Gemengde berichten. zijde, dat een voorstel als het tbans buiten be- handeling gestelde, zij het ook in eenigszius gewijzigden vorm, nogmaals door ons ingediend, op ernstige en dergelijke bebandeling door de Kamer zal kunnen rekenen. //Zoolang een dergelijke mededeeling ons in deze Kamer niet wordt gedaan, zal, voorloopig tot een nader te bepalen tijdstip, door ons en bij de behandeling der begrooting, en bij die van wetsontwerpen, welke niet, als bv. de Bakkerswet en dergelijke door ons aanvaarde sociale wetten op o. i. goede wijze in nooden der arbeiders voorzien, gebruik worden gemaakt van al die middelen van verweer, welke het Reglement van Orde ter beschikking stelt van minderheden, die door de meerderheid worden onderdrukt. z/Wij doen deze mededeeling thans, om de meerderheid de gelegenbeid te geven, de ge- volgen van een dergelijke, ons door haar opge- drongen wijze van handelen, nog bijtijds at te wenden." Welk een soort voorstel thans van de fractie Troelstra te wacbten is Volgens het Reglement van Orde kan de Kamer aan de Koningin een adres aanbiedeu als een lid zulk een adres ontwerpt, dan wordt, indien de Kamer daartoe besluit, een commissie van redactie benoemd, bet voorstel verzonden naar de afdeelingen, en dan daarover beraad- slaagd in openbare zitting. Niemand in de Kamer heeft zich tegen het gebruik maken van dat recht verzet schreef de „Ned." Elken dag kan zoodanig voorstel worden ge daan de Kamer beslist dan, op het oogenblik dat dit met haar overige werkzaamheden het best overeenkomt, of zulk een verzoek in over- weging zal worden genomen. Indien de heer Troelstra of welk ander lid ook, zoodanig verzoek doet, moet dat in over- weging worden genomen, en een Kamer die dit belette, zou machtsmisbruik begaan. De heer Troelstra heeft Dinsaag dit speciale verzoek niet gedaan. We!Hcht zal hij 't dan nu doen. TER NEUZEN, 25 September 1911. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te bouden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol- gende punten in bebandeling Ingekomen stukkenbeeedigen gemeente- secretaris benoeming onderwijzeres school B idem idem herhalingsonderwijs school Dko- hier schoolgeld 3e kwartaal 1911reclames hoofdelgken omslag. A.s. Woensdag 27 dezer is het 25 jaar ge- leden dat alhier werd opgericht de scherpschut- tersvereeniging ffVoor Vaderland en Koning". Het is, zooals de voorzitter heden morgen terecht aanstipte, een feit van beteekenis wanneer ten onzent eene vereeniging haar zilveren jubile kan vieren. Ook der scherpschuttersvereeniging is in die 25 jaar heel wat over het hoofd gegaan, een tijd van bloei, van verval en ten laatste weer van hernieuwde opkomst. Deze week wordt ter herdenking van het jubile een 4 daagschen schietwedstrijd gegevenwaarvoor niet minder dan 41 medailles en eerekruizen op de verschillende banen zijn uitgeloofd, en waarvoor onder de Zeeuwsche vereenigingen groote belangstelling bestaat. Hedenmorgen te 9 werd in tegenwoor- digheid van een aantal leden eH schutters van elders, door den heer J. A. van Rompu, voor zitter der vereeniging, op het versierde terrein de wedstrijd geopend met eene toespraak ge- wijd aan de beteekenis van deze plechtigheid, waarbij hi) ook den heer J. F. de Cooker, de eenige der oprichters die nog van de vereeni ging deel maakt, feliciteerde met dit zilveren jubile en de hoop uitdrukte dat deze wedstrijd, waarbij, naar de verwachting is, zoovele schut ters om de prijzen zullen kampen, weer moge bijdragen tot verhooging van de schietvaardigheid en der weerbaarmaking van de Zeeuwen. Nadat door den voorzitter het eerste schot was gelost vingen de wedstrijden aan, op 150 M. met rijksgeweer en amunitie, voor margapatrouen en met