AI g e m e e n ifieuws- en Advertentiebiad v o o r Zeeuwsch-Viaaideren. Bekendmaking. No. 5671 Dinsdag 10 October 1911 51e .laargang: Binnenland. Buitenland, ADVERTENTlENt ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,franco per post: oor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Tolefoon No. 25. Inzending van advertentien v6oi 3 uren op den dag der uitgave. va„ 1 rnt X rebels f 0,40. Yoor elken regei meer 0,10. direct opgLf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. de Burgemeester en Wetbouders van HOEK maken^ bekend, dat de jongens, die verlangen deel te nemen, aan het op 1 November a. s. aan te vangen herhalmgsonderwijjs, zich daartoe tot en met 31 ilezev bij het hoofd der openbare school kunnen aanmelden. Hoek, den 9 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Men schrijft Onmiddellijk, zoodra aan het Bestuur van het Provinciaal Watersnood-Comite, dat te Middel- burg bij gelegenheid van den watersnood van 1906 werd gevormd en sinds dien zich tot eene Koninklijk goedgekeurde vereeniging heeft ge- constitueerd, bleek dat eene nieuwe ramp Zeeland en speciaal Bruinisse en Yerseke had getroffen, is het reglement van het comite in werking gesteld en heeft zich als gevolg van dien, onder voorzitterschap van Mr. J. P. Cau, lid van het Provinciaal comite, te Zierikzee een sub-com- missie gevormd voor Schouwen, Duiveland en St. Philipsland het plaatselijk comite, dat reeds te Bruinisse was in het leven geroepen, stelde zich reeds onder de leiding van dit sub-comite. In Zuid- en Noord-Beveland wordt eveneens een sub-comite geconstitueerd onder voorzitter schap van den heer J. N. Elenbaas, burge meester van Krabbendijke. Aldus berust de centrale leiding van de hulp- verschaffing en schade-leniging wederom, evenals in 1906, bij het Provinciaal Comite, waarvan het bestuur thans bestaat uit de beeren Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin, eere- voorzitter Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, voor- zitter Jhr. M. van den Brandeler, burgemeester van Middelburg, onder-voorzitterJhr. Mr. A. van Reigersburg Versluijs, en Mr. J. F. van Deinse, advocaat te Middelburg, secretaris- penningmeester. Zaterdag is te Scheveningen opgericht een voorloopig comite tot inzameling van gelden voor de ramp te Bruinisse. Het is samenge- steld uit de heeren W. F. Noman, A. Hoogenraad, Ds. L. M. van Notten, Jac. den Dulk Jzn., Mr. M. de Mos en G. M. de Niet Azn. Woensdagavond vergadert het voorloopig co mite tot het vormen van het definitief bestuur. Het //Leger des Heils" zal van 21 Oc tober tot 6 November zijne gebruikelijke //Na- tionale Aanvrage" houden, welke tot doel heeft het bijeenbrengen van de noodige gelden voor de instandhouding en uitbreiding van het werk van het Leger des Heils. Met het oog daarop verscheen weer een brochure, //Vrede door strijd", om dit nuttige werk van het leger bekend te maken. TER NEUZEN, 9 October, 1911. Naar we vernemen zal de feestelijke uit- reiking der prijzen van den jubileumwedstrijd van de^cherpschuttersvereeniging „Voor Vader- land eu Koning" alhier, welke bepaald is op Donderdag a. s., worden opgeluisterd door voor- dracbten van den gevierden karakter-komiek den heer Abr. de Winter. Uit een ons gezonden nieuw krachtstroom- tarief der Electrische centrale, alhier, blijkt ons dat voor motorbezitters de bedrijfskosten be- langrijk gereduceerd zullen worden. Zoo is de prijs per Kilowatt voor de eerste 300 eenheden per jaar o. a. 18 cent per K. W., vervolgens 300 a 16 cent per K. W., de volgende 400 a 15 cent per K. W., daarna 14 cent, 13, 12, 11 tot zelfs 10 cent per K. W. voor boven de 5000 eenheden per jaar. Dit tarief, door de centrale speciaal tarief genoemd, is een uit- sluitend dagtarief en heeft ten doel de klein- iudustrie te bevorderen. Zaterdag werd alhier door het bestuur van den polder Ser Lippens in het u Hotel Centraal" aanbesteed het herstellen van de ontstane stormschade. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Pijpelink voor 1784, D. de Doelder voor f 1760 en M. A. Yerschelling voor 1600. Gegund aan den minsten inschrijver. Vrijdagavond heeft er op de rivier de Maas bij Dordrecht een ernstige aanvaring plaats gehad. De schipper J. Dobbelaar van Ter Neuzen, dreef omstreeks half acht met zijn aakschip ?De Zeven Gebroeders" op de Oude Maas stroomafwaarts, toen er van beneden een sleepboot kwam met de Wilhelmina", die door den jongsten storm geheel ontredderd is en heelt toebehoord aan de Zaterdag jl. verongelukte wed. Hendriks. De kapitein van de sleepboot, een botsing voorziende, trachtte de //Wilhelmina" naar den Dordtschen wal te trekken, welke poging mislukte, door den sterken stroom en doordat het vaartuig zijn roer miste. De //Wil helmina" liep toen met kracht op //De Zeven Gebroeders". welk vaartuig onmiddellijk zonk. De schipper redde zich met 3 kinderen van 13 8 en 4 jaar in de roeibootde vrouw, een 15 jarigen zoon en een blein kind warden door de //Wilhelmina" opgenomen. „De Zeven Gebroeders" was verzekerd het schip zit nu op ongeveer 100 M. uit den Dordt schen wal, met een gedeelte van den mast boven water. De waterpolitie nam de noodige maat- regelen, met het oog op de scheepvaart. Axd. De heer J. H. Schreinemachers, onder- wijzer aan de R. K. school alhier, is met ingang van 1 Dec. in gelijke betrekkiug benoemd te Bergen op Zoom. Zaamslag, 9 Oct. Vrijdag werd alhier door notaris Dregmans uit Axel verkocht, de buiten dienst gestelde kerk in den Axelschen weg de pastorie, laatst bewoond door Ds. R. Hamming en het huis daarnevens bewoond geweest door den heer H. de Vries, alles ten verzoeke van de Gereformeerde gemeente alhier. Het eerste perceel werd verkocht aan den heer C. A. Wi.-se voor 2950, het tweede aan den heer C. van Wijck voor f 3500 en het derde aan den heer W. Galle voor f 1260. Zaamslag. Vrijdagavond had ten huize van H. P. Leusen de gewone jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de muziekvereeniging z/De Volharding". Op keurige wijze werd door den voorzitter in deze vergadering verslag uitgebracht van den toestand der vereenigjng over het afgeloopen jaar. Verder geschiedde rekening en verant- woording van het dit jaar gehouden festival. De gewone rekening alsook de begrooting werden met algemeene steuimen goedgekeurd, terwijl in de plaats van dep. heer De Haan Thomann, die wegens vertrek uit de gemeente als voorzitter had bedankt, werd gekozen de heer J. Stolk en in de plaats van den heer J. M. de Vos, die als secretaris ontslag had genomen, de heer P. C. de Moor. Stoppeldijk. Het mond- en klauwzeer, dat op de hoeken der gemeente hevig woedde en nog voorkomt, heeft zich nu ook vertoond in de kom, waar binnen enkele dagen eenige ge- vallen voorkwamen. Bij een herbergier, wiens veestapel bestaat uit een geit en een varken, zijn beide dieren aangetast. Als een bijzonderheid kan wel gemeld worden, dat bij een landbouwer op de grens der gemeente circa 20 varkens, groot en klein, aan de kwaal zijn gestorven, doch van het hoornvee geen enkel dier aan de ziekte bezweek. Vlissingen. Het Engelsche stoomschip //Ed- wardt Dauson", dat de vorige week Zondag op het z. g. n. bankje van Zoutelande was ge strand, en aldaar in brand geraakte brandde gisteren (Zondag) nog volop. De vlammen laaiden nog hoog op en de verschansing aan bakboordzijde was ingestort. De brandende olie dreef op het water. Men verwacht dat nu binnenkort het schip geheel zal uitgebrand zijn. Ylissingen. De heer C. F. Lindeijer, die by de jongste periodieke verkiezingen tot lid van den gemeenteraad gekozen werd en die niet toegelaten werd, omdat by zijn geloofs- brief geen bewijs van iugezetenschap was over- gelegd, zal zich bij de beslissing van den raad neerleggen en niet in hooger beroep gaan. Hierdoor zal binnenkort in district 111 eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Van links zal wel geen tegen candidaat tegenover den heer Lindeijer, die tot de S. D. A. P. behoort, gesteld worden of rechts hem ook onbestreden zal laten is nog een open vraag. RECHTSZAKER. Arrondissemeuts-Reclitbank te Middelburg. Door bovengenoemde rechtbank werd Vrijdag nog behandeld de zaak tegen P. d. W., oud 43 j., arbeider, geboren te Hoek. zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van landlooperij. Beklaagde werd staande de zitting veroordeeld tot opzending naar eene Kijkswerkinrichtiug voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. In de heden te Middelburg gehouden open- bare