A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad r Zeeuwsch-Vlaaideren. Paarden- en Veemarkt. No. 5683 Dinsdag 7 November 1911. 51e Jaargang Paarden- en Veemarkt Buitenland. Binnenland. H ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V, en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdlrecteuren en Brievenbusbouders. Telefoon No. 25. Inzendmg van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 recels f 0.40. Voor elken regel meer 0,10. directe opgaaf /an driemaal plaatsing derzelfde advertent* wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De Italiaansch-Turksche oorlog. De Turken voor Tripolis. Er is nu geen twijfel meer mogelijk, of de buitenforten van de stad Tripolis zijn alle in hauden der Turken, zoodat de Italianen thans alleen nog vertoeveu in de versterkingen binnen den stadsmuur. Verondersteld wordt, dat de Turksche en Arabische strijdmacht zeer aan- zienlijk is, oindat de Turksche Troepen anders de zeer talrijke Italiaansche troepen niet hadden kunnen insluiten. De Turksche b'laden bevestigen, dat de com mandant der Turksche troepen voor Tripolis, Nesjat Bey, van de Italianen de overgave der stad geeischt heeft. Aan dit verzoek werd ecbter niet voldaan. Daarop begonnen de Turken de stad te bombardeeren. Aan de consuls en de bevolking werd mee- gedeeld, dat zij de stad verlaten moesten. De Italianen hadden zicb in de huizen verschanst en na twee uur werd het bombardemeut ge- staakt. Nesjat Bey zond daarop nog eeos een adju- dant naar de consuls der vreemde mogendheden met de mededeeling, dat bij het bombardement zou voortzetten wanneer zij aan zijn verzoek geen gevolg gaven. De consuls beraadslaagden met den Italiaan- scben commandant, doch dit onderhoud bleef zonder resultaat. De commandant wilde eerst naar Rome seinen, doch dit uitstel stond Nesjat Bey hem niet toe. Het heet, dat de Turken en Arabieren een nieuwen aanval op Tripolis voorbereiden. Er wordt beweerd, dat de Italiaansche oorlogs- schepen alleen daarom van de Tripolitaansche kust zijn weggevaren, om de Turken in de verleiding te brengen een overijlden aanval op de stad te wagen. De vloot zou dan onver- wachts terugkeeren en de Turken vernietigen. Nog ander succes voor de Turken. Volgens de Ikdam hadden de Turken groot succes in het laatste gevecht bij Derna. Zij namen twee kanonnen en 4 mitrailleuses. Ook in Benghasi behaalden de Turken een over- winning en dwongen zij de Italianen tot den terugtocht. De voortzetting van den oorlog. De Italiaansche Ministerraad heeft besloten thans ook de lichting 1889 onder de wapenen te roepen. Men zegt zelfs, dat bet expeditie- korps der Italianen in Tripolis op 80.000 man zal worden gebracht. Generaal Frugino gaat er als tweede korpscommandant heen. Doordien de uit de kustplaatsen terugtrekkende inboorlingen meest hun kameelen hadden mee- genomen, werd aan Italiaansche zijde een oogenblik gevreesd, dat men geen voldoende lastdiereii zou hebben voor een eventueele expeditie naar het binnenland. Thans echter heeft men vanuit Tunis het aanbod gedaan tot levering van 2000 kameelen tegen 150 a 200 francs per stuk. Het aanbod is van de hand gewezen, oindat ten eerste de tijd voor de expeditie naar het binnenland nog niet is gekomen, en ten tweede de regeering genoeg kameelen in Somaliland heeft. Gewonden. Alweer is er een schip met gewonden aac- gekomen, ditmaal de //Rigina Margherita", die te Napels 106 gewonden aanbracbt uit Tripolis, Benghasi en Horns. De hertogin van Asta behoort tot de zieken- verpleegsters, die in Tripolis zijn aangekomen. Turksche humaniteit. De Turksche Minister van oorlog gaf den commandant in