Gemengde berichten. Laatste Berichten. ilUk vergunning noodig is. Door den Hoogen Raad zal nu daaromtrent worden beslist. oor de Rechtbank te Middelburg zal Vrij— dag 3 November terecht staan de loodgieter, die op 5 September j.l. op het dak der kerk te "V lissingen aan het werk was, toen de brand ontstond, die kerk en toren in de asch legde. Hem is ten laste gelegd veroorzaken van brand door sehuld. Iy den gemeenteraad te Zaamslag kwam dezer dagen ter sprake het geven van fooien bij sommige gelegenheden aan den gemeente- bode. Ook ten stadhuize te Rotterdam was dit jaren lang bet geval. Thans is aan het personeel op straffe van ontslag verboden fooien aan te nemen. Zes particulieren zijn in dienst genomen om zoo noodig getuigen te zijn bij het vol- trekken van het huwelijk, waarvoor hun van gemeentewege een vaste vergoeding wordt ver- leend. Een harde slag trof het gezin van den landbouwer L. te Kerkdrielhet 4jarig doch- tertje zat met de moeder bij het brandende haardvuur. Terwijl de moeder zich een oogen- blik verwijderde, had de kleine het ongeluk van den stoel in het vuur te vallen op het gekerm snelde een buurvrouw toe en haalde het arme kind uit het vuurhet was met vreeselijke brandwonden overdekt. Geneeskundige hulp werd in allerijl ingeroepen deze mocht echter niet meer batenna een vreeselijk lijden is het arme wicht bezweken. Dezer dagen vervoegde zich aan een woning aan de Prinsengracht te 's Gravenhage een netgekleed bejaard man met verzoek, of de heer des huizes ook schrijf- of vertaalwerk voor hem had. De man werd even in een kamer alleen gelaten en heett daar een zilveren taartschep, die op tafel lag, gestolen. Het voorwerp werd echter spoedig vermist en de man door de politie op straat aangehouden. Op het politiebureau aan de Riviervischmarkt bleek het gestolene nog in zijn bezit te zijn. Misbruik maken van iemands goedheid De heer S., eigenaar van een goot stukhooi- land aan de Schuachtsche Wetering onder Lekkerkerk, was sinds enkele jaren zoo wel- willend, om zoodra het hooi er afgehaald was, aan een paar daar kortbij wonende daglooners permissie te geven, om een of twee jonge fok- geiten op het land te jagen, welke daar tot half October kosteloos dik en vet konden worden. Maar elk jaar kwamen er, zonder dat de heer S. het wist, meer geiten en toen 30 Sept. de heer S. eens ging kijken naar zijn hooiland, bemerkte hij een kudde van 32 stuks, zelfs liepen eronder, waarvan de eigenaar in Bergam- bacht woont Te Winschoten heeft de wachtmeester der kon. marechaussee proces-verbaal opgemaakt tegen W. P., bewaarder in het huis van bewaring aldaar, die een egel vervoerde, welke als muizen- vanger zou worden gebruikt. De egel werd in vrijheid gelaten. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in het fldbl. van den heer P. C. A. van der Breggen, te Bloemendaal, waarvan wij in ons blad van Vrijdag onder het opschrift: een ernstige klacht, een uittreksel hebben opgenomen, heeft, naar het Volk meldt, het Kamerlid Ter Laan de volgende vraag tot den minister van oorlog gericht. Is het juist dat de zoon van den heer P. C .A. van der Breggen, te Bloemendaal, op 19 Sept. in het kamp te Nunspeet gelegerd, moest uit- rukken, ondanks het feit, dat hij zich ziek meldde Is het juist, dat men dezen milicien aldaar verder gedurende ongeveer 36 uur ziek heeft laten liggen, zonder hem behoorlijk te onder- zoeken Is er aanleiding voor den minister, om aan de Tweede Kamer nadere mededeelingen te doen omtrent het verdere verloop van de ziekte van dezen milicien, die tot zijn dood heeft geleid op 23 September Rumoerige raadsvergadering In de Donderdag gehouden raadsvergadering te Bergen op Zoom had een incident