AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch - i a a n d e r e Schoolgeld. No. 5675. Voorzorgen tegen brand of brandgeyaar. Dcnderdag 19 October 1911. 51e Jaargang, NATIONALE MILITIE. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Aruerika f 1,321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel nieer 0,10. Bfl directe opgaaf' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Intending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BL.AD. Voorts maken zij belanghebbenden indachtig op de navolgende bepalingen Ten slotte brengen Burgemeester en Wethouders nog ter kennis TER NEUZEN, 18 October 1911. Gisterenavond geraakte bij het rangeeren op het spoorwegemplacement alhierdemanoeuvre- man Alex. Guilliet beklemd tusscben 2 buf fers vau de waggons. Gelukkig werd hij slechts ter zijde getrolfen, en kwam er met een niet ernstige kwetsure in de zijde van af. Zjjn signaalhoorn die meestal ter zijde van het lichaam hangt, was gebeel plat gedrukt. Op een der aanbevelingslijsten voor de benoeming van controleerende geneeskundigen bij den geneeskundigen dienst te's Gravenhage, komt als no. 2 voor de heer D. Buyze, arts alhier. Naar men ons als een bijzonderheid mee- deelt, werden door een koe van den landbouwer Meeuwis de Joage, in den Koudepolder, 3 kalvers geworpen. Zoowel de kalveren als de koe zijn dood. Met ingang van 1 November 1911 is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst T. Kuiper, op verzoek, eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven en benoemd tot commies ter telegraphie l8te kl. Naar wij vernemen is door den storm ook veel schade aangericht aan de mosselperceelen van de visschers te Philippine. Met het oog daarop is door de ingezetenen een commissie gevormd om door het inzamelen van gelden eenigs- zius aan de getroffenen tegemoet te komen. Deze commissie werkt in overeenstemming met het Provinciale Watersnood-comite, doch heeft meer speciaal ten doel om te Philippine den nood eenigszins te lenigen. De schade wordt geschat op minstens 60.000. Iloewacht. Maandag namiddag werd ten huize van Henri Baert en ten verzoeke vau Eduard lnghels ten overstaan van Notaris J. A. Dregmans te Axel, in het openbaar verkocht een woonhuis, schuur, booragaard beplant met 32 fruitboomen en verdere aanhoorigheden en erf te zamen groot 20 aren en 50 centiaren gelegen in de tfijk Oude Molen. Kooper werd Honore Adam te Koewacht (Moerbeke) voor de som van 1300 gulden. Voor eenige dagen werden hier voor Duitsche rekening groote hoeveelheden goede tafelaardappelen tegen hooge prijzen opgekocht. Tbans is van Duitsche zijde weinig vraag meer zoodat de prijzen dalende zijn. De Belgen koopen hoofdzakelijk aardappelen voor fabrieken en veevoeder op en deze blijven 7 a, 8 frank per 100 kilogram. De verzending is echter niet zoo druk meer als voor een veertien dagen. De heer J. A. Boddaert is a. s. Zaterdag 25 jaar als onderwijzer in deze gemeente werk- zaain. De eerste jaren aan de school te St. Andries, de laatste aan die van den Ouden Molen. Naar wij vernemen zal deze dag niet onopge- merkt voorbijgaan. St. Jansteen16 Oct. Gisteren werd zekere F. L. alhier bij een twistpartij te Kapellebrug een messteek in bet hoofd toegebracht, zoodat een gapende wonde en veel bloedverlies werd veroorzaakt. De dader is bekend. De politie heeft proces- rerbaal opgemaakt. Gemeenteraad van Sas van Gent. JIBI4 lila<t >«raeht<«4 Tfwand^if' "Woe-twit*^- en Vrildaoravnnil, *lt(exiiai(wril op IVcMtrtjuteo *>ij do B'irnn P. Jl. It AM SASBh, «e Sfeaien- Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 3e kwartaal 1911 in afschrift, gedurende vijf maanden op de 6ecretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 17 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door het Bestuur der Brandweer het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben naar het schoonhouden der schoorsteenen en andere rookgeldidingen en stookplaatsen in de week aanvangende met Maandag 30 October 1911. Ter Neuzen, den 16 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester, L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN raakcn bekend, dat de zitting van den Militie- raad voor deze Gemeente zal worden gehouden op MMoeiimlas den 15 Kovein tier aanstaande, des voormiddags te I« wren, te Ter Neuzen, in het ge- meentehnis. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belang- hebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omirent: a. de lotelingen, door of voor wie eenige reden van vrijstelliug wordt ingebracht; b. de lotelingen, die hetzij voor goed, hetzij voor- loopig van den dienst moeten worden uitgeslotenen C. alle overige lotelingen. Het opgeven of doen opgeven van eene reden van vrijstelling bij het doen van de aangifte ter inschrijving of bij de loting, zoomede het doen opmaken en bij den Burgemeester inleveren van de vereischte bewijsstukken is NIET voldoende om zich de gewenschte vrijstelling te verzekeren de reden van vrijstelling moet in elk geval op het tijdstip hiervoren vermeld worden ingebracht BIJ DEN MILIET1ERA AD. Ook het nietontvangen eener persoonlijke kennisgeving nopens de zitting van den Militieraad ontheft niet van de verplich- ting tot het verschijnen voor dien Raad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Het recht op vrijstelling wegenseigendiensten wegens broederdienst is alleen dan geldig, zoo het bestond op den lsten Augustus 1.1.; het recht op vrijstelling wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken en wegens gemis van de gevorderde lengte moet bestaan tijdens de zitting van den Militieraad. In persoon moeten voor den Militieraad verschijnen de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de ge vorderde lengte. De lotelingen echter, die wegens ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Raad te verschijnen en binnen het Bijk verblijf houden, worden onderzocht ter plaatse waar zij zich bevinden, mits zij van de onmogelijkheid waarin zij verkeeren om voor den Raad te verschijnen, tijdig bij gefrankeerden brief aan den Voorzitter van den Militieraad kennis geven, onder overlegging eener door den Burgemeester hunner woonplaats gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Houden lotelingen als hier bedoeld verblijf buiten hetRijk, dan kan worden volstaan met bet tijdig bij gefrankeerden brief aan den Voorzitter van dea Militieraad inzenden eener door twee bevoegde geneeskundigdm afgegeven behoorlijk gelegaliseerde ver klaring van ongeschiktheid voor den dienst. Inpersoon moeten voor den Militieraad ook verschijnen de lotelingen, die als tweelingbroeders of als in het- zelfde jaar geboren breeders eene overeenkomst van dienstplichtruiling hebben aangegaan. Verschijnen deze personen op bet hierboven aangegeven tijdstip niet voor den Raad, dan kan ingevolge de wet hnnne overeenkomst geen gevolg hebben. Voor bet aangaan dier overeen komst beboeven minderjarigen de toestemming van hem of haar, die de ouderlijke rnacht of de voogdij uitoefent. Deze toestemming moet staande de zitting van den Militieraad mondeling worden gegeven, zoo niet een schriftelijk bewijs van toestemming wordt overgelegd. Is verschijning in persoon niet noodzakelijk, dan kan de reden van vrijstelling behalve door den ioteling zelren ook worden ingebracht door diens vader, moeder, voogd, curator of door een gemachtigde. Lotelingen, die verblijf honden buiten bet Militie- i district waarin door of voor ben is geloot, kunnen met goedvinden van den Commissaris der Koningin in de Provincie, binnen welke zij voor de Militie zijn inge- schreven, verschijnen en hunne aanspraken op vrijstelling doen gelden voor een andereri Militieraad, alzoo ook voor den Militieraad, binnen welks rechtsgebied zij ver blijf houden. Het verzoek daartoe moet tijdig recht- streeks aan dien Commissaris der Koningin worden gedaan; het behoeft niet op gezegeld papier te zijnge- •teld, docb moet gefrankeerd worden toegezonden. 