Gemengde berichten. Predikbeurten. Woensdag 1 Nov. 1911 (Dankdag). Bonderdag 2 November 1911. Hervorm.de Berk. "VrirTL*, Vrfldag da handbcien Dan weet de middenvoor van Oranje te doel- punten en Oranje heeft weer de leiding, doch nogmaals maakt Sparta geljjk. Het spel is zeer geanimeerd en de strijd om de leiding te heroveren is van beide zijden hevig. J Sparta dringt op en wegens bet maken eener overtreding binnen het strafschopgebied, door een der achterspelers van Oranje, wordt aan Sparta een strafschop toegekend. Allen zijn in spanning. Het sein klinkt, de bai wordt genomen doch de doelverdediger redt, evenwel zonder te kunnen verbinderen dat de bal terug in het veld springt en nu wordt gedoelpunt. Oranje zet alle zeilen bij om nogoptehalen doch het gelukt haar niet meer en als de scheidsrechter tgd fluit heeft Sparta in een mooien strijd van Oranje met 43 gewonnen. Jammer dat onder de jongelai die den wed strijd bijwoonden er velen waren die door hun gesckreeuw en geschetter, dat alle spelers hindert, veel van het interessante deed verloren gaan. De CJnie-collecte heeft dit jaar alhier op- gebracht de som van 115,767s,. Vrijdag slaagden te Venlo voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren J. S. Naessens van Koewacht en R. J. M. Waelput van St. Jansteen. le Breda slaagde mej. M. van Eerdenburg van Boschkapelle. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. benoemd tot luitenant-kolonel bjj het wapen der marechaussee de majoor T. X. L. Schoen- maeckers, commandant der le divisie, vroeger te Sas van Gent. Omtrent den diefstal te Koewacht kan nader worden gemeld dat de koopman op de markt te St. Nicolaas mededeelde de bij hem in beslag genomen konijnen Donderdagmorgen gekocht te hebben van den zoon van zekeren S. te Koewacht. Door de rijks- en gemeentepolitie werd daarop des namiddags in de woning van S. een huis- zoeking gedaan, met het gevolg dat daar een deel van de bij v. D. gestolen goederen werden teruggevonden, benevens ook jn en onder een bed deelen van een rijwiel, waarvan men ver- moedt dat het ook gestolen is. S. werd daarop gearresteerd en naar Middel- burg overgebracht ter beschikking van de justitie. Na door den rechter-commissaris verhoord te zijn is hij in vrijheid gesteld. Boschkapelle. Zondagavond hield de af- deeling Boschkapelle van den R. K. Boeren- bond eene vergadering in haar vereenigings- lokaal. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en inning der contributie besprak de heer G. J. de Gier de onderlinge Dienst- boden verzekering van den Bond eenige leden gaven zich op voor deze verzekering. Hierna hield de ZEerw. heer adviseur eene schoone redevoering over het nut der vereeniging, de noodzakelijkheid er van, dat zjj is gebouwd op Christelijken grondslag en dit toonen in hare uitingen. Verder toonde spreker overtuigend aan, dat men ten voile vertrouwen kan stellen in de geestelijke leids- en raadslieden. Een dankbaar applaus beloonde de redenaar voor zgne leerrijke voordracht. St. Jansteen. Donderdagavond werd de al- leenwonende vrouw Van d. V. onder deze ge- meente door een paar vermomde en zwart ge- maakte booswichten in hare woning overvallen, vastgegrepen en onder de grootste bedreigingen geld afgedwongen. De vrouw, wier man te Antwerpen werkzaam is, door angst en schrik bevangen, kon de schelmen met 20 gulden te- vreden stellen, waarop zij zich uit de voeten maakten. Hij zal De Lapp vermoorden. 