Gemengde berichten. weer gezwiept en het was niet zonder geva ar hier te passeeren daar al spoedig vele takken, waaronder zware, werden afgerukt, terwijl aan de brenulaan dikke boomen werden ont- worteld, de draden der electrische beschadigend, waardoor stoornis in de verlichting niet kon uitblijyen. De straatverlichting was aan die zijde gestoord, wat ook het geval was met de geheele verlichting in de buurt Java en al wat aan die zijde van het kanaal lag. Een der eerste inrichtingen die daarvan ongerief onder- vond was het cafe La Bellevue, waar zooals gewoonlijk des Zaterdagsavonds vele werklieden aanwezig zijn die in de omgeving hun loon ,#noeten ontvangen. Men schikte zich in de om- standigheden en zat gezellig bij waskaarsjes in geimproviseerde Makers den loop der zaken af te wachten. Niettegenstaande het personeel der centrale terstond op pad was om de stoornis zooveel mogelijk te verhelpen en de gevolgen der kort- sluiting in het net weg te nemen, bleek men toch onmachtig tegen de gevolgen van den woedenden storm te kampen. Pas was voor een groot deel de verlichting in orde, omstreeks 8 ure, toen een zeer groot stuk zink van het dak van het //Hotel des Pays-Bas" werd afgerukt. Dit bracht in den val ook nog schade toe aan Qttbijgelegen gebouwen, viel ook op het net der verlichting, bracht contact teweeg tusschen ver- schillende draden waardoor kortsluiting ontstond, een enorme vlam laaide op en de draden smolten af, waardoor het met de straatverlichting en ook die in tal van perceelen gedaan was. Het leek of de storin steeds sterker werd en het geloei en gekraak was in die algemeene duisternis bepaald angstwekkend. Velen schar- relden nog petroleumlampen of lampjes op, anderen gingen er nog koopen en weer auderen zochten hun heil in het halen van waskaarsen die in de winkels ook nog maar niet zoo direct te verschaffen waren daar velen zich eerst zelf van eene nood-verlichting moesten voorzien. Den geheelen Zondag is door het personeel der Centrale met kracht gewerkt en alles voor- loopig hersteld zoodat en straatverlichting en die van particulieren gisterenavond bijna geheel in orde was. De Centrale heeft in deze om- standigheden kranig gewerkt. De laatste Provinciale boot uit Vlissingen arriveerde hier goed op tijd, doch de boot die alhier omstreeks 5 ure vertrokken was naar Vlissingen, had zeer met tegenwind en tegen- stroom te kampen. We vernamen dat die eerst te 7,45 ure de veilige haven binnen is geloopen en het is te begrijpen dat deze reis voor passa- giers en bemanning niet van de aangeuaamste zal geweest zijn. De laatste trein uit Mechelen is hier Zaterdag- avond met meer dan een uur vertraging aan- gekomen terwijl die uit Gent hier eveneens veel te laat arriveerde, n.l. te ongeveer half twaalf. Tot onder den morgen bleef de wind met onverminderde kracht doorblazen en toen het licht werd kon men een algemeen tafereel van verwoesting aanschouwen. Dakpannen zijn in grooten getale van de daken gevallen terwjjl vele ruiten werden in- gedrukt. De platte daken met zink gedekt hebben het meest alien zeer moeten ontgelden. Aan het meer genoemde //Hotel des Pays-Bas" is de schade zeer groot. Aan de Grenulaan waren verschillende boomen ontworteld en enkele dreigden nog neer testorten. Om ongelukken te voorkomen zijn deze des voormiddags geveld. In de nieuwe voorhaven lagen eenige wrakken. Schipper J. Koster, van Breskens, was daar met zijn scheepje, geladen met salpeter, Zaterdag- middag van de reede van Vlissingen, waar hij het niet meer veilig achtte, binnengekomen en vastgemeerd. Evenzoo was daar binnengekomen de redding- boot van Vlissingen. Deze was bemand met de bedoeling die van de Westerhaven naar de nieuwe haven te brengen. Buiten