A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad o e r Zeeuwsch-Viaaideren. 5679 Zaterdag 28 October 1911 51e Jaargang, Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoo. Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82!/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders Telefoon No. 2 5. ADYEBTENTIINi Van 1 tot 4 reeels f 0,40. Voor elken regel meer Bp directe opgaaf van driemaal plaatsmg derzelfde adver en le wor prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. lEJEIE&STie] BLAID. Buitenland. De Itaiiaansch-Turksche oorlog. Nog steeds weten de Italianen niet hoe groot hun verliezen zijn in den veldslag bij Tripoli op 23 dezer. In de krantenberichten wordt de heldenmoed van soldaten en officieren geprezen en worden de Arabieren voor verraders uitge- maakt. Het deel der Arabiscbe bevolking, dat met de Turken gemeene zaak maakte, had zich in schijn eerst aan de Italianen onderworpen. Toen het op vechten aankwam, voegde dat deel der Arabieren zich bij de Turken. Volgens den correspondent van de „Corriere della Sera" zijn er honderden soldaten gedood. De woede der Italianen over hun nederlaag is zoo groot, dat zij te Tripoli den staat van beleg instelden, om de summiere terechtstel- lingen een schijn van recht te geven. Woens- dag heeft de krijgsraad te Tripoli 32 dood- vonnissen geveld, die aanstonds zijn voltrokken. Men weet dat zij, die met de wapenen in de hand worden aangetroffen, ter dood'veroordeeld zullen worden. De Arabieren, die van jongsaf wapens dragen, ook in vredestijd, vallen dus zonder uitzondering onder de Krijgswet van de beschaafde Italianen. Niet minder dan 2000 menschen zijn te Tripoli in hechtenis genomen. Zal de Italiaansche bevelhebber den treurigen moed hebben al dezen te laten doodschieten Men zal de Tripolitanen niets anders ten laste kunnen leggen dan dat zij hun land ver- dedigden tegen schraapzuchtige en gevoellooze indringerspardon, beschaafde Italianen. Gottberg, de correspondent van de ,/Lokal- Anz." te Tripoli, ergerde zich aan de hinderlijke gevoelloosheid, die de Italianen jegens de be volking van Tripoli tooaden. De krantenman meent voorts, dat de Turken tegen de Italianen het onderspit zullen delven, maar 't zal den laatsten groote offers kosten. De lange duur van het conflict zal de Turken begunstigen en de Italianen benadeelen. De over- voile stad Tripoli lijdt gebrek aan drinkwater. De waterverkoopers gaan niet meer door de straten en laten zich duurder betalen. Begint de regentijd met wind en slecht weer, dan kan het voor- komen, dat gedurende weken geen schip menschen of materiaal aan land kan zetten. Tripoli is zelfs wel eens een maand zonder post geweest. Prettig vooruitzicht voor de Italianen Het blijkt dat het verzet der inboorlingen algemeen is. Ook te Horns, een van de laatste bezette stadjes, ten oosten van Tripoli, wordt gevochten. Het 8e regiment bersagliere, dat Horns bezet koudt, heeft eergisteren een aanval ondernomen op troepjes vijauden, die met ernstige verliezen tot Magele teruggeslagen werden. De censuur in Italie heeft zulke onmogelijke toestanden gesehapen, dat telegrammen, die niets met den oorlog te maken hebben, in beslag worden genomen. Men is blijkbaar in Italie de kluts kwijt. CHINA. De beslissing over de toekomst van China schijnt meer en meer op de geldkwestie uit te loopen. De jongste suceessen der republikeinen, o.a. de verovering van de stad Itsjang, was een gevolg van gebrek aan geld en rijst. Toen de republikeinen dit aan de bevolking konden verschafFen, waren de inwoners van Itsjang voor den opstand gewonnen. Men herinnert zich den noodkreet van generaal Jin-tsjang, die