AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeenwsch-Vlaaaderei. Uitloting Geldlesningen. Geldleening. Donderdag 21 September 1911 No. 5663. 51e Jaargang. geldleening groot 4000, Binnenland. FEU1LLET0N. IN DEN D00D VEREENIGD. ABONNEMENT: Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ~RTHIE3Xj_A.XD.% ESSCHE COMAST. Men abonneebt zicb bjj alle Boekhande- Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1, Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^/, en voor het overige Buitenland f 1,65. Laars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. j. UK UK SASiBB. te *er Menaen ADVEETENTIENi Van 1 tot 4 rebels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. de ■lit M»»l verschijnt Maamlaje-, Wi.«nHdaK- en Vr nitKeann<lerd op FeeiitdaKen ItlJ de Tlrmt* Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kermis van belanghebbenden dat in hunne vergadering van heden zija uitgeloot a. het aandeel no. 8 in de geldleening groot 5000 aangegaan in 1901 b. de aandeelen nos. 36, 47 en 3S in de geldleening groot 6500,aangegaan in 1905 en c. de aandeelen nos. 70 en 65 in de geldleening groot 17500,—, aangegaan in 1906. Deze aandeelen zijn aflosbaar op 1 October 1911, ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente en wat die onder c betreft uok bij de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en bij Julius Oppenlieim's Bank te G row ing en Ter Neuzen, 18 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L°. Burgemeester. A. P. DE VOS, L°. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat inschrijvingen naar de ten behoeve van den schoolbouw, bij hen kunnen ingeleverd worden voor I October a. s. Inlichtingen te bekomen ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER. De Secretaris, J. STOLE Lzn. De opening van de sitting der Staten-Generaal. Dinsdagnamiddag bad de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal plaats door een commissie, bestaande uit de Ministers. Zij hadden zich daartoe op de gebruikelijke wijze naar de Gotisehe zaal begeven, waar zij werden ontvangen en binnengeleid door een commissie van ontvangst uit de beide Kamers. De Minister van Binnenlandsche Zaken hield namens H. M. de Konigin de volgende toespraak Mijne Heeren De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met de andere mogend- heden zijn van den meest vriendschappelijken Een oogenblik later zaten wij met ons drieen bij de oude lui aan tafel, en Jacob had een bord gortepap voor zicb; maar bij sprak bijna geen woord en bleef met den lepel in de hand naar Eduarda staren. Nu en dan wierp zij hem een lachenden blik toe, en het kwam mij voor, dat ze zich vroolijk maakte over zijn verlegen- heid. z/Joban heeft »mij verteld, dat ge voor dokter studeert," zeide zij, om hem moed in te spreken. „0, wat moet dat moeilijk zijn en wat zal het lang duren voor men knap genoeg is om zijn examen te kunnen doen." //Het heeft mij tenminste moeite genoeg ge- kost," antwoordde Jacob deemoedig //maar nu moet ik er doorkomen." //O, gij bezit moed en wilskracht. Gij houdt onafgebroken uw eene doel in het oog en niets kan u verhinderen het te bereiken.'' z/Daar kan ik niet erg op roemen," was Jacob's antwoord. »Velen, die tegelijk met mij hun studien begonnen, zijn al eenige jaren ge- vestigd, en ik ben nog maar altijd student." i/O, dat is maar nederigheid, mijnheer Horse- van aard. Kan 1910 voor land en tuinbouw ovtV het algemeen tot de gunstige jaren worden gerekend, zoo is te vreezen dat 1911, tengevolge van de buitengewone droogte en het heerschen van het mond- en klauwzeer voor verschillende takken van het bedvijf een verre van gunstig resultaat zal opleveren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopenjaar over het algemeen op bevredigeode wijze ontwikkelen. het seheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwjjl ook de resultaten, met het reederijbedrijf behaald, verbeterden. De uitkomsten van de verschillende takken visscherij zijn, beboudens enkele belang- rijke uitzonderingen, niet zeer bevredigend. In Oost-lndie valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epidemische ziekten, welke in sommige streken de bevolking bedreigen, werd doortastend opgetreden. Bezwaren, ondervonden bij de uitvoering van het grenstractaat van 1904 met Portugal, hebben tot eenige spanning op het eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter beseherming van onze onderdanen in het om- liggend grensgebied. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de kolonien, vervullen hunne taak op lofwaardige wijze. Dank zij het ruim vloeien van 's rijks mid- delen luat de financieele toestand des lauds zich eenigszins gunstiger aanzien dan ten vorige jare. Duurzame versterking der middelen, waartoe ontwerpen zijn ingediend, blijft echter dringend noodzakelijk, zoowel tot herstel van het evenwicht tusschen de uitgaven eD de ont- vangsten als met het oog op onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de kost- bare maatregelen op sociaal gebied, welke aan- hangig zijn. Dit zittingsjaar zal van groot gewicht kunnen zijn door de behandeling van de bij u aanhangige wetsvoorstellen, waarbij van uwe krachtsinspan- ning en toewijding ongetwijfeld veel zal worden geeischt. Ook andere onderwerpen van wetgeving blijven de aandacbt eischen. Eene wettelijke regeling inzake de pensio neering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen is in bewerking. Wetsvoordrachten worden in gereedheid ge braeht tot regeling van het levensverzekerings- bedrijf en tot techniscbe herziening van de woning- en van de leerplichtwet. Aan de •bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het locale verkeer en croft. De knapsten zijn altijd het nederigst. En als gij eenmaal uw eindexamen hebt afge- legd, welk een heerlijke loopbaan ligt er dan voor u open lijdenden te troosten en de menschhfeid tot nut te zijn." De goede, eerlijke Jacob zat bij deze woorden op zijn stoel te draaien. Ik vrees, dat ik niet zulke hooge verwach- tingen koester," antwoordde hij nederig. //Ik doe het om mijns vaders zaak te kunnen over- nemen en een bestaan te hebben. Als ik de menschen help, steek ik tegelijkertijd de hand uit om een kroon in ontvangst te nemen." ffHoe oprecht en waarheidlievend zijt gij!" riep ze bewonderenden zoo ging zij voort, hem alle mogelijke deugden toeschrijvende en zijn woorden geheel anders uitleggende dan hij ze bedoelde. Ik kende sedert lang die manier om iemand den geest op te winden. Voor zijn be- zoek nog was afgeloopen, had zij den armen Jacob het hoold op hoi gebracht door haar sehoonheid en innemende vriendelijkheid. En ik, dwaas, was blijde, dat hij zoo met haar ingenomen was. z/Hoe vindt ge haar, Jacob?" vroeg ik, toen we buiten waren. wis zii niet verruk- kelijk?" aflk heb nog nooit zoo'n vrouw gezien," riep hij opgewonden. uWij gaan samen trouwen," hernam ik. aan de verbetering van wegen naar de tegen- woordige eischen zal bijzondere aandacht worden gewijd. Ontwerpen zullen u worden aangeboden in verband met de regeling van de pensioen-aan- spraken van bet spoorwegpersoneel. Uwe medewerking zal worden gevraagd om de particuliere locale telefoonexploitatie door rijksexploitatie te vervangen. Een wetsontwerp bedoelende verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigen- dom of van los land in pacht, zal worden in gediend. Wetsontwerpen tot herziening van de jacht- wet en van de regeling van het landbouw- en veeartsenijkundigonderwijs zijn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van ar- beiders tegen geldelijke gevolgen van beroeps- ziekten zal u bereiken. Maatregelen worden beraamd tot verbetering van den financieelen en economischen toestand van Suriname. In voorbereiding is eene hervorming van de politie-rechtspraak in Nederlandscb-Indie. Een wetsontwerp zal u worden aangeboden tot wijziging van artikel 3 van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch- lndie. Moge op uw veelomvattenden arbeid Gods zegen rusten. In naam der Koningin verklaren wij de ge- wone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. de kiesrecht- orde waren en Na de vereenigde zitting der beide Kamers der Staten-Generaal vergaderden de Kamers nog kort afzonderlijk. In de vergadering der Tweede Kamer bood de Minister van Financien de Staats-begrooting voor 1912 aan. Op de voordracht voor het voorzitterschap werden vervolgens gebracht successievelijk de heeren Van Bylandt, Van Nispen tot Sevenaer Drucker. In de vergadering der Eerste Kamer werden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, prof. Bavinck, onderzocht. Tot toelating van den heer Bavinck werd besloten, en deze werd daarop, tegelijk met de heeren van Deventer en Zijlma, ge'instalieerd. De voorzitter, zich tot de Kamer wendende, vervolgens te hopen dat deze zich met gepaste voortvarendheid aan de haar toever- trouwde zaken zou wijdefl. Daarna bracht de voorzitter een woord van diepgevoelde hulde aan de nagedachtenis van Mr. J. C. de Marez Oyens, oud-lid der Eerste Kamer. Deze rede werd staande aangehoord. zei De gisteren ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal te 's Gravenhage gehouden kiesrechtbetooging verwekte reeds vroeg in den morgen drukte aan het station, door het arn- veeren van de betoogers van buiten, die door de aanwezige commissarissen van orde, alien