Geiiiengde berichten. Nortonpomp, welke zich in de onmiddellijke nabijheid van den wal bevindt. De fabriek'zal egen et gebruik van deze pomp nooit bezwaar maken, doch heeft wel indertijd aan de scbip- peis oegang tot de pomp in de fabriek ge- weigerd, omdat het komen en gaan der schip- fers de werklieden van het werk afhield en ovendien op het fabrieksterrein een Norton- pomp aanwezig is. TER NEJJZEN, 1(> October 1911. in de op Donderdag a. s., des voormiddags e 0 men, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol- gende punten in behandeling Ingekomen stukken vaststelling van de be- grooting voor het dienstjaar 1912 en behande- nng van de in verband daarmede ingekomen verzoeken en begrootingen reclames hooidelijken oms ag dienstjaar 1911 welke de vorige ver- gadeiing zijn aangehouden benoeming van 2 ec en, toetevoegen aan de Gezondheidscommissie alhier, in verband met plannen omtrent drink- watervoorziening vaststellen paarden- en vee- maikt; suppletoir kohier voor de honden- belasting dienstjaar 1911; benoeming lid en plaatsvervangend lid van de Commissie voor oe paaiden- en veemarktwijziging begrooting voor 1911; af- en overschrijving in de begroo- nng voor 1911wijziging verordening jaarwedden onderwijzers aanwijzing voorzitter Nieuwjaars- commissiestichting telephooncel te Sluiskil. Heden (16 Oct.) zijn bij de Kon. Mare- chaussee o. m. verplaatst J. Zandee tan Ter Neuzen naar Vlissingen J- Warrens van Ter Neuzen naar Breskens i aa'van Ter Nouzen naar IJzeadijke J- G. Mookhoek van's Bosch naar Ter Neuzen A. M. lluizer van 's Bosch naar Ter Neuzen; een en ander in verband met te houden op- leidingscursus bij het Wapen. Aan den gisteren in het cafe //DeSchelde" gehoudeu wedstrijd op het biljart werd door 36 spelers deelgenomen. De prijzen werden gewonnen als volgt lste prijs W. Gort en R. Thienpondt2de piijs A. de Mette en B. Dhaeze3de prijs J. Marsielle en J. Bolleman 4de prijs F. Cort- vriendt en F. van Gremberghe; extra prijs: A. Scheele en W. 't Gilde, terwijl de extraprijs voor het grootst aantal punten werd behaald door A. A. E. Vermast. Naar het Hulsterblad" verneemt, is door de spoor wegmaatschappij MechelenTer Neuzen een geldleening van 1.500.000 frs. aangegaan, welk kapitaal zou dienen voor den aanleg van dubbel spoor en de aanschaffing van vier loco- motieven en verder materieel. 1 e Antwerpen heeft een vergadering plaats gehad van de Nederlandsch-Belgische commissie, die belast is met het toezicht op en de verlichting van de Schelde. Volgens de Etoile Beige zouden er verschillende belangrijke wijzigingen voorgesteld zijn. V oor de seholen met den Bijbel is gecol- lecteerd te Axel 223.42. Zondagmiddag is te Ylissingen een 14- jarige jongen die op de in beweging zijnde electrische tram wilde springen onder den bij- wagen geraakt, waardoor hij zoo ernstig aan het linkerdijbeen werd gewond dat hij naar de kath. ziekenverpleging moest overgebracht worden. Het dagelijksch bestuur van den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken ,/Het Oranjekruis", be- sloot 5000 ter beschikking te stellen van het Provinciaal Watersnood-Comite in Zeeland. Ten voordeele van de Zeeuwsche bevol- king, die zoo zwaar getroflen is door de storm- ramp van 30 September, wordt bij de firma Oosterbaan Le Cointre te Goes een beknopt werkje uitgegeven, waarin de schrijver, de heer J. Buijse, de verschrikkingen van dien bangen nacht langs de geheele Hollandsche kust nog eens releveert. Tusschen den tekst zijn een achttal kiekjes betreffende ons eigen provincie af'gedrukt. t Is te hopen dat de uitgevers een zelfde succes mogen hebben als in 1906 met hunne uitgave ,/De overstroomingen in Zeeland". Toen kon ougeveer duizend gulden worden af- gedragen. Wanneer velen dit boekje koopen