weigerde echter de motor en moest van het zeil gebruik worden gemaakt. Het was echter niet mogelijk tegen den wind op de Vlissingsche haven te bereiken, waarom koers gezet werd naar hier. In de nieuwe haven werd de boot vastgemeerd. Ook lag daar gemeerd de hotter van's Rijks- waterstaat. Gedurende den nacht zijn voornoemde vaar- tuigen door de hevige deining losgeraakt en tegen den steenen oever geslagen. Het scheepje van Koster zat tegen de basaltglooiing vol water. Het is vermoedelijk lek. De lading zal wel bedorven zijn en het scheepje is begrijpelijk zeer ontredderd. De reddingboot dreef tegen den muur van de sluis en werd door het hevig in beweging zijnde water zoodanig tegen de steenen gebeukt dat deze aan den achtersteven geheel openbarstte en andere averij bekwam. De hotter van den Rijkswaterstaat lag ge heel omgeslagen in het water maar blijkens de wrakstukken die daar overal verspreid lagen is dit vaartuig geheel ontredderd. Ook de peilboot van den Rijkswaterstaat zat onder water en een sloep van het loodswezen heeft averjj bekomen, doch is door het perso neel nog te juister tijd voor stukslaan tegen de steenen behoed. De kop van het Oostelyk havenhoofd der nieuwe haven is boven de basaltglooiing, waar een z.g. spijkerglooiing is aangebracht, bijna geheel weggeslagen. Het is verbazingwekkend hoe de betonsteenen over een groot eind door het water zijn weggeslagen en bewijst de enorme kracht van dat element. Een voorrecht mag het zeker heeten dat alles zich hier bepaald tot materieele schade en we van geen persoonlijke ongelukken hoorden. Veel vrees werd gekoesterd voor het behoud van den nieuw bedijkten polder onder de ge- meente Hoek doch naar we vernamen heeft de zeedijk, ofschoon er gaten in geslagen zijn tot aan de kruin, het weten uit te houden en zal het werk zich daar dus kunnen bepalen tot herstelling van den dijk, iets wat, zooals hier- onder blijken zal, niet overal het geval is ge weest. le Zaamslau werden ook vele boomen ont worteld of stuk geslagen en personen die het waagden per rijwiel over den weg te passeeren door den wind in de naastliggende slooteu ge- dreven. Van de Geref. kerk in de Ter Neuzen^cbe straat zijn een menigte leien afgerukt, terwijl ook de in die straat staande christelijke school groote schade aan het dak kreeg. De haan van den toren der gemeente is zoodanig gehavend dat deze wel zal moeten vernieuwd worden. Axel. Ook hier heeft de storm Zaterdag- avond danig huisgehouden. Veel boomen zijn ontworteld en afgebroken en op tal van huizen zijn daken en schoorsteenen erg beschadigd. In de Ger. Kerk B, kon Zondag- morgen geen godsdienstoefening worden ge- houden, doordat enkele ruiten waren ingewaaid ook werd een deel van de ijzeren overkapping van de in aanbouw zijnde gasfabriek in een naburige weide geslingerd. Met uitzondering van iemand, die door neer- vallende dakpannen vrij ernstig in het gelaat werd verwond, hoorde men van geen persoon lijke ongelukken. Koewacht. De hevige storm van Zaterdag- nacht heeft hier zeer veel schade aangericht. Een groot aantal boomen zijn ontworteld of ontkroond. Op den weg van Heikant naar het dorp alleen 80 a 90. Koren- en vlasmijten zijn uiteengeslagen. De bijna nieuwe schuur van den landbouwer Suij is zelfs geheel inge- stort. Met moeite kon het vee gered worden. Ook andere schuren en stallen hebben veel ge- ledeD. De telegrafische gemeenschap met Hulst en Ter Neuzen is verbroken. Op verschillende plaatsen zijn de telegraafdraden door neer- vallende boomen afgerukt. Nog van verschillende andere plaatsen worden ons berichten gezonden van ontwortelde boomen en beschadigde daken en schoorsteenen, maar, zooals te vreezen was, ook tijdingen van ernstige ongelukken. Een ernstige scheepsramp wordt gemeld uit Westkapelle. Het Russische driemastschip #City of Benares" dat ledig van Queenstown kwam en bestemd was voor Suudsvall is in den nacht van Zaterdag op Zondag tegen den Westkapelschen dijk geslagen. Een stortzee wierp 13 der opvarenden over boord en daarvan konden slechts 3 zich redden. De overige 10 zijn jammerlijk omgekomen. 