met roode bloemen in het linker knoopsgat, werden ontvangen. De treinen braehten tal van vreemdelingen aan, waaronder ook velen die er met precies uitzagen alsof zij kwamen kiesrechtbetoogen. Een deel van de drukte wendde zich naar 't Binnenhof om daar de stoet met de fraaie hofrijtuigen te zien, maar het grootste deel nam zijn weg naar de Indische buurt, waar op het terrein aan den Raamweg optocht werd gevormd. Volgens de commissarissen van daar ten laatste een 20,000 menschen bijeen. In den stoet gingen 592 banieren mede by een 700tal deputaties uit het geheele land. De regeling was goed voorbereid. Te 12 ure werd door den Voorzitter van het Partjjbestuur, den heer Vliegen, de kiesrechtdag geopend verklaard, waarna van verschillende tribune's werd gesproken door de heeren Troelstra, -Hugenholtz, Schaper, Ter Laan, Helsdingen en Duns en na een pauze, afgewisseld door mnziek, door Henri Polak, Mendels, Wibaut, Heleen Ankersmit, Oudegeest, Hermans en Hegeraat. De opstelling van den stoet begon om kwart voor 2 uur om te 3 ure te vertrekken. Aan het hoofd gingeD acht banieren van de S. D. A. P., het partjjbestuur, Kamerfractie, en het comite van aetie. Daarna volgden 4 open rijtuigen met de adressen en de 317.000 handteekeningen, verpakt in 98 zwarte doozen, beplakt met etiquetten der districten. Begeleid door politie te paard en te voet bereikte de stoet, waarin een aantal muziek- korpsen, en 600 banieren die meegedragen werden, het Buitenhof. Het voorbijtrekken duurde ruim een half uur. De Kamerleden en het partijbestuur begaven zich op het Binnenhof. De stoet die daar met mocht passeeren trok verder naar het ministerie Binnenlandsche Zaken. Daar vervoegde zich bij den portier. Deze zeide: //Zet hier de doozen maar neer," en de inhoud van de vier rijtuigen werd toen van hand tot hand doorgegeven en opgestapeld door de heeren Duys, Oudegeest, Vliegen, Van der Goes, Wi baut en anderen. Er werd een lotografie van genomen. TT De heer Schaper zeide tot den portierny als de minister, u is verlegen De pijp viel hem bij dit gezegde uit den mond en hij bleef mij als wezenloos aanstaren. Hij raapte die op en ging heen, zonder een woord verder te spreken. Ik verwachtte, dat hij nog eens zou omzien, maar hij deed het niet. Met loomen tred liep hij over de heide, het hoold op de borst gezonken. Eduarda zorgde wel, dat ik aan hem bleef denken. Zij deed mij allerlei vragen hoe hij als jongen was, of hij dapper en sterk was, welke meisjes hij zooal kende, enz. Er kwam bijna geen einde aan haar vragen. 's Avonds hoorde ik iets van hem, dat mij minder aangenaam was. Mij a vader kwam thuis en vertelde, dat Jacob Horsecroft den ganschen namiddag smoordronken was geweest en in dien toestand naar West-House was gegaan om met den kampioen van de Zigeuners te vechten. Mijn vader bad hem op den straatweg ontmoet. Hij seheen woedend te zijn en beleedigdeieder, die hem tegenkwam. ,-/ A Is bij op die manier zijn weg wil zoeken, zal hij het niet ver brengen," zei de oude man hoofdschuddend. Eduarda lachte over het geval en ik lachte met haar, ofschoon ik eigenlijk het grappige er van niet kon inzien. Een dag of wat later ontmoette ik Jacob op den weg naar Corriemuir. Hij geleek in het gehee niet meer op den grooten, goedigen Jacob, die 's morgens na zijn terugkomst een bord gortepap van men kunt het net zoo een beleeld man." goed bij ons had gegeten. Hij liep zonder boord en zonder das, zijn vest hing open, zjjn haar hing verward om zijn hoofd, en zijn gezicht was rood en gezwollen, evenals van iemand, die den vongen avond te veel heeft gedronken. Hij had een dikken stob in de hand, waarmee hij aanhoudend onder de struiken sloeg. ,/Wel Jacob, zei ik, „hoe is het? Hij antwoordde niet en keek mij aan, evenals vroeger op school, wanneer ik hem op een verkeerde bandelwijze wees en hij tocb zijn ongelijk niet wilde bekennen. Met een zwaaienden gang liep hij mij voorbij, al maar door met zijn stok naar den grond slaande. Het speet mij erg, hem in dien toestand aan te treffen. Ik begreep natuurlijk heel goed, hoe de vork in de steel zat. Hij was op Eduarda verliefd geworden en kon de gedachte niet ver- dragen, dat zij mij zou toebehooren. Arme kerel Maar het was toch mijn schuld niet. Wie weet of ik in zijn plaats niet evenzoo was geweest. Vroeger zou het mijn begrip te boven gegaan zijn, dat een meisje het hoofd van een sterken man zoo op hoi kan brengen, maar nu was ik daaromtrent beter op de hoogte. Veertien dagen lang zag of hoorde ik niets meer van Jacob Horsecroft. Toen kwam die Donderdag, waarop mijn levensloop een an dere richting nam. ^Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1