A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-ViaaRderen. AANB1STBDIN& No. 5682. Zaterdag 4 November 1911. Gemengde berichten. 51e Jaargang. aanbesteed: Aankondiging. najaarsschouw over de voetpaden. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. de Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op Woensdag 15 November 1911, des voormiddags te 11 uren, in de Abdg worden het uitvoeren van bisitenge- wone herstellingen aan den steiger te ZIJPE. De aanbesteding zal bij enkele inschrijving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale GrifEe van Zeeland te Middelburg, bij den Hoofd- ingenieur van den Provincialen Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Pro vincialen Waterstaat te Zierikzee. Het is ter Provinciale Griffie verkrijgbaar met teekening voor 1.en zonder teekening voor 0,40, zoolang de voorraad strekt. De aanwijzing zal plaats hebben op Zaterdag 11 November 1911, des voormiddags van 10 tot 11 uren. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uren voormiddags van den dag der bestedingingeleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur en den Ingenieur voornoemd. Middelburg, 9 November 1911. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSL AG, brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Woensdag I November a. s., vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, den 27 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lz., Secretaris. De Italiaansch-Turksche oorlog. Er is nog steeds geen duidelijk beeld te vormen van den toestand in Tripoli. Van de totale herovering der stad door de Turken en Arabieren kan onmogelijk sprake zijn. Het garnizoen van Tripoli telt meer dan 25,000 man, goed gewapend, overvloedig van levens- middelen voorzien en door de vloot gesteund. Hoe zouden 2000 Turken en eenige duizenden Arabieren, die voor het meerendeel slecht ge wapend zijn, hen in zee kunnen drijven? De Turksche berichten houden hardnekkig vol, dat de herovering van Tripoli op komst is. Aan den anderen kant zwijgen de ltalianen over het voortdringen der Turken. Zelfs be- weert het Italiaansch gezantschap te Berlijn, dat de ltalianen bij alle botsingen, die te land en ter zee hebben plaats gehad, overwinnaars zijn gebleven, en dat er na 26 October bij Tripoli geen gevecht meer is geleverd. Juist na dien datum zou de geweldige op marsch der Turken en Arabieren hebben plaats gehad, waarbij men niet meer vocht //bij" Tripoli, maar ,/in" Tripoli nl. binnen de Itali- aansche loopgraven en de fortenlinie. Maandag werd de strijd onderbroken door een geweldigen siroco, een woestijnstorm. De Turksche overwinningsberichten behelzen in hoofdzaak het volgendeOp 26 October werden de Italiaansche stellingen voor Tripoli door drie kolonnes aangevallen, de middelste en linkerkolonne dreven de ltalianen in de stad, zonder de verdedigingslinie geheel te ver- overen de hoofdkolonne nam alle stellingen. Zaterdag ontruimden de ltalianen hun verschan- singen van Henni en Boemeliana, waar de water- putten zijn. De Turken vervolgden hen's nachts De ltalianen leden groote verliezen, de Turken kregen 60 dooden en 150 gewonden. De Turksche oorlogsminister Sjefket pasja op Dinsdag de Turksche vlag der voornaamste torten van deelde mede, dat van vijf Tripoli. Onze lieden, de straten van zoo zei de Minister, hebben Tripoli een tegen drie gestaan en hebben een modern leger, met zijn modernste geweren, zjjn machine-geweren en zijn technisch volmaakt geschut, overwonnen. De strijd heeft zich in drie aanvallen afgespeeld, waarran de eerste in den nacht plaats greep en eindigde in de hoofdstraat van Tripoli. Op het kritieke oogenblik naderden twee Italiaansche pantser- schfipen de kust. Hun werd medegedeeld, dat men voor het lot van de duizenden Italiaansche gevangenen niet kon instaan, wanneer er ook maar een schot viel. De schepen keerden daarop terug. Volgens geruchten moet generaal Canava gevangen genomen ziju. In Bengazi, waar eveneens hevig gevochten wordt, zijn alle torten reeds in handen der Turken. Het telegraafstation, dat in het westen van de stad Tripoli ligt, moet in handen zijn van de Turken, want de Turksche bevelhebber van Tripoli seinde zijn overwinningen direct naar Konstantinopel. Zondag zou het aan de Turksch-Arabische troepen gelukt zijn, door het centrum der ltalianen te breken4 van de 6 forten van Tripoli waren toen ingenomen. Het straatgevecht werd met hevigheid man tegen man begonnen. De ltalianen werden overal geslagen. De afgevaardigden van Tripoli ontvingen Dinsdag