naar Peking vooral 'om geld seinde, omdat hij de keizerlijke troepen niet op zwart zaad kon laten zitten. Maar de Pekingsche regeering heeft nog slechts een paar millioen gld. in kas en de vier bekende bankgroepen van En- geland, Frankrijk, Duitschland en Amerika schijnen niet van plan de wankelende Mantsjoe- regeering meer geld te leenen. De Mantsjoes hebben aanstonds 30 millioen noodig, maar 't genoemde banksyndicaat zou als voorwaarde eischeninstelling van een verantwoordelijk j ministerie onder Joean-sji-kai. De grondwetspartij te Peking, welke onder de leden der Nationale Vergadering (het voor- parlement) de meerderheid vormt, heeft zich met een ultimatum gewend toe de regeering. De grondwetspartij eischt een verantwoordelijk bewind. Ook moeten Mantsjoe-prinsen en andere onbekwamen, die hooge ambten bekleeden, van het bewind verwijderd worden. Te Peking duurt de uittocht voort. Gefor- tuneerde Mantsjoe-families verlaten in grooten getale de stad zij zenden hun geld en kost- baarheden naar Tientsjin, Sjanghai of zelfs naar Moekden, waar de Japanners bescherming kunnen bieden. De zetel van het hof zal, indien de omstandig- heden het noodig maken naar Jehol worden overgebracht. Van gevechten is geen sprake meer nu de keizerlijken uit het opstandsgebied zijn ver- dreven en hun opmarsch naar het zuiden nog altijd vertraagd wordt. Ambtelyke berichten uit verschillende middel- punten van den opstand toonen aan, dat de rebellen de grootste voorzorgen treffen, opdat hun aanhangers geen uitspattingen bedrijven. Zij toonen blijkbaar geen verlangen om zich van de steden meester te maken, die reeds instemming met den opstand betuigd hebben, voor zij in die gelegenheid zijn, ze metterdaad te besturen. Zij wenschen bij den opstand zoo min mogelijk bloed te vergieten. Te Kanton, de zuidelijke havenstad, is een bomaanslag gepleegd op den Tartarengeneraal Foengsen, een Mantsjoe, die den Chineeschen onderkoning beeft te controleeren en over de troepen het bevel voert. Foengsen werd zwaar gewond, zijn vrouw en 30 soldaten gedood. Vele personen werden gewond en enkele huizen geraakten door de ontploffing in brand. TER NEUZEN, 27 October 1911. In Zeeland kwamen in de week van 18 tot en met 24 October negen gevallen van be- smettelijke ziekte voor, en wel twee gevallen van roodvonk, een te Retranchement en een te Zuidzande, en zeven gevallen van diphtheritis, n. 1. twee te Brouwershaven, een te Duivendjjke twee te Goes, een te St. Laurens en een te Middelburg. Te Venlo slaagden voor het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek o.m. de heeren Th. F. Boddaert te St. Jansteen, M. J. Lucieer te Groede, J. H. Govaert te Sluis, J. J. E. Eggermont te Clinge, M. H. N. Haens te Hulst en mej. M. C. C. Stroecken te Hulst. Door de firma Oosterbaan le Cointre te Goes, als uitgevers van het boekje //De Storm- ramp" is heden aan het Comite te Bruinisse f 1000 afgedragen als eerste bate der uitgave. Sluiskil. Aan de cokes-fabriek alhier is met 1 November a.s. aangesteld als surveillant de onbezoldigd-rijksveldwachter E. Willems te Sluiskil. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Oct. de volgende vonnissen uitgesprokeu Ph. v. G., oud 22 j., dienstmeid te Honte nisse, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. F. v. d. V., oud 20 j., dienstknecht te Stoppeldijk, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen hechtenis. J. v. d. B., oud 19 j., werkman te Hengstdijk, ter zake als voren, veroordeeld tot j 7 boete of 7 dagen hecht. H. W., oud 20 j., werkman te Stoppeldjjk, ter zake als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. C. B. d. R., oud 13 