PHILIPS LAMP 1 DE BESTE I EM MEEST VERSPREIDE I METAALDRAADLAMP. J r"i™"»»«-"»»»' Landbouwberichten. Gemengde berichten. BLIJFT NOG STEEDS I Laatste Berichten. Van het Buitenhof trok de stoet naar ket terrein van opstelling terug in volmaakte orde. Een groote menigte was tegenwoordig, doch alles liep naar wensch af. L it de Zeeuwsche kiesdistricten waren hand- teekeningen als volgtMiddelburg 3293, Oost- ^oes Hontenisse 5 en Zierikzee o27. TER NEUZEN, 20 September 1911 Bij het uitgeven van ons vorig nnmmer was de kermisweek aangevangen en kon men reeds hier en daar bemerken wat er te koop of te zien was, daar verschillende tenten en kramen hunne poorten of etalage's hadden geopend. Nu alles aanwezig is blijkt dat er buiten hetgeen was aangekondigd nog al enkele in- richtingetjes zyn verschenen, die, ai zien ze er ]uist met zoo aanlokkelijk nit, voor het decorum van een echte kermis niet gemist kunnen worden en die, daar ze blijven bestaan en naar men zeggen zou nog in getal toenemen, ook nog wel schynen te deeien in de gunst en belangstellmg van de kermisvierders. Vooral staat de jeugd in grooten getale te uien naar een tweetal geheimzinnige tentjes Wen ai?6"! i aankondiging kannibalen huizen. (Was het met gevaarlijk die zoo naast elkaar te zetten Als ze de ijzeren spijlen uit het .innen omhulsel hunner tent braken en met elkaar in aanraking kwamen dan men kan bet met weten ontstaat de kans dat de een den ander oppenzelt Een andere tent presenteert uitheemsche dansen en nog een andere met een echte ge- kleurde bevolking presenteert een kijkje op het leven van een wilden volksstam. Nu, als ze zoo met hun messen aan 't werk ziin doen die lui waarhjk ook erg wild. Door het leven en rumoer dat voor die tentjes gemaakt wordt orn volk binnen te krygen ontstaat een gratis gelegenheid tot die^Maa d V°°r a* wandelaa« °P de Markt, liepeu aV°n grooten KetaIe rond- hoeTa I"0" Tr °°k keDniS maken met de „hoepla. -mrichting, waarvan men zich over eSmeen tenan? r voors';elling had gemaakt. t Bleek een behendigheidsspel, waDt hij die een daar moo?1 P d<> W6et te doen- kan daar mooie pryzen winnen. in f6U?d vermaakte zick in grooten getale t?rw?il r16 Ca70USel V3n C" Hu«gens-Janvier, terwyl tegen den avond de ouderen ook draai- gelegenheid vonden in de schitterend electrisch Buiten het eigenlijke kermisterrein komende valt te melden dat de schouwburg, onder directie van Frans t Hart by de openingsvoorstelling reeds een groot aantal bezoekers had gelokt met de opvoenng van ,Paljas." Uit de bijvals- betuigingen van de hoorders viel af te leiden dat het spel der optredenden in den smaak viel. De omstandigheden, ruimte, personeel, enz. in aanmerking genomen, was de op veering niet zonder verdienste, al werd in sommige opzhihten wat veel gevergd van de verbeeldingskracht van de toeschouwers, wat trouwens by de opvoering van een dergelyk stuk moeilijk te ontgaan is De bioscoop van Antoon Wegkamp, een goeie oude bekende. mag zich, zooals steeds, in een druk bezoek verheugen. Met ieder jaar wordt de tent steeds dege- lyker en fraaier ingericht. By beschikt weer over mooie films. In de eerste plaats mag zeker genoemd worden die weergevende het bezoek van president Fallieres te Amsterdam. Deze munt uit door duidelijk- 61 ri i ui 6 °Pnarilen vaB de Europeesche rondvlucht mogen goed geslaagd heeten. Voor a wisseling worden comische tafereelen ver- toond en belangwekkende