Landbouwberichten. Gemengde berichten. Predikbeurten, Wosnsdag 1 Nov. 1911 (Dankdag). Laatste Berichten. Tramaanleg in Zuid-Beveland. Land- en tuinbouwcursussen. Keg lenient op de icegen en voetpaden. Geldleening. RECHTSZ^KEy. Zondag 29 October 1311. Vergiftiging door bietenbladeren. In de kerk van het dorp Niechtovo in dat waar de bij andere teekenscholen gevolgden regel, de subsidien van provinc.ie en gemeente gelijk behooren te zijn en alzoo voor ieder be- hooren te worden gesteld op 125. Tramverbinding tusschen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaunder en. In een adres van 30 Augustus jl. deelt de NI. eun. //Zeeuwsch-Ylaamsche-Tramwegmaat- schappij" aan de Provinciate Staten mede, dat overeenstemming is verkregen tusschen hen, die eene tramverbinding tusschen Hontenisse en •Selzaete wenschen aan te leggen en de IJzen- dijksche stoomtramwegmaatschappij, die ver- schillende lijnen zou aanleggen, o. a. ter verbin- ding tusschen de voormalige 4# en 5e districten, en dat nu door die Vennootschap zullen worden aangelegd en geexploiteerd de lijn Hontenisse tot de Belgiscbe grens en de lijnen waarvoor aan de IJzendijksche stoomtramwegmaatschappij een renteloos voorschot is toegekend. Gedep. Staten stellen voor de in het adres gevraagde wijzigingen in de besluiten waar bij concessie en renteloos voorschot voor genoemde lijnen werd verleend, aan te brengendoch vooralsnog afwijzend te beschikken op het ver- zoek tot verhooging van het vastgestelde maxi mum van het renteloos voorschot. Het vastgestelde maximum is thans 690,000. Adressante vraagt het te brengen op 702,967. De voornaamste wijziging die gevraagd wordt is wel die waarin het mogelijk wordt dat de Gedep. Staten voor de gebeele of een gedeelte der lijnen vrijstelling verleenen van de bepaling, dat minstens 5 reizen heen en weer moeten gedaan worden per dag. Naar aanleiding van het in hun handen ge- stelde adres van E. Huyghebaert te Assebrouck (Belgiej om een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen voor den aanleg van Stoom- tramwegen van Baarland over Borssele, Goes, Wemeldinge, Yerseke en Kruiningen naar Hansweert en van het Wolphaartsdijkscbe veer naar Goes, stellen Gedep. Staten voor een ren teloos voorschot nit de Provinciale fondsen voor dezen aanleg te verleenen, bedragende 1/s der kosten tot een maximum van 650,000 ver- minderd met de tegen 4 °/0 gekapitaliseerde waarde der door belanghebbende (gemeenten, polders of derden) te sluiten bijdragen. Deze bijdragen moeten verzekerd zijn tot een bedrag van f 161,820 te storten in ten hoogste twintig jaarlijksche termijnen. Gedep. Staten zeggeu dat zij met bjjzondere belangstelling hebben kennis genomen van deze aanvraag en dat zij haar met voile overtuiging en ernstigen aandrang in de gunstige overweging der Staten aanbevelen. Een bezwaar hebben Gedep. Staten slechts, en dat is, dat in het thans ontworpen plan ook zijn opgenomen de kosten ad 200,000 voor den bouw van eene nieuwe brug over het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge. Zij meenen dat er voordeProvincie geen reden bestaan om bij te dragen in de kosten van eene brug over een Rijkskanaal ter vervanging van een bestaande brug en zij meenen, dat bedoelde 200,000 van de aapleg- kosten behoort te worden afgptrokken. Gedep. Stateu stellen voor om ten behoeve van land- en tuinbouw-wintercursussen in Zeeland uit de Provinciale fondsen voor den cursus 1911/12 een subsidie ad f 0,25 toe te kennen voor elk uur onderricht, waaraan het Rijk f 1 bijdraagt. Deze subsidie zal moeten strekken tot verhooging van de be- looning der onderwijzers en zal alleen tnogen worden toegekend aan hen, die in het bezit zijn van eene akte van land-of tuinbouwkunde terwijl aan geen der onderwijzers meer dan f 50 uit de Provinciale fondsen zal mogep wqrden bijgedragen. Yolgens thans bekende gegevens zullen de te verleenen subsidien het bedrag van f 1837,25 niet overschrijden. Subsidie schoolproefvelden. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de Commissie van Toezicht op de proef- velden in Zeeland stellen Gedep. Staten voor over 1911 weder eene subsidie van 100 te geven voor den aanleg van schoolproefvelden bij de cursussen in landbouwkunde. Gedep. Staten stellen voor om overeenkomstig het in de zomervergadering door den beer B. Giljam, lid der Staten ingediende en door ons vermelde voorstel tot wijziging van het regiement op de wegen en voetpaden aan te nemen. Door deze wijziging zullen B. en W. ontheffing kunnen verleenen van de bepaling, dat het verboden is op de voetpaden, die niet door weiden loopen, vee of paarden te geleiden. Gedep. Staten stellen voor om het besluit tot het aangaan van eene geldleening groot 250,000, rentende 3 '/3 °/0, voor de kosten van den tramweg Hansweert—Vlake en den stoomboot- dienst Middelburg Zierikzee zoo te wijzigen, dat direct wordt aangegaan eene leening, groot f 185,000, rentende 4 voor laatstgenoemden dienst en zulks omdat de opneming van gelden voor een tram dit jaar nog niet noodig zullen zijn- Deze gelden zouden kunnen gevonden worden uit eene andere leening, samen met de gelden noodig voor het toegezegde renteloos voorschot aan de Maatschappij BreskensMaldeghem voor haar lijn OostburgZuidzandeCadzaud. Door A. A. E. Oh. V., oud 29 j., gemeente- secretaris te Philippine, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 13 Oct. jl., waarbij hij wegens wederspannigbeid is veroordeeld tot 40 boete of 8 dagen hecht. De officier van justitie kwam mede in hooger beroep. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u., Ds. A. Timmerman, viering van liet II. Avondmaal. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u., Ds. G. van bis, Hervormingsprediking, colleete voor noodlijdende kerken en personen en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. u„„, 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Routen Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. en 2 u., Gddsdienstoefening. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt, voorbereiding H. Avondm. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Axel H. Zaamslag. Hoek. Gereformeerde Gemeente (Vlooswykstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. H. Schorthorst, van Barneveld. Ond-Gereformeerdc gemeente (Vloosw(]kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. Hubregtse, van 's Gravenpolder. Evanyeltsatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzaude. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., van Ter Neuzen. Loltaal „Ttethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. Joh. Vijvenberg, van Zierikzee. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. Lokaal „Bethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 6 u., dhr. Joh. Vijvenbergi van Zierikzee. Als de beetwortelrooi'ing in gang is geven vele landbouwers aan hun vee bietenbladeren en koppen als voeder. Vboral dit jaar nu 't groenvoer zoo schaars is zal er een ruim ge- bruik van gemaakt worden. Ondienstig is het dus niet er even aan te herinneren dat men met het voederen ervan zeer voorztchtig moet zijn. Bietenbladeren zijn een uitstekend voer voor het vee, doch men moet zorgen dat het vee niet te veel neemt, dat er tevens afwisseling is met vold^end droog voer. 20 a 25 kilo per dag is meer dan genoeg. 