DE PHILIPS LAMP verwierf op de WERELD"TENT00NSTELLING te ROUBAIX Gemengde berichten. Landbouwberichten. Zaamslag. Ds. R. Hamming die het beroep naar de Geref. kerk te Groningen heeft aange- nomen, nam jl. Zondag van de gemeente alhier afscheid met eene rede naar aanleiding van Efeze 6 23 en 24. Het kerkgebouw was met een groote schare gevuld. Namens de classis en den kerkeraad werd de scheidende leeraar toege- sproken door Ds. M. Uijtenhoudt. Door de Vereeniging A. H. V. (vereeniging van Fabrikanten van en Handelaren in Kunst- meststoflen en Voederstoffen en Aankoopver- eenigingen van deze stoffen is //Goes" aange- wezen als plaats van Arbitrage voor de Provincie //Zeeland." Yoor gesehillen betreffende meststoffen bestaat de Arbitrage-commissie voor Zeeland uit de heeren M. Boogerd, MiddelburgD. Koopman Pzn., Nieuwerkerk A. v. Doornick, HansweertN. N. v. Langeraad, KolijnsplaatW. Ribbens, ZierikzeeJ. Lindenbergh, Wolfaartsdijk. Voor gesehillen betreffende voederstoffen be staat de Zeeuwscne Arbitrage-commissie uit de heeren W. C. Bolle, Rotterdam W. Kakebeeke, Goes; J. P. Huijser, Rotterdam; P. Maas Wz., KoudekerkeM. Verheul, RotterdamN. Polderman, St. Maartensdijk. Git Zeeland zijn bij de vereeniging aange- sloten de volgende handelaars en fabrikanten W. Bolier Lz., PoortvlietGlerum en C°, Hansweert; Jac. Krijger, Krabbendijke I. v. Malen-Butler, Schoondijke W. en J. C. Ribbens, ZierikzeeWijkman en Schippers, Breskens Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel, v/h S. en M. Boogerd, Middelburg. Verder zijn uit Zeeland aangesloten 9 landbouw- en aankoopvereenigingen en 34 particulieren. Is dat in het belang der gemeente? Uit Zwaluwe wordt gemeld, dat aldaar tot wethouder (voor 't eerst zijus levens) benoemd is de heer C. Vos, woonachtig te Moerdijk ge meente Zwaluwe, oud 80 jaar en een paar maanden. Te Vlijmen is tot wethouder benoemd de heer B. v. Oyen, oud 90 jaar. Het lOjarig dochtertje van een arbeider te Zevenaar, had een wondje aan de knie. Het been werd zeer dik, zoodat in het ziekenhuis bloedvergittiging werd geconstateerd. Thans is het kind onder hevige pijnen daar- aan overleden. Maandagmiddag had te's Heerenberg een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige kinderen een vuurtje stookten van aardappelloof, vatten plotseling de kleeren van het I4jarig dochtertje van den landbouwer Van Bladeren vlam. Met zeer ernstige brandwonden over het geheele lichaam werd de ongelukkige opgenomen. De toestand is hopeloos. Te Standdaardbuiten is een moord gepleegd. De verslagene is de dochter van een landbouwer, 27 jaar oud, en uit een gezin van negen dochters en een zoon. De hofstede waar zij woont ligt in den Oudlandschen polder, een half uur afstands van Standdaardbuiten. Het vermoorde meisje is Vrijdagnamiddag naar Oudenbosch gegaan op geld te wisselen. Zij zal 130 a 150 gulden bij zich hebben ge- had, toen zij omstreeks zeven uur door het dorp Standdaardbuiten naar haar huis terugkeerde. Zij nam een binnenweg, een eenzaam pad en is ongeveer halverwege door een persoon aan- gevallen. Dat is gezien door een zekeren Roy uit Standdaardbuiten, die een 30 meter voor haar liep en gillen heeft gehoord. Zelfs heeft hij verstaan ,/ge maakt mij dood", maar toch is hij doorgeloopen, omdat hij aan gekheid tusschen een jongen en een meisje dacht. Later is hij weer teruggekomen langs de plaats van den moord, doch heett niets gezien. Het voetpad loopt tusschen een bietenveld en een sloot. Op het bietenveld zijn sporen van een worsteling te ontdekken. Om elf uur is het lijk gevonden in de sloot langs het pad het slachtoffer scbijnt gewurgd te zijn of mis schien gestikt in den sloot. Zij heeft een klein wondje onder de kin. Het lijk is naar de ouderlijke woniDg vervoerd. Op het suikerbietenveld is ter plaatse van de moord bloed gevonden op verschillende bladen der suikeHfcieten, bovendien een suikerbrok, een haar- kam en een hoedenspeld. Het lijk lag, toen het gevonden werd, voorover in de sloot met water, de voeten lagen op den kant. De zak uit haar rok hing