Gemengde berichten. Laatsta Berichten. BURBERLiJKE ST AND. (Jit deze eitjes komen larven die zich voeden met het lichaam van haar gastheer. In den eersten tijd voeden zij zich met het weefsel, dat tusschen de verschillende inwendige organen ligt. Doch daar blijft het niet bij. Weldra woiden de edele deelen, die voor het leven van den gastheer onmisbaar zijn, aangetast en de gastheer schiet er zijn hachje bij in. Zoo worden een groot aantal rupsen door de sluipwespen gedood, en daardoor blijft de vermeerdering der rupsen binnen zekere grenzen beperkt. Vooral in jaren, waarin de rupsen talrgk optreden vermenigvuldigen de sluip wespen zich sterk en verhinderen daardoor een te sterke vermenigvuldiging der koolwitjes. In de maanden Augustus en September kan men tegen schuttingen en muren tal van rupsen vinden wier lichaam aan weerszijden voorzien is van kleine, gele tonnetjes. A1 deze rupsen zgn slachtoffers van de sluipwesp. Om te ver- poppen zijn die rupsen tegen de muren en schuttingen opgekropen, doch eer het zoo ver kwam, hadden de larven van de sluipwesp het rupsenlichaam zoo volledig opgepeuzeld dat slechts het vel overbleef. De moordenaars kruipen nu uit het lichaam van haar slachtoffer en verpoppen zich dan. Hiervoor spinnen zij de reeds genoemde kleine gele tonnetjes of cocons, welke gezamenlijk nog omgeven worden door een witachtig spinsel. Zoo toegerust, kunnen zij een strenge winter afwachten. In April komen uit de cocons de volkomen sluip wespen te voorschijn. Hoenderfokkerij. Deze lang verwaarloosde tak van het land- bouwbedrijf trekt den laatsten tijd niet alleen meer de aandacht, doch begint zich in verschil lende deelen des lands opmerkelijk snel teontwik- kelen. Echter niet zoodanig dat een woord van opwekking en aansporing tot volharden geheel overbodig zou zgn. De vraag, of kippenhouden voor den boer voordeel oplevert, is herhaaldelijk gesteld want op de dubbeltjes komt het toch maar vooral aan. t Is in deze dus ook ffls er winst mee te maken Als de vraag omvat het oordeelkundige kip penhouden, dan moet ze met een volmondig #ja" beantwoord worden. Het best is eenige uitslagen van personen aan te halen, die door ondervinding tot het gunstige antwoord zijn gekomen. Het is de praktijk toch, die in deze kan en moet spreken. Met 29 kippen en 1 haan wel een haan te min haalde een dezer practische proef- nemers het eerste jaar een zuivere winst van 106,35 gld. of ruim 3,50 gld. per kip. Dit haast fabelachtige voordeel was te aan- lokkelijk om niet over te gaan tot uitbreiding van den hoenderstal. Een volgend jaar brachten 65 kippen gemiddeld 1,70 gld. winst op per kip. Dit groote verschil had zijn oorzaak le in de vermeerdering der kippen, die zelf zoekend op evengroot terrein daardoor per kip minder aas kregen 2e in het onoordeelkundig fokken n.l. zooals de persoon zelf mededeelttoen de beste broeitijd verstreken was. Hij had dus laat broed. Twee opvolgende jaren gaven 85 kippen ge middeld 1,65 gld. en 270 stuks 1,60 gld. per kip. Opgemerkt dient, dat het eene jaar toch gunstiger kon zijn dan bet andere. Vrij mag gesteld, dat een flink ontwikkelde kip voor 'n landbouwer, bij vrijen uitloop aan voeding kost 1.80 gld. per jaar of gemiddeld 1/g cts. per dag. 125 eieren per jaar is geen te groot getal voor zulk een dier. Berekend aan 3 en een kwart cent het ei geeft 4.06 gld. Die 6 cts. laten we vallen voor rente van het bedrjjtskapitaal. Na aftrek van 10 cts. per kip voor dekking van mogelijke schade door sterfgevallen en 0.25 gld. in je keel terugslaan al was je zoo groot als de toren van Berwich". Jacob stroopte de mouwen van zijn jas tot aan zijn ellebogen op, maar trok ze even spoe- dig weer naar beneden. z/Laat ons niet dwaas zijn, Johan zeide