0 Eduarda, hoe kun je die groote ellende over hem brengen I" ffO, nu begin je te brommen", zei zij en sloeg het venster dicht. Ik wachtte eenige tijd en klopte toen nogmaals aan want ik had haar zooveel te vragen. Ik verbeelde mij, haar te hooren snikken. Eindelijk gaf ik het op en maakte mij gereed in huis'te gaan want het was intusschen donker ge- worden toen ik het tuinhek hoorde openen en De Lapp zag binnenkomen. Het kwam mij voor, dat hij dronken of gek moest zijn, want hij danste letterlrjk over den weg, knipte met duim en vingers door de lucht en riep Voltigeurs Voltigeurs de la garde evenals op den morgen, toen wij hem op het strdhd zagen liggen. Zoodra hij mij zag, hield hij op en kwam naar mij toe. n He Johan, zij t ge daar? Ik dacht niet, dat er iemand was. Ik ben van avond vreeselijk opgewonden." „Dat merk ik", zeide ik zonder omwegen. „Misschien zul je morgen niet zoo vroolijk zijn als mijn vriend Horsecroft thuis komt." h Ah zoo, komt hij morgen terug En waarom zou ik dan niet vroolijk zijn »Omdat ik vrees, dat hij je misschien ver moorden zal". Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter NeOzen. 9 u., "2 u. en 6 u., dhr. Joh. Vijvenberg, ran Zierikzee. Hoek. 's Avonds 6 u., Ds. E. Raams Jr. Inwijding van het nieuwe orgel, met medewerking van den heer W. Kool, organist te Rotter dam en Mevr. A. C. KoolRaams (zang). Een nieuw leervak. De heer Toepoel in den Haag heeft het gemeentebestuur te Rotterdam verzocht het boksen op te nemen, onder de leervakken van het gymnasium, der H. B. S. en de Handelsschool en hem het onderricht in dat vak op te dragen. Het adres is gesteld in handen van B. en W. Treurige dood. Te Rotterdam is in een der politiebureaux een 35jarig man in den jenever gestikt. Zaterdagmorgen is te Rotterdam een wilde jacht gehouden op een ladelichter, die in de Zomerhofstraat een winkelier bestal. Door den bestolene achtervolgd, rende de gauwdief ver- scheiden straten af, hetgeen een toeloop vau menschen veroorzaakte. Aan de Schiekade sprong de dief in een roeiboot om den overkant te bereiken. Daar wachtte hem een politieagent af. De dief echter sprong te water en zwom weder terug, om voor goed in handen van de menigte te vallen. Met een nat pak werd hij in een politiepost opgeborgen. Uit de lade was 15 vermist, welk geld de dief had wegge- worpen in zijn haastige vlucht. Te Rotterdam is uit een kast in de woning van een werkman in de Hofstraat een blikken trommeltje met gouden en zilveren voorwerpen, o. a. twee gouden en twee zilveren horloges, ge stolen. Het trommeltje is later leeg terugge vonden. Te Nieuw-Lekkerland is Donderdag de 76jarige landbouwer A. S. Hz., die met een schouw naar het land was gegaan, verdronken. In een dorp bij Belmond is een marechaussee overleden, die op zijn sterfbecj bekeude dat hij zes jaar geleden zekere Van Dueren met de Kolf van zijn geweer had doodgeslagen en daarna opgehangen, om de schijn op te wekken dat de ongelukkige zelfmoord had gepleegd. De ontsteltenis in het dorp is zeer groot, daar Van Dueren als zeer oppassend man bekend stond en men nooit heeft kunnen begrijpen waarom hij tot deze dat zou zijn overgegaan. Het lijk zal opgegraven worden, ten einde het geval verder te onderzoeken. Aan den matroos 3e kl. A. Goedee, thans dienende aan boord vau de ^Reinier Claeszen", is, overeenkomstig den wensch van den president der Fransche republiek, een gift van 200 francs toegekend, aangezien deze matroos op 6 Juli jl. tengevolge der deining van het oorlogschip „Edgar Quinet" te IJmuiden in zee is geslagen. De Gentsche bladen bevatten nog de volgende bijzonderheden over het doodschieten van een douane te St. Gillis De dader, de douane De Jaegher, had eeni- gen tijd geleden twist gehad met een inwoner uit de Stationsstraat en deze had tegen De Jaegher gezegd //k Zal je nog uit je huis halen.' Toen er nu Vrijdagnacht geklopt werd, zeide vrouw De Jaegher tot haren man, dat hij niet zou opendoen, want dat het waarschijnlijk be- doelde persoon was. Hij ging naar beneden, vroeg wie daar was en er werd niet geant- woord. Denkende dat het dieven waren, ging hij in zijn stal zien. Niets bemerkende ging hij weer naar zijn slaapkamer. Eenige oogenblikken nadien werd er wederom geklopt. Toen zag De Jaegher eeD persoon voor de glazen buitendeur staan. Hij vroeg: »Wieisdaar?" Niemand antwoordde. Daarna zou de revolver buiten zijn weten afgegaan zijn. Toen Verhaeghen viel, riep hijOh! De Jaegher De Jaegher ligt ziek te bed. Hij moet te St. Gillis geen dienst meer doen en zal ver- plaatst worden. Verhaeghen is Dinsdag begraven. ,0, het zal zoo'n vaart niet loopen. Maar ik merk wel, dat je van ons huwelijk hebt gehoord. Eduarda zal het je verteld hebben. Nu, Jacob mag doen wat hij wil." f/Je hebt onze gastvrijheid op een mooie manier vergolden", hernam ik. z/Zeker heb ik dat, beste jongen", antwoordde hij. ylk heb Eduarda bewaard voor een leven, waarin zij zicb nooit had kunnen schikken, en u heb ik met een adelijke familie vermaagschapt. Maar aaugezien ik nog eenige brieven heb te schrijven, wil ik u voor ditmaal groeten. Mor gen, als uw vriend Jacob er bij is, kunnen wjj de zaak verder bespreken." (Wordt vervolgd). Een schietwedstrijd per vliegraacbine. De Aero Club van Frankrijk heeft 't reglement bekend gemaakt van den //wedstrijd der lucht- schietschijf", waaraan voor 150,000 fr. prijzen verbonden zijn. Deze wedstrijd zal waarschijnlijk in 't kamp van Chalons plaats hebben. Men zal bommen moeten werpen uit de hoogte op een breede, op den grond geplaatste schijf. De vlieger, die de meeste punten behaalt krijgt den len prijs, zijnde 50,000 fr. Een reeks van moorden wordt sedert eenigen tijd gepleegd in de Amerikaansche staten Kansas en Colorado, telkens op Zondag, het laatst te Ellsworth, in Kansas, waar een uit 5 personen bestaand gezin ia de woning vermoord gevonden werd. Op een der lijken was een papier vastgespeld met de woorden ffDenkt aan Colorado-Springs". Te Colorado- Springs werd den vorigen Zondag een geheel gezin uitgemoord. Sedert 17 September zijn, afwisselend in beide plaatsen 14 moorden ge pleegd, telkens op Zondag en de politie meent dat al die moorden het werk zijn van dezelfde daders. De ijverigste nasporingen ten spijt is zij er nog niet ingeslaagd, de hand op de moordenaarsbende te leggen. Een slakkentelerij. De Parijsche fijnproevers zitten in den nood, omdat tengevolge van den drogen tijd, de prgzeu van de slakken waarschijnlijk sterk zullen stiigen, misschien wel tot het dubbele. Een van de groote bladen heeft zich, met het oog daarop, verplicht gevoeld een lid van zijn redactie naar de groote slakkentelerij van Chatellerault te zenden, om den eigenaar daar- van eens over de vooruitzichteu van den //slakken- oogst" te ondervragen. Eer deze verslaggever het gebied van de slakkentelerij mocht betreden, moest hij over zijn gewone schoeisel, vilten pautoffels aantrekken. Dit was in zijn eigen belang, zoowel als dat van de slakken, want door het dreunen van den grond, tengevolge vau het loopen zonder de pantoffeis, schrikken de dieren en trekken zich in hun huisjes terug, zoodat men niets te zien krijgt. De boerderij is omriugd door een muur op den kruin waarvan horizontale en aan den onderkant met scherpe punten bedekte planken zijn aangebracht, waarop een dikke laag cokes ligt. Tusschen de punten kruipen de slakken soms nog door, maar de laag cokes is gebleken een onoverkomelijke hindernis