1°. dat de zitting van den Militieraad is openbaar en dat tegen de beslissingen van dien Raad ge- dnrende tien dagen, te rekenen van den dag der uitspraak, bij Gedeputeerde Staten der Provincie, behalve door den Militi.ecommissaris alleen be- zwaren knnnen worden ingebracht a. door den Ioteling, omtrent wien uitspraak is gedaan, of door diens vader, moeder, voogd of curator; b. door den Ioteling, wiens nummer ten gevolge van de uitspraak zou worden opgeroepen, of door diens vader, moeder, voogd of curator en C. door den reeds ingelijfden Ioteling, die ten gevolge van de uitspraak niet uit den dienst zou worden ontslagen, of door diens vader, moeder, voogd of curator; 2°. dat de bezwaren, zoomede de verzoeken tot het doen van tierkeuring, moeten worden gericht aan Gedeputeerde Staten, bij een behoorlijk onder- teekend en door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, hetwelk ongezegeld kan zijn, docb binnen de tien dagen, hiervoren vermeld, tegen bewijs van ontvang moet worden ingeleverd bij den Burgemeester dezer Gemeente; 3°. dat echter geen bezwaren kunnen worden ingebracht tegen eene uitspraak, waarbij a. een Ioteling voor den dienst is aangewezen, zonder dat door hem op bovenvermeld tijdstip in de zitting van den Militieraad eenige reden van vrijstelling was ingebracht; en b. vrijstelling van dienst is verleend ofgeweigerd op grond van het niet of al bezitten van de ge vorderde lengte 4°. dat van de door Gedeputeerde Staten gedane uit spraak, zoo deze althaos niet geldt bet al of niet verleenen van vrijsielling wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken, gedurende lien dagen- te rekenen van den dag waarop zij ter kennis van belangbebbenden is gebracht, bij de Koningin in beroep kan worden gekomen door den Com missaris der Koningin en verder alleen a. door den Ioteling, wiens bezwaren .door de uitspraak niet zijn weggeuomen, of door diens vader, moeder, voogd of curator; b. door den Ioteling, wiens nummer ten gevolge van de uitspraak zou worden opgeroepen, of door diens vader, moeder, voogd of curatoren c. door den reeds ingelijfden Ioteling, die ten gevolge van de uitspraak niet uit den dienst zou worden ontslagen, of door diens vader, moeder, voogd of curator 5°. dat het bezwaarsehrift, waarbij dit beroep wordt ingesteld, op ongezegeld papier kan zijn gesteld, doch, behoorlijk onderteekend rechtstreeks aan de Koningin moet worden toegezonden: het behoeft niet gefrankeerd te worden. 6°. dat, waar in deze bekcndmaking gesproken wordt van .vader", .moeder" of .voogd", dit betrekking heeft op den minderjarige en de Uitdrukking .vader" strekt voor bet geval dat de vader de ouderlijke macbt uitoefent, de uitdrukking .moeder", voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uit oefent, de uitdrukking .voogd" voor bet geval dat de minderjarige onder voogdij staat; waar aldaar gesproken wordt van .curator" geldt deze uitdruk king den meerderjarige, die onder curateele staat. Yoor zoover omtrent een en ander nadere in- lichtingen worden gewenscht, vervoege men zich ter Gemeentesecretarie op een werkdag, tusscben 9 en 12 ure des voormiddags. Ter Neuzen, den 17 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemCt A. VISSER, L°. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Vergadering van Maandag 16 Oct. 1911. Voorzitter de heer P. Wauters, burgemeester-raadslid Verder aanwezig de heeren Oole, Pauwels, Malotaux, Hamelynck, Buijsse en Gross. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde I. Ingekomen stukken. n. Een schrijven van Gedep. Staten meldende degoed- keuring van dr verordening tot regeling van het her- halingsonderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. b. Ren schrijven van Gedep. Staten meldende dat het maximum aantal uren van het herhalingsonderwijs dat voor eene rijksbijdrage in aanmerking komt voor deze gemeente in verijand met de nieuwe regeling is bepaald op 536. Aangenomen voor kennisgeving. c. De begrooting der Gezondheidscommissie, zetel Ter Neuzen. De bijdrage van deze gemeente is uitgetrokken op f 92,70. De begrooting wordt z. h. s. goedgekeurd. S. Verzoekschrift onderwijzers om verhooging salaris De Voorzitter doet mededeeling van een adres van F. van de Putte, P. de Caluwe en F. Bockstael, onderwijzers aan de openbare school, welke in verband met de duurte der levensmiddglen verhooging verzoeken van de minimum jaarwedde van f 550 tot f 600, met verandering der 5- jaarlijksche verhoogingen in 4-jaarlijksche, en, daar ook de tegemoetkoming in de huishuur niet meer evenredig is aan de duurte der woningen die te willen verhoogen van f 75 tot f 100. Nog is ingekomen een adres van het hoofd der school in den Remoorterepolder, den heer H. de Caluwe, waarin deze verzoekt ook zijn salaris te willen verhoogen tot boven bet wettelijk minimum, aangezien het salaris van het hoofd der school in de kom der gemeente 100 en dat der onderwijzers f 50 hooger dan het minimum is geregeld verzoekt hij ook, als eenige wiens salaris met het wette lijk minimum overeenkomt, verhoogd te worden. Door den V.orzitter wordt naar aanleiding van deze verzoekschriften een staat overgelegd, waarin een verge- lijking gemaakt wordt tusschen het salaris voor de onder wijzers zooals dat wordt uitbetaald in Westdorpe en IJzen- dijke en in Sas van Gent, en waaruit blijkt dat Sas van Gent meer betaald dan in genoemde gemeenten. De heer MalotauxIs daarbij ook rekening gehouden met het aantal kinderen 7 De Voorzitter: Daar wordt geen rekening mede ge houden. De hier geldende regeling is pas drie jaren geleden vastgesteld. Voor de hoofden van het herhalings onderwijs is de belooning ook nog pas van 60 cent op 1,per uur gebracht. De heer Malotaux Verleden jaar hebben de onderwijzers ook verhooging gevraagd, inaar toen is het niet toegestaan. De heer Hamelynck vraagt hoe het in Hulst geregeld is. De Voorzitter kan dat niet zeggen, maar meent dat men ook geen rekening moet houden met andere gemeenten. De heer Buijsse is van gevoelen dat, als er sprake was van verhooging. juist opslag zou moeten gegeven worden aan het hoofd van school A, die niet reclameert, op grond dat deze onderwijs moet geven in de Fransche taal, waar- voor hij maar f 50 krijgt, wat zeker toch wel wat min mag worden genoemd. De VoorzitterJa, maar daarom is het lesgeld voor het herhalingsonderwijs verhoogd tot f 1 per uur. De heer Gross stelt voor om de beslisaing over deze verzoekschriften nog eens aan te houden, opdat de leden gelegenheid hebben over die verzoeken, die nu wel wat overvallen, nog eens te denken. Hij acht het niet raad- zaam die verzoeken nu zoo maar voetstoots af te wijzen. Men kan niet in alle opzichten rekening houden met andere gemeenten. Er kan veel verschil zijn in de duurte der levenswijze en het is algemeen bekend dat de levens- standaard hier in Sas van Gent niet goedkoop is. De heer Pauwels geeft te kennen dat ook het eerste denkbeeld van Burg, en Weth. geweest is om deze zaak nog eens aan te houden tot een volgende vergadering. De Voorzitter stemt dat toe, dat was oindat Burg, en Weth. ook eerst elders eens wilden informeeren, maar nu de inlichtingen tijdig voor deze vergadering ontvangen zijn, kan, naar het hem voorkomt ook wel beslist worden. Burg, en Weth. vinden naar aanieiding van die inlich tingen geen vrijheid om inwilliging der verzoeken voor te stellen. Over deze zaak wordt door de leden eene onderhnge discussie gevoerd, waarbij de salarissen die in verschiliende gemeenten worden