Predikbeurten. tjiemengde berichten. Laatste berichten. Een belangrijk werk. TER NEUZEN, 20 Ocober 1911. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbauk te Middelburg. Zondag 22 October1 1311. Een geleertle schoorsteenveger. oud-Minister Sabron, deels op de* oud-Minister Cool, waar eerstgenoemde het ontwerp samen- stelde, en laatstbedoelde het verder opbouwde. Met een uitvoerig beroep op de geschiedenis aedert 1801 betrekkelijk de Militie-wetgeving, betoogt spreker dat uit alle ontwerpen de be- doeling duidelijk sprak, om te komen tot een groote legersterkte. In het wetsontwerp-Eland van 1901 zat het element reeds van de militaire werkers en van het tweeploegenstelsel. Nagaande welke de ervaringen geweest zijn met de Militiewet-1901, betoogt de Minister dat er van den beginne af aan klachten geweest zijn over de viermaanders. Men had de leiding aan het departement van Binnenlandsche Zaken moeten geven. Dat men dit niet gedaan heeft, is als de kiem der mislukking van het voor- bereidend onderwijs te beschouwen. De nadeelen van het tweeploegenstelsel zijn geweest dat de oefeningen in grootere verbanden daardoor onvoldoende zijn gebleven. Maar de Minister acht onjuist de stelling, dat het twee- ploegen-stelsel de oorzaak is geworden van de ontwrichting van ons leger. Wei is het resul- taat van al het zoeken en tasten der laatste jaren geweest, dat de toestand van ons hoofd- wapen, de infanterie, inderdaad is aehteruit gegaan. Maar de Minister spreekt als zijn innige overtuiging uit, dat er voor ontmoediging in het oordeel over de infanterie geen aanleiding bestaat. Voor een generale herziening van de Militie- wet acht de Minister den tijd nog niet gekomen. Daartoe moet eerst meer rust in de leger- organisatie komen. Een oefeningstijd van 12 maanden acht spreker noch in het landsbelang, noch in het belang van het leger. De viermaanders moeten vervallen, o.a. om- dat het voorbereidend militair onderwijs ver- valt. Buitendien trokken de viermaanders al het intellect tot zich, ten nadeele van de kader- vorming, van welke zoodoende niets terecht kwam. Spreker komt er met klem tegen op, dat de proefnemingen met de viermaanders en het voorbereidende militaire onderricht, geen eerlijke proefnemingen waren geweest. Gisterennamiddag ontdekte de brandmeester J. de Smidt alhier, op weg zijnde naar het station, dat de ketel met gesmolten asphalt, staaude op een fornuis in de in aanbouw zijnde houtloodsen van de firma Gebr. Everaert, in brand stond. De vlammen laaiden hoog op en dreigden ook de loods te doen ontvlammen. Hij snelde er heen en met behulp van de op zijn roepen toe- gesnelde werklieden wist genoemde brandmeester door het opwerpen van zand de brandende massa te dooven en gaf order het smelten van asphalt op een minder gevaarljjke plaats te bewerken. Naar aanleiding van het bericht door ons overgenomen uit het H ulsterblad deelt men ons van bevoegde zijde mede Met het oog op de aanzienljjke vervoerver- meerdering welke, tengevolge het tot stand komen van zeer belangrijke nijverheids-inrich- tingen te Axel, Sluiskil en Ter Neuzen, zich voor de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen zal voordoen, hebben de aaudeelhouders van genoemde maatschappi] met algemeene stemmen besloten eene reeks van 10.000 obli gation van 500 franks elk, ft zij 5.000.000 franks) uit te geven. Deze beslissing, in de laatste buitengewone algemeene vergadering van aaudeelhouders ge- nomen, is door den Nederlandschen en door den Belgischen staat goedgekeurd. De nieuwe geldmiddelen, waarover de spoor wegmaatschappij Mechelen—TerNeuzen dienten- gevolge zal kunnen beschikken, zullen toelaten Sluiskil met Ter Neuzen- langs het kanaal te verbinden, een dubbel spoor tusschen Axel en Sluiskil aan te leggen en het rollend materieel in groote mate te vermeerderen. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen de cokes-ovens te Sluiskil op te richten alleen gedurende het eerste jaar omtrent 600.000 tonnen cokes en later 1.000.000 tonnen cokes per jaar te vervoeren hebben. Om dit aanzienlijk vervoer mogelijk te maken zijn er reeds 7 nieuwe locomotieven, 40 wagens van 15 tonnen, 350 wagens van 20 tonnen en 15 platte wagens van 15 tonnen besteld. Binnenkort zal er eene eerste reeks van 2000 obligation 3 ter inschrijving aangeboden worden, aan voorwaarden later kenbaar te maken. Waarschijnlijk zal men in elk station der spoorweglijn op Nederlandsch grondgebied, kosteloos kunnen inschrijven. Sluiskil. Zekere M. de V. wonende op de Magrette, dicht. bij Sluiskil, was per fiets naar hier gekomen en had een reisbiljet aan 't station genomen. Hij was op reis en bleef op reis. De familie maakte zich ongerust, toen hij na eenige dagen afwezigheid nog niet was terug- gekeurd. Ihuis had hij achtergelaten zijne vrouw en tien kinderen. Na informatie te Antwerpen ingewonnen te hebben, vernam men dat hij Zondag 1.1. met de Red-Starboot naar Amerika is vertrokken. Wei een liefhebbend echtgenoot en vader om vrouw en tien kinderen in hulpbehoerenden toestand achter te laten! Velen maken geen onderscheid tusschen het mijn en dijn. Zekere persoon van Sluiskil kende dat verschil ook niet, want meenende, dat het gepermitteerd is beeten, die langs den weg liggen om per schuit vervoerd te worden, op zijn eigen kar te laden, werd hij ongeluk- kiger wijze door de politie op heeterdaad be- trapt. Yoor hem zal dat muisje dus wel een langen staart hebben. Koetvacht. Donderd gvoormiddag werd hier eene openbare vergadering van den gemeen- teraad gehouden, die door alle leden werd by- gewoond. De secretaris gaf op verzoek van den voorzitter voorlezing van de volgende itigekomen stukken 1. Brief van Ged. Staten berichtende dat zij hunue goedkeuring verleenen aan het raadsbesluit van 24 Aug. 1911, waarbij aan het burgerlijk armbestuur een subsidie is verleend van 598,14V,. 2. Brief van idem met uittreksel van het Kon. besluit van 20 Sept. 1911, no. 35, waarbij aan deze gemeente over 1911 ingevolge artikel 53 der wet op het lager onderwijs eene subsidie wordt verleend van 2215. Beide worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter brengt in herinnering, dat Zaterdag a. s. de heer J. A. Boddaert 25 jaar onderwijzer is in deze gemeente. Hij stelt voor dat een commissie uit den Raad hem Zaterdag gaat gelukwenschen en hem namens den Raad een geschenk zal aanbieden. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter zal zich belasten met den aankoop van het geschenk, waarvan bet bedrag niet door de gemeentekas, maar door de leden zelve zal betaald worden. Door Burg, en Weth. wordt aan den Raad aangeboden het proces-verbaal van de op 20 Sept. jl. gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger waaruit blijkt, dat in kas moest zijn 521.40. Dit bedrag was aan- wezig. Behandeld wordt verder een schrijven van de gezondheidscommissie van Hulst, verzoeken- de om 2 commissieleden te benoeroen voor het bijwonen der vergadering in zake drinkwater- leiding. Hierover ontspon zich een discussie. Algemeen was men van meening, dat zulk een waterleiding voor deze gemeente van heel weinig nut zou zijn. Mocht ze er komen, dan zullen zeer weinig ingezetenen aansluiting ver- zoeken, wijl hier in den bodem steeds helder water in voldoende hoeveelheid voorhanden is. De voorzitter merkt op, dat men toch wel een paar personen kan aanwijzen om de ver- gaderingen bij te wonen. Dit geeft geen ver- plichting tot deelname. Aldus wordt besloten. Tot leden der commissie wordt benoemd de heeren J. de Blieck en J. Kips. Een verzoek van E. David ter afschrijving in het kohier van de hondenbelasting wordt gewezen van de hand als zijnde te laat inge- diend. Ten slott-e wordt behandeld de gemeen- tebegrooting voor 1912. Door den Secretaris wordt post voor post voorgelezen De meeste posten worden zonder discussie goedgekeurd, een paar gaven aanleiding tot kleiue opmer- kingen. Ten slotte werd de geheele begrooting in ontvangsten en uitgaven op 17,398,065 geraamd, goedgekeurd. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten in een der lokalen van de school aan den Ouden Molen een planken vloer te leggen en een nieuwe voordeur te laten maken in de woning van het hoofd der school aldaar. Niemand meer het woord verlangend, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Westkapelle. In verband met den uit- gesproken wensch dat er alhier reddingsmiddelen worden aangebracht, werd heden alhier een be- zoek gebracht door twee vertegen woordigers der Zuid-Hollandsche Reddings-Maatschappij. De recbtbank heeft in hare zitting van 20., Oct. de volgende vonnissen uitgesproken Ch. L. de S., oud 16 jwerkman te Koewacht, is wegens strooperij veroordeeld tot f 7 boete of 14 dagen tuchtschool. M. J. R., oud 36 j., huisvrouw van J. B., te Axel is wegens misbandeling veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hechtenis. M. K. d. K., oud 36 j., bierhuishoudster te Hulst, ter zake als voren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. d. C., oud 24 j., huisvrouw van Th. W., zonder beroep te Zuiddorpe, ter zake als voren, veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen hechtenis. J. d. L., oud 18 j., arbeider te Sluis, ter zake als voren, veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hechtenis. I.J. B.,oud42j., landbouwerle Retranchement, is wegens beleediging van een ambtenaar veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. M. v. d. W., oud 15 j., arbeider te Westdorpe, is wegens brandstichting veroordeeld tot 2 maanden tuchtschool. Woensdag heeft de Raad van scheepvaart uitspraak gedaan in de zaak van het Russische fregatschip City of Benares, betwelk op 1 October 1911 by Westkapelle is gestrand, waarby 9 leden der bemanning zijn verdronken, nadat het schip doormidden was geslagen. De oorzaak van de ramp zoekt de Raad in de onbekendheid van den gezagvoerder met de Nederlandsche kust, waardoor hij het licht van Westkapelle heeft aangezien voor dat van den brulboei van Waleheren. Ware de gezagvoerder bekend geweest met de lichten van de Neder landsche kust, dan hadde hij het schip kunnen behouden. Hij zeide immers zelf, dat hij het er nog wel kon afbrengen. VermeldiDg verdient nog de mededeeling van den gezagvoerder, dat hij geen vuurpeiltoestel aan boord had en dat dit ook niet op de kust van Westkapelle aan- wezig was. Indien men daar over zulk een toestel had beschikt, had er, naar de meening van den gezagvoerder, niemand behoeven te verdrinken, daar er zeer veel menscben op de kust waren, die zagen, dat het schip in nood verkeerde. llervonnde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timtnerman. Donderdag 26 October, 's naraiddags 2£ u., Huwelijksinzegening. Sluiskil. 9 u., Ds. Hugenholiz, van Axel, voorb. H. Avondtn. Axel., 2 u.. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 's Avonds 6 u., Zendingsvergadering in de consistorie. Iloek. 9 u., Ds. E. Raams Jr., H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams Jr., Dankzegging. Sas van Gent. 9 j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerlcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. Lammertsma. r 9 u. en 2 u., Da. Ckr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. H. J. Kouweuhoven. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kand eelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-IIa zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5* u., dhr. J. J. Kense. Woensdagavoud omstreeks kwart voor ze- ven brak een uitslaande brand uit op de tweede verdieping van het perceel Leidschestraat 29 te Amsterdam, waar gevestigd is een bontwer- kers- en pelterijenhandel. De zoon des huizes, die de voorkamer dezer etage in gebruik heeft als ,/donkere kamer" ■tot ontwikkelen zijner fotografieen, was bierin bezig bij het licht van een kaarsje benzine uit een bus over te gieten in een flesch toen deze plotseling omviel. De benziue ontbrandde en deelde het vuur spoedig aan gordijnen en meubelen mede. De zoon, alsmede bet dienstmeisje, dat zich op deze verdieping bevond, sneiden verschrikt naar boven en wisten door het dakvenster over de daken der omliggende buizen uit het brandende perceel te geraken. De brandweer was aanstonds met veel mate- riaal ter plaatse en was het vuur met een slang op de Vechtwaterleiding spoedig meester. Al leen de tweede verdieping brandde uitde eerste verdieping met den daaronder gelegen winkel bekwameu slechts geringe waterschade. De schade wordt overigens door rerzekering gedekt. Een behangerspatroon te Essen, Worde- hoff, had dezer dagen des nacbts de gaskranen in zijn woning openg«draaid, met het doel zich- zelt en zijn familie het leven te benemen. Hij zelf, zijn vrouw en een zijner kinderen werden den volgenden dag dood gevonden. En thans zijn in het ziekenhuis ook de drie andere kin deren aan de gevolgen der gasvergiftiging ge- storven. 's Mans vreeselijke daad heeft dus zes slachtoffers gemaakt. Na dertig jaren in de gevangenis te heb ben gezeten is Leon Peltzer in alle stilte los- gelaten. Toen Peltzer met zijn broer uit jaloezie eu geldzucht dep koopman Bernays vermoordde, werden beiden ter dood veroordeeld. De koning schonk hun echter genade en zij werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en in de gevangenis te Leuven opgesloten. Terwijl zijn broer vrij spoedig na zijn gevangenzetting stierf, hield Leon het goed in de gevangenis uit en daar hij een intelligent en handig man was, werd hij gedurende de laatste jaren met kantoorwerkzaaruheden belast. Hij is nu ont- slagen en naar Keulen vertrokken, waar zijn 92-jarige moeder woont. Sloten zonder sleutels. Men zal weldra geen sleutels meernoodig hebben. Een uitvinder van Denver (Amerika) heelt een slot vervaardigd, dat slechts ontsluit als door een cylinder, binuen het slot aangebracht, den juisteu toon en de hoeveelheid der woorden opgenomen zyn welke in het sleutelgat gesproken werden. Binnen kort krijgen wjj dus de toepassing der sloten als in de Rooversgeschiedenis Sesam, open u. Ook de brandkasten zullen voortaan slechts kunnen geopend worden door de spraak van den eigenaar. Als het dezen nu maar niet gaat als Ali-Baba's broer, die de juiste woorden vergat. Men zou eer, geleerd man allerminst onder sehoorsteenvegers zoeken. Hun baantje ver- eischt weinig kennis en de omgang met roet kan kwalijk 't verstand scherpen. Maar toch blijkt dat vuile werk geen beletsel te zijn om er een helder hoofd bij te hebben. Het levende bewijs daarvan is de Engelsche schoorsteenweger Walter Hunt, te Streatham J) woonachtig en de tflaerned chimneysweep ge- noemd. Hjj is 53 jaar oud. begon zijn loop- baau als zeeman en misschien was het de vertrou- welijkheid met water, die hem bewoog nader- band brandweerman te worden. En nadat hy heel wat schoorsteenbranden mee had gebluscht, ging hij de scboorsteenen van roet zuiveren, terwijl hij in zijn vrijen tijd ijverig studeerde, ernstig nadacht en allerhande geschriften pende over ethnologie en anthropologie. De leer der samenleving trok hem echter onder 't schoorsteenvegen 't meest aan. Hy vestigde in Engeland de aandacht op zich door oen scherpzinnig geschrift, waarin hij de vvaag besprak, of het Britsche ras achteruitgaande is. Het roet hield zijn optimisme onaangetast, en hij beantwoordde die vraag, op merkwaardig deductieve wijze ontkennend. Het bestuur van de University Extension Lectures, getroffen door zijn helder verstand, zond hem voor een maand ter studie naar Ox ford. En thans heeft dat bestuur hem aange- steld tot docent in de sociologie. 