hij. z/Twee oude, beproefde vrienden zooals wij moeten niet vechten om zoo'nnu, ik zal het woord niet uitspreken. Wel bxj den hemel, zij moet zenuwen van staal hebben". Ik keek om, en daar stond Eduarda, geen twintig schreden van ons af, met de grootste kalmte onzen strijd gade te slaan. //Ik was al bjjna thuis", zei ze, //toen ik u beiden zoo opgewonden zag praten. Ik ging dus terug om eens te hooren, waarovergehethadt", Jacob deed eenige stappen vooruit en greep haar bij den arm. Zij gaf een gil van angst, toen ze zijn ontdaan gelaat zag maar hij trok haar met zich voort tot waar ik stond. z/Nu, Johan', zeide hij, wij zijn lang genoeg voor den gek gehouden. Hier is zij. Willen we baar nu vragen van wien zij het meest houdt Zij kan ons, nu wij bij elkaar zijn niet meer bedriegen". z/lk vind het goed", zeide ik. cBest. Valt haar keus op u, dan zweer ik, nooit weer naar haar om te zullen zien. Zijt gij bereid hetzelfde te doen „Ja, dat zweer ik". (Wordt vervolgd). voor vergoeding van schade aan Teldgewassen blijft een zuivere winst van 1,85 gld. per kip. Het zijn wel dorre cijfers, die we geven doch zij bevestigen wat vele landbouwers, die meer kippen zijn gaan houden omdat zij er voordeel in zagen, zouden kunnen mededeelen. /zVijftig kippen brengen zooveel op als een koe" is het opschrift van 'n berichtje, dat nog al eens de rondte doet. Doch zonder overdrijving mag de vraag gedaan worden is er wel onder het al vee van uwen stal een dat procentsgewijze zooveel winst geeft of kan geven als een kip? stellig neen, want deze werpt nooit minder dan honderd procent af. Al zijn de winsten op de kippenhouderij betrekkelijk groot, toch geeft de praktische kippenhouder, hierboven aangehaald, aan iederen landbouwer den raad het getal zijner kippen niet boven de 150 te stellen, tenzij hij er bij uitstek gunstig voor woont en er daarbij de noodige zorg aan kan en wil besteden. De landbouwer toch heeft steeds in 't oog te houden, dat kippenhouden voor hem toch bijzaak moet blijven. Het is heel natuurlijk dat thans de vraag volgt Welke kippen zullen het meest aan 't doel beantwoorden, welke leveren de meeste voor- deelen op Veel verschil van meening heerscht hierom- trent, wijl niet ieder met eenzelfde ras gelijke gunstige uitkomsten kreeg. Wat de een prijst, keurt de ander soms weer af en omgekeerd. Doch gaat het met koeien, paarden, varkens dikwijls niet evenzoo? Zijn ook onder de beste rassen geen minderwaardige individuen? En om zulke enkelen kan toch niet het geheele ras veroordeeld worden Toch gebeurt dit maar al te vaak en vooral door personen die voor het eerst er een proef mee nemen en de minder gunstige uitslag van zoovele omstandigheden afhankelijk direct hun //niets waard" moest wettigen. Doch ook hier geldt het dikwijls ware woord z/een proef is geen proef." Over het algemeen is men het er over eens dat onder de nuthoenders de volgende rassen den voorrang bekleeden n.l. witte en patrijs- kleurige Leghorns, Minorca's en Wyandottes. Men schrijft uit Almelo Bij beschikking der rechtbank alhier is den oflicier van justitie gelast, een vervolging in te stellen tegen den agent van politie te Enschede, D. Rijkeboer, en den rijksveldwachter J. G. Geltink, te Winterswijk, tijdens de werk- staking in Augustus 1910 gedetacbeerd te Enschede, ter zake, dat zij op 9 Augustus 1910 W. F. Souverein met hun sabels op het hoofd, op den rechterarm en op den rug hebben geslagen. Tot toelichting dient 't volgendeIn Augus tus van het vorige jaar was er werkstaking bij den heer Menko te Enschede. Ten gevolge der voorkomende relletjes vaardigde de burge- meester op 8 Augustus het verbod van samen- scholingen uit. Op 9 Augustus wilde boven- genoemde Souverein met zijn zoon zijn weg nemen door