uitbetaald ter sprake komen. De heer Buijsse noemt de aanhangige eene kwestieuze zaak. Het hangt er nu maar van af of men de in dienst zijnde onderwijzers voor de school wil behouilen, dan wel dat men ze kwijt wil. Wordt hun verzoek ingewiiligd dan heeft men kans dat ze blijven, terwijl ze in het tegen- overgestelde geval zulien trachten elders geplaatst te worden. Jammer is het, dat van de verzoekers niemand de akte Fransche taal heeft, voor deze gemeente van zooveel beteekenis. De Voorzitter licht de leden in, dat, om tegemoet te komen aan den wensch naar salarisverhooging, aan de onderwijzers f 50 extra is toegekend voor het bezit der akte gymnastiek, niettegenstaande maar door een hunner in dat vak onderwijs gegeven wordt. Dat was dus cigenlijk ook reeds eene verhooging vau jaarwedde. Twee hunner bezitten de hoofdakte, waardoor ze ook een hooger salaris krijgen, maar alleen het hoofd van school A is in het bezit der akte voor de Fransche taal, waarvan het onder wijs voor deze plaats zooveel beteekent. Na nog enkele opmerkingen wordt besloten de beslissing op deze verzoeken aan te houden tot een volgende ver gadering. 3. Verzoekschrift ziekenfonds nHelpt Elkander om subsidie. Mededeeling wordt gedaan van het verzoek van het be stuur van het ziekenfonds »Helpt Elkander" om gemeente subsidie. Daarin wordt te kennen gegeven dat de gewone inkomsten der vereeniging wel toereikend zijn om den leden in geval van ziekte onderstand en vrije geneeskun dige behandeling te verzekeren, maar dat de vereeniging een reservefonds mist waaruit bij gelegenheid van epide- mien de uitgaven zouden moeten worden bestreden. Daarom wordt voor het vormen van dat reservefonds eene gemeentelijke subsidie gevraagd. De heer "Malotaux vraagt hoe de toestand der kas van de vereeniging is. De heer Hamelynck (voorzitter der vereeniging) deelt mede dat de toestand der kas niet slecht is en dat voor- zien-kau worden van de gewone uitgaven, maar de gewone inkomsten niet voldoende zouden zijn om de yerplieh- tingen der vereeniging na te komen in geval van epidemien. De heer Buijsse merkt op dat, als deze vereeniging niet bestond veel onderstand, thans door haar rechtens aan de leden verleend, zou komen ten laste van het Burger- lijk Armbestuur. De Voorzitter en verschiliende leden stemmen dit toe. Eerstgenoemde wijst er echter op dat die steun. als het noodig was, zou moeten uitgaan van het Burgerlijk Arm bestuur. Hij ziet nog geen reden aanwezig om aau de vereeniging subsidie te verleenen, daar zij, blijkens het adres aan hare verplichtingen kan voldoen, maar alleen steun vraagt met het oog op buitengewone toestanden die zouden kunnen voorkomen. De heer Gross wijst er op dat het ziekenfonds alleen hulp verleent aan hen die daarbij zijn aangesloten, doch niet aan niet-leden, het verleenen van steun aan die ver eeniging is dus geen algemeen belang., het Burgeriijk Armbestuur verleent ondersteuning iym iedereen die het behoeft. De Voorzitter vraagt of er ook bewoners van de Zandstraat lid zijn. De heer Hamelynck deelt mede dat er eenigen in de Zandstraat lid zijn er is door de vereeniging o'ok in dat deel der gemeente propaganda gemaakt, maar men wilde er niet aan, men dacht dat het bestuur kwam om erwat aan te verdienen en wilde ten slotte voordeeliger voor- waarden dan zooals ze voor de leden in de j kom zijn vastgesteld, nl. dat ze 6 maanden inwoner moeten zijn van Sas van Gent en 6 maanden lid der vereeniging eer ze steun uit de kas kunnen krijgen. Op een vraag van den heer Malotaux antwoordt spreker dat het ziekenfonds een lOOtal gewone leden telt, wat de heer Malotaux een 100 te weinig acht. De heer Hamelynck deelt verder nog mede dat het ook al noodig geweest is dat uit het goed slot moest worden bijgepast om aan de verplichtingen tegenover de leden te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1