kunstfilms. Ook het Palace Theatre van La Riche ving zyn voorstellmgen aan. En daarvoor is animo. Wat er vertoond wordt is ook wel een gang daarheen waard. Voor liefhebbers van gymnastiek laat de heer Jineps aan zijne Amerikaansche ringen iets zien om van te watertanden. August I oto weet met zijne grappen af wis seling te brengen en te doen lachen. Belangwekkend zijn de verrichtingen van monsieur Viviari, jongleur. Deze weet de kykers aardig te vermaken en voor zijn kunnen tot bewondering te dwingen. x iet minder is dat het geval met de acro- baten-voltigeurs Aroza's Troupe, 't Publiek wil nu eenmaal emotie, en bij hunne verrichtingen houdt men somwijlen 't hart vast. Leuk is bet circus op het tooneel. De kleine paardjes zyn goed gedresseerd evenals de op- tredende honden. Op de draaiende tafel blijkt het kleine paardje goed gedresseerd. Wat meer deelname van het publiek aan dit nummer, om te pro- beeren 100 te verdienen, zou de pret zeer verhoogen. Voor straatmuziek wordt over 'talgemeen met veel gevoeld en 'tis er dan dikwyls ook naar. an morgen ontwaarden wij echter op de markt in de Nieuwstraat iets nieuws Violisten geaccompagneerd door een harmonium. 't Was, zooals we zeiden, iets nieuws, op straat maar ook de moeite van't hooren waard. In de Brouwerijstraat. heeft een bescheiden plaats gevonden de tent waarin brochures enz. worden verkocht van de onthouders of drank- bestrijders vereenigingen alhier. Zij die van dit vraagstuk op de hoogte willen komen kunnen daar goedkoop terecht voor het bekomen van brochures enz. Des avonds wordt het streven der vereeni gingen verduidelijkt door lichtbeelden, wat ook redelijk de publieke belangstelling wekt. Maandagnacht ontstond in het cafe vDord recht" alhier een twist, waarvan het gevolg was dat de klompenmaker v. d. L. den hospes zelf buiten de deur zette, wat hem later weer wedervoer van een zoon van den hospes. V. d. L. schijnt toen gewapend met een bij 1 te zijn teruggekomen maar vond bet cafe ge- sloten. Toch zou naar wij vernemen de deur weer zijn geopend en v. d. L. weer met iemand zijn slaags geraakt, althans na de ontmoeting had hij een gapende wonde van aautnerkelijke lengte, waarvoor het noodig was dat hij geneeskundige hulp inriep, terwijl de politie onderzoek doet om de zaak tot klaarheid te brengen. Voor de heden alhier gehouden gaai- schieting der handboogmaatschappij ,/De Wester- Schelde" bleek veel animo te zijn. 104 schutters namen er aan deel. De verplaatsing van den commies-titulair der posteryen en telegrafie de heer J. de Klerk van het telegraafkantoor te Amsterdam naar Ter Neuzen, zal ingaan 1 Mei 1912 in plaats van I October 1911. De heer D. J. Hoekstra, thans'agent van politie te Harlingen, vroeger te Ter Neuzen, heeft te Utrecht het politie-diploma met aan- teekening verworven. Axel, 19 Sept. In de gisteravond gehouden vergadering van het bestuur der vereeniging nAmbachtsbelang" alhier zijn tot leeraren be- noemd de heeren Joh. Feij van Ter Neuzen, M. van Vliet en D. van Maris te Axel. De benoeming geschiedde voor den cursus 1911/12. Er hebben zich 19 leerlingen aan- gemeld, welk aantal nog met 2 zal worden vermeerderd. Najaarsbeme&ting der Wintergranen* De bakschipper Adr. Euser, uit de Groote Lindt, werkzaam op een baggermolen van den aannemer A. Kraaieveld, te Groote Lindt, in het Noordzeekanaal te Velzen, was Zaterdag- avond met den stoker van een sleepboot bood- schappen