zal ook op deze wijze weer een steentje kunnen worden aangedragen. De uitgevers zenden gaarne lijsten aan hen die in het belang der zaak inteekenaai s willen Terzamelen. In een vergadering van ingelanden van den Oud Noord- Bevelandpolder is de schade aan den polder veroorzaakt door den storm van 30 Sep tember en 1 October geraamd op een bedrag van 82840. De vergadering besloot over te gaan tot aan- besteding van de herstelling der schade, terwijl de polde Hasten werden verhoogd met 12 per Bij den Iandbouwer H. Wijffels te IJzen- dijke werden een 20tal ganzen en eenden, naar men meent door wezels of fluwijnen doodgebeten Bjj een ontgraving voor een kelder te bluis zijn een 50tal steenen mortierkogels ge- ▼ODden, blijkbaar een herinnering aan de vele beiegeringen, die deze gemeente in vroeger eeuwen heeft doorstaan. Axel. Vrijdagavond werd alhier de avondvak- teekenschool geopend door den voorzitter den heer J. Huizinga. Een aantal belangstellenden was liierbij tegen woordig. Ook het dagelijksch bestuur der gemeente en enkele raadsleden waren op die bijeenkomst aanwezig. In zijn openings- rede dankte de Voorzitter alien, die liadden medegewerkt tot de oprichting der school, terwijl hij haar in aller medewerking aanbeval. Hij hoopte dat de directeur en de onderwijzers steeds met ijver en lust hun zware taak zullen verrichten, terwijl hij den leerlingen op het hart drukte ora door toewijding en vlijt de taak van hun onderwijzers te verlichten. De directeur, de heer /oh. Feij, dankte het bestuur der school voor zijne benoeming, hij hoopte steeds zijne beste krachten te zullen wijden aan den bloei der school. De cursus vangt aan den 16 October met 26 leerlingen. Door de gemeente is 100 subsidie verleend terwijl ook subsidie is aangevraagd aan het Rijk en de Provincie. Boschkapelle. Het polderbestuur heeft van de langdurige droogte gebruik gemaakt om de waterleidingen der gemeente uit te diepen, zoodat nu wordt verwacht, dat het overtollige water zal worden afgevoerd langs den Campen- schen hoek naar Dampen, en dus niet meer over Stoppeldijk zoo goed of kwaad als het gaat naar de Haaf zal moeten vloeien. 'tis te hopen, dat de goede verwaehting wordt vervuld want reeds jaren is men hier de dupe geweest van den ongunstigen water- afvoer, waardoor zeer dikwijls groote stukken land onder water stondeu, en voetpaden niet te begaan waren. Oostlrarg. Het voorloopig comite inzake drinkwaterleiding in het voormalig I Ve district Zeeland heeft eenparig besloten ontslag als zoodanig te nemen. Donderdagmiddag heeft te Amsterdam een brutale diefstal plaats gehad in de R. K. kerk aan de Spuistraat. leder half jaar wordt door bet armbestuur de kist welke in de kerk staat en waarin het oflergeld bewaard wordt, geledigd. Woensdag jl. kwam men tot de ontdekking dat de inhoud van de kist minder was dan gewoonlijk, zoodat vermoed werd dat er diefstal plaats had. Het armbestuur stelde de politie hiermee in kennis, waarna zij op handige wijze de daders heeft gearresteerd. Daarbij bleek, dat sinds eenigen tijd in de kerk de centrale verwarming aangelegd en de oude hersteld wordt. De rechercheur Bedeks en de inspecteur van politie Van Soest stelden zich des middags verdekt op in de bovengaanderij van de kerk, achter eenige paneelen. Des middags om 4 uur als de geestelijkheid aan tafel zit en voor plotselinge binnenkomst niet gevreesd behoeft te worden, begonnen twee personen, die aan de centrale verwarming werkten, aan de kist te vwerken". Een 19jarigeloodgieterlaggebukt op den grond, terwijl zijn oudere makker, een 45jarig gehuwd persoon, op den uitkijk stond. Het geld werd uit de kist gehaald en ook offerbussen werden geledigd. De recherche was in staat, dank zij het heldere licht eenige kiekjes te maken, terwijl