No. 5679. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 28 October 1911. 5ie iaargang. Binnenland. F E uiTleTo ¥7 IN DEN DQ0D VEREENIGD. TWBBDlI BLAD. tweede kamer. Vergadering van Donderdag. De behandeling der Militiewet wordt voortgezet. De Minister van Oorlog, den heer Troelstra beantwoordende op diens kritiek naar aanleiding van het stellen der portefeuille-kwestie door den Minister, welke daad door den beer Troelstra genoemd was ongeboord en parlementair onjuist, betoogde dat de inzet voor bet stellen der portefeuille-kwestie niet waren de 1500 man, welke voor speciale diensten noodig zijn, maar het interum was dat den Minister niet geweigerd mag worden de door hem voorgenomen regeling van een van de diensten zoodanig, dat voor het geheele leger, en speciaal voor de infanterie, tot een bevredigende regeling van den oefe- ningstijd te konien is. Hierna begeeft de Minister zich in een nadere uitvoerige verdediging van de ^admi- nistratie-troepen". De Minister houdt met klem vast aan vast- legging in de wet van de bevoegdbeid om over 1500 man militaire werkers met 14 7, maand te kunnen beschikken, in het belang van de voldoende geoefendheid van 80,000 man voor ons leger. Maar spreker herhaalde nadrukkelijk zijn eerlijk voornemen, om op alle mogelijke wijzen te trachten het met een minder aantal te kunnen doen en met een korteren diensttijd voor die administratie-troepen van 87s maand. Verder kan de Minister voistrekt niet gaan. Verder zet de Minister uiteen, dat elke poging om het contingent te verlagen, door de Regeering absoluut moet worden afgewezen. De Minister verklaart onaannemelijk het amendement-Ter Laan om het contingent van 28,000 terug te brengen tot 17,500. Het tweede amendement om het verloop van het contingent niet te verhalen op eerst met opge- roepen personen, kan de Regeering evenmin ,aanvaarden, als het derde amendement-Ter Laan, om niet in het contingent aan te vullen de plaatsen van vrijgestelde studeerenden, daar de Regeering elke poging om het contingent te verzwakken, terug moet wijzen. Evenmin kan toegestaan worden dat het reservekader van het contingent wordt uitge- zonderd (ander amendement-Ter-Laan). Yoor het amendement-Van Karnebeek op een later artikel der wet, om de studenten niet uit te zonderen, gevoelt de Minister veel, en daar- om zou het hem aangenaam zijn als dit amen dement later wordt aangenomen. Er wordt over artikel 4 nog gedebatteerd 0. a. door den heer De Savornin Lohman, die de vrijstelling van studeerenden verdedigt, en voorts mededeeling doet dat bet amendement- Van Veen, 00k door spreker mede-onderteekend, en waarbij, ter voorkoming van misverstauden beoogd wordt om niet van militaire werkers te spreken in de wet, doch van militairen voor speciale diensten, wordt ingetrokken, omdat thans in de debatten voldoende 00k naar buitenaf was gebleken, dat met die categorie van soldaten geen minderwaardigen bedoeld worden., Repliceerend dringt de heer Thomson er op aan om in de wet neer te leggen de bedoeling om de werkers op te laten komen in twee ploegen en den duurtijd te beperken tot 872 maand, met de bevoegdheid om ze langer dan 81/2 maand te houden, als dit noodig blijkt. En dan behoort de Minister tevens de militaire werkers ten aanzien der herhalingsoefeningen gelijk te stellen met de overige soldaten. (Hier interrumpeert Minister Colijn, dat dit laatste reeds by hem in overweging is.) Gerepliceerd werd nog door de heeren Duy- maer van Twist en Troelstra. De Minister van Oorlog, antwoordende, ver klaart o.a. het denkbeela-Thomson, om de mi litaire werkers in twee ploegen te laten