A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebla Zeeuwsch-Vlaaidere No. 5677 Dinsdag 24 October 191 51e Jaargang. Bekemdsnaking. Buitenland. if IN DEN D0CD VEREENIGD. N T ABONNEME Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTEKTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp direete opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wor prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. de Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ESRSTB ZBXj-AJD. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die verlangen deel te nemen, aan het op 1 November a. s. aan te vangen herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 31 dezer bij het hoofd der openbare school kunnen aanmelden. floek, den 9 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Het opstandnieuws dat uit China komt is zoo mogelijk nog onbetrouwbaarder dan het oorlogsnieuws uit Europa. Een overwinning der keizerlijke troepen blijft voorhands twijfel- achtig. Berichten uit Hankau zeggen dak de opstandelingen overwonnen hebben in de ge- vechten van Woensdag en Donderdag. Ken- schetsend is dat van die gevecbten in de officieele berichten uit Peking geen melding wordt ge- maakt. De //Daily Chron."-correspondent te Sjanghai seint dat Woensdag te Hankau 10 uren is ge- vochten. De regeeringstroepen werden terug- gejaagd. Als gevolg daarvan zou admiraal Sa-sjeng-ping naar de opstandelingen zijn overgeloopen. Donderdag maakten 5000 rebellen zich zonder veel tegenstand meester van het keizerlijke kamp, waarbij zij honderden hutten verbrand- den. In het kamp werden tenten en zes spoor- wegladingen legerbenoodigdheden, w. o. schiet- voorraad, buitgemaakt. De keizerlijke troepen hebben zich terug- getrokken tot op 7 mijlen afstand van hun oude kamp, waarin de rebellen zich verschansten. De Chineesche kanonneerbooten, die door de rebellen zoo werden bestookt dat zij achter de vreemde oorlogsschepen moesten vluchten, zijn stroomafwaarts gegaan, d. w. z. buiten het oproerig gebied. Het telegram van de Daily Chron." blijkt aan de censuur ontsnapt te zijn. Vluchtelingen uit Hankau berichten dat de Keizerlijken groote verliezen leden. De Britsche eonsul te Kioekiang heeft naar Sjanghai feitelijk hetzelfde geseind, maar hij berichte tevens dat de Chineesche vloot voor Hankau weggestoomd is, op een kruiser na, die in de macbt der rebellen overging. FEUlLLETOif. 19) - De Lapp scbrikte en keek onzen buurman nogmaals opmerkzaam aan. „Mon Dieu dat is toch toevallig," riep hij. z/Dan zijt gij de Engelsche parlementair ge- weest, die over het uitwisselen onzer gevangenen kwaamt spreken. Nu herinner ik het mij heel goed. Mag ik u afzonderlijk spreken Hij ngpi den majoor ter zijde en gedurende een kwartier sprak hij ernstig met hero in 'tFransch. Op zijn gewone, levendige manier, met veel gebaren, scheen bij hem iets uit te leggen en de majoor knikte zoo nu en dan met zijn grijs hoofd. Ten laatste schenen zij het eens te worden, en ik hoorde den majoor verscheiden malen zeggen //parole d'honneur" (woord van eer) en //fortune de la guerre" (kansen van den oorlog), woorden die ik zeer goed verstond, want bij meester Birthwistel hadden wij een behoorlijke opvoeding genoten. Ik merkte later meermalen op, dat de majoor den vreemdeling met zeer veel eerbied be- jegende. Vroeg ik hem echter, wat hij van De Londensche beurs heeft de beslissend beetende overwinning der Hankausche rebellen met een belangrijke rijzing der Chineesche staats- fondsen begroet, omdat de aan de beurs over- wegende meening is, dat de zegepraal der op standelingen en de