flobertgeweer. Het begin wordt begunstigd door het aan- genaamste weer dat men zich wenscben kan. Er werd druk en goed geschoten op alle banen. Er waren schutters die reeds een aantal mooie series maakten. Onder de deelnemers was ook de heer S. M. Polak, mede een der oprichters, tegenwoordig te Vlissingen. Aan den heer A. J. Bruggeman, van de ver eeniging ,/Willem Tell" te Baarland vielen de zilveren en bronzen dagmedailles ten deel uitge loofd voor de vrije banen 150 M. en 20 M. met resp. 57 p. (waaronder 3 rozen) en 60 punten. Met den laatsten klokslag van twaalf in den nacht van Zaterdag op Zondag, be- hoorde de kermis van 1911 weer tot het ver- ledene. Der traditie getrouw trok de politie weer rond om het sluitingsuur in lokalen en tenten aan te zeggen en een groote menigte maakte dat sluiten mede, zoowel kermisvierders als zij die uit belangstelling die sluiting mede maken. Het was een fraaie nacht, wat dan ook vermoedelijk wel de oorzaak was dat men nog geruimen tijd op de straten vertoefde en blijkbaar aanvaarden velen slechts noode den tocht naar huis. Na hetgeen we omtrent de kermis reeds in vorige nummers schreven, valt dienaangaande weinig nieuws meer te vertellen. Van groote drukte kan, met uitzondering van den Zaterdag, toen tal van vreemdelingen zich in de stad bevonden niet worden gewaagd. Niettemin was geregeld toch ook qog al wat volk op de been, al is het dat velen wandelaar waren en bleven. De inrichtingen op de kermis werden, naar onze waarneming strekt, redelijk bezocht. De schouwburg van Frans Hart zag de laatste avonden der week steeds een groot belangstellend en na afloop der vertooning dankbaar gestemd publiek biunen de tent, waaruit blijkt dat hetgeen de directeur met zijn gezelschap presteerde zeer in den smaak viel. Ook de vertooningen van het Palace Theatre van L. le Ricbe, werden over het algemeen druk bezocht, vooral was dit Vrijdagavond het geval toen een extra-voorstelling werd gegeven met uitgebreid programma. De directie be- schikt dan ook wel over de noodige artisten om het publiek te amuseeren. Ook de bioscoop van Antoon Wegkamp was voor velen weer een aantrekkingspunt en steeds was daar talrijk bezoek, waartoe het afwisselend programma ook uitlokt. Zoowel de groote films als #Heet Bloed" en de ffBlanke Slavin" als de kleinere, meestal van comischen aard, vielen ten zeerste in den smaak van de kijkers en het was steeds te vroeg naar den zin der aanwezigen dat weer een nieuwe vertooning begon om ook anderen gelegenheid te geven eene vertooning in deze inderdaad fraaie inrich- bij te wonen. Op de markt was de stoomcarrousel van Peeters—Vincken de drukst bezochte gelegen heid. Men kon zich daar blijkbaar goed amuseeren. Vooral was het daar Vrijdagavond druk, toen de directeur aan het bezoek zijner inrichting eene attractie had verbonden. Bij de kleine tentjes op het kermisterrein was steeds een groote drukte, vooral wanneer dezen zich door veel lawaai als anderszins be- ijverden in pogingen om het publiek naar binnen te lokken. Al lieten velen het bij eene belangstelling in die pogingen buiten de tentjes, er waren toch velen die de Indische familie, de kannibalen, de dansers en Sterke Peergingen zien enalles is goed atgeloopen want de kannibalen zijn nog beide in aanzijn evenals hun buurman Sterke Peer, die voor hen zoo'n flinken kluif bood. De dansgelegenheden die zeer talrijk zjjn vonden de een meer, de ander minder bezoek, en ook zeer afwisselend, hoewel men daarvan over het algemeen niet hoort van groote reden tot tevredenheid. Het aantal vermeerdert ook steeds, waarmede waarschijnlijk niet evenredig is de vermeerdering van het aantal liefhebbers. Van de groote drukte van Zaterdag maakten ook een aantal