No. 5685. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag- 11 November 1911. TeuTlTe T 0 N. IN DEN DOOD VEREENIGD. 51° Jaargang. TWHE1DB Predikbeurten. Buitenland. Ned. Hervormde Kerk Ter Neuzen. Laatste Berichten. TER NEUZEN, 10 November 1911. Yoor de acte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zijn Woensdag geslaagd de dames C. Versprille te Aardenburg, S. M. E. Hamer en E. M. Risseeuw, beiden te Oostburg, en de heeren J. J. Kolijn te Ter Neuzen en J. J. Eijke te Zaamslag. Uit nadere inlichtingen blijkt ons, dat het bericht omtrent het beurtschip van mej. de wed. Jac. Leunis alhier, in ons nummer van jl. Maandag, niet volledig was. Het schip is eerst aangevaren door een aak- schip. De daarbij beloopen schade was echter niet van ernstigen aard, daar alleen het roer wat beschadigd was en de schipper het daarom niet raadzaam achtte zeilende de reis te vervolgen. Deze aanvaring had plaats aan het eind van het Mallegat, en aan het uitloopen daarvan, in de Kil, bij 's Gravendeel, ankerde hij, om te Dordrecht te gaan informeeren naar het afkomen eener sleep naar deze kanten, om zich daarbij aan te sluiten. Toen hij daar geankerd lag kwam aangevaren de sleepboot //Telefoon 1". Van die boot lette men, zooals naar we vernamen de kapitein zelf erkende, in het geheel niet op het geankerde schip, en liep daar op met voile vaart iD, ten- gevolge waarvan het achterschip aan de bakboord achterzijde bijna geheel verbrijzeld werd. Het gevolg hiervan was dat het vaartuig onmiddellijk water binnen kreeg en het zeer duidelijk te zien was, dat dit zou zinken. De kapitein van de //Telefoon 1" kwam nu met zijn sleepboot op zijde, en sleepte het vaartuig nabij 's Gra vendeel zoo hoog mogelijk op eene droge plaats, wat nog al tamelijk resultaat had, daar het hoog water was. Bij het vallen van het water is onmiddellpk aangevangen met het overladen van het niet door het water bereikte deel der lading winkel- waren. Het deel dat wel onder water kwam is natuurlijk bijna geheel waardeloos. Persoonlijke ongevallen kwarnen niet voor en de papieren betreffende de geladen goederen werden voor het zinken gered. Door den schipperskoecht C. v. K., alhier woonachtig, is onlangs te Gent van zijn patroon een bedrag van ongeveer fr. 150 ontvreemdj; hij vertrok daarmede naar Antwerpen. Toen het geld verteerd was verhuurde hij zich weer op een ander schip en kwam daarmede gisteren te Hansweert, waar hij door de politie werd gearresteerd en naar Middelburg getransporteerd, ter beschikking van den officier van justitie. Bij het onderzoek naar de diefstallen in het pakhuis van den winkelier Th. alhier krijgt deze zaak steeds grooteren omvang. Naar we vernemen zijn nu bij een anderen winkelier een aantal waren in beslag genomen, die daar door den ontrouwen bediende zouden bezorgd zijn. Kapitein Bergstrom van het Eng. s.s. BBothnia," alhier Woensdag van Kotka ge- arriveerd met eene lading papierpap, rapporteert dat hij Maandag 6 dezer, 's nam. 1 uur in zee passeerde een Nederlandsche tanklichter, die noodsignalen gaf. Vermoedelijk heeft een sleep- boot den lichter laten slippen. Door de .Bothnia" werden pogingen aange- wend den lichter, waarop men 2 personen ont- waarde te naderen, doch dit gelukte niet. Even- min kon een andere stoomboot, die op den licbter aanstuurde, dezen genaken en hulp verleenen, ofschoon daartoe gedurende een paar uren po gingen voor werden gedaan. De tankboot lag dwars voor den wind en kreeg veel water over. Zij bevond zich op 54° 15' N. breed te en 6,59 0. lengte. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg werd gisteren o. m. aanbesteed a. het onderhoud van de aanleg- en losplaats Het was een fraaie, warme morgen in de maand Juni, toen onze brigade den breeden Belgischen straatweg passeerde. Het stof dwar- relde door de lucht als de rook van een batterij. In mijn gedachten zegende ik den man, door wiens toedoen die hooge populieren aan den weg waren geplant, wier schaduw ons thans meer waard was dan een teug water. In de verte, rechts en links waren nog andere wegen, waar van een vrij nabjj. Daar marcheerde een colonne infanterie, en het werd spoedig een aardige wed- strijd tusschen hen en ons, wie het eerst aan het kruispunt zou komen alien liepen om het hardst. Er was zulk een zware stofwolk om hen heen, dat wij niets konden