.■>667 AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaaideren. Geldleening. Bekendmaking. Zatcrd.ig 30 September 1911. 51e Jaargan^ - - jL&JhrV 0 0 r geldleening groot 5000, Binnenland. Gemcngde berichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postV oor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voos? 3 uren op den dag der uitgave BBBSTB Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat inschrijvingen naar de ten behoeve van den schoolbouw, bij hen kunnen ingeleverd worden voor 1 October a. s. Inlicktingen te bekomen ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER. De Secretaris, J. STOLE Lzn. De Burgemeester van AXEL, noodigt de in- gezetenen uit, in verband met het in deze gemeente uitgebroken itioimI- en Jelctuwzeer onder het rundvee, hunne ntaik, al- vorens diete gebruiken,te kokeit, en verder te zorgen dat men zoo weinig mogelijk met de besmette beesten in aanraking komt. Axel, dec 25 September 1911. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Hlllst. Dinsdag maakte de vereeniging van. I onderwijzers in het arrondissement Ilulst bij wijze van feestvergadering, een uitstapje naar Willebroeck oni daar de groote papierlabrieken te bezichtigen van de firma De Smet de Naeyer. De vereeniging werd daar zeer beleefd door twee der directeuren pntvangen, die de onder wijzers in de uitgebreide fabrieken rondleidden en alles verklaarden. Met den laatsten trein keerde men boogst voldaan en in opgewekte stemming naar hier terug. Boschkapelie. In de laatste dagen deden zich bij sommige gebouwen onverwachte ver- schijnselen voor. Bij den wagenmaker A. S. in de kom van het dorp, scheurde met veel geweld de vloer van den kelder open en twee aangrenzende muren, waarbij een hooge binnenmuur. Te voren was er van scheuren niets te bespeuren geweest. Bij den landbouwer G. Vi L. wonende in de buurt Schapershoek sprang onverwacht met zoo'n slag een stuk uit deD regenbak, dat men van schrik van zijn stoel vloog. In een drietal woningen, staande op het ge- hucht Campen, ontstonden ook plotseling groote scheuren. Men schrijft een en ander toe aan de wevking van den bodem tengevolge der droogte. of er sponsen' van vijf cents verkrijgbaar waren De weduwe Jansen kwam achter de toonbank vandaan om in den winkel de sponsen te voor- schijn te halen. Maar op hetzelfde moment haalde de man met den kiespijndoek een mes te voorscbiju en bracbt de vrouw een steek toe, die blijkbaar bestemd was om haar in den bals te treffen, doch haar raakte boven op de kruin van het hoofd. Op het hulpgeroep nam de aanrander de vlucht de straat op in de richting van de Witte de Withstraat, om, volgens verklaring van voorbijgangers, op den Westersingel te ver- dwijnen. Buren, die op het hulpgeroep kwamen aaD geloopen, zagen den man in de verte een goed beenkomen zoeken. Een drukkersjongen biies nog op een signaalfluit, doch op het fluiten liepen de menschen in tegenovergestelde richting naar de Boomgaardstraat in de meening dat er brand was. Daar de winkelierster aan het hoofd hevig bloedde werd de hulp ingeroepen van Dr. Moll vaD Charante, die een verband legde. Wat de drijfveer tot de aanranding is, moet nog blijken, daar de man geen poging tot diefstal deed. Vermoedelijk heelt men met een krankzinnige te doen. H. M. de Koningin heeft persoonlijk aan president Fallieres een telegram gezonden van den volgenden inhoud vBij mijn terugkeer van de manoeuvres ver- neem ik, welke verschrikkelijke ramp de Fransche marine heeft getroffen. Ik haast mij u mijn medegevoel te betuigen bij gelegenheid van dit groote onheil." TER NEUZEN, 29 September 1911. In Zeeland kwamen in de week van 20 tot en met 26 September acht gevallen van besmettelijke ziekten voor nl. drie gevallen van typhus en febris typhoidea, een te Kruiningen, een te St. Maartensdijk en een te Schoondijke, een geval van roodvonk te Kruiningen, en vier gevallen van diphtheritis nl. een te Boschkapelie en drie te Goes. De heer P. G. Spierenburg, leeraar in het smeden, bankwerken, materialenkennis en vak- teekenen aan de ambachtsschool voor Hulst en omstreken, is benoemd totleeraaraande ambachts school te Maastricht. Het politie-diploma met aanteekening werd Woensdag o. a. behaald door C. Raes te Honftnisse. Te Kloosterzande werd in Maart 1.1. in het cafe van M., aan den Tasdijk, een bankbiljet van 60 gevonden, dat vermoedelijk door een bezoeker was verloren. Ondanks de meest ijverige nasporingen mocbt, het den eigenaar van het cafe niet gelukken den