j.l. het telegrafische bericht, dat de Turken de buitenste versterkingen van de Ita liaansche verdedigingslinie hadden veroverd en ook het Italiaansche legerkamp, dat buiten den stadsmuur ligt. De verliezen der ltalianen zouden reusachtig zijn. Het blijkt dat de Italiaansche oorlogsschepen toch aan den strijd deelnamen. Wegens de hooge zee was het mikken echter moeilijk. De Turken gaven den ltaliaanschen vlootvoogd te verstaan, dat zij alle ltalianen zouden afmaken, indien de stad gebombardeerd werd. Als eenig teeken van leven aan den ltaliaan schen kant wordt gemeld dat een officier-vlieger met goed gevolg ontplolbare stoffen in het Turksche kamp wierp. De Engelsche correspondenten zijn vertoornd over de gruwzame menschenslachtingen die de ltalianen 3 dagen lang onder de Tripolitaan- sche bevolking aanrichtten. Men weet nog altijd geen bijzonderheden, maar 't moet bar- baarsch zijn toegegaan. In de wijk van waar- uit de Bersaglieri in den rug waren aangevallen hebben de ltalianen elk levend wezen omge- bracht. De inboorlingen-voorstad was in een menschenslachthuis herschapen, Voorts werden 2200 Tripolitanen naar Italiaansche eilanden verbannen. De correspondent van het regeeringsgezinde blad //Stampa" meldt;/Onze soldaten hebben zonder genade gefusileerd. Een man en een vrouw, die in het bezit van wapenen waren bevonden en daarom ter dood waren veroordeeld, hielden elkander bij de hand en toondeu geen spoor van vrees. De officier gaf bevel, om den man dood te schieten. De vrouw bleef de hand van den doode vast houden en wachtte moedig haar eigen dood af. Bij het tweede salvo werd ook haar het hoofd vermorzeld. Daarop werd een grijsaard en vervolgens een jongeliug ge fusileerd, daarna een oude vrouw, die uit- gekleed was, omdat zij in haar kleeren patronen verborgen had. Onze soldaten zijn dronken van wraakzucht, en de officieren moeten al hun gezag aanwenden, om de terechtstellingen te beperken. Toch zijn er ongeveer 1000 menschen dood- geschoten. Twee Grieken zijn //bij vergissing" gefusileerd, omdat zij een revolver bij zich hadden gedragen. Het wreede optreden der ltalianen is hier- mee voldoende gekenschetst en streeft Abdoel Hamid's bloeddorst op zij. Weer gaan versche troepen naar Tripoli. Uit 7 Italiaansche havenplaatsen zijn Dinsdag troepentransporten vertrokken. Reserves worden opgeroepen, o. a. de Alpenjagers. Naar een trein met troepen is Dinsdag te Milaan een bom geworpen, die alleen een wagon be- schadigde. De geruchten van een aanval der Italiaansche vloot iD den Turkschen archipel houden aan. De krauten te Rome hitsen de regeering op tot een ffverschrikkelijken aanval, die Turkije in 't hart treft" De Turksche troepen te Tripoli kregen ver- sterking van 4000 Egyptenaren, onder bevel van Turksche officieren. Zij waren volop van muuitie en mondkost voorzien. In diplomafieke kringen te Konstantinopel meent men, dat de ltalianen door de massa- terechtstelling der Arabieren een groote fout begingen. De diplomaten zijn van oordeel, dat zulk een optreden in strijd is met het volken- recht. Van het onmiddellijk indienen van een protest door drie diplomaten, hoort men echter niets. hie //Seeol" spreekt tegen dat er tusschea Turken en Arabieren oneenigheid is uitgebroken, zooals een officieel Italiaansch bericht meldde. TER NEUZEN, 3 November 1911. H. M. de Kouingin heeft voor het op richten Protestantsch Oude mannen- en vrou- wenhuis in Zeeuwsch- Vlaanderen Westelijk deel, f 250 geschonken. Te Philippine heeft dezer dagen de po- litie een zeventienjarig meisje uit Amsterdam, wier opsporing verzocht was, aangehouden en onder geleide naar haar woonplaats gezonden. Zij was in gezelschap van een bejaard persoon. Aan de gemeente Koewacht is boven en behalve de bijdrage, bedoeld in art. 48 van de Lager Onderwijswet, een subsidie verleend uit de Rijksmiddelen, van f 2215. Bij Kon. besluit is aan den heer J. Egger- mont, als onderwijzer aan de openbare school te St. Jansteen (thans op wachtgeld) een pen- sioen toegekend van 405. De heer J. G. Bosschaart, hoofd der o. 1. school te St Laurens, staat op de voordracht voor hoofd der openbare school te Kerk-Ave- zaath (Gelderland). Clinge, 3 Nov. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd tot onder- wijzeres in de nuttige handwerken te Kapellebrug benoemd mej. M. van WaterschootVan Dors- selaer aldaar. De benoeming eener onderwijzeres school te Clinge kon niet doorgaan, voordracht nog niet was ingekomen. Bij de behandeling der begrooting de jaarwedden der veldwachters M. de Block te Clinge en Lippens te Nieuw-Namen, alsmede die van den havenmeester met f 50 te aan wijl de de werden verhoogd. Ossenisse. De aanvoer van suikerbeeten is alhier aan het gehucht Zeedorp gedurende de laatste weken enorm geweest en met de verscheping daarvan ging het gedurende al dien tijd zeer slecht, zoodat deze buurt thans door de vele beetenhoopen zoowat het voorkomen heeft van een fort. Het is daarbij ook waar- lijk guitig den ploegbaas dagelijks tusschen die beetenhoopen eD de vele voertuigen te zien doorscharrelen en hoe hij zich dikwijls warm maakt voor den geregelden gang van zaken. Wie aan Zeedorp bekend is, zal met mij be amen, dat de ploegbaas in deze alle lof toekomt want hij weet toch maar steeds over alle hinder- palen heen te komen en elk voertuig eene los- plaats te bezorgen. Blijft de verscheping zoo ellendig, dan zgn bepaald de beeten voor 1912 niet opgeruimd. Belgische loodsen te t lissingen De Brusselsche Soir bevat over het Belgisch loodswezen van de hand van haar Antwerpschen correspondent een artikel, waarin de schrijver zijn meening uitspreekt, dat, in tegenstelling met let Nederlandsche loodwezen te A lissingen het Belgische al zeer stiefmoederlijk behandeld wordt trekt te velde tegen het ministerie van spoorwegen, waardoor marine beheerd wordt. Na onderzoek is hij tot de teleurstellende ont- aekking gekomen, dat er in het Belgische loo&s- wezen op de Schelde sedert vijftig jaren geen verandering is gekomen, zoodat het z. i. bij dat van ons land verre ten achter staat. In Belgie geen vlugge, snel verplaatsbare schepen, geen stoom- of motorschepen zooals heden overal gebruikt worden, maar altijd nog zeitschepen. zwaar en moeilijk te verplaatsen, hoewel de kredieten ter verbetering reeds lang door de Earners beschikbaar gesteld zijn. Buitendien zijn deze kotters in slechten staat, touwwerk en tuigage is opgelapt, terwijl de Hollandsche, zoo zegt de schrijver, elk jaar nieuwe zeilen krijgen. Ook is het vereischte aantal kotters er niet en geen enkele heeft reserve-riemen, -zeilen of mast. Het gevolg is dan ook dat de verhouding tusschen° het getal der Nederlandsche en der Belgische slachtoffers, welke in dienst van het loodswezen vallen, geheel abnormaal is. De dag van 30 September jl. was in deze al zeer nood- lottig vier Belgischeloodskotters waren ondanks den °slechten staat, verplicht Vlissingen uit te zeilen, twee kwamen onttakeld terug, een zonk met alle opvarenden twaalf in getal, waarvan zes loodsen Nog andere voorbeelden van verregaande onachtzaamheid van het Belgisch marine-bestuur haalt de correspondent der Soir aanop de geheele Belgische kust geen enkelreddingsstation, voorzien van vuurpglen of ander modern red- dingsmateriaal, op de Schelde geen storm waar- schuwingsdienst en eveneens gebrek aan red- dingsmiddelen. Bovendien is het onmogelijk van uit Antwerpen naar welke plaats ook langs de Schelde te telefoneerenzoodra zegt de correspondent de schepen den toren van Antwerpen uit het gezicht zijn, betreden zij gebied, barbaarscher dan de binnenlanden Afrika en als zij draadlooze telegrafie aan een van boord hebben, kunnen zij verbinding krijgen met Scheveningen De correspondent, die dit alles in zeer on- zachte termen laakt, besluit met de schuld te geven aan bureaucratische gemakzucht en weet te berichten, dat de nieuwe minister van de Vijvere een afgevaardigde naar Vlissingen ge zonden heeft om ter plaatse een onderzoek in te stellen. De VI. Ct.'merkt naar aanleiding daarvan op De schrijver in het bovengenoemd Brusselsche blad schijnt zeker niet te weten dat ook voor het Nederlandsch loodswezen evenmin stoomloods- booten gebruikt worden. Dat er op de Belgische kust geen reddingsstations zouden zijn de schrijver beweert, berust minstens op misverstand. Bovendien mag zijnuitgesproken verwondering dat de kotters geen reserve-riemen, -zeilen of -masten hebben, gelden als bewijs dat hij van navigatie niet bijster veel afweet. Wij vragen slechts wat op een loodsschoener met roeiriemen gedaan zou moeten worden en hoe hij een reservemast, gesteld dat de mast breekt, op den kotter zou kunnen plaatsen. Dat er ook bij het Belgisch loodswezen wel iets te verbeteren valt, daarop heeft bij v. het z/Hbl. van Antwerpen" meermalen gewezen, doeh de schrijver in het Brusselsche blad had zich zooals een TER SEEZEISCEE COERAST. Mlt bind Terarliljnt W«ens«l»g- en Vrijd»iravnnd, ail^ezonderd op FeeatdaRen hij <le fr'ir 11114 f Jf. VAJb tBB. n®.. ttt m.^Jrrnnrr" in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1