vreemde kooplieden gebruik om hunne waar aan den man te brengen. Voor fabelachtige prijzen kon men //koopjes" doen en er viel wel wat voor te zeggen dat een dier kooplui die een zegelring benevens een gouden ring te zamen voor een dubbeltje nog niet kon kwijt raken verklaarde dat //de negotie niets meer waard was". Ondertusschen waren velen nog tot laat in den avond bezig met het aau- prijzen hunner waar, en niet zonder gevolg. Veel van hetgeen de vorige week in vollen glans schitterde is reeds geheel verdwenen en voor zoover dat niet het geval is is het toch onttakelt. Nog een vertooning wacht ons, ten tijde dat dit blad verschijntnl. de uitverkoop van de gezonde apotheken de koekkramen. De vertooning van lichtbeelden van wege de drankbestrijders en onthoudersvereenigingen bij hunne tent, in de Brouwerijstraat staande, op verschillende avonden gegeven, wekten in ruime mate belangstelling, terwijl ook de brochures en geschriften die in deze tent ver- kocht werden buiten verwachting aftrek vonden. Men meldt ons De Chr. Jongelings-vereeniging //Bidt en Werkt" heeft met samenwerking van andere corporation getoond dat zij in goeddoen niet mogen vertragen. Behalve de hieronder vermelde werkzaam heden in //Bethel" hebben ze ook midden in het kermisgewoel gedacht en gedaan volgens het woord Prediker 11 1 en 2 ,/Werp uw brood uit op het water, want gij zult het vinden na vele dagen." Indien ge den ijver der Jongelingen gadesloeg onder de menigte, hoe zij niet alleen een deel gaven aan zeven, maar ook aan acht, dat is aan zeer velen, dan zult ge indien ge geen vijand zijt van bet goede zeker moet toestem- menZij hebben een goed werk gedaan, en hen toeroepen ga voort en werkt in den wijn- gaard des Heeren dan ontvangt ge fakkelen en kruiken als weleer Gideon en zult anderen toeroepen ziet naar mij en doet alzoo. Rich. 7:17. Dinsdag werd de vorige week in het lokaal /Bethel" de eerste anti-kermisvergadering gehouden. Zij werd geopend met het zingen van Ps. 1:1 waarna de eere-voorzitter het openingswoord sprak en voorts verschillende leden eene bijdrage leverden, waarmede de avond gezellig en genotvol werd doorgebracht. Woensdag en Donderdag werden bijeenkomsten gehouden waarin lichtbeelden werden vertoond. Deze bijeenkomsten werden druk bezocht, het vertoonen der lichtbeelden en het daarbij ten beste geven van boeiende verhalen, bleek aan goede banden toevertrouwd. Vooral in de tegen- stelling van een vooruitgaand gezin en een gezin in verval, bleek welke ellende door den drank kan worden te voorschijn gebracbt. Vrijdagavond trad voor de jongelingsvereeni- ging op den heer Dek, godsdienstonderwijzer te Kruiningen. Deze bield eene rede naar aanleiding van het onderwerp //De ware blijdschap". Hij stelde bier de blijdschap die de wereld biedt tegenover de blijdschap des Christens. Deze spreker hield zijn gehoor op een aangename boeiende wijze bezig en verdient aller dank. Gisterenmorgen werd door de diakenen van de Ned. Herv. kerk alhier ontdekt. dat uit eene gesloten kast, staande in de consistoriekamer bij de kerk, een busje ontvreemd was, inhoudende een bedrag van naar raming 50, zijnde de opbrengst van collectegelden. Natuurlijk wordt getracht in deze duistere zaak licht te ontsteken. Gisteren speelde te St. Nicolaas de voet- balvereeniging „Sparta" van hier een wedstrijd tegen //Flandria" aldaar. Sparta wist met 7 1 haar meerderheid te toonen. De Pbilipslamp, welke reeds op tal van tentoonstellingen bekroond werd, verwierf op de wereldtentoonstelling te Roubaix den grand prix. Op velerlei wijzen wordt door fabrikanten en verkoopers van artikelen getracht bekend- heid aan hunne waar te geven en het publiek tot koopen te verlokken. De gebruikers van z/Vitello" kunnen nu bij hunnen winkelier een zeer practischen atlas van Europa cadeau krijgen. De verkoopers van de Beechamspillen zijn in de gelegenheid gesteld om het publiek een aardige verrassing te geven, het //Beechams- orakel" genaamd. Men doet het ,/orakel" op de juiste plaats ontgloeien en verassend vlug wordt het portret van een bekend persoon geteekend. Sluiskil. Den leden van het Patroonaat al hier was Zaterdag 1.1. een aardig feestje ge geven. 