verliezer op te sporen, totdat bij Zaterdag in een gesprek met anderen toevallig den verliezer ontdekte die intusschen naar Amerika was vertrokken. Het bankbiljet werd door M. aan de ouders van den verliezer ter hand gesteld. Koewacht. lngevolge besluit van den Belgischen Minister van Landbouw is te beginnen met 4 October a. s. de invoer van eenhoevige dieren en slachtvleesch uit Nederland toegestaan langs het Belgiscb grenskantoor alhier en wel iederen Woensdag van 3 tot 5 uur. Woensdagochtend zijn te Haarlem in den echt verbonden een vrouw van 81 en een man van 70 jaar. Het stadhuis werd als belegerd door het publiek. De politie moest er bij te pas kotnen. Een ondernemend paard. Wij lezen in het Nwbl. v. h. N. Hoe 'n oud paard, zoo'n dun-staartige, grijs- bekkige knol nog kuren in den kop kan krijgen, bleek gisteren te Groningen aan den Ganzevoort- singel. In het pakhuis van den heer Dijkema stond gc- stald het paard, waarover de geschiedenis hier gaat. Kwajongens peuterden aan de deur met het ge- volg, dat bet paard z'n vrijheid verkreeg en in 'n oogwenk voor de deur van de bovenbewoners, de familie Stronk, stond. Juffrouw Stronk had pas het eten gereed en op tafel gezet. Ze stond even bij de deur uit te kijken eu ervaarde plotseling tot bare groote verbijstering dat de rossinant haar voorbij was gesneld en ijverig de trap naar boven beklom. De ontzetting in de straat was in 'n oogwenk algemeen. Een paard in huis en dat op 'n bovenwoning Moedige menschen staken den neus naar boven, beklommen zelfs de trap en wat ze daar zagen, gaat alle beschrijving te boven. 't Paard had schier alles kort en klein getrapt, bad het eten op tafelverorberd en zich einde-| lijk op't ledikant neergelegd, waar het natuurlijk doorheen zakte. Goede raad was duur. Padvinders waren er niet, maar wel was er 'n lasso. Dit zeer nut- tig bulpmiddel werd het dier om den hals ge- gooid en na heel wat wederwaardigheid werd het paard eindelijk, langs de trap, weer naar beneden getrokken. De geschiedenis is uit, maar het gerucht ervan verspreidt zich nog als 'n loopend vuur door stad. Een brutale aanranding heeft Maandag avond halftwaalf te Rotterdam in de Eendracbts- straat plaats gehad, een aanranding waarvan de 65jarige weduwe G. F. van DoorueWijntje, die aldaar in pand No. 50B, een winkel heelt in kruidenierswaren, huishoudelijke artikelen enz., bijna het slachtoffer was geworden. Op genoemd tijdstip, toen het wegens het late uur zeer stil was in de straat, kwam een naar gissing ongeveer 30jarig man, wiens gelaat ge- deeltelijk onkenbaar was door een z.g. kiespijn doek, die boven het hoofd met een elastiek was bevestigd, den winkel binnen met de vraag Betreffende een ongeluk met de Ooster stoomtram wordt gemeld dat de stoomtvam uit Arnhem komende veel jongelui vervoerde die uaar ter stede scboolgaan en te Oosterbe, k worien. Even voor het viaduct waar de lijn ArnhemNijmegen den straatweg kruist, zette de machinist meer vaart om tegen de hoogte op te kornen. Op hetzeltde oogenblik kwam van de andere zijde een zware vrachtauto van 6000 kilo die aan de manoeuvres deel genomen had. Hij botste tegen de loeomotief op, maar werd door deu schok omgedraaid, botste toen tegen den tweeden volgwagen, waarvan het voorgedeelte geheel werd ingedrukt en wierp den derden volgwagen uit de rails. Een waar noodgescbrei steeg op. Een 16jarige scholier, leerling van de ambachtschool te Arnhem, werd uit de tram geslingerd, eu geraakte onder een der wagens waardoor zijn borstkas werd inge drukt en hij onmiddellijk dood was. Een andere passagier, een naar schatting 45- jarig heer uit Velp lag nog onder de tram en kon niet0 bevrijd worden. Trouwens voor hem zelf was ook geeu hulp meer te krijgen want zijn lichaam was geheel vaneen gereten eu de in- gewanden puilden naar buiten. Luid jammerenden schreiendegingen demeeste scbolieren zoowelde joDgeren als de ouderen, terug naar huis, veleu van hen min of meer ernstig aan het hoofd en banden gekwetst. In het geheel zijn er 14 gewonden van wie twee die in het St. Elizabethsgesticht te Arnhem verbonden werden, vrij ernstig. Echter is het wel mogeliik, dat er nog meer gewonden zijn, die onmiddellijk de plaats van het onheil verlieten. Politie en justitie waren spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in. Een politieagent te Sckeveningen kreeg Maandagnacht een pak schoenen op bet hoofd, dat over den muur van een schoenfabriek ge- worpen werd. Daar schoenen midden in den nacht niet vanzelf over een muur