het tweetal in voile actie was. Daarna begaven zich de rechercheur en de inspecteur zich naar beneden en wachten de daders bij den uitgang van de kerk af. De dieven werden geboeid naar het politiebureau YVarmoesstraat overgebracht. Op hen werd bevonden eenig geld, eenige sleufeis en eenige andere werktuigen. Het totale bedrag dat men vermoedt dat gestolen is beloopt 209. Eeu welvarende stad. Volgens het Cen- traal Rapport van het gemeente-budget te Rotterdam zijn de financieu zoo gunstig, dqt voorgesteld wordt een fonds te vorrnen voor stadsverbetering. Sommige leden zagen liever de straatbelasting afgeschaftanderen wenschten meer loon toe te kennen aan de laagst bezol- digde stadswerkiieden, of het surplus cadeau te geven aan de duurte—commissie ten bate van iedereen. Hen merkwaardig procesverbaal. De Haarlemsche politie heeft Donderdag een feit geverbaliseerd, waarin de rechterlijke be- slissing van veel belang kan zijn. Een werkman uit Schoten liet zijn 15jarigen zoon, van wien hij wist dat hij drager was van diphterie-bacillen, per tramwagen van de E.N. E.T. naar de Maria-stichting vervoeren. De adjunct-inspecteur van politie, die met een on- derzoek was belast, heeft deswege tegen den werkman procesverbaal opgemaakt. Dit verbaal grondt zich op art. 8 der wet houdende voor- ziening tegen besmettelijke ziekten, en dat arti luidt »Het is verboden, lijders aan een besmettelijke ziekte te vervoeren of te doen vervoeren, behalve in de gevallen in deze wet aangewezen zich daaraan lijdende, naar een andere plaats te bege- venvoorwerpen, die in aanraking waren met lijders of overledenen aan een besmettelijke ziekte of daarvan afkomstig, te doen vervoeren, ten geschenke of in gebruik te geven of te doen geven, te nemen of te doen nemen, tenzij na ontsmetting volgens art. 25 door onvoorzichtig- heid of achteloosheid gevaar van besmetting. dat voorzien kon worden, voor anderen te doen ontstaan." In het onderhavige geval betrof het geen lijder aan een besmettelijke ziekte maar wel een drager van bacillen eener besmettelijke ziek te (dit feit was geconstateerd). De werkman in kwestie zou dus strafbaar kunnen zijn op grond van de laatste clausula van artikel 8 ,,door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar vau besmetting, dat voorzien kon worden, voor anderen te doen ontstaan". Ongetwijfeld zal een beslissing van den kan- tonrechter in deze zaak met belangstelling te- gemoet worden gezien. (H. D.) Reclit op gevangenschap. Een Engelsch sprekende Noor, die twintig jaar geledeu op Java de wildernis introk, ves- tigde zich doodmoederziel als Europeaan alleen op een boschrijk plekje aan Straat Soenda, tus schen Anjer Kidoel en Laboean. Hij plantte daar het een en ander, dreef er een kleinen handel, kreeg een stukje grond in erfpacht en leefde er al die jaren hoogst eenvoudig. Deze asceet nu werd onlangs bij verstek tot zooveel gulden boete subsidiair een week ge- vangenisstraf veroordeeld, omdat hij een beetje met de grenspaaltjes van zijn land had geschar- reld. Evenals Napoleon, had hij zijn gebied een tikje vergroot. En dat mag niet in Indie. Wanneer hij moest betalen of zitten, was nog niet bepaald. Het vonuis was nog niet in kracht van gewijsde gegaan. Maar onze Noor had juist zijn kapokoogst binnen en het kwam hem daarom 14 dagen geleden maar het beste voor om nu zijn week maar even uit te /ydie nen" (betalen vond hij zonde van 'tgeldj. Hij reisde daarom naar Batavia en meldde zich bij de gevangenis in de bovenstad aan. Daar evenwel wilde men hem niet binrien- laten. Hij kwam nog niet in de registers der gevangenis voor Maar hij stond op zijn stukhij was hier -nou eenmaal gekomen om in de gevangenis te gaan zitten en hij moest en hij zou in de ge vangenis. Wat drommel //Of ze