's Namiddags vermaakten zij zich met onderscheidene spelen, o. a. zakloopen, potslaan, pap eten enz. Vele en mooie prijzen waren daarbij door hen te winnen. Na de spelen werden zij in het gebouw onthaald op chocolade en krentenbrood. Ook ontvingen de jongens eenige versnaperingende grooten kregen si- garen en fruit, de kleinen fruit en suikergoed. Zeer voldaan keerden de jongens huiswaarts na het voordragen van eenige luimige voor- drachten. Een woord van dank aan de Eerw. Paters en Broeders voor hunne opofferingen, en moeiten aan de jcfngens. Zaamslag. Op de hofstede van de wed. F. Dees is het tnond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Een gerucht dat dit ook het geval zou zijn bjj den koehouder C. Durinek, berust tot heden op eene onwaarheid. Zondagmorgen veroorzaakten 2 woon- wagens, die uit de richting van Ter Neuzen kwamen veel overlast voor de passage met voer- tuigen op den we8z daar zij weigerden voor rijtuigen uit te wijken. Door het schichtig worden van het paard geraakte zelfs een rijtuig met kerkgangers in de sloot naast den weg, wat echter zonder ongelukken afliep. De woonwagens, welks bestuurders zelfs weigerden te voldoeu aan de aanmaning van den bnrgemeester om ruimte voor de passage op den weg te maken, werden in de kom van het dorp door dezen aangehouden. Zij konden daarop bun weg in de richting naar Antwerpen eerst vervolgen nadat door den gemeente- veldwachter proces-verbaal was opgemaakt. Na herhaalde oproeping hebben zich voor de betrekking van hoofd der school in den Groote liuissenspolder slechts 2 sollicitanten aangemeld. Toen dezer dagen een strooper alhier zich met een geweer in het jachtveld bevond, om te trachten een haasje te bemachtigen, zette hij zijn vader op den uitkijk, om hem te waar- schuwen als er politie in aantocht kwam. Het o-elukte hem werkelijk een haas te scbieten, waarmede hij naar zijn vader terugkeerde. Ondertusschen was zijn vader in druk gesprek geraakt met een persoon die daar was komen aanwandelen en die alles wat er gebeurde haar- fijn had afgekeken. Toen de jager argeloos met den haas naderde, ontpopte de wandelaar zich als een rijksveldwachter die met verlof was en nu in burgerkleeren rondliep. Hij nam het geweer en den haas in beslag en maakte proces- verbaal op. Axel. Alhier is door den plaatsvervangend districts-veearts het mond- en klauwzeer gecon- stateerd onder het rundvee van de landbouwers L. F. en L. K. alsmede onder het rundvee weidende op de n groote Plaat Koowacht. Zondagnamiddag werd hier ten huize van P. Vercouteren eene vergadering ge houden van de klompenmakers-patroons en knechts binnen deze gemeente om te komen tot de oprichting van een R. K. klompenmakers- bond in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Een groot aantal personen was tegenwoordig. De Zeer Eerw. Heer Pastoor zette in het breede het nut van een dergelijken bond uiteen en hoe naar zijne meening de zaak moest worden aangepakt om tot een goed einde te komen. Besloten werd met algemeene stemmen mede te werken tot het stichten van een dergelijken bond, terwijl de afdeeling Koewacht gesticht werd met voorloopig 15 leden. Tot bestuurs- ledeu werden gekozen Ch. Verhoeveu, P. Ver couteren, Alph. van Waesberghe en A. Karaoen. Men zal