8 man der equipage zijn door de Westkapellenaars door het uitwerpen van lijnen aan wal gehaald, qiet zonder dat zij vrij ernstige verwondigen beliepen, waarvoor geneeskundige behandeling noodig was, die door Dr Campert verleend werd. Het scbip is beslist totaal verloren de be manning van een bark die Zondagavond de plaats des onheils passeerde kon nog slechts een klein puntje van den mast ontwaren. Zondagmorgen strandde op deRassen, ongeveer anderhalf uur loopens van Vlissingen, het Engel- sche stoomschip Edward Dawson", geladen met petroleum. De sleepboot „John Bull" voer ter assistentie uit. Voor dat het evecwel tijd was om het schif) vlot te brengen, des middags ongeveer 2 ure, had aan boord eene ontploffing plaats waardoor de //Edward Dawson'" in brand geraakte. De ontploffing was te Vlissingen zeer goed hoorbaar en honderden stroomden naar den zeedijk om de kolossale rookkolommen, welke tegen den avond in een vlammenzee overging, te aanschou wen. (Men kon de vlammen dezen nacht ook van hier waarnemen.) Intusschen had de bemanning van de John Bull alles in het werk gesteld om de equipage van het schip te redden en het mocht haar gelukken 12 man, waaronder de kapitein, af te halen. Bovendien redden zich nog 6 man aan boord van eene vrachtboot, die in de nabijheid was gekomen terwijl een ander stoomschip het lijk van een lid der equipage opvischte en nog een persoon die brandwonden bekomen had, aan boord nam. Van de overige 5 opvarenden is het lot onbekend, docb het ergste is te vreezen. De twee stoomschepen van de vroegere stoomboofmaatschappij tusschen Middelburg en Zierikzee, die tot de opening van den Provin- cialen dienst tusschen die twee plaatsen nog in de communicatie voorzien, hebben het er jl. al Zaterdag bijzonder slecht afgebracht. Een der passagiers die de reis van Zierikzee meemaakte vertelt daaromtrent dat, toen de boot zou oversteken van den Noord-Beveland- schen wal naar Veere, de stuurlieden toen het meesterschap over het roer kwijt geraakten, waarop het stoomschip werd teruggedreven in de Zandkreek. Toen trachtte de gezagvoerder eerst te ankeren, doch die poging mislukte waarop te ongeveer 8 ure de stoomboot op de schorren op 3 kwartier afstand van Wolfaarts- dijk omhoog liep. De verteller verliet de boot Zondagmorgen ten 5 ure en wandelde toen naar Wolf'aartsdijk waar hijwaarnam dat bij het veer de van Middelburg afgevaren boot van denzelfden dienst op de steenglooiing omhoog zat. Het zal vermoedelijk nogal wat moeite kosten om deze laatste boot vlot te krijgen. Aan den tegenovergestelden oever, den steiger te Rortgene woei Zaterdagavoud omstreeks 11 uur de schipper van het overzetveer naar Wol- faartsdijk van den havendam in het water. Een der omstanders, de heer J. J. van Aren- thals, sprong direct onversaagd te water en redde den man met levensgevaar uit de branding. Volgens een buitengewoon nummer van de Midd. Ct. zijn te Katscheveer 10 hoogaarzen en een houten tjalkschip die daar voor anker lagen tegen den dijk geslagen. Van een mossel- schuit vreest men dat de opvarenden verdronken zijn. Volgens dat zelfde blad zouden te Yerseke 50 hoogaarzen uit de haven geslagen zijn. Blijkens alhier ontvangen berichten door particufteren zou zich dat feit hebben voorgi- daan te Bruinisse of, indien het te Yerseke is voorgevallen moet zich eenzelfde feit ook hebben voorgedaan