's Gravenhage, 20 Oct. Tweede Kamer. Voortgezet werd de behandeling der wijziging van de Militiewet. De heer Troelstra zette het standpunt der sociaal-democraten uiteen ten opzichte van het defensie-vraagstuk. Hun leuzegeen man en geen cent, geldt het militairistisch stelsel, dat een direct gevolg is van het kapitalistisch stel sel. Spreker oordeelde dat wij ons hebben te beperken tot eeu defensiewezen gericht op de bandhaving onzer neutraliteit, in dien zin dat we blijk geven geen stille bondgenoot te zijn. Betoogende dat het groote defensie-vraagstuk internationaal zal moeten worden opgelost, aan- vaardde spreker een volksleger als overgang naar den wereldvrede, welke te verwachten is van de steeds aangroeiend internationale sociaal- democratie. Als een verblijdend verschijnsel voor een betere toekomst rekende spreker het, dat het hem als lid van het internationale bureau niet onbekend is, dat de mogendheden die oorlog willen voor- komeu dit bureau als het beste vredesadres weten te viuden. Tegenover de Regeering merkte spreker op, dat vaderlaudsliefde en nationale eer nog in iets anders moeten worden gezocht dan in geld gooien in den put van ons raiserabel defensie wezen, namelijk in het trachteu den kleinen man te sterken. Hierna vingen de replieken aan. De nieren behooren tot de gewichtigste organen van het lichaam. Zij zorgen voor een zeer belangrijk werk, namelijk voor het filtreeren van het bloed, waaraan zy alle onzuiverheden onttrekken. Iedere drie minuten van ons leven passeert het bloed door de nieren om gefiltreerd en ge- zuiverd te worden, en de nieren zijn de eenige organen in het lichaam, die er alle afgewerkte stofien en onzuiverheden aan kunnen onttrekken. Wanneer het bloed de nieren bereikt, is het donker van kleur en vol schadelijke, afgewerkte stoffen. Wanneer het de nieren veriaat, is't zuiverste bloed van uw lichaam. Alle onzuiver heden zijn er aan onttrokken, evenals door eun waterfilter de onzuiverheden aan het water onttrokken worden. Zyn de nieren echter zwak of traag, dan kunnen zij hun gewichtig werk niet volbrengen. De schadelijke stoffen worden met het bloed door het lichaam gevoerd en gij gaat u dot en ellendig gevoelen, gij zijt altyd verraocid en spoedig zult gij rugpijn opmerken en unne- stoormssen, of rheumatische pynen, water- zuchtige zwellingen, piju in de heupen, de lendenen en het hoofd. Geeft uw kwaal geen gelegenheid om zich verder te ontwikkelen, doch begint bij het eerste teeken, dat uw nieren niet goed werken, onmid- dellijk met het gebruik van Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Een goed doorgezette kuur geeft aan de nieren zachtjes hun gezondheid en kracht teru». En wanneer de nieren weer gezond zyn, worden de schadelijke stoffen, die uw kwalen veroorzakeu, geregeld uit het lichaam aigevoerd. De oorzaak der nier- of blaasaandoening wordt weggenomen en daardoor is uw genezing van blijvenden aard. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Iosters)zyn te Ter Neuzen verkrygbaar bij den heer A. van Overbeeke-Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h 1,75 voor een, of 10 voor zes doozen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6