Gemengde berichten. geestelijken, welke geheel in de lijn der beslissin- gen van de Earner ligt. De heer Lieftinck acht de argumenten voor behoud der vrijstelling van geesteljjken uiterst zwak en zal voor de afschaffing stemmen als geen sterkere argumenten worden aangevoerd. De beer Van Karnebeek bestrijdt vrijstelling van Indische studenten, omdat die vrijstelling zal werken als een premie om buiten Europa te gaan studeeren, teneinde aan den dienstplicbt te ontkomen. De heer Ter Laan verdedigt behoud van de veigoedingen aan kostwinners, in plaats van hun vrijstelling. Sprekers amendement handhaaft dan ook het instituut der vergoedingen en daarnaast wordt viijstelling verleend aan hem die persoonlijk onmisbaar is voor het gezin. De bepaling dat 21/3-centstukken in rol- len van 40 stuks verkrijgbaar worden gesteld, o. m. aan de postkantoren, wordt in dier voege beperkt, dat aan een persoon niet meer dan een rol voor een waarde dus van f 1 tegelijk zal worden afgegeven, terwijl de betrokken ambtenaren bevoegd zijn de verdere afgitte te weigeren aan personen die zich meerdere malen per dag tot het verkrijgen van een rol met 21 3-centstukken aanmelden. Voorts zal iedere week slechts zoolang met de verstrekking van in lollen van 40 stuks verpakte 21js-centstukken worden voortgegaan als de voor die week be- stemde voorraad strekt. Echter wordt er aan herinnerd, dat 21/s-cent- stukken tegen Nederlandsch betaalmiddel kunnen verkregen worden onverpakt tot ieder bedrag bij den Rijksbetaalmeester en in zakken van f 25. Het Dr. Ariensfonds, Vereenigingtotbevor- dering der verpleging van Katholieke drank- zuchtigen in Nederland, beschikt thans over luim 00,000. Naar Dr. Ariens in het rnaand- blad »Sobrietas" mededeelt, wordt het boven- genoemde bedrag voldoende geacht om tot oprichting van het sanatorium over te gaan. Dezer dagen werd gemeld dat het voor- nemen bestaat een aantal kardinalen te benoemen. Daaronder is ook de redemptoristenpater Van Rossum, zooals de //De Tijd" meedeelt,eenNeder- lander. M illem Marinus van Rossum werd ge- boren den 3den September 1854 teZwolle. Na op jeugdigen leeftijd zijn ouders te hebben verloren, werd hij tot zijn 13de jaar met zijn broeder in het weeshuis te Zwolle opgeroed en na zijn studie in het klein-Seminarie te Kuilenbur» volbracht te hebben, trad hii in de Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser en ontving het kloosterkleed den 16den Juni 1873 teRoermond. Het jaar daarop legde hjj de kloosterbelotte af te s Hertogenbosch. Hij voltooide zijn hoogere studien te Wittem, waar hij priester gewjjd werd den i den Oct. 1879. Na dien tijd was hij leeraar in het juvenaat der E. E.' P. P. Redemptoristen te Roermond en van 7 Sept. 1880 1 Oct. 1883 leeraar in de dogmatieke godgeleerdheid te Wittem, waar hij den 22sten Juni 1886 prefect der studenten werd en pater F. Peters opvolgde als rector in 1893. In 1895 naar Rome ontboden door den hoogwaar- digen generaal, werd hjj tot consulator van het H. Officio benoemd en bij het laatstgehouden Kapittel te Rome in 1908 gekozen tot consulator generalis van den nieuwen Pater-Generaal overste. De laatste Nederlandscbe Eardinaal was Wil- lem Enkevoort, de negenenvijftigste bisschop van Utrecht, die den lOden September 1523 tot die waardigheid was verheven door zijn vriend en beschermer, den Nederlandschen Paus Adrianus VI, den eenigen Nederlander die het ooit tot pauseljjke waardigheid heeft gebracht. TER NEUZEN, 1 November 1911. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de gevierde karakterkomiek, de heer A. de Winter, a.s. Dinsdag, vermoedelijk met mede- werking eener dame, voor het publiek optreden. Het succes dat de heer De Winter onlangs had bij zijn optreden voor een feestvierende vereeniging, was aanleiding om hem te engageeren voor een voordrachtenavond die toegankelijk is voor iedereen. Het zal zeker dien avond niet aan belangstelling ontbreken. De Engelsche driemastschoener //Sarah Lichtfoot bestemd naar Gent is Maandagnacht ter hoogte van Blankenberghe in aanvaring geweest met den Belgischen vischsloep no. 15 ik naar huis. Het Ontbijt stond gereed maar het was mij niet mogelijk iets door de keel te krijgen. Mijn ouders namen de zaak kalm op. Naar de harde woorden te oordeelen, die mijn moeder ten opzichte van Eduarda liet ontvallen, scheen zij niet erg rouwig over haar vertrek. Die beiden hadden het nooit best met elkaar kunnen vinden. »Daar ligt een brief van hem", zei mijn vader, op een toegevouwen papier wijzende, dat op de tafel lag. Ik vond het in zjjn kamer. //Lees maar eens voor". (Wordt vervolgd). ran Blankenberghe. De sloep is gezonken. De equipage bestond uit vier man. 3 man werden er gered door den schoener. Een hunner, zekere De Bruyne, had de boegspriet van den schoener weten te grijpen en hing daaraan, doch moest zich door uitputting in zee laten vallen en verdronk. Hij laat een weduwe met 3 kinderen achter. De geredden zijn te Vlissingen aangebracht en aan de zorgen van den Belgischen consul toevertrouwd. Bij 's Rijks directe belastingen enz. is met ingang van 1 Nov. bevorderd tot kommies 2e klasse, de kommies 3e klasse L. C. Michielsen te Biervliet. Met ingang van 16 November worden verplaatst de klerken der posterijen en tele- grafie le klasse J. de Jong van Dokkum naar Hulst en J. Dek van Hulst naar Amsterdam. De kommies 3de klasse der directe be lastingen P. Ancema, te IJzendijke wordt met ingang van 1 November a. s. tijdelijk naar Etten verplaatst. Uit Hulst was gevankelijk naar Middelbuyg overgebracht een ruim 40jarige gehuwde vrouw, moeder van zes kinderen. Na verhoor werd de vrouw weder vrij gelaten doch stond nu hier zonder middelen om thuis te komen. Na eenig rondzwerven meldde zij zich bij de politie aan, die haar nachtverblijf verschafte en haar ook geld voor de reis gat tot Vlissingen. Daar zou zij weer zonder geld voor de verdere reis gestaan hebben, zoo niet een menschlievend stadgenoot haar dit verstrekt had. Het is zeker meer dan treurig dat de justitie, wellicht daartoe door wet of bepaling genoodzaakt, zoo met een verdachte handelt. Het menschelijk gevoel zou toch eischen, dat als men iemand uit zijn woon- plaats weghaalt, men ook zorgt dat hij of zij daar weder terug kan komen. (VI. Ct.) Door eenige postduivenliefhebbers in 't land van Cadzand is het voornemen opgevat om, bij genoegzaam steun en medewerkiog tijdens de a. s. Eerstdag te Oostburg eene ten- toonstelling van postduiven te houden. Gevraagd zal worden om bet beursgebouw te Oostburg tot dat doel te mogen gebruiken, terwijl o. a. de steun gevraagd van de afdeeling Oostburg de V. P. N. Voorzitter der commissie is de heer A. van Dale te Cadzand, secretaris de heer C. A. de Pauw te Oostburg. Het lijnmortier met toebehooren, dat aan de Zuiderpier aan den Hoek van Holland is ge- stationneerd, zal op den dijk te Westkapelle worden geplaatst, terwijl er te Hoek van Holland Duitsche vuurpijlen voor in de plaats komen. Sluiskil. Als portier aan de coces-fabriek te Sluiskil is aangesteld P. C. Plansoen alhier. Sluiskil. Sedert eenigen tijd was het de politie bekend, dat er met een lichtbak gestroopt werd en had zij tevergeefs getracht de stroopers te betrappen. In den nacht van Maandag op Dinsdag mocht het haar gelukken op den ouden spoorweg de daders te overvallen. Met hub drieen, n.l. de rijksveldwacht Goosen, de politie- agent Meulbroek en de onbezoldigd rijksveld wacht Willems overvielen zij de stroopers, die hier en daar vluchtten. Begunstigd door de duisternis konden deze zonder bekend te zijn ontsnappen, een geweer, 6 hazen, een oliejas en een lichtbak achterlatende. Axel. Tot stokers bij de gasfabriek alhier iijn benoemd A. Moes en W. R. de Bruijn. Middelburg. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een 14jarig meisje en wel wegens valschheid in geschrifte. Zii had zich met valsche bons 15 weten toe te eigenen ten nadeele van een graanhandelaar alhier. Provincials Staten van Zeeland, Tramaanleg KnockeBreskens. 6 Bij adres van 30 Augustus j.l. verzocht de heer E. Huyghebaert te Asselbroeck aan de: Provinciate Staten om te besluiten, het vroeger verleende renteloos voorschot voor den aanleg van de exploitatie van een tramweg met elec- trische beweegkracht van de Nederlandsche- Belgische grens bij Retranehement uit de richting Enocke naar Breskens met zijlijn Cad- zand-dorp naar Cadzand-strand ook zal worden uitgekeerd indien mocht worden overgegaan tot den aanleg van een stoomtram weg van Breskens over Retranehement naar Sluis met zijlijn van Cadzand-dorp naar Cadzand-haven. Van de stoomtrammaatschappij Breskens Maldeghem is intusschen ontvangen een verzoek om haar gelegenbeid te geven tot het opmaken en inzenden van plannen van een stoomtramweg CadzandNieuwvliet, Groede naar Breskens. Gedep. Staten vereenigen zich met de meening van den Hoofdingenieur, dat het plan van de stoomtrammaatschappij BreskensMaldeghem minder in de behoefte van Westelijk Zeeuwscb- Vlaanderen voorziet dan het plan van den heer Huyghebaert, omdat in eerstgenoemd plan geene verbinding is opgenomen van Cadzand-dorp naar Cadzand-haven of Cadzand-strand, de gemeente Retranehement geisoleerd zou blijven en nieuwe verbindingen met bet Belgische tragwegnet niet tot stand zou komen. Buiten deze blijft, wanneer het verzoek van den heer Huyghebaert wordt ingewilligd, de mogelijkheid open, dat het oorspronkelijke plan van den aanleg van eene electrische tram tusschen Enocke en Breskens alsnosr wordt uitgevoerd. Gedep. Staten stellen daarom voor het ver zoek van den heer Huyghebaert in te willigen en dat van de maatschappij Breskens Malde ghem af te wijzen. RIJKS POSTS PA ARB ANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbaukboekjes, uitgegeven in de maand November, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en reutebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daar van kan gebruik ge- maakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen ver krijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Op den spoorweg nabij Boxtel is Maandag- avond het lijk gevonden van den overwegwachter A. W. W., die vermoedelijk door een trein is overreden. In de Scheveningsche Boschjes is men van gemeentewege begonnen met het rechtzetten van omgewaaide boomenflink gestut, staan ze er weer stevig bij. Een aardige proef legde de politiehond van den rijksveldwachter Leysenaar te Wedde af. Er waren uit een kuil aardappels ontvreemd. Aan de plaggen, welke op den kuil lagen, liet men het dier //lucht nemen" en dadelijk schoot hij over de heide naar een op ongeveer 300 M. afstand zich bevindend huisje en bleef voor een schuurtje staan. Spoedig kreeg hij toegang en wees direct tusschen andere zakken de ge- stolen aardappels aan. Na een langdurig scherp verhoor bekende de vrouw, dat haar man in den nacht den be- doelden voorraad had binnengehaald. Bij onderzoek bleken