op- komen met 81/, maand diensttijd, na te zullen gaan en zoo mogelijk te verwezenlijken. Z. K. H. Prins Hendrik leidde gistermiddag in het Kon. Paleis ,/Het Loo", als voorzitter eene vergadering van den raad van bestuur van het Oranjekruis. De beraadslagingen waren voornamelijk gewijd aan de stormramp van 30 September jl., met name aan de nog te nemen maatregelen, om in samenwerking met de 00k bij den bond aangesloten corporatien, de algemeene vereenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood en bet provinciaal comite in Zeeland, het lijden der slachtoffers van de ramp in de provincien Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland zooveel mogelijk te verzachten. Het hoofdbestuur van den Groninger Landbouwbond heeft zich ook tot den directeur- generaal der Mij tot Expl. van Staatsspoor- wegen gewend met een gemotiveerde klacht over gebrek aan goederenwagens op het Noor- dernet. Voor ieder dubbeltje, dat de aardappels per H.L. meer zouden hebben opgebracht bij vlotter vervoer, zouden de veenkoloniale landbouwers 400.000 meer hebben ontvangen. In andere deelen van de provincie Groningen wordt schade geleden door onvoldoende gelegenheid tot ver voer van suikerbieten. Het gebrek aan wagens doet zich, wat het vervoer van hooi en stroo betreft, het geheele jaar door in meerdere of mindere mate gevoelen, en, wat het vervoer van vlas aangaat, meer in het bijzonder in het voorjaar. Leelijke schadepostjes voor de Groninger landbouwers. De majoor riep hem uit alle macht terug, maar ik geloof, dat dit den hond nog woeden- der maakte. Daar ik zijn naam kende, riep ik zoo hard als ik kon Bounder, Bounder 1" in de hoop, dat hij mij als vriend zou herkennen. En dat gelukte, want met opgezette rugharen snelde hij mij voorbij en op Bonaventure de Lapp aan. Deze keerde zich bij het geschreeuw om en zag dadelijk, wat er aan de hand was. Toch vervolgde hij rustig zijn weg. Het hart sloeg mij in de keel, want de hond had hem nooit gezien en zou hem waarschijnlijk erg toetakelen. Maar nauwelijks had het dier het knippen met duim en vinger van De Lapp gehoord, of zijn woede bedaarde plotseling en kwispelstaartend kroop hij voor zijn voeten. yls dat uw hond, majoor?" zeide hij, toen diens eigenaar kwam aanstrompelen. ,/Een mooi dier bijzonder mooi //Ik was bang, dat hij u zou byten", zeide de majoor buiter. adem, want hij had bijna even hard geloopen als ik. „Och gekheid", riep De Lapp, terwijl hij den hond over den kop streek, //zoo'n goed beest doet geen kwaad. Het is een mooie, aardige hondik houd veel van honden. Maar het doet mij pleizier u hier te ontmoeten, majoor want deze jonge man, wien ik veel verplicht ben, begint mij op eens voor een spion te houden. Is het niet waar, Johan TER NEUZEN, 27 October 1911. Naar wij vernemen, is op uitnoodiging van het Provinciaal Watersnood-comite, alhier door den wethouder, den heer D. J. Dees, een sub-dames-comite gevormd dat bij de inge- zetenen eene inzameling van gelden zal bouden ten bate van de noodlijdenden tengevolge van den storm op 30 September 11. De Minister van Oorlog heeft 0. m. be- paald, dat het kleedingsmagazijn te Ter Neuzen met ingang van 1 Jan. wordt opgeheven. Bij Ron. Besluit is benoemd tot landweer- districts-commandant in het 39e district, de kapitein der infanterie H. J. L. Muskeijn. Gisteren werd alhier door den architect L. de Bruijne, namens zijn principaal, in het cafe //De Gentenaar" aanbesteed het verbouwen van het perceel gemerkt no. 41 aan de Donze- Visserstraat te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven als volgt le perceel (metselwerk)P. Simons voor f 635, D. de Smidt voor 605 en W. P. Nieuwelink voor 596. 