j., F. C S., oud 15 j. en C. F. S., oud 13 j., alien zonder beroep, zijn wegens strooperjj veroordeeld ieder tot 3 boete of 1 week hechtenis. Nog is veroordeeld wegens eenvoudige beleediging in een ingezonden stuk in het blad z/De Toekomst" te Middelburg W. N. J., oud 29 j., gemeenteraadslid te Oost- en West-Souburg tot f 20 boete of 4 dagen hechtenis. Te Oudenbosch had Maandagavond een vreeselijk ongeluk plaats. De 19jarige E. v. d. Enden ging om 5 uur, tegen den wil zijns vaders, een rijtuig naar Hoeven brengen. Hij zou los te paard terugkeeren. Op den Bosschendijk, ter hoogte van De Dreef, kwam hij bij zijn terugkomst de tram tegen, die om 6 uur uit Oudenbosch naar Breda vertrekt. Daar hij slecht met paavdrijden bekend was, trok hjj aan den verkeerden teugel, waardoor het paard achteruitliep en zijn berijder er afviel, met het gevolg, dat hij vlak voor de stoomtram kwam te liggen. Deze kon onmogelijk meer stoppen, zoodat de machine over het lichaam van v. d. E. ging zijn rechterbeen bij de heup en 4 vingers van een hand afreed. Zijn linkerbeen werd zwaar ge- kneusd en aan 't hoofd had hij een groote wond. Nog levend werd hij een naastbijzjjnde boeren- hofstede binnengedragen, waar hij voorloopig verbonden werd. Later is hij naar het gasthuis vervoerd, waar hij weldra den geest gaf. In plaats van zijn toevlucht te nemen tot het klachtenboek, heeft een reiziger zijn opmer- king over de snelbeid, waarmee zekere trein- directie hem een traject liet afleggen, in het volgende briefje neergelegd Mijneheeren 1 ,/Zou er niets aan te doen zijn tegen het hinderlijk bedelen langs onze treinen Gister bv. werden de reizigers op de X lijn weer geergerd door een ouden bedelaar met houten been, vergezeld door een mank hondje, dat van B. tot S. geregeld met den trein meeliep en al dien tijd de passagiers lastig viel met zyn eiudelooze jammerklachten. Het wordt waarlijk hoog tijd dat zulke onaangename toestanden verdwijnen." Uw dankbare X. Muntvondst. Men schrijft uit Harlingen aan de Leeuw. Ct. By den terpbaas F. Helfrich te Midlum heb ben de gravers gedeponeerd een 197tal zilveren munten, benevens een zilveren ring met versierde plaat, gevonden in de terp Middelstein aldaar, op 1 meter diepte onder de kruin, ongeveer 3 meter boven het maaiveld. De munten en de ring werden opeenhoopje gevonden. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat ze bewaard zijn geweest in een linnen of katoenen buideltje, dat na verloop van misschien eeuwen is vergaan. De munten vertoonen alle dezelfde teekens, uitgezonderd twee, diemerkbaar van de overige verschillen en ook iets grooter zijn. Een nader onderzoek zal moeten aantoonen uit welken tijd ze afkomstig zjjn. Ze hebben de grootte van een kwartje, doch zijn zeer dun. Aan de eene zij de zijn ze gemerkt met een kruis, waaromheen eenige letters zijn geslagen aan de andere zijde komt alleen een tweerege- lig schrift voor. Aangezien ze voor het meeren- deel er zeer verweerd uitzien, kunnen we nog niet met zekerheid aangeven, wat de beteekenis dezer letters is. Klaarblijkelijk zijn ze uit de hand bewerkt, daar het schritt niet op alle munten dezelfde grootte en vorm heeft. De munten en de ring zullen worden opge- zonden naar het Friesch Museum tot nader on derzoek. De sluiting van den ring is eigenaardig. Deze is verkregen door een om elkaar draaien der einden van het zilverstaafje. Van andere zijde verneemt de L. C. nog, dat de beide munten, waarvan hierboven sprake is, Karo- lingische munten uit de laatste helft der 9e eeuw zijn. De Nieuwmarkt te Amsterdam is Dins- dagavond te halfnegen het tooneel van ernstig verzet tegen de politie geweest. Uit