A I g e in e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaaiiderei. sr - - No. 5685. Zaterdag 11 November 1911. 51e Jaargang VEEMARKT. Jaarlijksche Veemarkt Landbouwberichten. Gemeiigde berichien. ABONNEMBNT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,B21/S en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders ADYERTENTIENi prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBB3TI] BIjAD. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken by dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden den 27 November a. s., aanvangnemende des voormiddags te 9 ure en eindigende des namiddagk te 1 ure. Axel, den 10 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. -- TER NEUZEN, 10 November 1911. In Zeeland kwamen in de week van 1 tot en met 7 November, 12 gevallen van besmette- lijke ziekten voor nl. twee gevallen van rood- vonk, een te Sas van Gent en een te bchoon- dyke en tien gevallen van diptheritis nl. een te Brouwershaven, drie te Duivendijke, twee te Hulst, een te Kruiningen, een te Ouwerkerk en twee te Zierikzee. Stoppeldijk. Zondagavond werd in den zoo- genaamden Kapitscherv weg door baldadigen het voorstuk van een daar staanden bietenwagen zeer gehavend. De politie werd met de zaak in kennis ge- steld, en slaagde er in de daders op te sporen een paar kornuiten uit de wijk Vogelfort' die nog kort geleden met de justitie kennis maakten. Ze verklaarden ,/uit de grap" te hebben ge handeld't is te verwachten, dat de gevolgen der grap minder amusant voor hen zullen zijn. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de meeste koolzaadakkers omgeploegd, omdat in het gewas geen tier zit en men gaat nog steeds voort met omrijden. Ligt hier en daar nog een veld, dan ziet het er meestal uit, als of de plantjes pas een paar weken boven den grond staan, terwijl de opkorast daarenboven nog veel te wenscheu heeft over- gelaten. Verleden jaar om dezen tijd hadden bijna alle koolzaadakkers het uitzicht van flink be- groeide klavervelden. De buitengewoon slechte groei wordt toe- geschreven aan de voor dit gewas slechte structuur van den grond tengevolge der lang durige droogte. Hulst. In het gansche land van Hulst en nog in een paar gemeenten ten oosten van den Braakman bestaat de eigenaardige gewoonte dat de landbouwers op den dag van St. Eloy of een anderen dag van December gezamenlijk by den smid hunne jaarrekening betalen. De smid houdt dien dag //Sint Elooi," zooals men zegt, eh biedt zijne klanten en hunue echtge- nooten dan een flink diner en een goed souper aan. Den ganschen dag houdt de smid in een kamertje van zijn woning //zitdag" die meer- malen duurc tot den volgenden morgen. Zondag jl. nu had hier een vergadering plaats van smeden ter bespreking van Sint Elooi. Eenigen,,wilden hem geheel afschaffen, anderen waren er voor het diner te doen vervallen, doch souper te behoudende groote meerderheid echter was voor het blijven bestaan der oude gewoonte, en zoo zullen onze landbouwers ook dit jaar op St. Eloy hunne traditioneele maal- tijden hebben. Volgens 't verslag der laatste zitting van het kantongerecht te Goes, voorkomende in de Goesche Crt. van Dinsdag laatstleden, zijn vier personen van Goes, een van Leiden en twee van Amsterdam, veroordeeld ieder tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis, //wegens het v'ieren van den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder." Wij wisten niet dat dit vervolgbaar was! De arbeider Yan der Werf, te Oudemolen, werkzaam bij den aanleg van den straatweg LoonOudemolenUbbena