2e perceel (timmerwerk)J. A. Rijnberg voor 342, H. Kaijser voor 305, C. C. Nobels voor 298, F. Romeijnsen voor 253, F. C. Herrebout voor 240 en P. L. Boogaard voor f 207,50. 3e perceel (schilderwerk)A. van Duijse voor 82 en Alph. Guilliet voor 78. Gegund aan de laagste inschrijvers. Woensdag hield de schoolraad van district XII (Zeeuwsch gedeelte) een byeenkomst in de christelijke kweekschool te Middelburg. Voorzitter was Mr. P. Dieleman, die deze vergadering, welke goed bezocht was, met het zingen van Ps. 6514 en het lezen van Jesaja 55 opende. Hierna hield de heer A. Rademaker, onder- directeur van de chr. kweekschool te Middelburg, een referaat over schoolartsen, waarin spreker deed uitkomen dat schoolartsen gewenscht zijn op de volksscholen. Na een aangenaam debat, waaraan verschillende personen deelnamen, handhaafde spreker zijn stellingen, dat het voor zekere scholen hoogst gewenscht is dat er schoolartsen komen. De heer H. Koelmans, hoofd der Chr. School voor M. U. L. O. te Ter Neuzen, hield hierna in de namiddag-vergadering zijn referaat over z/Hoofden van scholen en hunne medearbeiders". Na nog enkele besprekingen van meer huis- houdelijken aard, werd deze vergadering met dankzegging gesloten. Axel, 25 Oct. Hedenavond gaf de zang- school //Bet Kinderkoor" onder leiding van den heer C. W. Bouwman, in het Vereeni- gingsgebouw alhier, haar eerste uitvoering. De verschillende nummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd waarvan het daverend applaus van het aanwezige publiek (er waren c.a. 100 be- zoekers), voldoende blijk gaf. Ofschoon alien hun best deden mag zeker gezegd worden dat onder de verschillende duo's en solo's uitkwamen de liederen gezongen door de jongej. Annie en den jongeh. Jan Esselbrugge, van welke de eerste zelfs tweemaal op het podium moest verschijnen om het door haar gezongen z/Wiegelied" nog eens te herhalen. Een woord van dank en waardeering komt den heer Bouw- mans toe voor zijn leiding en tactvol optreden in dezen, alsook aan den violist en organiste die zich met de muzikale leiding belastten. Moge het /Kinderkoor" bloeien. Koewacht. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn hier by een landbouwer op den Nieuwen Molen konijnen ontvreemd, als- mede wat waschgoed. Op eene andere plaats is een wollen deken, die op de haag te lucbten hing, medegenomen. Donderdag zijn op de markt te St. Nicolaas de gestolen konijnen in beslag genomen. In verband met deze en andere diefstallen is Donderdag door de politie bij een inwoner dezer gemeente huiszoeking gedaan. Den uitslag van deze huiszoeking kunnen wij nog niet mededeelen. Zaamslag. De heer P. 0. van Maelsaeke, tijdelijk onderwjjzer aan de openbare lagere school in de kom dezer gemeente, is benoemd tot onderwijzer te Cadzand. Ik werd zoo verlegen, dat ik geen woord kon spreken, maar als een echte boerenjongen met roodgekleurd gelaat naar den grond keek. z/Gij kent mij, majoor!" hernam De Lapp, „en zult wel de goedheid willen hebben hem te verzekeren,dat van zoo iets geen sprake kan zijn." z/Neen, neen, Johan, daar is geen kwestie van," sprak de majoor. z/Ik dank u majoor vervolgde De Lapp. jrHet is maar gelukkig dat ge mij kent en recht kunt laten wedervaren. Wat u betreft, ik hoop, dat uw knie spoedig weer hersteld moge wezen en dat men u weldra een regiment zal toevertrouwen." //Met mijn knie gaat het flink vooruit", ant- woordde de majoor, //maar zoolang er geen oorlog komt, zal ik wel geen regiment meer krijgen en een oorlog zal ik waarschijnlijk niet meer