buiten haar kleed. Gearresteerd aG verdacht de dader te zijn, is zekere H. K., uit Standdaardbuiten. Vrijdag was hij nabij de hofstede van Knook, den vader van het meisje, aan het werk, en heeft vermoedelijk bet meisje de woning zien verlaten. Zaterdagmorgen, toen hij gearresteerd werd, was hij daar weer aan het werk. Hij heeft zijn gezicht vol krabben. K. wordt ook verdacht eenigen tijd geleden een onderwijzeres uit Willem- stad te hebben aangerand. Op het raadhuis van Standdaardbuiten heeft de justitie uit Breda Zaterdagnamiddag den ver- moedelijken dader doen voorbrengen. Het eerst kwamen de krabwonden ter sprakebeklaagde antwoordde op de vraag, vanwaar die wonden op het gezicht kwamen, dat zij zijn toegebracht door een hond. Hij is toen gedeeltelijk ontkleed en een krabwond werd ontdekt op den recbter- bovenarm. Op de vraag of deze wond ook door een hond was toegebracht, volgde geen antwoord. De justitie heeft toen de plaats der misdaad bezocht. De verdachte, Zaterdagmorgen met het lijk geconfronteerd, toonde zich hevig overstuur doch verklaarde verder niets. Heel het dorp is in rep en roer er werd Zaterdag haast niet gewerkt. Een oude Flakkeesche boer had water voor zijn vee noodig en begon een welput te graven. Het was een zwaar werk. Langzamer- hand naderde het werk zijn voltooiing en het succes scheen volkomen. Maar, helaas, op een goeden dag, toen hij er de laatste hand aan ge- legd had, stortte de put in en de arbeid van een heele week was verloren. Een oogenblik trok ons boertje zich van wanhoop de haren uit het hoofd toen kreeg hij een ingeving. Hij trok zijn jas uit, nam zijn pet af en legde die zorgvuldig aan den rand van den ingestorten put. Toen kroop hij zelf onder een nabijgelegen hooischelf en wachtte af de dingen, die komen zouden. Het duurde niet lang of er liep een buurman voorbij die eens naar den put ging kijken. Hij zag, hoe treurig het er mee stond en toen hij de pet en de jas van den eigenaar erbij zag liggen, meende hij natuurlijk, dat de ongpluk- kige man bij de instorting was medegesleept en nu op den bodem van zijn put onder het puin bedolven lag. 't Spreekt vanzelf, dat hij door menschlievendheid gedreven dadelijk alarm maakte en na korten tijd was een groote menigte boeren om de plek verzameld. Met schoppen en spaden groeven ze tot zij den put geheel hadden leeg gehaald. Het was een zwaar en vermoeiend werk, maar de genegenheid voor het ongelukkige slachtoffer en het ernstige verlangen om bem te redden, schonk den arbeiders krachten. Eindelijk was de taak volbracht en de put tot den bodem leeggedolven doch van den ouden boer was geen spoor te ontdekken. Nadat ze hem tevergeefs gezocht hadden, togen ze vermoeid huiswaarts. Toen kwam de boer uit zijn schuilplaats te voorschijn, en dankbaarheid vervulde zijn hart, dat de naastenliefde toch nog niet geheel uit dit tranendaal was verdwenen. De ramp van de Liberte". De vernietiging van het pantserschip //Liberte" is voor de Fransche vloot, die onlangs te Toulon een schitterende revue te zien gaf, waarbij pre sident Falieres en de voornaamste ministers tegenwoordig waren, een zware ramp. Vorige week nog werden door de outploffing van een kanon op de kruiser //Gloire" 9 man gedood. De Fransche vloot heeft nu echter de grootste ramp te boeken na de //Jena". De ramp is des te zwaarder, omdat het grootste deel van de 742 koppen tellende bemanning ten doode gedoemd was. Honderden zeelieden, 'tjuiste getal is nog niet bekend, zijn door de ontploffing vaneen gescheurd, ver'brand, verdi onken. Binnen een half uur waren de slachtofiers in dediepte gesleurd en slechts een lOOtal kon gered worden. Som- migen hunner zijn zoo zwaar gewond, dat men voor hun behoud vreest. Het aantal slachtoffers is ongewoon groot en de ramp maakte dan ook in Frankrijk een ver- bijsterenden indruk. Te Parijs nam de ontroering toe met het bekend worden van den omvang der catastrofe. Het publiek, dat den couranten- venters de extra-editie8 uit de handen rukte, toonde een ware verslagenheid. Minister Del- casse is naar Toulon