AI g e m e e n en Advertentieblad voor Zeeu wsch-VlaaidereiL No. .1660. KEBMl S. 51e Jaargang. I6U W 8- Donderdag 14 September 1911 Drinkwatervoorziening voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eraneo per post: Vooi Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s ■an voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zieh bp alle Boekhande- laars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 reeels f 0,40. Voor elken regel meer <U°- Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. v6or 3 uren op den dag der uitgave. Zooals in de Raadsverslagen van verschillende gemeenten is aangekondigd, werd gisteren- namiddag ten Raadhuize alhier, eene vergadering gehouden, voor de gemeenteraadsleden van Ter Neuzen, Zaamslag en Hoek, waarin Dr. Jenny Weijerman, secretaris der Staatscommissie voor drinkwatervoorziening zou uiteenzetten op welke wijze in deze streek eene waterleiding kan tot stand komen. Gisteren en heden hadden met hetzelfde doel reeds vergaderingen plaats te Hulst, Sas van Gent en Axel. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter der Gezondheidscommissie alhier, den heer J. Wisse, ook waren aanwezig de secretaris en eenige leden dier commissie, en voorts een aantal raadsleden van Ter Neuzen, burgemeester secretaris met raadsleden van Zaamslag en en de burgemeester met raadsleden van Hoek. Nadat de Voorzitter met een woord van wel- kom de vergadering- had geoper.d, gaf hij het woord aan Dr. Jenny Weijerman. Spreker begon zijne uiteenzetting met er op te wijzen hoe 2'/a jaar geleden begonnen is met het maken van plannen voor een waterleiding op Zuid-Beveland, waarvoor men bet water moest halen uit Noord-Brabant, dat die zaak na velerlei onderzoekingen en maatregelen haar beslag kreeg. De werkzaamheden zijn nu in vollen gang en de buizen zullen het water tot in de vevst van het pompstation verwijderde buizen over een afstand van 50 K.M. weg- persen, waardoor is uitgemaakt dat het mogelijk is het water over een langen alstand overal heen te brengen. Door een in deze omgeving opgericht comite werd de mogelijkheid overwogen om ook alhier op dezelfde wijze aan het werk te gaan. Er werd toeu begonnen met hetgeen men beginnen moesthet boren naar water ter plaatse waar men kaos meende te hebben dit te zullen vinden. Niet de leiding is de hoofdzaak, maar het water, want heeft men dat niet dan baat ook de leiding niets. Zooals bekend is, is het met die boring mis gegaan men kon geen water krijgen. Maar toch was de boring nuttig omdat daar- door onomstootelijk kon worden aangetoond dat hier geen water te krijgen is en die boring had in elk geval moeten geschieden daar de Minister, alvorens steun te verleenen aan pogingen om het water van elders te halen, toch zougezegd hebben beproef het eerst eens in de streek zelf. Daarop beeft het comite de hulp der Staats commissie ingeroepen om Zeeuwsch-Vlaanderen te help§n; Deze heeft toen overwogen dat er in den bodem van Brabant een massa water zit. Dat is zeker, dat is uitgemaakt door de uit- gebreide onderzoekingen die ingesteld zijn ten behoeve van de waterleidingen voor de Zuid- Bevelandsche- en de Bergen op Zoomsche water leidingen en bij die voor het gesticht Vrederust." Vast staand is daarbij gebleken dat op zekere diepte een groote massa water aanwezig is dat daar zonder eenig nadeel voor den landbouw aan den bodem kan worden onttrokken, daar het nu zonder eenig nut daarvoor op groote diepte door den bodem naar de zee stroomt. En dan wel water van zeer goede hoedanigheid, dat zoowel voor drinkwater als voor de wasch uitnemend geschikt is en ook met vo'ord'eel voor alle indus- trieele doeleinden kan worden aangewend. Toen heeft de Staatscommissie zich tot den Minister gewend met de mededeeling dat Zeeuwsch-Vlaanderen aan water zou kunnen gebolpen worden van uit Brabaut, met een buis ,onder door de Schelde. De ingenieurs hebben