»De Goedkoope Winkel," H. VERHOEVEN, Ter Neuzen-Hulst. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Laatste berichten. Q_ .Yli?'! Y'1 Nicolaasfeest ontvingen wij eene zeer groote sorteering in de nieuwste SPEELGOEDEREN, LUXE- en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Intusschen zullen alle deze tramwegen, waar- 1 raede een renteloos voorschot uit de provinciale ,v"n clrca veertien ton zal geoioeid zijn Vldien *n exP^°i^atie komen binnen enkele jaren een belangrijken druk leggen op de schouders van belastingschuldigen in onze van Industrie nagenoeg ontbloote provincie, die bovendien het vertrek van vele gegoede familien te betreuren heeft. Het zij verre van ons, dat wij niet elke stelsel- matige bevordering van den aanleg van moderne verkeersmiddelen zouden toejuichen, doch in vei >and met den boogeren belastingdruk, schijnt bet met ongewenscht, dat Provinciale Staten zicb zonder overdaad tot bet noodige bepalen, vooral wanneer men in aanmerking neemt, datnieuwe lynen in de toekomst nieuwe verbindingen gaan eischen, en andere deelen onzer provincie als a. v. bet eiland Tholen, nog van alle moderne vei keersmidd'elen zyn verstoken. Zoo rijst onwillekeurig de vraag of voldoende motieven aanwezig zijn, een renteloos voorscbot van ruim twee ton te verleeneu voor een stoom- traraverbinding van Breskens naar Sluis, twee plaatsen, die onderling reeds door eenzelfde vei keersmiddel verbouden zyn. Niet gebeel ten onrecbte vraagt men zicb af, waar het met de financien der provincie been moet, indien by een volslagen gebrek aan tramlijnen in andere deelen der provincie, zulke enorme sommen worden besteed voor tram- verbindingen in Zeeuwscb-Vdaanderen, dat op dit gebied allerminst onbedeeld is. Zullen Provinciale Stateii van meeuing zijn, dat de geldmiddelen onzer provincie toelaten elke gemeente, boe gering ook, elke baven, boe ongeschikt of onbeduidend ook, aan te sluiten aan de moderne verkeersmiddelen Hit is de belangrijke vraag die in de najaars- vergadering onzer Provinciale Staten zal wor den beslist, en waarop het antwoord door be- lastingplichtigen met begrijpelijke belangstelling wordt tegemoet gezien. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. De Minister van Landbouw deelt in zijn antwoord betreffende het wetsontwerp tot ver- hooging van de begrooting van zijn departement in zalte maatregelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer mede, dat een verslag over het mond- en klauwzeer bij de directie van den landbouw in bewerking is, waarin uitvoerig het verloop van de ziekte en de ervaringen, met betrekking tot hare bestrijding in dit jaar op- gedaan, zullen worden medegedeeld. Het is niet wel mogelijk, nu reeds een af- doend oordeel over de resultaten te vellen en aan te geven, welk richtsnoer op grond daarvan in de toekomst moet worden gevolgd. Dat intusscben de toegepaste maatregelen geen ander resultaat zouden gehad hebben dan bet wekken van ontstemming bij ben, die daarvan last en scbade ondervinden, kan de Minister niet toe- geven. Het afmaken van ziek en verdacht vee is aangewend, waar kon worden, dat geen of slecbts geringe verspreiding van smetstof had plaats gevonden, of waarin met eenige zeker- lieid mocbt worden verwacht, dat de ziekte in haar voortschrijden nog kon worden acbterbaald. Dat afmaken als ondoelmatig en onjuist zou moeten worden aangemerkt, wordt door de er- varing voldoende weersproken. Op het verkrijgen van een middel ter voor- koming van de ziekte is de aandacht van de regeering bij voortduring gevestigd. In ver- band hiermede wordt aan de Rijksserum-inrichting in deze richting gewerkt. In ronde sommen is thans aan de bestijding ten koste geleard 1,070000. Bij het comite tot steun van de drie Bergscbe schippers, die in den jongsten storm bun vaartuig verloren, is te Bergen-op-Zoom een gift van f 200 van H. M. de- Koningin ontvangen. In het Kanaal door Zuid-Beveland is schip- per Van Stnjdonk van't scbip Vijf Gebroeders" met zijn been bekneld geraakt tussehen een staaldraad en een bolder. De schipper zal waar- schynlijk den voet moeten missen. In zake den aanslag op den rijksveldwachter W. te Wageningen meldt men, dat de door een politiebond aangewezen strooper zijn alibi kon bewijzen en dus werd losgelaten. Ook de ver- dachte v. d. W. is Vrijdagavond wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Hetonder- zoek door de politie heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Zaterdagmorgen is van Den Haag gevan- kelyk naar 's Hertogenboscb overgebracht een iuwoner van Tilburg, die zich te 's Hertogen boscb ten nadeele van een te's Gravenhage ge- vestigde onderneming heeft scbuldig gemaakt aan oplicbting, door het doen verzilveren van coupons, waarvan hij wist dat ze waardeloos waren. Te Bierum (prov. Gron.) is Donderdag de heer M. Ubbens (a.