No. 5661. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 16 September 1911. 5ie Jaargang. f i u i l TWBBDB BLAH. IN DEN DOOD VEREENIGD. Predikbeurten. Zondag 17 September 1911. Landbouwberichten. TER NEUZEN, 15 September 1911. Nog geen oorEog en toch reeds gewonden of geblesseerden 8) Stoomschepen. Varkensfokkerij. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de Christelijke bewaarschool alhier werd ge- opend, die, blijkens het toenemend aantal kin- deren dat deze inrichting bezocht in eene behoefte voorzag. In verband met die herdenking werd heden door het bestuur aan de schoolgaande kleinen een feestje bereid. waarbij deze zich goed amu- seerden door hetgeen hun werd te genietsn gegeven. De heer G. van Zwieten de Blom, commies der telegrafie 2e klasse, alhier, is met ingang van 16 October benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Leur. Met ingang van 1 October 1911 is benoemd tot binnenloods, ter standplaats Neuzen, de hulploods ter standplaats Vlissingen A. P. K. Onderctijk, zulks ter voorziening in de vaeature ontstaan door het eervol ontslag van den binnenloods I. Gazan. Aan elk der 24 Diakoniearmbesturen van de Hervormde gemeenten der Classis IJzendijke is door Ds. A. Timmerman deze week verzon- den de opbrengst uit het legaat van Agatha Pomenaes,zijnde f 12,93'/s vooriedere gemeente. Gisterenvoormiddag is van den heer P. C. v. d. H. alhier zijn rijwiel, dat hi] even had neergezet op de stoep van het //Hotel de la Station," ontvreemd. Hij deed terstond na de ontdekking aangifte bij de politie, maar het' iugesteld onderzoek leverde geen resultaat. Met vermoedt dat een met een Duitsch accent sprekende vreemdeling, die maar enkele stuivers op zak had en den weg naar Antwerpen heeft gevraagd, den dader is. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie zal het gezelschap van den heer Frans Hart alhier de volgende week tooneel- voorstellingen geven in de tent staande op het plein voor school A. Het gezelschap bestaat uit versehillende artis- ten, des winters vast engagement hebbende bij een der gezelschtfppen in de groote steden, die na afloop van het speelseizoen zich bij den heer Hart aansluiten, dus ten goede naam bekend staande artisten. De heer Wegkamp belooft in zijn cinema, die zal worden opgericht aan de Axelsche brug veel interessants, terwijl ook de heer Le Riche in zijn theatertent, door het optreden van artisten op verschillend gebied interessante voorstel- lingen zal presteeren. In het algemeen kunnen de voor herhalings- oefening opgekomen militairen, naar het schijnt zich moeilijk schikken in den toestand, in het leven geroepen door de gespannen verhoudingen in Europa, of wat dan ook. Ook alhier, waar toch al gemopper onder het garnizoen merkbaar was, is het vooral de laatste dagen hommeles. Gisteren moest het garnizoen zich geheel volgens oorlogstoestand uitrusten en werd, aldus bepakt en beladen, een marsch gemaakt, die, tot genoegen der deelnemers, niet lang duurde. Hedenvoormiddag werd orde gegeven om een viertal kanonnen uit de batterij op te stellen, Langer dan een uur was de zee in dien nevel gehuld, en zonder een woord te spreken, met onrustig kloppende harten tuurden wij naar den mast van het koopvaardijschip, om te zien of de vlag er nog was. Plotseling schoot het groote schip vooruit, en toen de rook eenigszins was opgetrokken, zagen wij een der kapers als een aangeschoten vogel op het water drijven, terwijl de andere in zinkenden toestand verkeerde en de bemanning zich in een paar booten trachtte te redden. Gedurende dat uur had ik alleen ooren en oogen gehad voor het gevecht. Mijn muts was mij van het hoofd gewaaid, maar ik had er niet aan gedacht om ze op te zoeken. Geheel vervuld van het grootsche schouwspel, dat de zee aanbood, keerde ik mij om naar Eduarda, en het scheen dat ook zij alles om haar heen vergeten had. Daar stond ze, met starenden blik, half ge- openden mond en met ineengeknepen handen, juist zooals ik haar als kind had gezien. i/O, die kapitein riep ze, //dat is eerst een man, raoedig en bekwaam. Welke vrou w zou er niet trotsch op zijn, zulk een man te bezitten Ja, hij heeft zich kranig gehouden riep ik met geestdrift. Zij bLef voor zich uit staren, alsof ze mjjn tegenwoovdigheid geheel was vergeten." „Een jaar van mijn leven zou ik er