zien dan de loopen der geweren en de berenmutsen, die hier en daar boven het stof uitkwamen, alsook de hoofden en schouders van de officieren te paard. Op de wegen verderop konden we vanwege het stof voor visschers in den Brakman bij de Isabella- sluis; en van het havenkanaal van Philippine met bijbehoorende werken gedurende 1912, 1913 en 1914. Raming 3000 per jaar. Inschrijvers waren de heeren A. du Burck te Breskens voor f 2968 A. Tholens Dan.zn. te Ter Neuzen voor f 2840 en A. Tholens Ding.zn. te Ter Neuzen voor 2636. b. Het maken van een bermhelling in het kanaal van Sluis naar Brugge en het uitvoeren van baggerwerk in dat kanaal met bijkomende werken te Sluis, in twee perceelen. Raming perc. 1 670 perc. 2 f 1,40 per Ms. Voor het lste perceel werd ingeschreven door de heeren J. M. H. van de Sande te Breskens voor 657A. Risseeuw te Groede voor 655 A. du Burck te Breskens voor f 646 A. ana- bier Sr., te Retranchement voor 636. Voor het tweede perceel was slechts een biljet ingekomen van A. Cambier Sr. voornoemd, voor 1,33V„ per M8. c. Het leveren en storten van steen voor en langs het westelijk hoofd van de Wester- of Koopmanshaven, het Leugenaarshootd en het daartusschen liggend gedeelte zeewering te "V lis- singen, en het verrichten van bijkomende werk- zaamheden. Raming der hoeveelheid 3950 scheepston stortsteen. Inschrijvers de heeren J. de Bree Fzn. te Ter Neuzen voor 3550 tonJ. Tollenaar te Ter Neuzen voor 3838 tonM. van den Hoek te Ter Neuzen voor 3936 ton; W. Roelotfs te Papendrecht voor 4012 ton en Jac. Jansen te Ter Neuzen voor 4050 ton. Stoppeldijk. De heer A. v. d. Veeken alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Etten en Leur (N. B.) Zondag 12 November 1911. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9} u. en 2 u., Ds. A. Timmerman, 's avonds 6 u„ dhr. Van Os. Zendeling onder Israel. Dinsdag 14 November 's avonds 7 u., Ds. Homburg, van Goes. Donderdag 1(3 November, 's middags 3 u., Hawelijksinzegening. Siuiskil. 2 u., Ds. De Boer, van Hulst. Axel. 9t u., Ds. J. B. T. Hugenholtz en 2 u., dhr. A. v. Os, Zendeling onder Israel te Amsterdam. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., dhr. A. v. Os, Zendeling onder Israel te Amsterdam en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. S. O. Los, van Leerdam. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. B. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt en 2 u.,leeskerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerdc gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt, van Zaamslag. Loknal „Eben-Haezer" (Kerkhofiaan). Ter Neuzen. Geen dienst. Diusdag 14 November zullen de winter- catechisaties een aanvaug nemen. Des Eliiisidngs 2 uur voor meisjes van 1216 jaar. 's Avonds 6 uur voor knapen van 12—16 jaar. 's lVoensdags's Avonds 6 uur voor hen, die Belijdenis des geloofs wenschen af te leggen. Des nomlerilngs 1 uur voor schoolkinderen. 3 uur voor jongedochters (1) 's Avonds 6 uur voor jongelingen en jongedochters. (r) De catechisatie voor jongedochters des Donderdags om 3 uur, zal deze week niet gehouden worden, maar eerst de daaropvolgende week (23 Nov.) een aanvaug nemen. □e Itaiiaansch-Turksche ooriog. De uitval der Italianen aan de Oostzijde van Tripoli blijkt geen groot wapenfeit te zijn geweest. De eene ltaliaansche krant spreekt van 1000 de ander van 300 Turken, die uit het fort Hamidie werden verjaagd. Met //groote ver- bittering" streed een handjevol Turken tegen een heele brigade Italianen en ondanks het heftig geweervuur van de verdedigers kregen de Italianen slechts 7 gewonden. Het blijkt 'n vrij onsehuldige schermutseling te zijn geweest, die door de ambtelijke berichten is aangedikt. De «,Secole" meldt dat de uitval slechts ten doel had om het bombardement der Turken te doen ophouden. Het plan der Italianen is nu de verloren posities te herwinnen. Zij moeten dan weer de veilige schuilplaats in de stad, onder bescherming van de scheepskanonnen, verlaten en de oase in. Dagelijks wordt gevochten bij de waterputten van f?ir Boe Meliana (de bronnen des hemels). Deze putten, nog in 't bezit der 1 urken, voor- zien in gewone omstandigheden der stad Tripoli van water. Nu moeten de Italianen door de schepen van water voorzien worden. Een eerste eisch is dus dat zij de waterputten heroveren. De ,/Secolo" meldt