-r.) bij enkele candidaat- stelling tot lid van den Gemeenteraad gekozen. De liberalen hadden ook een candidaat, doch toen ze hun lijst ten gemeentebnize wilden iu- dienen, bleek, dat de tijd daarvoor verstreken was. Veteranen in het drukkersbedrijf. De beer B. Blok, chef van bet Haagscne Corres- pondentiebureau vierde Zondag zijn 50jarig jubile als journalist. Ter drukkery van de Rotterdamsche firma Stefauus Mosterd Zonen was de beer J. J. Hagens zestig jaar werkzaam als letterzetter. Te Rucphen, by Roozendaal, heeft Zaterdag- avond een acetyleen-gas-ontploffing plaats gehad in de R. K. kerk, juist ouder den dienst. Met een bevige kual sprong de gasbouder uit elkaar, bet gebouwtje, waarin het toestel was geplaatst gebeel vernielende. De pastoor en koster be- kwarnen vrij ernstig letsel. De kerkgangers bleven ongedeerd. Donderdag bad aan bet paleis van justitie te Haarlem een aardig tooneel plaats. Daar vervoegde zicb toen, danig aangescboten, een Amsterdammer, een rietvlechter die beweerde nog dne dagen //in de nor" te moeten en nu, zooals bij zeide, kwam //afverbaliseeren." De veldwacbter, die van niets wist en met den dronken man niets wilde te maken hebben, duwde hem de trap af en nu begon aan den voet daarvan de man een spectakel te maken van je welste. Hij moest zitten. bij wilde zitten en bij zou zitten. Hij heeft gezeten, althans voor een nacbt by m'nheertje, om zyn roes uit te slapen. Bij een firma in koffie en thee op de Prinsengracht te Amsterdam werdeu iD de laatste vier maanden geregeld pakjes weggenomen, die ter verzending gereed lagen. De eigenaar van de zaak deed zijn uiterste best er acbter te komen, wie de dief was, doch dit gelukte hem pas dezer dagen. Zijn aandacht was nl. gevalllen op een paar vrouwen, die vergezeld van hun kinderen, in den winkel kwaraen en zicb dan zoo gedroegen, dat controle gewenscht bleek. De winkelier sloeg ze een paar dagen gade en constateerde dat, terwyl de moeder3 een kleine bestelling deden, de kinderen, daartoe aangezet door de vrouwen, de pakjes wegnamen. Een dezer vrouwen werd gearresteerd, terwyl haar kind aan bet stelen was, en overgebracht naar een politiebureau. Men schrijft aan de Rotterd. uit Nieuw- Lekkerland Omtreut 't geval-Groen kan nader't voigende worden gemeldDe 6ljarige Arie Groen cafehouder en steenkolenhandelaar, is 12 Oct. 1.1. overleden. Zyn lijk, dat Dinsdag is opge- graven, werd, na te Dordt gerechtelijk onderzocht te zijn, Woensdag weer ter aarde besteld. Gedacbte aan misdaad schijnt opgekomen te zijn bij de verzekeringmaatschappijen, daar bleek dat de overledene niet alleen door zjjn vrouw bij verschillende maat'schappijen, was verzekerd voor 400, maar ook door zijn 26jarige on- gebuwde dochter Jana Marie, en wel naar men zegt, tot een bedrag van 30.000, en dat nog slechts sedert korten tijd. Vrouw Groen zegt hiervan niets af te weten. Ook schijnt de onderlinge verstandhouding niet at te best te zijn geweest, en moet het gezin den laatsten tijd nogal in geldnood hebben verkeerd. Woensdagmiddag is de dochter door de justitie te Dordt in verhoor genomen, waarvan ze nog niet is teruggekeerd. Donderdag stelde de justitie ten huize van de wed. Groen een onderzoek in, dat anderhalt uur duurde. Oedipus. Naar aanleiding van opmer- kingen van De Nederl. over bet gebruiken van militiaren, onder leiding van een sergeant, als figuranten bij de Duitsche Oedipus-opvoering in Den Haag, schijft men aan het Vaderl., dat die landverdedigers ook niet bijzonder veel heb ben bijgedragen tot de verbooging van het kunstkarakter der voorstelling. Zy moesten (en ziedaar de komische zij de van het geval), roepen //Oedipus, Oedipus en Hilf uns Herr! //Hilf uns Herr De brave miliciens riepen of omdat zij die woorden niet begrepen, of om er een grapje van te maken Houdt die poes