•I Ter Neuzensche Hmirant. - Zaterdag 23 September 191L_jMaargang s-r 11: st No. 5664. "twejbdb blad. Landbouwberichten. FEUILLETON. IN DEN D0GD VEREENIGD. Pre d i k b e u r t e n. TER NEUZEN, 22 September 1911. Onze geillustreerde Premie. Zondag 24 September 1911. Een nuttige parasiet. 9,30 9,53 T. T. 6,12 6,20 6,29 6,37 6,46 6,421 6,51 7,02 I 7,14 I 8,14 6,20 7,15 7,26 7,35 8,06 1 8,1 8 ,20 8,27 8,34 8,11 8,14 8,20 8,25 8,83 8,38 8,4t 8,49 8,59 9,00 5,50 *9,10 6,58 9,17 9,20 9,23 9,30 9,35 9 43 9,48 9,51 9,54 9,57 Bij het gisteren te 's Gravenhage gehouden stuurlieden-examen is geslaagd als 3e stuurman voor de groote stoomvaart de heer C. L. van Oppen, van Ter Neuzen. Nu weldra het tweede halfjaar van den derden jaargang van het geillustreerd weekblad „PAK ME MEE" begint, wensehen wij de bijzondere aandacht te vestigen op deze goed verzorgde illustratie, die voor de lezers van onze courant tegen vermindevden prijs is ver- krijgbaar gesteid. Wekelijks geelt dit blad, dat bp veien onzer lezers geen onbekende is, in woord en beeld een overzicbt van de vooi- naamste binnen- en buitenlandsche gebeuite- nissen. Een groote aantrekkelijkheid van bet blad is bet kindernummer //Ons L'rinsesje dat onder redactie van Tante Louise, wekelijks een schat van goed gekozen kinderlectuur bevat en evenals Redacteur X in zijn prijsvragen-rubriek, vindingrijke raadsels en puzzles opneemt, waar- aan prachtige prijzen verbonden zijn. Ook nu weder wordt, in het 30 September verschijnecd nummer, waarmede het tweede balljaar van den derden jaargang opent, zoowel in de rubriek van Redacteur X, als in het kindernummer „Ons Prinsesje", een prijsraadsel opgenomen voor de goede oplossing waarvan een dertigtal fraaie wit marmeren salonklokjes zijn beschik- baar gesteid. Nadere bijzonderheden vinden onze lezers in eene advertentie, voorkomende in dit nummer. Zeer zeker zullen vele abonnt: s, voor weinig geld eene fraaie illustratie willen bebomen. XCI eerst dwars o1 In de Staatsbegrooting voor 1912 wordt dezerzijds gemist een post voor het uitvoeren van havenwerken albier en voor voorziening in de behoefte aan middelbaar onderwijs in Zeeuwscb- Vlaanderen. Voorgesteld wordt eene subsidie te verleenen ad 150 voor de teekenschool der Chr. Werk- liedenvereeniging alhier. In de Waterstaatsbegrooting wordt in art. 83 ,/exploitatie en onderboud van de rijkselec- triciteitswerken van het kanaal /•/Gentler Neuzen" ingevolge overeenkomst met Belgie van 8 Maart 1902 meegedeeld, dat de voorge- stelde omschrijving van dit artikel in de plaats komt van die voor hetzelfde art. in de be- grooting van 1911, wrjl de verbeteringen van het Nederlandsch gedeelte van dit kanaal dit jaar geheel zullen worden beeindigd en in 1912 dus alleen uitgaven voor het electriciteitsbe- drijf zullen worden gevorderd welke Belgie jaarlijks zal terugbetalen en die dus streng gescheiden zullen zijn te houden van de overige onderboudskosten van bet kanaal. Het bedrag voor het kanaal door //Zuid- Beveland" is belangrijk verboogd, omdat een geregelde herstelling der werken van dit kanaal noodzakelijk is. Het is in de eerste plaats noodzakelijk geleidelijk voort te gaan met de vernieuwing der ijzeren sluisdeuren van de groote sluizen. Na een overzicht van den slecbten toestand, waarin de verschillende stellen deuren verkeereu, wordt verder meegedeeld dat, rekent men slechts op een paar reservedeuren voor al de zes in- bangende stellen, dan zullen binnen betrekkelijk korten tijd niet minder dan vijf stellen deuren vernieuwen. Verdere uiteenzetting schijnt over 10) MM— Ik was '8 morgens vroeg opgestaan en bij mijn ontwaken had ik mij bijzonder opgewekt gevoeld. 