hem dat dan niet gunden 1" Jawel, werd hem geantwoord ons hart is goed genoeg, maar u hebt er nog geen recht op. Ik ben veroordeeld, zei de Noor ik heb de gevangenis eerlijk verdiend ik heb er me nu eenmaal op gespitst, en ik heb rust noodig. Bovendien schikt het me nu het best. En hij hield zich vast aan den deurpost van ,the governement house", zooals hij het fraaie Persgebouw in de bovenstad uoemt. Maar tegen den avond moest hij het opgeven. Hij begreep, dat er op andere wijze raad ge- schaft moest worden, en nam een advocaat in den arm. Langs de dwaalwegen des Rechts voerde deze hem naar het verlangde doelHij kwam er in En hij is er ook al weer uit, Maar hij is vol lof. „The governement house is atlright," verteide hij ons,//but 1 preferred to be in Anjer (Bat. Hbl.) Een vereeniging ter bevordering van den baardgroei. Men kan zich den modernen Engelschman moeilijk anders dan gladgeschoren voorstellen. Maar betrekkelijk weinig Engelschen dragen een baard. Nu heeft zich, volgens de ffMunchener Neueste Nachrichten", kort geleden in Londen een vereeniging gevormd, die zich ten doel ste It, het dragen van een baard te bevordereri. Zij trekt te velde tegen alle baardeloosbeid. Twaalf millioen pond sterling, verzekert zij, geven de gezamenlijke Engelschen jaarlijks uit om zicb te laten scheren en afgezien van dit padeel acht zij de baardeloosheid uit aeathe- tische en andere oogpunten een afschuwelijk doel. De manier, waarop de vereeniging leden tracht te winnen, is hoogst merkwaardig. Zij stuurt aan be- kende personen van beteekenis, politici, kunste- naars enz. (die geen baard hebben), een rond- schrijven, waarin ze tot het liduiaatschap van de vereeniging worden uitgenoodigd. Bovendien echter en dat is juist het merkwaardige bevat ieder van die brieven een bijlage, die den ontvanger voorstelt, zooals hij werkelijk is, dus zonder baard, en zooals hij, volgens de voor- Stelling van de vereeniging, zou zijn met een baard. Lord Roseberry, lord Haldan, Asquith, Balfour, Winston Churchill, Lloyd George, Austen Chamberlain, Conan Dolye, lord Beres- fort e.a., die ten deele gladgeschoren zijn, deels alleen eeu snor dragend behooren, volgeDS de //Strand Magazine" tot degenen, die tot-nog-toe een dergelijke uitnoodiging ontvangen hebben. Een nieuwe true. Te Madrid liep een fijngekleed heer over de straat te wandelen. Hij scheen zeer vergenoegd, bij liep te zwaaien met zijn stok totdat eensklaps de stok in aan raking kwam met een winkelruit, die daardoor in scherven viel. Verlegenheid van den wande-" laar en woede van den winkelier, die schade- vergoeding eischte. Een politie-agent kwam er aan te pas en ondersteunde den eisch van den winkelier, maar de wandelaar beweerde geen geld bij zich te hebben. Hij wilde zijn kaartje geven, dan kon men bii hem thuis er over disponeeren en tegelijk dat hij het visite-kaartje uit zijn zak haalde, viel er een Fransch bankbiljet van 1000 francs uit. De winkelier raapte het zegevierend op, al was het vreemd dat hinderde niet, hij zou het wel wisselen en hij gaf deu wandelaar het bedrag in Spaansch geld, verminderd met de kosten voor de ruit tnrug. Winkelier, wandelaar en politie-agent scheiden, alien zeer voldaan over deze oplossing der kwestie, totdat de winkelier op een wissel kantoor het Fransche biljet weer in Spaansch geld wilde omzetten en bij die gelegenheid ver- nam, dat het er een van de Banque de Saint Farce", oftewel een valsch was. Dadelijk naar de politie en deze spoorde den wandelaar op die niet de minste moeite deed zich te ver- bergen, noch zich over de besehuldiging, valsch geld uitgegeven te hebben, bij zonder druk maakte. Had hij dan dat biljet uitgegeven? De agent stond er bij toen de winkelier het van den grond opraapte en er hem Spaansch