te zijn. De slakkenboer deelde zijn gast mede, dat hij een jaar tevoren voor het luttele bedrag van ongeveer 25 gulden duizend goede Bour- gondische slakken gekocht had, wier nakome- lingsschap zijn hoeve op het oogenblik bevolkte. ledere slak brengt jaarlijkseh 60 nakomelingen voort en hij schatte zjjn oogst op 300.000 stuks. De ergste vijand van den slakkenteler zijn de eksters, voor wie de slakkenhoeve een bij - zondere aantrekkingskracht schijnt te hebben. En er moet dan ook voortdurend iemand met een geladen geweer op den loer liggen om die dieven op een afstand te houden. Eenigen tijd geleden had de slakkenboer gedacht zijn Bourgondische slak met een uit Texas afkomstige soort te kruisen. Daarvoor bestelde hij uit New-York 2000 teeltslakken. Maar vau de kruising is ditmaal niet veel terecbt gekomen. De slakken waren niet goed verpakt en gedurende de zeereis kwamen ze in de buurt van balen tabak en papier terecht en daar vraten ze van. De maaltgd schijnt hun maar slecht bekomen te zijn, want alles wat de ondernemende slakken teler thuis kreeg, was een groote kist met een hoop leege slakkenhuisjes. Het is een bekend feit dat de Chineezen gaarne samenzweringen smeden en geheime bonden oprichten. Een buitenlandsch blad deelt een en ander mede over de Ko-ming-tang, den door Sun Yat Sen, den aanstoker van den Chi- neeschen opstand, in het leven geroepen ge- heimen bond. De Ko-ming-tang had zijn oprichting te dan- ken aan den voor China vernederenden uitslag van den Japansch-Chineeschen oorlog en was hoofdzakelijk gericht tegen de vreemde Mantsjoe- dynastie, aan welke het verval van het Chi- neesche rijk werd toegeschreven. De hoofdzetel van den bond was tot voor korten tgd te Tokio gevestigd, terwijl talrijke afdeelingen over de geheele wereld waren ver- spreid en o.a. ook te Pargs en te Brussel be- stonden. Machtigen steun vond de bond in een deel der Chineesche dagbladen en in talrijke op zij de- papier gedrukte vlugschriften, die bij duizenden exemplaren hun weg naar het Chineesche binnen- land vonden. De Ko-ming-tang wil het volgende /China zal aan de Chineezen toebehooren en de vreemdelingen zullen als zoodanig worden behandeld. De in China regeerende Mantsjoe s en alle tot dezen stam behoorende lieden zullen worden verdreven of gedood. De keizer verdreven, en een centrale regeering ingesteld. Het keizerrijk wordt in provincies verdeeld, die afgevaardigden zullen aanwgzen voor de be- noeming van den president en vice-president der republiek. In China zal gelijk recht voor alle Chineezen gelden en dit beginsel met kracht worden gehandhaafd. Volmaakte vrijheid van net woord en geweten en voor de pers. De republiek zal den naam dragen van Vereenigde Staten der bloeiende aarde (Tsong Hoea Koeng Jo Koeo), vrij en onafhankelijk zijn en naar aet voorbeeld van Amerika een parlementairen regeeriugsvorm verkrijgen. Wat de betrekkin- gen met de vreemde mogendheden aangaat, zullen de tot nu toe gesloten verdragen worden erkend, de betaling der rente voor leeningen en andere aangegane verplichtingen prompt worden nagekomen, terwgl de aan vreemdelin gen verleende coneessies niet zullen worden aan- gerand." Bij een brand op een vierde verdieping van een huis in het Noorden van Berlijn, werd een vrouw Sitte, nadat zij drie van hare kinderen angs een trap gered had, met haar vierde kind door de vlammen van het trappenhuis afgesneden. Zij vluchtte in de provisiekamer en riep om hulp. Een schoorsteenveger, die op een dak aan het werk was, kwam op het hulpgeroep af en liet zicb het kind door een venster op het dak aan- geven. Daarna vluchtte de vrouw door