plaats, eenig in de annalen dier gemeente. Het lid mr. Hartog, bekend uit de Weggeld- steenmassa's hier en daar langs de liuie ge- plaatst, die den menschen een veilige schuil- plaats boden tegen roovers en bandieten. Toen Persy met zijn volk over de grenzen kwam, dreven velen hun vee in de forten, en nadat ze de zware poorten hadden gesloten, ontstaken zij een groot vuur hoven in den seintoren, dat dan terstond door andere forten werd beant- woord, totdat op alleheuvelen van Lammermoor de seinvuren branddeu, tot aan Edinburg toe. Nn echter begonnen die oude dingen bouw- vallig te worden en dienden bijna nergens voor dan tot veilige schuilplaats voor de vogelen om er te nestelen. Menig fraai eu zeldzaam ei van mijn verzameling heb ik in bet oude fort op den Corriemuir gevonden. (Wordt vervolgd). actie in Noord-Brabant, deed jeen [aanklacht tegen het onlangs tot wethouder benoemde lid den heer Adr. Juten, als zou deze in strijd hebben gehandeld met art. 24 der Gemeente- wet. Hij is n.l. directeur der N. Y. Boekdruk- kerij v. h. Gebr. Juten. In het begin van dit jaar is op zijn drukkerij een rapport inzake de havenver'oetering volgens de plannen van den heer Van Wamel gedrukt, waarvan de aanbesteding door B. en W. had plaats gehad en waarvan de levering aan de firma Juten werd opgedragen. Naar aanleiding van deze aanklacht ontspon zich een heftig debat, waarbij ten slotte het lid Juten zijn tegenstander toevoegde//Gij zijt mij een te min personage, ge zijt een ad- vocaat van kwade zaken", terwijl hij den voor- zitter toevoegde, dat hij 'n leugenaar was. Het tumult werd zoo heftig, dat, toen ook van de tribune verschillende uitroepen plaats vonden, de voorzitter zich verplicht zag de openbare vergadering te schorsen. Het slot van dit incident was, dat de raad niet genegen bleek deze zaak onmiddellijk te behandelen, doch een schriftelijk voorstel van mr. Hartog inwacht tegen de volgende vergadering. Donderdagmiddag is in de buurt van Aam onder Elst achter een hooimijt, met stroo toe- gedekt, gevonden het lijk van een man, met een diepe wonde in het hoofd. Uit op het lijk gevonden papieren bleek de gevondene een Duitscher te zijn August Kamen geheeten, 51 jaar oud en geboren te Wiellstok bij Berlijn. De geneesheer Dr. Hanken constateerde den dood, veroorzaakt door een slag op den schedel met een hard voorwerp, waardoor deze ver- brijzeld was. Het lijk is begraven. In de nabijheid is een stuk ijzer gevonden, waaraan haar en bloed kleefden. Men veron- derstelt, dat de misdaad hiermede is gepleegd. Maandagavond is de verslagene gezien in ge- zelschap van een onbekenden persoon vermoe- moedelijk is deze de dader. Men heeft van hem slechts een zeer vaag signalement. De justitie uit Arnhem was hedenmiddag ter plaatse. Nader wordt hieromtrent gemeld Van den dader, waarschijnlijk ook een Duitscher, is geen spoor meer te ontdekken een enkele heeft de twee personen by donker gezien, zoodat geen juist signalement is op te geven. De moord is gepleegd Maandagnacht en nog toevallig werd Donderdagavond het lijk op een afgelegen plaats gevonden, bedekt met een jas, zoodat men eerst dacht met een slapende te doen te hebben. Het onderzoek had geen verdere resultaten. De sectie duidde aan doodslag door de gevon den ijzeren staaf. Op het ljjk werd geen geld gevonden, uit- sluitend enkele papieren van identiteit. Na de sectie is het lijk in verzegelde kist ter aarde besteld. Portret van een wanbetaler uitgestald. Een fotograaf maakte voor iemand een por tret. De geportretteerde weigerde echter het portret in ontvangst te nemen en den prijs van 1,45, dien de fotograaf voor zijn werk- zaamheden vorderde, te betalen. Het portret toch voldeed den