geraakte gister- avond onder de met steenen beladen kipkarren. Hij was onmiddellijk dood. De ongelukkige Jaat een groot gezin achter. Een onbekende heeft zich in de Leeuwen- straat te Rotterdam toegang verschaft tot de woning van J. B. T. en van de afwezigheid van man en vrouw gebruik gemaakt ora een kast open te breken en daaruit ongeveer f 100 te ont- vreemden. Sedert enkele dagen wordt te Leiden een student in de medicijnen G. vermist. Hij woonde bij zijn ouders en wilde van studie veranderen. Zijn ouders waren daartegen. Hij heeft een brief met beschikkingen achterge- laten. Turken en Italianen In Delfzyl ligt een schip, afkomstig uit Egypte, dat bezig is zwavelzuur te lossen. De lossing gescbiedt heel broederlijk door Itali- aansche en Turksche matrozen Prins Hendrik was dezer dagen te Schier- monnikoog, als gast van graaf Bendstorff, op jacht. De tocht derwaarts met de //Thealotte" was Maandag niet van de aangenaamste. De zee was zeer onstuimig. Aangezien de houten aanlegsteiger des nachts was weggeslagen en de landing met een gewone roeiboot wegens de hooge zeeen moeilijkbeden opleverde, kwam de met leerlingen der Zeevaartschool bemande reddingsboot langszij van de //Thealotte" en bracht den Prins en zijn gevolg, bestaande uit den Commissaris der Koningin in Friesland en den adjudant Jhr. Hooft Graafland, behouden aan wal. Oud en jong Schiermonnikoog was aan den dijk saamgestroomd om getnige te zijn van de aankomst en juichte den Prins hartelijk toe by het aan wal stappen. De brug over den Moerdijk. De brug over den Moerdijk is Dinsdag aangevaren door de //Thor VI" van de reedery Arie Smit. De kapitein van de ,/Thor" meende het signaal te zien, dat de brug geopend was, doch de doorvaart was gesloten. De boot Stoomde toen met kracht tegen de brug aan en veroorzaakte aanmerkelijke schade. Onmiddellijk werd met herstellingswerk aan- gevangen, doch de reparatie zal wel enkele dagen duren. De brug behoefde voor het treinenverkeer niet gestremd te worden, wel moest. er heel langzaam over gereden worden. Een maand geleden ontvluchtte een 17- jarige jongen aan het geleide van den politie- beambte, die hem naar de tuchtschool zou overbrengen. Eindelijk kreeg men den jongen in de Zandstraat te Rotterdam in de gaten, maar weer nam hij de vluchtthans over de daken. 't Baatte hem nietten-slotte kreeg men hem toch te pakken. In Zweelo heeft een pas opgerichte dans- club van de kerkvoogden gedaan weten te krijgen, dat zij de consistorie van de Ned. Herv. Kerk als danszaal mag gebruiken Een onzer oorlogschepen, de //Kortenaer", heeft het. zwaar te verantwoorden gehad in den jongsten storm. De //Kortenaer" verliet Maandag- avond te ongeveer 5 uur IJmuiden met bestem- ming naar Nieuwediep. Het weer was storm- achtig met zware buien uit het westen. Ter noogte van Egmond brak door het hevige slingeren de voorsteng en kwam met de installatie H. M. de Koningin he'eft aan den vracht voor den aankoop van een nieuw paard, daar der draadlooze telegrafie naar beneden. Door zijn vorig plotseling gestorven was. 1 een zware zee, die overkwam, spoelde helaas ook een jeudig schepeling, v. d. M., overboord, die zich op een aardappelenkist had te slapen gelegd en van welke kist de sjorrings braken. De toestand der zee maakte 't strijken van de reddingsboot onmogelijk en, hoewel onmid dellijk een reddingboei met daaraan bevestigd licht was overboord geworpen, was van den drenkeling niets meer te bekennen. lot 8 uur 30 werd in de nabyheid van het redding- licht gezochttoen dit uitgebrand