Tripolis, Nesjat Bey, streng bevel, de Italiaansche gevangenen menschelijk te behandelen, geen wraak op hen te neraen en voor hun gezondheid de zorgen te besteden, die aan heldbaftige verdedigers van een beschaafd volk toekomen. De voorzitter der Turksche Kamer, Achmed Riza, heeft tot het international socialistische bureau een schrijven gericht, waarin hij zegt, dat ltalie niet de eenige schuldige is in het Tripolisch-avontuur. De andere mogendheden, in het bijzonder Frankrijk en Engeland, zijn medeplichtig door de geheime entente met ltalie. Wat te denken van de verdragen van Parijs en Berliin En toch verjaagt Turkije niet, zooals zijn recht zou zijn, 40.000 Italiaan sche arbeiders, die thuis van honger sterven en onze gastvrijheid kwamen vragen". Intusschen blijft Turkije wel voortgaau met de individueele uitwijzing van Italiaansche ouderdanen. Het Italiaansche lid van den raad van beheer der Openbare Schuld, markies Theo- doli, heeft bij v. bevel gekregen Turksch grond- gebied te verlaten. Italiaansche wreedheden. Kolonel Nesjat bescbuldigt in een officieel telegram de Italianen, dat zij in de laatste dagen te Mentsjien bij Tripolis vrouwen en kinderen hebben gedood. De kolonel heeft verzocht, dat Turkije daar- tegen zal protesteeren. De Porte heeft nu den Ottomiaanschen ambassadeurs in het buitenland telegrafisch op- gedragen te protesteeren tegen het gebeurde. De correspondent van de Exelsior, die een rillingverwekkende beschrijving van de door de Italianen gepleegde wreedheden gegeven heeft, is uit Tripolis gezet. Dit lot hebben al zijn collega's met hem gedeeld, die zich niet aan de censuur wilden onderwerpen, die eischte, dat niets omtrent de krijgsverrichtingen gemeld zou worden. Onrust in Egypte. Te Alexandria is op het oogenblik rustig. CJit vrees echter, dat de woelige tooneelen van voor eenige dagen zich zullen herhalen, is de staat van beleg afgekondigd en zijn tweehonderd man van den Engelschen kruiser /Lancaster" aan wal gezet. Te Ka'iro en in de provincies heerseht nog steeds eenige opgewondenheid en te Tantah en Alansoerrah zijn betoogingen gehouden. De khedive heeft met lord Kitchener en den Egyptischen eersten Minister geconfereerd over den toestand en Kitchener heeft maatregelen genomen om eventueele nieuwe onlusten ten spoedigste te onderdrukken. ffDe Asser Crt." verneemt uit Den Haag, dat het den Minister van Oorlog, zoowel uit eigen waarneming als uit bij hem ingekomen klackten gebleken is, dat het gedrag en de houdiug in het openbaar van miliciens, die voor herhaliugsoefeningen onder de wapenen komen of met groot verlof huiswaarts keeren, te wenschen laat. Het meeste heil tot ver- betering van dien toestand verwacht de Minister in een krachtig en gestreng optreden van het militaire gezag tegen elke ongeregeldheid op dit gebied, terwijl volgens oordeel van Z.Exc. een gestreng strafien voor bet ongeregeld of luidruchtig optreden van miliciens er een heil zame vrees moet inbrengen. Ook het vervoer der bagage dier miliciens zal in den vervolge geregelder moeten geschieden, zonder dat dit kosten voor het rijk veroorzaakt. Teneinde eenige verbetering in deze te verkrijgen zullen miliciens-grootverlofgangers voortaan onder geleide naar den trein moeten worden ge bracht, terwijl verschillende patrouilles zich nabij de stations zulleD moeten bevinden. De //N. R. Crt." deelt mee, dat spoedig bet initiatief zal worden genomen tot de op- ricbting van een grooten bond voor evenredige vertegenwoordiging in Nederland, waarvan het doel zal zijn, niet alleen voor de gemeenteraden maar ook voor de Provinciale Staten en bovenal voor de Tweede Kamer tot een