terechtzitting van den Raad van beroep (ongevallenverzekering) had de uitspraak plaats in zake 0. v. M.. te Ter Neuzen en J. D. q q te Ter Neuzen, waarbij de vorderiugen werden ontzegd en de beslissingen der Rijksbank werden bevestigd. De oorSag tusschen Italie en Turkije. Volgens een bericht uit Rome van gisteren het"eerste eskader des morgens te 4 ure op de rede cab Tobroek (Barka) gekomen en heeft het Turksche garnizoen gelast zich over te geven. Dit weigerde echter de Ottomaansche vlag neer te halen, waarop het pantserschip Vittorio Emanuele het vuur opende, de vlag wecschoot en een bres in het fort fiiaakte, Eenige compagnien mariniers gingen aan land overweldigden het kleine garnizoen, bezetten het fort en heschen de Italiaansche vlag. Eenige Turken zijn gevangen genomen. Volgens de Turksche bladen hebben de stam- men d"er Brassa, Avakir en Derse in het gebied van Bengasi vrijwilligersscharen gevormd om de ltalianen te bestrijden. Berichten van Italiaanschen oorsprong melden daarentegen dat de ltalianen Arabieren als gen- darmen zullen aanwerven en dat de bevolking zich bij den toestand scbijnt neer te leggen. De Turksche troepen die zich ten sterkte van TBR SEII/jEUSCHE COIIRAST. jj" j.. KAiflMC. te Tr-.r Wfcaaeu nit verschijnt MoHBdn*., WoenadnR. en VrljdavaVDad, altResoa^rit ojs l>B«td»Keu «»ij de Omtrent de behandeling der zaak tegen A. A.E. Ch V., gemeente-secretaris van Philippine, beklaagd van verzet tegen de politie ontleenen wij aan de Midd. Ct. nog het volgende Lie eerste getuige, inspecteur Klaassen doet een om- standig verhaal van het gebeurde, nader toelichtende het proces-verbaal. De aanhouding was beslist nood- zakelijk voor de veiligheid. Tegen hem heett zich "beklaagde niet verzet j het feit waarvoor V. terecht staal, heeft hij niet gezien. De inspecteur heeft alleen deaan- leiding meegemaakt. De secretaris outkent de orde te hebben verstoord. Dronkeu was hij niet, want hij drinkt nooit en bij die gelegenheid had hij slechts twee glazen champagne gebruikt. De verdediger Mr. J. W. Goedbloed stelt den getuige eenige vragen over het uitschelden en de verstoring der orde. Dat de arrestatie niet eerder geschiedde kwam omdat men beklaagde kalm de stad wilde laten uit- trekken. De agent Daansen heeft bet rijtuig overeenkomstig een hem gegeven last aangehouden. V. was beslist dronken. Z'n wartaal en het ruiken naar drank ver- ried dit. Getuige heeft meegeholpen bij hetopbrengen. Beklaagde verzette zich heftig. Deze klaagde over het hardhandig optreden der politie. De agenten hebben hem achterover uit het rijtuig gesleurd. De agent doet een ander boekje open de aangehoudene ging als een bezetene te keer. De verdediger wil gaarne weten of deze beklaagde voor de aanhouding iawaai maakte, wat de agent be- vestigde. De tweede agent, die bij de aanhouding behulpzaam as geweest, Trijsburg, heeft ook het opstootje op de Markt meegemaakt. Direct was merkbaar dat beklaagde dronken was, de kwijl liep hem langs het gezicht. Ook de burgemeester was dronken. Hij waggelde langs de straat en in het bureau sprak hij wartaal. Een uitvoerig verhaal volgde over de wijze waarop deze gemeente-autoriteiten aan de politie trachtten te ontkomen. Na de aanhouding in de Nieuwstraat heeft Trijsburg meegeholpen aan de opbrenging. Beklaagde heeft zich hard verzet. V. i9 't niet met deze lezing eens. De verdediger wenscht iets te weten omtrent de aan houding op de Markt, waarop de agent aanvoerde dat beklaagde daar den inspecteur had beleedigd. De getuige a dechaige Eduardus Cenlenaere, de bur gemeester van Philippine, zegt dat V. niet dronken was, evenmin als hijzelf. De president wijst er even op, dat de politie ook verklaard had dat hij dronken was. Hem werd belet met z'n rijtuig de stad uit te gaan. De overbrenging van V. heeft hij niet gezien wat er toen gebenrd is, weet de getuige niet. V. is uit het Irijtuig gesleurd. Desgevraagd antwoordt de burgemeester dat V. geen contact met het publiek heeft gezocht, want er waren geen toeSchouwers. Het paard is uit zichzelf in draf gegaan, daartoe heeft beklaagde nlets gedaan. V. heeft zich in het rijtuig kalm en netjes gedragen. Hetsleuren uit het rijtuig ging allesbehalve kalm. De rngleuning is gebroken. Leopold Carolus