vertrokken. Volgens een telegram van den maritiemen prefekt van Toulon hebben er 274 man geant- woord op het appel. Er worden er dus 300 tot 350 man vermist. Door de ontplofEng zijn ook op in de buurt liggende oorlogsschepen slachtoffers gemaakt. Men telt een doode en vijftig gewonden op de Democratic" en op de ,/Verite' en de ,/Republique", die zeer beschadigd is, zijn even- eens slachtoffers gevallen. De //Republique is naar het dok gebracht. De //Liberte" stond onder bevel van den kapitein t. z. Jaures, een broeder van het be- kende Kamerlid. Hij bevond zich met verlof aan den wal. Van de toedracht der ontploffing is reeds gemeld dat 's morgens vroeg brand ontstond, volgens sommigen door kortsluiting, anderen, zooals het //Journal des Debats gelooven aan kwaadwilligheid. Die brand zou de kruitkamers hebben aangestoken. De jongste lezing is dat de ontploffing 't gevolg was van zelf-ontbranding van het buskruit B, de beruchte ontplofbare stof, die ook de ramp van de //Jena veroor- zaakte. Niet minder dan 5 ontploffingen hadden plaats, met korte tusschenpoozen. De //Liberte sprong uiteen en kwam opzij te liggen. Het gedeelte dat nog boven water uitsteekt, is in twee deelen gespleten. Aanstonds kwamen talrijke booten de bemanning van de Liberte" te hulp. Maar hun heldenmoed hebben de meesten met den dood moeten bekoopen. Volgens de „Petit Marseilles" zijn bjjna aile zeelieden, die zich in verschillende vaaituigen hadden begeven om de slachtoffers der ontplof fing te hulp te Snellen, gedood of gewond. De manschappen, aan boord van de //Liberte werden in de lucht geslingerd en vielen daarna te water. De eerste ontploffing had te half 6 plaats daarop volgde een tweede en toen een deide, de hevigste, die het schip vernielde. Een dichte rookwolk omgaf de yLiberte' zoodat van den wal af niets meer van 't schip te zien was toen de rook optrok was de //Liberte een wrak. Honderd en negen slachtoffers van verschillende schepen zijn naar het hospitaal overgebracbt, o. w. 14 dooden. Onder de gewonden bevindt zich ook luitenant Besson, de zoon van den admiraal van dien naam. Gemeld wordt, dat er ook slachtoffers zyn op de //Justice" en op de .Foudre De Fransche regeering ontving tal van be- tuigingen van deelneming. De Duitsche Keizer seinde aan president Fallieres De woorden ontbreken mij om uiting te geven aan mijn diep medegevoel met den volksrouw in Frankrijk. De 200 wreed beproefde gezinnen zouden zich kunuen ge- troosten met de wetenschap dat de ongelukkige bemanning der //Liberte" den dood is ingegaan tijdens de vervulling van haar plicht jegens het vaderland. President Fallieres dankte voor het bewijs van hooge deelneming. Voorts kwamen telegram men van de Konin- gen van Belgie, Denemarken, Noorwegen, Italie en Spanje, en bezoeken van de gezanten van Rusland en Engeland. Een ooggetuige vertelt, dat bp de ontploffing een reusachtige vuurstraal omhoog schoot, die de reede hel verlichtte. Maar dikke rookwolken benamen spoedig het gezicht, men zag nog zwarte stippen, die snel de lucht ingingen en dan weer pijlsnel in zee daalden. Dat waren de ongelukkige zeelui, eerst omhoog geslingerd. om daarna in zee te vallen. Alles gebeurde met niet na te vertellen snelheid. Toen de /Liberte" weer te midden van den rook zicht- baar werd leek zij een vormlooze rots, waaruit witte dampen o'pstegen. Bij de reddingspogingen zag men nog men- schen over 't dek van de /Liberte loopen. Er zouden, na de ramp, nog over evenden in het schip zijn geweest. Den geheelen miduag is men met boormachines aan t werk ge weest om gaten in den romp van het wrak te boren. Maar men vond geen levenden. Een lucruber werk was het bergen der lijken, die meerendeels verkoold waren. Onder een tent vond men 't lijk van een officier, verderop lag een kwartiermeester met verbnjzeld hoofd. In zakken werden vormlooze menscbelijke over- blijfselen naar het hospitaal vervoerd Te Morbihan, in Bretagne, waar de meeste slachtofiers der Liberte" woonden, heerschte diepe neerslachtigheid. De families der omge- kouienen begaven zich naar