de aardappels dezelfde als de nog in den kuil overgeblevene 't Hondje alle lof Maandag is in de Zuidergronden een En gelsche stoomschip komende van Cardiff, geladen met steenkool en bestemd voor de marinewerf te Willemsoord gestrand. Het ruwe weer en de overkomende zeeen noodzaakten de bemanning het schip te verlaten. Door de reddingvlet werden tien man en door de reddingsboot acht man overgenomen en behouden in de haven te Nieuwediep binnengebracht. Eort daarna sloeg het stoomschip over de Boterruggen, kwam vlot en werd door een drietal sleepbooten drijvende gevonden en te Nieuwediep binnen gebracht. Het schip maakt geen watermet de lossing der lading is reeds begonnen. De oorzaak van de stranding wordt toegeschreven aan slecht zicht op de Texelsche vuren wegens het dikke weer. De kruier Hartman te Amsterdam was gisteren met zijn beide zoons bezig een piano te hijscben uit de eerste verdieping van perceel 53 Leidschegracht te Amsterdam. Terwijl een van de zoons op straat stond, hadden de vader en de andere zoon de piano op de leuning van het balcon getild, die dat gewicht echter niet heeft kunnen dragen en bezweken is, ook ten- gevolge van den vergane toestand van het hout. De piano kwam neer op den man, die op straat stond deze was onmiddellijk dood. De andere zoon van den kruier Hartman was mede naar jbepeden gestort en werd ernstig gewond naar een der gasthuizen gebracht. Naar de yMaasb." weet mee te deelen is door een Rotterdammer een vliegmachine uit- gevonden, welke van geheel andere constructie is dan de tot nu toe gebouwde modellen. De bouw van deze machine, waarmede de uitvinder binnenkort hoopt aan te kunnen vangen, is zoodanig dat de machine zich op de eerste plaats perpendiculair van den grond kan ver- heffen, waardoor het groote voordeel wordt behaald, voor de opstijging zeer weinig ruimte noodig te hebben. Hierbij komt nog dat het zwaartepunt van de machine geheel anders is gekozen dan bij alle andere toestellen, waardoor het gevaar voor omkantelen opgeheven wordt. Een derde voordeel van deze machine is, dat zij zich zoowel voor- als achteruit kan bewegen, terwijl als laatste voordeel en tevens als bijzon- derheid kan worden vermeld, dat de machine op een willekeurige plaats in de lucht nagenoeg volkomen stil kan liggen. Indien de ontwerper met den bouw mag slagen, is voorzeker de vlieg- techniek met eenige reuzenschreden vooruitge- gaan. Ransels voor het Turksche leger. Naar het Centr. verneemt, was eenige weken voor- dat de ltalaansch-Turksche oorlog uitbrak, de gezant van de Turksche regeering in ons land belast met de aanbesteding van 20,000 ransels voor het TurkscUe leger. Eerst had het voor- nemen bestaan, ze in Engeland te doen ver- vaardigen, doch daar zou men effe levering niet tiebben willen uitvoeren. De ransels worden thans te Utrecht gemaakt. Een van de meest geliefkoosde bezig- heden in dezen tijd is in de geheele Langstraat nu het zoogenaamde //vinken". Ook in de buurt van 's-Hertogenbosch wordt aan deze vangst veel gedaan. Buiten de Meierij en de Langstraat ziet men in Noord-Brabant slechts betrekkelijk weinig vinkenhuisjes. Bij honderd- auizenden worden de beestjes jaarlijks in deze streken gevangen, en voor een groot deel naar de poeliers in Holland verzonden. Dit jaar is de animo hiervoor echter minder dan andere jaren, vooral in de Langstraat wordt er weinig aan gedaan. De vangst is zoo onbeduidend dat zij de moeite niet loont. De oorzaak hiervan ligt ongetwijfeld voor een deel in de ijverige propaganda, die den laatsten tijd voor .vogel- bescherming gemaakt is. En dan de vinkers beginnen zich bezorgd te maken, dat het vinken- geslacht geheel zal uitsterven. Naar hunne berekening zijn in de laatste jaren vele duizen- de vogeltjes meer gevangen dan er geboren wor- den. Men schrijft ons Sedert eenigen tijd verkoopen wij in Berlijn een artikel vanillesuiker, verpakt in blikken doosjes waarop voorkomt A. J. P. 