zuiver even- edige vertegenwoordiging te geraken. In het voorloopig bestuur, dat de oprichting van den aond voorhereidt, zijn alle politieke richtingen vertegenwoordigd, en hebben o.a. eenige be- kende Kamerleden zitting. TER NEUZEN, 6 November 1911. Blijkens het afdeelingsverslag op de be- grooting van Binnenlandsche zaken werd in de afdeelingen gevraagd naar de oprichting van hoogere burgerscholen, o.m. te Ter Neuzen. Afgekeurd werd bet dulden van bet geven van onderwijs door onbevoegden aan een R. K. school te Sluis. Door andere leden werd die oeweerde onhevoegdheid betwist. In de aandacht van den Minister werd aan- bevolen het onderwijs aan schipperskinderen. Omtrent de begrooting van Waterstaat is in de afdeelingen ook nog de vraag gesteld of de Minister bereid is mede te werken aan versterking van den noordelijken dijk van de oostelijke waterleiding onder de gemeente Ter Neuzen. Bij den dienst der directe belastingen enz. is met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot kommies-verificateur te Ter Neuzen de beer S. Smidt, thans kommies 2e kl. te Enschede. Met genoemden datum, is verplaatst van Ter Neuzen naar Schiedam de kommies-verificateur J. Ranft. De grossier en wijnhandelaar Tb. meende in de laatste dagen te bemerken dat uit zijn pakhuis waren werden ontvreemd. Om zich daarvan zekerheid te verschaffen riep hij de tusschenkomst der gemeentepolitie in. Deze nam maatregelen en reeds korten tijd daarna, j.l. Zaterdagavond, had zij den draad der dief- stallen in handen. Zij bemerkte dat de 18jarige pakhuisknecht J. H. langs een achterdeur van het pakhuis een gevulden zak op den Achterweg neerzette, daarna het pakhuis sloot, dit langs den voorkant verliet en toen langs buitenom naar den Achter weg kwam om den neergezetten zak te halen. Hij werd door een agent aangehouden en naar het politiebureau gevoerd, waar hij bij het verhoor bekende dat hij de winkelwaren vervat in den zak, aan een winkelier op bestel- ling wilde bezorgen, en» met dezen verrekenen, buiten weten van zijn patroon, wat hij reeds meermalen ook bij anderen deed. Naar we vernemen is deze zaak van grooten omvang gebleken en stelt de politie een uit- jjqbreid onderzoek in. Zaterdagavond bevonden zich in de Noord- straat 2 opgeschoten knapen, die het niet op elkaar voorzien hadden. Op een gegeven oogen blik stonden ze als kemphanen tegenover elkaar, en werden wapens getrokken, waarmede een der jongens zijn tegenstanderin hetgelaat verwondde. Terstond was een groot aantal toeschouwers bijeen en wel dank daaraan, en van inmiddels daarbij gekomen politie, verliep het relletje zonder verdere gevolgen. Zooals men weet varen van hier een aantal zeiljachten uit, behoorende aan Belgische eigenaars, waarvan wel een der meest bekende is //De Dolfijn" van den heer H. vaD de Wynkele, industrieel te Gent. De eigenaar oefent daarmede het geheele jaar door de zeilsport uit en ten tijde dat de andere jachten voor het winterseizoen zjjn ont- tuigd kan men «De Dolfijn" nog bij na wekelijks zien uitvaren, daar het ruwere weer aan den eigenaar juist meer bekoring aan het varen geeft. Zoo voer ook gisteren, ondanks den hevigen wind, genoemd jacht uit, met bestemming naar Breskens, doch kort nadat bet buiten de haven was, kon de giek bet groote zeil door kolossalen winddruk niet houden, deze brak in tweeen eh het jacht was ten speelbal van de onstuimige golven der WTester-Schelde. Teneinde niet op de zandplaat te stranden werd het anker uitgeworpen en inmiddels po- gingen aangewend om het zeil binnen boor te halen, wat na veel moeite, ondanks de zware zeeen, gelukte. Toen het schip was bijgedraaid, werd