be- leven." z/Zoudt ge dat denken vroeg De Lapp met een zonderlingen glimlach. »Wy zullen zien, waarde vriend! wij zullen zien!" Hij nam zijn hoed af, keerde zich om en aaalde verder den weg naar West-Inch af. De majoor zag hem in gedachten verdiept na en vroeg mij toen, waarom ik op de gedachte gekomen was, dat hij een spion zou zijn. Ik vertelde hem wat ik gezien had. De majoor zei niets, maar hoofd- schuddend ging hij verder, als iemand, die zich niet gerust gevoelt. Na dit voorval in het fort dacht ik over on- zen vreemden commensaal niet meer zoo gun- stig als vroeger. Het was toch zeker waar, dat hij iets voor ons verborgen hield. Eigenlijk gezegd, was hij een wandelend geheim, daar over zijn verleden een dichte sluier bleef hangen Provinciate Staten van Zeeland, In de najaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland komen in behandeling de voor- stellen van Gedep. Staten tot aanhouding van het adres van den gemeenteraad van Middelburg, om den aan leg te willen bevorderen van den Gebeurde het al eens een enkele maal dat hy ons daarachter een blik gunde, dan kregen wij niets dan akeligheden te aanschouwen. Zijn eigen lichaam alleen was vreeselijk om te zien. Eens, op een zomerschen dag, toen we samen aan het baden waren, bespeurde ik, dat hij overdekt was met lidteekens van vroe- gere wonden. Behalve zeven of acht diepe na- den over de borst en rug, waarschijnlijk door sabelhouwen veroorzaakt, waren zijn ribben aan een kant uit het verband gerukt en een gedeelte van een zijner kuiten was weg. Hij lachte om mijn verbazing. z/De kozakken! De kozakken 1" riep hy, ter wijl hij met zijn handen over de lidteekens streek, ,;en die ribben zijn gebroken door kanonnen, die over mij heen reden. Cavalerie zal je niet hin- deren, want een paard zal nooit op je trappen al loopt het 00k nog zoo hard. Ik ben door vijftienhonderd kurassiers overreden en door de Russische huzaren van Grodno en daarbij bekwam ik geen letsel. Maar kanonnen dat is erger ffEn die kuitvroeg ik. 11O, dat is de schuld van een wolf," zeide hij. //Gij zijt misschien nieuwsgierig, hoe dat gebeurde. Welnu, luister. Myn paard was onder mij doodgeschoten en ik lag met gebroken ribben op bet slagveld, doordien de kanonnen over mij heengereden waren. Het was vreeselijk koud vreeselijk De grond was zoo hard als steen, er was niemand om de gewonden te helpen, zoodat zij bevroren in houdingen, waar- over men lachen moest. Ik gevoelde 00k, dat ik begon te bevriezen en wat deed ik toen verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zee- land, van een adres van het bestuur der Ver- eeniging //Koningin Sophie der Nederlanden" te Sluis, om subsidie voor een kantwerkschool en van een adres van het hoofdbestuur der Provinciale Vereeniging //Het Groene Kruis" om een jaarlijksche subsidie van 1000 voor de bestrijding der tuberculose in Zeeland. Verder zal worden behandeld het aange- houden voorstel van den heer Giljam tot wij- ziging van het reglement op de wegen en voet- paden, met gunstig advies van Gedep. Staten en de volgende voorstellen van Gedep. staten. Dat tot afwyzing van het aangehouden ver- zoek van A. B. Antheunis om verkoop van grond aan den weg van Schoondijke naar lJzendijke, en tot afwijzing van het 00k aan gehouden verzoek van Mr. J. Adriaanse c.s. te Middelburg, om de wegen op Walcheren, in beheer bij de provincie te nemen of de tollen daarop af te koopen. Gedep. Staten stellen voor een renteloos voorschot uit de provinciale kas te verleenen voor den aanleg van tramwegen in Zuid-Beveland om de voorwaarden voor het subsidie voor den tramweg HontenisseSelzaete