geld voor in d8 plaats gaf waar hij hem niet om had ge- vraagd. De politie stond machteloos tegenover deze logica en de winkelier kan naar zijn geld fluiten. Tien Duitsche zeelieden hebben vier weken op een wrak doorgebracbt. Zij zijn nu te Ham burg teruggekeerd met de Engelsche stoomboot //Aucobra". Hun schip, de Engelsche stoomboot ,/Yaruba", ging den 18n Augustus aan de West- Alrikaansche kust door stranding verloren. A Is een hulpeloos wrak dreef het rond op de stran- dingsplaats, omtrent 14 zeemijlen van Banana Is land, en daar nergens redding opdaagde, moest de bemanuing voorloopig aan boord blijven. Rond de wrakke stoomboot stond dagen lang een hooge branding, die over het schip sloeg en het afsteken met booten onmogelijk maakte. Eindelijk beuierkte een stoomboot de noodsignalen en zette twee reddingsbooten uit. Toen echter de eene boot in de branding omsloeg moest de andere de bemanniug opnemen en overladen aan boord terugkeeren. De stoomboot kon geen verdere hulp verleenen, maar bracht het uieuws naar de kust, vaD waar spoedig de stoomboot z/Arroug" vertrok en de bemanniug, die vier weken op het wrak had doorgebracht, naar Sierra Leone bracht. Het militair vliegconcours te Rbeims is droevig rijk aan ongelukken. Nu weer oen van ongewonen aard. Woensdagmiddag wilde graaf d'Hespel een vlucht maken. Zijn 22jarige monteur Andre Germain had de schroef aan- gezet, doch deze sloeg niet door, waaiom hij weer naar de machine ging om ten tweede male de schroef in beweging te breugen. Het contact was nog niet verbroken en plotseling juist toen de monteur vlak voor de machine stond, sloeg de schroef door, met het uood- lottig gevolg, dat deze tegen den ongelukkigen monteur aan stukken sloeg. Germain werd, met wonden overdekt, hevig bloedend opgeno- men en naar het hospitaal vervoerd. Zijn toe- stand was zeer zorgwekkend en hij is weldra overleden. Donderdag viel bij hetzelfde vlieg-concours te Rheims de aviateur Level van 150 M hoogte. Hij werd doodeljjk gewond opgenomen. In den omtrek van Charleville is de Belgi- sche aviateur Horta van 10 M. hoogte gevallen. Zijn toestaud is hopeloos. Er is vroeger wel eens melding gemaakt van de moeilijkheden, waar de Fransche re- geering voor komt te staan bij het op steikte houden van het leger nu de uanwas der be- volking daarvoor niet langer voldoende is. Men heeft "reeds zijn toevlucht genomen tot de z.g. zwarte troepen, maar ook is men er toe gekomen menschen in het leger op te nemen, die in andere landen, waar men runner keus van soldaten heeft, afgewezen zouden worden bijv. wegens lichaamszwakte of slechte moraliteit. Over het gevaar der z.g. ,/apacheu" als bron van zedelijke infectie in het leger is reeds heel wat geschreven, o. a. naar aanleiding van de indertijd door twee jonge soldaten, bceven, op de oude mevrouw Gou'in, een bekende I arysche, in den trein gepleegden moord. Enkele dagen geleden hebben we gemeld, dat wederom twee jonge soldateu een lagen moord gepleegd hebben, wederom op een oude vrouw. De misdaad, men zal het zich herinneren, is gepleegd dicht bij la Fleche, in het departement Sarthe, op een oude boenn, die men met af- grijselijk verminkt hoofd gevonden heeft met stokslagen doodgeraneeld door twee jonge mannen, die haar van ongeveer vijftien frank berootden. Senator d'Estournelles de Constant, senator voor het Sarthe-departement, heeft nu een brief aan den minister van marine geschreven, waarin hij namens de bevolking van het departement verzet aanteekent tegen het opnemen van slechte iudividuen, die heel wat op hun kerfstok heb ben, in bet leger, waar ze in voortdurende aan- raki'ng met de onbedorven jongelingschap komen. Het is n.l. gebleken, dat een van de moorde-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2