geportretteerde niet. Wat deed nu de fotograaf? Hij stalde het geweigerde portret in zijn winkel-etalage uit met het bijschrift»wanbe- taler". De aldus in het openbaar aangewezene vond dit niet aangenaam en deed den fotograaf dag- vaarden tot schadevergoeding. De rechtbank te Amsterdam, vonnis wijzende, besliste, dat het bijschrift u wanbetaler" bij een sprekend op eischer gelijkend portret, uitgestald in een winkeletalage, aan te merken is als een aan eischer opzettelijk aangedane beleediging. Het verweer van den eischer, dat hij het por tret niet had uitgestald met het oogmerk om eischer te beleedigen, maar om te zien of deze zich in het uitgestalde portret zou herkennen, wees de rechtbank als niet ernstig gemeend af, Het niet betalen der 1,45 gat gedaagde, naar het oordeel der rechtbank, niet het recht om te handelen zooals hij gehandeld heeft. En waar eischer althans eenige schade heeft geleden veroordeelde de rechtbank den fotograaf tot het betalen aan eischer van 50 schade- loosstelling. De gedaagde werd voorts veroordeeld in de kosten van het geding, op 100 begroot. En tevens werd gelast, dat het vonnis op zijn kosten aan het gerechtsgebouw zal worden aangeplakt. Iemand uit den Smoorenhoek nabij het Limburgsche dorpje Beek had met de Duitsche politie nog het een en ander te vereffenen. De man, aldus vangt de ,/Geld." haar verhaal aan, had schuld, maar was wel zoo wijs zich nimmer op Duitsch grondgebied te vertoonen en zoo het gevaar te ontwijken, door de gen- darmen //eingespert" te worden. Woensdag- avond verloor hjj nochtans alle voorzichtigheid uit het oog, hij waagde zich in een Duitsch cafe, waar hem onmiddelljjk twee politiemannen te pakken hadden. Geboeid werd hy naar Kranenburg vervoerd en daar voorloopig in het cachot opgesloten om 'sanderendaags naar Kleef te worden gebracht. De arrest&nt voelde zich alles behalve op zijn gemak en verlangde hard naar zijn lieve vrijheid. Onrustig zyn gevangen- hok bekijkend, merkte hij een gaatje in de fundeering van het cachot, dat nu juist niet van de meest hechte constructie bleek. Hy ging op den vloer aan het krabben en breken, kreeg warempel zoo'n groot gat in den bodem, dat hy zich er door kon wringen en zoo de vrijheid nemen. Eenmaal buiten zat hij weer gauw op Nederlandsch grondgebied en den anderen morgen stond hy alweder op zijn werk te Beek. De Duitsche politie keek sip. Uit officieele gegevens blykt, dat in Nederland in een jaar niet minder dan 922 echtscheidingen door den rechter werden uit- gesproken, en daarenboven nog 214 maal de scheiding van tafel en bed. Met het aantal trouwlustigen wordt ook dat der fberouwhebbenden" grooter. In het laat- ste tiental jaren toch verdubbelde bijna het aantal scheidingen. Omtrent de oorzaken hier- van tast men geheel in het duister. Maanblusschers 1 Het was 's avonds halfzeven. Het dorp Uden naar gewoonte rustig en stil. De hemel in het Oosten vuurrood getint. Op- eens wordt de stilte gestoord door de zware toonen der brandklok, het akelige geluid van den brandtoren. Alles vliegt de straat op, want er is... brand. Onze brandweermannen, vol plichtbesef, haasten zich in allerijl, maar ditmaal loopt alles dooreen. Men vraagt el- kander af: waar is de brand? Op jMelle hooren we zeggen Neen, op de ^Iloeve", zegt een ander, en een derde wil zelfs een wedden- schap aangaan, zoo zeker weet hij het. Midden in 't dorp staat de aaugespannen brandspuit.... maar waarheen moet zij Ja, daar is 'tZie je 't niet achter de kerk. Men holt in de aangegeven richting. Maar jawel... daar ontwaart men de opkomende maan... en verder niets. De brand is gebluscht en de „maanblusschers" keeren vol vroolijke scherts huiswaarts. En alzoo