wezen doen. Bij het weer aan boord gaan viel E., door de duisternis misleid, van de loopplank en verdween onmiddellijk in de diepte. Zyn lijk werd kort daarna opgevischt. De man was 47 jaar oud en laat een weduwe met zeven kinderen achter. Men meldt uit Maastricht Zaterdagmiddag had de 13jarige dochter van den kermisreiziger S. in een logement in de Stokstraat, terwyl zij bezig was linnen op te hangen, hetongeluk door een ruit op bet platform te vallen, Zij kwam terecht in een grooten ketel kokende erwtensoep en werd deerlijk verbrand in het gestiaUt Calvarienberg op- genomen. Toen Zondagavond mej. K. in de Walstraat te Vlissingen van de kerk huiswaats keerde, bemerktezy tot haar verwonderingdat de voordeur van binnen gegrendeld was. Zij deelde dit de politie mede. Een talrijke menigte verzamelde zich voor de woning en men sprak van inbraak, diefstal, zelfs van moord. Een aantal agenten kwamen op het oploopje af, zoodat omstreeks een uur of acht de Walstraat zwart zag. De ruit van de voordeur werd ingeslagen en door den inspecteur met een rechercbeur het buis doorzocht. Op een zolderkamertje werd iemand slapend op den grond gevonden. Het was een commensaal van mej. K. die, in eenigszins vroolijke stemming om 7 uur thuis komende had gemeend dat bet nacht was en de deur had gegrendeld. Tot laat op den avond bewoog zich een talrijke menigte door de straat. Inbrekers. Het is gebeurd in een klein stadje van Zuid-Hollaud, dat we op ver- zoek Z. noemeu, een paar dagen geleden. Mijnheer en mevrouw waren met hun kindje bij familie gaan logeeren. Mevrouw, doodsbe- nauwd voor inbrekers, had het wel erg onver- antwoordelijk gevonden zoo het huis heelemaal alleen aan zijn lot over te laten. Je hoorde tegenwoordig weer zoo verschrikkelijk veel van inbrekers en dan al die landloopers, die nu met die droogte zooveel armoede leden, en dan die politie in Zenz. enz., allemaal redenen tot overgroote bezorgdheid van mevrouw voor inbraak. De familie was we) verzekerd, maar, je kon het toch nooit meer krijgen zooals je het hebben wilde, en dan 't idee vieze, vreemde kerels in je eigen huis, allerellendigst De familie vertrok desalniettemin en keerde na een maand terug. Hun zonnig vacantiegeluk was goddank niet gestoord door inbrekers. Doch ook hier zou weer blijken dat men den dag niet moet prijzen voor hij ten einde is Bij het binnentreden in het weken alleen gelaten huis, verstijfde het op niets bedachte echtpaar van schrik. In de huiskamer was een ware verwoesting aangericht. Een paar beeldjes waren van den schoorsteenmantel ge- smeten en lagen nu in stukken op den grond. Het tafelkleed van de tafel getrokken. Een portret was omgevallen en met een scherp voor- werp blijkbaar onkenbaar gemaakt. Op het Axminster waren groote kaarsvetdrujlpels te be- speuren. Geen twijfel mogelijk, er waren's nachts dieven in huis geweest en misschien huisden ze er nog. Vreeselijk. Dus toch inbrekers, mevrouw had er een voorgevoel v4a gehad. Mijnheer liep naar den veldwachter, mevrouw riep huilen- de de hulp in van een paar buren en weldra was een klein leger aanwezig om het huis te omsingelen. De meest voorwereldlijke wapenen werden ter hand genomen en deuren en ramen hiermede bewaakt. De veldwachter zou met den bakker en den postbode, die gelukkig vrij van dienst was, met natuurlijk ook mijnheer, het huis doorzoeken. Nadat men in de huiskamer was gekomen, werd een spoof gevolgd van