Cornelis, gemeente-ontvanger te Philippine, eveneens getuige a discharge was tegenwoordig bij het relletje. V. was niet dronken, dat was te veel gezegd, wel had hij iets gebruikt. Er was niets aan hem te bespenren beklaagde gedroeg zich heel netjes. Stapvoets begon de tocht, langzaam aan begon het paard sneller te loopen. Er werd niet hard gereden en 'tis getuige niet duidelijk, waarom de politie tusschen beide kwam. Van de overbrenging heeft de ontvanger niets gezien. Op een vraag van den verdediger zegt getuige niet te weten, hoe het paard in draf gekomen is. Jacobus Leendert Jurrij, winkelier te Ter Neuzen, geeft eenzelfde verhaal over den rijtoer. Ook deze weet niet, hoe het paard in draf is geraakt. De opbrenging heeft getuige niet gezien. Desgevraagd zegt beklaagde niets te hebben gehoord van razen en tieren. Adriaan Engelbertns Weyers, bouwknndig opzichter te Ter Neuzen, kan niet zegger. dat de secretaris dronken was. Hij was zeer kalm De aanhouding heeft getuige gezien, niet de opbrenging. Verzet heeft Weyers niet opgemerkt. Op een vraag van den verdediger zegt getuige dat niet hij tegen de politie gezegd heeft»een beetje zacht, 'tis hier geen Papendrecht." hier met een zeld- enbewijs is door de De eisch luidt f 180 De ambtenaar oordeelt dat men zaamheid te doen heeft. Een tegenbew.js jsjoor^de getuigen a decharge niet geleverd. boete of 60 dagen hechtenis. De verdediger begint met er op te wrjzen dat deze zaak aan den overkant veel beruering heeft gewekt. Het geval lijkt ernstig doch is in werkelijkheid be- Pleiter gaat de toedracht der zaak na en wijst er daar bij op dat bij getuige nooit drank in huis komt, dat is algemeeu bekend. De verklanngen omtrentden burgemeester tracht pleiter te ontzenuwen. De politie moest gevoelen dat ze zich tot een risSe maakte. Con sequent was geweest de burgemeester en secretans m- dien ze dronken waren, direct te arresteeren, maar ze liet hen gaan. De politie bij het rijtuig was voor het paard niet goed en ten slotte haalde de burgemeester de teugels aan. Het proces-verbaal spreekt van honderd man op de Markt en voor den brigade-commandant der mare- chaussee wordt gesproken van tweehonderd man. De politie is er ingeloopen en heeft bij de overdnjving het onderscheidingsvermogen verioren. Van wederspannigheid kan alleen sprake zijn wanneei de politie is in de rechtmatige uitoefemng van liaar ambt. Welk strafbaar feit kan beklaagde hebben gedaan i Pleiter releveert wat het proces-verbaal hierover zegt, doch hij ontkent dat hier een strafbaar feit werd gepleegd. Van ordeverstoring was geen sprake. Anders zou nog vereischt zijn dat de orde-verstoring moet worden ver- oorzaakt door den beschonkene, op grond van art. 4Zb. De getuigen verklaren dat beklaagde zeer kalm te slapen lag en de politie zelf moet erkennen dathij geen contact met het pubtiek heeft gezocht. Pleiter constateert dat beklaagde geen strafbaar feit heeft gepleegd en de politie niet in de rechtmatige uitoefening van haar ambt was. De politie was ge'irriteerd door het leuke en handige optreden van den burgemeester. Dit neeit de politie verbitterd. De rechtbank zal het recht ongetwijfelii ook hand- haven tegen een overigens goed bekend staande politie. Pleiter vraagt vrijspraak en mocht de rechtbank hiertoe niet kunnen besluiten.dan roept hij de clementiein. De ambtenaar vindt deze kwestie niet lachwekkend maar integendeel hoogst bedroevend. De verdachtrnaking der politie lokt spreker protest uit; zij heeft ge tracht met een zoet lijntje deze autoriteiten buiten de stad te brengen. Toen alles faalde, is de politie overgegaan tot handelend optreden. Hij brengt hulde aan den inspecteur en zijn agenten. Spreker bestrijdt pleiter waar hij zegt dat de ambte- naren niet waren in de rechtmatige uitoefening van hun ambt. Wanneer de ambtenaren zorgen voor het hand haven der orde, zijn ze reeds in de rechtmatige uitoefening van hun ambt, afgescheiden dus van art.42b. Spreker persisteert bij zijn eisch. Mr. Goedbloed protesteert weer tegen de bewering van de dronkenschap van burgemeester en secretans. Pleiter laakt nogmaals de houding yan den inspecteur. Door burgemeester, noch secretaris is de orde verstooid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1