gebeurde het in 't jaar 1911, dat het lieve maantje de Udensche brandweerlui bij den neus nam. In het dicht bij Bolsward gelegen dorpje Tjerkwerd keken de bewoners dezer dagen bij hun ontwaken vreemd op, toen zij al de huizen aan den ryweg voorzien zagen van een bord met het opschrift (/mond- en klauwzeer". Weldra bleek, hoe de vork aan de steel zat. De veldwachter had deze borden by de boeren opgehaald, waar de besmettelyke ziekte was ge- weken, en die op een hoop gelegd. Nu hadden eenige jongelieden de aardigheid gehad die borden op te bangen aan de huizen. Mislukte list van een gevangene. Met den celwagen werd Vrijdagmiddag een gevan gene van het huis van bewaring te Amsterdam naar het Weesperpoortstation vervoer om naar Utrecht getransporteerd te worden. Toen de rijksveldwachters aan het station den wagen openden om den man naar den gereedstaanden trein te brengen, zagen zij tot hun verbazing in eens, dat de arrestant zich geheel ontkleed had. Deze had dit gedaan om wat vertrangig in zijn transport te brengen. Hij dacht n.l., dat hem wel weer tijd gegund zou worden om zich te kleeden eu dat, als hij gereed was met zijn toilet,, de trein inmiddels vertrokken zou zjjn. Er zat dan misschien een uurtje wachten op, wat een niet onaangename afwisseling bij een lange gevangenisstraf is. Echter kwam het anders uit, dan de gevangene gedacht had. Een der rijksveldwachters kwam op de gedachte een groote zak te halen. Hij deed deze den man over het hoofd en lichaam en bracbt hem zoo naar den trein, die nog juist be- reikt werd. De kleeren werden natuurlijk ook meegenomen en onderweg was er ruimschoots tijd om alles weer aan te trekken. Weg met den hoogen hoed. Te Londen de hoofdstad der Europeesche heerenmode, ziet men den hoogen hoed in den laatsten tijd meer en meer van de straten verdwijnen en plaats maken voor een slapvilten. Waarschijnlijk moet dit een gevolg zijn van den buitengewoon war- men en langdurigen zomer, toen de Londenaars wel gedwongen werden het zware hoofddeksel waarvoor zy een byzondere voorkeur aan den dag legden, tegen een van kleiner afmeting eu lichter stof te verwisselen. De lage en slap vilten hoeden schijnen zoo bevallen te zijn, dat men ze, nu het niet zoo warm meer is, blijft dragen. Alleen in de City houdt men nog den hoog-zijden in eere. Donderdag is de vlieger Ely te Macon van een aanzienlijke hoogte gevallen. Hij overleed in het hospitaal. Een jong meisje, dat Woensdag te Rheims met Sommer vloog, had het ongeluk, toen zij haar vrienden groette, de schroef te raken. Enkele vingers werden verbrijzeld. Een nauwkeurig onderzoek. De Cri de Paris vertelt een grappig geval, onlangs een zeer bekend medicus te Parijs overkomen. Dr. L. had een groot gezelschap in zijn salons vereenigd het was al vrij laat in den avond en dank zij de voortrefielijke merken uit des dokters wijnkelder, heerschte er een vroolijke opgewonden stemming. Er werd gescheld's dokters hulp werd in geroepen voor een bejaard man die op straat benauwdheden gekregen had en nu door eenige medelijdende omstanders in de spreekkamer ge bracht Was. Zoo is het leven van den medicus nu eenmaal. Altoos maar klaarstaan in het belang van de lydende menschheid. De genees heer ging naar beneden en vond daar een asth- malijder, die er op den koop toe nog een bronchitis bij scheen te hebben, en over pijn in de longstreek klaagde. Dokter nam het instrument om de borst van den zieke te beluisteren, en teneinde diens aan- dacht wat af te leiden verzocht hij hem lang- zaam en regelmatig te tellen een, twee, drie, vier, vijf De tjjd verstrijktreeds een half uur is voor- bij nog is de gastheer niet in den kring van zijn vrienden teruggekeerd. Men wordt