's vanillesuiker, zuiver, geurig. Een firma, die dit artikel ook wilde koopen, maar niet den fabrikant, noch zijn woonplaats kende, schreef het opschrift van het doosje af en adresseerde zijn brief aldus .Vanillesuikerfabriek A. J. P.'s, Zuiver, geurig." De post te Berlijn schreef er op //Wo maar zond de enveloppe aangezien de woorden suiker, zuiver en geurig Hollandsche waren alvast door naar Holland, het daar verder aan de post overlatende het adres uit te vinden. In Nederland gearriveerd, bedacht de post zich niet, maar zond direct den brief door naar den zetel der A. J. P.'s producten, naar Groningen. In 3 dagen was een brief, uit Berlijn verzonden zonder land en zonder plaatsaanduiding, behoor- lij k in ons bezit. Tegen een zoodanige bekendheid der A. J. P.'s producten moet zelfs „Boerhave in Europa" het afleggen. Te Brussel hoorden de bewoners in een huis der Papenvest een vreeselijk geschreeuw in de kamer van een jonge Russin, Schaya Sarah. Zij trapten de deur in en vonden haar te midden van vlammen, veroorzaakt door den plankenvloer en bet bed, die in brand stonden. Men werd tevens een sterke petroleumreuk gewaar. De vlammen werden uitgedoofd en het meisje verzorgd en naar het gasthuis gebracht, waar de ongelukkige beweerde dat een landgenoot, Godsenek L., haar verloofde, wonende in het nevenstaande huis, in hare kamer was gekomen, om haar vijf frank te vragen. Op hare weigering had hij de petroleumkruik over het bed waarin zij lag gegoten en dit toen in brand gestoken. De jonge Rus loocbent die historie stellig en de verklaringen van het meisje hebben ook weinig schijn van waarheid, want niemand heeft L. naar boven zien gaan. Daarenboven heeft het meisje, volgens een buurvrouw eenige dagen geleden gezegd dat zij het leven moe was. Niettemin is L. in verzekerde bewaring gesteld. De Duitsche vlieger Taks heeft den dood gevonden in de venen van Luneburg, ver moedelijk doordat hij tegen het dalende zonne- licht invloog. Aldus zal hij te laat een sparre- bosch bemerkt hebben dat in zijn weg was hij wilde keeren, maar zijn toestel kantelde om en hij kon zich niet losmaken. Eerst den volgenden dag vond men zijn lijk. Denkelijk heeft by nog verscbeidene uren geleefd in 't moeras, waarin hij neergeploft was. Een boer, die het toestel had zien vallen bad zich zelfs de moeite niet gegeven, eens daar te gaan kijken anders had de vlieger misschien nog kunnen gered worden. In het Nieuwe Circus te Gent had rijdag- avond bij het optreden van den temmer Schneider met een groep van 12 ffieuwen een ongeval plaats. Een paar dieren waren buitengewoon woest en sprongen vervaarlijk rond, ondanks de krach- tige zweepslagen die Schneider hen toediende. Pas was de temmer zijn wevkzaamheden be gonnen, of een leeuwin sprong met zulk een geweld tegen den voorsten hoek der kooi aan den linkerkant van het tooneel, dat een der haken losschoot en een tamelijk breede opening in de afsluiting ontstond. De toeschou wers, in de stalles gezej;en, sprongen verschrikt overeind, de anderen volgden, een groot geroep steeg uit honderden monden, en een paniek was te vreezen, toen uit de loges tot het orkest geroepen werd: „Muziek Het orkest begon dadelijk opnieuw. De schrik duurde maar een oogenblik, want de temmer sprong toe en o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2