wegvaging van het wan- bestuur der Mantsjoes een herboring van China kunnen bewerkstelligen. De officieele berichten uit Peking verzekeren, dat het met den opstand spoedig uit zal zijn. Feit is, dat de 40,000 man troepen, die de regeering van plan is naar Hankau te zenden, nog niet alle zij a aangekomen, zoodat van een algemeenen aanval op de stellingen der opstan delingen nog geen sprake kan zijn. Het hoofd- kwartier van Jin-tsjang, den Oorlogsminister, te Sin-jang-tsjio, op 100 mijlen benoorden Hankau. Daar waeht hij versterkingen af om den aanval te beginnen. Jin-tsjang tracht de bevolking te paaien met geld-uitdeeling en belooft straffeloosheid aan hen die thans de wapens neerleggen. Een telegram uit San Francisco meldt, dat talrijke agenten der Chineesche muiters steun- gelden traehten op te halen. Een en een kwart millioen gulden moet reeds te San Francisco verkregen zijn. De bijdragers tot de fondsen ontvangen staatsschuldbewijzen der republiek China, aflosbaar zoodra de republiek opgericht zal zijn. Chineesche kranten te Sjanghai melden, op hoog bevel waarschijnlijk, dat de industrie-stad Hanjang door de regeeringstroepen heroverdis. De //Daily Tel.", die slechts van overwinningen der Keizerlijke troepen weet te vertellen, zegt dat de rebellen 2000 man verloreu. Er is kans op een wapenstilscand. De Mantsjoe-regeering zou plan hebben een kwart millioen soldaten op te roepen. Japan zal een flottilje torpedobooten de Jangtse op zenden. De Portugeesche monarchisten zijn nog niet geheel uiteen gedreven, maar willen een nieuwen inval wagen. Het is er hen slechts om te doen de repu- blikeinsche regeering op kosten te jagen, daar zij een groote troepenmacht op de been moet houden. De bezittingen der royalisten, ook die van het voormalige Koningshuis, zullen verbeurd verklaard worden. De gearresteerde samen- zweerders zullen naar Portugeesch Afrika worden verbannen om aan 't werk te worden gezet bp de landontginning. Te Vigo gaat een gerucht dat de monar chisten het stadje Montalegre hebben bezet na een gevecht met de republikeinsche ruiterij, waarvan 16 man gewond werden. Deze monar- chistische zegepraal wordt echter in een tweede telegram weer ernstig betwijfeld. dezen wist, dan maakte hij er zich met een praatje af. Jacob Horsecroft was dien zomer thuis, maar tegen den herfst vertrok bij weer om zijn studien voort te zetten, en daar hjj voornemens was hard te vrerken, teneinde in het volgend voorjaar te kunnen promoveeren, zou hij met Kerstmis in Edinburg blijven. Hij nam dus een teeder afscheid van Eduarda. Hij hoopte met haar te trouwen, zoodra hij den dokters- titel zou hebben verworven. Nooit heb ik een man gekend, die een vrouw zoo liefhad als hij haar. En zij scheen op haar manier ook heel veel van hem te houden, wat ook geen wonder was, aangezien zij in geheel Schotlanc geen knapper man had kunnen vinden. Maar toen er van een huwelijk sprake kwam, geloof ik, dat zij wel eenigszins terugschrikte bij de gedachte, dat al haar prachtige droomen zouden eindigen met eenvoudig de vrouw van een plattelandsdokter te worden. Zij had evenwel geen anderen om te kiezen dan Jacob of mij en zij koos dus de beste van de twee. De Lapp was er ook wel, maar daar hij uit een hoogeren stand was, lag het voor de hand dat van hem geen sprake kon zijn. Ik kon in dien tijd niet te weten komen, of Eduarda ai een TER NEUZEN, 23 Ocober 1911. Ds. Beversluijs, Noord-Amerika, heeft be- dankt voor het beroep bij de Geref. kerk V loos- wijkstraat alhier. Gisterenavond werd alhier, trots het on- gunstige weer, de aangekondigde voetbalwedstrijd gespeeld tusschen //Sparta II" van hier en de Westdorpsche Voetbaivereeniging. Eerstge- noemde won met 31. z/Sparta I" was naar Goes getrokken om daar wedstrjjd te spelen, doch wegens het on- gunstige weer ging de wedstrijd niet door. Bij den gisterenavond in het /rcafe Phi- lppine" gehouden wedstrijd op den stekbol werden de prijzen gewonnen als volgtle pr. Ch. de Cooker, C. 