de Oldenzaalsche straat, doch wijl deze afgezet was door de marechaussee, kozen beiden den Parallelweg. Het verkeer op dezen weg was echter ook gestremd door een menigte menscher., waarom de brigadier van politie, v. d. Veen, de talrijke menigte sommeerde uiteen te gaan, en toen dit niet vlug genoeg ging, aan zijn verbod kracht bijzette, door met de sabel ruim baan te maken. Dejonge Souverein liep bij die gelegenbeid 'n klap met de sabel op en daar hij, volgens de verklaring van den brigadier v. d. Veen, met een stok revanche nam, werd hij door dezen aangegrepen. De hand met de opgeheven sabel werd nu door den ouden Souverein vastgehouden. De politie- agent Rijkeboer en de rijksveldwachter Geltink kwamen hun collega te hulp. Souverein Sr. nam de vlucht in een cafe, waar hij door Rijkeboer en Geltink gearresteerd werd en vervolgens naar het politiebureau gebracht. Volgens verklaring van den arrestant werd hij in genoemd cafe, zonder dat daartoe zijnerzijds door verzet ook maar eenigszins aanleiding werd gegeven, door de beide politie-beambten stevig op hoofd en arraen met de sabels be- werkt. Getuigen bevestigden dit. Vader en zoon stonden op 20 October 1910 terecht wegens wederspannigheid en mishau- deling van een arubtenaar. De verdedigrr, Mr. G. J. Sybrandy, te Almelo, wist de recht bank te bewegen een nadere instructie te ge- lasten. Op 31 Januari 1911 werd de zaak opnieuw behandeld en voortgezet en eindigde met een vrijspraak op 14 Februari d. a. v. Hiermee was de kwestie nochtans niet van de baan. Eenigen tijd na het vrijsprekend vonnis diende Souverein bij den oflicier van justitie te Almelo een klacbt in tegen voor- noemden Rijkeboer en Geltink. De officier vond geen termen om tot vervolging over te gaan. Souverein heeft zich nu tot de rechtbank ge- wend en deze heeft den officier van justitie gelast, een strafvervolging tegen de gemelde politiebeambten in te stellen. Waar gebeurd, schrgft het //Utr. Dbl." Gegeven een aanstaande bruid en een aan- staande bruidegom. Zij woont in Utrecht en hij woont in Duitschland ze zouden Zaterdag aanteekenen op het Utrechtsche stadhuis. En daartoe zou hij Zaterdag uit Duitschland aankomen. Groot feest in den familiekring van het meisje, der aanstaande bruid: //Wein, Weib und Gesang". 't Coupeetje was besteld, rood bekleed met gummi-banden alles was present, alleen de bruidegom was er niet. Eerst werd gedacht aan treinvertraging, wat mogelijk was in deze vacantiedagen. Doch de trein uit Duitschland bleek op tijd te zijn, maar waar de bruidegom gebleven was, dat bleef de familie een raadsel. 't Coupeetje kwam voor ging weer weg, 't was niet noodig. Papa en mama en de kinderen incluis aten de taartjes maar op, want Zondag waren ze zuur, en de wijn werd geproefd, alles werd geproefd voor tijdverdrijf, wachteude als men was op den bruidegom. Totdat de klok vier uur sloeg toen was men het wachten moe. Papa en de bruid gingen naar het hoofdbureau van politie, om aangifte te doen van de vermissing van den bruidegom. Maar het verloren voorwerp bleek al gevonden te zijn. Wat was er gebeurd De bruidegom was met den trein uit Duitsch land gekomen met een dorst van de hitte als een paard. Was een bierhuis ingedraafd. Had daar meer gedronken dan betamelijk was, was beschonken geworden, had langs de straat ge- zeild, was z'n aanteekening vergeten, en de bruid vergeten, alles vergeten. Op den Amster- damschen straatweg zeilde de vergeetachtige bruidegom zoo geducht van links naar rechts, dat de politie hem voor een tijdje opborg. Toen ze hem naar zgn beroep vroegen, gaf hij op: //bruidegom". Bruidegom ging hetcachot inen bij het meisje thuis aten ze in- middels taartjes en dronkea ze wijn. Tot 4 uur. Toen kwam deontgoocheling bruidegom