een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van uitvoering van dat plan en eindelijk een plaats gevonden waarvan zij durfden zeggen daar kan bet. Maar die buis zal geld kosten. En Belgie zal er ook aan te pas moeten komen voor vergunning te geven tot het leggen van die buiszij zou wel op Hollandsch gebied kunnen gelegd worden, maar het zal goedkooper uitkomen op het Belgisch deel der Schelde. De ingenieurs zouden van de Oostzijde bij puften willen uitgaan om er aan deze zijde ongeveer bij Kauter op Nederlandsch gebied te komen. Den Minister is toen gevraagd om van Belgie gedaan te zien te krijgen dat het daarvoor toestemming verleent en Z.Exc. heeft zich daar voor bereid verklaard, mits de Commissie hem aantoont dat een belangrijk deel van de ge meenten van Zeeuwsch-Vlaanderen iets van de zaak wil weten of liever er wat voor gevoelt. De vraag die nu aan de gemeenten g.esteld wordt is dusWanneer de Regeering de moeilijkheden uit den weg beeft geruimd voor het leggen van een buis door de Schelde op Belgisch gebied, zoudt u dan het plan tot het leggen van een waterleiding en aansluiting van uwe gemeente daaraan willen overwegen, wanneer nader wordt aangetoond dat ge dit kunt doen zonder dat daarvoor offers uit de gemeente- kas worden gevorderd Spreker is nog niet in staat preeies te ver- tellen hoe alles moet ingericht worden, maar dat is ook nog niet aan de orde. Hij is er mede bekend dat hier in de om geving twijfel is uitgesproken of die buis wel door de Schelde zou kunnen gelegd worden. Spreker hoopt dat die nieuwsgierige naar de manier waarop dat geschieden zou, in deze ver gadering aanwezig is, hij kan die nieuwsgierige nog niet bevredigen door te zeggen hoe het kan, ook nog niet waar de buis zal gelegd worden, maar het kan en daar komt het voor het oogenblik alleen maar op aan. De vraag is dus of de gemeenten het plan in overweging willen nemen. Naar aanleiding van onderzoekingen naar drinkwater of denkbeelden om daarin in de streek zelve te voorzien constateert spreker dat er misschien op enkele plaatsen wel water wordt aangetroffen voor de behoefte van een huis of een kleine omgeving, maar de vraag is of men daarvan op den duur wel in voldoende mate goed water zou kunnen verkrijgen. De vraag dient beantwoord te worden of het welverant- woord zou zijn eene waterleiding te maken, waarvan men wel eens goed water zou kunnen krijgen doch waarvan men ook geen zekerheid bezit dat het in de toekomst steeds zoo zal blijven, terwijl er nu gelegenbeid is om aan te sluiten aan eene leiding die voortdurend opperbest water in voldoende mate verzekert. Dan kan de keus niet moeilijk zijn. Eene leiding kost veel geld en wanneer eene leiding wordt aangelegd moet die daarom in eene voortdurende behoefte voorzien. Wan neer men de kosten in 60 jaren zou willen afbetalen, zou die leiding toch ook nog na die 60 jaren in de behoefte moeten kunnen voorzien. En als dan het geld was afgelost, maar er was geen water meer, zoodat het uitgegeven kapitaal waardelpos was, zouden de bestuurders die indertijd bet besluit hadden genomen niet meer ter verantwoording kunnen worden geroepen, maar hunne nagedachtenis zou toch zeker niet geeerd worden. Dan zou men er mee achteruit zijn, dan had men niets meer, want de ervaring leert dat men zich op plaatsen waar een waterleiding is op den duur van regenbakken niets meer aantrekt, men vertrouwt dan op de waterleiding. De Staatscommissie vraagt bjj het overwegen vah een plan voor een waterleiding is er water voor nu en ook voor de toekomst. Daar komt bet op aan. En dat is hier in Zeeuwsch- Vlaanderen niet het geval. Het zooeven ge- melde getal van 60 jaren is wel een menschen- leeftijd, maar geen leeftijd voor een gemeente. Daar in Brabant is water ook voor de verre toekomst, dat nu naar zee stroomt. Welk water het is, is nog niet juist wetenschappelijk vast- gesteld, maar waarschijnlijk is