kaarsvetdruppels, hetwelk naar boven wees. Behoedzaam werd de trap beklommen en zoo bereikten de leden der expeditie den zolder. Hier lagen dicht by het raam bloeddruppels, hetgeen een algemeene verstijving op de gezichten der speurders teweeg- bracht, maar niettemin ging men verder. Het werd nu levensgevaarlijk werk, want een inbreker in 'tnauw gedreven en dan nog in gewonden toestand, is tot alles in staat. Eindelijk ontspanden zich de door moed ver- wrongen gezichten. Daar, onder een stoel, lag een lyk. Geen menschenlijk, want dan had men dit inbrekersverhaal uit Z. wel eerder gelezen maar het ontzielde lichaam van een spreeuw. Dit beestje, waarschynlyk door een schoorteen- pijp in huis gekomen, had de ravage in de huis kamer aangericht, had gevolg gevende aan den drang der natuur, onbewust met kaarsvet gemorst, was in wanhoop tegen het zolderraam gevlogen en was toen daar onder een stoel op den zolder van het alleenstaande huis in Z in gevangenschap bezweken. (N. Ct.) Visch moet zwemmen. Bij maaltijden met uitgebreide menu's is het gewoonte met soep te beginnen, dan volgt in den regel een vischgerecht en tevens wordt een dronk inge- steld. Wanneer de vriendelijke gastheer zijn dischgenooten vermanend toeroept, dat de visch zwemmen moet, is dit een teeken om van de wijnen gebruik te maken. Maar nog heerscht de opvatting, die als t' ware een axioma is ge- worden dat visch dorst veroorzaakt. Nu is dat voor het overwegende gedeelte der vischgereehtenuitde fijnere keuken niet juist. We gebruiken zelfs boter, die veel zouter is, zonder dorst te krijgen. De uitdrukking is echter overgebleven uit de middeleeuwen, den tijd der sterk gekruiden spijzen. De keukenrecepten van onze voorvaderen tot byna aan 't begin der achttiende eeuw toe ge- tuigen namelijk van een onmatig pepergebruik en wy zouden voor een „fijnen maaltijd", op de oude wijze bereid, hartelijk bedauken. Ook de visch, die te kostbaarder was, naar- mate ze minder versch was, omdat daar uit bleek, dat ze op grooter afstand gevangen was, zwom in een bitter pepersausje en gaf voldoende gelegenheid een krachtigen dronk in te stellen. In de zestiende eeuw bloeide de kunsf„ fe.est- malen zoodanig te bereiden, dat deze bij de gasten een kolossalen dorst opwekten en de dertigjarige oorlog in Duitschlaad trof een door drinken reeds sterk gedegenereerd geslacht. Langzaam werd op een verstandige manier het pepergebruik verminderd. Koffie, thee, en chocolade, eerst door de reclame gedragen, daarna weer heftig bestreden, deden hun intrede. en voor de mannen was de tabak een genotmiddel, welks cultuur- waarde alleen wat dit punt betreft, niet mag worden onderscbat. De keuken greep mee naar andere specerijen en in geriDger hoeveelheden, die voor den tegenwoordigen smaak toch nog meer dan voldoende waren. In de kookkunst is hiervan eerst sedert korten tijd afstand ge- daanin menig oud kookboek zyn de oude gebruiken nog duidelyk op te merken. Aan den binnenloods den heer 1. Gazan, alhier, is een pensioen toegekend van 700 'sjaars. Vlissingen. Het Comite tot herbouw van de afgebrande St. Jacobskevk. beschikt thans reeds over een bedrag van f 30.000. 's Gravenliage, 20 Sept. By de Eerste Kamer is ingekomen het Kon. besluit houdende de benoeming van deD heer Aan Uylandt tot voorzitter der Tweede Kamer. 