's Avonds te voren was Eduarda buitengewoon lief en ik was in slaap gevallen met de heer- lijke gedachte dat het mij eindelijk gelukt was den regenboog te grijpen, dat zij werkelijk had geleerd, den eenvoudigen, ruwen Johan Calders van West-Inch lief te hebben. Daarom was ik zoo vroolijk ontwaakt. Toen bedacht ik, dat zij gewoon was 's morgens vroeg te wandelen en dat ik ditmaal wel eens met haar mee kon gaan. Maar ik was al te laatwant haar kamer voor- bijgaande, zag ik de deur half open staanen be- greep ik dat zij reeds vertrokken was. Nu, dacbt ik, dan zal ik haar volgen, dan kunnen we in elk geval samen naar huis wandelen. Boven de Corriemuir kan men den geheelen omtrek overzien. Daarheen richtte ik dus mijn schreden. Het was een beetje koud, maar overigeus bijzonder fraai weer en het ruischen der zee was iuider dan gewoonlijk, ofschoon er in de laatste dagen weinig wind was ge- weest. Ik volgde het kronkelende pad, dat vrij steil naar boven loopt, en met genot de frissche morgenlucht inademende, bereikte ik, onder bet neurien van een vroolijk liedje eenigs- zins buiten adein den top. Van de andere zjjde naar beneden ziende, bespeurde ik niet alleen bodig om aan te toonen dat met den aanbouw van ijzeren sluisdeuren noodwendig moet worden voortgegaan. In 1912 zal dan ook opmeuw een stel deuren zijn aan te besteden waarvoor 21,000 wordt geraamd. Ook met de vernieuwing der remmingwerken behoort te worden voortgegaan. Hoewel nog andere werken van dien aard dringend op uitvoering wacbten, moet de ver nieuwing van het remmingwerk voor de slui zen in de binnenbaven te Ilansweert, geraamd op 28.000, noodzakelijk plaats hebben, ter wijl ook te rekenen is op herstelling van de hoofden van de kleine sluizen, in de eerste plaats van die te Wetneldinge, waarvoor 15.000 wordt noodig geacbt. Een uitbaggeriug van bet kanaal, al wordt dit ook hoofdzakelijk voor de binnenvaart ge- bruikt, mag niet acbterwege blijven. Onlangs kon zelfs de monitor //Reinier Claeszen zgn voorgenomen reis door bet kanaal niet maken. Het kanaal zal nu ook geregeld op diepte worden gehouden. De uitbaggering zal 30,000 kosten en het werk ineens uitgevoerd worden. Wat betreft de derde schutsluizen van het kanaal, zal de aankoop en onteigening der be- noodigde gronden in 1911 kunnen worden be eindigd, terwijl te Hansweert reeds eenige voorbereidende en bijbehoorende werken in uit voering zijn. In den loop van dit jaar zullen ook ver- moedelijk de aaubestedingen volgen van de verder noodige woningen te Hansweeit en van de eigenlijke sluisbouw met toeleidingskaualen aldaar. In 1912 zal de uitvoering van laatst- bedoeld werk regelmatig voortgang kunnen hebben, terwijl dan wellicht reeds een begin zal kunnen gemaakt worden met den aanbouw der ijzeren roldeuren. De telegraatloods te Breskens behoort door een nieuwe te worden vervangen. Overwogen wordt nog, of de nieuwe loods aldaar zal woi den opgesteld" dan wel elders beter geplaatst zal wezen. Voor dit werk valt te rekenen op een uit- gaaf van circa. 