het regenwater dat op de heide valt niet alleen op het Hollandsch deel maar ook van Belgisch Brabant, misschien nog wel van de Maas. Men weet dat, als bet water op de heide bleef staan, daar jaarlijks 50 c.M. hoogte zou staan van den regen. Dat water zakt door den bodem, tot het een laag ontmoet waar het niet meer doorheen dringt en daarover naar zee stroomt, want al het water komt in de zee terecht. Er is daar zooveel water, dat er, zonder dat men er iets van bemerken zal, kan voorzien worden in de behoefte voor de waterleiding te Bergen op Zoom, de Zuid-Bevelandsche, de Thoolsche wanneer die zal worden gelegd en ook voor eene in Zeeuwsch-Vlaanderen. Als die er alien water trekken zullen ze elkaar niets hinderen. Er werden op 30 M. afstand twee putten ge- graven, waaruit gedurende een maand 80 M3. water per uur werd opgepompt, zonder dat de voorraad verminderde waren krachtiger machi nes aangewend dan had de hoeveelheid nog grooter kunnen zijn, het water stroomde geregeld toe, daar is dus genoeg. Voor de gemeenten is het nu de vraag kunnen wij het maken Als de zaak kan worden opgelost op de wijze zooals dit in Zuid- Beveland is geschied, kunnen de gemeenten het doen, het bewijs is geleverd. Er is, toen dat plan gemaakt was, genoeg critiek daarop geleverd, maar niemand heeft durven zeggen dat het financieel niet goed in elkaar zat. De uitvoering van het plan werd op lll2 millioen gulden geraamd. Die som moesten de gemeenten bijeenbrengen. Elke gemeente heeft daarvoor naar verhouding der bevolking eene leening aangegaan. Daarvan moet rente en aflossing worden betaald. Om daarin te voorzien, voor het geval dat de winst der waterleiding niet vol doende is om daaruit de rente van het kapitaal te bestrijden, heeft men er op gevonden om een reservefonds te stichteD, waaruit het tekort voor de rente en aflossing zal worden bijgepast. Toen daarop nog het vermoeden werd uit gesproken dat dit reservefonds wellicht uitge- put zou zijn alsvorens de exploitatie voldoende winst afwierp (alle waterleidingen doen dit echter na eenige jaren) heeft de Regeering zich ver- bonden het reservefonds weer aan te vullen en dat geld renteloos voor te schieten voor onbe- paaldeu tijd. Daardoor zijn de gemeenten ge- waarborgd voor de rente van het door hen geleende kapitaal, en kunnen zij er nimmer voor in de hefiing van hun hoofdelijken omslag worden getroffen. Krijgen ze evenwel een hooger dividend dan de rente bedraagt (particuliere maatschappijen keeren gemiddeld 8 percent uit) dan eerst moeten ze hun schuldeischer den Staat betalen. Overwegende dus dat gemeenten krijgen uit het reservefonds wat ze noodig hebben voor rente en aflossing van opgenomen kapitaal, zouden de gemeenten zich dan niet willen verbinden een dergelijk plan te overwegen Nu behoeft nog niets verbindends te worden gezegd. Eerst moeten de moeilijkheden met Belgie uit den weg worden geruimd, dan kan het Comite uit deze streek komen met een behoorlijk uitgewerkt plan een plan gerugsteund door des- kundige adviezen en toezeggingen der Regeering, Spreker is niet gerechtigd om eenige toe- zegging te doen, maar hij rneent dat, wat elders zoo geregeld is, hier niet zal worden onthouden Nu kan nog geen enkel plan worden mede- gedeeld eerst moeten we weten of we met een buis door de Schelde mogen om daarna vast te stellen waar. De vraag of die buis zal kunnen gelegd worden Dat zal uit de berekeningen moeten blpken. Mocht uitkomen dat die te duur zou worden, dan zal de Staatscommisie weer naar den Minister gaan om aan Z.Exc. kennis te geven dat de kosten van die buis een onoverkomelgk bezwaar zijn voor het maken der waterleiding en dan twijfelt spreker niet of voor dit bij- zondere geval zou een verzoek voor meerdere hulp niet met een ,/neen" worden beantwoord. Spreker komt daarom nu aan de gemeente- besturen de vraag stellen Zijt ge bereid om, wanneer later de uitvoerbaarheid