voor achter den Westelijken havendijk. Daarbij ge- raakten 2 der manschappen onder de wielen der affuiten, met gevolg dat een hunner per brancard naar het ziekenhuis moest gebracht wordende ander kon nog te voet de kazerne bereiken. Dit voorval bracht de gemoederen nogal in beweging, zoodat de manschappen vrij van ordelijk in de kazerne aankwamen. Hedennamiddag werden met voornoemde kanonnen schietoefeningen gehouden. Militairen beneden den rang van officier, in uniform gekleed, met en zonder wapen, be- geven zich dikwijls zonder bekomen vergunning, zij het veelal slechts voor enkele uren, naar plaatsen in het buitenland nabij de grenzen gelegen, hetgeen in strijd is met de ter zake bestaande voorschriften. De minister van Oorlog heeft den marechaussee opgedragen op de na- leving van deze voorschriften te letten. Het is nager.oeg een eeuw geleden sedert de eerste maal een stoomschip tien Atlantischen Oceaan is overgestoken. Het was in 1815, dat de raderstoomboot vCity of Savannah" de reis maakte van den Staat Georgie naar Liverpool. De overtocht duurde ruim 34 dagen. Het schip was behalve met stoom, ook op- getuigd als een zeilvaartuig van dien tijd. De zeilen speelden nog een belangrijke rol bij dat varen, en het was een teleurstelling voor den gezagvoeder, wanneer hij door windstilte alleen met stoom vooruit kon komen. Deze gebeurtenis was echter een begin van de nu zoo drukke transatlantische stoom vaart. In onze eeuw, die nog slechts weinige jaren telt, beeft de groote stoom vaart reuzensprongen gemaakt. Wat zouden die reizigers van die stoomboot zich in een wonderland wanen, zoo zij een kijkje konden nemen op de tegenwoordige stoomers. Ik las in een Duitsch Tijdschrift hierover het volgende, hetgeen ik interessant genoeg vond den lezers mede te deelen, daar men hier nog al op de hoogte is met de scheepvaart. z/Op een der laatste zomerreizen bracht de z/Mauretania" 3060 reizigers over en een be manning van 825 koppen. Voor een enkele reis werd 240,000 Gld. uitgegeven voor inkoopen. Het werd gerekend dat-de overtocht zou geschieden in 5 dagen, er werd voor een dag over geproviandeerd. Alles wat een lekkerbek maar uitdenken kan, is op het stoomschip te verkrijgen. Voor die eene overtocht werden geladen pi. m. 40 runderen, pi. m. 800schapen, pi. m. 65 lammeren, pi. m. 130 varkens, pi. m. 12kalveren, pi. m. 2200 kippen, pi. m. 150 kalkoenen, pi. m. 350 eendvogels, pi. m. 90 ganzen,pl. m. 350 patrijzen, pi. m. 800 kwartels, pi. m. 400 duiven, pi. m. 250 veldhoenders, pi. m. 200 fazanten en pi. m. 200 watersnippen. Daaren- boven voert men mede vele honderden kisten, manden en ook bassins met allerlei soort visch, schildpadden, kikvorschen, kreeften, garnalen, slakken, oesters en andere schaal- en weekdieren. Versche vruchten vullen duizende manden, tonnen en kratten van velerlei soort. Het is wonderbaar hoe geregeld alles gaat. Des morgens om 7 uur wordt zulk een leger van 3000 passagiers aan boord genomen en in hunne verblijven geherbergd en op het middag- uur vinden alien hun tweede ontbijt gereed, zonder eenige moeilijkbeid of teleurstelling. Wat den steenkoleuvoorraad voor een derge- lijke reis van zoo'n reuzenschip betreft, dat toegerust is met volledig turbine-machinerie, die is ontzagwekkend groot. Voor het vervoer willen afstaan om zulk een man teleeren keunen," vervolgde zij. //Ach, wat zijn de menscben op het land dan toch onbeduidendMen treft er byna nooit een aan, die ergens voor deugt Ik geloof niet, dat zi] dat met opzet zeide, om mij te beleedigen, hoewel ze daar anders niet tegen opzag. Maar wat ook haar bedoeling geweest moge zijn, haar woorden sneden mij als een mes door de ziel. Ik trachtte mijn kalmte evenwel te behouden en zei eenvoudig//Die woorden maken aan al mijn aarzelen een einde. Van avond nog laat ik mij te Berwick inschrijven. z/Wat zeg je Johan Wil je soldaat worden z/Ja, want je schijnt te denken dat elke man, die op het land blijft wonen een lafaard moet zijn i/O, wat zal die roode uniform u mooi staan sprak ze opgewonden. //En dan moet je er boos uitzien, zooals nu. Wat staat je dat goed Maar het zal je wel geen ernst wezen om soldaat te worden." Dat zal je zien antwoorde ik. En zonder meer te zeggen keerde ik mij om en stapte over de heide recht op huis aan. Vader en moeder zaten tegenover