't Gilde, A. Haantjes en M. Faas; 2e prijs Ph. J. Koene, C. Huijssen, Scheerders en E. van Hecke3e prijs P. Audenaerd, A. Daelman, A. de Mette en J. F. de Cooker4e prijs R. Vermast, P. van Jole, Dhert, C. Vermast en J. Pikkaart. Te Breda slaagde voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heer P. A. de er van Ter Neuzen, te Venlo slaagden de heeren A. D. E. Lauret en C. W. Catsman beiden te Oostburg en A. van Lare te Groede. Door de arr.-rechtb. te 's Gravenhage is, ter vervulling der vacature van kantonrechter t.e Delft, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling Mr. W. G. Del Baere Mr. J. D. van Ewijck en Mr. G. W. F. Wentholtalien kantonrechter, resp. te Woerden, Ridderkerk en Ter Neuzen. Men meldt uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen De vooruitzichten die men dezen zomer koesterde over den groei en de ziekte der suiker- bieten zijn, voor wat dat district betreft, een loos alarm geweest, daar nu bij het rooien der suikerbieten blijkt, dat deze niets hebben geleden en een normaal gewicht en grootte lebben bereikt, ja bij sommige wordt dit r.og ver overschreden. Achtte men zich in voor- gaande jaren gelukkig als men een gewicht had van 20 k 22,000 K. G. per gemet, ook thans worden deze getallen bereikt, ja ver overschreden, daar een opbrengst van 25,000 K. G. per gemet volstrekt dit jaar geen uitzondering is. (N. R. Crt.) De mannen der wetenschap gaan in bunne nasporingen rusteloos voort. Zoo is dezer dagen weer een nieuwe uitvinding gedaan waarvan de gemeente Waterlandkerkje de eer had de eerste proef te zien nemen. Een daartoe afgerichte hond richtte des nachts bij den landbouwer Verbrughe een slach- ting aan onder het pluimvee. Den volgenden nacht deed zich hetzelfde geval voor bij een aan landbouwer, die er onder meer 21 ganzen door verloor, en den derden nacht werd een aanval gedaan onder het pluimgedierte van een ander, doch daar werd de moordenaar met zijn dres- seur op de vlucht gejaagd door het geroep van een der ontwaakte knechts tot zijn kameraden. Des daags na den moord komt een poelier, die 's nachts van het geval scbijnt gedroomd te hebben, vragen of er geen pluimvee te koop De boer, die met de gehavende beestjes eenigszins verlegen zit, doet ze voor eenpiikje de hand, de polier slaat er een aardig slaatje uit, de hond valt niet onder het bereik- der strafwet, de dresseur zoekt men te vergeets. (Zelandia) Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij den Raad van beroep (ongevallenverzekering) te Almelo, de heer Mr. G. W. Sannes, thans in gelijke betrekking te Middelburg. Genoemde heer is het eenige sociaal-demo- cratisch lid van den gemeenteraad te Middelburg. Op de wereldtentoonstelling te Turijn is de Philipslamp de Grand-Prix toegekend, dezelfde bekroning welke aan dit fabrikaat te Roubaix ten deel viel. Dit is dus binnen korten tijd de tweede groote onderscheiding voor die fabriek. Zij verzond dezer dagen een fraai uitge- voerden ge'illustreerden catalogus van haar fabrikaat. Ook bevat deze eenige kiekjes van de fabriek en hare 3200 arbeiders. Koewacht. Zaterdag herdacht de heei J^. A. Boddaert den dag, waarop hij voor 25 jaren als onderwijzer aan de school te St. Andries in betrekking