was, weid alle hoop op redding opgegeven en de koers vervolgd. Eenige mijlen bezuiaen het Schelpgat werd door een zware zee de reddingboot uit de takels geslagen en ging verloren. De grond- zeeen namen hier dusdanig toe, dat van het vervolgen van den koers werd afgezien en op de zee werd gehouden. Nog werden kleineie averijen aan brug, verschansing en sloepen be- komen. Dinsdagmorgen werd by gunstiger weer te Nieuwediep binnengeloopen. Verkiezingshumor „De Geld." vertelt als historisch Hy zou gaan stemmen. Dat was echter gauwer gezegd dan gedaan en om het fijne van de zaak te weten te komen, zou hij buurman eens even polsen. „Jij ook stemmen vroeg deze. „Natuur- lijk op Cranenburgh (de canditaat der Katho- lieken voor den gemeenteraad te Nijmegen) hoor Cranenburgh't Is toch een gehaspel met die kiezerijmompelde onze vrind, maar enfin, je mot wat voor de goeie zaak over hebben, al is 't ook een paar uur ver. En de daad bij 't woord voegend, stapte de ijverige kiezer de deur uit om in het Duitsche stadje branenburg zijn kiesrecht te gaan uitoefenen. Doch daar wachtte hem natuurlijk een nieuwe teleurstellinger viel daar niks te stemmen. Dan in 's hemelsnaam maar weer naar Nij- megen, waar de welmeenende, maar toch alles- behalve snuggere kiezer nog tijdig genoeg arriveerde, om zijn kiesplicht te vervullen. Wat hij ook deed. Maacdagavond ging een zoon van den heer Jb. Haan te Strijp (Terschelling) naar den dijk, waar hij uitgleed. Door zijn langdurig uitblijven ongerust ging zijn vader hem zoeken en vond hem aan den buitenkant van den dijk bewusteloos en met gebroken been tegen de steenglooiing liggen. Nog korten tijd en door het opkomende water zou hy verdronken zijn. Woensdag is te Rotterdam aangehouden de dader van den diefstal van horloges in den nacht van Zondag op Maandag bij den winke- lier Raumann in de Haarlemmerstraat te Leiden. Hij had nog eenige der gestolen horloges by zich. Hij was een... 13jarige knaap uit Leiden, die bij den heer R. als loopjongen had gediend. Dinsdag werd in de vestinggracht om Naarden door een hengelaar, die op baars vischte, een meerval gevangen van ongeveer 30 c.M. lengte. Deze viscb, ook wel visch- duivel genoemd, is bij Naarden nog nimmer gevangen, voor zoover bekend is. Yan Deun zegt er van in zijn boekje „Onze zoetwatervisschen", dat ze thans nog een enkele maal voorkomen in de Haarlemmermeerring- vaart en de wateren die daarmede in verbinding staan. De vestinggrachten te Naarden bevatten een groote verscheidenheid van visschen, doch van meervallen had men nog niet geboord. De kenmerkende voeldraden, die bij de neus- gaten beginnen en tot het einde der borstvin- reiken, ontbreken bij dit exemplaar. Men schrijft aan //De N. Ct." z/De afdeeliug Roordahuizum (Fr.) van de Nederl. Vereeniging tot Afschafffing van Alco- holische Dranken zou haar 10-jarigj bestaan feestelijke herdenken. De predikant, ds. Boers aldaar, lid van de S. D. A. P., had zich bereid verklaard de feest- rede te houden, het socialitische zangkoor zou liederen ten beste geven. Voor de versiering der zaal was groen te weinig. Op verzoek van den voorzitter en secretaris der afdeeling kreeg men het ontbrekende van den heer Bur^yi n0" taris aldaar, geen geestverwant van ds B. De laatste wilde nu niet de feestrede onder het //besmette" groen uitspreken, de leider van het zangkoor toonde zich met ds. B. solidair, ook de kinderen van den predikant mochten niet meedoen aaD tableaux. De predikant ver liet op den feestavond het dorp. Werkvrouw met al te lange vingers! Bij een