dat ook 5 November de ltaliaansche soldaten door Arabieren in den rug werden aangevallen en dat daarop 500 leden van de ltaliaansche kolonie van Tripoli naar Europa waren teruggekeerd. \olgens andere berichten zijn deze menschen uit vrees voor de cholera vertrokken. De thans begonnen krijgsverrichtingen der Italianen zouden er zich toe bepalen de oase Zara te veroveren, die een voorraadschuur is van de Turken. Gedurende den winter zal Generaal Caneva de expeditie naar het binnenland „voorbereiden", welke, volgens verklaring van Ganeva zelf, waarschijnlijk" in de lente be- ginnen zal. De Italianen schijnen dus geen haast te hebben met de verovering van Tripoli. En dat waar het oorlogvoeren op deze wijze aan Italie 1.8 millioen gld. per dag kost. De //Standard", die deze rekensom maakte, meent dat Italie eerlang een oorlogsleening zal moeten sluiten. Het ,/Berl. Tbl." ontving weer slechte tijding van de Italianen in Tripoli. De cholera moet zoo erg woeden dat er geen gelegenheid is alle lijken behoorlijk te begraven en de lucht verpest wordt door de op straat liggende lijken. Uit Malta werd gemeld Aangekomen reizi- gers verzekeren, dat ltaliaansche soldaten heb ben getracht om hun officieren te vermoorden, Het toenemende gebrek aan tucht zou het ltaliaansche opperkommando verontrusten, De ltaliaansche hospitalen zouden met choleralijders en gewonden overvol zijn en de soldaten zich in een toestaud van overprikkeling bevinden. Zij liepen in de straten rond en doodden de Arabieren die zij tegenkwamen, zonder ouder- scheid van geslacht en leeftijd. Omtrent de wreedheden, door de Italianen in de laatste week van October gepleegd, heeft generaal Caneva in een officieel rapport gezegd dat zijn troepen met //groote lankmoedigheid te werk gingen. Zijn er onschuldigen gevallen, dan kau dit zijn geschied door //verdwaalde kogels. Men weet dat, toen betrouwbare oorlogs- correspondenten getuigen waren van de gruwelen, de dappere generaal Caneva, in plaats van aan 't hoofd zijner troepen, zich bevond in de bom- vrije oude vesting van Tripoli. Misschien vreesde hij de „verdwaalde kogels" van zjn eigen soldaten. 's Gravenliage, 10 Nov. Tweede Kamer Bij het debat "over de militiewet zijn, na ver bijna in het geheel niets onderscheiden alleen zagen we nu en dan iets blinken en schitteren, dat naar zilver geleek, en de wind bracht ons een geschal, gerammel en gekletter als ik nooit had gehoord. Ware ik alleen geweest, ik zou niet hebben begrepen, wat dat alles beteekende maar onze sergeants en korporaals waren alien oudgedienden, en een van hen, die naast ons liep, vertelde en leerde ons van alles. vDat is van de zware cavalerie," zeide hij. z/Zie je dat schitteren wel Dat zijn de helmen en de harnassen van de kurassiers. Je kunt hun keteltrommen en bekkens duidelijk hooren. De Fransche cavalerie is ons te 9terk. Zij zijn tien tegen een. Je zult dus op hun koppen moeten mikken en anders op hun paarden. Onthoudt dat goed, als jij ze op je ziet aankomen, want anders zal een viervoets sabel door je lever gaan om het je te leeren. Hoor, hoor dat is weer de oude muziek In de verte klonk het doffe gedreun der kanon- nen. Het kwam uit het oosten en had wel iets van het brullen van een of ander verscheurend dier. Op hetzelfde oogenblik hoorden we aehter ons roepen //Op zijOp zij Laat de kanon- nen door 1" Omziende, ontwaarde ik, dat de achterhoede zich in tweeen had gesplitst terwijl op het midden van den weg zes melkwitte paar den, twee aan twee voor een kanon gespannen, recht door de opening reden. Het was een twaalfponder, dien zij trokken. Daar achter kwam er nog een, en toen nog een, totdat er vier en twintig met oorverdoovend gedreun en gekraak waren voorbijgerend. Het was voor ons nieuwelingen, een fraai gezichtde in blauwe uniform gekleede stukrijders, zich vastklemmende aan de kanonnen en aan de paarden de voer- lieden, schreeuwende en met hun zweepen klap- pende; de paarden met vliegende manen en dat alles begeleid door een gerammel van, kettiDgen en een gedreun van paardenhoeven, dat hooren en zien verging. Een luid gejuich ging uit onze rijen op. Spoedig zagen we niets meer dan een grijze wolk voor ons uit. Dan gingen we weer in gesloten gelederen voorwaarts. ,/Dat waren drie batterijen," verklaarde ons de sergeant//een van Bull, een van W ebber