elkander bij het vuur in de keuken. „Moeder", riep ik zonder eenige inleiding, /rik ga soldaat worden". Als ik gezegd had roover of inbreker te willen worden, hadden zij de zaak niet erger kunnen opnemen. En dat was zeer natuurlijkwant in dien tijd waren het alleen jongelieden, die nergens voor willen deugen, de zoogenaamde zwarte schapen eener familie, die bij het leger over land zouden 22 treinen van 30 kolen- wagens, elk pi. m. 10,000 K.G. wegende, be- noodigd wezen, om de kolenruimen naar behooren te vullen. Zoover de beschrijving van het technisch tijdschrift, later geef ik misschien nog wel eens enkele cijfers, want naar ik vermeen, is er thans een schip in de vaart n.l. de //Olympic" van de White Star Line, die pi. m. 5000 passagiers vervoert. Ad. In het hotel Verseput te Middelburg werd Woensdagnamiddag door den heer H. A. Hanken, voorzitter der ,/Zeeuwsche Landbouw Onder- linge", namens //Het Nederlandsch Landbouw- comite" de commissie van scheidslieden ge- installeerd. De commissie is voor de //Land bouw Onderlinge" wat de Raad van Beroep is voor de Ongevallenwet van 1901. In de commissie nemen zitting de heeren Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, te Middelburg, als voorzitter, W. Kakebeeke te Goes, en B. Giljam te Ouwerkerk, beiden lid der Staten, als leden werkgevers, en J. Leune te Stavenisse en J. de Mey te Oostburg als leden werknemers, terwijl mr. F. B. Evers, seer, van den Voogdijraad te Middelburg, als secretaris aan de commissie is toegevoegd. Als plaatsvervangers treden op de heeren Jac. Welleman te Krabbendijke, S. J. de Regt te Wissekerke, Ph. J. v. Dixhoorn te Axel, en J. Minderhoud te Wilhelminadorp. Hiermede is de organisatie der Ned. land- bonwers, welke ten doel heeft de ongevallen- verzekering, voltooid. Hontenisse. Deze week vond men bij den laudbouwer de F., wonende in de buurt Kuitaart onder deze gemeente, drie runderen dood in de weide liggen. De dieren hadden gegeten van snoeisel eener heg, waarin vergiftige planten groeien. Hengstdijk. Er wordt hier tegenwoordig druk gestolen in versehillende wijken der ge meente, en de dieven vinden alles van hun gadiug. Nu kapen ze visch, dan koolen, dan kippen, dan weer konijnen. Wat deze laatste aangaat, die hebben ze reeds een respectabel aantal buit gemaakt, en het gevolg schijut te zijn, dat ze omtrent de verpakking dezer dieren wat laksc'n worden. Tenminste, deze week werd er des morgens een op den weg gevonden het beest was dood- geslagen, en door de langvingers verloren, toen zi, Luiswaart3 gingen. Oostburg. Door den commissaris der Ko- ningin is benoemd tot lid der gezondheidscom- raissie, welke haar zetel alhier heeft, de heer A. Salome opzichter bij den Provincialen Water- staat te Breskens. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u.. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot var. Houten Roos. Sasvan Gent. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. en 2 u_, Ds. A. Merkelijn, Zendingsrede. Axel A. 9 u. en 2 u., lis. Chr. Bruins. a 9 u. en 2 u., Ds J. H. Lammertsma. Axel A. en B. 6 u., Ds. A. Merkelijn, Zendingspredicatie. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. gingen dienen. Maar die zwarte schapen be- wezen in dezen rumoerigen tijd het land ge- wichtige diensten. Mijn moeder veegde haar oogen met haar polsmofjes af en het gelaat van mijn vader stond somber. z/Ik geloof, dat je krankzinnig wordt, Johan". zeide hij. //Krankzinnig of niet, ik ga". z/Dan krijg je mijn zegen niet mee, hoor." z/Ik zal het daar buiten wel zien te stellen". Daarop wendde mijn moeder een wanhopige poging aan om mij van mijn voornemen terug te brengen. Zij sloeg haar armen om mijn hals en bezwoer mij niet te gaan. Ik zag haar rutve handen, die mager en knokkelig waren geworden van het harde werken, dat ze voor mij gedaan had en mijn hart werd week. Maar mijn wil was van staal. Zachtjes zette ik mijn moeder op een stoel neder en ging naar mijn kamer om mijn goed te pakken. Het begun al donker te worden en ik had nog een verren weg af te leggen. Daarom pakte ik in de haast alleen het voornaamste in een bundeltje samen en snelde naar buiten. Bij de voordeur raakte iemand mij aan en Eduarda stond voor my. z/Malle jongen", zei ze, »je zult toch niet in ernst heengaan z/Dat zal je zien." „Maar je vader wil het niet en je moeder zal het misschien besterven." z/En toch moet ik gaan." z/Maar waarom dan toch?" »Dat zult jij het beste weten." Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9® u., 2 u. en 5J- u., Ds. Van de Garde, van Opheusden. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. D. Barth, van 's Gravendeel. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. Nu de gemiddelde prijs der biggen de laatste jaren zoo in deze streken als elders nog al hoog is, mag het van onze landbouwers goed gezien heeten, dat zij zich meer nog dan vroeger op de varkensfokkerij toeleggen. Nu, als men wat //gelukkig" is, kan men in korten tijd er een aardig sommetje mee verdienen. De moeiten aan verzorging van zeug en biggen verbonden loonen zich rijk. Toch mogen wij het niet verhelen, dat het fokken van varkens meer zorgen eischt dan men zoo oppervlakkig zou meenen. Want dit is zeker, dat een der hoofdzaken van het mis- lukken van de varkensfokkerij of het zooge- naamd ,/ongelukkig zjjn", gelegen is in gebrek aan kennis hoe de biggen in de eerste weken van hun leven en de zeug voor het werpen moeten behandeld worden. 'tis niet genoeg te zeggen: //Laat de zeug maar voor haar jongen zorgen, dan komt alles terechthoe minder de mensch er zich mee bemoeit hoe beter Bijna met geen enkel dier wordt, wat betreft ligging, voeder enz., minder omslag gemaakt dan met het varken. Het varken heeft den naam van vuil en morsig van aard te zijn. Niets minder waar dan dat. Trouwens de dieren toonen het door bijvl. er met zorg voor te waken hun eigen ligplaats niet te bevuilen. Evenals alle andere dieren gedijt een varken wiens huid rein ge houden word, veel beter dan wanneer dit ver- waarloosd wordt en het dier een verpleging ondergaat waarbij het gedwongen is zich in onrein en drek om fe rollen. De Nederlanders worden wel eens voor de Ghineezen van Europa gescholden, doch op het gebied van rein houden der varkens zouden zij aan de bewoners van het Hemelsehe Rijk ge- rust een voorbeeld kunnen nemen. Daar worden de krulstaarten behoorlijk dage- lijks afgewasschen hetzij in waterplassen, hetzij met lauw water in de hokken bij ons schijnt aan onreinheid de voorkeur te worden gegeven blijkens 't gezegde,/Smerige biggen groeien 't best". En toch kan niet genoeg herhaald worden reinheid voor de varkens, zoowel fokdieren als mestvarkens, reinheid in ligging, in het toe- dienen van voedsel enz. Bij het fokken moet op de voedering der zeug bijzonder goed gelet worden. Het varken maakt zooals bekend is van z'n buik 'n afgod hetis een onverzadelyke kostganger haast, die zoowel dierlijk als plantaardig voedsel verslindt. Gulzig als het is, schijnt het zich den tijd niet te gunnen zijn voedsel behoorlijk te proeven. Daar- vandaan wellicht het gezegde//vieze varkens z/Nu, waarom dan z/Als ik ga, is het om u." z/Maar ik heb liever, dat je blijft, Johan." ,/Je hebt gezegd, dat de menschen, die op land blijven wonen, nergens voor deugen. Je zegt altijd van die onaangename dingen. Je houdt ons voor niet veel beter dan de schapen op de heide. Je ziet mij aan voor laf en on beduidend. Maar ik zal je het tegendeel bewijzen." Al mijn grieven kwam iD die^korte volzinnen uit. Zij bloosde. terwijl ik zoo opgewonden tot haar sprak en keek mij op haar gewone half deelnemende, half spoftende manier aan. //Zoo, zoo, denk ik werkelijk zoo slecht over je En wil je daarom weg? Maar als iknu eens heel aardig voor je ben... zeg Johan, wil je dan blijven Wij stonden heel dicht bij elkaar en in een ommezien was de zaak beklonken. Ik klemde haar in mijn armen, kuste haar op mond, wangen en oogen, en fluisterde haar toe, dat ze alles voor mij was en dat ik buiten haar niet kon leven. Ze antwoordde niets, maar het duurde lang voor ze haar gelaat afwendde en mij zachtjes voortduwde. z/Nu ben je weer de oude, onbeschaamde jongen van vroeger," zei ze, met beide handen heur haar glad strijkende. //Je hebt me heelemaal door mekaar geschud, Joban. Ik had waarlijk niet gedacht, dat je zoo vrijpostig had durven zyn". Maar al mi]n vrees voor haar was plotseling verdwenen en in den eersten roes der beantwoorde liefde. kon ik me niet bedwingen. Nogmaals sloeg ik mijn armen om haar hals en kuste haar, alsof het mijn recht was. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5