6000. Omtrent de verbetering van de haven aldaar, waarop herhaaldelijk is aangedrongen, zal, ten einde den zich daar sterk ontwikkelenden hand- del tegemoet te komen, nu in de eerstvolgende jaren een beschdeiingsmuur worden bijgebouwd aan de Oostzijde van den havenkom, gepaard met het aanvalien van een deel van de oost- spuiboezem tot het verkrijgen van het noodige terreiu voor losplaats en bouw van berg- plaatsen. Door dit werk zal 150 M. meerdere lengte losplaats worden verkregen, en daarmede zal°een beteekenende en zeer nuttige verbetering worden tot stand gebracht. Met bet oog echter op andere noodzakelijke uitgaven zal de uit voering van het werk over drie jaren worden verdeeid. In 1912 zal 80 M. beschoei'ing kuni.en worden gemaakt voor het geraamde be drag van 17,000, in 1913 zal de tweede helft der beschoeiing en in 1914 de voltooiing van bet werk kunnen volgen. Koewacht. Dinsdag werd hier eene open bare vergadering van den gemeenteraad gehouden waarop alle leden tegenwoordig waren. Iugekomen waren verschillende reclames den aanslag op den Hoofdelijken omslag. W erd besloten die bij bet einde der openbare zitting in gesloten vergadering te bebandelen. Mede was ingekomen een adres van de ge- meente-veld wach ter, verzoekende verhooging zijner jaarwedde. Na eenige discussie wordt met alwemeene stemmen besloten met ingang van 1 Januari 1912 de jaarwedde van den ge- meente-veldwachter met 25 'sjaars te ver- boogen. Naar aanleiding van bet plaatsen van de openbare spreekcel in de woning van den telefoonhouder P. van de Walle, vraagt deze vergoeding voor het gebruik zijner kamer en verhooging zijner jaarwedde. Wordt besloten de vergoeding voor het gebruik van het teletoon- kantoor te brengen van 10 op 20 'sjaars. In zijne jaarwedde wordt vooreerst geene ver- andering gebracht. Alsnu kwam aan de orde vaststelling der gemeenterekening over 1910. De commissie belast met het onderzoek en bestaande uit de heeren E. de Yleeschouwer en Th. Persgn brengen rapport uit en adviseeren ten slotte tot goedkeuring waartoe met algemeene stem- men wordt besloten. De rekening wordt m- gesteld in ontvangsten op 18581,28 en van uitgaven op 18365,99zoodat er een goed slot is van 215,29. Daarna gaat de Raad in geheime zitting tot bebandeling der reclames tegen den Hoofdelijken Omslag. Sluiskil. Het bouwen van de coces-fabriek dat nu in volleD gang is, is voor Sluiskil een ware uitkomst, vooral in dezen duren tijd. \ele Sluiskillenaars, o.a. timmerlieden, metselaars en andere werklieden, verdienen er een goed daggeld, varieerende van 32 tot 45 centimes per uur. Ook voor de neringdoenden brengt thans de fabriek al vele voordeelen. 't Is wel de moeite waard eens een kijkje te komen nemen als men op bet terrein der fabriek aan 't werk is. Donderdag vierde de heer August IJsebaert alhier zijn gouden feest als gemeente-ontvanger. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilans hadden er geen openbare feestelijkheden plaats. Tocb ontving de heer IJsebaert, die. bijna 80 jaar, nog alle werk geheel alleen doet, van verschillende zijden blijken van belangstelling. Van vele huizen wapperde de vlag. St. Jansteen. Bij den landbouwer Jos. Hesters alhier, hebben dieven in den nachtvan Maandag op Dinsdag een varken uit het hok gebaald en achter op het erf geslacht, waarna zij met het vleesch het erf verlieten en naar een schuilhoek brachten. Nader wordt gemeld Het gestolen en op het erf van den landbouwer J. Hesters geslachte varken is voor de helft gevonden op eenigen afstand van de boerdenj, door den speurhond van den brigadier-comman dant alhier, die de helft van bet varken, ge- stoken in een zak en gedekt, in een sloot aanwees. Het verdere spoor liep Belgie in. Een pereboom onlangs van zijne vruchten ontdaan, staat alweer in bloei te zien op het erf van den landbouwer A. W. alhier. Bij den landbouwer E. v. d. Vijver alhier bebben dieven Woensdagnacht van zijn akker met paard en kar eenige zakken aardappelen ontvreemd, en waarscbijnlijk over de Belgische grens vervoerd. Tot nog toe zijn