Smith, en de derde is nieuw. Er zijn hier dezen morgen nog meer voor ons uitgegaan, want ik zie hier de sporen van een negenponder werping van een aantal amendementen, de her- halingsoefeningen aldus geregeldbp de zee militie eenmaal voor hoogstens 6 weken bij de onbereden korpsen tweemaal, respectievelpk voor hoogstens 4 en 3 weken bij de pantser- fort-artillerie eenmaal voor hoogstens 4 weken; bij de bereden korpsen eenmaal, voor hoogstens 4 weken. Bij het verder debat nam de Minister over een amendement van den heer Marchant, om duidelijk te doen uitkomen dat een zieke milicien die anders met groot verlof zou gaan, in het hospitaal mag worden gehouden, doch met tegen diens zin. Op voorstel van den heer Marchant is bepaald, dat de militiecommissaris voor de verzuimen bij de inspectie ook kan straffen met 1 tot b dagen kwartier-arrest, in plaats v an uitsluitend me provooststraf, zooals het ontwerp aanvankelijk beoogde. Door den heer Schaper is een motie mge- diend voor dringende verbetering van de arrest- lokalen in de kazerne's, over welker toestand de heeren Thomson en Ter Laan hadden ge- klaagd. De motie komt bij de oorlogsbegrooting in behandeling. Na verwerping van eeD amendement van den heer Ter Laan, om met de uitbreiding van het contingent te wachten tot 1916, weid goe ge keurd het Regeeringsvoorstel om daartoe in 1913 over te gaan en de wet met Maart 1J12 in werking te doen treden. De eindstemming over het ontwerp zal later plaats hebben. Gemeenteraad wan Hoek. Vergaderir.g van Vrijdag 10 November 1911. Voorzitter de heer A. Wolfert, Burgemeester. Aanwezig de heeren Geelhoedt, Kaan, Jurrp, De Feijter, en Dekker. Afwezig de heeren Platteeuw en Van Drongelen. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande die worden goed- gekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, houdende bericht van de ontvangst van de bij raadsbesluit van 6 Oct. j.l. vast- gestelde verordening op het lossen en laden, op de los- en laadplaats. b. Een schrijven van alsvoren, waarnevens wordt teruggezonden, van het bewijs der goed- keuring van hun college voorzien, een exemplaar van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. c. Een schrijven van den gemeentebode J. Wondergem, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde. Deze stukken worden alle voor kenmsgeving aangenomen. d. Een schrijven van de Commissie benoemd uit den gemeenteraad van Den Helder in zake uitvoering der kringenwet. Daar de gemeente bij de kringenwet geen belangen heeft, wordt ook dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. 2. Gemeentebegrooting voor 1912. De Voorzitter deelt mede dat van Gedep. Staten een schrijven is ontvangen met eenige opmerkingen aangaande de vastgestelde begroo- ting voor 1912. De post bestelloon van telegrammen was,, inwevolge Prov. blad no. 93 van dit jaar ge- bracht onder hoofdst. 3 Jer ontvangsten Gedep. Staten wenschen dezen post weer terug- gebracht te zien naar hoofdstuk 4. Volgens de rekening over 1910 bedroeg het overschot van de bestedingskosten van den schoolbouw f 38,44 waarvan 25 pCt. oi J 9,61 aan het Rijk moet worden terugbetaald. Burg, en Weth. stellen voor de begrooting te wijzigen, door het bestelloon op te nemen onder hoofdstuk 4, en onder hoofdstuk 7, afd. 3, art. 14 der uitgaven een'nieuwen post op te nemen: //teruggaaf vaD te veel genoten rijks- bijdrage 9,61." Hoofdstuk 15, art 2 (onvoorziene uitgaven) wordt daardoor verminderd met /9,61. Z. h. s. wordt aldus besloten en de gewijzigde begrooting vastgesteld op een eindcijter van 16.422,01s. die wij nu hebben gezien, waren alien twaalf- ponders. Zorg vooral, dat je door een twaalf ponder wordt getroffen, want een negenponder verwondt je maar alleen, maar een twaalfponder vermorselt je, als was je een koffieboon Toen begon hij te vertellen van de vreeselijke wonden, die hij had gezien. totdat mijn bloed als ijswater door de aderen liep en wij er uit- zageu alsof we met pijpaarde waren bestreken, zoo bleek werden wij. //Och, jelui zult nog wel bleeker worden," zeide bij, //als je een lading in je ribben krijgt." Toen bierop eenigen van de oud-gedienden begonnen te lachen, begreep ik, dat de man ons bang wilde maken. Ik lachte dus mede, en de anderen eveneens maar het ging toch niet van harte. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5