de vlammen heen op het balkon van de keuken, sprong naar beneden en bleef aan net balkon van de derde verdieping hangen. Zij werd ongedeerd in veiligheid gebracht. Te Lissabon is Woensdag een Spanjaard, Pedro Gonzalez, gearresteerd, die onder zware verdenking staat, een uitgebreiden handel in blanke slavinnen te drijven. Uit de papieren, die bij hem werden gevonden, bleek, dat hy tot een geheime maatschappij voor den handel in vrouwen behoort, die hare slachtoifers hoofd zakelijk naar Zuid-Amerika verkoopt. Deze h maatschappg" heeft filialen te Pargs, Madrid, Barcelona, Lissabon en Buenos-Aires. De agen- ten dezer schandelgke insteiling geven de voor- keur aan meisjes van 14 tot 18 jaar. Deze worden door valsche beloften uit haar vader- land gelokt, onder de voorspiegeling; dat zij betrekkingen als kindermeisjes, genvernantes euz. zullen krijgeu, en deels ook rijke huwe- Igken zullen doen. De maatschappg vraagt voor ieder meisje prijzen van 100 tot 4U0 mark, maar voor bgzondere schooubeden wordt meer betaald. In dit jaar moeten door de schurken honderden meisjes naar alle hoold- stedeu van Zuid-Amerika zgn verkocht. Te Troyes, Frankrgk, heeft een mooi jong meisje van 16 jaar, Germaine Goge, wetende, dat een ongeneeslgke hersenaandoenmg haar sloopte, gevolg gegeven aan haar meermalen geuit voor- nemen, om zelf moord te plegen. Gebruik makende van een korte afwezigheid van haar moeder, dronk de ongelukkige een glas bijtende subhmaat leeg, greep een vlijmscherp mes, waarmede schapen worden geschoren, en sneed haar kleine broertje Roger, een zuigeling van 27j maand, dat zij gezworen had mede in 't graf te zullen nemen, den hals af. Daarna bracht zij zich zelf eenige diepe sneden in de keel toe met het vreeselijke wapen. Toen haar moeder kwam toesnellen en haar wilde ontwapenen, hakte zij de oude vrouw in de hand old haar te doen losiaten, en zakte in elkaar. Even later gaf zij den geest Verdelging van ratten en muizen. Men zal zich herinneren dat naar aanleiding van het voorkomen van cholera, vooral in Eugeland, de ratten-kwestie aan de orde van den dag is. Menschen, zeer bevreesd voor een ckolera-epidemie, hebben zelfs prgsvragen uit- geschreven over de beste methode tot de ver- deMnc van ratten en muizen. Conferenties, waar Talrijke mannen van de wetenscbap tegen- woordig waren, zijn gehouden, enkel en alleen om er achter te komen, op welke wgze de ratten het best kunnen worden geweerd. ihans zijn de resultaten van de prgsvragen en de conferenties vastgesteld en is gebleken, dat ratten en muizen het best verdelgd kunnen worden door gebruik te maken van zee-aiuin (scilla of urginea maritima). De vaak aange- wende bacterie-preparaten, die de knaagd^° moeten dooden door besmettelgke ziekten, geven minder gunstige resultaten. Zee-aj uin-pi p werken bovendien sueller. Terwijl de vier beklaagden van de moord- zaak van Sauviniere bij Spa zich in het assissenhof te Amiens bevonden, heeft men in de gevangems in de eel door Gamier betrokken een lang touw gevonden, van knoopen voorzien, en dat hij vervaardigd had uit koordjes, in de borstelmakerg, waar hij sedert zijn gevangenneming werkzaam was, ontvreemd. at Het touw meet juist acht meters en kan ge- makkelijk het gewicht van een man dragen. Het was behendig in een verluchtmgsbuis van aandeed om hem naar het justitiepaleis over te brengen, vond men, verborgen in zgn mouw een klein pas geslepen mes Men kan niaar niet gissen hoe hg daaraan gekomen is en hg wil niet zeggen, natuurlgk, waartoe het dienen U1 Thans worden de vier beschuldigden streng bewaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2