sliep als een roos tusschen de kale muren. De bruid smeekte voor den bruidegom de vrijheid terug, papa soebatte mee Bruide gom werd aan de zijnen teruggegeven. Maar de gelegenheid tot aanteekenen was voor bij. Dat zou nu Woensdag gebeuren. De bruiloft is mitsdien drie dagen verzet. Reuter meldt uit Brussel Donderdagochtend tegen half twaalf schoolde een groote menigte op het Brouckere-plein samen, waar men voor het venster van het hotel Me- tropole iemand spiernaakt zag heen en weer loopen. Deze heer was niemand anders dan dhr. Kuyper, de vroegere voorzitter„ van den rninisterraad in Nederland. Dhr. Kuyper werd door de politie naar de wacht gebracht. Vandaar werd hij naar het commissariaat van de vierde afdeeling gebracht. Tal van getuigen, die gehoord werden, be vestigden de juiste toedracht. Toen men dhr. Kuyper vragen stelde, ver- klaarde hij dat het geval zich zoo had toege- dragen, maar dat hij op last van den dokter aldus in zijn kamer op en neer placht te loopen. Hij wist niet, dat men hem van het plein af had kunnen waarnemen. Er werd proces-ver- baal opgemaakt. De Engelsche kruiser Hawke en het nieuwe reusachtige stoomschip Olympic van de W bite— Star-lijn, dat Woensdagochtend uit Southampton naar New-York was vertrokken, zijn in de Osborne-baai van het eiland Wight op elkaar ingevaren. De Olympic is op het strand gezet. De kruiser heett ook averij gekregen. De zware beschadiging van de nieuwe op Amerika varende boot Olympic, Let schip van 45,000 ton, heett natuurlijk in Engeland groot opzien gewekt. Het was Woensdagochtend tegen twaalven eenigszins heiig en regenacktig, toen het ongeluk gebeurde, maar het weer was niet zoo dik, dat de schepen voor elkaar niet te zien waren. De schuld schijnt den kruiser Hawke te treffen. Deze was de Olympic met groote vaart achterop gevaren en had haar ingehaald. De kruiser voer de boot aan stuurboord voorbij, toen hij plotseling zwaaide en de Olympic ter hoogte van den vierden schoorsteen aan stuur boord deukte. Er ontstond een groote scheur in het achterschip en de schok was zoo hevig, dat men hem te Cowes hoorde. Vermoedelijk is de Hawke, die maar 7350 ton meet, te dicht langs de Olympic gevaren en dientengevolge naar haar toe gezogen. Het voorschip vau-de Hawke is deerlijk gehavend. De kruiser bleef een tjjd lang in de nabijheid, klaar om hulp te verleenen, als het noodig was. De Olympic is 20 October van het vorig jaar te water gelaten. Haar lengte bedraagt 882 voet, hare waterverplaatsing 66.000 ton (de bruto tonnenmaat is gelijk boven gezegd 45,000 ton), haar gewicht 27,000 ton Zij heeft aan boord een Turksche badinrichting, een oefen- lokaal, een kinderspeelkamer, een zweminrich- ting, een palmen-tuin en een vischvijver. Op het oogenblik van de botsing waren er 722 eerste-klas passagiers aan boord, een aantal zoo groot als nog nooit tevoren aan boord van een Amerikaansche boot was geweest. Het stoomschip is behouden te Southampton binnen gekomen. De uitbarsting van de Etna. Niettegenstaande de lavastroom thans lang- zamer vioeit, dreigt nog steeds het gevaar. De stad Pandazzo, ten Noordwesten van den vulkaan gelegen, is met hare bevolking van 12,000 zielen van de zee atgesneden. Alcantara dat sedert 1614 bij opvolgende uitbarstingen steeds gespaard bleet en als het vruchtbaarste deel van Sicilie wordt beschouwd, is nu ernstig bedreigd. Zoo ook Castiglione, een stad met 15,000 inwoners, eu Silicchato. Te Castiglione hebben 4000 lieden geweigerd de stad te verlaten. Dagelijks worden openbare bidstonden en processies gehouden, om de god- delijke bescherming af te smeeken. De schade, die in de aanplantigen van olijven, citroenen, amandelen werd aangericht, wordt nu reeds op 200 millioen lire geschat, terwijl