te Bruinisse. Nader vernemen wij De storm heeft, behalve aan gebouwen en boomen, in ons district zeer veel schade toe- gebracht aan de zeedijken. Bijna geen zeedijk bleef gespaard en ontstonden grondverliezen en werd steenglooiing weggeslagen. De ergste schaden ontstonden aan den Groote Isabellapolder, waar gaten in het buitenbeioop sloegen tot nabij de kruin van den zeedijk, terwijl aan de bedjjkingswerken in het Axelsche Gat de havendam en de verschkade doorbraken en groote massa's zand uit den dijk werden gehaald. Aan de Loven-, Serlippens- en Nieuw Othene- polders zijn eveneens grondverliezen in het dijkslichaam te vermelden en is steenglooiing losgeslagen. Aan den Nieuw Neuzenpolder is de schade van veel beteekenis en zal een herstelling ver moedelijk ongeveer 10,000 kosten. Aan de calamiteuze polders Margaretha c. a. is reel grond weggeslagen. Aan den Ossenisserdjjk is achter het maga- zijntje veel grond verloren, terwijl de watering van Walzoorden eene herstelling zal noodig hebben van ruim J 3000. Aan den Kruispolder beloopt de schade een kleine 6000. Verderis nog beteekenend grond- rerlies te constateeren aan den Van Alstein- en den Koningin Emmapolder. Zaterdagavond is de nieuwe polder, die pas ingedijkt was aan de Noordzijde van den spoor- wegdam bij Woensdrecht, ingeloopen. De pol der zou juist eerstdaags worden opgeleverd, zoo dat deze doorbraak een groote schade beteekent voor den aannemer. Ook de Karelspolder staat blank. Aan den Stroodorpe-polder en den Pieterpolder werd Zondagochtend bard gewerkt daar men bij hoog water vreest dat ook deze zullen inloopen. Door deze overstrooming werd de spoordijk beschadigd, zoodat de treinen over verkeerd spoor moesten loopen. Bovendien was de wind zoo hevig, dat de treinen stapvoets konden gevolgd worden, en bij het bestijgen van den Woensdrechtschen dam soras bijna stil stonden. Dientengevolge ontstond er een groote ver- !traging. De personentrein die te 9,14 en te 10,50 hier moesten zijn, werden, voor het doorlaten der mailtreinen, tot twaalf uur te Bergen op- gehoudeii en kwarnen te Middelburg aan, de eerstgenoemde te 3,20 en de laatstgenoemde te 2,28. Gistermorgen ontvingen wij een vertraagd telegram (het werd ons per post toegezonden) waarin wordt' gemeld dat de Zaterdag van Rotterdam uitgevaren Javaboot /.Solo" van den Rotterdamschen Lloyd, bij vliegenden storm in de branding lag bij de Noorderpier aan den Hoek van Holland. De reddingboot was uit gevaren maar kon het schip niet bereiken. Het stoomschip passeerde ongeveer 4 uur de pieren en toonde, even buiten zijnde, het sig— naal //ben in gevaar, heb dringend hulp noodig". De reddingsboot „President van Heel", spoedig gereed, ging naar buiten, maar kon het niet verder brengen dan de hoofden. De storm had inmiddels een kracht bereikt van 110 mijl in de minuut. Krachtige sleepbooten als //de Roode Zee", //Noordzee", //Gouwzee" en //Schelde" waren eveneens uitgegaan maar moesten ook onverrichterzake terugkeeren. De //Solo" was ongeveer 1000 a 1500 meter uit den wal geankerd en wanneer dat hield, was de richting van den wind niet bepaald ongunstig voor het schip, waarvan het roer defect was. Te Leiden is een uithangbord op de Hoogewoerd afgerukthet viel een zestienjarige jongen op't hoofd, die bewusteloos ineenzakte en vermoedelijk aan een hersenschudding, bezweken is. Op de Plantage woei een schoorsteen van het dak van de woning van dr. Andrae en kwam terecht op een voetganger. Met een gebroken been werd de man opgenomen. Hij is ook aan de gevolgen overleden. Hedenmorgeu bereikte ons per post een tele gram waarin wordt gemeld dat aan den Hoek van Holland was binnengekomeq de ontredderde loodsboot no. 4. Yier man waren over boord