de daders onbekend. stoppeldijk. Nabij den zoogenaamden Zee- dijk op bet gehucht Luntershoek waren drie knecbten van den landbouwer E. de Feijter, wonende in den polder Beoostenblij, gemeente Axel, aan het eggen, elk met een tuig paarden zij gingen wat rusten op den dijk, waarvan de dieren gebruik maakten, om, met de groote zware ijzeren eggen acbter zicb naar buis te hollen, ruim een half nur vereerst dwars over akkers, toen de straat door langs de hoistede van den landbouwer Dekker, toen over den straatweg in de richting Axel. Twee koppels kwamen voor de schuur aan zonder eg, die zij met stukken en brokken hadden verloren. Maar het derde kwam aangevlogen met het werktuig nog achter zicb, dat steenen uit den weg had gerukt, prikkeldraad had vernield, palen had omgerukt en gebroken, terwijl een paar voertuigen met de voorgespannen dieren rakelings werden gepasseerd, zoodat de voerlieden er van gelukkig met den schrik vri]kwamen. Dat de landbouwer verscbrok, toen hij zijn "beesten zoo thuis zag komen, laat zich be- grijpen maar tot zijn voldoening daarentegen kon hij constateeren, dat zij tegen alle ver- wachting, niet het minste letsel hadden be- k°Het was toch in 't geheel niet te verwonderen geweest, indien de kleppers zich vreeselijfe ge- wond hadden aan de botsende en botsende eggen. Hervormde Kerh. Ter Se»ee». 9 l.e.k.rk enke., D.Al Tie, mermen. IS""- l D.2A°"T?onS™", ™'n Te, en 2 u„ geen dienst. Sas van Gent. 9i u„ Vs. H. Ake.-sloot van Honten Roos. Hulst. 10 u., De. De Boer. Qereformeerde fcerhen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. en Ter Neuzen. Dg yan Halsteljn Jr„ Biduur. Axel A 9 u. en 2 u„ Ds. J. H. Lammertsma. B.' 9 u. en 2 a., Ds. Chr. Bruins Hoek 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5) u, leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Lben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. nicht Eduarda, zooals ik verwacbt bad, maar ook Jacob Horsecroft, die naast haar liep. Zij waren niet ver van mjj af, maar te zeer in gesprek verdiept om mii op te merken. Zij liep zeer langzaam en met die aardige beweging van bet hoofd, welke ik zoo goed kende. Zij hield de oogen van hem afgewend en antwoordde nu en dan met een enkel woord. Hij liep vlak naast haar, snel sprekende en met het hoofd over haar been gebogen. Nadat hij weer iets gezegd bad, zag ik, dat zij haar hand liefkoozend op zijn arm legde, waarna hij haar opnam en bij herbaling kuste. Op dat gezicht bleef ik als aan den grond ge nageld staan, niet in staat eenig geluid voort te brengen. Ik zag, hoe zij haar arm om zijn hals sloeg en dat zijn kussen even goed werden ontvangen als de iuijne. Toen zette bij haar weer neder en dit scheen hun afscheidsgroet te zijn, want zij wandelde langzaam terug en bij b'leef staan om haar na te kijken. Een paar maal keerde zij zich om en wuifde hem toe. Ik wachtte totdat zij ver genoeg weg was en daalde toen den heuvel af. Jacob was zoo- danig in gedachten verzonken, dat ik vlak bij hem stond, alvorens hij mijn tegenwoordigheid bespeurde. Zoodra hij mij zag, begon hij te glimlachen. z/Wel Johan, jij bent ook al vroeg bij den weg", zeide bjj. ,/Ik beb jelui gezien", hijgde ik, met een keel zoo droog, dat er bijna geen klank in mijn stem was. //Zoo zeide hij, terwijl bij zachtjes tusschen de tanden floot. #Nu, Johan, eigenlijk spijt Evenals er in het plantenrijk planten zijn, welke leven ten koste van andere planten, zgn er ook in het dierenrijk dieren, die op ol in andere dieren leven. Men noemt ze parasieten. Tot deze parasieten behoort ook de sluipwesp. Er