blijkt, ook vooral uit financieel oogpunt, zoo het blijkt dat de gemeente voor haren hoofdelijken omslag geen druk zal ondervinden, door garantie van rente en aflos van Regeeringswege, de zaak mee te helpen tot stand brengen? Wordt de vraag in voldoende mate en be- vredigenden zin beantwoordt, dan is de Regeering bereid met die van Belgie onderhandelingen te openen. Verdere uiteenzettingen acht spreker op 'toogenblik niet noodig: een plan is er nog niet en het nut van een waterleiding uiteen zetten zal in den tegenwoordigen toestand wel overbodig zijn, al kan ook nog gewezen worden op de hygienische voordeelen en de voordeelen voor de industrie, en den tuinbouw, waarin veel landbouw overgaat. Nuttig acht spreker bet dat de aanwezigen hem thans vragen stellen over hetgeen ze nog zouden wenschen te weten, dan zullen vanzelf die punten waarin zij 't meest belang stellen meer naar voren komen. Hij deelt nog mede dat in Zuid-Beveland bet verbruik voor arbeiderswoningen is bepaald op 10 cent per weekdaarvoor mag zooveel water gebruikt worden als men maar noodig heeft, voor drinken, voor schrobben en schuren, kortom voor allesvoor burgerwoningen zal het zijn van f 12 tot 15 per jaar en boerderijen zullen het over den meter kunnen krijgen aan den prijs van 30 cent per M3., terwijl het in Ylissingen 50 cent per Ms. kost, en wanneer ze veel gebruiken krijgen ze een lager tarief. Naar uit beriehten van de gemeentbesturen blijkt is de aansluiting in verschillende dorpen bijna algemeen. Gevraagd wordt naar de chemische samenstel- ling van het water in Brabant. Dr. Weijerman antwoordt dat het water van zeer laag chloorgehalte is, de hardheid is slechts 21/, graad. Het is kristalhelder water dat ontijzerd moet worden, (maar dat moet met bet water van alle leidingen geschieden en is een eenvoudig iets) en dan is bet eerste kwaliteit water. Er zjjn ook zwavel- en ammoniakverbindingen aanwezig, maar die verdwijnen met het ontijzeren. Het water veroorzaakt bijna geen ketelsteen. Vrager brengt onder de aandacht dat zich bier de omstandigbeid voordoet dat de bodem in de omgeving der jjsbaan het water filtert, dat althans het op de ijsbaan ingelaten kanaal- water in de welputten komt, aanmerkelijk minder chloorhoudend is. Dr. Weijerman erkent dat dit mogelijk is, maar waarschuwt toch om daaruit de gevolg- trekking te maken dat men er een waterleiding zou kuunen inrichten. Het maakt een groot verschil of het kanaalwater er nu langzaam in doordringt dan wel of het met kracht door den bodem stroomt, wat het gevolg zou worden als men het daar in groote hoeveelheden ging oppompen. En al was dat nog het geval dan bestaat de kans dat de bodem zijn filtreerend vermogen op den duur verliest of, door over- verzadiging met de achtergehouden chloor, vervuilt. fn het gunstigste geval zou men slechts een voorziening krijgen voor den tegen woordigen toestand, die niet aldoende is voor de toekomst. Yolgens gegevens die spreker ten dienste staan is het chloorgehalte van het kanaalwater nog steeds stijgende. Hij acht de SEEZESSCHE ERANT. ViH OK SASBK en VriJdtivBvond, «ltgeconderd op Feeitdayen nij Hit bind verschijnt 91aandaK-} VI oensday De Burgemeester van TER NEUZEV maakt bekend dat gedurende de kermis, die Maandag 18 September a.s. begint en Zaterdag 23 September d.a.v. des nachts om 12 uur eindigt, de tapperijen, spellen, kramen, enz., des nacbts mogen openbiijven, tenzij sluiting wordt bevolen. De dansmuziek mag niet beginnen voor lu uur '8 morgen9 en moet eindigen om 2 uur's nacbts, behalve op de dagen waarvoor een ander uur van eindigen zal worden bepaald. Ter Neuzen, 13 September 1911. De Burgemeester voornoemd, A. ViSSER L°. B. Toen het kanaalwater te Sas van Gent nog zoefr was (het vorig jaar) was de hardheid daar 10,6 graden te Ter Neuzen is het kanaalwater thans van 56 graden hardheid. Red.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1