'nVorigen herfst zijn nainelijk ziektegevallen met doodelijken afloop voorgekomen bij koeien met bietenbladeren gevoerd en welke volgens deskundig onderzoek moesten worden toege- schreven aan vergiftiging. De boveneinden der beeten, alsmede de bla- deren, bevatteu een bijzonder hoog gehalte aan oxaalzuur en salpeterzuur. De aangetaste dieren beginnen met het voeder te weigeren, nemen sterk af in de melkgifter doen zich verschijnselen voor van koliek en doorloop, de melk heeft een onaangenamec geur en is slijrne- rig. Met moeite kunnen de dieren iets door slikken en sorus moeten ze braken. Eenigen tijd later vallen de dieren, staan weer op en kouwen op alles wat men ze voorhoudt, zelfs op leer, hout, kleedingstukken. Er doen zich verschijnselen van hersen- ontsteking voor, de polsslag wordt snel en de inhoud van den endeldarm wordt draderig. Bij een lijkschouwing van gestorven dieren vond men gezwollen slijmheid van de lebmaag, van de dunne darmen en endeldarm. En bij microscopisch onderzoek merkte men in den lever, in de nieren en in de gal een groot aantal calcium oxalaatkristallen op. Daaruit besloot men dat de dieren gestorven waren aan oxaalzuur-vergiftiging, gepaard met salpetervergiftiging. limners bieten die bijvoorbeeld zwaar bemest worden met stikstofhoudende meststoffen, zijn rijker aan eiwitstoffen en dit is in droge en warme zomers meer het geval dan in koude en natte tijden. Een grooter of kleiner ge deelte van dit stikstofgehalte komt nu niet meer voor in den vorm van proteine, maar als amiden en salpeterzuur. Naardat de beeten rijper worden, vermindert het gehalte aan salpeterzuur in de beeten aan- merkelijk. Volgens onderzoekingen door Leplay gedaan, vermiuderde het salpeterzuur van 433 gram per 100 kilo in Juni tot 194 gram in Juli en tot 29 in September. Door den drogen zomer dien we dit jaar gehad hebben is het zeer goed mogelijk dat vele beeten het hooger gehalte aan salpeterzuur lang hebben behouden. Daarom is oppassen thans zeer gewenscht. Openbaart zich de ziekte bij een dier, zoo is kalkwater een uitstekend tegenmiddel. Verder geeft mep bij vergiftiging van oxaal zuur en salpeterzuur slijmige geneesmiddelen als gekookt lijnzaad, lijnolie, maankopolie, slaolie. Doen zich verschijnselen voor van hersen- ontsteking dan legt men omslagen met ijs of koud water op den kop. Het beste is het lijdende dier in een rustigen, donkeren stal te brengen en onmiddellijk de hulp van een veearts in te roepen. Te Deurne (N.-B.) werden de bezoekers van het cafe G. Keuten, verrast door een anderen bezoeker, die nu niet alle dagen in de gelag- kamer eener herberg binnenvatt. Het was een sperwer, die een musch acbter- volgende, deze dicht bij het cafe grijpende, door zijn oversnelle vaart naar binnen buitelde. Toen men den roover wilde grijpen vloog hij met zooveel kracht tegen de zoldering dat hij voor dood neerviel. De Sobrietasbloem. Naar de Resb. ver- neemt, was de totale opbrengst van den bloe- menverkoop voor het dr. Arienfonds, f 49,963. Een nagekomen gift heeft f 50,000 juist vol gemaakt. De Londensche dierentuin heeft twee nieuwe bewoners gekregen, twee kleine, gedrongen wezens, met een langen, harigen staart, wier naam reeds hun geweldigen eetlust aanduidt. Het zijn nl. vertegenwoordigers van het ge- slacht van den veelvraat of gulo. Zij zijn voor- loopig in een kooi van Thibetkatten geherbergd en niets verraadt hun aard en naamalleen een bordje hangt daar met het lakonische op- schriftDoor ruil. Achter deze twee woorden verbergt zich echter een kleine geschiedeuis, die