het anker gelicht en, voerende alleen de fok, kwam het jacht behouden de haven binnen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. aan den heer Dr. J. W. Jenny Weijerman, lid en seer, van den Centr. Gezomlheidsraad te Utrecht, op verzoek, eervol ontslag verleena als seer, van de Staatscommissie voor drinkwater- voorziening, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Het verzoek om gratie, door den heer H. A. van Dalsum te Hulst aan H. M. gedaan, is afgewezen. Uit Philippine schrijft men aan de M. Ct. Toen na den storm de mosselhandelaars van Philippine een oppervlakkig onderzoek instelden naar de schade, aan hunoe perceelen aangericht, schatten zij die op 50,000. Bij een nauw- keurig onderzoek is hun gebleken dat die raining ver beneden de werkelijkbeid was en het nadeel minstens 80,000 bedraagt, daar geheele perceelen onder het zand zijn bedolven. Daarbij komt dat de overgeblevene mosselen zoo vast zijn gestagen, dat men met dubbele krachten nauwelijks de helft van vroeger van- gen kan. Ofschoon de voorraad van leverbare mosselen zoo gering is, blijft de prijs hetzelf- de; dit komt, omdat de mosselhandelaars bij hunne geregelde afnemers niet dan noodge- dwongen tot verhooging overgaan, en ook om dat de afnemers in die stijging wellicht gceit genoegen zouden nemen. Aan den heer N. Rammeloo, mosselhande- laar te Philippine, is vergunning verleend tot het weghalen van mosselzaad aan de hootden te IJmuiden voor de som van j <05. Bij de vroeger gehouden publieke inschrijving voor de zelfde som werd het hem niet gegund, wijl men dacht dat de som, in vergelijking met verleden jaar, te gering was. Dinsdagmiddag kwam iemand met een fornuis van AardeDburg gereden. Dit had hij vroeger in ruil gekregen voor een dito, maar de vroegere eigenaar er weer aanspraak wilde maken, werd het door de politie op- geeischt. Ouderweg werd de overbrenger door den vroegeren eigenaar aangevallen, die met een ploeghamer eerst het fornuis aan stukken sloeg en daarna den brenger eenige klappen gaf, zoo dat hem het bloed uit verschiilend hoofdwonden gutste. Van een en ander is bij de politie aan- gifte gedaan. Tramsanleg in Zeelamd. Men scbrgft ons Het sehijnt bij het College van Gedeputeerde Stateu van ons gewest ernst te zijn met de be- vordering van den aanleg van moderne ver- keersmiddelen in die gedeelten onzer provincie welke door hare eigenaardige ligging minder begunstigd waren. Werden er in 1909 reeds rentelooze voor- schotten voorgesteld en toegestaan voor de ver- binding per stoomtram van het vierde met het vijfde "district, voor den aanleg van een elec- trische tram Breskens—Knocke en verder van een stoomtram OostburgCadzand, thang. wor den door Gedeputeerde Staten 9 nieuwe voor- stellen ingediend tot het verleenen van rente looze voorschotten voor den aanleg van een stoomtram op Zuid-Beveland, en van een elec- trischen tram van Breskens—Knocke of een stoomtram BreskensSluis met zijtak, ter keuze van den concessionaris (dit alternatief vermoedelijk tengevolge van de omstandigheid, dat de vroeger beweerde practische onmogelijk- heid eener electrische exploitatie van het, traject BreskensKnocke nu toch eindelijk door de belanghebbenden zelven ook sehijnt te zijn ingezien). toen op nu nit bisil verdchljiit n»»ndrtR., niiemnlBg- en Vr fdnirnvnni, nitif««n<l»*ril op fneatdairen 1»i| lie KIr<m» H. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Wnensilag IS November 1911, zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Ter Neuzen, den 6 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. ViH UK IISDB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1