geslagen en verdronken een ioods was zwaar gewond. Volgens de //VI. Crt." worden te Vlissingen thans pogingen in het werk gesteld om van brandwaarborgmaatschappijen bijdragen te ver- krijgen voor de aanschaffiug van een flinke stoombrandspuit. De kosten hiervan bedragen ongeveer 10.000. Verschillende partieuliere inrichtingen hier ter stede hebben veeds hun steun toegezegd, ten einde zulk een spirit te kunnen aanscbaffen. De gasfabriek der Imp. Cont. Gas-association aldaar zal voor boven- genoemd doel f 500 bijdragen. Een schoolwagen Op een ruim erf aan de Tolstraatte Amsterdam, waar een kolonie van wagenbewoners zich neer- gezet heeft, is aangekomen een door 2 paarden getrokken reizende schoolwagen, waarin tijdens den winter lager onderwijs zal worden gegeven aan knapen boven de 13 jaar en aan volwassen mannen en vrouwen. Aan de laatsten zal ook onderwijs gegeven worden in naaien, verstel- werk, breieu en mazen. De lessen worden des avonds gegeven van 6,30 tot 8,30 uur. Donderdagmorgen is de bliksem geslagen in den toren te Holwerd, tengevolge waarvan brand ontstond. De brandweer moest het water pompen uit een groote kuil op een land naast het kerkhof. Het was een moeilijk werk zoo hoog het water op te voeren, doch met veel moeite gelukte het. De slangen moesten tot een hoogte van 175 voet worden opgevoerd. Na 6 uur hard werken was men het vuur meester. De haan viel naar beneden door het dak van een huisje naast de kerk. De spits met pinakel is niet ver daar vandaan op het kerkhof ueer- gekomen. Gelukkig zijn er geen ongelukken voorgevallen. Op de spits van den toren stond het jaartal 1839; de kleine klok in den toren is van 1600, de groote van 1644. Op den toren staat het opscbriftH. D. E. van Aylva, grietman over Westdongeradeel, heeft deze toren laten repareeren met de kerkvoogden Saks Minnes en Jan Sjoerds in het jaar 1739 (in Latijnsche cijfers). Op den 15 Juni 1776 is de eerste steen van de kerk gelegd. Een Dordtenaar loopt met een Vlaming door Dordrechts straten. In de Wjjnstraat gekomen voor het huis //De Onbeschaamde reciteert hij De Vlaming, toevallig een Brusselaar, werpt zjjn hoofd achterover, staart omhoog en na blijkbaar een korte vergelijking te hebben ge maakt tusschen de mannekes van Brussel en Dordt, zegt hij met gepasten trots//Ahwel, moar de guile geft gen woater, zulle Een verrassing al verrassing Bij een uitdrager te Alkmaar verkoeht iemand een blok koperen gewichten, dat achterna bleek van diefstal afkomstig te zijn. Te voren had de man het blok te koop aangeboden aan de vrouw van een anderen uitdrager, die het niet wenschte te koopen, maar wel een jasje van hem kocht. Met dat jasje ging de vrouw naar den uitdrager, die de gewichten had gekocht, in de hoop het met eenige winst te kunnen rerkoopen. Tot beider verrassing bl^ek, dat het jasje aan den uitdrager behoorde en dat de man met de gewichten het terloops maar meegenomen had. Beider verrassing steeg nog, toen dejuit- drager aan de vrouw een paar schoenen wilde verkoopen, welke aan haar man bleken toe te be- booren en welke door den man met de gewich ten op dezelfde wijze als het jasje waren ont- vreemd en verkoeht. Gewetensgeld. De Minister van Finan- cien maakt bekend, dat ten behoeve van's Rijks schatkist, uit Dordrecht, van een onbekende, per postbewijs, is ontvangen 6, ter voldoening van later gebleken nog verscbuldigd successierecht. Koemt Bruseel op een mannekijn, Dat werkt als een natnurfontein, Wij doen op dit gebied niet zonder En doen niet voor de Belgen onder; Want wie gaat kijken aan de Kraan, Die ziet omhoog een ventje staan, Als nooit fatsoen een mensch betaamde Men noemt dit 't Huis de Onbeschaamde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2