de waehter aan een journalist verteld heeft. De Londensche dierentuin bezat tot voor kort onder zijn rijke verzamel-inggeen Amerikaanschen veelvraat, en het bestuur was zeer verheugd, toen zich de gelegenheid voordeed, uit den dierentuin te Kopenhagen een paar dier veel- vraten te verkrjjgen. Daar had men verscheidene exemplaren van deze steeds hongerige dieren en hun geweldige eetlust was op onaangename wijze te merken aan de hooge voederrekeniugen. Het was den Kopenhagers dus waarschijnlijk niet onaangenaam om twee van de dure gasteu aan Londen over te doen. De Londenaars stelden toen voor, twee Tas- maansche duivels" (Sarcophilus satanicus) in ruil te geven, twee buidelberen, die met hun korten kop en kleine katteooren, hun zwarte vachc en dikken staart werkelijk iets satauisch hebben en die in den Kopenhaagschen dierentuin nog ontbraken. De ruil werd kanvaard en de Kopenhagers geloofden goede zaken gedaan te hebbende Londenaars even wel lachten in hun vuistje. De ,/Tasmaansche duivel" is namelijk nog reel onverzadelijker en gulziger dan de veelvraat, een dier met een niet te stillen honger, dat alles vreet en aanvreet, wat zijn tanden niet trotseert. Met hem vergeleken, is de veelvraat een fijnproerer, die een zeer verzorgden smaak heeft en wel veel, doch lang niet alles vreet, die bv. in vrijheid de gedoode dieren niet on middellijk verslindt, doch het vleesch eerst goed laat besterven, totdat het den goeden ,/haut gout" heeft gekregen. De Tasmaanscbe duivel ecbter kent slechts een driftalles, wat hem in den weg komt, te verslinden. De Kopenhagers zullen dus van nu af aan nog hoogere voederrekeningen moeten betalen. Rusland, brachten een priester en een koorknaap den nacht door met het waken bij een lijk dat in een open doodkist lag. Midden in den nacht kwam dejongen schreeu- wend naar buiten hollen, en vertelde aan de verschrikte boeren, dat het lijk uit de kist was overeind gerezen, den priester had aangevallen, en hem tegen den grond gestagen. Geen der boeren had den moed dien nacht nabij de kerk -te komen, maar den volgenden ochtend hadden zij genoeg moed verzameld om naar binnen te gaan. En werkelijk, daar vonden ze den priester bewusteloos op den grond liggen. Maar het lijk lag weer in de kist, alsof er niets gebeurd was. Een poosje later kreeg men echter aanwij- zingen van wat vermoedelijk gebeurd was. Een gevaarlijke kerel uit de buurt die een grief tegen den' priester had, was vroeg m den avond de kerk binnen gegaan. Hij heeft het lijk uit de kist genomen, en is daar zelt in g'aan liggen. Toen hij een geschikte gelegenheid zag, sprong hij er uit en viel den priester aan. Tot dusver is hij nog niet gevat. Te Marseille heeft zich een zonderling feit voorgedaan. Op 't commissariaat van poli- tie verscheen dezer dagen een armen zwerver, die om een biljet vroeg, om in het hospitaal te worden opgenomen. Toen hij zijn papieren vertoonde, zag de secretaris tot zijn groote verwondering, dat die op naam stonden van Henri Napoleon, geboren te Parijs in de Tui- lerieen 1868, als zoon van Napoleon III en Eugenie de Montijo. De zwerver leek boven- dieu zeer veel op Napoleon III. De secretaris liet zich echter niet overbluffen en keek de papieren van den zwerver verder in. Het waren een geboorte-acte en twee brieven van het ministerie van Binnenlaudsche Zaken, waarbij aan Henri Napoleon vergund werd in Fraukrijk te vertoeven, op grond van diens verklaring, dat hij aanbanger der republiek was en zijn vaderland, waar hij sedert 1870 niet geweest was, wilde bezoeken. De secretaris begreep er nu niets meer van en slaagde er niet in, de