een herberg in een der vele zystraten werd door de politie een man gehaald, die in dronkenschap met andere bezoekers twist maakte. Onder het overbrengen naar het politie-posthuis aan de Nieuwmarkt verzette de man zich zeer heftig, sloeg en trapte links en rechts, zoodat vier agenten hun handen vol hadden aan de overbrenging. Een groote bende van opgeschoten jonge kerels drong bovendien zoo op, dat andere te hulp geschoten agenten van sabel en wapenstok gebruik moesten maken, om ontzet van den arrestant te voorkomen. In het posthuis ging de woesteling als een razende te keer, totdat hij geboeid in het arrestantenhok kon worden opgesloten. Terwijl zoo een aantal agenten in het post huis dienst deden. werd de tierende massa buiten steeds sterker in aantal. Weldra vlogen van verschillende zijden steenen door de lucht en wij telden een tiental ingeworpen ruiten van den politiepost. Een der buiten dienst doende agenten werd ernstig aan het been getroflen en een ander zag zich bijna getroffen door een flesch die tegen het posthuis gesliugerd in scherven vloog. Toen kwam het laatste bedrijf. De politie, uit de omgeving versterkt, sloeg met de blanke sabel de kwaadwillige bende uit elkaar en veegde de Nieuwmarkt schoon. Bij welke ma noeuvre stevige klappen vielen. Om negen uur was de orde hersteld. Men schrijft uit Venlo, d.d. 24 dezer; Het gemeentebestuur heeft heden in publieke veiling gebracht den levenden en dooden inven- taris van een dierenspel. Toen de najaarskermis in de laatste week van September was afge- loopen, en de kramen en spellen van het her_ misterrein waren verdwenen, bleef daar vrijwel onbeheerd een kijkspel achter er was alleen een jongen aanwezig, die geenerlei opdracht van zijn baas had ^gekregen. Alle navraag en onderzoek naar den wettigen eigenaar bleef vruchteloos, hij was niet te vinden, en de ge- meente zag zich opgescheept met enkele opge- zette slangen, een schildpad, een wild varken, een zeehond, een paar zee-arenden enz. In een plaatselijk blad werd een paar niaal de verkooping aangekondigd, en heden is zij doorgegaan, onder toeloop van veel belang- stellenden. De zeehond bracht drie gulden op hij had aan de gemeente meer dan vier gulden aan vischdiners gekosthet wilde zwijn ging weg voor f 19 de twee zee-arenden vonden een kooper voor 2,50, en een papegaai 't was een sprakeloos oudje kon nog ruim 8*- opbrengen. Justus van Maurik als oogheelmeester In een boekje »De gave der gezondmaking" van den bekenden spiritist H. N. de Fremery, verschenen bij C. A. J. van Dishoeck te Bussum, vinden wjj de volgende herinneriug aan wijlen den bekenden schrijver Justus van Maurik: Eens liep hij door de Amsterdamsche Joden- buurt en zag daar een jongetje, pijnlijk met de hevig ontstoken oogen knippende tegen het daglicht. Innerlijk bewogen van ontferming, sprak hij dit kind van het Oude Volk aan en vroeg of er nooit iets gedaan was aan die oogziekte. Het ventje, niet veel zachtheid gewoon, keek even schuw op en antwoordde //Jawel, meheer, van alles, maar 't helpt niet." *Kom, ga met mij mee naar huis, dan zal ik je een water.tje geven, dat je oogen beter maakt. Vertrouwend stak de jongen hem zijn hand toe en samen wandelden zij verier. Thuis gekom'en, nam Van Maurik een medicijnfleschje, maakte het schoon, vulde hec met zuiver water en stelde het eenigen tijd bloot aan de uitstraling van zijn handen, het fleschje zachtkens met de palmen en vingers bestrijkend, en nu en dan den hals van het fleschje met den duim sluitend en het onderstboren houdend, dat het water direct met zijn duim in aanraking kon komen BSSCH

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1