zgn verschillende soorten van slu-pwespen, welke bun eitjes leggen op rupsen, bladluizen, larven van het Lievenheersbeestje, msecten- eieren enz. Deze sluipwespen werken krachtig mede om bet evenwicbt in de natuur te be- waren. Iedere sluipwespsoort legt haar eit]es slechts op eene bepaalde klasse van dieren ol in de eitjes van deze. Zoo is er een sluipwesp, die bare eitjes legt in de rupsen welke onze koolen zoo kunnen teisteren. Terwijl de rups rustig bezig is met haar vernielingswerk nadert de sluipwesp zonder ge- druisch haar slachtofler. In korten tijd begiftigd zij de rups met een dertig k veerhg eitjes. het mij niet. Ik was tocb van plan geweest, vandaag naar West-Inch te gaan om met je te spreken bet is misschien maar beter dat bet nu geschiedt." //Jij bent een mooie vriend nep ik. ,/Hoor eens, Johan, val nu dadelijk niet nit hernam hij, de handen in zgn zakken stekende en verlegen op zgn hielen heen en weer draaien- de. //Ik" zal je eerlijk zeggen, hoe het met de zaak staat. Zie mij aan, dan zal het je duide- lijk zijn dat ik niet lieg. Ik had Eduarda miss Calders al ontmoet voor ik dien morgeu bij je kwam, en er waren omstandigheden, die mij deden denken dat zg geheel vrij was. Gg hebt mij toen gezegd dat zulks niet het geval was, maar dat je met haar waart verloold. Dat was de hardste slag die mij kon treffen. Het bracht mij geheel van streek en gedurende eenige dagen beb ik bijna niet geweten wat ik deed. Het is een wonder, dat ik op het oogen- blik niet in de gevangenis zit. Toen heb ik haar bg toeval weer ontmoet. Op mijn woord, Johan, het was bij toeval, ten minste van mgn kant. Toen ik van je engagement begon te spreken, lachte zij en verzekerde mij, dat bet niets anders was als vriendschap tusschen neel en nicht. Dat ze niet meer vrij zou zijn, was malligheid. Je ziet dus, Johan, dat ik geen verraad aan onze vriendschap heb gepleegd. Zg voegde er nog bij, dat ze het plan had, u haar gedrag aan het verstand te brengen, dat je niet het minste recht op haar hadt. Me dunkt, je moet toch wel opgemerkt hebben dat ze u in de laatste dagen erg koel heeft behandeld". „Juist gisteren avond", antwoordde ik met een bitteren lach nbeeft ze tug de verzekering gegeven dat ik de eenige man op aarde ben, dien zij ooit zou kunnen liefbebben. Jacob Horsecroft legde de hand op mgn schouder, en ik voelde hoe die hand oeefde. Hij keek mij strak in het gezicht en zeide /Johan Calders, ik heb je nog mmmer een leugen hooren spreken. Je zult mg nu ook niet willen bedriegen, wel? Laten wg elkaar als eerlgke mannen de voile waarheid vertellen ,/Het is zoo waar als er een God is ant woordde ik. Ik zag dat mijn woorden een diepen lndruk: op hem "maakten. Als in gedachten verzonken, staarde hi) geruimen tijd voor zich uit. loen hernam hij „Hoor eens, Johanik geloof, dat deze vrouw met ons beiden speelt, dat ze ons allebei voor den g'ek houdt. Op West-Inch heeft ze jou lief en mg aan den zeekant; en haar ver- anderlijk hart geeft om niet een van beiden. Laten we de handen ineenslaau en het^gemeene scbepsel naar den duivel laten loopen Maar die woorden kon ik niet verdragen. Ik hield te veel van Eduarda, om haar door een ander te laten uitschelden en verwenschen, al was die ander ook myn beste vriend. „Hoor eens, Jacob, je moogt haar met uit schelden", riep ik verontwaardigd. ,/Och, je zachtmoedigheid maaB me ziek. Ik noem haar bij haar waren naam „Zeg het niet weerhernam ik, mgn buis uittrekkende. ,/Als je nog een leelgfe woord van haar durft zeggen, dan zal ik het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5