vliegen, zocht de agent dan ook al heel spoedig verband tusschen deze schoenen eu een nachtelijken fabrieksbezoeker. Hij stelde zich daarom ver- dacht op en zag even later een man over de heining klauteren. Deze, die waarschijnlijkgeen dommere streek had kunnen uitdenken dan zijn buit precies op het hoofd van een politieagent te gooien, wilde juist het pak opnemen en er mee wegwandelen toen de agent hem arresteerde. Hij bekende de inbraak en werd Dinsdag ter beschikking van de justitie gesteld. De verzameling, die de ageut op het hoofd kreeg, bestond uit dertig paar schoenen en laarzen waaronder verscbillende zeemanswater— laarzen. Het gemeentebestuur van Neurenhurg heeft de rijksvegeering verzocht de invoerrechten op levensmiddeien en veevoerder tot 31 Juli buiten working te stellen. Bij dezen vromen wenscb laat het gemeentebestuur het echter met het zal ook zelf handelen. Van gemeentewege zullen voor 3000 mk. aardappelen opgekocht worden, welke onder de armen verdeeld zullen worden. Verder zullen alle arbeiders en be- ambten die een inkomen van minder dan 18UU mk. hebben van 1 Januari af een dagehjKSche toelage van 12 cent krijgen. Vrouwelijke beambten zullen de helft ontvangen. Tro uw-tranis. Het woord klinkt eenigzins gedwongen, of juister gezegd min of meer bijterig en snau- wend, en toch is het de goede benaming van het vervoermiddel, door de Londensehe Iram- weg-Maatschappij ten dienste gesteld van trouw- lustige menschen. Men verwacht van deze meuwigheid, dat ze spoedig populair zal zijn. wegens haar gerief- lijkheid, snelheid en goedkoopte. Voorloopig is er een salon-motorwagen ge- bouwd, op proef, maar indien deze slaagt, zul len er spoedig meer van deze trouw-trams worden gemaakt, die bestemd zijn om tiouw- partijen van en naar de kerk, en zoo mogelijk naar de receptie-gelegenheid te vervoeren. Een dergelijke wagen kost aan huur, i shil ling 6 pence, voor iederen afstand, die andeis een penny kost, en er is plaats voor ruirn 2 personen. De eerste trouw-tram heeft reeds dienst ge- daan bij 't huwelijk van een zekeren mr. Hill, die met zijn bruidje en bruilofsgasten eerst naar de kerk en vandaar naar een cafe werden gereden, ter inname van de geijkte feestlunch. Het inwendige van den wagen, die geen ban- ken, maar losse rieten leunstoelen heeft, was versierd met witte bloemen, guirlandes en va- rens, en de car werd bestuurd door een netten wagenbestuurder, iu speciaal uniform en met een witten hoed op. Te Houttave waren kinderen met een kar aan 't spelen. De wagen kantelde met het ongelnkkig gevolg dat een haak in het, hoofd is gedrongen van een 5jarig jongetje. De knaap was op slag dood. Oe ramp wan de „Liber4e'5. Frankrijk rouwt wegens de menschenslachting, die doorde ontploffing van het pantserschip „Liberte" is aangericht. De Minister van Marine heeft de volgende cijfers openbaar gemaakt over het aantal slacht- offers Van de „Liberte"143 vermisten ot met herkenden, w. o. vijf officieren, verder 91 ge wonden, w. o. 4 officierenvan de //Repnblique 20 vermisten, 3 dooden en IB gewonden, w. o. 1 officiervan de //Democratie 3 dooden en 2 gewonden. Op een tiental andere schepen zijn totaal 18 dooden en 30 gewonden gevallen. Het algemeene totaal is 200 dooden of ver misten en 136 gewondenbovendien zijn er 48 licht gewonden, die verpleegd worden aan boord van verscbillende schepen. De eerste berichten waren dus overdreven wat 't aantal slachtoffers betrof. j; Een geredde vertelde aan de „Figaro dat de brand aan boord van de //Liberte al een paar uren woedde, terwijl nog geen alarm ivas gemaakt. De bemanning lag tiog te slapen. Toen de eerste ontploffing plaats had, werd luitenaut Biguon gewaarschuwd, die alarm liet maken. Terstond snelden de ruansehappen naar de booten. ne Men dwong echter de vluchtelingen weer aan boord terug te keeren. Dat was hen iu den dood sturen, want de brand was te ver gevorderd. ie waagde het nog naar beneden te gaan om de kruitkamers onder water te zetten Er heerscbte algemeene paniek. Ook was de kommandant niet aan boord. Men had de spoedige ontruiming van het schip moeten bevelen iuplaats van de men schen terug te roepeu. Na de ontploffing is het schip zooals gemeld, in tweeen gebvoken. Voor- en achterscbip steken nog boveu water uit, feitelijk vormde AEIIZESSCHE COERAST. mmmmmamm Dlt blad vernchlljat fflaandwj;-, V& oenacf ar- «a %'rildafravon aityezonO MK SAMBE. te We* Semen. errf np Eeentdaseu bij de Kirma J- VAR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1