trad. Ofschoon hij den wensch te kennen gegeven had, dezen dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, ontving de geachte jubilaris van verschillende zijden blijken van belangstelling. Het gemeentebestuur, de onderwijzers, de werkende en bestuursleden der fanfaremaatschappij, waarvan de heer Boddaert secretaris is, boden hem schoone geschenken s Avonds bracht de fanfare hem eene serenade, waarbij de heer J. de Blieek het woord voerde. De heer Boddaert dankte voor die talrijke blijken van belangstelling en ont- baalde daarna de werkende. en bestuursleden der fanfaremaatschappij in hun lokaal. rITcITt S Z ft K E 71. Door den officier van justitie bij de Arrond. Rechtbank te Middelburg is cassatieaangeteekend tegen het vonnis dier Rechtbank van 20 October jl. waarbij een bediende van de Coop. erbruiks- vereenigiDg //Eigenhulp" te lissingen werd vrijgesproken van drankwetovertreding. De rechtbank heeft bij genoemd vonnis overwogen dat het afgeven tfan sterken drank door een cooperatieve vereenigir leden, geen verkoop is en uitsluitend aan hare dat daarvoor geen of piet van hem hield. In het bij zijn vaa Jacob nam zij nooit veel notitie van hem. Toen deze was vertrokken, gingen zij meer met elkander om, wat zeer natuurlijk was, wijl zij in hetzelfde huiB woond'en. Een paar maal liet zij zich tegen mij uit over De Lapp op een wijze, die mij moest doen denken, dat zij hem niet gaarne mocht lijaen. Maar altijd was zij onrustig als hij tegen den avond niet thuis was, en geen van ons luisterde met zooveel aandacht naar zijn verhalen en had hem zooveel te vragen als zij. Hij moest haar vertellen, hoe de Koninginnen er uitzien en hoe ze zich kleeden, welk soort haarnaalden ze gebruiken en hoeveel veeren ze op haar noeden droegen. Ik begreep niet hoe het hem mogelijk was al deze vragen te beantwoorden maar hij had zooveel gezien van de groote wereld en scheen er zoodanig op gesteld te zijn haar zin te doen, dat het hem met zijn gladde tong gemakkelijk viel haar te bevredigen. Vreemd leek het mij, dat zij niet meer van hem hield. Zoo gingen de zomer en de herfst en een groot gedeelte van den winter rustig voorbij, en brak het jaar 1815 aan. De groote Keizer der Franschen zat nog steeds op Elba gevangen en in de hoofdstad van Oostenrijk waren de vreemde gezanten bij elkander, om te overleggen hoe zij den leeuw voor goed onschadelijk konden maken en den vrede verzekeren. Wij, in ons afgelegen hoekje van Europa, vernamen van de groote gebeurtenissen niet veel en gingen rustig voort met onze dage- lijksche bezighedenvoor onze schapen te zorgen, de veemarkten van Berwick te bezoeken en 's avonds bij den haard gezellig te zitten babbelen. Het kwam ons niet in de gedachte, dat we ooit iets te maken konden hebben met wat deze groote en machtige lieden bespraken. En wat de oorlog aangaat ieder begteep, dat de schaduw van Europa voor goecl ver- dwenen was en dat er in de eerste vijftig jaren, tenzij de gealliSerden onder elkander twist kregen, geen kruit of lood meer zou worden verschoten. Hoe spoedig zouden wij uit dien zoeten droom worden opgeschrikt Eer ik verder ga, moet ik nog een voorval mededeelen, dat niet zonder indruk op mij bleef. Het gebeurde in Februari van 1815 en staat in verband met het vervolg mijner ge- schiedenis. Ge weet misschien, hoe de forten op de grenzen er in dien tijd uitzagen. Het waren Mil pit <,ind verscHIJnt VfWoensdsK- en I'rijilaitavnnd, nltgrccmlertl op feeatiSaiten I»1J de iMrma j VAX UK SAKBK. te Ttev Memen. ■■ji.ii up *mw ^pg-rvr^-E,*-.;y>r- 1 1bwmi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1