Houdt die poes!' en Hilversum Hilversum Een Amerikaan, bandel drijvende in dia- mant op Amsterdam en Antwerpen, betrok zijn diamant te Amsterdam door middel van twee commissiehuizen aldaar. Voor korten tijd bad bij ingekocbt en ontvangen voor een waarde van 138000, waarby de twee Amsterdamscbe firma'ste zamen waren betrokken voor een bedrag van 90000. Beide wissels zouden op 1 Novem ber te Parijs betaald worden. Zonder adres na te laten is de man evenwel vertfokken. Een uitbrander. Men meldt aan de Asser Ct.Een sergeant wordt belast met bet in ontvangst nemen van een bedrag van ongeveer 2800 ten bureele van een militaire autoriteit. Hij ontvangt papieren geld en wisselt een en ander bij een kassier. Bij aankomst in de kazerne telt bij het geld aan zyn lastgever voor en komt tot de con- clusie dat hij f 1000 te veel heeft. Eerst naar den kassier, of deze ook een ver- gissing heeft begaan. De sergeant wordt wel- willend ontvangen, hem werd een stoel aange- boden en hij verhaalt de zaak, zoodat wordt besloten tot het opmaken van de kas, waarvan de uitslag zal worden gemeld. De sergeant begeeft zich daarna naar het bureel van den militairen autoriteit, die de be- taling heeft gedaan. 't Kantoor is echter ge- sloten. Van den kassier komt geen bericht zoodat de sergeant den volgenden morgen nogmaals besluit de reis te aanvaarden naar het hierboven bedoelde militaire kantoor. llier doet hij mededeeling van het gebeurde en ontvangt van hem, die de foutieve uitbe- taling had gedaan, een terechtwijziug of beter gezegd een uitbrander van je welste, omdat hij niet had gezien, dat hem te veel was uit- betaald, waarna hij den last ontving onverwijld de te veel ontvangen 1000 terug te bezorgen. De man was beduusd, zoo'n gruwelijken uit brander had hij nog nimmer ontvangen. Zoo beloonde men in het jaar 1911 betoonde eerlijkheid. De Weensche correspondent der N. R. C. schrijft dd. 2 dezer Onlangs werd niet ver van Lundenburg het vreeselijk verminkte lijk van iemand gevonden die vermoord was. Zijn oogen waren uitgesto- ken, zijn hootd verbrijzeld ooren, neus en lip- pen waren afgesneden. Bij nader onderzoek bad de doode de kleeren aan van een zekeren Thoman en werden diens legitimatie-papieren op het lijk gevonden. Men dacht dus dat Tho man vermoord was. Maar bij de schouwing zeide de doctor, die Thoman kende, dat deze twee wratten op de eene hand moest hebben, die hij nog onlangs behandeld had. Daar op de handen van het lijk die wratten ontbraken, moest het dus dat van een ander zijn. Er w erd een nader onderzoek ingesteld, waardoor aan het licht kwam, dat Thoman den man ver moord, het lijk onherkenbaar gemaakt en in zijn kleeren had gestokeu, om 70 000 kronen op te steken, waarvoor hij zich bij een maat- sehappij te Berlijn had laten verzekeren. De verzekering, die op toonder luidde, zou door een van zijn medeplichtigen opgeeischt worden. De booswicht is na lang zoeken des nachts in Brvinn, bij het uitstappen uit den trein, herkend en gearresteerd. Niettegenstaande het slachtoffer onherken baar gemaakt was, heeft de politie ten slotte toch ontdekt, dat de verraoorde een kastemakers- jongen geweest is, met name Schuller, aan wien Thoman een betrekking beloofd heeft. Hij had Schuller in Weenen ontmoet voor het bureau van een courant, waar Schuller bezig was met het lezen van advertenties in welke betrekkingen werden aangeboden. Het Noorsche schip „Mistha" van Oster- risor heeft dicht bij Kaap Hango schipbreuk geleden. Vijf lijken zijn op het strand aangespoeld. Er is ook een plank methet opschrift „Susanna, Bremen" op het strand geworpen en daaruit leidt men af, dat er misschien een aanvariug plaats heeft gehad. Woensdagmorgen zag in een logement aan de Rijnkaai te Antwerpen een logement- houdster, die in haar keuken bezig was, plot- seling voor haar een daar logeerenden en nu plotseling gek geworden zeeman, met een scheermes in de hand. De vrouw wilde weg- vluchten. De krankziunige plaatste zich echter voor de deur en belette elke ontsnapping. Daarop sprong hij op de vrouw toe en wilde haar den hals opensnijdenhij bracht haar met zyn scheermes een vreeselijke wonde toe in het aangezicht. Op dit oogenblik kwam het Gjarig dochtertje in de keuken. De gek sprong nu naar het kind en gaf het een groote snede over de kaak. Op 't hulpgeroep kwam een andere logeer- gast toegeloopen toen de gek dit zag gaf hij zich met het scheermes een vreeselijke snede in den hals, waarop hy ontwapend werd. In het gasthuis overgebracht is hy daar in den loop van den namiddag overleden. Wat de vrouw en het kind betreft, hun kwetsuren leveren geen gevaar op. Te Arcen werd een Hollandsche smokke- laar door de Duitsche kommiezen aangehouden en naar het grenskantoor getransporteerd. fer- wijl de commiezen daar met den ontvanger bezig waren de zakken kofiie te wegen.