familie, in de Riouwstraat te s Gra- venhage werden herhaaldelijk kostbare sieraden vermist. De werkvrouw werd verdacht van deze diet- stallen, die ten slotte een groot bedrag uit- De vrouw stal verleden week ook eenige bankbiljetten, die door den heer des huizes ge- merkt en op bepaalde plaats waren neergelegd Toen het bankpapier verdwenen was, werd de polititie in den arm genomen. Het door haar ingestelde onderzoek bracnt aan het licht, dat de vrouw een der gemerkte biljetten in betaling had gegeven aan een tram- conducteur en dat zij met een ander biljet een pand in de Bank van Leening had gelostdaar had zij ook een gouden ketting, door de be- stolen familie vermist beleend. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Men weet, dat de gebroeders Wright weer proeven neraen met een gljjdvliegtuig zonder motor. Hoewel de juiste samenstelhng van dit toestel nog niet in alle onderdeelen is bekend gemaakt, weet men iets van de hoofddeelen der constructie. Een beweegbare vaan rijst of daalt, al naar gelang windrukken optreden en regelt dan automatisch het hoogtestuur, zoodat de machine steeds in horizontale positie wordt gehouden. Een slinger, die onmiddellyk zyn invloed doet gelden, als de machine zijwaarts gaat overhellen, regeert de buigzame zweef- vlakken en beheerscht tevens het roer, zoodat het evenwicht in het toestel steeds vanzelf en direct hersteld wordt. De heer Rene Quinton, voorzitter van den Franschen Luchtvaartbond, heeft zich ongeveei als volgt uitgelaten over de glijproeven van de gebroeders Wright. Ik wist dat de Wrights naar de dryfvlucht zochtenWilbur heeft my op dit punt zyn verwachtingen meegedeeldhij verzekerde my, dat in de toekomst die vlucht kon verwezenlykt worden, maar, dat men, onbekend met de ruimte, bet vraagstuk moest verdagen en aan den mensch beroofd van het mecanisch instinct van den vogel het vliegtuig met motor en schroef moest geven, een soort van overgangstoestel, om hem beter te wapenen tegen de verrassingen der lucht. L. Breguet, die een wonderbare uitvmder is, heeft mij^dikwijls verklaard dat, indien hy zes maanden vrijen tijd had, hij t geheim van de dryfvlucht zou ontdekken. De gebroeders Wright hebben het nu gevonden volgens berichten, die uit Noord-Carolina kwamen. Indien de gebroeders Wright werkelyk het geheim van het drijfvliegen hebben opgelost, zoo ging M. Quinton voort, dan zou de ont- dekking voor het vliegen nog Diet te voorziene crevolgen hebben; het vliegen, dat reeds zoo wonderbaar is, zou het tooverachtig vervoer zijn, aangezien hot zou gedaan worden alleen door den wind. Wij kennen tot nu toe slechts het vliegen met 'motor. Daar liadert het vliegen bonder motor en dit kan van 't grootste gewicht zyn. Inderdaad, men moet niet vergeten dat er in de natuur maar twee soorten van vogels zyn; zij die vliegen door te klapwieken, de roeivogels en zij, die vliegen zonder een enkelen vleugel- slag te doen, zooals de arend, de buizerd, de gier, de albatroszij doen alle dagen groote vluchten zonder eenige andere hulp dan den wind. Zij stijgen honderd, vyf-honderd, duizend meter hoog, dalen, bezoeken verscheidene stre- ken, keeren terug en leggen aldus afstanden af van 4 tot 500 kilometer, misschien meer, zonder eene enkele maal hunne vleugels gebruikt te C01RA1 nit blad verefh IJnt H en Vf!diiKBv«i>ii, allgeionc'erd op feeddageo 1»IJ de ICirma B»K I1IBE. te let Keuaen. rijder L. M. te Nisse twintig gulden geschonken i sungeieu ue vuuiaucu^ en mram iu« ut nnmmo™ TT1 HR.ktGi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1