zonderlinge kwestie op te lossen. Hij gaf Napoleon echter zijn hospitaalbiljet. Men heeft den man echter niet meer kunnen vinden en hij had zich bij geen enkele inrichting aangemeld. Ernstige toestanden heerschen in Oklaho ma door den rassenhaat tusschen blanken en zwarten. Te Cowetta is dezer dagen een neger door blanken doodgescboten en de zwarten hebben daarop besloten bloediee wraak te nemen. In den omtrek van Cowetta werden Maandag- nacht een aantal boerderjjen door de woedende negers in brand gestoken en de bewoners ver- moord. Te Cowetta zelf worden de negers iii bedwang gehouden door de troepen, die uit Muskogee ter bescherming zijn gezonden, maar in de buitenwijken hebben Maandagavotid herhaaldelijk bloedige botsiugen plaats gehad tusschen de militairen en de negers, wier aantal op 2500 man wordt geschat. Sedert eenigen tijd werden er op het paleis van justitie te Parijs herhaaldelijk dief- stallen gepleegd. Yooral in het Hof van Cas- satie heeft de dief huis gehouden en verschei dene baukbriefjes, behoorende aan recbters, mee- genomen, alsook tal van voorwerpen, tot den dienst van het paleis behoorende. Om den dief te vangen plaatste een der rechters den springbus onder de deur van zijn kleed- kamer. De bus moest springen zoodra men de deur opende. Toen de rechter aan t werk was hoorde hij eensklaps de ontploffing. Hij snelde toe, maar hoe vlug ook was hij toch nog te laat. Hij zag nog enkel een schim, die in de verte in de gaugen verdween en dien men niet meer kon inhalen. Men verdenkt een bediende van het paleis van de diefstallen. 's Gravenhage, 27 Oct. Tweede Kamer. Reveling van werkzaamheden. De heeren Troelstra en Roodhuijzen drongen er op aan om, ten einde eenige vacantie tot voorbereiding voor den begrootiugs-arbeid te hebben, met de mititiewet het debat te eindigen, indien dit de volgende week niet moeht zijn afgeloopen en alsdan Troelstra's kiesrecht-adres-voorstel te behandelen. De Voorzitter kon zich op het oogenblik nog niet uitlaten omtrent de regeliug der werkwijze. Inmiddels is besloten de volgende week Dins- dag en Donderdag avondzitting te houden. Bij het voortgezet militiewet-debat is, na verwerpeu van een amendement der sociaal- democraten voor een zesjarigen diensttijd der bereden wapens, overeenkomstig het lfegeerings- voorstei den duur van den diensttijd als volgt vastgesteldvoor zeemilitie 5, voor bereden wapens 8 en voor onbereden wapens 6 jaar. Amsterdam. Zondag 5 November a. s. zal door de federatie van de S. D. A. P. alhier eene meeting gehouden worden tegen den oorlog, waarin als sprekers zullen optreden de heeren Mr. P. J. Troelstra, van Den Haag, en Eduard Anseele, van Gent. De kantonrechter Mr. Kranenburg ver- oordeelde heden een overtreder van de ver- ordeuing tegen de wiukelsluitmg tot 50 cent boete, subs. 1 dag hecht. Heden werd een moordaanslag gepleegd on de dienstbode van een assuradeur aan den Kloveniersburgwal. De dader, de 30jarige C v H loste 2 revolverschoten, waardoor liet m'eisje vdj ernstig aan de borst werd verwond. De dader werd door het kantoorpersoneel ge- grepen en aan de politie overgeleverd. Kiel. Toen de kruiser Wentser gisteravond half elf in de haven aan een boei zou worden vastgelegd, is een sloep omgeslagen, waardoor een jongmaatje en 6 matrozen verdronken. TNG E ZONDEK S~T U K K E Geachte Redactie Beleefd verzoek ik U opname van het ouder- St Eedgent«dgeleden schijnthet gerucht verspmd te zijn dat de nieuwe Zeeuwsch-\ laamsche Ira wegmaatschappjj na de overname der IJzendijk sche niet van plan zoude zijn het lpntje IJzen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6