en voor het rente loos voorschot voor den aanleg van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen te wijzigen en om in te willigen een verzoek van E. Huyghebaert te Assebrouck, om het renteloos voorschot, toege staan voor den aanleg van een electrischen tram weg KnockeBreskens, 00k te verleenen voor den aanleg van een stoomtram BreskensRe- tranchement— Sluis, met zijlijn Cazand-dorp Cadzand-haven, en tot afwyzing van een verzoek van de stoomtrammaatscbappij BreskensMal- deghem te dier zake. Nog wordt voorgesteld een subsidie te ver leenen aan de gemeente Breskens voor de ver- betering van den weg naar de zandplaats. Gedep. Staten wenschen afwyzend te beschik ken op het verzoek van den Raad van Stavenisse betreffende de opneming van die gemeente in de route der spoorboot. Ook wordt voorgesteld een subsidie van f 125 voor 1912 te verleenen aan de Vereeniging Ambachtsbelang" te Axel voor hare avond- vakteekenschool en een subsidie voor 1911/12 aan de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Vereeniging van land- en tuinbouwonderwijzers. Afwijzend wenschen Gedep. Staten te beschik ken op een verzoek van G. Ruitenbeek, bureel- ambtenaar by den Provincialen Waterstaat om verhooging van jaarwedde. Gedep. Staten stellen voor een crediet van 100 te openen voor 1911 tot het aanleggen van schoolproefvelden bij door het Rijk gesub- sidieerde cursussen in landbouwkunde en een geldleening van ten hoogste 185.000, te sluiten voor de inrichting van den stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren en een geldleening van ten hoogste f 105.000 voor den aanleg van een tram van Hansweert naar het station Vlake van den Staatsspoorweg en voor verleening van een renteloos voorschot voor den tramweg Oostburg Zuidzande Cadzand. Ten slotte stellen Gedep. Staten voor de be- grootingen der Provinciale inkomsten enuitgaven voor 1911 en die der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1912 te wijzigen. Subsidie avoudvakteekenschool Axel. Door het bestuur der vereeniging //Ambachts belang" te Axel is een adres gezonden, waarin gevraagd wordt om subsidie uit de Provinciale kas ten behoeve van eene in die gemeente op te richteu avondvakteekenschool. Uit een ingewonnen bericht van Burg, en Weth. van Axel blijkt, dat door de gemeente Axel vermoedelijk eene subsidie van f 100 zal worden toegestaan (die intusschen reeds yer- leend is) terwijl aan de Provincie eene sub sidie van 150 wordt gevraagd. Hoezeer het Gedep. Staten voorkomt, dat er geen bezwaar bestaat, om ook deze school uit de Provinciale fondsen te steunen, meenen zij Met mijn sabel sneed ik zoo goed en kwaad als ik kon, het doode paard open en kroop er in. Sapristi daar was het warm genoeg. Maar ik paste er niet heelemaal in, zoodat miju beenen er gedeeltelijk buiten staken. 's Naebts, terwijl ik sliep, kwamen de wolven om de doode paarden op te eten en per abuis namen zij ook een hapje van my. Later was ik op mijn hoede, en met behulp van mijn pistolen zorgde ik wel, dat zij niets meer van mij kregen. Ik leefde daar warmpjes en wel gedurende tien dagen." „Tien dagen 1" riep ik. //En wat hebt ge in al dien tijd gegeten z/Wel, natuurlijk at ik het paard. Dat was om zoo te zeggen kost en inwoning voor mij. Maar ik was verstandig genoeg om het gedeel te dat mij tot huisvesting diende, niet het eerst te nemen. Er lagen genoeg doode manschappen om mij heen, die nog in het bezithunner veidflesschen waren, zoodat ik alles had wat ik behoetde. Den elfden dag verscheen een patrouille lichte cavalerie en ik was gered." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5