onge- rust en na lang aarzelen besluiten twee van 's dokters beste vrienden om eens even beneden te gaan kijken. Zachtkens de deur van de patientenkamer opengemaaktdaar zien zy den plichtgetrouwen arts, gebogen over het instrument dat tegen de borst van den zieke geplaatst is. Door moeheid overmand die zware Bourgogne ook was de onderzoeker in slaap gevallen, terwijl de ongelukkige patient bijna buiten adem maar verder zat te tellen twaalfhonderd een en dertig, twaalfhonderd twee en dertig, twaalfhonderd drie en dertig Te Konigswinter speelden eenige jongens voor Indianen, waarbij een 9jarige knaap stil een buks van huis had meegenomen, zonder te weten, dat het wapen geladen was. Bet schot viel en de kogel drong een speelmakker in de hersens, zoodat hy terstond dood was. In navolging van sommige Amerikaansche staten zal in het vorstendom Reusz a. L. een soort vrijgezellen-belasting worden ingevoerd. In de belastingwet-commissie van de Landdag is besloten, dat ongehuwde personen van een bepaalden leeftijd, die geen ondersteunings- plichten jegens anderen hebben, een toeslag op de gewone belastiugen moeten betalen. Wat vijf zeelieden overkwam. De sloep Notre-Dame-des-Flots", van \annes, uit Southampton, Zondagmorgen om 4 uur ver trokken met een lading hout, voer langs de geul van Four, toen een grocte golt de vyf leden der bemanning in zee wierp. Kapitein Pruneau bleef alleen aan boord. Een minuut later werden de vijf mannen op het dek van 't schip geworpen door een andere golf. Zy waren ongedeerd. In de gevangenis te Newcastle is het slot- tafreel van een vreeselijk drama afgespeeld. Een anderhalf jaar geleden werd in een plaatsje in de buurt een man met afgesneden hals dood in bed gevonden. De moordenaar bleef onbekend. Een zekere Ingram, een kellner, die bij den man in huis woonde, trouwde een half jaar geleden met de weduwe. Deze weduwe en hare doch- tertjes werden den 5den dezer met afgesneden hals dood gevonden. Spoedig viel de verdenking op Ingram. Deze heeft zich nu aan zijn straf onttrokken door zich in de gevangenis, met het hoofd vooruit, van een gaanderij af te storten. Hy kwam met het hoofd op een steenen vloer, 5 M. beDeden, terecht en stierf spoedig. Uit de myn Bardot te Saint-Etienne, waar de reeds gemelde ontploffing plaats had, zijn 27 lijken opgehaald, waaronder ook dat van den ingenieur die met de reddingsploeg was afgedaald. De lijken zijn, zoodra zij boven kwamen, gekist en overgebracht naar de gast- huiszaal der mijn-maatschappij, die tot rouwkapel was ingericht.' Op het voorplein van het gast- huis staan weenende weduwen, weezen en bloed- verwanten. Buiten staan rijen politieagenten, die alle moeite hebben om de saamgeschoolde menigte in bedwang te houden. De heer Weisz, directeur van het mijnwezen op het departement van Openbare Werken, die op inspectie was in 14 kolenbekken van Bretagne is Vrijdag te Parijs teruggekeerd en Z^terdag naar St.-Etienne vertrokken, door Minister Augagneur belast met een nauwgezet onderzoek over de oorzaken van de mijnramp. Wolphaart*dijk. Bij het afhalen van per sonen van de Zierikzeesche spoorboot is een sleepboot omgeslagen. 7 nersonen geraakten te water, waarvan er 4 konden gered worden terwijl 3 menschen verdronken. Amsterdam. De kantonrechtbr sprak den filiaalhouder Hillen Delft, overtreder der veror- dening op de winkelsluiting vrij, op grond der bepalingen van art. 135 der Gemeentewet. e openbaar Ministerie heeft tegen deze uitspraak hooger beroep aangeteekend. Tlissingen. Het stoomschip Edward Daw son is gisteren van de bank afgeraakt en ('jiarn® gezonken, nadat het meer dan drie weken gebrand heeft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2