de waarde der vernielde huizen omstreeks 12 millioen lire bedraagt. De lavastroom heeft nu de vlakte bereikt eu verwoest thans de landgoederen der meest aan- zienlijken van Sicilie's aristocratie. Het aantal nieuwe kraters, die zich op de hellingen van den vulkaan vormen neemt met den dag toe. Een lid van het observatorium van Oatana heeft er reeds 170 kunnen tellen, maar meent, dat er wel 300 en meer moeten zijn. De schokken volgen elkander snel op, maar zijn niet hevig. Toch ducht men dat eene ver- schrikkelijke ramp nog te wachten staat. Te Verbas bij Cremieu in het departement Isere, moet een zeer schoone grot ontdekt zijn en een onderaardsch meer. Men heeft de grot en het meer over een lengte van tweehonderd- tachtig tot driehonderd meter onderzocht, zonder toen het einde bereikt te hebben. Men had om verder te kunnen gaan een tweede draag- bare boot noodig. De schat in de tvaschmand. Een koopman, zekere F., die in de Berlijnsche voorstad Cbarlottenburg woonde, een man van bij de zeventig, werd tijdens zijn verhuizing voor 30.000 mark bestolen. De man dreef met zijn vrouw een goedbeklante poelierszaak en verhuisde, omdat hij genoeg ver- diend had naar zijn zin en van zijn renten verkoos te gaan leven. Het echtpaar I. belegde zgn spaarduiten in Hongaarsche, Russische en andere buitenlandsche effecten, die door de vrouw in een spiegelkast bewaard werden. De poelier probeerde herhaaldelijk de kostbaie papieren ergens anders in veiligheid te brengen maar daartoe was zijn vrouw niet te bewegen zij wilde zich in geen geval van haar schat sell 6i dsn Maar toen de effecten gezocht werden waren ze spoorloos verdwenen. De arbeider wordt thans beschuldigd, zich de papieren te hebben toegeeigend. Een huiszoeking in zijn woning leverde echter niet het minste resultaat op. Het ontwarren van de zaak wordt met bepaald gemakkelijker gemaakt door de omstandigheid, dat jnffrouw F. niet heelemad smk schgnt te zijn. Zg bevindt zich thans, tot nader onderzoek naar haar geestvermogens, in een ziekenhuis. Haar man schijnt niet geheel en al afkeeng van de opvatting, dat zijn vrouw het pak]e ef fecten voor een kapoen heett aangezien en ze heett opgegeten Middelburg. GedeputeerdeStaten van Zeeland hebben benoemd tot directeur van den Stoom- bootdienst op de Ooster-Schelde de heer D. van Tietz de Bruijne te Middelburg. Pariis. Beden is er in de Marokko-kwestie tusschen Frankrijk en Duitschland overeenstem- ming verkregen. KOERS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,67' k 47,70 Engelsch per 12,- h 12- Toen nu de verhuizing zou plaats hebben. nam zu de effecten in het laatste oogenblik uit de kast, en stopte ze in een waschmand onder het waschgoed, waardoor de inhoud in de war raakte. Een los werkman, die reeds voor het echtpaar in den winkel werkzaam was geweest en nu bg 't verhuizen hielp, pakte, om de wasch weer in orde te brengen, de mand in tegenwoordigheid van de poeliersvrouw nog eens over. CHnse. Geboorten. 3 Sept. Petrus Johannes Aloijsins Theonhhj z. van Gnstavus Rossaer en van Maria i neopniei, 5 SeDt. Theofiel Franciscus, z.van ^rtanS'van Roeyen en van Maria Peiagia Vermont. S ^t.Jlorent, z. va^An,»mus de z "van" Leo Leopold Heijndrickx en van Joanna Maria c Rduardns Antoniua, z. van Sijlvesler Thomas Theodore de Bruin en van Clementina Thomaes. Overiiiden. 3 Sept. Johanna Franctesca Melsen, oud 69 i wed uit het eerste huwelijk van Johannes Francies l(f Sent Maria Clementina De Coster, ond 4 m., d. van Klorent Emiel en van Maria Ludovica Petrus Ludovicus de Puysseleijr, oud 2 Se t en van Maria Eugenia van Landeghem. Hermina Chothildis Weemaes, ond 2 m., d.vanCijn Ludovicus en van Veneranda Ingeltca Hageman.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6