in onderhandeling treden met de klom- penmakers van St. Jansteen en Clinge om hen over te halen mede te werken tot het stichten van een dergelijken bond, waarna een Centraal bestuur nit de aangesloten afdeelingen zou worden gekozen. A. s. Vrijdag vergaderd het bestuur om de zaak verder te bespreken. Hoofdplasit. De weegbrug in de kom is Zaterdag bezweken onder den last. Een Belgische wagen, waarop ruim 5300 kilo ongedorschen haver geladen was, zakte met brug en al in den put. Gaf dit ongeval voor den wagen heel wat oponthoud, ook voor de weegbrug kan dit het geval zijn, en nog wel waar het wegen van suikerpeeen voor de deur staat. Een week te voren was nog een gelgke last gewogen. Vreeselijke ramp op de Schelde. De mist van gisteren is oorzaak geworden van eene aanvaring met het verschrikkelijk ge volg dat 10 raenschen verdronken. Gisteren morgen omstreeks 3 uur was een schipper uit oorzaak van den mist genoodzaakt ten anker te komen in het midden der rivier, ter hoogte van het Mozengat bij Hemixem. Een oogenblik later moest daar ook een tweede schipper vlak bij den eerste ankeren. Een poOs nadien hoorden beiden eenig gerucht en sprongen op het dek. Toen zagen zij de sleepboot Vilvoorde op hen afkomen met een Rijnschip op sleeptouw. Op hetzelfde oogenblik liep ook een aakschip recht op hen in. Een der schippers riep nog om het roer te wenden, maar dit was te laat, de aak liep op het schip in hetwelk onmiddellijk zonk. Op het oogenblik der aanvaring stood vte schipper op het voordek van zijn vaartuig en zijn vrouw, met een kind van 2 jaren in de armen, aan het roer. De andere schipper riep haar toe over te springen, maar de ongeluk- kige, die vermoedelijk aan haar andere 6 kinderen dacht, liep in de kajuit waar de kinderen sliepen. Zij was er nauwelijks in of het schip zonk, de schipper, zijn vrouw met 7 kinderen en de knecht in de diepte meenemende. Tot op het oogenblik van de afzending van dit bericht waren nog geen lijken opgevischt en alleen de mast die boven het water uitsteekt wijst de plaats der ramp aan. Het parket van Dendermonde heeft een onder- zoek ingesteld. Te Gastel is door de stoomtram naar Willem- stad zekere v. d. B. overreden en onmiddellijk gedood. - Een lljarige jongen heeft, zoo meldt het L. D., Vrijdagnamiddag een dame op de Breestraat te Leiden met inkt geworpen. r g is in handen der politie. Iemand die Vrijdag te Amsterdam ver schillende cafe's bezocht had, kwam later tot deontdekking dat hij eene portefeuille, inhoudende f 1800 a 2000 aan bankpapier kwijt was. Van de vermissing is aangifte gedaan bij de politie. Men schrijft uit Heeswijk aan de's H. Ct. De ongeveer 45jarige ongehuwde landbouwer P. van Empel had twee ladders tegen elkander gepleatst, om perziken te plukken, waarbg ig kwam te vallen en met het hoofd zoodanig op een ladder terecht kwam, dat hij het bewustzgn verloor en een paar uur later overleed. jijen rdrklarlng van Dr. A. Kay per. Kort na zijn terugkomst te 'sGravenhage Vrijdagnamiddag heeft de N. C. Dr. Kuyper om een onderhoud verzocht naar aanleiding van hetgeen volgens het bekende Reuter-te egram te Brussel zou voorgevallen zgn. Bet blad deelt daarvan mede De oud-premier, dien we monter en in we - stand aantroffen in zijn womng was zoo we 1- willend ons dadelijk te woord fe staan. j ving aan met mede te deelen, dat hg in een sanatorium te Dresden zes weken iang«'bl9f heeft gehouden om, in verband met zgn keel- aandoening, welke steeds maar met wgken wilde, een kuur le ondergaan. De eenige remedie was, zoo zeiden de doctoren, kouvatten te voorkomen en daarom werd een soort ha;dl"gsku:irprV0°r: geschreven, waarbij de patient twee keer per

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2