hem, die een zich daar bevindend kastje waarin f 300 aan bankpapier was geborgen. had opengebroken. Het geld was verdwenen. Op een vraag van den schipper waar het geld ge- bleven was, verklaarde de man van niets te weten. Wel zeide hij een zakje met eenige guldens te hebben gevonden, dat hij den schipper weer ter hand stelde. De f 300 werden later onder den rommel, dien de knecht in de kajuit gemaakt had, terug- gevonden. Vermoed wordt dat de man geeu kans ziende om zich uit de voeten te maken, toen de schipper terugkwam, het bankpapier weer hier of daar heeft neergelegd. De schipper heeft hem echter doen aanhouden. Mat moet je ook maar weten Op het Vreeburg te Utrecht stond Donder- dag een koopman, een venter, die z'n waren bij opbod verkocht. Difc is een ongewone ma- nier van doen. Immers gewoonlijk vraagt een venter voor z'n bloemkool, z'n appeitjes pf stoofperen een ongehoord hoogen prijs, laten we zeggen 50 cent, en de eerste de beste juf- frouw die d'r man op appeitjes wil trakteeren, lukt het, d'r mandje vol te stoppen met goud- reinetten voor drie heele dubbeltjes. Twintig cent is er in de gauwigheid afgematst. Niet waar, dat is de ervaring van iederen dag Maar vandaag stond er op de markt een jeugdige koopman die het 'm anders lapte. Hij zette z'n artikel in voor de kleiuigheid van 10 centen en vroegwie geeft er meer Alio laatste bod 10 cent. Daar 12, hier 15, ginds 20, alio maar, 20 cent geboden. Wie meer Je zoudt zeggen, dat is alleszins gepermit- teerd. Daar kan men zelfs geen interpellate over houden in den Gemeenteraad. Maar het bleek ons, dat de koopman iets deed, wat niet was gepermitteerd. Er verscheen 'n inspecteur van politie, met een perkamenten verordening in de hand, een exemplaar, dat ons leek opge- diept uit de allerbovenste verdiepingen van 't archief en de ambtenaar maakte op grond van deze verordening proces-verbaal op tegen den koopman van 't opbod. Wat was de quaestie? De man had zich schuldig gemaakt aan overtreding van een verordening, stammende uit den jare 1799 Onze voorvaderen van 120 jaar geleden heb ben in hun tijd verboden verklaard het doen van verkoopingen bij opbod in het openbaar, anders dan in tegenwoordigheid van notaris of deurwaarder. Aan dit voorschrift van twee eeuwen her, voldeed onze koopman niet. Hij verkocht als eerlijk man appeitjes en peertjes zonder notaris en zonder deurwaarder. Wat wist hij van een decreet uit het jaar 1799 Welk gewoon mensch kent 'r nu een verorde ning, door z'n overgrootvader gemaakt F 't Hielp niets. Het voorschrift bestaat nog altoos. En de overtreder kreeg 'n bekeuring. Men zal nu toch niet kunnen zeggen, dat onze Utrechtsche politie-ambtenaren de wet niet kennen. Hun kennis daaromtrent strekt zelfs tot 1799! Te Willige Langerak is ingebroken in de kerk. Door het voorportaal schijnt men binnengekomen te zijn. Vermist worden het koperen doopbekken met fraai deksel en de koperen lessenaar van den voorzanger, een zeer fraai en zwaar stuk van den bijbel, die daarop lag, zijn de twee zware sloten en twee hoeken afgebroken. Zonderling is het, dat vele kerkboekjes met zilveren sloten ongemoeid zijn gelaten waarsebijnlijk is de diefstal gepleegd om het gestolene als antiquiteit van de hand te doen. Een motorzeeschip. Op 4 dezer is te Copenhagen van stapel geloopen het motorschip #Selandia". Het is het eerste van drie door de East Asiatic Comp., van Copenhagen bestelde schepen. De „Selandia" heeft een waterverplaatsing van 1.0.000 ton, is 370 voet lang en 53 breed. Het schip heeft geen gewone pijp de ontsnapping der gassen gebeurt langs de drie holle masten die op het schip staan. De ruime machinekamer bevat drie groote motoren en twee kleinere. De petroleumtanks liggen in den dubbelen bodem over de geheele lengte van het schip. Alle lieren worden in beweging gebracht door elec- triciteit. Een ongehuwde dame Marguerite Rieux, wonende te Croisilles en oorspronkelijk van Parijs, meldde zich enkele dagen geleden ter gemeente-secretarie