's Gravenliage. Tweede Kamer. Ingekomen is het Kon. besluit houdende de benoeming van den heer Van Bylandt tot Voorzitter. De tijdelyke Voorzitter, de heer Lieftinck, hield eene hartelijke toespraak tot den heer Van Bylandt. Deze aanvaardde het Voorzitterschap met eene rede waarin hij wees op den omyangryken arbeid welke de Kamer wachtte, hij riep den steun der Kamer,in en hoopte niet te veel toe- gevend te behoeven te zijn. Dinsdag sectie-onderzoek der lndische be- grooting 3 October sectie-onderzoek der staats- begrooting en van bet wetsontwerp in zake ouderdoms-verzekering. n De Voorzitter is voornemens 17 Uctober met de behandeliDg der Militiewet aan te vangen. Ingekomen is een voorstel van den heer Troelstra om de openingsrede met een adres te beantwoorden. De Voorzitter stelde latere behandeling hiervan voor. De heer Lohman stelde voor onmiddellyk te beslissen of Troelstra's voorstel wel voor behandeling vatbaar is. De heeren Troelstra en Schaper protesteerden heftig tegen de houding van den heer Lohman. Nau welijks is de oogst in de schuren gebracht, of de landman maakt zich op, om zijn land te bereiden voor een volgend gewas. Het is van groot belang, dat die bewerking zeer zorgvuldig geschiedt en dat daarmede gepaard gaat het aanschaffen ^an puik zaaizaad en eene oordeelkundige bemesting. Deze drie factoren hebben een zeer grooten invloed op de kwaliteit en de grootte ▼an den oogst; ontbreekt een dezer factoren, dan kan men geen goeden oogst verwachten, en daarom is het noodig, dat de landbouwer geen dezer zaken verwaar- loost. Juist in hun jeugd hebben de gewassen eene goede verzorging noodig en daartoe behoort in de eerste plaats eene goede voeding. Onze wintergewassen gaan een kwaden tijd tegen en moeten flink toegerust worden. Naast voldoende hoeveelheden kali en fosforzuur is aanwezigheid van dadelijk opneembare stikstof noodig. Nu is op de meeste gronden, na den oogst de stikstof doorgaans in zoo'n geringe hoeveelheid voorhanden, dat zij voor het volgend gewas ten eenenmale onvoldoende is. Menigeen denkt*Och, dat komt wel terecht, als ik in het voorjaar met den Chilizak kom." Nu is het waar, dat eene Ohilibemesting in het voorjaar uitstekend werkt, maar niet waar is het, dat een gewas, hetwelk in zyn jeugd gebrek aan voedsel had, een kwijnend bestaan leidt en zeiden aan de verwachting beantwoordt. Daarom is het gewenscht, reeds in den herfst aan de wintergranen eene matige gift Chilisalpeter toe te dienen. Gemiddeld zal 100 K.G. per H.A. voldoende zijn. Ook voor de bemesting met kali en fosforzuur is de herfst de geschikste tijd eene overbemesting met deze meststoffen is om meer dan d£n reden minder wensche- lijk dan eene directe bemesting voor het uitzaaien. Naast superphosphaat is slakkenmeel voor de herfst bemesting zeer geschikt, terwijl voor kalibemesting der wintergranen het kainiet zeei aan te bevelen is. Door de nevenzouten, welke het kainiet bevat en die men kosteloos verkrijgt, daar alleen het kali in rekening wordt gebracht, is genoemde meststof van alle kali- zouten voor de bemesting der wintergranen bij uit- ■emendheid geschikt. Beide laatstgenoemde meststoffen dient men voor het zaaien flink onder te werken. Per H.A. neme men van ieder 500 K.G. Het Chili kan men geven bij het zaaien of bij het opkomen der wintergranen. Bij de aangegeven bemesting en verdere zorgvuldige bewerking mag men verwachten, dat onder Iloogeren Zegen, de hope des landmans niet beschaamd zal worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2