de prefectuur, maar men kon den nabestaanden zelfs weinig inlichtingen gdven. De corresp. van de N. R. Ct. schryjlt Het is een van die rampen, waarbij men be- grijpt, dat den mannen, die hun land lief he - ben, de tranen in de oogen springen, bet is een vau die schrikkelijke slagen, die tegelijk doen weenen en de vuisten ballen en de tan en opeen doen klemmen in een gevoel van schnjnenfl leed en opstand. Het vertrouwen in de marine begon terug te keeren in het land de booze serie onheilen, die enkele jaren geleden de Fransche marine teisterde, scheen bezworen yolk, parlement en regeering gevoelden zich bezield door een hoop- votlen ijver bij het doen heropleven van de Fransche vlootnauwelijks drie weken geleden had de groote vlootrevue te Toulon plaats en zij was door het geheele land met geestdnft begroet als een schitterende manifestatie der her- opieving van de marine. Twee nieuwe groote oorlogsschepen waren nog geen week geleden van stapel geloopen. Bij de gespannen ver- houding met Duitschland was ook dit vertrou wen in de marine een krachtgevend gevoel ge weest. Het was dus wel het oogenblik, waarop men het allerminst aan een ramp in de marine dacht. En het is juist op dit oogenblik, dat daar de allerverschrikkelijkste, alles verwoestende ramp losbarst, die de marine nog gekend heeft honderden menschenlevens en een machtige oorlogsbodem vernietigddrie andere oorlogs schepen gehavend, een geheel eskader dus ern- stig aangetast Men zal de ontzetting en verslagenheid be ard pen, die dit sehrikkeljjke onheil gewekt heeft De slag is te wreed treflend, te boos schokkend juist thaDS. Frankrijk heeft zich zoo ferm gehouden de laatste weken, tegenover de houding van een machtiger, sterker buurman. De vrede scheen reeds op eervolle wqze ver- zekerd en daar komt deze katastrophe, die even vernielend is als een verloren zeeslag. Men kan niet anders dan meegevoelen in den wreeden rouw van de Fransche vloot. yV elk een smart ook teekende zich op het gelaat van Minister Delcasse, toen hij om twaalf uur de journalisten ontving. Nu tal van jaren reeds is bjj de ziel van de heropleving der b ransche Marine. Zijn ijver, talent en toewijding schenen steeds meer vrucht te gaan dragen. Hij zal zeker niet verslappen, hij gevoelt reeds dat een verdubbelde inspanning noodig zal zqn. Maar toch hoe somber moet het hem te moedezqu Hoe is het mogelijk, dat zoo iets heeft kunnen gebeuren, vraagt het ontstelde publiek. De berichten van bedenavond zijn nog tegen- strijdig. Ze stemmen ook niet overeen omtrent het aantal dooden. Maar het allerlaagste cijfer, dat genoemd of liever gegist wordt is nog tweebonderd. Welk een wreede wraakneming heett de gewapende vrede Lang heeft men in de meening verkeerd dat het roode ras zijn einde naderde. Dat het met dit uitsterven der roodhuiden intusschen zoo'n vaart nog niet loopt,bewijst een dezer dagen opgemaakte statistiek. Volgens deze opgaaf zou het ras n.l. m den laatsten tijd zelfs in niet onbelangrqke mate toeneuien. Zoo werden in e nl lets meer dan 243 000 Indianen geteld, en jaren later 27.000 meer, en bij de laatste voIks- telling, in 1911, waren er 30o 000 verdere toeneming van 35.000 zielen. Een wapenhandelaar te Berlijn heeft een jongen man, die eenige dagen geleden een re volver en patronen bij hem kocht, een niet onaardige streek gespeeld die wellicht navolg g zou verdienen. De man, die zijn Pappeuheimeis bliikbaar zeergoed kent, verkocht den jongehug in plaats van scherpe patronen onschadelijke ,/zelt- moordenaarspatronen," d. w z. patronen een kogel maar zonder kruit Gisteravond nu de kooper, een 23jang jongmensch, zijn meisje gaan afhalen, hij trof het jonge meisje met thuis en geloofde nu maar dadelijk, dat zij hem ontrouw was geworden. Het heethoofdtge jongmensch kreeg een aanval van woede, tiok in teoenwoordigheid van de hospita zijneraan- gebed°ene zijn fonkelnieuwe revolver, schoot zich twee "kogels door het hoofd", en viel flauw. Een door de hospita geroepen genees- DEB QRABD-PRIX

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2