van Croisilles aan om trouw- belofte te doen afkondigen, daar zij binnen kort in het huwelijk wenschte te treden. De gemeente-secretaris schreef naar Parijs om een uittreksel der geboorteacte van het meis- je. Enkele dagen daarna kreeg men te Croisilles het gevraagde, met de vermelding, dat ze ge- huwd was. Marguerite Rieux, die nooit geweten heeft dat ze getrouwd was, heeft rechterlijken bijstand gevraagd om, door de rechtbanken, deze valsche vermelding te doen schrappen. Een veldwachter te Nintingen ontdekte in een kleine bergplaats het lijk van een 16jarigen knaap. De ongelukkige was doodgeschoten door zijn makker, deze heeft bekend. maar wil niet zeggen waarom hij den moord pleegde. Hij heeft deuzelfden ouderdom van het slachtoffer. Zekere Oostenrijker, Meisler geheeten, had het in zijn hoofd gestoken te Antwerpen een paar goede slagen te doen. Daarom had hij kennis gemaakt met een bediende van het Union Ticket Office, gelegen 46, De Keyserlei. Dag voor dag wist hij den bediende wat los te maken hoe het bureel ge legen waswanneer de brandkast het meeste geld bevatte wanneer de bureelen open waren en men dus ongemerkt in huis kon gaan of ook de kelder open was, en nog meer andere zaken. Dit kwam den bediende nogal verdacht voor en deze had zijn wautrouwen reeds aan den een en ander bekend gemaakt. Zoo kwam dit ook ter oore der opsporingsbrigade. Het huis werd bewaakt en Meisler werd in 't grootste geheim steeds door den eenen of anderen ge- volgd. Hunne moeite is rijkelijk beloond ge- worden. Zoo werd hij eergisteren en gisteren in gezel- schap gezien van een drietal vrienden, die aan de agenten der opsporingsbrigade totaal onbekend waren. Zou het oogenblik van handelen gekomen zijn Het huis werd nog strenger bewaakt. Gisterenmorgen zag men een dier vrienden in het bureel gaan met een groot valies. Deze nam een voorioopig reiskaartje voor Amerika en vroeg ook zijn valies te mogen laten staan op het bureel, wat hem gereedeljjk werd toe gestaan. 's Namiddags bezochten verschillende personen het bureel der Union Ticket Office, maar men had opgemerkt dat drie van hen er niet terug uitkwameu en onder deze was ook de man, die het valies had binnengebracht. Onmiddellijk verwittigden de op wacht staande agenten hunne collega's en met eenigen viel men 's avonds het huis binneu, terwijl anderen de uitgangen streng bewaakten. Het huis werd van onder tot boven afgezocht; in den kelder stond men voor de drie vermisten, die zich in een hoekje verscholen hielden. Daar men niet wist met welke gevaarlijke soort men te doen had, kregen de beruchte inbrekers de loop van een revolver onder den neus, die hen in bedwang hield, totdat de agenten zich goed van hunntn persoon verzekerd hadden. Alle drie werden naar het bureel gebracht, waar ze werden ontvangen door den overste der opsporingsbrigade, die al dadeiijk merkte welk vleesch hij in de kuip had. De een," een kerel als een reus, noemde zich Love David, 37 jaar oud, koopman van beroep, verblijvende te Londen. De' tweede heet Leib Moeiske, 39 jaar oud, is schoenmaker van beroep en verblijft eveneens te Londen. Beiden zijn Russen, en waren eerst gisteren morgen uit Londen in onze stad aangekomen. Door het streng verhoor van den overste M. Collara-Bovie, bekeuden ze naar Antwerpen gekomen te zijn op uitnoodiging van een onbe kende die ze evenwel's morgens hadden ontmoet, om brandkasten open te breken. Zij verklaarden ook elkaar niet te kennen. De derde is een Duitscher, Abraham Robitz, 50 jaar, een kleermaker, verblijvende te Berlijn en die over een paar dagen om dezelfde reden als de twee eersten in onze stad was aange komen. Id den kelder, waar ze verborgen zaten, werden verschillende valsche sleutels gevonden een dievenlantaarn, eene boor en eeu oeitel. Daar men in den aangehoudenen den kerel herkeDde die 's morgens het valies had gebracht was men ook nieuwsgierig te weten wat het valies kon bevatten, o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2