^ stiet onze vriend een der zakken //bij ongeluk om en maakte daarna, toen de dienaren van fiscus een oogenblik hunne aandacht op het weer op- beuren van den zak concentreerden, van de ge- legenheid gebruik om de plaat te poetsen. De aan de deur op post staande, niets ver- moedende //Zollbeambte" kreeg een slag tussehen zyn oogen de smokkelaar bereikte ongehinderd de grens Een soortgelijk geval deed zich dezer dagen voor te Cranenburg. Een industrieel uit de omstreken van Na- men, de heer V..., vertrok Woensdagochteud naar Brussel om voor 135,000 frank betaling in de hoofdstad te doen, aldus meldt de „Nieuwe Gazet 's Avonds ontmoette hij op de Anspachlaan een lief meisje, waarmede hij in een hotel in den omtrek van het station den nacht door- bracht. Toen hij 's morgens wakker werd, was hij verwonderd dat zijn vriendin verdwenen was. Hij liep naar zijn jas, tastte in zijn zakken,en vermiste de 135,000 frank. Het kon niet an- ders of het meisje had de bankbrietjes gesto- 'en* De heer V... begaf zich naar het politiebu- reel en diende een klacht in. Uit het onderzoek bleek, dat de industrieel den avond had doorgebracht in gezelschap van twee vrouwen en dat geen van beiden, die men in den morgen reeds had teruggevonden, iets van het geld afwist. De verklaringen van de twee lichtekooien schenen geloofwaardig. In haar woning ont- dekte men niets verdachts. Is de heer V... nu het slachtoffer geworden van een behendigeu dief? Hij weet het niet. IIy herinnert zich alleen, dat hij 's avonds in den cirk met geweld door een persoon tegen het lijf werd geloopen. Een incident, dat erustige gevolgen had kunnen hebben, heeft Woensdagavond in een kazerne te Marseille plaats gehad, waar sinds 's morgens 700 soldaten van het koloniale leger bestemd om naar Marokko te vertrekken, ge- kazerneerd waren, Om uitspattingen te voor- komen, was de cantine gesloten. Daar het hun op die wijze onmogelijk was, op hun vertrek naar Marokko te drinken, wilden de soldaten in grooten getale de kazerne verlaten en eenige honderden, opgehitst door een paar raddraaiers, trachten met geweld naar buiten te komen, onder het geschreeuw van „Doe open de deuren het zingen van de Internationale en het werpen van steenen door de ruiten rondorn de binnen- plaats der kazerne. Het wachtpiket, onmachtig om deze oproerige menigte tegen te houden, zette de bajonet op het geweer, terwijl ver- sterkingen werden aangevraagd, die spoedig kwamen opdagen in den vorm van een aantal manschappen van het lO^e regiment artillerie. Tegelijkertijd kwam de kolonel Laddouzy aan, die op de hoogte werd gebracht, en met de kolonialen ging onderhandelen. De muitelingen lieten zich door den kolonel tot rede brengen en het incident eindigde met het geroep van .Leve de kolonel". Naar wij vernemen is Vrijdag het beurt- schip van de wed. Jac. Leunis, bevaren door R. Ueunis, zeileude in de Dordsche kil, aange- varen. door een sleepboot en een gesleept wordend aakschip, waardoor het beurtschip aan- merkelijk beschadigd werd aan den achtersteven waarom de schipper het geraden achtte het schip nabij 's Gravendeel op een ondiepe plaats aan den grond te zetten. Het schip maakte aanvankelijk geen water het is niet geassureerd. Vlis8ingen. De reddingsboot is heden- raiddag uitgevaren op een bericht dat het schip van schipper Joh.C. Meeusen, uit Ter Neuzen, aan den Zuid-Kraaiert, geladen met suikerbieten, is gezouken. De 4 opvarenden zitten in den mast. Amsterdam. De maatschappij //Neder- land" ontving van den gezagvoerder van het s.s. ,/Grotius" het volgend draadloos telegram: z/Grieksch s.s. Lordor Sirro gisteravond 8 uur door storm gezonken in het Kanaal. 3 man der equipage hedenmorgen door ons gered. De 22 overige leden der bemanning zyn verdronken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2